PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TANKS BEWAKEN BEIDE ZIJDEN VAN BERLIJNSE MUUR Boven Nederland iets meer radioactiviteit Alarmtoestand van bijna drie uur INVASIE naar Noord-Beveland over „Veerse damweg" AANRIJDEN, WEGRIJDEN, TERUGKOMEN.... BEROEP OP SOWJET-UNIE Pl.C.-zalerdagnummer Va nd aag Drie eilanden nu één geheel Veiligheid Ondanks alles Bezorgdheid In de wateren ten noorden van Groot- Brittannië wordt de NAVO marine- en luchtmachtoefening „Sharp squall five" gehouden met als hoofddoel de onderzeebootbestrijding. Foto: op de foto komen de Neder landse jager „Groningen" (links) en het Engelse schip „Saintes" langszij varen van de marinetankboot „Wave Chief' om brandstof in te gaan ne men. Russische en Amerikaanse tanks hebben vrijdag dreigend te genover elkaar gestaan aan de sectorgrens in Berlijn. Het Ame rikaanse garnizoen van de stad is voor de tweede keer in drie dagen in staat van alarm gebracht. Het alarm duurde van half zes tot acht uur. Op een gegeven ogenblik stelden de communisten een batterij krachtige zoeklichten in werking. Na een tegenactie van een Amerikaanse tank werden de zoeklichten echter weer uitge schakeld en werd de omgeving in duisternis gehuld. De Amerikaanse tanks rukten het eerst op naar de sectorgrens in de Friedrichstrasse. De Amerikanen wilden nogmaals duide lijk demonstreren dat zij het recht hebben Oost-Berlijn onbe lemmerd binnen te gaan. Een Amerikaanse wagen, begeleid door drie jeeps met militaire politie, maakte een proefrit door een stokje Oost-Berlijn. Daarna trokken de Amerikaanse tanks zich terug. Maar vijf minuten later verschenen er Russische tanks aan de Oostberlijnse kant van de grens. Zij rolden na 25 minuten weer weg. Nog geen vijf minuten hierna kwamen de Amerikaanse tanks weer aanzetten. En toen kwamen ook de Russen maar weer terug. Late erkenning Generaal Lucius Clay, Kennedy's per soonlijke vertegenwoordiger in West- Berlijn, zei later dat de Oostduitse fictie inzake het recht op aanhou ding nu was vernietigd. Het feit, dat er Russische tanks aan de controle post waren verschenen, toonde dui- Door Algemene Vergadering Ver. Naties lie Algemene Vergadering van de V.N. heeft vrijdagavond een plech tig beroep op de Sowjet-Unie gedaan, de aangekondigde ontploffing van een waterstofbom van 50 megaton niet te laten doorgaan. De desbetreffende ontwerp-resolutie, die door Canada, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Japan, Perzië, Paki stan en IJsland was ingediend, werd aangenomen met 87 tegen II stem men bij één onthouding. EXODUS" van Leon Uris was in de maand september in Zeeland het best verkochte bock. Zo bleek ons uit een be scheiden enquête, gehouden on der een aantal boekhandelaren in Zeeland. Een enquête die maandelijks zal worden her haald. In deze rubriek zijn bo vendien enkele meningen van lezers over de „best seller" op genomen. (Pag. 6). Voorts in dit 22 pagina's tol lende P.Z.C.-nummcr: Stem men uit de kerken (pag. 3); Kroniek van Zwin tot Zijpe plus rubriek Boek van de maand (pag. (5); „De vliegen de Zeeuw", ecu verhaal over veerman Boomsluiter van Sta- venisse (pag. 51); Radio-T.V.- rubriek plus films in Zeeland (pag. 15); Letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); ZIG ZAG (over zweefvliegerij en veel.meer) (pag. 151) en ten slotte dc Kinderkrant met Klanken uit dc ether op pag. 21. 1 delijk aan dat de plagerij bij de door laatpost in de Friedrichstrasse niet afkomstig was van de zogenaamde Oostduitse regering, maar van haar Russische meesters, 't State Depar tement verklaarde dat de komst van de Russische tanks een verlate erken ning betekende van de verantwoor delijkheid van de Russen voor Oost- Berlijn. De Russische tanks maakten deel uit van een groep van 30, die don derdagavond laat Oost-Berlyn waren binnengetrokken. Een Britse woord voerder zei, dat de Britse verster kingen nog steeds in stelling lagen in het grensgebied bij de Branden burger Poort. Een Oostberlyner maakte handig ge bruik van de tankbeweging aan bei de zijden van de sectorgrens. Toen de OostberJynse politiemannen niet. opletten, liep hy snel de grens over. Aan de westelijke kant stak li\j zijn armen omhoog en riep: „II? ben vrij, ik ben vry!" Hoewel de dam door het Veerse Gat ettelijke kilometers vanaf de stad Veere ligt, loopt deze nieuwe dam door de grillige loop van het voor malige vaarwater toch nog ten dele over liet grondgebied van Veere. Het bordje Veere prijkt dan ook rechts op de foto. De eerste automo bilisten, die van de dam gebruik maakten waren Veere waard: zij re den bedaard. (Foto P.Z.C.) MILJOENENSCHADEDOOR BRAND IN TEGELEN De fabriekshal van de firma Gebr. Laumans, dakpannenfabriek te Te- gelen, is donderdagnacht totaal uit gebrand. In de fabriek stond een nieuwe ringoven, waarboven zich drie verdiepingen met drooginstalla ties bevonden. De schade kon nog niet precies wor den vastgesteld, maar deze loopt in de miljoenen. is het 75 jaar geleden, dat te New York op het Liberty Island de officiële inhuldiging plaatshad van het door de El- zasser beeldhouwer Frederi- Auguste Parthoidi ontworpen en door Gustave Eiffel uitge voerde vrijheidsmonument. is het 50 jaar geleden, dat de befaamde J Amerikaanse journalist Joseph Pulitzer sr., een geronselde Hongaarse emigrant en een der voornaam ste stichters van de Ameri kaanse sensatiepers, te Char leston overleed. w*vv\*wvwvwvwwvv\v MET DOOR NOVA-ZEMBLA-PROEF Ministerie: volstrekt ongevaarlijk Het ministerie van sociale zaken en Volksgezondheid heeft medegedeeld, dat de totale beta-activiteit van de lucht (gemeten zes uur na liet einde van de bemonsteringsperiode) gedurende de laatste dagen enigszins is toegenomen. De gemiddelde radio activiteit in de lucht over de afge lopen week bedroeg 7,5 pico-curie per mS, tegen 6,5 pc per m3 in de daar aan voorafgaande week (van 1320 okt.) Een pico-curie is een bïljoen- ste deel van een curie. De waarde die in het afgelopen et maal (25 op 26 oktober) werd ge meten, bedroeg 14 pc per m3. Hoe wel deze activiteit boven het week- gemiddelde ligt, betekent het nog geenszins, dat deze verhoging het gevolg is van de laatste Russische kernexplosies. Op grond van de me teorologische situatie is dit onwaar schijnlijk. Overigens is deze radio activiteit in de lucht in de orde van grootte, zoals deze zich voordeed eind 195S, begin 1959. De waarde van de maximaal toelaatbare activiteit in de lucht, dié het gevolg is van kern splitsing, hangt af van de ouderdom van de radio-actieve splijtingspro- dukten. De thans gevonden radio activiteit is volstrekt ongevaarlijk. Hoewel dit een toename van de ra dioactiviteit in het voedsel kan ver oorzaken, is deze vermeerdering niet verontrustend in verband met de korte halveringstijd van de momen teel aanwezige radio-nucliden. De voornaamste in aanmerking komen de voedingsmiddelen zijn onderhevig aan regelmatige en nauwkeurige controle. NA DOORKNIPPEN VAN LINT NOORD-BEVELAND heeft sinds gistermiddag half drie zijn tweede vaste verbinding met „overig Zeeland"op dat moment hanteerde de direc teur-generaal van rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris, na melijk wat onwennig een schaar, waarmee hij na enkele vergeefse pogingen een lint doorknipte aan de Walcherse kant van de dam door het Veerse Gat. Met de ze handeling stelde hij offi cieel de nieuwe provinciale weg over de dam in gebruik. Ir. Maris lokte daarmee on middellijk een invasie naar Noord-Beveland uit: enkele minuten na het doorknippen van het lint reden welgeteld 72 auto's van Vrouwenpolder naar Kamperland. Midden in het recreatiegebied „De Ban- jaard" in café-restaurant „Kamperduin" werden daar vele woorden gewijd aan de belangrijkheid van de ze historische dag voor Noord-Beveland. Vooral dank zij deze enorme file auto's kwam deze middag vooral het belang der vaste verbin ding tussen Walcheren en Noord- Beveland naar voren. Burgemees ter J. van Halst van Wissenkerke liet zich daardoor echter niet be ïnvloeden. „Op-dit moment gaan mijn gedachten vooral uit naar de rampnacht van 1 februari 1953", zo bekende hij, „en daarom kan ik U zeggen, dat wij in de eerste plaats verheugd zijn met deze dam, omdat het Noord-Beveland meer veiligheid brengt." Pas op de tweede plaats zag hij het voor deel van de vaste verbinding met Walcheren. „Wij zouden dan ook niets liever zien", zo vervolgde hij, „dan een onmiddellijk aanleg gen van de dam tussen Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland, waarmee ons eiland een nog gro tere veiligheid krijgt Op het grondgebied van Vrou wenpolder enkele tientallen meters vanaf het directiegebóuw van rijkswaterstaat aan de voet van de dam had jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissa ris der koningin in Zeeland, even na twee uur deze voor Noord-Be veland historische dag ingeluid. Temidden van tientallen genodig den en vele honderden belangstel lenden verklaarde hij: „Het heeft maar een haar gescheeld of ir. Maris had deze weg niet geopend als directeur-generaal van rijks waterstaat. maar als ex-direc teur-generaal". Ir. Maris gaat namelijk per 1 november met pensioen en de aannemers hebben bergen werk moeten verzetten om ondanks de zware regenval van de laatste weken deze pro vinciale weg inderdaad op 27 ok tober gereed te krijgen. Duidelijk bleek dan ook uit de woorden van jhr. De Casembroot dat het om tweeërlei redenen een prestige-zaak was om de weg in derdaad op deze 27e oktober „be rijdbaar" te maken: in de eerste plaats om ir. Maris als hulde voor zijn werk in het belang van Zeeland deze officiële daad als directeur-generaal van rijkswa terstaat te doen verrichten en in de tweede plaats, omdat liet deze dag juist een half jaar geleden (Zie slot pag. 2 kol. 5) hier feiten in het geding, harde „ont- wikkelinzsfeiten" als men ze zo mag noemen. Voor de Zeeuwse bevolking vormen zij een uitdaging, een uit daging, die deze bevolking zeker niet uit de weg gaat, maar waarachtig wel aan kan! De weg over de dam door het Veerse Gat is gistermiddag ge opend: een sobere plechtigheid, waarbij gelukwensen en goede woor den niet achterwege bleven. En daarbij was er één toespraak, waar op wij hier met name de aandacht willen vestigen, namelijk de korte rede van burgemeester Van Halst van Wissenkerke. Hij wees er name lijk op. dat het Deltaplan de laatste tijd vooral naar voren wordt ge bracht als een project van goede ver bindingen. De heer Van Halst ech ter wenste de nadruk te leggen op de veiligheid. Het gereedkomen van deze weg onderstreepte in de eerste plaats de grotere veiligheid tegen stormvloe den, die thans in het gebied van het Drie-eilandenplan is verkregen, het geen de heer Van Halst boven ver bindingen stelde. Burgemeester Van Halst had ge lijk. De discussie rond het Del taplan ontwikkelt zich de laat ste jaren als een gesprek over ver keersverbindingen, hetgeen overi gens begrijpelijk is, want dammen betekenen nu eenmaal wegen. Maar nooit mag uit het oog worden verlo ren, dat verbindingen de secundaire voordelen zijn en dat primair een Deltadam wordt aangelegd voor ver hoging van de veiligheid. Vooral bui ten Zeeland wordt dat wel eens ver geten, zodat men af en toe geluiden hoort in de geest van: „Dat Zeeland krijgt miljoenen in de schoot gewor pen door het Deltaplan; eigenlijk kon dat wel een beetje minder, want elders staan óók grote werken op stapel". Degenen, die dergelijke op merkingen slaken, vergeten dan, dat het plan tot afsluiting van de zeegaten zijn allesoverheersende prioriteit ontleent aan eisen, die de veiligheid stelt. De koninklijke bood schap. waarmee destijds het ont- werp-Deltawet aan de Staten-Gene- raal werd aangeboden, bevatte na drukkelijk de mededeling, dat de Deltawerken dienden „ter beveili ging van liet land tegen stormvloe den. Terecht heeft burgemeester Van Halst hierop de aandacht ge vestigd. Met hem zijn wij van me ning, dat de vreugde over het tot stand komen van deze Deltadam in clusief weg in de eerste plaats haar oorzaak vmdt in de hogere veilig heid, die Zeeland dank zij deze wer ken ontvangt. De opening van de weg over de dam was de laatste officiële daad van de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Ma- ris, die volgende week met pensioen gaat. Hij hield een hoffelijk toe spraakje, waarin hij het provinciaal bestuur er voor dankte, dat het „on danks alles" hem voor deze opening (van een provinciale weg over een rijksdam) had uitgenodigd. On danks alles: ir. Maris is in zijn ambtsperiode als directeur-generaal in menig opzicht rond vele grote projecten de tegenspeler geweest van het provinciaal bestuur. Als een van de belangrijkste adviseurs van de minister van verkeer en water staat was hij vooral voor Zeeland een man van grote betekenis. En men weet het: de meningen tussen Den Haag en Middelburg hebben vaak vierkant tegenover elkaar ge staan, men mag wel zeggen tot op de laatste ambtelijke dag van ir. Maris. Men denke in dit verband slechts aan de uitlating in de laatste begrotingsmemorie van verkeer en waterstaat: „Het overleg met Gede puteerde Staten van Zeeland over een wetgeving ter vervanging van de wet op de calamiteuze polders toont geen voortgang". Wij hebben de indruk dat de heren Maris en Philipse gedeputeerde voor wa terschapszaken gisteren elkaar taxerend de hand hebben gedrukt in de geest van: „Wie zal toegeven?" Vandaar óók dus de woorden „on danks alles"... Ondanks alles echter is de verhou ding tussen college en directeur-ge neraal steeds voortreffelijk geweest met wederzijdse waardering voor eikaars standpunt. Daarbij komt dat men van Zeeuwse zijde grote erken telijkheid voelt en deze gevoelens beperken zich waarlijk niet alleen tot het college van Ged. Staten voor het vele, dat de scheidende di recteur-generaal voor dit gewest heeft gedaan. Ziin werk tijdens en na de ramp is bij wijze van spreken alleen al een standbeeld waard. Gaarne willen wij hierop de aan dacht vestigen, daarmede onze be scheiden hulde voegend bij de vele goede woorden, die de laatste dagen alom in den lande aan het adres van ir. Maris zijn gericht. Moge hem een lang leven van welverdiende rust beschoren zijn. Enkele sprekers hebben gisteren bij de opening van de dam hun bezorgdheid uitgesproken over de vloedgolf van recreatiezoekenden, die over Zeeland zal spoelen na het tot stand komen van de deltadam- men. Een der sprekers had de Zeeu wen leren kennen als rustige, pret tige mensen en hij was nu blijkbaar een beetje bang, dat het nu allemaal anders zou worden. Zeeland mag zich erkentelijk tonen voor deze be zorgdheid, maar wij geloven dat te vens enig vertrouwen wel on zijn nlnats zou zijn. Wij willen de na- lelen van eventuele toekomstige ont wikkelingen zeker niet bagatellise ren, maar we zijn er ons tevens van bewust, dat we er met „sentimentele aardrijkskunde" niet komen. Er zijn 204e jaargang - no. 255 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3847/3843; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 Cb.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7353, adv. 5213). Oostburg. tel. 2395Te:neuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1