GABRI DE WAGT Veefclesti K.L.M. neemt geen vliegers meer aan brengt iets nieuws dat typisch radio is Ijoinlwill DAMPO OPNIEUW DE JEUGD VAN NU MIKPUNT VAN DE CAMERA'S 1 OSRAM VANDAAG MORGEN ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 fAdvertentie B1NNENVERIN6BED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED1 ;t versterkte middensector fabrieken Zevenbergen i „VIBEKE CRISTENSEN" VLOT GETROKKEN Het Zweedse schip „Vibeke Chrïsten- sen" dat vorige week op de Rot- tummerplaat strandde, is gister ochtend bij springtij vlot getrokken. De slepers „Holland" van de rederij Doeksen uit Terschelling en „Atlas" van de Duitse rederij Bugsir hebben kans gezien het schip tegen de mid dag van de zandplaat te trekken. De Zweedse kapitein Sixtan Alm had aanvankelijk weinig vertrouwen in deze bergingspoging. De „Vibeke Christensen" lag n.l. bijna 150 m van de vloedlijn. Daarachter lagen nog een hele serie banken, doordat men het Huibertgat, een diepe geul, kon bereiken. De „Holland" en de „At las" slepen het schip thans naar Em- 'den, waar het gerepareerd zal wor den. R.l.s. gedupeerd Hoop op marine en luchtmacht gevestigd Onder de leerlingen van de rijksluchtvaartschool te Eelde, die binnen afzienbare tijd hun studie zullen hebben voltooid, heerst grote onrust. De K.L.M., de grootste afnemer van de r.l.s. heeft namelijk besloten, om voorlopig geen afgestudeer de jonge vliegers meer in dienst te nemen in verband met nood zakelijke bezuiningingsmaatre- gelen. In het verleden bedroeg het aantal vliegers, dat jaarlijks van de r.l.s. naar de K.L.M. ging rond veertig, in de afgelopen jaren, met de indienst- I verkouden FILMS IN ZEELAND Constantine - onvervalst en een beetje namaak De Britse film „De schaamtelo zen" van regisseur Terence Young behelst twee actuele on derwerpen. Op het eerste ge zicht is het de zoveelste film over de jeugdcriminaliteit en dat is dan onderwerp nummer een, maar bovendien reflecteert „De schaamtelozen" iets van de moeilijkheden op zedelijk ge- bied, waarin recentelijk enkele Britse geestelijken raakten. „De schaamtelozen" is het verhaal van ex-legerpredikant Howard Phi lips (een goede rol van Anthony Quayle) die in zijn eerste stand plaats geconfronteerd wordt met het jeugdbendewezen. In een sfeer, die voornamelijk bepaald wordt door roek 'n roll-klanken van de zojuist door langenote Helen Shapiro van de eerste plaats op de idolenranglijst verdrongen zanger Cliff Richard, vormen zich twee partijen: vóór en tegen de nieuwbakken dominee. De ene groep aanvaardt het dat de dominee het goed met haar meent, de andere, sterk beïnvloed door de op standige intrigerende Larry Thomp* son (Andrew Ray) bindt de strijd aan met de nieuweling. Larry grijpt alle middelen, die ook maar enigszins haar zijn doel, het wegwerken van de dominee, kunnen leiden aan en vindt dan een geducht tegenstander in de sympathieke Hes ter Peters. De rol van Hester wordt gespeeld door het enfant terrible van de Londense theaterwereld Sarah Churchill, dochter van Sir Winston, die haar jeugdrol met temperament vervult. De film is te zien in Alham- bra. (Vlissingen). In Grand (Goes) beleven we de nieuwe avonturen mee van Eddie Constantine. .Eddie kent geen pardon" zo heet deze film, waarin de befaamde held het opnieuw op neemt voor de zwakken en tegen degenen die het verkeerde willen, In Luxor (Vlissingen) een alarm kreet: „Call-girls in gevaar". Philip pe Clay trekt met zijn kilste gelaat op het gehuil van de jongedames af en als een tweede Constantine stort hij zich in het gevaar, waarbij er voor gezorgd is dat de nodige glaas jes whisky voor de arrogante held gereed staan. Van de call-girls naar Connie is een héél grote stap. „Connie zoekt het geluk"'in City (Middelburg) en Marïka Rökk ("ja, dezelfde van jaren geleden) helpt de lieve tie ner zoeken. In Electro (Middelburg) worden een serie krachttoeren gedemonstreerd door Steve Reeves. Het heel verre verleden herleeft in een romantische rolprent over het oude Griekenland: „De held van Marathon". Behalve Reeves Zien we Mylène Demongeot en een rijtje Italiaanse acteurs en actrices, die gestalte geven aan de exotische figuren, die volgens regis seur Jacques Tourneur eens Hellas bevolkten. Het matinee-programma vermeldt twee films, te weten de avonturen film „Song of India" met de '.oli fantenjongen" Sabu in Luxor (Vlis singen) en „Jailhouse Rock" van zanger Elvis Presley in Alhambra (Vlissingen). neming van de straalverkeersvlieg- tuigen, die een veel grotere omloop snelheid hebben, werd dit getal opge voerd tot 60 leerlingen per jaar. Noch de zestig van deze laatste periode, noch de veertig van de daar- voorliggende, zullen door de K.L.M. in dienst kunnen worden genomen. V erwachtingen Formeel is het zo, dat een leerling van r.l.s. bij de K.L.M. sollici teert en dan aangenomen wordt. Bg het tekort aan verkeersvlie gers, dat er nog niet lang gele den was, behoefde echter nauwe lijks met een afwijzing rekening gehouden te worden. De praktijk was dat een jongeman, die zich opgaf bij de r.l.s., alle zware keuringen doorstond en zijn oplei ding met succes volbracht, daar na naar de K.L.M. ging. Hierop waren de verwachtingen van praktisch alle leerlingen van de r.l.s. gericht. Bovendien kon hij er op rekenen, dat hij het door hem zelf te betalen lesgeld van f3600,— bij de K.L.M. in enkele jaren kon terugverdienen. Deze verwachtingen zijn nu ineens vol komen de bodem ingeslagen. De leerlingen, die in november de studie beëindigen, zullen reeds niet meer door de K.L.M. in dienst worden genomen. De bezuinigingsmaatregel van de K.L.M. heeft vérstrekkende gevol gen. Per leerling investeert het rijk in de vliegersopleiding 130.000 tot 150.000 gulden. Worden de leerlingen geen vlieger, dan is dit weggegooid geld. Op de begroting 1962 van de rijksluchtvaartschool is 6 miljoen meer uitgetrokken voor de aanschaf fing van nieuwe lesvliegtuigen. Deze aanschaffing was gebaseerd op de opleiding van veertig tot zestig vlie gers per jaar voor de K.L.M. De K.L.M. betaalt voor elke in dienst genomen vlieger van de r.l.s. een bedrag van f20.000,aan het rijk. Ook deze bron van inkomsten zal de r.l.s. moeten missen. Luchtmacht Voor een aantal vliegers wordt wel licht een mogelijkheid geschapen bij de marine en de luchtmacht. Beide krijgsmachtonderdelen hebben be grip voor de moeilijkheden, waarin thans de jongelui te Eelde zijn ge raakt. Zowel luchtmacht als marine znllen, in overleg met de leiding van de rijksluchtvaartschool, de aspirant vliegers op Eelde voorlichten over de mogelijkheden. In de Amerikaanse stad Seattle sal in 1962 een Wereldtentoonstelling van de 21ste eeuw" worden gehou den, waarvan het symbool zal zijn een „ruimte-naald", welke op de ach tergrond In aanbouw is te zien. ,Mr. Paul" een plaatselijke kapp... pardon coiffeur, ziet wel brood in de ruimte- naald en heeft nu al een kapsel ont- icorpendat daarop is gëinsprieerd, en dat hier wordt getoond door de 22- jarige Donna Edgin. Natuurlijk moest Donna op de foto bij de echte ruimte-naald. Wij hopen in de bios coop niet achter juffrouxc Edgin ie moeten zitten... Zuidafrikaanse radio maakt Loethoeli „zwart" De Zuidafrikaanse radio heeft don derdagavond een uitzending van tien minuten gewijd aan liet voormalige Zoeloehoofd Albert Loethoeli, aan wie de Nobelprijs voor de vrede voor 1960 is toegekend. Het grootste deel van de uitzending werd gevormd door uittreksels uit het vonnis in het eerder in dit jaar gehouden proces negens hoogverraad. Nadat over eerdere winnaars van de Nobelprijs voor de vrede was ge sproken, werd herinnerd aan het feit, dat Loethoeli in 1956 op beschuldi ging van hoogverraad was aangehou den. Na het vooronderzoek werd hij in vrijheid gesteld, doch in september van bet vorige jaar werd hij opnieuw gearresteerd en tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een half jaar en een boete veroordeeld, omdat hij zijn persoonsbewijs had verbrand. Volgens het Zuidafrikaanse blad Rand Daily Mail hebben talrijke luisteraars telefonisch aan het blad uiting gegeven aan hun afschuw en verontwaardiging over het program ma. Loethoeli, die gedwongen in een plaats in Natal verblijf houdt, ver klaarde in een telefoongesprek, dat hij de uitzending beschouwde als een „b'esmeuringscampagne", kennelijk bedoeld om hem in diskrediet te brengen en het comité van de Nobel prijs te beledigen. Het hoofd van de programmaleiding van de Zuidafrikaanse' omroep ver klaarde tegenover een journalist, dat het de bedoeling was geweast „de achtergrond van de verlening van de vredesprijs te geven. De burgemeester van Florence heeft premier Kroesjtsjew een boodschap ge zonden waarin hij zijn hoop uitspreekt dat Rusland op 31 oktober in plaats van een ED-megaton kernbom tot ontploffing te brengen een ruimteschip zal lanceren. „HET WOORD radioluiste raar was een belediging, waar 15 boete op stond". Aldus een der weinige grap pige zinnen uit liet televisie spel „De zaak van de kern" dat afgelopen zondag werd uitgezonden en dat een ge chargeerde blik op de Neder landse televisie in 1971 wilde werpen. Afgezien van het feit dat vele zich noemende intellectuelen zich bele digd zouden voelen als men hen een frequent televisiekijker zóu noemen, blijft de vraag in hoever re de radio in de toekomst nog meer aan belangstelling zal in boeten dan nu al het geval is. Dat is niet alleen een kwestie van de ontwikkeling van de televisie, maar vooral ook voor de radio zelf. Als de radioprogrammama kers zich laten verleiden door de gangbare leuze „dat de radio toch heeft afgedaan", dan heeft de ra dio inderdaad afgedaan. Gaan zij er daarentegen en ons inziens te recht van uit, dat de geluidsradio een weliswaar veranderde maar toch wezenlijk taak kan en moet vervullen naast de televisie, dan is er geen enkele reden om aan het bestaansrecht van de geluids- omroep te twijfelen. Nieuwe vormen Een van degenen die de radio trouw is gebleven en ook inder daad naar nieuwe vormen zoekt is Gabri de Wagt, die voor de VARA opvallende klankbeelden heeft ge maakt. Velen zullen zich zijn serie over de waarzeggerij herinneren, waarbij gebruik was gemaakt van verborgen microfoons een kwestie waarover indertijd nogal wat te doen is geweest. Met ingang van 3 november volgt een nieuwe klankbeeldenserie van zjjn hand onder de filosofische ti tel „Signalementen van het. ik confrontaties met de ander". Deze week zijn wij in de gelegen heid geweest het eerste program ma af te luisteren en uit de mond van Gabri de Wagt iets over de werkwijze en de achtergronden van zijn serie te vernemen. Voor de vijf klankbeelden, die elk veer tig a vijfenveertig minuten zul len duren, heeft Gabri de Wagt tot nog toe een vijftigtal gesprek ken gevoerd, die soms tien minu ten maar soms twee uur hebben geduurd. „We hebben willen door dringen in het wezen der mensen in diverse stadia van hun leven. In ieder mens is kennelijk een spanningsveld aanwezig. Daarover hebben wij de mensen zich willen laten uitspreken. We zenden de klankbeelden uit zonder bood schap. Het doel is wat menselijke warmte weer te geven. Het blijkt bijvoorbeeld dat een groot aantal, mensen ontdaan is over ruzies in' hun huwelijk. waaronder het probleem van ouder worden maar niet ouder willen worden en ten slotte de angst om dood te gaan, de wil om te leven. De Wagt is met een kleine band recorder en een microfoon op stap gegaan en heeft de mensen zoveel mogelijk thuis opgezocht. Er kwam geen technicius en geen re portagewagen aan te pas, omdat de ondervraagden zich onmiddel lijk geremd voelen als ze weten dat nog iemand ergens meeluis tert. De Wagts methode heeft zijn „slachtoffers" bewogen de diepste roerselen van hun hart te onthul len en juist daarom zijn zijn klankbeelden typisch radio gewor den. Anoniem De ondervraagden weten immers dat zij anoniem zullen blijven, wat bij televisie pér definitie onmo gelijk is. Het eerste programma over de verhouding ltind-ouders is zonder beeld indringender gewor den dan menig televisieuitzending met beeld. Aan het slot vertellen een jonge man en vrouw over hun verhouding in hun h.b.s.-tijd die tot de geboorte van een kind leid de zij zestien, hij zeventien jaar. In zuivere bewoordingen beschrij ven zij hun reactie op die ingrij- DE VVAMA'S vanavond via radio... pende gebeurtenissen. Zonder dat in de tekst enig commentaar wordt gegeven heeft men op slag grote sympathie voor dat jonge echtpaar, dat zijn „ongelukje" zo als de man het formuleerde, zo voortreffelijk heeft opgevangen. Die tussentekst is behalve in het begin als nogal wat gezwollen en melodramatische taal wordt ge bruikt, zeer goed en terecht wordt de uitzending maar tweemaal on derbroken door een korte verkla ring van twee deskundigen ver klaringen die overigens even goed weg hadden kunnen blijven omdat het klankbeeld voor zichzelf spreekt. We raden u sterk aan vrijdagavond om half tien naar deze indringende en menselijke documentaire te luisteren. ZOON CARRELL ...met vader voor de microfoon... Temperen RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Als een groot man zegt dat ru zie normaal is, kun je een stuk onrust temperen. De klankbeel den vormen een confrontatie met een stuk menselijkheid van an dere mensen. We hebben de vorm uitermate sober gehouden je moet zo weinig mogelijk zelf opvallen maar de mooie volzinnen van de mensen laten klinken", aldus Ga bri de Wagt. Bij zijn program ma's heeft hij advies gehad van de psycholoog mr. U. J. de Jong uit Utrecht, de tekst is van Tom Pau- ka en de muziek van Ton de Leeuw. Van wieg tot graf De klankbeelden zullen elke week op vrijdag worden uitgezonden en zullen achtereenvolgens tot on derwerp hebben dé verhouding kinderen-ouders, de eretiek (puber teit en rijpende leeftijd), 't huwe lijk, „mensen die willen vooruit zien en die niet willen vooruitzien" Half november miljoenste t.v.-toestel Het feit dat op 20 oktober j.l. bij dc dienst kijk- en luistervergun ningen van de P.T.T. 983.026 tele visietoestellen waren geregis treerd wettigd dc verwachting aldus de Philips Koerier dat half november de miljoenste ver gunning zal worden ingeschreven. Nog slechts een kleine 17.000 toe stellen en het miljoen is vol. Op het ogenblik worden per dag on geveer 800 namen van kijkers aan de lange lijst toegevoegd. Naar mate de winter nadert stijgt de verkoop van televisietoestellen. De stand van de laatste maanden was: eind juli 936.530, eind au gustus 950.223 en eind september 966.727. <2{oren, jich cv» cl\ 1 T elevisie De AVRO presenteert vanavond in zijn sterreofonie om vijf voor negen het sextet Hazy Osterwald, dat veel voor de Duitse televisie optreedt, maar geenszins een Duits ensemble is. Het is zeer internationaal samengesteld en bestaat uit twee Zwitsers, een Italiaan, een Engelsman, een Belg en een Duitser. Al ruim tien jaar beleeft dit sex tet een ongekende hoogconjunc tuur en eigenlijk zou elk jaar uit vijfhonderd dagen moeten bestaan om aan alle aanvragen voor een optreden te kunnen voldoen, zo heeft Osterwald eens verklaard. Ondanks het feit dat ze maar met zijn zessen zijn, kunnen ze velerlei klankkleur bieden omdat elk lid van de band minstens vijf instru menten kan bespelen. De Vlaamse televisie zendt van avond om half negen het t.v.- feuilleton „Het is altijd Dennis" uit en brengt om negen uur het verrassingsspel „Waag je kans" vanuit het Amerikaans Theater te Brussel uit. Radio In de toneelmalinee van de VARA wordt vanmiddag om vijf voor half vier „Een hete zomeravond" van Fred Willis uitgezonden, 's Avonds om vijf over acht een amusementsprogramma „Speciali teiten-theater" met o.a. vader en zoon Carrell. „Hans van den Bergh en de Wama's. (Hilversum I). De andere zender brengt van avond om negen uur „Tierelan tijnen". «cnnjvcM Televisie De NCRV besteedt een belangrijk deel van de zondagavond aan een t.v.-spel (op telerecording) van P. W. Fransse, die behalve als film en toneelcriticus bij het Haarlems dagblad bekendheid heeft verwor ven als schrijver van hoorspelen, voornamelijk in het notedoppro- gramma van Emile Kellenaers (AVRO). De NCRV had hem, naar aanleiding van zijn hoorspel- werk, opdracht gegeven een t.v.- spel te maken naar het toneelstuk „Les noces de Chabric" van de Franse theoloog-toneelschrijver Roger Rombeau. De titel van dit bijbelse t.v.-spel is „Een herberg halverwege" en het wordt om half negen uitgezonden. Morgenavond wordt de muzikale komedie „Het ministerie is bele digd" van half negen tot tien uur op de Vlaamse beeldbuis gebracht. Radio Behalve de gebruikelijke hoorspel series voor zondag aanbevolen het orkest van Laquestra om vijf voor half tien via de AVRO (Hilversum I). 's Middags om tien over drie worden via de andere zender grammofoonplaten gedraaid ter herinnering aan Kathleen Ferrier. 's Avonds om tien over half elf vraagt drs. J. van der Pluym de luisteraar „Merkt U iets van de Welvaart?" (KRO).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7