BILT „verse pluk" IS ER WEER Interpellatie over brandweer in gemeenteraad van Kortgene mm. HERO ROZEBOTTELJAM 3. mi Zeeuwse Almniiiik Nu tijdelijk extra-voordelig! NIEUWE DIJK GROEIT GESTAAG IN HET ZUID-SL0E ZIERIKZEES FOTOBOEK OP DE NEDERLANDSE AMBASSADE VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 NO v'ÜiJYiBUjK X9til BURGEMEESTER SCHUIT: „IK TREK BOETEKLEED AAN" Er komt zo spoedig mogelijk een nieuwe hogedruk nevelspuit De In de gemeonte Kortgene met spanning tegemoet geziene interpellatie van het raadslid A. Welleman (p.v.d.a.) over de brandweer heeft in de woensdagavond gehouden raadsvergadering geleid tot een voor alle par tijen bevredigende oplossing: de brandweer krygt zo spoedig mogelijk een nieuwe hogedruk-nevelspuït en b. en w- zullen in het vervolg wat vlugger hun bevindingen doorgeven aan de raad. Burgemeester A. Schuit zei be reid te zijn „het boetekleed" aan te trekken. „Inderdaad, h. en w. hadden de raad eerder op de hoogte moeten stellen van liet resultaat van de on derhandelingen", verklaarde hij. Hij voegde er echter aan toe, dat het col lege inmiddels bepaald niet heeft stil gezeten, de gemeente heeft reeds liet chassis gekocht voor een nieuwe brandweerauto en op zeer korte ter mijn zal de opdracht worden verstrekt voor de bovenbouw, het plaatsen van een hogedruk-nevelspuit, zodat het grootste leed voor de brandweer in Kortgene is geleden. De grief van de heer Welleman commandant van de brandweer in Kortgene was. dat reeds in het be gin van het vorig jaar op de bijzon der slechte toestand was gewezen, waarin het brandweermateriaal ver keert. In oktober van het vorig jaar, aldus de heer Welleman, deelden b. en w. mede, dat Ged. Staten akkoord gingen met vernieuwing van het hrandweermateriaal tot een totaal bedrag van 50.000. ..Waarom is dit raadsbesluit nog met uitgevoerd B. en w. hebben steeds beloofd, dat er spoedig een oplossing zou komen, maar tot nu toe is er niets gebeurd", betoogde hij. „Aan beloften hebben we niets", ging dit raadslid verder. Hij achtte het onduldbaar, dat niede gezien de spanningen, welke in de wereld heersen, de brand weer van de gemeente Kortgene uitgerust is met slecht en afge keurd materiaal. „De huidige gang van zaken heeft ontstem ming en ongerustheid gewekt Wij nemen dit niet langer aldus dc heer Welleman. Moeilijkheden Raadsvoorzitter Schuit verklaarde, dat b. en w. wel degelijk hard aan deze zaak hebben gewerkt. „Als je ^>0,000 wilt investeren, eist dit een behoorlijke voorbereiding. Er moeten o.m. allerlei adviezen worden ge vraagd over de mogelijkheden. Het college is van het begin af aan ge porteerd geweest voor een hogedruk nevelspuit, maar tol mei 1961 voelde de brandweerinspoctie daar niets voor. Bij de op handen zijnde reor ganisatie van de indeling van het brandweergebied achten wij het na melijk van belang, dat Kortgene een hogedruk neyelspuit krijgt. Als Wis sen kerke dan een lagedruk nevel spuit neemt, vullen deze beide elk aar precies aan", aldus burgemeester Schuit. „Pas nadat de brandweerinspectie voor dit idee was gewonnen, konden wij verder werken. U moet niet ver geten, dat het toen al mei 1961 was", richtte hij zich tot de raadsleden. Spoedig daarna werd overgegaan tot aankoop van een chassis, hetgeen ook vele moeilijkheden heeft opgele verd. Sinds vanmorgen, zo vervolgde de raadsvoorzitter, staat het vrijwel vast - wie de opdracht zal krijgen voor de levering van de hogedruk spuit. De levertijd bedraagt circa 6 tot 8 maanden, deelde hij verder mede. Voorts belichtte hü dc financiële as pecten van deze aangelegenheid- „Ge deputeerde Staten bobben ons welis waar machtiging verleend om 50.000 tc besteden, maar in de be geleidende brief stond tevens, dat we de middelen moesten vinden in onze begroting. Dat alles spreekt toch ook een woordje mee. Want als wo hieuw materiaal aanschaffen, moetfen we het oude zo voordelig mo gelijk van de hand zien te doen", zei hij. Op dit ogenblik, aldus spreker, is' men al een hcél eind gevorderd. Boetekleed De heer Welleman toonde zich over het algemeen tevreden met deze uitleg van dc burgemeester, maar hij zei, dat de raadsleden het op prijs zouden hebben ge steld, als b. en w. tussentijdse me dedelingen hadden gedaan over de stand van zaken. Volmondig gaf burgemeester Schuit toe dat b. en w. in dezen wat nonchalant hebben gehandeld. „Inderdaad, wij hadden U beter kunnen inlich ten". verklaarde hij. „Ik wil daaiy om het boetekleed graag aantrek- W. Roeleven te Goes 25 jaar bij Prov. Stoombootdiensten De heer W, Roeleven, agent van de Provinciale Stoombootdiensten te Kats heeft woensdag in zijn woning te Goes zijn 25-jarig dienst jubileum gevierd. In feite is de heer Roeleven al 35 jaar in dienst van de Provin ciale Stoombootdiensten, maar de eerste tien jaar werkte hij op ar beidscontract. Op 15-jarige leeftijd kwam de. jubilaris bij de „boot". Onder degenen, die hem gisteren kwamen feliciteren was de directeur van de Provinciale Stoombootdien sten in Zooland, mr. J. L. Nieuwen- huis uit Vlissingen. Hij overhandig de de jubilaris een geschenk onder couvert. Tal van personeelsleden op de veerdienst ZierikzeeKats kwa men hun jubilerende collega geluk wensen. Namens hen werd een fraai cadeau aangeboden. D.e heer Roeleven heeft de 35-jarige periode bij de Provinciale Stoom bootdiensten doorgebracht aan de wal. Tot de verplaatsing van de veerdienst van Katseveer naar Kats was hij agent in Katseveer. Zijn werkzaamheden brengen mee. dat hij vrijwel iedereen, die regelmatig met de veerboot wordt overgezet, lot zijn kennissenkring kan reke nen. Toen de heer Roeleven 35 jaar geleden bij de Provinciale Stoom bootdiensten kwam, werd nog geva ren met stoomschepen en raderbo- ton. Een overtocht duurde ruim een uur. Thans wordt de reis van Zierik- zee naar Kats en omgekoerd ge maakt in een half uur. VAN in TOT IN TOGA. Bruiden en bruidegommen in het 3 «ede Axel, zullen in het vervolg oor een stemmig geklede ambte naar van de burgelykc stand hun hu welijk voltrokken zien. Er is name lijk een toga aangeschaft. Deze toga is inmiddels al een keer gebruikt, namelijk bij de huwelijksplechtigheid van het bruidpaar De KreekWest- veer op dinsdag 31 oktober. Alsof het zonder toga toch al niet stemmig genoeg was SCHRIJVEN. Het gemeentebestuur van Oost- burg heeft zich dezer dagen met een schrijven zoals dat heet nagenoeg De veertienjarige Vlissingse. h.b.s.'er paf aan zijn oudere broer het loffe lijke voornemen te kennen iets te wil len lezen over de tweede wereldoor log. „Ga maar naar meneer P.", gaf zijn 'broer hem de raad „die heeft ren heleboel boeken over de oorlog". Non, dat klopte. Maar meneer P. zat wel met een kleine moeilijkheid. Hij wist niet goed ivelk boek hij aan de knaap moest meegeven. „De meeste oorlogsboeken zijn nogal, eh, nogal ruw, zie ie", verklaarde hij. .J)a's helemaal geen bezwaar, me neer", antwoordde de knaap prompt. Maar meneer wilde wel eens weten waarom dat geen bezwaar was. „Omdat ik pas nog een voorlichtings- vaonü van de vereniging voor sewue- le hervorming heb bijgewoond, me neersprak de jongeling op neutrale toon. Meneer moest het even verwerken. Toen vroeg hij. aarzelend: „Dus je bent ttou wel op de I ogte", dacht je. Waarop de knaap, toch nog beschei den. verklaarde: „Ja, nagenoeg wel, meneer".... tot de bewoners van een complex van 29 woningwetwoningen ge richt, met de mededeling dat de vergunning is binnengekomen voor het aanloggen van warmwa tervoorzieningen in deze wonin gen. In het complex gelegen aan de Prins Mauritsstraat en Noordwal is nu het devies: al lemaal een gasgeyser in de keu ken! Nog eventjes dus en ze zit ten er warmpjes bij. BAZAAR. „Apoflo", de „muziek" van Domburg, zal zaterdag grote activiteiten laten zien. Deze maal zullen do muzikan ten niet vrolyk musicerend door het dorp trekken, maar wellicht wel alle dorpelingen aantrekken. Er wordt na melijk een bazaar gehouden om het restant van een lening aangegaan voor aanschaf nieuwe instrumenten bijeen te krijgen. Vele attracties zoals rad van avontuur, schiettent, sjoelbak en verloting zullen aanwe zig- zijn. In de avonduren za! toch nog muziek worden gemaakt: dooi de boercnkapel die er de gezellig heid mee wil verhogen. Plaats: Bad paviljoen, bazaar open; om 3 uur. GOUD. Vandaag kunnen we deze onvol prezen rubriek weer besluiten met een feestelijke mededeling: het gouden huwelijksfeest van het echtpaar A. Blom-van Steyn uit de" Vredehoflaari 48 in Vlissingen. zal op 9 november worden ge vierd. Vandaag i op pag. 13 ken". „In de toekomst zult U meer inlichtingen krijgen", zegde hij de raad toe. De heer M. J. Contant (a.r.) zei het jammer te vinden, dat de lieer Welle man de Kortgeense „brandweeraf faire" in de kranten had laten zet ten. De uitlating van de brandweer lieden: „Als er niet spoedig verande ring komt, stoppen we ermee", noemde liij een „stok achter de deur". De S.G.P.-wethouder Job. Breure wenste liet boetekleed niet aan te trekken. „Het college heeft alles ge daan, wat in zijn vermogen lag. Als de heer Welleman zijn interpellatie niet had gehouden, waren we even ver geweest", betoogde hp. De heer Welleman vond het aantrekken van een boetekleed overigens bepaald niet nodig. „Als U ons in de toekomst maar meer inlicht over deze en der gelijke zaken, dan zijn we meer dan tevreden", besloot hij de discussie. Vlag op hoogste punt van chr. h.b.s. voor Walcheren De in aanbouw zijnde christelijke h.b.s. voor Walcheren achter de Grif fioen te Middelburg, heeft gisteren het hoogste punt bereikt, een punt waarop feestelijk de vlag wapperde ter gelegenheid van dit verheugende feit. Die vlag werd in het bijzijn van en kele genodigden hoog op liet gebouw gehesen door de heer A. de Poor te, het oudste lid van de bouwcommis sie, nadat schooldirecteur H. J. van Alphen de driekleur naar boven had gebracht. De sobere plechtigheid werd zonder veel vlagvertoon om vier uur 's middags gehouden, waar na de werklieden het gebruikelijke extraatje in ontvangst konden ne men. Bestelauto reed achteruit op stilstaande Vlissinger Op de Parallelweg te Bergen op Zoom ontstond woensdag een aanrij ding tussen een bestelauto, bestuurd door C. M. uit Halsteren en een per sonenauto bestuurd door F. D. te Vlissingen. F. D. stond met zijn auto op een afstand van vijf meter stil achter de bestelauto, toen deze plot seling achteruit reed. Bij de botsing liepen beide voertuigen materiële schade op. De politie maakte tegen M. proces-verbaal op. Bevestiging kandidaat Fidder (Krabbendijke) Kandidaat B. Fidder uit Enimen zal zondagmiddag 19 november, na voor af 's morgeus te zijn bevestigd door dr. M. Feitsma uit Emmen, intree doen als predikant van de Gerefor meerde Kérk van Krabbendijke. Kandidaat Fidder werd op 23 de- IWiC11UB1 comber 1930 te Emmen geboren. Hij om io 30 uur bezocht de rijks h.b.s. te Coevorden en die te Émmen, deed daarna staatsexamen gymnasium A. en stu deerde aan de theologische hoge school te Kampen, waar hij op 1 juni van dit jaar zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat kandidaat Fidder onge veer viertien dagen later na prae- parator examen door de classis Coevorden was beroepbaar verklaard, werd hij op 18 oktober door de clas sis Tholen peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sa cramenten. Tijdens zijn studententijd heeft kan didaat Fidder zich zowel plaatselijk als ook regionaal veel bewogen óp het terrein van Jeugd en Evangelie. Bromfietser uit Zierikzee door auto geschept Woensdagavond rond half zes is dc heer H. uit Zierikzee met zijn brom fiets bij het oversteken door een per sonenauto geschept en tegen de grond geslingerd. Hij liep hierbij een hoofdwond op. Het ongeluk gebeurde op de weg van Haamstede naar Zie rikzee. toen de heer H. bij de Laan van St.-Hilaire met zjjn bromfiets de weg overstak. Hierbij lette hij niet voldoende op het snelverkeer, en werd door een personenauto aange reden. De bromfiets sloeg tegen een handwijzer en brak in tweeën. Wandelconcert op Markt bij installatie mr. Drijber Onder auspiciën van de koninklijke vereniging „Uit het Volk, voor het Volk" zullen aanstaande vrijdagavond om zeven uur het Middelburgs Tam-, boerkorps, de christelijke muziek vereniging O.N.D.A. het tamboer- en pijperkorps „Juliana", de muziekver eniging „Excelsior", de signaalafde ling van „Achilles", het muziekkorps van het Leger des Heils en de Pad vindersband een kort wandelconcert op de Markt in Middelburg geven. Dit ter gelegenheid van de installatie van mr. J. Drijber als burgemeester van Middelburg. Mocht dit evenement geen doorgang kunnen vinden, dan zal dit kenbaar worden gemaakt door vlaggetjes op de toren. Collecte De opbrengst van de collecte voor het protestants interkerkelijk thuis front was te Sint Maartensdijk 237,08. (Advertentie) Kamer van Koophandel vergadert in Goes Woensdag 29 november komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken I voor de Zeeuwse eilanden in algeme ne vergadering bijeen. De bijeen- I komst, die wordt gehouden in hotel ,De Korenbeurs" te Goes, begint Verfrissend, verkwikkend, ver rukkelijk. Met volop vitamine-C voor méér gezondheid in herfst en winter. Tijdelijk Hero Rozebotteljam (huishoudkwaliteit le soort) van 98 ct voor 93 ct. Profiteer veel... neem 'n voorraadje in huis! Hero Jams zijn jams voor de fijnproevers! Voor hetzelfde geld méér smaak. (Slot van pag. 1 in opdracht van rijkswaterstaat wordt uitgevoerd door de in het Deltagebied bekende aannemers- maatschappij Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. PAROOL „Werk met werk maken", is het pa rool van de dijkbouwers. Daarom is in eerste instantie een honderd meter brede en 4 tot 6 meter N.A.P. die pe toegangsgeul gegraven van liet open water naar de plaats waar de bouwput is geprojecteerd; Al het va rend materiaal kan zich daardoor ge- VROEDE VADEREN IN ENGELAND (Van één onzer redacteuren) Londen, woensdag De ambassadeur van Nederland in Londen, A. Baron Bentinck van Schoonheten, heeft sinds vandaag ook. het fotohoek van Zierikzee in zjjn hihliotheok, I-Ict gemeentebestuur vau Zierikzee heeft zich op zijn trip naar de Engel se tweelingstad Hat field woensdagavond op de Nederlandse am bassade ju Hydepark Gate gepresenteerd, tij dens een officiële ont vangst, die de Engelse gastheren voor hun Zeeuwse vrienden had den gearrangeerd aan het eind van liet „dagje Londen". Van deze ge legenheid maakte de burgemeester van Zie rikzee, nir. F. Th. Dijcknieester, gebruik om de ambassadeur en de culturele attaché van de Nederlandse ambassade, dr. H. J. Friedcricy, enkele ogenblikken te hepalen bij zijn stad, die daar sinds 1053 zoveel be langstelling geniet. Het gezelschap ge bruikte in het statige ambassadegebouw de thee na een stevige wandeling door Hyde park: een stukje herfsl- rust, in eqn metropool, waarmee verschillende raadsleden en hun da mes ditmaal voor het eerst kennis maakten. Londen in het seizoen van de vallende blade ren met een fletse ochtendzon op zijn rijk dom: historische ge bouwen, Memorials, pa leizen, een jachtig ver keer met de hoge om nibussen en voor Ne derlandse begrippen afgedankte auto's: het was de openbaring van een wandeling, waar mee de ohairman van het Hatfield Council, de heer F. G, Fitzpa- trick en townclerk S. F. Jago, de Zeeuwse be zoekers de plaatsen lieten zien waar liet hart van het land klopt. Met de trein en de métro ging het 's morgens naar het cen trum van Londen. Op een brug in het St. Ja- mespark werd een blik gegund op het Buc kingham Palace en evon later doemde de Eig-Ben in de nog wat wazige morgen op, hoog boven hel paleis van Westminster. Uit rustend bij de fontei nen van Trafalgar Square, waren de Zie- rikzeese raadsleden het middelpunt van dui zenden duiven. Daarna even langs Downing- streel 10, waar eerste minister Macmillan woont en dan de aflos sing van de wacht op de Horse Guards Para de. 's Middags trok men de City van Lon den in om souvenirs te kopen en 's avonds werden de deelnemers van het gezelschap ge trakteerd op een grote show in het Londen Palladium. Voor van daag (donderdag) staat een bezoek aan het beroemde Cam bridge op het program ma. Zuigers, kranen, sleepboten en drag lines behoren tot het „groot mate rieel" dat voor de Zuid-Sloeiverkeii is ingelegd. (Foto P.Z.C.) makkelijk in het Zuïd-Sloe begeven. „Werk met werk" is er ook gemaakt door de aanwijzing van een zand plaat in het Zuid-Sloe tot zandwin- plaats. Want niet alleen moet dit ob stakel voor de toekomstige scheep vaart met de bodem gelijk worden gemaakt, maar tevens heeft men honderdduizenden kubieke meters zand nodig voor het dijkliehaam. Het mesje snijdt er dus aan twee kanten. „Werk met werk maken" betekent ook het afgraven van de klei van de schorren, want deze dient.voor bekle ding van het dijkliehaam, dat op Del tahoogte wordt gebracht. Waar het dijkliehaam komt., is de slappe klei weggegraven om plaats te maken voor een stevige ondergrond van zand, die het gewicht van de dijk kan torsen. De slappe klei wordt in een depot opgeslagen en later weer ge bruikt voor de „kleimantel" op de dijken. WEG EN SPOOR In ruwe opzet is cle circa 1900 meter lange dijkverzwaring langs de Nieuw- en St.-Jooslandpolder en de Bijlcvcldpolder al gereedgekomen. De djjk krijgt een kruisliougtc van 6,50 meter -j-N'.A.P. Ervoor komt een hoog opgespoten terrein, dat later als industrieterrein dienst, zal doen. De huitenberm van de dijk. circa 5 me ter tol. 5,50 nieter -f- N.A.P.. is niet minder dan 43 nieter breed. Daar over komt een nieuwe, zeven meter brede weg, met aan beide zijden een fietspad van 3 nieter. Tevens is daar ruimte voor een dubbel spoor. Dit zelfde is liet geval met dc afsluitdijk, zodat men na gcreedkoming van liet gehele project en na liet maken van de aansluitende wegen over een prachtige weg door liet Zuid-Sloe van Vlissingen naar Goes kail rijden! Behalve de verzwaring van dc be staande zeewering is ook al een deel klaar van de afsluitdijk, met name aan de Bevelandse kant. Aan de bouwput. buitenring 220 bij 120 meter en binnenring 135 bij 27 me ter wordt momenteel hard ge werkt. De put is grotendeels uitge baggerd en met de afwerking van de mijnsteenkaden is een hegin ge maakt. In dc bouwput komt een suatïesluis, die men als een verlenging kan zien van de huidige sluis van de Zuid- Kortgene leent 4 ton voor jachthavenplannen B. en w. „moreel verplicht" bij bouw jachtwerf De gemeenteraad van Kortgene heeft in de woensdagavond gehouden ver gadering besloten een geldlening aan te gaan van f 400.000, ter financie ring van verschillende kapitaaHver- ken. Het betreft met name de finan- ■ing van liet jachthavenproject ,ex terrein voor landhuizen en zo merwoningen, ten oosten van de Veerdam. - In de rondvraag vroeg mevrouw IJ. Janssen-Sytema (v.v.d.) of het juist is, dat b. en w. een jachtenhouwer uit Breskens liet monopolie hebben gegeven voor liet bouwen van een jachtwerf in Kortgene, „We hebben de man geen monopolie gegeven. Dat kunnen we niet, maar wel voelen we ons moreel aan hem verplicht. In be ginsel heeft hy toezegging. Te zijner ttfd zal de raad echter moeten beslis sen", aldus raadsvoorzitter A. Schuit. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 3, 5, 7 en 10. V\WWV\*W*V\WWW\AAV Kraayertpolder. De aanleg van de afsluitdijk heeft voor de landbouw een prettig gevolg. Als gevolg hier van wordt een gebied schor en slik ter grootte van niet minder dan 160 ha gewonnen, dat voorlopig een agra rische bestemming krijgt. Meestal moet de landbouw gronden afstaan voor de zich snel uitbreidende industrieën. Thans zijn de rollen omgedraaid. Dank zij do in dustrialisatie in het Zuid-Sloe krygt de landbouw er ecu flinke lap grond bij! CIJFERS Bij het Sloeprojeet wordt niet op een meter meer of minder zand gekeken. Er wordt daar met honderdduizenden gesmeten alsot alle loterijen van de wereld bij elkaar zijn gebracht Aan schorgrond is inmiddels 350.000 kubieke meter afgegraven. De hoe veelheid slappe klei, die vrijkwam door het graven van een zgn. cunet voor het dijkliehaam, beliep 650.000 kubieke meter. Enkele delen van de oude zeewering aan de Walcherse kant zullen na voltooiing van het nieuwe dijkliehaam worden afgegra ven: het betekent, dat 170.000 kubie ke meter grond moet worden verzet. Niet minder dan 1,8 miljoen kubieke meter zand wordt in het 4,4 km lange dijkliehaam gespoten. Ruim 700.000 kubieke meter zand is al aangebracht. Het zijn enorme hoe veelheden, die een indruk geven van de omvang van het Sloeprojeet. Het werk gaat. in een hoog tempo verder. Zoals de zaken thans stnau, zal in augustus van liet volgend jaar de ul'sluitdyk kunnen worden ge dicht. Eu al mogen elders in dc pro vincie de spectaculaire Deltawerken in de afgelopen maanden meer in het nieuws hebben gestaan, de 115 wer kers aan het Sloeprojeet hebben in de schaduw van deze werken een nieuw hoofdstuk toegeioegd aan de rijke geschiedenis van de Nederland se dijkbouw. VEEL WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen of motregent, van liet ivesten uit gevolgd door opklaringen. Krachtige, en aan de kust. liarile tot. stormach tige wind ruimend van zuidwest naar west of noordwest. Vry zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2