Raad Vlissingen verbolgen over voorbereidingen Nollebos-beeld Scheepsbotsing op de Westerschelde BILT EEN GOED VERSTAANDER mm INVASIE NAAR N.-BEVELAND OVER „VEERSE DAMWEG" VERWACHT.: 2 PROVINCIALE ZEEJJWSE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 GEEN VERHOGING VAN KREDIET B. en w. bepaalden standpunt over tweede fase saneringsplan VOORLOPIG GEEN BRON- ZEN BEELD in liet Nollebos, zo heelt de gemeenteraad van Vlissingen in zijn vergadering van vrijdagmiddag besloten. Niet omdat men hierop geen prijs zou stellen, doch de dames en heren raadsleden waren er helemaal niet over te spreken dat na het aanvankelijk toege stane krediet van f 5550,nu nog eens f4250 extra werd ge vraagd, omdat bijvoorbeeld het bronsgieten vierduizend gulden meer zou moeten kosten. Spre kers van alle fracties kwamen in het geweer, waarbij uitlatin gen als: „wonderlijk" en „onbe grijpelijk" werden gedaan. Met zestien stemmen tegen en alleen de beide aanwezige wethouders F. G. Smit en Ch. J. Gillissen Verschage voor, werd tenslotte liet voorstel om het aanvullend krediet toe te staan, verworpen. Het ging er bij deze zaak niet zozeer om, dat het bewuste bronzen beeld voor het Nollebos ongeveer f 9000 zou moeten kosten, doch meer om het feit. dat het bijna honderd pro cent meer zou vergen dan aanvanke lijk geraamd. De heer E. de Priester (p.v.d.a.), die bij voorbaat stelde dat zijn fractie pertinent niet gekant is tegen 't aan kopen van kunstwerken ter verfraai ing van de gemeente, stuitte het te gen de borst, dat de raad bij het ne men van het eerste besluit zo onvol doende was voorgelicht. Hij vroeg of de eerste kostenraming van de beeldhouweres niet een greep in de lucht is geweest. „Wij voelèn er niets voor", zo sprak hij zich uit over het voorstel van het aanvullend krediet. Wel vroeg hij na te gaan of er niet iets anders met het reeds toegestane bedrag van f 5500 kan worden gedaan. Het C.H.-raadslid P. Bikker zei het ook al niet te kunnen volgen, hoe het mogelijk is, dat de kosten zo maar van f 5500 op onge veer f 9800 komen. De heer H. van Rooijen (eveneens c.h.) stelde vast, dat het bij de voor bereiding veel gehaperd heeft. Hij kon niet begrijpen „dat men de moed (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA N.v. Nederstraaf 19 Middelburg Iel. 01180-2962 I heeft later voor de dag te komen met de mededeling, dat het zoveel I meer moet kosten". De heer H. B. J. j Knoop (v.v.d.) die evenals het K.V.P.-raadslid S. J. Adriaanse de gang van zaken al evenzeer be treurde, vroeg of er al een definitie ve opdracht is verstrekt. Wethouder F. G. Smit moest op deze laatste vraag een bevestigend antwoord ge ven. Nadat de overeenkomst gesloten was, bleek echter dat de kunstenares zich vergist of verkeken had op de kosten van het bronsgieten. B. en w. waren hierover ook teleurgesteld, zo verzekerde de heer Smit maar omdat de raad destijds zo enthousiast was voor het plan, meende het college nu toch met het aanvullende voor stel te moeten komen. Bij niet aan neming van het voorstel zouden de j f 1200 ontwerpkosten kwijt zijn, zo waarschuwde hij nog. En gezien de financiële positie van de gemeente, meende de wethouder dat bij het ver werpen van het voorstel, er de eerste jaren wel geen kans meer zou komen om iets dergelijks te krijgen. Burgemeester inr. B. Kolff, die ook teleurgesteld was over het gebeurde, was overigens met de wethouder van oordeel dat „iets goeds" toch een bedrag van plm. f 9000 zou vergen. Dat waren de raadsleden wel ten dele met liem eens, doch zij konden de voorge schiedenis niet los zien van het voorstel. „Het enthousiasme is er door deze gang van zaken bij de raad uit", vond de heer Van Rooijen. „Laten b. en w. nog eens naar een andere oplossing kijken", zo vroeg dit raadslid verder. „Er zijn nog meer mogelijkheden en er zijn nog meer beeldhouwers". De heer De Priester dacht nog aan fonteinen e.d. om het Nolle bos te verfraaien. Gaslantaarns De raadsagenda welke overigens voor het merendeel hamerstukken bevat te, leverde niettemin toch nog stof Toen het raadslid De Priester gistermiddag in de Vlissingse raad vroeg of de vereniging Rijwielpad Walcheren wel vol- doende aan de weg timmert, H moest burgemeester Kolff als voorzitter van deze vereniging H tot zijn spijt verklaren, dat ver^' schillende ledenwerfacties geen succes hadden. Burgemeester j§ Kolff had deze verzuchting niet voor dovemansoren ge- slaakt, want nadat de verga- M dering was gesloten, bood de §f heer De Priester een papiertje met zes nieuwe leden (raads- leden) aan. Een geste die voor- es H zitter Kolff bijzonder waar- deerde en gaarne ter navolging van de overige raadsleden jp doorgaf. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllll het verzoek van de bewoners aan de verlengde Glacisstraat om een ver betering van de straatverlichting kon niet worden voldaan, hoewel de heren Bikker en Adriaanse hiervoor nog wel een pleidooi hielden. Eerst genoemde vroeg bij de begroting 1962 te bezien of niet alle gaslan taarns in Vlissingen kunnen worden opgeruimd. B. en w. zijn ook wel overtuigd van de noodzaak, zo be toogde wethouder Smit, doch mét de Glacisstraat zijn er nog meerdere straten, waar de situatie onbevredi gend is. Er zijn totaal ca. 14.0 gaslan taarns, waarvan de vervanging op ruim anderhalve ton komt. B. en w. zullen nagaan of dit volgend jaar mogelijk zal zijn en zij zul len daartoe een urgentieschema opstellen. De plannen voor de bouw van nieuwe uloscholen zijn (Zie slot pag. 5 kol. 5) VAN TOT HET IS FEEST ïii Sint-Jansteen, waar het echtpaar A. de Rechter-De Vlaai,jer Vijftig jaar is getrouwd. Het gouden paar woont in de buurtscliap 't Hoekje en een speciaal feestcomité zorgt er voor, dat liet echtpaar een héél prettige dag krijgt. DE HARMONIE „Ons Gönoegen", dc befaamde Vlis singse harmonie speelt, ook al van daag, in het Scheldekwartier. Die uitvoering is vanavond. De jeugd uit de hoogste klassen van de lagere scholen mag al eerder horen hoe de muziek klinkt. Namelijk om kwart over twee, ook in het Scheldekwar tier. „Ons Genoegen" wil de Vlis singse jongeren op de generale repe titie eens laten horen hoevéel genoe gen er wel aan de harmonie is te beleven. JEUGD GEVRAAGD wordt er ook door de muziek in Westdorpe, welks illustre naam is „Eikcis worden bomen". ll'H UITLEG Dc bijlessen, waren afgelopen en tot. besluit stelde de Goese leraar de ge bruikelijke vraag: Iemand nog iets le vragen?". Er was inderdaad iemand.. De jong ste leerling, een knaap uit de eerste klas va/ti het Lyceum. Zijn vraag was een beetje raadselach tig. „Is een introdusse vromvélijk of mannelijk", wilde hij weten. Een wat?", vroeg de leraar. „Een introdusse', antwoordde de leer ling. Of hij zich nader kon verklaren, vroeg de leraar. Dat kon de leerling: „Ik heb een uit nodiging voor een f eestavondje", ver telde hij „en nou mag ik een in trodusse meenemen, stond er op de uitnodiging. Nouen ik wilde m'n meisje meenemen, maar als een in trodusse nou manlijk is..." Gelukkig kon de leraar hem omtrent de geslachtelijke uitleg van het be grip „introducé" geruststellen, maar 'op het Frans van zijn leerling was hij minder gerust Meneer A. Thomas, de directeur van de harmonie zal graag de jongens die de lagere school achter de rug hebben, inschrijven. Als er voldoende jongeren, en ouderen, muzikant willen worden geeft „Eikels worden bomen" in november een nieuwe inuziek- cursus. JUBILEUM De maand november wordt voor het verplegend personeel van „Vrede rust" in Bergen op Zoom een feest maand. Woensdag 15 november her denkt de heer J. Koen zijn zilve ren dienstjubileum als gediplomeerd verpleger. Hij recipieerl die dag in liet ontspanningslokaal van de in richting. Twee broeders gaan ook jubileren. De eerste is broeder J. Schuit man, 1ste verpleger, die vrijdag 3 november 40 jaar aan de in lichting is verbonden Broeder C. Louisse, verpleger-barbier, stapt donderdag 16 november als ju bilaris met een vrije dag in Bergen op Zoom rond. Broeder Schuitman houdt receptie op 3 november in het onlspanningsge- bouw; broeder Louisse viert zijn ju bileum liever in intieme kring. VEEL BELANGSTELLING voor de Deltawerken hadden de leerlingen uit de 5de en 6de klas van de chr. lagere school in Bruinisse, toen zij er dezer dagen onder leiding van meester R. Petter een excursie heen maakten. Het was een prakti sche aardrijkskundeles, waarbij in het kantoor van rijkswaterstaat de opzichters J. van der Veen en M.. Luteijii aan de hand van kaarten de jeugd vertelden hoe dat Deltaplan nu eigenlijk in elkaar zit. Ook de bouwput werd bekeken en tot slot maakten de jongens en meisjes nog een wandeling over de nieuwe dijk. J Vandaag op pag. Honden beten drie schapen dood bij Zierikzee Twee als verscheurende dieren los gebroken honden hebben vrijdagmid dag in een poldertje bij de veerhaven De Val onder Zierikzee een ware slachtpartij aangericht onder een kudde schapen van de boer J. St'ou- tjesdijk. Zij sprongen over de dijk het weiland binnen waar ongeveer 25 schapen liepen te grazen. In een bloeddorstige bui beten beide hon den in korte tijd drie schapen dood. Drie andere werden zo ernstig ge wond, dat ze moesten worden afge maakt. De totale schade loopt in de achthonderd gulden. En dat alles terwijl in Zierikzee een verbod geldt om honden los te laten lopen Raad Hoek niet ingenomen met elektrificatieplan Batig saldo op begroting 1962 De gemeenteraad van Iloek heeft tijdens de vrijdagavond gehouden raadsvergadering de nieuwe rege ling van de P.Z.E.M. voor de aan sluiting op het lichtnet van de on rendabele gebieden, besproken. B. en w. vonden deze nieuwe regeling ov«r het algemeen niet aantrekkelijk. De kosten zullen in totaal f 275000 be dragen, waarvan 20 pet. ten laste van de gemeente zal komen. Uit de discussie bleek, dat de raad er prijs op zal stellen, wanneer de P.Z.E.M. ervoor zou kunnen zorgen, dat er een betere verhouding komt voor de verbruikers. De raad besloot uiteindelijk het voorstel wel aan te nemen, op voorwaarde echter, dat de gemeente niet wordt verplicht de garantie te betalen voor degenen, die geen aansluiting op het lichtnet wensen. De begroting voor 1962 bleek een batig saldo van f 38.053,58 op te leveren. De inkomsten en uitga ven voor de gewone dienst wa ren respectievelijk f 519.254,09 e» f 481.200,51. De kapitaaldienst vertoonde een nadelig saldo van f 87.710,79. Do inkomsten bedroe gen f 1.091.545,28 en de uitgaven f 1.179.256,02. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 7, 12 en 18. Het Engelse motorschip „Matheran" lcreeg even boven de machinekamer zware averij, toen de Fin „Aino" zich midscheeps aan stuurboordzijde in dit schip boorde op de Westerschelde bij Terneuzen. Door de schok van de aanvaring sloeg een Indiase matroos over boord. Drie-eilandenplan: geen nonsens M Jhr. mr. A. F. C. dc Casem- broot, commissaris der konin- gin in de provincie Zeeland, i veroorzaakte gistermiddag i H enige verbaasde hilariteit bij j H de opening van de nieuwe pro- I vinciale weg over de dam door M het Veerse Gat. Dat was toen i hij een herinnering uit 1946 op- §1 haalde. In dat jaar had hij na- i melijk, zo vertelde hij, een ge- sprek gehad met ir, H. D. J. M Swaters, thans hoofdingenieur- directeur van rijkswaterstaat, i een gesprek over het drie- j= eilanden-plan. „De heer Swa- p ters zei me toen, dat het hele drie-eilanden-plan niets dan onzin was", aldus de heer De H Casembroot, die daarmee grote hilariteit verwekte. „Maar nu tien jaar later is het dan toch maar een feit", zo besloot hij. Wat later beklom de com- missaris der koningin echter opnieuw het spreekgestoelte na H een kort gesprek met de heer H Swaters: „Ut ben wel eens bijzonder snel met mijn woor- i§ den", zo bekende hij en hij rec- tificeerde zich door tc zeggen: H „De heer Swaters noemde het drle-eilanden-plan geen onzin, H maar zei me alleen, dat veel mensen dit plan nonsens von- I den" Illllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll Raad Biggekerke stelde sluitende begroting vast Vrijdagmiddag heeft de gemeente raad van Biggekerke zic-li door het belangrijkste gemeentestuk van het jaar „gebladerd": de nieuwe ge meentebegroting. Uitvoerige be schouwingen kwamen hieraan niet te pas. Daarvoor gaf de gemeente begroting 1962, zoals deze de raad ter vaststelling werd aangeboden, geen aanleiding. Wel tot tevreden heid. want vertoonde de begroting van het voorbije jaar nog een tekort van 35.000, ditmaal hadden b. en w. van Biggekerke, dank zij de nieu we financiële, verhoudingswet, een geheel sluitende begroting kunnen aanbieden, die bij de gewone dienst een bedrag van 149.877,71. aan in komsten en uitgaven aangeeft met een post onvoorzien van ruim 1200. Bij de kapitaaldienst wordt een be drag van 352.502 aan inkomsten en van 356.678,12 aan uitgaven ge raamd, hetgeen resulteert in een na delig slot van 4176,12. (Slot van pag. 1) was, dat de schuiven in de zeven doorlaatcaissons voor altijd om laag gleden „Maar ir. Maris is niet dc enige van wie wij afscheid nemen", al dus, de heer De Casembroot, „want ook ir. Swaters. hoofd-in- genieur-directeur van de provin ciale waterstaat, zal ons binnen kort op 1 januari a.s. we gens de pensioengerechtigde leef tijd verlaten". Op verzoek van de commissaris der koningin bood ir. H. D. J. Swaters aan mevrouw Maris daarop bloemen aan. Jhr. De Casembroot dankte daarna al le werkers „van hoog tot laag" die hun krachten hebben inge zet voor „deze dam en deze weg". „Eergister heb ik het werk nog ge zien", aldus de commissaris, „en de weg leek, toen op een kanaal, maar nu kan men op kousevoeten naar Noord-Beveland lopen zon der nat te worden Openhartig begon ir. Maris daar na zijn toespraak voor hij dc nieu we weg opende: „Ondanks alles", zo zei hij onomwonden, „heb ik het bijzonder op prijs gesteld, dat het provinciaal bestuur van Zee land mij heeft uitgenodigd voor deze plechtigheid". Hij voegde er onmiddellijk aan toe: „We hebben namelijk vaak in de clinch gele gen, maar we hebben altijd met open vizier gestreden en we kwa men uit de moeilijkheden en we zullen uit de problemen komen, die er nu nog zijn". Voorloper De directeur-generaal van rijks waterstaat achtte dit een uitste kende gelegenheid om „tien jaar terug te zien". „Als voorloper van het Deltaplan mogen we de dich ting van de Braakman wel zien", zo begon hij. „Een jaar later liep heel het Nederlandse volk te hoop om de rampschade te herstellen, een herstel, dat tenslotte 350 mil joen gulden kostte, waarvan al leen al in Zeeland 200 miljoen wer den besteed en speciaal 130 mil joen aan Schouwen-Duiveland", memoreerde de heer Marls. Daar na kwamen er nog vele projecten in Zeeland: verbetering van de veerdiensten over dc Wcster- schelde, verruiming en verbreding van het kanaal Torneuzen-Genl, de Zuid-Sloe-plannen en tenslotte het Drie-Eilanden-plan. NABIJ TERNEUZEN Matroos wordt vermist Op de Westerschelde bij Ter- neuzeii zijn in de nacht van don derdag op vrijdag het Engelse schip „Matheran" en de Finse boot „Aino" met elkaar in aan varing gekomen. Hierbij boorde de neus van de „Aino" zich aan stuurboordszijde, ongeveer ter hoogte van het midscheeps, in de „Matheran", net boven de machinekamer en juist onder het manschappenverblijf. Een van de bemanningsleden van de „Matheran", de 25-jarige ma troos Binul Kunar Banerjee uit India, wordt vermist. Vermoedelijk bevond de matroos zich- op het ogenblik van dc aanvaring precies op de plaats waar de neus van de „Aino" zich in rle „Matheran" hoorde en is hij verpletterd cn over boord geslagen. Op dc Ingedeukte verschansing zijn in ieder geval over een lengte van tien meter bloedspo ren aangetroffen. De aanvaring gebeurde op de Wes- de haven van Terneuzen binnenge sleept te worden. Van de kant van Antwerpen kwam het Engelse schip „Matheran". 8051 brt, dat op weg was naar zee. Vermoedelijk doordat men elkaar bij het passeren niet goed begrepen heeft, kwam de „Matheran" met zijn stuurboordschip voor de voorsteven van de „Aino", waarna de „Aino" zich ongeveer ter hoogte van het midscheeps in de „Mathe ran" boorde. Over een flink stuk werd de zij kant van de „Matheran" inge deukt, terwijl de verschansing te gen het dek werd gedrukt en een stuk van het; dek opbolde. Boven dien werd één van de sloepen, die in de davits boven liet bcinan- ningsverblijf hing, een eind opzij geschoven. De schade aan de „Aino" bestond alleen uit een flink ingedeukte voorsteven. Even voor de aanvaring was aan boord van de „Matheran" dc 25- jarige matroos Binal Kunar Banerjee uit India geroepen om dc brugwacht over te nemen. Vermoedelijk bevond de 25-jarige matroos zich op het ogenblik van de aanvaring juist op dek on is hij overboord geslagen. Enkele andere bemanningsleden van de Matheran liepen door dc schok van dc aanvaring lichte kneuzingen op. Dc „Matheran" is na de aanva- i-ing naar Vlissingen gevaren cn terscheldc nabij boei 18, waar het j heeft ligplaats gekozen in dc Buiten- Finse schip „Aino", 1761 brt en op haven. De Fin „Aino" hoeft ligplaats weg naar Gent, Jag te wachten om 'gekozen in de haven van Terneuzen. „Ik weet het", zo sneed ir. Maris de Zeeuwse sprekers de pas af, „er blijven ook nog vele wensen over". En met name noemde hjj: de brug over de Oosterschelde en de vasto oeververbinding over de Westerschelde. „Maar U moet van mij willen aannemen, zo verzocht hij met vriendelijke dwang, „dat het beter is daar vandaag niet verder over te spreken". Overigens liet noch jhr. De Casembroot, noch burgemeester Van Halst zich intimideren: beiden pleitten later voor een „snelle vaste ver binding met Schouwen-Duive land Ir. Maris liet het niet alleen bij deze waarschuwing. „Een punt van bedreiging", zo realiseerde hij zich, „is dat deze vaste ver bindingen de toeristische recrea tie zullen versnellen". Eu h\j wees er op, dat „dit rustige Zeeland" binnen afzienbare tyd een van de belangrijkste recreatiegebieden van West-Europa zal worden. „Enerzijds is dat toe te juichen, omdat het een economische steun pilaar wordt", aldus do directeur- generaal, „maar anderzijds moet men zich realiseren, dat het ook een ombuigen betekent van dat gene, wat historisch is gegroeid". „Langs lijnen van geleidelijkheid zal deze recreatie komen", meen de de heer Maris „en daarom kan men deze nieuwe ontwikkeling ook langs lynen van geleidelijk heid opvangen". Mejuffrouw M. J. van de Vreede (schrijver A provinciale water staat), trad daarna naar voren met een kussen. waarop de schaar, waarmee ir. Maris dc vas te verbinding tussen Walcheren en Noord-Beveland tenslotte defi nitief in gebruik stelde. De eerder genoemde 72 auto's reden daarna in een bedaard tempo het mid den van de dam ligt namelijk op grondgebied van Veere en. men weet het: vveest Veere waard, rijdt bedaard naar café-restau rant „Kamperduin" bij Kamper land. Burgemeester Van Halst had behalve de vaste verbinding met Schouwen-Duiveland nog een wens, die hij daar als eerste spre ker onmiddellijk uitte: „Het duurt wel erg lang voor er een oplos sing komt voor de aansluitende wegen op Noord-Beveland op deze damweg", zo stelde hij on omwonden vast. „Hopelijk komt er spoedig een beslissing, die voor alle betrokkenen aanvaardbaar is", zo wenste hij. Vervolgens noemde ook ir. Nobel, voorzitter van de raad van bestuur van de N-V. Dijksbouw, de onvermijde lijke consequentie van deze vaste verbinding: verkeerstoename, vooral door het toerisme.. Tot de heer Maris zei hij: „We hebben U niet veel gezien op het werk, maar we begrepen, dat U meer werk te doen had". Niette min hoopte hij, dat „nu U de tijd krijgt" de heer Maris vaak zal binnenwippen bij de werken, die nog op stapel staan. De heer Nobel zegde de commissaris der koningin in Zeeland een ge schenk toe: een foto-album met hoogtepunten van de. bouw van de dam en de aanleg van de weg. „Als alles gereed is, zullen we dit album aanbieden", aldus ir. No bel. Tenslotte besloot jhr. Dc Ca sembroot het officiële gedeelte met een dankwoord aan allen, die aan dam eu weg gewerkt hebben. Noordbevelandse kinderen waren er „getuuge van" =s ,,'k Bin er getuuge van kinderen veel later tegen hun eigen kleinkinderen vertellen^', M eweest. Dat kunnen al die merkte jhr. mr. A. F. C. de H Casembroot, commissaris dor koningin in Zeeland, op, toen n gistermiddag kort na het ope- nen v#n de weg over de dam n H door het Veerse Gat dertig autobussen over deze provin- ciale weg reden. Het waren n H dertig bussen vol met ongeveer 950 Noordbevelandse school- kinderen. Dank zij de initia- ff tieven van de gemeenten Wis- senkerke en Kortgene, als- mede van het waterschap N.- n §1 Beveland, maakten deze 950 Noordbevelandse schoolkinde- H ren namelijk een rondreis over H de Zandkreekdam. door Zuid- Beveland en Walcheren en via ||- de nieuwe provinciale weg m over de dam door het Veerse se Gat terug. Burgemeester J. v. Halst van Wissenkcrke vertel- de ons nog: „Ter gelegenheid van deze historische dag heb- m M ben we vanochtend alle school- Kinderen van Noord-Bevcland getrakteerd" 3! Illlllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' ENKELE BUIEN Opklaringen maar plaatselijk ook en kele buien. Matige lot krachtige, langs de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke- wind. Iets lagere tem peraturen. ZON EN MAAN. 29 oktober Zon op 7.28 onder 17.18 Maan op 21.47 onder 13.01 30 oktober Zon op 7.30 onder 17.17 Maan op 22.44 onder 13.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2