r L* ïópóm Raad Zierikzee zet klok terug Zeeuwse Almanak NEDO-MEX de BILT TWEE AANVARINGEN IN MIST OP WESTERSCHELDE GEMEENTEHUIS IN WAARDE THANS GERESTAUREERD ik. BUNKERS VERDWIJNEN UIT SCHOUWSE WESTHOEK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1961 VROEDE VADEREN IN ENGELAND (Van een onzer redacteuren) Zierikzee moet. het deze week zonder gemeenteraad stellen. Maandagavond tegen half zeven zette een gezelschap van 23 ver tegenwoordigers uit de Schouwse stad het horloge een uur terug, toen het m.s. „Roi Leopold III" de grote kom van de haven van Dover binnenvoer. Voor vijf da gen brengt het Zierikzeese ge meentebestuur een tegenbezoek aan de Engelse stad Hatfield, een kleine dertig kilometer ten zuiden van Londen. Bij de uitgang van het Victoriastatïou stonden bur- ZANKER De ideale Zanker trommel wasmachine in roestvrij sta len uitvoering maakt Uw wasdag volautomatisch. De afzonderlijk ingebouwde centrifuge levert Uw was vrijwel strljkklaar af! Vraag folder aan Uw dealer of aan ZANKER, J. W. Brou wersplein 13, A'dam. Koninklijke Handelmaatschappij MASSEE ZN. N.V. GOES - Tel. 0 1100 - 5110. secretaris Jago en enkele andere vrienden uit do stad, waarmee Zierikzee sinds enkele jaren nau we relaties onderhoudt, ter ver welkoming klaar. In een kleine bus en met auto's ging het daarna door Londen in dé richting van Hatfield, langs Hydepark, Buckingham Palace en andere bekende punten, die bezoekers van Engeland bekend in de oren klinken. In een'hotel, dat de bekende naam „De Rode Leeuw" draagt, stond een uitste kend maal voor het gezelschap opgediend. Na veertien uur reizen had het gemeentebestuur een wethouder en vier raadsleden lie ten verstek gaan de stad be reikt, waarmee al verschillende keren een uitwisselingsprogram ma is afgewerkt. Drié bootreizen had het Zierik zeese gezelschap er opzitten toen tegen nalf zeven 's avonds de witte krijtrotsen van Dover te gen de avondlijke hemel langs de Britse kust oplichtten, 's Mor gens om half negen stapten de drieëntwintig deelnemers aan deze buitenlandse reis op het ha venplein van Zierikzee in de bus, die hen via De Val-Kats en Vlïs- singen-Breskens door een wazige ochtendnevel naar de Belgische kust bracht. Om tussen alle herfstmistbanken te kunnen „doorzeilen" was een ruime marge op het tijdschema genomen, zodat de koffers reeds «tegen één uur voor het station van de Ostende-Doverlijn kon den worden uitgeladen. Twee uur later zou het m.s. „Roi Leopold III" de Zierikzeese deputatie aan boord nemen voor een bijzonder rustige overtocht. Een ijverige gemeentesecretaris, R. van Ommeren, zorgde er voor dat de reis op rolletjes liep: hij voorzag alle deelnemers regelma tig van tickets en wist iedereen van een gereserveerde zitplaats in de trein van Dover naar Lon den te verzekeren. Het Hatfield Rural District Coun cil heeft een bijzonder uitgebreid programma opgesteld voor de eerstkomende dagen. Zo zal een bezoek worden gebracht aan de De Havilland-vïiegtuigfabrieken, de technische school en het histo rische Hatfield House en vanzelf sprekend krijgt de Zierikzeese raad voldoende gelegenheid om Londen en zijn city te bezichti gen. Op de foto: de raad per bus op weg naar Hatfield. (Foto P.Z.C.). ONDANKS RADAR Flinke schade, geen persoonlijke ongelukken Een plotseling opkomende mist was er maandag de oorzaak van, dat het 8000 ton metende Noorse motorschip „Havlon" uit Oslo op weg van Antwerpen naar New York in aanvaring kwam met het Nederland se beurtschip „Anna Cornelia" en het Amerikaanse schip „Golden State". De „Anna Cornelia" was bij het op komen van de mist ter hoogte van boei 26 bij Terneuzen voor anker ge gaan, naast de Amerikaanse „Golden State'» en had nog maar juist aan dit schip vastgemaakt, toen de „Havlon" uit de mist opdoemde en recht op beide schepen aanvoer. Het raakte VAN TOT HAVANA-RAM Het. was de Midddelburger P. den Hollander te Gouda, die in het afge lopen weekeinde op de eerste Hart van Holland-show, met zijn Havana- ram een uitstekend figuur heeft ge slagen. Want zijn Havana-ram werd gekozen als het beste konijn uit de middenrassen, tijdens deze nationale jonge-kliendierententoonstelling, waarvoor men 1350 konijnen had ia- ten opdraven. Zjj nog vermeld dat de Havana-ram de goede chocolade- kleur heeft, tot bet gewenste type behoort en in een volle glanzende pels gekleed gaat. ZILVEREN ZUSTER Zondag zal het voor zuster M. Christiana in het St. Antoniuszie- kenhuis te Oostburg een bijzondere feestdag worden, want dan is zus- J AAPJE.. -Jaapje van de buren, acht jaar oud. mocht met oom Dirk mee in de auto en dat werd vanzelfsprekend een heel feest. Wat dat betreft is er weinig veranderd: nog altijd vinden alle ■Jaapjes het een feest om in een auto te mogen zitten en als die auto dan nog rijdt ook, is het helemaal vol maakt. Oom Dirk reed van Vlissingen naar Middelburg en ondervoeg sprak hij het ventje-zo nu en dan eens toe. Bij de Keersluis wees hij zijn kleine pas sagier 'op een aantal liftende zee vaartscholieren en sprak verklarend: „Kijk, blikken. Die staan te liften". Jaapje verwerkte het zwijgend. Hij had zó veel om naar te kijken. Maar op de terugweg bleek, dat hij het toch nog niet vergeten had, want toen ze de Keersluis wederom passeerden, sprak hij trouwhartigDie bussen staan er'niet meerhé oom ter M. Christiana aan haar zil veren professiefeest toe. Ter ge legenheid van dit 25-jarig jubi leum is er zondag tussen twaalf uur en half één gelegenheid de zuster te feliciteren. WAPEN TERUG. We blijven nog even in Oostburg om prettig nieuws van het gemeentewa pen te vermelden. Dit smeedijzeren wapen, ,dat destijds door de vereni ging „De Ambachtsschool voor Oost burg en Omstreken'» aan de gemeen te werd aangeboden is namelijk en kele maanden afwezig geweest. De vaste plaats was de noordzijde van het Oostburgse raadhuis, een plaats die dus gedurende enkele maanden door een zekere kaalheid werd ge kenmerkt. In die periode werd het wapen echter van rocstvormïng ont daan en in een iris verfje de échte kleur ren van Oostburg ge zet. Het wapen is inmiddels terug gekeerd en staat er stevig gekleurd °P' PLECHTIGHEID. Ter gelegenheid van de Vlissing- se bevrijdingsherdenking, zal vrij dagmorgen om half elf bij het lan dingsmonument op de Marinedam een korte plechtigheid worden ge houden. Het gemeentebestuur zal een krans leggen; toespraken zul len niet worden gehouden. Voor iedere Vlissinger bestaat de gele genheid bij de plechtigheid aan wezig te zijn en eventueel een bloemenhulde te brengen. eerst de „Anna Cornelia", die met liet achterschip even onder water verdween en daarna de Amerikaanse „Golden State". Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de „Ana Cornelia" had men het gevaar zien aankomen en trachtte men nog, op volle kracht varend, aan een aanvaring te ontkomen. De Noor raakte het beurtschip aan de achter steven, dat scheef weggedrukt, half onder water verdween. De ruiten van de scheepswoning werden ingedrukt en het water stroomde zelfs in de machinekamer. De „Anna Cornelia" kwam echter onder de voorsteven van de „Havlon" vandaan en bleef drijven. De Noor liep vervolgens met de voorsteven op het achterschip van de „Golden State", en veroorzaakte daar eveneens schade. Later, bij het opklaren van de mist kon de „Anna Cornelia" op eigen kracht terugkeren naar de haven van Terneuzen. Het was op weg van Terneuzen naar Rotterdam. De schade is aanzienlijk. Radar Een tweede aanvaring deed zich nabij boei 51 ter hoogte van de haven van Hansweert voor tussen het Duitse, in ballast varende kustvaartuig „Saint Patrick" en Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 10. .«safe Niet-te-beschrijven-lekkere pepermunt -dragée Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlll Gemeente Waarde en de Waarde-loosheid De gemeente Waarde ziet de toekomst met optimisme tege- moet, nu de burgemeester, de heer A. Lokker, maandag in de raadsvergadering heeft H verklaard dat een grote kans J bestaat dat Waarde zijn zelf- standigheid bij herindeling be ll houdt. Een waardevolle op- M merking, gefundeerd op uitla- m tingen, die hem bij „gevoerde H gesprekken" waren gedaan. „Trouwens, we hebben toe- stemming gekregen om het ge- meentehuis te restaureren. Ook dat is een gunstig teken", be- H toogde. hij. Het raadslid K. van Houten merkte daarna op, dat geen minister het in zijn hoofd kan halen Waarde als zelfstan- dige gemeente op te heffen, want „dan is Nederland Waar- li de-loos..." llllllllllllllllllllllllllllllillll SCHADE DOOR RAMP IN 1953 Herstelplan kost de gemeente bijna f 25.000 De gemeente Waarde heeft sinds maandag weer de beschikking over een gerestaureerd gemeentehuis. Terwijl mannen van de P.T.T. de laatste hand legden aan de plaatsing van de telefoons, kwam de raad voor de eerste maal bijeen in het bijzonder fraai herstelde gemeentehuis, dat eigenlijk sedert de ramp in 1953 'op restauratie heeft gewacht. Het zoute water heeft in de weken na de ram]) vloeren en muren zwaar aangetast en dit proces heeft zich voortgezet tot de restauratie. Negentien weken is de secretarie verplaatst geweest: het personeel vond onderdak in het hervormd cen trum, terwijl intussen hard werd ge werkt aan het herstel van het ge meentehuis. De restauratie kost de gemeente Waarde bijna f 25.000. De vloeren zijn vernieuwd, de muren op nieuw „gesausd" en tal van andere hoognodige herstelwerkzaamheden werden uitgevoerd. De raadzaal heeft een geheel nieuw aanzien gekregen. Gistermiddag zetelden de heren raadsleden op hun gloednieuwe stoe len achter een eveneens nieuw aan geschafte tafel. Het restauratieplan is opgesteld door de heer J. W. P. <le Jonge, de directeur van gemeentewerken te Waarde, terwijl de uitvoering van de restauratie in handen werd gegeven van de aannemer INI. K. Kopmels uit Waarde. Na afloop van de raadsvergadering was er in de raadzaal een bijeenkomst met aannemers, onderaannemers en leveranciers. Burgemeester A. Lokker sprak een openingswoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het herstel van het gemeentehuis. Hij deelde mede, dat in de hal een gedenkplaat is aangebrateht met de namen van de slachtoffers in de gemeente Waarde van de oorlog 1940-1945 en van de ramp op 1 februari 1953. Allen, die bij de restauratie waren betrokken, bracht hij uit naam van het gemeen tebestuur dank. Namens hemzelf bood burgemeester Lokker een lucht- - foto aan van Waarde. Deze foto heeft een plaatsje gekregen aan de muur in de raadzaal. Voorts werd het woord gevoerd door de heer De Jon- ge, die verklaarde, dat men er in ge slaagd is met betrekkelijk weinig, geld een goed restauratieplan uit te voeren. Nadat een dronk was uitge-- bracht, bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen, waarna het herstelde ;emeentehuis werd bezichtigd. (Advertentie) WWMM&IÊ ÉL 3—Miil.MiMMfi het Nederlandse binnenvaartuig „Goad". De Duitse coaster kwam met behulp van radar de Wester- schelde af. Voor Hansweert werd de mist echter zo dik, dat men be sloot voor anker te gaan. Aan stuurboordzijde lagen reeds veel binnenschepen, zodat men naar de middenvaarwater-boei stoomde om daar het anker te laten vallen. Op het radarscherm zag men de echo van de boei, doch het daarbij voor anker liggende Nederlandse binnen vaartuig „Goad" werd niet opge merkt, omdat de echo's van boei en vaartuig ineenvloeiden. De uitkyk van de „Saint-Patrick" zag op het laatste moment de „Goad" en tracht te op volle kracht achteruit een aan varing tc voorkomen. Dit mislukte. De boeg van de Duitse coaster ver oorzaakte ernstige schade aan liet achterschip van de „Goad". Later kon het binnenvaartuig bij liet op klaren van de mist met schade boven de waterlijn naar Hansweert terugkeren. Het was met een lading van 276 ton zand op weg van Kerk- driel naar liet Belgische Lier. De „Saint-Patrick" heeft zijn weg naar zee vervolgd. Vandaag op pag. Slot van pag. 1 van het oorspronkelijke totaal, Dat wil overigens niet zeggen, dat er zo nu en dan niet eens eentje bij komt. In het winderige en zan derige duingebied verdwijnen na melijk soms bunkers onder de op pervlakte, die dan pas veel later weer bloot komen. En die verste kelingen worden ook in de zeewe ring opgespoord om er toch vooral voor te zorgen, dat de oorlogs restanten niet nog eens op Schou wen inundatie zullen veroorzaken. Foor rekening De opruiming van de opstakels, waarmee het waterschap Schou- wen-Duiveland zich momenteel bemoeit, komt rechtstreeks voor rekening van het ministerie" van wederopbouw en volkshuisves ting. Dat is niet het geval met de bunkers, die hier en daar in het duingebied en in de landerijen tel kens weer mooie doorkijkjes be derven en vele omwonenden al ja ren een doorn in het oog zijn. Het, waterschap Scliouwen-Duivc- land is ongeveer eencjaar geleden begonnen met het opmeten van de eerste serie. Net, zoals dat op Walcheren en in West Zceuwseh- Vlaandereu is gebeurd. Bij Re- nesse is gestart met de kartering en het maken van tekeningen. En zo gaat men met de wijzers van de klok mee in de richting van Burghsluis via Bruinisse. Vanzelfsprekend komen de ge vaarten, die voor de zeewering het meest riskant zijn ook het eerst aan de beurt voor sloop. Zo liggen er op het strand bij de trap van Westenschouwen enkele die zelfs van de duinenrij naar bene den zijn komen rollen en daar ie dere zom'er weer door badgasten 'worden gebruikt als kleedruimte. Maar deze zongenieters doen er beter aan komende jaren hun ei gen tentje mee te brengen of een badhokje te huren. Het waterschap maakt korte metten met, de bun kers. Nog even en dan zal een serie smetten uit het landschaps- fiatroon van de Schouwse West- loek zijn gewist. Op zijn zeventigste verjaardag is de heer F. C. de Roo gisteren in Oostka- pelle onderscheiden met de eremedail le in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester F. G. Sprenger (rechts) speldde de heer De Roo tijdens een bijeenkomst in de raadzaal de bijbehorende versierse len op. (Foto P.Z.C.). Ter vernietiging voorgedragen Burgemeester Duiveland contra raadsbesluit Burgemeester A. A. van Eeten i heeft, de gemeenteraad van i Duiveland in een schrijven er- j van op de hoogte gesteld, dat H hij liet raadsbesluit van zater- dag 28 oktober, waarbij de M raad besloot het gemeentehuis m in Nieuwerkcrk volgens plan M A, destijds door de districtsop- zichter van de centrale dienst s opgemaakt, te laten verbou- iven, door bemiddeling van het college van Gedeputeerde Sta- ten aan de Kroon ter vernieti- H ging heeft voorgedragen. Naar H de mening van burgemeester Van Eeten wordt door de uit- voering van het betreffende M raadsbesluit geen voldoende geoutilleerd gemeentehuis ver- kregen, hij achtte het daarom H in strijd met liet algemeen be- lang. Het besluit het gemeentehuis s in Nieuwerkerk volgens plan A §1 Le laten verbouwen werd zater- dagmorgen op voorstel van het V.V.D.-raadslid M. K. Romeyn door 'de raad genomen. Samen met zijn fractiegenoot J. A. van Nieuwenhuijze lanceerde M de heer Romeyn zijn idee tegen het voorstel van b. en w. in. Het college van b. en w. wilde f§ door een architect de mogelijk- H heden laten onderzoeken, die g cr in de verbouw van het oude Nieuwerkerkse raadhuis liggen H en dan een bouwplan opstellen. Dit voorstel werd betiteld „als H een stap terug". „We zouden j H graag zien, dat de plannen nu eindelijk eens in daden worden j H omgezet", aldus de heer Ro- j H meyn. Burgemeester Van i Eeten had direct na de stem- l ming over het voorstel reeds §f het denkbeeld geopperd het H plan ter vernietiging bij de Kroon voor te dragen. llllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Transparante kleurlalc vau Ceta-Bever Goesenaar onder invloed in vrachtauto van zijn haas De Bergen op Zoomse politie heeft dezer dagen de heer G. B. uit Goes aangehouden, die onder invloed een vrachtauto bestuurde. Tevens bleek, dat hij geen rijbewijs bezat en dat hij de vrachtauto, eigen dom van zijn werkgever, zonder diens toestemming had meegenomen. De politie nam de auto onder haar hoede en maakte tegen B. proces-verbaal KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER HET BUISMAN ook als P-poèdérkoffie' is) WISSELVALLIG Toenemende bewolking met plaatse lijk enige regen, maar later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind, langs de kust van Holland en in het Waddengebied tij delijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN. 1 november Zon op 7.34 onder 17.13 Maan op onder 14.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2