BILT Burgemeester A. Hack opende Arnemuidens chr. kleuterschool tS.ij'pe RODENT Meer glans en bescherming voor uw auto! van tot REGIONALE CONFERENTIE ZONDAGSSCHOOLVERENIGING ZENDINGSCONFERENTIE VAN ZEEUWSE GEREF. JONGEREN muizen\pasta /lokken V- 7 2 PROVINCIALE ZEEUWSE Q O U R AN T MAANDAG 30 OKTOBER 1961 HEEL HET DORP IS ER TROTS OP Geen schriller contrast tussen oud en nieuw Burgemeester A. Hack van Ar- nemuiden heeft zaterdag de nieuwe christelijke kleuter school in 2ijn gemeente ge opend. Dat de bevolking uit de vissersstad trots is op deze nieuwe aanwinst, bleek die dag wel heel duidelijk. De burge meester sprak van een paleisje voor de kleuters en een sieraad voor het dorp en de wel- en niet-genodigde Arnemuidenaren waren het daar volkomen mee eens. Op het bordesje voor de nieuwe school stond omstreeks kwart over drie een klein jongetje: Lieven van Dalen, 4 jaar oud en begeleider van zijn 5-jarig zusje Marietje, die de sleutel-op-liet-kussen bewaakte, waarmee burgemeester Hack de deur ging openmaken. Lieven bezag al dat grote-mensengedoe met een hoogst verwonderde blik, vooral toen die grote meneer naar hem toekwam en de sleutel wegnam van het kussen, dat z'n „grote zus" mocht vasthou den. Lieven stak evenwel als een volleer de visserman de duimen :tussen de riem van zijn visserspakje en keek toen vanaf zijn ereplaats toe hoe bur gemeester Hack de deur openmaak te. Toen mochten de kleine Van Da- lens weer met moeder mee en de grote mensen mochten de school bin nen, die vanaf vandaag (maandag) het domein van Lieven en alle andere kleuters van Arnernuldcn zal zijn. NIEUW Vandaag zal de gemeenteraad van Waarde voor de eerste maal verga deren in het geheel hernieuwde ge meentehuis. Men zal feestelijk ge stemd naar de vergadering komen, want de vreugde over de vernieuwin gen zal niet onder stoelen of banken worden gestoken. Gedurende enkele maanden heeft het Hervormd Cen trum als gemeentehuis dienst gedaan erf vanmiddag dus, zullen de raadsle den in de grondig vernieuwde raad zaal vergaderen. Om twee uur begin nen ze en om vier uur willen ze een agenda van 13 punten afgewerkt hebben. Want dan komen de aanne mers. Met hun dames. Voorts komen personeelsleden van de aannemers die natuurlijk allen hun werk nog wel eens willen bekijken en in de avonduren is er voor het publiek ge legenheid om alles te bekijken. Nieuw aan het gebouw is dc gedenksteen voor gevallenen 19401945 en van liet rampjaar 1953. UP PALING.... Toen de heer des huizes zijn woning aan de Vlissingse boulevard betrad, lagen de bestanddelen voor hei avondmaal al in de keuken gereed. „Hmmm, lekker, paling", constateer de hij en begaf zich vervolgens naar .de woonkamer, alwaar zijn dochter hem begroette. „En of U die paling al vast, even teil schoonmakenvroeg moederdeelde ze mede. „Komt voor mekaarriep papa op gewekt en neuriënd liep hij naar de keuken. „Schoonmaken", piekerde hij even later zorgelijk; „schoonmaken, makkelijk gezegd. Enfin, eerst de velletjes er maar af". Maar dat was niet eenvoudig! Bin nen het kwartier wa-s er in de keu ken een waar slagveld aangericht, met papa als strijdende figuur, in de linkerhand een doek en in de rech terhand een nijptang. „Die vellen, hoe krijg ik in vredesnaam die vellen er at", foeterde hij, terwijl links en rechts brokken stukgetrokken pa ling verspreid lagen. Een enkele aal achtige toonde zelfs treurig een bloot stuk graat. Op dat ogenblik kwam mama thuis. Ze stelde onmiddellijk de klassiek geworden vraag, namelijk: Wat voer jij uit?" .paling schoonmaken"gromde papa, „maar die ellendige vellen". „Man. hou op", riep mama in paniek uit. „Die paling is schoongemaakt. Er zit geen velletje meer aan...." TROUW. De bejaardensociëteit te Cadzand is in het verenigingsgebouw ,,'t Zwin" - weer voor de oudjes geopend. Mevrouw S. ten Cate- van Grafhorst opende de bijeen komst met een hartelijk welkom tot de heer P. de Lijs, die onlangs zijn 90ste verjaardag heeft ge vierd. Hij kreeg een flinke doos bonbons en werd een van de trouwste leden genoemd. Zij nog vermeld dat in deze bejaardenso ciëteit de heer I. W. Scheerens kwam aanzetten met een grote verzameling haaietanden en schel pen van het strand. De dames toonden veel belangstelling, maar de heren konden er hun kaartspel niet lang voor onderbreken. WANDELING Zaterdag hield de stichting „Het Zeeuwsche Landschap" haar najaars wandeling. Ditmaal werd met een zestiental deelnemers een bezoek ge bracht aan het waterwingebied van Oranjezon. Dwars door het duinge bied trok men naar het Brcezand, waar men in het restaurant van die naam de thee gebruikte. Per tou ringcar werd vervolgens een trip ge maakt over dc Veersc Gatdam. Een trip, die aan de Noordbevelandse kant van de dan» onderbroken werd voor een wandeling over het Onrust- duin. IN DE WIND De ballons, die tijdens de oester- en mossclfeesten in Yerseke wer den opgelaten, hebben al donsend in de wind een aavdig reisje ge maakt. De meeste kwamen in en om Antwerpen terecht, maar en kele dreven verder van huis. De ballon van Rientje Sinke zocht het in de provincie Luik. waar door Rientje de eerste prijs ver diende. De tweede prijs was voor Kees Laban. Diens ballon werd gevonden in Boutersem in de pro vincie Brabant. De ballon van Wim van der Post tenslotte kwam terecht in Kesselo bij Leu ven en leverde Wim de derde prijs op. De drie winnaars kregen een boekebon; voor de Belgische vin ders van de ballons was er een aardige verrassing. VIJFENZESTIG jaar getrouwd is vandaag het echt paar L. Goedbloed-de Voogd in het bejaardentehuis iu Vlissingeu. Het feest wordt gevierd bij een' dochter thuis. De heer L. Goedbloed (89) is afkomstig uit Vccrc en was veertig jaar lang medehandelaar in de Sehcl- destftd. De 82-jarige mevrouw A. dc Voogd werd in Koudèfcerke geboren. Voordat burgemeester A. Hack zater dagmiddag de nieuwe christelijke kleuterschool van Arnemuiden open de, boden Geertje Schroevers en Piet van Bielsen bloemen aan aan me vrouw Hack (rechts), de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. 'de Jonge daarnaasten aan me vrouw De Klerk niet zichtbaar), de echtgenote van de voorzitter van het schoolbestuur. (foto P.Z.C.) Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Twee gewonden bij botsing op Westsouburgse weg Twee mensen uit Axel raakten ge wond, toen zondagmiddag op dc West- soubui'gse Weg te Vhssingen een bromfiets door een auto werd ge schept. Bij de botsing werden de be stuurder van de bromfiets, de heer C. H. uit Axel cn zijn echtgenote, de duöpassagicre, tegen het wegdek ge slingerd. Dokter C. C. Sluijter uit Vlissïngen verleende eerste hulp en liet mevrouw H. naar het ziekenhuis Bethesda overbrengen. De heer H. werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien voor twee. Zowel de bromfiets als de door A. Th. de F. uit Kortgene be stuurde auto reed in de richting Vlis- singen. Toen de automobilist rechts wilde afslaan dc Baskenburgseweg in, verzuimde hij voorrang te verlenen aan de bromfiets. Zowel de auto als de bromfiets werd beschadigd. IN MIDDELBURGSE CONCERTZAAL Bijbels thema binnen bereik van het kind „Hoe brengen we het bijbels thema binnen het bereik van het kind was de titel van het referaat, dat dr. J. J. Meuzelaar, hervormd predikant te Amsterdam, gedurende de och tendvergadering van de regionale conferentie van de Nederlandsche Zondagsschool Vereenïging, zaterdag in de Middelburgse concertzaal hield. Dr. Meuzelaar ging er vim uit, dat de hervorming mensen, die in deze tijd van de reformatie leven, iets te zeggen moet hebben. „Als opvoeders hebben wij dc plicht, de kinderen te leren luisteren naar wat de Bijbel te zeggen lieeft", aldus spreker, „we moeten niet uitgaan van de gewoonlyke uitlegging, maar op nieuw luisteren, daarin schuilt de grootste kracht". Voor een goed begrijpen van een be paalde gedachte achtte dr. Meuze laar het nuttig, dat de predikant in zijn preek, de leider van de zondags school en de onderwijzer op school uitgaan van dezelfde gedachte, zo dat deze tezelfdertijd op verschillen de manieren en in verschillende ver halen behandeld wordt. Bij deze Ihema-coÖrdinatie kan de pe riodiek „Klankbodem" als uitgangs punt dienen. De inleider beantwoordde hierna de vragen die in het publiek gerezen waren. De ochtend werd verder be steed aan samenzang en schriftle zing. Het eerste gedeelte van de mid- OP HEDENESSETE CADZAND In één van de ruime speelwerklokft- len zei de heer Hack tot de genodig den, dat hij nimmer in het land éen schriller contrast had gezien dén tussen de oude Lionstraatschool en de nieuwe kleuterschool. „Ik schrok er van toen ik er vorig jaar een paar dagen na m'n benoeming een bezoek bracht, en ook van de huisvesting van de bijzondere lagere school en do school op Kleverskerke. Maar de hoop is gewettigd, dat daarin ook verbetering komt", zo verklaarde hij. Hij zei voorts grote bewondering te hebben voor de leidsters, die jaren achter elkaar in dat verschrikkelijk gebrekkige gebouwtje met de kleu ters optrokken. Verrrassing De burgemeester had een verrassing voor de kleuters in petto. De nieuwe kleuterschool ïs namelijk gebouwd aan de Van VoIIenhovcstraat, ge noemd naar de ambachtsheer van Kleverskerke, dr. M W. R. van Vol- lenhove, die momenteel, als oud- ambassadeur voor Nederland in Spanje, in Madrid woont. Als contra prestatie voor de straatnaamgeving zond dr. Van Vollenhove naast een gelukstelegram ook een geldsbedrag, waarvoor de kleuters straks getrak teerd zullen worden. Ds. L. Wieringa, Ned. herv. predi kant van Veere en Kleverskerke en consulent voor Arnemuiden, sprak vervolgens naar aanleiding van de tekst, die in de hal van do school aangebracht is-; „Laat de kinderkens tot Mij komen". De predikant zei, dat de kleuters in de school niet zul len leren lezen cn schrijven en dat het daarom een mooie taak voor leid sters en ouders is om zc met die spreuk in contact te brengen. De inspectrice voor het kleuteronder wijs, mej. M. J. dc Jonge, feliciteerde het gemeente- en schoolbestuur, de leidsters en de ouders met de fraaie school. „Er is veel aan voorafgegaan voordat dit gebouwtje er stond en het bestuur heeft het niet gemakke lijk gehad". Ze zei voorts getroffen tc zijn door het feit. dat niet alleen het bestuur, maar eigenlijk heel Ar nemuiden aan de totstandkoming had meegewerkt. Historisch Aan het begin van deze openingsbij- cenkomst waren alle genodigden naar het hervormd verenigingsgebouw ge komen, waar de heer J. de Klerk, tie bestuursvoorzitter van de stichting „Christelijke Kleuterschool Arnemui den", vertelde, dat de opening op his torische grond geschiedde. In 1884 werd de kleuterschool namelijk opge richt in dc consistorie van de her vormde kerk en wel als „bewaar-, naai- en brcischool". „De school heeft zich een vaste plaats verworven bij dc bevolking", verklaarde de heer De Klerk, die overigens wel een serie veranderingen opgemerkt had. Zo moet de kleuterschool bepaald niet meer als een „bewaarschool" worden gezien, er worden thans geen naai- en breilessen meer gegeven, en het huidige gemeentebestuur denkt heel anders over de kleuterschool dan de vroede vaderen van 1884; die er aanvankelijk niets voor voelden.... Nadat burgemeester Hack het ge schenk van het. gemeentebestuur een nationale driekleur met wim pel, aan de bestuursvoorzitter had overhandigd, toog het gezelschap naar de nieuwe school. Daar kre gen mevouw Hack, mej. De jonge i en mevrouw De Klerk bloemen Zending is gehoorzaam heid aan het evangelie Een zeventigtal jongeren, leden van gereformeerde jeugdverenigingen in Zeeland, waren dit weekeinde op het vormingscentrum Hedenesse bij Cad zand voor een conferentie, uitgaan de van het Zendingscentrum in Baarn. Leider van deze conferentie was kandidaat J. van der Neut, die in opleiding is om te worden uitge zonden naar liet nieuwe zendings terrein in Roeanda-Oeroendi. Spre kers waren «lokter J. P. Kuiper ie Breda, voorheen zendingsarts op Soemba, en mejuffrouw L. Goemaat te Bilthoven, propagandiste van het Zendingscentrum. Mejuffrouw Goemaat, die als spe ciale taak heeft de activering van het .vrouwen-zendingsthuisfront', wees erop dat men beslist als Kerk niet vrij is. in het al of niet „doen aan zending". Veelal is het zo geweest vóór de oorlog, dat de zending niet strookte met de ko loniale gedachte. Dan was er veel verzet om de opdracht van Christus te vervullen. Zij waar schuwde tegen de opvatting als zou de zending een soort zijtak van de Novib zijn. van de in Arnemuidse kleder dracht gestoken Geertje Schroe vers en Piet van Belzen (beiden 5 jaar oud). Toen mej. Dc Jonge dc pas verworven schoolvlag in top gehesen had, was het dc beurt aan burgemeester Hack om de school tc openen. Na de Lofspra ken onthulde de burgemeesters vrouw een gedenkplaat aan do mpur, waarop alles over de op richting te lezen staat. Sprekerslawine Weer terug ln het verenigingsge bouw kreeg het schoolbestuur nog een lawine van felicitaties in ont vangst te nemen. Onder meer van de heer J. IJsselstein, namens de school raad, mej. A. M. v. d. Hart, de hoofd leidster, de horen J. Jobse, architect, Sinke, aannemer, K. v. d. Ketterij, namens de ouders, die honderd gul den bijeengezameld hadden, W. Ven- tevogel, namens de bijz. school, B. J. v. d. Velde, namens dc openbare school. J. Oreel, namens de kerke- raad van de herv. kerk en J. Tram per. namens de kerlceraad van de geref. kerk. De heer De Klerk be dankte ze allen voorzag de leidsters van een sleutel, alsmede mej. De Jonge cn burgemeester Hack van een aandenken voor het vele door hen verrichte werk. 's Avonds kwam bijna geheel Arnemuiden een kijkje nemen in de nieuwe school. De zending, zo betoogde mejuffrouw Goemaat, staat op twee pijlers: ge loof in en gehoorzaamheid aan het evangelie. Onze zendingsopdracht staat tussen twee beloften van Chris tus in. Veel werk Lang stond mejuffrouw Goemaat stil bij het werk van de tegenwoor dige Indonesische christenvrouw. Nu veel werk van de Nederlandse zendingsarbeiders door de eigen be volking moet worden gedaan, is het een reden tot grote blijdschap dat de christenvrouw er haar rooplng verstaat. Vijfduizend meisjes bezoeken clubs, waar men over het evan gelie kan spreken. De gevange nissen worden bezocht en in Ma- gelang staat do evangelisten- school, waar studenten uit alle delen van Indonesië komen. On danks het vertrek van do Neder landers gaat dit oplcidingswerk door, een arbeid die mede steunt op het voorbereidende werk van cis. Merkelijn, in Zeeland geen on bekende. Mejuffrouw Goemaat sprak ook over het vele opleidingswerk dat de In donesiërs van de Nederlanders heb ben overgenomen. De kerk in Indo nesië groeit. Dat is door het gelovig getuigenis van mensen die eerst luisterden en nu spreken. Soemba Dokter Kuiper had vole dia's mee- febracht om zijn causerie over oemba te verduidelijken. Soemba, een eiland waar de Nederlands-In dische regering zich niet veel aan gelegen het liggen, omdat het een arm eiland was. Zó leefden de Soem- banezen nog in een lang vervlogen tijdperk, dat men over de Nederlan ders (tot de soevereiniteitsover dracht) sprak als over „de Compag nie". Temidden van deze, vaak in kommervolle omstandigheden leven de mensen, heeft de medische zen ding zegenrijk mogen werken. Op boeiende en instructieve wijze toonde dokter Kuiper aan, hoe de /.<>nding$menscn niet alleen kwamen om de mensen liet evangelie te brengen, maar hoe zij ook waren be wogen met het lot. van de vele zie ken. Dokter Kuiper gewaagde van grote zegen op het werk. Wat dc re gering naliet, «leed de zending. Het werk van de zending op Soemba, zo zei dokter Kuiper, is geen vergeefs werk geweest. Uitgaande van de korkevaad van Oostburg werd zóndag een tweetal kerkdiensten gehouden, waarin kan didaat Van der Neut voorging, 's Morgens sprak hij over Handelin gen 2; 4. 12 en 13; 's avonds bedien de hij het Woord vanuit Colossen- zen 4 5. dag had als motto „Gun uw kind dc zondagsschool Ongeveer 400 kinderen waren bijeengekomen in de concertzaal, de helft zondags scholieren, die allen een vriendje of vriendinnetje hadden meege bracht, dat niet naar een zon dagsschool ging. De kinderen zon gen enige liederen en keken ver der naar „Suuslce en het verloren schaap", ten tonele gebracht door het poppentheater Guido van Deth. Hierna hielden zij een op tocht door de stad. SCHELPJES Tijdens de middagbijeenkomst voor de ouderen leiders en leidsters van zondagsscholen, onderwijzers, evan gelisten catecheten en predikanten werden zaken betreffende de Ne derlandsche Zondagsschool Vereenï ging behandeld. Mejuffrouw T. de Vries, adjunct-di rectrice van de N.Z.V-, sprak over de hulp aan het zendingswerk. Men wil de kinderen geld bijeen laten brengen om hiervoor liederenbundels in het Maleis te kopen, die dan aan de Papoea-kinderen in Nieuw-Guinea gestuurd zullen worden. Om de interesse hiervoor levendig te houden, krijgen de kinderen voor ieder kwartje, dat ze gespaard heb ben, een kauri-schelpje-betaalmiddel bij de Bcrg-papoea's, dat door Nieuwguincsc kinderen gezocht is. MASSA. Na deze explicatie belichtte de heer A. Kroeze, directeur van de N.Z.V. de vraag „Hoe staat ons werk er voor?" „Het kind is niet in de massa te be reiken", sprak de heer Kroeze, doe lend op het feit, dat gebleken is, dat driekwart van de leiding der zon dagsscholen niet aan huisbezoek doet, „oni het kind te winnen, moe ten we het leren luisteren en dat doet het beter, wanneer er een per soonlijke en vriendschappelijke ver houding tussen kind en leider be staat". Gedurende een „vragenhalf uurtje' behandelde een forum van leden uit alle gebieden van Zeeland, proble men, die bij de verschillende zon dagsscholen bestonden. Na de gezamenlijke maaltijd bestond gelegenheid om de tentoonstelling van leermiddelen voor de zondags scholen te bezichtigen, die was inge richt in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal. De avondvergadering van het congres bestond uit samen zang en een voorstelling van ,De Vreemdeling" door het poppenthea ter Guido van Deth. De leiding van het congres was in handen van ds. J. W. van Kooten uit Amsterdam. Zeeuwse K.V.P.; aandacht voor betere verbindingen Vergadering Kring Middelburg in Goes Tijdens de zaterdagmiddag in „De Korenbeurs" te Goes gehouden ver gadering van de Kring Middelburg der K.V.P., die werd bijgewoond door circa tachtig afgevaardigden van de Zeeuwse Staterikringen, is het gemeentelijke en provinciale pro gram van de Iv.V.P. besproken. Daarbij werd gesteld, dat alle aan dacht geschonken dient te worden aan de totstandkoming van vaste oeververbindingen in Zeeland en aan de verbetering van de bestaande verbindingen, met name «1e veren. De vergadering, die een besloten ka rakter droeg, stond onder voorzit terschap van gedeputeerde A. J. J. M. Mes uit Hóinkenszand. Vastge steld werd een reglement op de voorbereiding van de Statenverkie zingen in dc Kring Middelburg. Naast het huidige kringbestuur werd een zogenaamd dubbel kringbestuur gekozen uit dc afgevaardigden. Te zamen zullen zij de verkiezingsraad vormen. Deze raad zal de kandida tenlijst voor de Zeeuwse Statenver kiezing vaststellen. Examens Tot doctor in de letteren promoveer de dezer dagen aan de rijksuniversi teit in Utrecht dc heer W. F. Akveld uit Breda. De heer Akveld was enige tijd leraar in de Nederlandse taal cn letteren bij het middelbaar onderwijs in Hulst en Terneuzen. De heer Ak veld promoveerde op een proefschrift over de Romeinse veldheer Germani- cus, broer van keizer Claudius. De heer Akveld is sinds 1952 leraar in de klassieke talen aan het Onze Lie ve Vrouwelyceum te Breda. Advertentie Mogelijkheid van beroep erfpachters kanaalzone De minister van verkeer en water staat heeft op een vraag van dc vas te commissie uit de Tweede Kamer meegedeeld, dat het inderdaad in de bedoeling ligt de mogelijkheid van beroep te scheppen voor de gedu peerde erfpachters in de kanaalzo ne van Zceuwsch-Vlaanderen. Om trent de ooit voor de belanghebben den meest verkieslijke vorm is het onderzoek nog niet afgesloten. „ieuw VATTEN- ROEIT ZE GENADELOOS UIT VERWACHT... i opklaringen, maar uok hier en ;en bui. Weinig wind. Dezelfde WEINIG WIND Enkele o. daar een I of iets lagere temperaturen dan giste ren. ZON EN MAAN. 31 oktober Zon op 7.32 onder 17.15 Maan op 23.44 onder 14.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2