een stuk van z'n leven pijnlijk De .Zuidvliet' was voor Meindert van het bootje Exodus': in Zeeland best verkochte boek SPECIAAL ADRES VOOS WNl'JKE VOETEN „Wat vond U Lezers geven hun mening het boek?" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 't IS EEN HEEL mooie dam geworden, tussen Walcheren en Noord-Beveland, dat staat vandaag nog eens uitgebreid in de P.Z.C. Maar wat Meindert Minneboo betreft hadden ze nog wel vijf jaar met die dam mogen wachten. Eén-en-dertig jaar heeft het veerbootje de „Zuidvliet" tussen Veere en Kamperland gevaren en één-en-dertig jaar is Meindert Min neboo de machinist geweest. Zoals het dan wordt gezegd: „heel Noord-Beveland" kent hem. Niet als Meindert Minne boo, maar als Meindert-van-het-bootje. Een erenaam voor een populair man, die de sympathie van alle ex-eilanders heeft. de zorg van de heer Minneboo, voortreffelijk lopend. Automobiel verkopers, die een ingeruild exem plaar moeten slijten, lanceren In zo'n geval: „Er voor gezorgd me neer? Als een kind Over kinderen gesproken: Minne boo zet op het ogenblik kinderen over van mensen, waarmee hij van Kamperland naar Veere en terug voer, toen het nog kinderen wa renGeen wonder dus, dat hij op Noord-Beveland „enige" be kendheid geniet. Misschien dat men zich ook in Zierikzee Minne boo herinnert. In de oorlogsjaren heeft de „Zuid- vliet", geen dag stilgelegen en het was in de meidagen van 1940, toen na de Duitse inval vrijwel alle boten van de P.S.D. van het toneel verdwenen waren, dat Min neboo enige tijd de dienst tussen Zierikzee en Katseveer onderhield. Hij was toen alles tegelijk, dek- knecht, machinist, Kapitein In die tijd behoorde de „Zuid- vliet" nog tot de particuliere onderneming, de fa. C. J. Schippers te Veere. Eerst in 1943 zou deze lijn en de boot door de P.S.D worden overgeno men. De „Zuidvliet" had toen niet alleen een mooie staat van dienst achter de rug op de lijn Veere- Kamperland. Vóór de 8e septem ber 1930, toen zij in het Veerse De Noordbevelanders zijn blij met hun tweede dam en de heer Minneboo gunt hen die vreugde van harte. Binnenkort wordt hij zestig. Nog vijf jaar van zijn pensioen. Wat hem betreft.... Natuurlijk, de „Zuidvliet" gaat er uif. Dinsdag 31 oktober maakt het bootje z'n laatste oversteek over het Veerse Meer. Minneboo zal z'n laatste vijf jaar bij de Provinciale Stoombootdiensten in Vlissingen moeten uitdienen. ,,'t Zal in het begin niet mee vallen'. Zo'n bootje wordt een stuk van je leven. Je hebt je hart er aan verpand, aan het bootje en aan de motor. Ik vind het werke lijk heel jammer. Graag had ik hier m'n laatste jaren uitge diend". Die motor in de „Zuidvliet"! Nog altijd hetzelfde machientje als vóór 31 jaar en nog altijd, dankzij Gat in de vaart kwam, had de boot reeds dienst gedaan bij het veer Kortgene-Colijnsplaat. Vóór die achtste september 1930 had ook de heer Minneboo al nautische ervaringen opgedaan vijf jaar bij het loodswezen en twee jaar op het lichtschip „Noord-Hinder". Bovendien kon hij ervaringen uitwisselen met zijn broer, de kapitein van de kortge leden uit Veere naar Burghsluis vertrokken reddingsboot Nu heeft de machinist Minneboo Fofode „Zuidvliel" in de Veerse havenmond - inzet machinist M. Minneboo, Mein dert-van-het-bootje. zijn huis in zijn geboorteplaats Veere verkocht. Hij verhuist met zijn vrouw naar Sint-Laurens, waar zij aan de Noordweg beslag hebben gelegd op een pandje naast het huis van hun zoon en schoon dochter. De Noordbevelanders, die naar Middelburg rijden, komen er niet langs. Het is een klein stuk je om. Na het dorp Sint-Laurens niet de uitvalsweg op, maar de Noordweg blijven volgen. Dan is het links, op nummer 36. Ze zul len er zeker welkom zijn. Minneboo had nooit kunnen denkendat hij vijf jaar voor zijn pensionering de „Zuidvliet" zou moeten verlaten, 't Komt door de dam. Hetzelfde geldt voor mevrouw Duvekot uit Vrouwenpolder. Zij had het óók nooit kunnen denkenen bij haar komt het óók door de dam. Wij waren er ook 'biet opgeko men, als er donderdag niet zo'n vreemd „kleintje" in de P.Z.C. had gestaan. Dit stond er Verhuisd van Dorpsdijk 61, Vrouwenpolder naar Vrouwen- polderseweg 73, Serooskerke <W.). Erg attent, maar weinig onthul lend. Spoorslags naar Vrouwen polder dus en hier staan ze dan: op de foto boven het perceeltje Dorpsdijk 61 en op de foto hier naast het gloednieuwe pand Vrou- wenpolderseweg 73, vlakbij Vrou wenpolder, maar in de gemeente Serooskerke. Het oude huisje aan de Dorpsdijk moet wijken voor de nieuwe weg naar de Veerse-Gatdam. En zo werd er voor de familie Duvekot met betrekkelijk weinig kosten een nieuw huis gebouwd, „de pro vincie" droeg daar zorg voor. Zo kon mevrouw Duvekot, ge fotografeerd voor haar nieuwe huis zeggen: „Dat had ik niet gedacht. Zestig jaar en dan nog in een nieuwe woning, 't Kan raar lopen in de wereld, We zijn er op vooruitgegaan. Ik weet niet hoe ik het heb. Vijf-en-dertig jaar heb ben we daar aan de dijk gewoond. En nu nog een nieuw huis, op eigen grond en op een prachtig punt. Al het verkeer over de dam komt hier langs, ,,'t Kan raar lo pen Mevrouw Duvekot dacht ook aan de mensen, die in het huisje Dorpsdijk 63 wonen. Ook dat moet weg voor de weg. „Jammer dat de nieuwe boerderij voor m'n buurman (de heer P. Louwerse) nog niet klaar is. 't Is hier vlak tegenover. Ook op eigen grond en ook al zo mooi. We weten werke lijk niet. hoe we het hebben Een confrère, onzen goeden cousijn Willem, die te Sfavenisse een gedachtenwisseling met den veerman aldaar voerde, stuurde ons deze ansicht ten groet. Zijn wederwaardigheden en zijn gesprek met den veerman zijn op pagina weergegeven, zijn groet vindt ge hier. Prentbriefkaart uit 1010, verzameling mevrouw G. Meijer- Boone te Sint-PhilipslandJ 't Was trouwens donderdag toch vreemd gesteld met de kleintjes in de P.Z.C. De ac tiviteiten van de Vlissingse voetverzorgers hebben ons kommervol gestemd. Niet al leen dat aan de voet van de St. Jacobs toren een voetver zorgend middenstander op een bovenraam uitroept: Neen, minstens zo bedenkelijk is, dat een collega donderdag annon ceerde: Loop niet met pijnl. voeten. Vergroten f 1.25. verbreden, knobbels inzetten één gulden. Ofschoon wij wel voor vergroten voélen. We zouden best op wat grotere voet willen leven. Figuur lijk dan. Letterlijk niet. Drie-en- veertig is wel voldoende. Mét knobbels. Niet ingezet. Gewoon langzaam >i den voet ontloken. IN MAAND SEPTEMBER „Wat was bij U in de afgelopen maand het best verkochte boek?" Deze vraag heeft de Provinciale Zeeuwse Courant enkele dagen geleden een aantal boekhandelaren „tussen Zwin en Zijpe" gesteld. Een kleine enquête, die maandelijks onder de Zeeuwse boekhandelaren zal worden gehouden en waarvan de resultaten met de mening van enkele lezers over het boek van de maand in een aparte rubriek zullen verschijnen. Wat de maand september betreft is er nauwelijks verschil van mening: op onze vraag gaf het merendeel van de boekhandelaren ten antwoord: „Exodus" van Leon Uris, de schrij ver die enkele jaren geleden bekend werd door zijn rauwe en realistische boek „Gezworen Kameraden", dat eveneens een bestseller was. Minder bekend is het tweede boek van Leon Uris, „Dreigende Heuvels" gebleven, maar met „Exodus" wor den weer records geslagen. Sinds de verschijning in november 1959 vonden alleen al in Nederland over de honderdduizend exemplaren via de boekhandel van uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn him weg naar de boekenkasten van het pu bliek. Een succes, waarvan een klein gedeelte misschien op naam van de gelijknamige film, die naar het boek werd gemaakt, moet worden ge schreven. Na „Exodus" werden in Zeeland verder als goed verkochte boeken door de boekhandelaren ge noemd: „Waar tranen verboden zijn" van Alice Ekert-Rotholz, een oude bestseller, waarvan een goedkope uitgave verscheen. „Tussen Don en Wolga" van Heinrich Gerlach en de pas verschenen goedkope herdruk van „Het verjaagde water" van A. den Doolaard, waarin de droogma king van Walcheren na de tweede wereldoorlog wordt beschreven. „Wat vond U van het best verkochte boek in de maand september: Exo dus van Leon Uris?" Deze vraag hebben wij een aantal lezers van Uris' geschiedschrijving over het ontstaan van Israël voorgelegd. De meningen bleken over het algemeen onverdeeld. De heer A. den Boer, hoofd van de school hervormde ge meente aan de Zuidsingel te Middel burg, met wie wij een afspraak voor een kort onderhoud hadden gemaakt, had ook bijna alle leerkrachten van zijn school voor deze ontmoeting uit genodigd: want op een enkele uit zondering na heeft iendere onderwij zer van deze school „Exodus" gele zen. Het boek was hier van hand tot hand gegaan of men had het zelf aangeschaft, toen men van een colle ga hoorde hoe goed hij het vond. DIKKE TURF De heer A. den Boer bracht zijn me ning desgevraagd over Exodus het duidelijkst en zonder veel omhaal van woorden naar voren: een dikke turf. Een opmerking die alles behal ve denigrerend bedoeld was. Hier liet de heer Den Boer geen twijfel over bestaan. „Met veel spanning heb ik het gelezen zei hij, hoewel er vol gens hem wel saaie hoofdstukken tussen waren. Met name doelde hij hierbij op de flash-backs die de schrijver geeft over het leven van de joden in onder meer Rusland, Duits land en Polen. Maar dit had de heer Den Boer er toch niet van weerhou den om zelfs vele uurtjes nachtrust aan lezen op te „offeren". Hij kon er niet afblijven, waar hij aan toe voegde, dat hij verzot is op histori sche romans. Én Exodus bood waar hij van houdt: een geschiedschrijving met pagina na pagina spanning. „Anders zou de geschiedschrijving ook maar droog zijn", betoogde hij. Een van de belangrijkste waarden van het boek noemde de heer Den Boer vervolgens de wilskracht van de joden, die uit het verhaal spreekt. Misschien is dit iets te geforceerd weergegeven, maar de goede per soonsbeschrijvingen en de wijze waarop de onafhankelijkheidsstrijd van de staat Israël wordt beschre-' ven leek hem een van de hoogtepun ten uit Exodus. Als een van de redenen, waarom Exodus een aparte plaats in zijn boe kenkast heeft gekregen, noemde de heer Den Boer voorts: de beschrij ving van de diplomatieke achter gronden rond 't ontstaan van Israël terwijl verder uit het boek bijzonder goed het doorzettingsvermogen, de ijver en de ijzeren wil van de joden spreekt. Te rauw kon de heer Den Boer het boek niet noemen, want het gaat hier om de realiteit. „En op de ze wijze „opgeschotelde" historische romans lees ik graag". KNAP De heer H. A. J. Dronkcrs vond Exo dus vooral knap door de beschrijving van het leven van de twee hoofdfi guren, die een sterke wil tot leven- moeten hebben gehad. Verder had het hoek hem door de oorlogen en twisten, die er in beschreven wor den, erg aangetrokken. Mej. C. B. Smallegange vond het niet aleen goed geschreven, maar bovendien was er op begrijpelijke en duidelijke wijze het ontstaan van de staat Is raël in weergegeven. SAAI Mej. A. Stevense kwam in dit gezel schap met een geheel andere mening naar voren: zij vond het boek op den duur saai worden, waarmee zij ech ter mej. J. van Eldik tegenover zich vond die het juist een zo gemakke lijk en prettig geschreven boek noemde, dat zij iedereen warm wilde aanbevelen. Ook de heer W. I. Huijs- soon, hospitant van de christelijke kweekschool (leerling vijfde klas) liet zich vol lof over het boek uit. Alleen had hij de Nederlandse editie wat prijzig gevonden en was daarom overgegaan tot aanschaffing van.de Engelse pocket-uitgave.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18