GLYCA Bouwstop en visfeest in raad Breskens OVER ZEBRA'S TIJGERS EN VOORRANG Csso; PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WITTE KRUIS Ruwe ihanden?] RAAD WAARDE GUNDE VIER WERKEN ONDERHANDS HET JASON-MYSTERIE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1961 AANNEMERSPLAN VERWORPEN „Garnalenkoningin kostte vereniging geen cent" De zogenaamde bouwstop, die de re gering van toepassing heeft ver klaard op bungalows waarvan de bouwkosten het bedrag van 10.000 gulden te boven gaan, is maandag avond onderwerp van bespreking ge weest in de gemeenteraad van Bres kens. In verband met het toekomsti ge bungalowpark is deze gemeente namelijk nauw betrokken bij deze bouwstop. De „Bungalowbonw Zee land", die een twintigtal bungalows wil bouwen vroeg het gemeentebe stuur van Breskens om de termijn van diie jaren, waarin de bouw vol tooid moet zijn te verlengen met de tijd, dat de bouwstop van kracht is. Verder was verzocht de betalings voorwaarden te wijzigen zodat, in plaats van de volledige koopsom di rect te voldoen, de helft nu wordt betaald en de andere helft als de bouwstop is opgeheven. Het college van b. en w. stelde voor het eerste verzoek in te willigen en het tweede af te wijzen. De heer F. Goethals (k.v.p.) meende dat hier door de inhoud der contracten met betrokkenen wel eens op losse schroeven kan komen te staan. Als wij de letter van de wet precies zou den toepassen dan wel, aldus burge meester J. A. Eekhout, maar uit ons voorstel kunt U opmaken, dat dit niet de bedoeling is. Het aannemingsbedrijf gebrs. Van der Poel uit Terneuzen, ook gedu peerd door deze bouwstop, vroeg nu bungalows te mogen bouwen, die wel aan de eisen voldoen en dus veel goedkoper zouden kun nen worden. Laten bouwen, vond de heer Goethals maar daar voel de het college van b. en w. niets voor. Bovendien was dit plan voorgelegd aan de stedebouwkun- dige en de provinciale commissie die het onaanvaardbaar noemden. Dit soort bouw zou hetpeil van het bungalowpark sterk doen da len. De b. en w.-voorstellen wer den zonder stemming aanvaard. Verder had zij ernstige bezwaren te gen een bedrag van circa zeshonderd gulden als salaris voor „die heren uit Den Haag", en wilde zij wel eens precies weten, wie een lunch had ge bruikt en broodjes had gegeten. Zij was over de afrekening niet te spre ken en had pertinent bezwaar, dat een en ander op kosten van de ge meenschap zou komen. De heren Goethals, Carels en Cambier onder schreven min of meer de bezwaren van mevrouw Niermans. Men zweeg er echter verder over; op voorstel van wethouder W. C. van der Hooft werd het verzoek voor een nader on derzoek naar de bedragen terugge nomen. (Advertentie) \x de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijnkiespijn griep, reumatische pijhen etc. Nieuw wapen Du'weland: drie-in-één Advertentie 1HL Kosten koningin Een aanvraag om subsidie door de visserijvereniging „Ons Belang" in de vorm van de helft van het tekort in de kosten van visrestaurant en garnalenkoningin tijdens de jongste visserijfeesten, ondervond heftige te genstand bij de raad. B. en w. stelden voor de helft van het tekort ad 1087,37 ten laste van de gemeente lijke vismyn te brengen. Mevrouw M. M. NiermansGossye (p-v.d.a.) zei, nogal geschrokken te zijn van de overgelegde rekeningen. In de eerste plaats heeft de garnalenko ningin de vereniging geen cent ge kost, dus dat is camouflage, aldus mevrouw Niermans. met vers gebrande hazelnoten Geslaagde uitvoering van r.-k. Zeeuwse koorschool De jonge, enthousiaste dirigent E. Hejjblok heeft in de afgelopen jaren met het knapenkoor van de r.-k. Zeeuwse koorschool te Goes vele suc cessen behaald. Niet alleen in Zee land, maar ook in de andere provin cies heeft het koor z\jn faam beves tigd. Zondagavond heeft de r-k. Zeeuwse koorschool opnieuw een voortreffelijke uitvoering toegevoegd aan de reeks van vele goede uitvoe ringen. Onder leiding van dirigent Heijblok traden de jongens op voor donateurs, die in vrij grote getale naar „Het Schuttershof" - in Goes waren geko men. Het was bepaald geen gemakkelijk programma, dat de dirigent voor de ze avond had samengesteld, maar tij dens de uitvoering bleek wel, dat hij niet te hoog had gegrepen. Op het programma stonden voor de pauze onder meer koorliederen van Michel Mondo, Da Palestrina, C. Franck, volksliederen uit vele delen van de wereld en een dansmenuet uit de opera „Haensl und Graetel". Na de pauze bracht het koor een concert in „oude stijl", zoals het op het programma was aangekondigd. Het omvatte onder meer werken van W. A. Mozart, Leopold Mozart, Joh. Brahms en R. Schumann. De in keurige uinformen gestoken jongens mochten menig open doekje in ontvangst nemen voor hun stijlvol optreden. s Zo zal het nieuwe gemeente- wapen van -Duiveland er uit- f| p zien, wanneer de Hoge Raad p van Adel aan het ontwerp zijn p goedkeuring hecht. Van de drie opgeheven gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk en §1 Ouwerkerk is een onderdeel uit p het oude wapen overgenomen. De geren, die over de hele breedte van het schild lopen, EE herinneren aan Nieuwerkerk. De drie ruiten komen uit het p wapen van de voormalige ge il meente Oosterland en de brede M strook in brond (boven), waar- li op deze ruiten zijn geprojec- I! teerd is overgenomen van Ou- werkerlc. Zaterdagmorgen kre- H gen de raadsleden van Duive- p land het nieuwe wapen in p kleuren te zien. lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Vertraging op veerdienst Kats-Zierikzee Maandagmorgen heeft de veerboot „Koningin Emma" op de lijn Kats- Zierikzee door een defect aan de ra darinstallatie met vertraging te kam pen gehad. De veerboot, die volgens de dienst om tien uur uit Kats had moeten vertrekken en om even over half elf in Zierikzee had moeten arri veren, kwam hier met vijf-en-twintig minuten vertraging om elf uur aan. Tot na de middag is de „Koningin Emma" in Zierikzee blijven liggen. Om één uur kon de dienst pas weer normaal worden hervat. Morgen, 1 november, is het zover. Dan hebben kleine en grote voetgangers op de zebrapaden voorrang. Een belangrijke stap is gezet op de weg naar een veiliger verkeer. Dus, Iet op de zebra's, automobilist. Laat de wandelaars voorgaan. U bent immers zo weer weg, daar zorgt de tijger in uw tank wel voor. Ja precies, de Esso tijger maakt een motor kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Geef hem een plaats in uw tank, tank Esso Extra. MET ESSO BENT U BETER UIT Benoeming dijkgraaf Polder Rapenburg De vergadering van ingelanden van de Polder Rapenburg (Nieuw- en St.-Joosland) heeft tot dijkgraaf herbenoemd de heer M. I. de Vos te Middelburg en tot waarnemend dijkgraaf de heer J. Crucq Fzn. te Araemuiden. (Advertentie) Alléén helpt direct NIEUW UITBREIDINGSPLAN Voorzitter wilde niet meer verschrijven DR. E. j. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN Vrij uitvoerig- heeft de gemeenteraad van Waarde maandagmiddag voor het eerst in het gerestaureerde ge meentehuis bijeen gesproken over de gunning van verschillende wer ken aan de firma M. C. Duynhou- wer te Kapelle. Het ging hier óm een zestal kleinere werken tot een totaal bedrag van circa 20.000. Het voor stel van b. en w. luidde: onderhandse gunning van deze werken aan de fir- 1932. Deze satelliet was één der grootste die Jupiter be zit, maar veel van de opper vlakte zagen de opvarenden van de Argol niet, want het uitzicht werd bijna constant belemmerd door een deken van mist. Een analyse van de samenstelling van de at mosfeer daarbuiten toonde aan, dat deze in hoofdzaak bestond uit amonia en moe rasgassen. Urenlang vloog de Argol door de melkach tige brei, zonder dat het noodsignaal der verloren schepen werd opgevangen. De mannen aan de radar toestellen hadden hun handen vol. Voortdurend waarschuwden de ontvangers voor onzichtbare bergtoppen en andere obstakels. Eenmaal glipten zij letterlij door het oog van een naald toen de Argol recht in een trechtervormige canyon vloog en Solon het schip nog juist over de op hen toestormende rotswand kon heen trekken. De manoeuvre bezorgde bijna iedereen aan boord de doodstuipen en Buck, die voor «Ie aardigheid naast Solon was gaan zitten, lachte als de bekende boer met kiespijn. Spoedig na dit voorval verliet men de ongastvrije satelliet om koers te zetten naar de volgende „patiënt". Doch ook daar had men geen succes, evenmin als bij de volgende. Voort ging het weer. Num mer vijf in de serie was Ganymedes, de groot ste Jupiter-satelliet. ma Duynhouwer voor een bedrag van 21.1X5. De raming van de di recteur van gemeentewerken, date rende van ongeveer anderhalf jaar geleden, gaf een bedrag aan van 18.302. Het werk is onderhands aanbe steed. Gezien het verschil van 3000,vroeg de heer K. van Houte (c.h.) of het niet mogelijk zou zijn de werken openbaar aan te besteden. Van de zijde van b. en w. werd opgemerkt, dat dit ook geen oplossing zal geven, om dat intussen verschillende mate rialen duurder zijn geworden. De heer W. J. Kersten (s.g.p.) stelde voor het verschil op andere posten te verschrijven, maar daarvan wil de de raad niets weten. „We heb ben dit één keer gedaan bij de bouw van woningwetwoningen, maar het is toen volkomen ver keerd gegaan. Daar kunnen we echt niet meer aan beginnen", merkte raadsvoorzitter A. Lokker op. Teneinde het bedrag omlaag te krij gen, besloot de raad er een tweetal kleinere werken af te voeren. Onder hands zal thans aan de firma Duyn houwer worden gegund het verbre den van de Groene-Kruisstraat en de Schoolstraat, het maken van een stuw in do sloot bij de begraafplaats en het maken van een asfaltpad ach ter een aantal nieuw gebouwde wo ningwetwoningen. Dit zal de gemeen te thans komen op 18.145. De ra ming hiervoor was 15.970. In de rondvraag antwoordde de bur gemeester op een vraag van de heer Van Houte, dat de raad zo spoedig mogelijk voorstellen zullen bereiken met betrekking tot een nieuw uit breidingsplan voor de gemeente Waarde, dat mómenteel wordt voor bereid. FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE 47 Keep leunde met zijn volle gewicht tegen de deur toen hij de kruk om laag drukte, als een vallende zak kwam hij op de grond terecht. Jason moest juist een bocht nemen, wat Keep goed te pas kwam. Jason bracht de auto tot staan en keek door de open deur terug naar de plek waar Keep eruit gesprongen was Hij liet de wagen achteruit draaien, zodat de koplichten de bremstruiken en helde langs het wagenspoor be schenen. De ruwe schaduwen van de brem verspreidden zich over de heide en vormden overal duistere plekken, waar Keep zich uitstekend kon ver bergen. „Wel, allemompelde Jason. „Ik had erop verdacht moeten zijn". Keep had hem steeds te kieskeurig toegeschenen om plotseling met zijn mooie grijze pak en prachtige over hemd in hei en modder te springen. Jason gooide schouderophalend de deur dicht en maakte opnieuw een bocht om de heuvel heen. De Woeste nij kwam steeds duidelijker in zicht. Aan gene zijde van de boerderij schitterden de golven van het kanaal in het helderder wordende maanlicht en stak de kleine pier vooruit als een zwarte vinger, wijzend naar het noor den, waar de zee onder mistbanken leek bedolven. TWAALFDE HOOFDSTUK De mist die over de zee hing werd geleidelijk dichter. Ze bevond zich nog een eind weg, maar kreeg in het licht van de maan geleidelijk een zilverige tint. Gezien van de rand waar de twee vrouwen stonden, scheen de mist van het oosten uit te komen aankruipen als een door nieuwsgierigheid be zield levend wezen. Vicky stond recht tegenover het geweer. Ze glimlachte niet langer maar keek Shirley vol spanning aan, alsof ze elk ogenblik het schot verwachtte. „Luister eens", sprak ze. „Deze hele kwestie gaat buiten jou om. Morgen is het allemaal voorbij. Je hebt ge hoord wat we in de keuken zeiden en dat was de waarheid. Morgen ochtend is er niemand meer in de omgeving die er iets van afweet. Waarom zou jij je er dan mee be moeien?" i „Kwestie van persoonlijke belang stelling", antwoordde Shirley. „Maar het komt er voor jou geen sikkepit op aan!" „Integendeel, een heleboel". „Om hem?", vroeg Vicky, het hoofd schuddend. „Om een massa dingen". „Maar het meest om Jason", hernam Vicky scherp. „En juist om hem moest je je het minst bekommeren. Vergeet het. Deze streek van het land brengt je geen geluk aan". ,,'t Hangt er van af wat ik wens", zei Shirley. „Wat je wenst! Je wenst toch zeker niet wéér een man die 't op je levèn heeft voorzien, Wel?" „En als ik dat nu wél mocht wen sen Vicky zweeg een ogenblik en sloeg Shirley met haar geweer oplettend gade. Het maanlicht bescheen haar vastberaden trekken en ze was blijk baar niet voornemens van gedachten te veranderen, „Loop door", zei ze. „Luister", herhaalde Vicky. „Het dient nergens toe, verder te gaan. De Woestenij is nog maar een kwart mijl (ongeveer 400 m. vert.) hier van daan. Er wachten daar een half do zijn mannen op mij." „Vicky Darracott", hernam Shirley met onheilspellende scherpte, „het schijnt dat je me niet begrüpt. Of misschien wil je me niet begrijpen. Welnu, onthoud dit goed: als ik ge beten word bijt ik graag terug. Mis schien is dat slecht van me, maar zo ben ik nu eenmaal. Volgens mij ben ik in 't verloop van deze affaire nogal pijniyk gebeten, op welke ma nier dan ook, waarom ik van plan ben, zo gauw mogelijk terug te bij ten. Mogelijk is deze verklaring je voldoende. Zo niet dan nog het vol gende: Ik werd op Combe in een val gelokt als deel van een plan om my té ver moorden. Ik ben misschien een eigen aardig meisje, maar ik weet graag welke reden de mensen voor hun da den hebben. Vooral als ze me uit de weg willen ruimen. Daarom moet ik weten wat dit alles heeft te bete kenen en zodra ik op de hoogte ben, bijt ik terug. Voor mijn part wring je je in allerlei bochten. Misschien zyn er werkelijk een half dozijn ke rels op de Woestenij, misschien ook niet, het laat me volkomen koud. Ik heb schoon genoeg van dit Vicky- spelletje. Prent het van nu af aan in je mooie kopje, dat jij de verlie zende party bent en dat je zult doen wat ik je zeg. Vooruit!" Meteen schoot ze de rechterloop van het geweer af. 't Schot maakte ge weldig veel lawaai en werd door de rotsen teruggekaatst. Vicky sprong achteruit, wendde zich om en liep haastig verder. Achter Vicky was door het schot een steen losgeraakt, die met steeds snel lere vaart de helling afrolde en ten slotte in de ruimte verdween. Vicky sloeg de hoek om, waarna de lichten van de Woestenij opnieuw zichtbaar werden, dichterby dan Shirley mogelijk had geacht. Het pad werd breder en liep al slingerend een minder steile helling af, zowel bo ven als beneden dicht met varens om zoomd. Het gras was nu bijzonder zacht en elastisch, zodat de voetstappen van de beide vrouwen geen enkel geluld maakten. Op een paar honderd meter van de boerderij draaide Vicky zich weer om. „Recht er op af?", vroeg ze. Geen antwoord. Snel keek ze achterom de helling op en daarna in de varens aan weers kanten; bleef toen nog even staan, maar haalde ineens diep adem en rende zo hard ze kon naar het huis. Achter haar geen beweging hoege naamd. Het pad was leeg. Ze betrad de boerderij door een zwart gapende opening in het wit van de muren. Rechts van de deur scheen uit twee vensters nog steeds een gelig licht. Zodra ze binnen was ging een deur in de donkere gang vóór haar plotse ling open en liet een stroom van licht uit, dat Jason's gezicht bescheen. Hy draaide zich nog bijna voor hij haar goed en wel gezien had om en hield de deur zo met de hand vast, dat er een lichtstreep in de gang bleef. „Eeste Vicky!", riep hi| uit. „Hele maal alleen?" „Ik was niet alleen", antwoordde ze. „Die ellendige vriendin van jou joeg me hierheen voor de loop van een geweer. Maar nu...,..", ging ze voort, terugziende op de door de maan ver lichte helling, „schijnt ze te zijn ver dwenen". „Je ontglipt?", vroeg hij snel. „Wan neer?" „Dicht hierbij", antwoordde Vicky, „ergens in de struiken". „Welk een samenloop van omstandig heden!", hernam Jason, terwijl hij naar de deur liep en onderzoekend rondkeek. Willard heeft hetzelfde ge daan ergens bovenop de heuvels. Zo maar uit de auto gesprongen!" Hij wendde zich om en zag Vicky aan. De deur aan de gang viel lang zaam dicht, zodat alleen dc maan de ene kant van. zijn gezicht verlichtte. „Hoor eens, Vicky", zei hij op zachte toon, „we zq"n hier maar met ons beiden. De Woestenij is verlaten. Heb je dat verwacht?" De mannen zijn met ons naar die an dere boerderij gegaan", zei Vicky. „Over hoeveel zouden we kunnen be schikken, denk je?" „Dat heb ik me ook afgevraagd. En ik ben een boon als ik het wee*. Ik heb op alle bewoners van Combe ge rekend, maar dat zouden er heel wat zijn". „Dat is zeker", lachte Vicky. „En geloof je heus dat ik ze allemaal ver trouw?" Jason zag haar een ogenblik aan. „Misschien niet", gaf hij toe, „maar sommigen toch wel. En die geef je je bevelen zonder dat ze weten waar rt om gaat". (Wórdt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12