PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONGERUSTHEID IN SCANDINAVIË NA RUSSISCHE NOTA Wetsontwerp onteigening gronden gemeente Axel ingediend Militaire voorzorgen louter defensief Brits Honduras door orkaan getroffen Morgen twee minuten stilte als protest Zebra Vandaag.., Radio-actieve wolk nu boven Siberië 204e jaargang - no. 258 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F.-B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per weck, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-00, tel. 2353 (b.g.g. red. 3608/3548, adv. 3847/3843; Middelburg, Msikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Terneuzen. tel. 2116; Zlerikzee. red. tel. 242o. a dm. tel. 2094. Evenwicht in Oostzeegebied dreigt te worden verstoord De Russische nota aan Finland waarin besprekingen worden voorgesteld ovér maatregelen tegen „een aanval van West- Duitsland en zijn bondgenoten", heeft gisteren onderwerp van beschouwing uitgemaakt in kabinetsvergaderingen in Finland eh andere Scandinavische landen waar de nota ernstige onge rustheid heeft gewekt. In de nota waren ook waarschuwingen aan Noorwegen, Denemarken en Zweden gericht. Het Finse kabinet besprak de nota zonder president Kekkonen en de minister van buitenlandse zaken Kar jalainen, die buitens lands vertoeven. Minister Karjalainen wordt vanavond en presi dent Kekkonen vrijdag in het land terugverwacht. Ook het Noorse kabinet kwam bij een. De minister van defensie, Gud- mund Harlern, die gisteren naar Kongo had moeten vertrekken, stel de zijn reis voor deze vergadering uit. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Sowjet-nota aan Finland de rege ring noopt nogmaals uitdrukkelijk le verklaren, dat al haar militaire maatregelen van louter defensieve aard zyn. In Stockholm kwam het Zweedse kabinet in spoedvergadering bijeen. In een later uitgegeven communiqué verklaarde premier Erlander dat de Zweedse politiek van neutraliteit nu evenals vroeger is gericht op het be waren van vrede en rust in het Oost- zeegebied. „De ontwikkelingen in deze zaak, zullen met de grootste aandacht worden gevolgd", aldus liet communiqué. Wapenexport In een vraaggesprek voor de Zweedse televisie uitte premier Tage Erlander er gisteravond zijn verwondering over dat iemand zich bezorgd, zou kunnen voelen over de verkoop van Zweedse wa pens aan West-Duitsland. Volgens de premier is de export van Zweedse wapens naar West-Duits land sinds 1959 aanzienlijk gedaald en bedroeg deze in de eerste helft van dit jaar slechts 11 miljoen kro nen. Hij wees er op dat het voorna melijk om defensieve wapens ging, zoals luchtafweergeschut. Ook verwierp hij de beschuldigingen dat Zweden militaire banden met de bondsrepubliek zou hebben. Denemarken In Kopenhagen gaf de commissie voor de buitenlandse politiek een verklaring uit, waarin werd her- |IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIlUIIIIHillUIIHIIIIIII| j§ Het bestuur van do Stichting H van de Arbeid, vertegenwoor- digende centrale werkgevers- organisaties en de werknc- mersvakcéntralenen de be- sturen van de K.V.P., de P.v» 1 d.A., de V.V.D., de A.R.P. de 1 C.H.TJ. de S.G.P. en de P.S.P. M roepen het Nederlandse volk op uiting te geven aan de ge- voelens van diepe bezorgdheid en verontwaardiging over de uitzonderlijk grote kernex- H plosies, die in de afgelopen da- n H gen door de Sowjet Unie zijn p| veroorzaakt. H Aan explosies van deze aard zijn grote gevaren voor de ge- H hele mensheid .verbonden, tei;- ij wijl zij door geen redelijk mo- lief kunnen worden gerecht- |f H vaardigd. De besturen roepen, na over- leg hierover met de regering. H alle Nederlanders op om mor- genmiddag om één uur twee minuten stilte in acht te wil- j§ len nemen als een uiting van n zwijgend protest tegen deze betreurenswaardige en door de L: Verenigde Naties veroordeelde daden. Voor en na deze minu- ten zullen klokken luiden. H Op initiatief van het Nijmeegs f| studentenkorps zijn vertegen- woordigers van alle kerkelijke ff groeperingen in Nijmegen gis- j| terochtend tot het besluit ge- ff komen, vanavond om acht liur een gemeenschappelijke ge- bedssamenkomst op het Plein 1944 te houden. Tijdens deze ff H samenkomst zal worden gebe- den voor de wereldvrede. De Partij van de Arbeid zal s zaterdag a.s. vermoedelijk in H Rotterdam, een -grote protest- n H vergadering houden tegen de Russische kernexplosies. =e IIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII haald dat de militaire voorzorgs maatregelen in Denemarken van louter defensieve aard zijn. Een woordvoerder der Westdüitse regering in Bonn noemde de Russi sche beweringen over het gevaar van een aanval van West-Duitsland „ab surd". Deze beschuldiging dient al leen als dekmantel voor Ruslands ei gen agressieve oogmerken, aldus deze woordvoerder. Evenwicht In Parijs verklaarde een «oordvoer der van het Franse ministerie van buitenlandse zaken de nota alarme rend te achten, omdat deze het even wicht, zoals dat rekening houdend met Zwedens neutraliteit in het Oostzeegebicd bestaat, dreigt te ver storen. KROES JT SJEW HERKOZEN Volgens Tass is Nikita Kroesjtsjew op het partycongres in Moskou her kozen tot eerste secretaris van de Sowjet-Russische communistische partij. Het persbureau kondigde het einde aan van het partijcongres, dat op 17 oktober begon. Het enige vrouwelijke lid van het pre sidium, mevrouw Elcaterina Foertse- va, die hiervan tot dusver deel uit maakte, komt niet meer voor op de lijst van gekozen presidiumleden. Ook Averky Aristov, Nikolai Ignativ en Noeritoin Moekhitdinov zijn blijkens dé door Tass verstrekte opgave, niet in het presidium herkozen. Het secre tariaat van het centrale comité werd als volgt gekozen: N. S. Kroesjtsjew, F. R. Kozlov. P. N. Demichev, L. F. Hyitsjev, O. V. Kuusinen, B. N. Pono- marev, I. V. Spiridonov. M. A. Soes- lov cn A. N. Shelepin. De verkiezing van Kozlov in het partijsecretariaat is een bevestiging van de bewering dat hij de opvolger van Kroesjtsjew Alle verbindingen verbroken 1 NOVEMBER: VOETGANGERS OP ZEBRA-PADEN BESCHERMD. Hoe het niet hoort foto bovenen hoe het van vandaag af wel moet worden (foto onder) op de zebra-pa- den in Nederland. Laten we hopen dat het bovenste beeld weldra tot de totaal vergeten taferelen behoort Hoofdstad is wellicht door zee verzwolgen Een orkaan die de codenaam Hattïe heeft gekregen, heeft gisteren met grote kracht toe geslagen op de kust van Brits Honduras, in Midden-Amerika. De meteorologische dienst in Miami heeft een communiqué uitgegeven waarin verklaard wordt dat het cen trum van de orkaan om half twee gis termiddag Nederlandse tijd de hoofd stad Belize van Brits Honduras heeft bereikt. Sindsdien zijn alle verbindin gen met de stad verbroken. Het com muniqué zegt voorts dat de wind kracht, de schade en het aantal slachtoffers voorlopig onbekend zul len blijven. Met het oog- op de nadering van de orkaan waren honderden mensen uit Belize geëvacueerd. Belize wordt slechts door een dyk tegen de ze© beschermd, die volgens de Amerikaanse meteorologische diensten niet zwaar genoeg is om de vloedgolven van een orkaan als de „Hattie" te kunnen weerstaan. In Brits Honduras wonen in totaal ongeveer 65.000 personen. De stad Belize telt ongeveer 30.000 inwoners. Volgens de meteorologische dienst van Miami is de stad getroffen door 't hevigste, deel van de orkaan met windsnelheden van 250 km per uur en sommige windstoten tot 300 km per uur. Het is niet bekend hoeveel men- V.N.-luchtmacht in actie tegen Katanga De V.N.-autoriteiten iu Kongo heb ben verklaard van mening te zijn, dat de bombardementen, die door de Katangaanse luchtmacht worden uit gevoerd een schending betekenen van de wapenstilstandsovereenkomst tussen Katanga en de V.N. De luchtstrijdkrachten van de V.N. in Kongo uitgerust met straalja gers hebben opdracht gekregen de. Katangaanse bommenwerpers te achtervolgen en neer te. schieten. Norma Ho, woordvoerder voor de V.N.. verklaarde, dat de V.N. niet van plan is maatregelen te nemen tegen de strijd op de grond. De Kongolese legercommandant, ge neraal Joseph Moboetoe, is gisteren goedgeluimd in Leopoldstad terug gekeerd van inspectie van zijn troe pen die een „politie-actie' tegen Ka- tanga zijn begonnen. Moboetoe zei dat zijn troepen een Katangese bommenwerper hadden neergeschoten en de piloot de keel afgesneden. sen er nog in Belize waren, toen de orkaan de kust bereikte. Eerder op de dag had een woordvoerder van het bureau in Miami verklaard, dat zich mogelijk in Belize een ramp zou af spelen en zelfs dat de stad verzwol gen zou kunnen worden. Om vijf uur Nederlandse tijd bevond het epicentrum van de orkaan zich op ongeveer 80 km ten zuidoosten van Belize in verplaatste zich met een snelheid van 16 km per uur naar het oost-zuidoosten. Gevreesd wordt dat een deel van de Britse kolonie en van het naburige Guatemala overstroomd zijn. Jongetje gegrepen door aardappelmachine Gistermorgen is het elfjarig zoon tje van de familie Stam uit Klijndijk (gemeente Odoorn) om het leven gekomen doordat hij door een aard- lappelrooimachine werd gegrepen. Na val van dak overleden De 52-jarige bankwerker G. van Zwieten uit Amsterdam is gistermor gen na een val van het ruim 8 meter hoge dale van de centrale Noord in Amsterdam overleden. I RUSSISCHE SUPERBOM WAS I „PER ONGELUK" TE STERK p Premier Kroesjtsjew heeft gisteren gezegd dat Russische geleerden M per ongeluk een bom met een grotere explosieve kracht dan 50 me- ff gaton tot ontploffing hadden gebracht. Hij deelde dit mede op de n f§ slotzitting van het 22ste congres van de Russische communistische partij in Moskou. „Wij zullen onze geleerden voor een dergelijke ff H misrekening niet berispen", grapte Kroesjtsjew, waarop de 5000 af- H gevaardigden in gejuich en applaus losbarstten. Professor Pietro ff ff Caldi, voorzitter van de Europese commissie voor seismologie en di- M M recteur van het observatorium van het geofysische instituut In Ro- H me, heeft verklaard dat de totale energie die door de ontploffing m van de Sowjet-Russische atoombom maandag is vrijgekomen, op ne- f| gentïg megaton geschat kan worden. llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllllllllll Twee Nederlandse militairen in Duitsland vermist Twee dienstplichtig militairen uit midden-Limburg zijn sedert zaterdag j.I. in Duitsland vermist. Het zijn soldaat A. van R. uit Herten en sol daat J. B. uit Montfoort. Beiden be horen zij tot het regiment Limburgse Jagers dat normaal gelegerd is in de legerplaats Oirsehót (N.-B.). De soldaten zijn ongeveer veertien dagen geleden met hun onderdeel naar Duitsland, in de omgeving van Berlijn, op oefening gegaan. Zij zijn zaterdagmorgen uit hun kampement aldaar plotseling op onverklaarbare wijze verdwenen en zijn tot op heden spoorloos. Gisteren twee kernexplosies De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat gisteren, in de vroege ochtend weder om twee Russische kernexplosies heb ben plaats gehad. Volgens de commissie hadden beide ontploffingen plaats in. de omgeving van Nova Zembla. De eerste had een sterkte van enkele megatons en de tweede van waarschijnlijk minder dan een megaton. TERREIN NA OVERLEG GEKOZEN Voor berging 7 miljoen m3 baggerspecie van kanaalverbreding (Van onze Haagse redactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot ver klaring van het algemeen nut der onteigening van percelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, nodig voor de berging van baggerspecie, af komstig van de werken tot ver betering van het kanaal Terneu zen in de gemeente Axel. In de memorie van toelichting deelt de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals mee, dat teneinde het kanaal van Terneuzen naar Gent op Nederlands gebied te verbete ren en in verband daarmee enige nadere voorzieningen te treffen, het onder meer noodza kelijk is, dat terreinen beschik baar komen voor berging van plus minus 7 miljoen kubieke nieter uit het te verbreden ka naal vrijkomende baggerspecie. Een deel van de baggerspecie kan worden afgevoerd naar de Westerschelde. Deze hoeveel heid is echter gelimiteerd, om dat anders gevaar voor aanzan- ding van de vaargeulen zou ont staan. Een ander deel van de baggerspecie kan worden gebruikt voor net dem pen van enige oude kanaalarmen en het opspuiten van enige terreinen van beperkte omvang. Voor een groot deel van de specie moet de be- scliikking worden verkregen over eigendommen gelegen In de gemeen te .Axel. Aangezien dit vermoedelijk niet ten volle bij minnelijke schik king bereikt zal worden, zal toepas sing van de onteigeningswet nodig zyn. Eedoeld terrein is gekozen na overleg met eu met instemming van de gemeente Axel, het Land bouwschap, de natuurbescher- nüngsconsulent, de cultuurtechni sche dienst en Ged. Staten van Zeeland. Nadat de terreinen zijn opgespo ten zal de gemeente Axel deze gedeeltelijk in haar uitbreidings plan voor woningbouw bestem- (Zie slot pag. 5 kol. 5 fvwfflj)l Vandaag is het de dag van de voet ganger in Nederland. Kon hij tot gisteren niet bij het „ver keer" gerekend worden, omdat hij op de straat en op de weg geen en kele wettelijk vastgelegde status had, vandaag is hij erkend als deelnemer aan het verkeer. Hij heeft op de ze bra-oversteekplaatsen recht op voor rang gekregen en hij heeft die er kenning helaas rijkelijk laat gekre gen, want in de omringende landen bestond dat voorrangssysteem reeds veel eerder. We zullen dat maar toe schrijven aan de Nederlandse neiging eerst vele katten uit vele bomen te kijken alvorens tot het treffen van maatregelen over te gaan. W; zullen het liever niet toeschrij ven aan twijfel, die bij de be trokken minister zou hebben bestaan voor wat betreft het wel slagen van deze maatregel. Er zijn pessimisten, die menen, dat het Ne derlandse volk te ongedisciplineerd is en die vrezen, dat de- weggebrui kers van auto- mobilist tot voet ganger de spot zullen drijven met de zebra-kruisin gen, zoals ze ook de spot hebben gedreven met de knip- perbollen. Deze knipperbollen deden het in het buitenland wel, maar het grote-stadspubliek van Nederland heeft de bollen eenvoudig wegge wuifd. Vaststellend, dat zoiets niet mag ge beuren met de zebra-kruisingen, moet erkend worden, dat de wegdiscipline in Nederland slecht is, dat iedere Ne derlander de neiging heeft om tot het uiterste op zijn rechten te staan en dat in ons goede landje de wel levendheid in het verkeer te wensen overlaat. Als we desondanks niet twijfelen aan het slagen van de thans ge nomen proef met de zebra-krui singen, dan vloeit dat voort uit ver trouwen in de licht-verbeterende vcr- keersmentaliteit in Nederland. Bij de meesten onzer is toch wel het besef ontwaakt, dat al het mogelijke ge daan moet worden om het verkeer dat duizenden doden en gewonden per jaar eist minder chaotisch en minder vrijgevochten te maken en dat men bij alles wat daartoe reeds van overheidswege wordt verricht, ook zelf een steentje moet bijdragen. Dat „steentje bijdragen" komt bij de zebra-kruisingen neer op twee din gen. De bestuurders van motorvoer tuigen zullen het voor lief moeten nemen, dat ze wel eens een paar mi nuten later op hun bestemming ko men. De voetgangers zullen nipt moe ten proberen 30 seconden te winnen door vlak voor een aankomend voer tuig over een zebra-pad te glippen. Houdt men zich daaraan, dan zullen de zebra-kruisingen een goede bij drage zijn tot de verkeersveiligheid in Nederland. ...wordt ïr. A. G. Maris als di recteur-generaal van de rijks waterstaat opgevolgd door ir. J. van de Kerk, hoofdingenieur directeur van de afdeling A van de directie van de rijkswa terstaat. Ir. Maris is deze dag juist 40 jaar in dienst van de rijkswaterstaat. ...gaat de benoeming in van mr. J. Drijber tot burgemeester van Middelburg. De wolk radio-actieve afval van de maandag ontplofte Sowjet-Russische superbom bewoog zich gisteren met een snelheid van 80 km per uur in zuidoostelijke richting over mïdden- Siberië. Dit heeft het Amerikaanse weerbureau gemeld. Volgens het bu reau zal de wolk vandaag waar schijnlijk naar het oosten afbuigen en zich vanavond waarschijnlijk bo ven het schiereiland Iiamtsjatka in oost-Siberië bevinden. Geschat wordt dat de wolk de Ale- oeten en misschien het westen van Alaska donderdag zal bereiken. Experts hebben berekend dat de vuurbal van de explosie een doorsne de van acht kilometer gehad moet hebben en een aanzienlijke hoeveel-, heid materiaal van de aardopper vlakte moet hebben omgewoeld, ge zien de betrekkelijk geringe hoogte van 3700 meter waarop de ontplof fing tot stand kwam. Wanneer dit het geval is zal de ra dio-actieve as waarschijnlijk tame lijk snel het aardoppervlak bereiken, in tegenstelling tot de resten van verleden week, die bij de kleinere explosie de stratosfeer ingeworpen zijn en die waarschijnlijk niet voor de komende lente op aarde zullen vallen. Het weerbureau heeft berichten ont vangen over regen- en sneeuwval boven centraal Siberië, waardoor veel radio-activiteit wordt neerge slagen. Het gebied waarin dit gebeurd zou zijn is grotendeels woest en onbe woond. Vijftien huismoeders hebben een tele gram aan mevrouw Kroesjtsjew gezonden met het verzoek liaar echtgenoot te be wegen met de kernproeven op te houden. De-Deense verkeerspolitie zat een ball-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1