PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOEDIGE BOTSINGEN IN ALGERIJE Tientallen moslims werden neergeschoten Nieuwe dijk groeit gestaag in het Zuid-Sloe „Vermiste" soldaten doen gewoon dienst Vandaag.. Het verguisde beeld 204e jaargang - no. 259 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DJS MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. 2395; Te:neuzen, tel. 2116; Zterikzee. red 'tel, 242o. adm tel 2094. Betogingen in Frankrijk verliepen vrij rustig Ongeveer een miljoen Algerijnen hebben gisteren gedemon streerd en in tal van steden en dorpen, waar de politie en mili tairen zich gedwongen zagen te schieten, vloeide bloed. Gisteravond laat bedroeg het aantal doden, volgens officiële cijfers 76 en het aantal gewonden ruim 150. Onder de doden zijn drie Franse militairen. In Frankrijk en meer speciaal in Parijs werden enkele kleine betogingen gehouden. Er ontplofte één plasticbom, die 25 men sen licht verwondde. De politie rapporteerde, dat er 50 mensen gearresteerd waren, maar in vrijwel alle gevallen betrof het lie den die geen gevolg gaven aan een aanmaning om door te lopen. In Parijs 25.000 man politie op de been Ruim 100 gehelmde agenten van de oproerpolitie in Parijs joegen met hun lange witte knuppels een demon stratie van ruim 300 linkse betogers uiteen. De demonstranten waren le den van de Paryse afdeling van de P.S.U., de verenigde socialistische partij, een splintergroep, die blykens de spandoeken „vrede in Algerije" wilde. Elders begonnen ongeveer 100 studenten een vreedzame zït- actie, die echter ook door de poli tie werd opgebroken. Leger en luchtmacht waren ge consigneerd, alle verloven bij de politie waren ingetrokken. De gehele Parijse politiemacht van 20.000 man was op de been, ,..is het 400 jaar geleden, dat bij het openen van de poort van het koninklijk kasteel te» Doornik een verzegeld pakje werd gevonden, dat in de nacht over de buitenste muur was gegooid. Het pakje bleek een door de Calvinistische leider Guido de Brés (De Brayj na mens de protestantse gelovigen in de Nederlanden opgestelde Belijdenis der Geloofs (de z.g. Belgische Confessie) te bevat ten. Aan de protestantse gelo vigen was eerder een verzoek om een onderhoud met de ko ning geweigerd. Deze belijdenis heeft gedurende vier eeuwen een blijvende vorm en inhoud gegeven aan de geloofsovertui ging van de Nederlandse pro testanten. ...is het 300 jaar geleden, dat de beroemde Vlaamse schilder R. Daniel Seghers te Antwer pen overleed. VLIEGRAMP IN BRAZILIË - 48 DODEN Een DC-7 verkeersvliegtuig van :1e Braziliaanse luchtvaartmaat schappij „Panair do Bresil" is gisteren neergestort toen het op het vliegveld van Recife in Noord-Brazilië zou landen. Van de 84 inzittenden, onder wie negen bemanningsleden, zouden 36 mensen de ramp hebben overleefd, maar van een aantal zou de toestand zeer ernstig zijn. De passagiers waren Portugezen. Brazilianen, een Franse vrouw en een Nederlandse priester. Het toestel maakte een „vriend- schapsvlucht" van Lissabon en had Portugees marinepersoneel aan boord dat een onlangs van Brazilië gekocht opleidingsschip zou beman nen. VONNIS OVER EICHMANN OP 15 DECEMBER Op 15 december zal in Jeruza lem het vonnis uitgesproken worden over (le oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann, zo heeft het Israëlische blad „Maariv" geschreven. Het voorlezen van de 500 bladzijden tekst van de beschuldiging, die in het Frans, Engels en Duits vertaald zal worden, zal een week in beslag nemen. alsmede versterking van 5000 man zwaar bewapende oproerpo litie. In Algerije De meest spectaculaire gebeurtenis sen van de zevende verjaardag van de Algerynse opstand in Algiers wa ren: Het neerstorten van een piper-cub van het Franse leger midden op een menigte betogers in het dorp -Beida- Bordj, in Oost-Algerije, waarbij ne gen mensen werden gedood. In het kleine dorp Ras-el-Aioun, werden 23 personen gedood en 13 ge wond, bij verschillende botsingen. Legerpost bestormd Het dorp Msila betreurt 14 doden en minstens 20 gewonden. Betogers, geleid door agitators van de F.L.N. hadden een legerpost aangevallen waarvan de soldaten pas ontzet wer den nadat versterkingen waren ge arriveerd. In Algiers, Oran, Bone, Constantine en andere grote steden was het over wicht van soldaten en gendarmes, gesteund door pantserwagens, vol doende om de betogers in hun wijken te houden en hevige botsingen te voorkomen. Sluipschutters De enige uitzonderingen vormden twee buitenwijken van Algiers waar zeven personen werden gedood en negen gewond, toen soldaten terug schoten op sluipschutters en aan de rand van de kasbah In Oran, waar een Algerijnse vrouw werd gedood toen soldaten een huis mitrailleerden. Foto boven: Algerijnse protesterende jongeren dragen een spandoek met de eis „onmiddellijke onderhande handelingen". Foto onder: In Parijs hebben pacifis ten een protestdemonstratie gehou den tegen wat zij noemden „rassen discriminatie en de houding van de Franse politie ten aanzien van Noordafrikacvnse demonstraties. Een dubbele rij politiemannen met helmen op duwt een menigte demon stranten terug, die zich op een door de politie verboden terrein begeven. Loos alarm in Hohne Leger maakte ouders voor niets bang Terwijl twee Nederlandse mili tairen normaal htm dienst mee draaien in een bivakoefenïng van het zestiende pantser-ïnfan- teriebataljon, dat thans in het militair oefengebied bij Hohne in West-Duitsland is gelegerd, is er over hun'hoofden en zonder dat zij dit nog weten, een on derzoek gaande naar de bron van verontrustende mededelin gen aan huil ouders over huil verdwijning uit hun onderdeel. Zondagavond werden de ouders van twee dienstplichtige militairen, sol daat A. van Ratingen uit Herten en soldaat J. Bakkes uit Montfoort, door tussenkomst van de Kon. Marechaus see, ingelicht dat hun zonen waren verdwenen. De marechaussee zou het bericht van de verdwijning van de Westberlijnse politie hebben vernomen, aldus de berichten uit Limburg. Een militair onderzoek dat gis termorgen werd ingesteld wees uit dat de twee soldaten bij him on derdeel te velde vertoeven. Zon dag zijn zij in het nabijgelegen stadje Celle gaan passagieren. Van dit uitstapje kwamen zij een uur te laat bij hun onderdeel te rug. Met hun onderdeel zijn zij 's nachts om drie uur normaal op oefening gegaan. Het wordt in defensiekringen in Den Haag voor mogelijk gehouden, dat van de zijde van het onderdeel van de twee soldaten een bericht van verdwijning aan de vaste kampstaf in Hohne is gegeven en dat verzuimd is dit bericht in te trekken toen de militairen bij hun onderdeel terug keerden. Men acht het in sommige kringen overigens ook niet onmogelijk dat men liier te doen heeft met een geval van opzettelijke misleiding, gepleegd van bepaalde zijde met liet oogmerk onrust te zaaien by de ouders van in Duitsland gelegerde militairen. *VNAW*VWSAAAVVW**WwVvVVNAA/WWWWWWWVA* WIEG VOOR BABY VAN PRINSES MARGARET GEREED DE WIEG voor de komende baby van prinses Margaret is gisteren by Clarence House afgeleverd, aldus goedingelichte zegslieden in Londen. De grote, prachtig versierde wieg is een geschenk van de gravin van Rosse, de moeder van Margarets echtgenoot, de earl of Snowdon. De geboorte van Margarets eerste kind wordt dezer dagen verwacht. De prinses vertoeft nog in haar flat in Kensihgton Palace, maar zal voor de geboorte van het kind haar intrek nemen in Cla rence House, de residentie van haar moeder, koningin-moeder Eli sabeth. Het vlechtwerk van de wieg is gemaakt door het Richmond blinden-instituut in Dublin. De kap en de zijkanten zijn door de gra vin zelf voorzien van, witte organza en Valenciennes kant. Clacence House, dat op nog geen 200 meter van Buckingham Palace staat, Is reeds gereedgemaakt voor de geboorte van de baby, op wie heel Engeland thans wacht. VV*\*V\\*\W»/VVVVVVVWvVVVWVWvVvVwVV\VW*vVVVV Grote bedrijvigheid op anders zo stille schorren IN DE SCHADUW van de vol- tooiing van het Drie-Eilanden plan is de afgelopen maanden op de verlaten schorren en slik ken van het Zuid-Sloe de eerste spade in de grond gegaan, voor een miljoenenplan: het indus trieproject Zuid-Sloe. Dragli nes, bulldozers, sleepboten, zui gers en kranen vormen al sinds 27 mei bet groot materieel, dat de schorre roep van de protes terende meeuwen tot een nau welijks hoorbare kreet heeft vervaagd. Het toverwoord „in dustrialisatie" zal hier binnen enkele jaren reële gestalte krij gen. Voor het echter zover is, moeten heel wat waterstaat kundige werken worden uitge voerd, zodat het vroeger zo stil le Zuid-Sloe thans gonst van bedrijvigheid. Een bedrijvigheid, die zich manifes teert aan 'beide oevers van het Zuid- Sloe, de Bcvelandse kant en de Wal- cherse zijde. Als eerste project is hier aangevat de verbreding en ver zwaring van de bestaande zeewering langs de Nieuw- en St.-Jooslandpol- der en de Byleveldpolder niet daarop aansluitend, dwars door liet Zuid- Sloe, een ai'sluitdyk. Deze afsluitdijk, waarin een bouwput wordt gegraven voor een sluis en het verzwaarde ge deelte van de bestaande djjk hebben een lengte van circa 4,4 km. De to tale kosten zijn bijna zeven miljoen gulden. Aan deze eerste fase van dit grootse industrieproject werken niet minder dan 115 man personeel, de „natte" en „droge" werkers. In de schaduw van de voltooiing van het Drie-Eilandenplangaan de werk zaamheden in het Zuid-Sloe onge merkt door. De foto toont de uitge strektheid van het werkterrein. (Foto P.Z.C.) In nauwelijks vijf maanden tijd is al een machtig stuk werk verzet in het Zuid-Sloe. De contouren van de nieuwe dijk beginnen zich langzamerhand af te tekenen en "hoewel het einde opleverings datum mei 1963 nog ver is, krijgt men na deze korte tijd al een uitstekende indruk van de omvang van dit project, dat (Zie slot pag. 2 kol. 4) ftafitlijn De reeds enkele jaren geleden be gonnen ontluistering van Josef Stalin lijkt nu wel definitief: de held van weleer, wiens stoffelijke res ten rustten naast die van Lenin, is dc duivel van heden en derhalve is zijn. lichaam overgebracht naar de rust plaats van de minderen bij de muur van het Kremlin. Voor de beschou wers in de westelijke wereld heeft zulk een ommezwaai iets onwezen lijks: het hosanna-geroep rond Stalin is jarenlang zo nadrukkelijk geweest, dat de echo nog in de oren klinkt. Ook weet het wes terse geheugen zich nog te herin neren, dat Stalin in een byzantijnse vergoding „vader tje" werd genoemd. En de Nederlan der in het bijzonder denkt met enige verbijstering aan de lyriek van een niet onbekend Nederlands dichter, die ter gelegenheid van Stalins zeventig ste jaardag in vervoering neer schreef: „Maar in het hart der nieu we orde staat, bij de onuitwisbaren geschreven: Stalin leider, broeder, kameraad". Achteraf gezien is dat al lemaal niet in overeenstemming met de partij-lijn gebleken en zelfs zijn de verraders uit de dertiger jaren veroordeeld en doodgeschoten tijdens en na de beruchte Moskouse proces sen tot martelaren verheven. De verguizing van het Stalin-beeld welke functie zij ook hebben moge in de binnenlandse poli tiek van Rusland geeft wel duide lijk een markant verschil aan in le vensbeschouwing tussen wat men dan de westelijke wereld noemt en de Russische officiële gedachtengang. De westerse geschiedbeschouwing kent uiteraard óók het veranderende beeld, d.w.z. de zich wijzigende opvat ting rond historische feiten. Maar daarbij is sprake van een vaak lang durig proces, dat zich bovendien zel den beweegt tussen ver uiteenlopende uitersten. Het gaat daarbij veel meer om nuances, waarbij, om een voor beeld uit de vaderlandse historie te nemen, Alva niet meer uitsluitend wordt gezien als een beul en onder drukker van de bevolking in de lage landen, maar ook als een staatsman in dienst van de Spaanse koning. In dit recente Moskouse geval evenwel is er geen sprake van een langdurig proces, maar komt er plotseling een dictaat van bovenaf „oekase" is wellicht een woord dat hier beter past en opeens i-s de held een dui vel geworden. Zij, die in de geschie denis van het communisme een be langrijke rol hebben gespeeld, worden daardoor gedegradeerd tot marionet ten, die men al naar behoefte en al naar de partij-lijn vraagt, laat optre den als held of als duivel. Marionetten: bij het neerschrijven van dit woord kwam ons Arthur Koestler's boek „Nacht in de middag" in herinnering. In deze altijd nog actuele en aangrijpende roman, die zich afspeelt tijdens de zuive ringsprocessen, die Stalin in de derti ger jaren ontketende, wordt de voor aanstaande communist Roebasjow verhoord door een ondervragingsoffi cier, Gletkin genaamd. Als de lange pijnlijke zittingen eindelijk zijn afge lopen en Roebasjow „schuld" heeft bekend, zegt Glenkin dat er eens een moment zal komen, waarop de partij zal kunnen laten zien wat er „ach ter de schermen van dit Jan Klaas- senspel voorviel". Hier wordt het woord dus in dezelfde betekenis ge noemd: een poppenspel, waarin het individu niets betekent, maar slechts de rol speelt die het wordt toege dacht. Opvallend is voorts de opmer king, die Glenkin daarna als verdere troost Roebasjow toevoegt: „Op dat moment zullen jij en enkelen van je vrienden van de oude generatie de sympathie en het medelijden ontvan gen, die jullie vandaag worden ge weigerd". Eerst dus de kogel, daarna postuum de sympathie: Kroesjtsjew, zo weten wij thans, wil voor hen zelfs een gedenkteken oprichten. Het kan verkeren, ook in Moskou. Het westen zal er goed aan'doen duidelijk te beseffen dat het nog altijd gaat om de partij-lijn en die is op dit moment hard en dui delijk. Scherp kwam dat de laatste dagen naar voren rond de gang van zaken bij de kernproeven. De wereld is opgeschrikt cn deskundigen van grote reputatie waarschuwen, dat de radio-actieve grens zal worden be reikt. Maar bij Kroesjtsjew geen ver ontrusting, doch een grapje over technici, die 'bij vergissing een zwaardere bom deden ontploffen: „Zij zullen geen berisping ontvan gen" zegt hij, terwijl zijn congres lacht en applaudisseert. Maar verder maakt de partij-lijn zijn verweer een voudig: ..Het westen is verantwoor delijk". Het is een verweer, dat bij wijze van spreken Stalin uitgevon den had kunnen hebben. Diens beeld moge dan nu verguisd zijn en zijn slachtoffers tot martelaar zijn ver heven, de partij en haar doelstellin gen evenwel zijn dezelfde in het Rusland van gisteren en vandaag! Treinen staan twee minuten stil De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten gevolg te geven aan het besluit van de Stich ting van dc Arbeid en de besturen van de drie grote vakcentralen door vanmiddag het bedrijf van 13 uur tot twee minuten over één stil te leggen uit protest tegen de Russische proefexplosies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1