VLIEG ER EENS UIT MET DE 1 W.Z.C. GOED NIEUWS EN KOSTEN „Eigen werk" op 3 december De eerste pagina „eigen werk" zal op 3 december verschijnen. De kopy stroomt al binnen, maar voor een goede selectie moet er nog veel meer komen. Stuur dus in: gedichten, korte verhalen, essays, tekeningen, foto's onzovoorts. Zo snel mogelijk naar redactie ZIGZAG, P.Z.C. Wolstraat, Vlissingen. De zon is al een rode bol, die langzaam wegzakt in een nevelige Oosterschelde, als onze KA-7 het ontkoppelteken krijgt. Veertig meter voor ons deint de grommende militaire Piper Super Cub aan de dunne nylonkabel in de avondlucht. Het ontkoppelteken: de ranke vleugels zwaaien even op en neer. We hebben het goed gezien. Los die lijn, we zijn hoog genoeg! Instructeur John Fukken op de achter plaats van de smalle cabine rukt bliksemsnel aan een gele knop. Los! Dan prikt de rechtervleugel naar de aarde. We maken een bocht en nog net vangen we een glimp op van de Piper, die steil op zijn kant de 550 meters terugduikt, die we zojuist moeizaam hebben geklommen. Zweefavontuur boven Woensdrecht Acht minuten hebben we ge klommen en dan zijn we hoog genoeg om vanuit onze prestatïekist plaatsen als Huiber gen, Woensdrecht en verderop aan de ronding van de Oosterschel de, Bergen op Zoom, popperig te noemen. De wind, die met zeventig kilometer per uur langs ons strijkt zingt een eentonig liedje langs de perspexkap, de zon gloeit mat op de lichtgele vleugels links en rechts. Als een stille deken ligt een herfstnevel, waar hier en daar een kerktorentje doorheen prikt, over het glooiende Brabantse land. Onze suizende vrije vlucht is be gonnen. Wind, lucht en aarde. We zweven We voelen ons vogelvrij in de wijde ruimte. Wind, lucht, ver onder ons de betonnen start banen van Woensdrecht. Wc suizen lager, lager. De grasmat, kerkto rentjes, bossen, wind en lucht. Dc schérpe vleugels snijden door de avondlucht. Sneller gaat het. Woensdrecht wordt groter. Groter. GROTER De grasmatTen slotte weer de grasmat. En na tien Annemane van Riel en Bram van Wendel de Joode, volgen aandach tig de prestaties van de collega minuten zweven „Hoe vond je het We hebben er maar één woord voor „Geweldig I" ZWEEFZIEKTE Het was op een mooie zater dagmiddag in de herfst, toen we met enkele enthousiaste jonge zwevers van de Walcherse Zweefvlieg Club naar vliegveld Woensdrecht zijn gegaan. Wa.nt daar gebeurt het, woensdrecht, daar vliegt iedere zaterdag (in het seizoen) de W.Z.C. Deze ruim 20 jonge mensen van omstreeks 20 jaar, lijden wekelijks aan een chronische zweefzielite. Een zweefziekte die tegen het weekeinde een-koortsig hoogtepunt bereikt, wanneer ze als gekken over het groene veld achter gele zweefvliegtuigen rennen of lang zaam van gróte hoogte naar be- neden glijden. We hoefden deze mensen niet te vragen „Hoe vinden jullie dat vliegen elkê keer weer We zijn er dan ook heen gegaan met de vraag hoe doen jullie het ZINGENDE WIND Een zweefvlucht is een sensatie. De sensatie van „het zich ge dragen weten" waar in de oud heid Icarus reeds naar hunkerde. Een boeiende en avontuurlijke sen satie stel je voorer is geen. motorgeronk, de wind zingt langs de ranke cabine, nerveus geven wijzertjes de hoogte aan en dan is cr het wonderlijk samenspel van handen en voeten, die de gevoelige, kist besturen. Tijdens de vlucht hadden we alleen maar aandacht A-oor het uitzicht en het moeizaam sjorrende motor- A'liegtuïg voor ons met luchtmacht luitenant Eddy van Bree onder de blauwe perspexkap. Eddy van Bree. niet. een hand nan He Unnn- pel, de andere aan de gasrnanette, een oog in de achteruitkijkspiegel, het andere gericht op de dalende horizon. En na het ohkoppelteken was er het geluidloos a-oortschrijden over lucht. De 41-jarige instructeur van de W.Z.C., de heer J. Fukken uit Middelburg een zweefvlieger met 1000 starts'zong luidkeels over burgemeestertjes enzo „zo gaat 'ie goed" en de KA-7, die je behandelen moet als een lieve vrouwBerijmd en op melodie gezet. De landing „een zacht ge kookt eitje." Het spannende be sluit „De aarde valt bovenop je." En wat ons betreftmet het Woensdrechtse gras viel die aarde Avel mee. „EISEN" H et is 'n hechte en vrïéndschap- pelijke groep, die daar elke zaterdag in W.Z.C.-verband op Woensdrecht vliegt. Woens drecht ligt hun net zo goed, zo niet beter, dan Teiiet, het landelijke zweef vliegcentrum bij Arnhem. Voor de meesten is de zweverij zuiver sport. Maar dan ook de mooiste sport die ze kennen. Een sport, die overigens hoge eisen stelt. Begin met een flinke zelf discipline, flink wat collegialiteit, voorts vaardigheid in het omgaan met toestellen, lieren en 'terrein wagens. een goede hoeveelheid verantwoordelijkheidsbesef en om nog eens een traditioneel stok paardje te noemenhet uit de mouwen kunnen steken van han den. Nou, dan zijn we er wel zo ongeveer. Maar voor een avontuur lijke sensatie als het zweefvliegen mogen dan ook wel eisen worden gesteld. Het moet altijd de veilige sport blijven, die het al jaren is. Het is niet alleen een sport A'oor jonge mannen, ook meisjes kunnen zich ontwikkelen tot A'aardige zweefsters. De twee jaar oude zAA-eefvliegclub telt tAvee dames leden Annemarie van Riel en Marijke Fukken. Op deze mooie herfstmiddag had Annemarie een vlucht van een half uur aan haar zweefprestaties toegCAoegd. In de KA-7 deed ze dat, samen ,met instructeur Ton a an Gurp, een man die het zo gezegd „in zijn vingers heeft." „Kunstvliegen." Dat vindt ze het meest sensationeel. „Momenteel ben ik nog bezig met het afleggen van de proeven voor het zweef- de grommende Piper voor ons... vliegbewijs" aldus de koene 22-ja- rige onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool in Goes. THERMIEK Ronald Fukken, een 18-jarige h.b.s.-er, heeft het evenals zijn zusje Marijke van zijn. vader. Dat ligt voor de hand. Met 'een starlboekje met 370 vluchten is hij een van de ervarenste jon ge zwevers van de W.Z.C. Hij kan het vliegen blijkbaar niet laten, want zelfs in Zeil am See in Oos tenrijk liet hij zich door de ter- miek de lucht in stuwen. „Daar moet ie zien zo lang mogelijk ge bruik van te maken van die ther miek en dan zo lang mogelijk bo ven zien te blijven, dat is de kern van het zweefvliegen." „Thermiek „Ja, thermiek, opstijgende lucht." En dan „De Skylark," hij zegt het enthousiast. Met dat vliegtuig kun je pas goed thermiek vliegen." TOEKOMST Verkeers- of militair vlieger. In ieder geval vlieger, wil Bram van Wendel de Joode uit Middelburg worden. Bram is 17 jaar en heeft die vliegende toe- komstlijn in zijn hoofd uitgestip peld. Liftend trok hij in de „begin tijd" a-an de W.Z.C. ieder week einde naar Woensdrecht. Dat is al weer twee jaar geleden en nu is hij bezig aan z'n zweefvliegbewijs. Dat wil zeggen ervaren vlieger, bijna leerling-af. Samen met „pa" Fukken trainen a'oorts intensief Jaap en Giél Guérand (15 en 16) uit Terneuzen. Solo is er voorlopig nog niet bij, maar in het tweezits- vliegtuig met dubbele stuurorga- nen, de Goevier of KA-7 gaat het toch ook al geweldig, zoals we zelf hebben ondervonden. Ook voor Jaap is luchtvaart dé toekomst. Bij voorkeur de militaire lucht vaart. „Nee, geen jachtvlieger, boordwerktuigkundige of iets der gelijks. In ieder geval de lucht in!" Allemaal willen ze de lucht in, de jonge leden Aan de Walcherse Zweefvlieg Club, en dat doen ze ook Het is een avontuurlijke en unieke club in Zeeland, waarvan de leden met recht kunnen zeggen: GcAveldig Een eigen zweefvlieg terrein, in het drooggevallen Noord- Sloe: een icens van de Wal cherse Zweef vlieg club, die goede kans h'eeft in vervul ling te gaan. ,,Als alles naar wens gaat", want vast staat voorlopig nog niets: mo menteel wordt met de be trokken instanties intensief onderhandeld. De opening van het nieuwe Walcherse zweef vliegterrein, waar en ■wanneer het ook zul komen men verwacht het vol gend jaar in gebruik te kunnen nemen zal ge paard gaan met een dave rend vliegfeest, waaraan bijna. allé Nederlandse zweefvliegclubs en dat zijn er heel wat mee zul len werken. Een grootse luchtrally naar het nieuwe W.Z.C.-veld van tientallen zweefvliegtuigen staat op het feestprogramma. Een ander nieuwtje is, dat de W.Z.C. medio volgend jaar de beschikking zal hebben over een met steun van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart aangekocht, eigen Ka-8 zweefvliegtuig. Deze Ka-8 krijgt de naam Roen- kei" naar de Grunau Baby van de vooroorlogse W.Z.C'., die tijdens de meidagen \'fC verloren ging. De Walcherse Zweefvlieg- club (nog 'n onderdeel van de W. Brabantse Aero Club) stelt de volgende contribu ties: jeugdleden onder de 21 jaar betalen 50,- per jaar voor een startkaart, waar op een ongelimiteerd aantal vluchten kan worden ge maakt. Ouder dan 21 be taalt men 70,-. Daarbij komt nog de ciubcontribu- tie aan de W.Z.C.. namelijk 45,- alsmede 20,- jaar- contributie aan de K.N.V. v. L. Voor jongelui, die as piraties hebben militair of \rerkeersvlïeger te Avorden heeft de K.N.V. v. L. een bijzondere regeling getrof fen, de z.g. scholierenoplei ding, die totaal een bedrag A'an 65,- vergt. Iedere jon geman of jongedame van 14 jaar en ouder kan na een lichte keuring leren zAveefvliegen Voor deelne mers aan de scholieren op leiding bestaat een iets strengere keuring. Vijftienjarig Amsterdams meis je gegrepen wegens het roken van marihuana. OOK AL AAN DE SIGAAR BEGIN ER JONG MEE. OSCAR TABOE Nadat Taboe opgehouden liad te bestaan, bleef Oscar eenzaam achter als blad voor de oude re jeugd. Na zeven nummers heelt echter ook A'oor deze „zuil" zo als het zichzelf noemde het klokje van gehoorzaamheid gesla gen. Omdat ..de exploitatie niet beantwoordde aan de gestelde ver wachtingen" heeft de directie be sloten, de uitgave A'an Oscar te beëindigen. De belanstelling A'an do zijde der adverteerders, om de teenagermar- ket met dit blad te bestrijken, bleek onvoldoende. Jammer, dat dit de oorzaak moest zijn A'an het verdwijnen van dit blad, dat Avat betreft vorm en inhoud bijzonder aantrekkelijk was voor een groter publiek dan zijn eerder verschenen en A'erdwenen familielid. Vragen ons af, wat de jeugd nu gaat lezen, Donald Duck of Pano rama PERSPECTIEF De A'ereniging van de rijks h.b.s. te Vlissingen, „Elck wat AVils", werd 23 december 1960 met inbegrip van schoolkrant, sportclubs en dergelijke, ontbon den. Dit na onenigheden tussen be stuur, directeur en oudervereui- f?ó?'schijnt. dat E.W.W. intussen weer is opgericht, want onlangs is de eerste schoolkrant „Perspck- tief" van deze cursus verschenen. De redactie wijt de moeilijkheden van verleden jaar aan „onvoldoen de samenwerking tussen de ver schillende instanties". Ze hopen het dit jaar te redden. Misschien zit er toch perspectief in BAL Het seizoen voor danslustigen in Middelburg en omstreken is weer geopend. Verleden week zaterdag hield de Middel burgse Dans Society in de boven zaal van de Schouwburg haar eer ste bal. De vereniging, die hiermee haar derde levensjaar begon, wil iedere maand een bal houden met een van de regionale bands. Voor een groot openbaar bal wil het be stuur een Nederlandse top-band engageren. De plannen hiervoor zijn echter nog niet vastomlijnd. Op dit eerste bal verzorgden dc „Lazy River Six" de muziek. Zij speelden fris en zorgden in ieder geval voor ritme. GERUCHT Het staatsinrichting-dispuut van dc chr. h.b.s. in Middel burg had dc hoofdredacteur van do P.Z.C. uitgenodigd om tc spreken over „objectiviteit en sub jectiviteit. in journalistieke bericht geving". Na afloop was er een in tensieve discussie, die nog werd Aoortgezet na het officiële slui tingsuur. Maar toen werd niet al leen gedebatteerd over subjectieve en objectieve zaken, maar kwamen ook allerlei andere punten aan de orde. Onder meer: Zigzag. En wat zeiden de Middelburgse Ii.b.s.-ers tot de verbaasde hoofdredacteur: „Op de Middelburgse scholen gaat het gerucht, dat de redactie van Zigzag een vast uurtje heeft om zelf ingezonden stukken voor de jeugdpagina te vervaardigen." Alsjeblieft! Natuurlijk werd on middellijk ontkend, dat dit boze gerucht" ook maar één korreltje waarheid bevatte, maar het ge rucht is er nu eenmaal. Er gaat door Zeeuwse gehucht dus wel een bijzonder bar en boos gerucht Daarom doet nu de redactie a'an de jeugdpagina ook nog een duit in het zakje: „Geloof er geen woord van!" De redactie van zig zag wil gaarne een kijkdag orga niseren (eenmaal in veertien da- fen) voor belangstellenden voor et bezichtigen van, de originele blieven. Komt en ziet! NOZEMS Zuid-Franse nozems hebben een nieuw gezelschapsspelletje bedacht: het mishandelen Aan militairen. Ingrediënten A'oor dit tijd\'erdrijf: één alleenlopende militair en een tiental „blousons noirs". En dan er op los. Een merkAvaardige A'orm van vrije tijdsbesteding. STUDENT Wat gebeurt er, Avanneer U een politieagent met een bran dende fakkel hebt verwond? Gij biedt uw excuus aan en de zaak is uit de wereld, In Delft ten minste, waar leden van de katho lieke studentenvereniging „Sanc- tus Virgilius" zoiets presteerden. Hebben we hier te doen met enkele inheemse variëteiten van de in Amerika voorkomende „holy bar barians JEUGDIG Soaa'jet-ruimtevaa rder TitoAV heeft iu jeugdig euthousias- me A'erklaard, dat de U.S.A. en Rusland eens samen naar de maan zullen gaan. Vast en zeker, wanneer ze die bommen hlïjA'en gooien VELDTOCHT I n Polen zal een veldtocht wor- I den ondernomen tegen „alle subjectieve oorzaken" waar door de Poolse atouw tot dus\'erre tc weinig aandacht aan haar uiterlijk kon besteden. Een veld tocht voor mooiere vrouwen dus, die volgens de stellers van het artikel waarin een en ander wordt aangekondigd zal worden gehou den ter verbetering van het vrou- Avelijk schoon. Zijn Poolse vrouwen dan zo lelijk? Wc hebben er nooit van gehoord. Dc veldtocht zal -echter \vorden ondernomen door economen, en dat zegt al a'eel. Het gaat er dus om fraaie en elegante kleding, schoenen en vele schoonheidsmid deltjes op de markt te brengen. Alle Poolse schonen zullen hun haar waarschijnlijk wel knalrood moeten verven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21