Huizen in het uitbreidingsplan Sluiskil moeten eind 1963 leeg ZEVENTIGJARIGE KOOPMAN REED TEGEN FIETSER AAN Raad Vlissingen verbolgen over voorbereidingen Nollebos-beeld GEEN GEREF.-HERVORMDE KERKBOUW IN VLISSINGEN BIETEN SCHOORSTEEN" ROOKT IN DINTEL00RD VOLOP ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 P R O V 1 C 1 A LB ZEEUWSE COURANT GEMEENTERAAD TERNEUZEN Raad vergaderde Voorlopig geen voetpad voor Rilland-Bath Voorlopig krijgt Rilland-Bath nog geen voetpad van Rilland-dorp naar de rijksweg. Dit deelde burgemees ter J. C. W. Jobse vrijdagavond mee tijdens de vergadering van de ge meenteraad. Ged. Staten van Zee land bestuderen de mogelijkheid van subsidiëring, aldus de raadsvoorzit ter. Hij kon tevens meedelen, dat Ged. Staten overwegen een subsidie te verlenen in de kosten van verbe tering van de Hoofdweg. Dit zal evenwel niet vóór 1962 het geval zijn. Met het oog hierop besloot de raad de reeds geraamde post voor verbetering van de Hoofdweg van de begroting voor 1961 af te voeren. Wanneer Ged. Staten subsidie geven zal deze gaan tot 65 proeent van het totale bedrag. Zo mogelijk zullen Ged. Staten eenzelfde richtlijn volgen voor de weg Rilland naar Bath. De agenda van de raad van Rilland- Bath vermeldde slechts enkele voor stellen. Medewerking werd verleend aan het bestuur van de school met de bijbel voor de aanschaffing van leermiddelen en een aantal banken. Na enige bespreking werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld een beheersverordening algemene be graafplaats. De raad besloot te bepalen, dat een uitbreidingsplan van de gemeente in voorbereiding is. Dit in verband met de komende uitvoering van het Kreekrakplan. Op Rillands grondge bied zal namelijk een kanaal moeten worden gegraven, terwijl de gemeen te bij realisering van het plan tevens sterk zal groeien in inwonertal. Zo lang dit met in een uitbreidingsplan is opgenomen, achtten b. en w. het noodzakelijk, dat bepaald werd, dat een uitbreidingsplan in voorbereiding is. Dit in verband met mogelijke bouwaanvragen, die niet in het kader van het Kreekrakplan vallen. Advies: zelf zorgen voor een vervangende woonruimte De bewoners van Sluiskil, wier woningen vallen binnen het tracée der kanaalverbreding, zullen hun huizen aan het eind van 1963 moeten hebben ontruimd. Dit deelde wethouder M. de Vos vrijdagavond de gemeenteraad van Terneuzen mede tydens de behandeling van het uitbreidingsplan „Sluiskil". Of de betreffende gronden tegen die tijd reeds nodig zyn, in verband met de kanaalwerken, kon de wethouder van openbare werken echter niet mededelen. „Zou dit niet het geval zyn, dan geloof ik niet dat rijkswaterstaat zo ver zal gaan om de mensen er uit te jagen", zo vervolgde de heer De Vos, die de betrokkenen adviseerde zelf tegen die tyd wel voor vervangende woonruimte te zorgen. Het reeds veel besproken uitbrei dingsplan van Sluiskil, dat door de bewoners van dit kanaal-dorp met veel spanning is tegemoet gezien, werd door de raad zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Dat voor dit plan grote belang stelling bestaat, bleek wel uit de propvolle publieke tribune, die voor het grootste deel door Sluis- killenaars werd bezet. Algemeen werd door de verschillende woordvoerders der fracties grote vol doening over dit plan uitgesproken. Zowel de stedebouwkundige als het gemeentebestuur van Terneuzen wer den geprezen voor de deskundigheid, waarmee dit plan werd ontworpen, zowel als voor de tegemoetkoming van de vele ingediende bezwaren hiertegen. Uiteraard zijn bepaalde bezwaren niet ontvankelijk gebleken, maar dat was met een dergelijk ver strekkend plan te verwachten. De heer J. C. Bleijenberg (k.v.p.) had enkele punten gemist in de toelich ting op de ingediende bezwaren en wel met name de vaststelling der grondprijzen, nadere gegevens over de invalsweg en over het contingent vervangende woningen. „Onze voldoening is al even groot als de uwe", aldus wethouder De Vos, die nog even de vele moeilijkheden memoreerde, die aan dit plan zijn voorafgegaan. Het niet vaststellen der grondprijzen is bewust gebeurd en heeft zijns inziens ook niets met het uitbreidingsplan te maken. Hij KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Achter op stoppende auto gereden Voor de kantonrechter in Bergen op Zoom verscheen donderdag J. R., koopman op Tholen. Hij had met zjjn auto in de Lange Parkstraat te Ber gen op Zoom geen voorrang ver leend. Daarbij had hij een fietser aangereden. Diens rijwiel was ver nield. R. had een „schriftelijke ver-klaring" opgemaakt, die hij iri de rechtszaal voorlas. „De fietser was tegen de stilstaande auto gevallen". De fietser vertelde als getuige, dat R. na de aanrijding was doorgere den. „In de veertig jaar dat ik rijd, heb ik nog nooit een aanrijding gehad", aldus verdachte. De officier van jus titie had daarover echter een andere mening. Bovendien vond hij, dat R., die zeventig jaar is, maar eens de auto voor altijd moest parkeren. De eis werd 30 subs. 6 dagen en betaling van de civiele vordering van de kapotte fiets ad 10,50. De kan tonrechter veroordeelde de koopman conform de eis. Voor de kantonrechter verscheen voorts B. v. d. L. uit Vlissingen, omdat hij met zijn auto in mei op De Antwerpsestraatweg in Ber gen op Zoom achterop een vóór hem stoppende auto was gereden. ,,U behoort voldoende afstand te bewaren", aldus de officier van justitie. Conform de eis kreeg v. d. L. een tientje boete subs. 2 dagen. Verder moest zich verantwoorden M. P. B. uit Oud-Vossemeer, die op 23 juli zonder rijbewijs op zijn motor flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh^ Zeeland nog het natst (Van onze weerkundige medewerker) In deze oktobermaand is Zee- land nog de natste streek. In Vlissingen viel al bijna 160 mm regen tegen normaal ruim 75 mm. De temperatuur ligt zo- wel overdag als 's nachts en- M kele graden boven normaal. Dertig jaar geleden was dit veel anders, want toen werd op s 28 oktober al matige vorst in ons- land waargenomen. Mo-: menteel treffen wij zelfs tot in §1 noord-Rusland nog geen vorst: van enige betekenis aan. Een; depressie, die nu in betekenis M afneemt en van Engeland naar de Noordzee trekt, zal dit weekeinde nog enkele versproi- s de buien brengen. Met een meer zuidwesten wind zal wat s minder zachte lucht ons land H bereiken, maar er komen ook opklaringen voor. Voor eind: oktober zullen wij over het; herfstweer niet te klagen heb-; ben. onder Steenbergen had gereden. Het kostte hem 10 subs. 2 dagen. Tenslotte kwam voor de groene ta fel W. v. d. V. uit Nieuwerkerk, Bij controle in de buurt van Zijpe van zijn auto, bleek het stuur daarvan een speling van 80 graden te heb ben. Omdat v. d. V. direct naar een gara ge was gegaan om dit te laten her stellen, kreeg hij, conform de eis, een tientje boete subs. 2 betwijfelde zelfs, of gedeputeerde staten dit zouden goedkeuren. Invalsweg Wanneer met de invalsweg zal wor den begonnen, kon ook hij nog niet zeggen. Uit een bespreking met rijks waterstaat had wethouder De Vos begrepen, dat vermoedelijk in 1962 met de bouw van vervangende wo ningen kan worden begonnen. De realisering van het hele plan zal naar zijn mening wel enige jaren vergen. In tweede instantie wilde de heer Bleijenberg weten, of er al veel aanvragen voor optie of koop by de gemeente zijn binnengekomen. „Een bepaald aantal", aldus burgemeester rar. H. Rijpstra, „maar daar kon nog niet op worden ingegaan. Als de raad het plan vanavond vaststelt, kan on middellijk daarna optie worden aan gevraagd. Alle aanvragen zullen stuk voor stuk worden bezien, en er zal beslist geen rekening worden gehou den met de volgorde van binnen komst". Dit om hen niet te duperen, die de wettelijke procedure hebben afgewacht. Enkele suggesties werden nog gelan ceerd ten aanzien van de te bouwen winkelpanden en bejaardenwoningen. Wethouder De Vos gaf de bevolking van Sluiskil 't advies, om samenwer king te zoeken bij de nieuwbouw, ook voor wat betreft zalcenpanden. Het plan voorziet verder ook in en kele complexen bejaardenwoningen. Eveneens werd door de raad het uit breidingsplan „Nieuw-Neuzenpolder" vastgesteld. De heer J. A. de Peijter (c.h.) wilde graag weten, wanneer de gemeente Terneuzen deze gronden gaat aankopen. Verder vroeg hij, of de gemeente medewerking kan ver lenen, dat de gedupeerde agrariërs vervangende gronden kunnen krijgen in IJselmeerpoiders. „De gronden in de Nieuw-Neuzenpolder zullen niet worden aangekocht, voor er een ge gadigde is voor deze toekomstige zware-industrieterreinen", aldus wet houder De Vos, die weinig verwacht te van een gemeentelijk verzoek om vervangende gronden. Hij beloofde echter, het te zullen proberen. Het derde uitbreidingsplan dat werd vastgesteld was dat van liet „Ooste lijk bolwerk", waarover zich een kort debat ontspon betreffende de verbin ding met de Axelsestraat via de Ro zengracht. Gemeenteraad Cadzand verwelkomde nieuw lid Discussie over plaats „open toeristenkerk" De gemeenteraad van C'adzaud heeft donderdagavond een nieuw lid ver welkomd, namelijk de beer J. A. de Lyser (p.v.d.a.), die voor burge meester J. A. Leenhouls de belofte aflegde. De voorzitter wenste het nieuwe raadslid geluk met zijn benoeming. De begroting 1962, die de raad werd aangeboden, sluit, maar laat een post onvoorziene uitgaven zien van f 2658,29. Van het r.-k. kerkbestuur was een verzoek ontvangen tot herziening van de plaats tot bouw van een zo genaamde „Open toeristenkerk". De raad heeft reeds in 1958 toestem ming verleend tot de bouw van zo'n kerk in het uitbreidingsplan ten wes ten van de haven. Het kerkbestuur heeft echter grond beschikbaar ge kregen op een terrein, dat tot het agrarisch gebied behoorde. Bij de be handeling van het uitbreidingsplan van dit gebied zal de raad nagaan of de bouw van de toeristenkerk op het gevraagde perceel mogelijk is. (Slot van pag. 2) praktisch rond, kreeg het raads lid Van Rooiien te horen. Het wachten is op de rijksgoedkeuring, welke inmiddels is aangevraagd. Het bestuur van de vereniging tot bevordering van chr. onderwijs werd niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek om vergoeding in de kosten voor inrichting gemeenschappelijk administratiekantoor. Het C.H.- raadslid Van Rooijen hield nog een pleidooi voor de schoolvereniging, omdat het kantoor dat voor alle Walcherse bijzondere scholen de ad ministratie voert, z.i. wel degelijk een deel van de school vormt. Wet houder Gillissen Verschage, die bij ontstentenis van wethouder Poppe ditmaal de onderwijszaken voor zQn rekening nam, zette uiteen, dat het gemeentebestuur de aanvraag niet afwijst, doch dat het ontbreken van wettelijke voorschriften op dat punt het toewijzen van de vergoeding niet mogelijk maakt. Raadslid Van Roo ijen: „Dus op formele gronden". Wethouder Gillissen Verschage: „In derdaad". Tot onderwijzer aan de openbare ulo HERVORMD VLISSINGEN SCHRIJFT Afgewezen om praktische en principiële redenen Onder de titel „Kerkbouw in Paau- wenburg" staat deze week in Her vormd Vlissingen onder meer het volgende te lezen: Het is nu zo langzamerhand wél bij iedereen bekend dat er in Paauwen- burg gebouwd zal worden door de burgerlijke gemeente Vlissingen. Of ficieel is het nog grondgebied van Koudekerke, maar tussen beide bur gerlijke gemeenten bestaat een over eenkomst dat Vlissingen zijn gang kan gaan. En als de overheid gaat uitbreiden mag de Kerk niet achter blijven. Dus moet Hervormd Vlissin gen o.a. zorgen voor een kerk en/of voor kerkelijke gebouwen. Jammer genoeg hebben wij het tot nu toe niet zover kunnen krijgen als wij dat hadden gewild. Wij hadden namelijk heel graag met onze ge reformeerde broeders en zusters sa men willen bouwen. Wij meenden en menen nog dat dit een opdracht is vanuit de Bijbel; het is bovendien ook veel voordeliger; het kan wel eens een besparing geven van een zestigduizend gulden. Maar hoe be langrijk dat ook is, het was en is niet het voornaamste motief van samenwerking. Hét motief is: Dit moet kunnen van uit de Bijbel en daarom moeten wij ook willen. Helaas is er by ons wel de wil, maar niet by de gereformeer den. Begin juni dit jaar hebben wij op ons verzoek een samenspreking gehad met een paar afgevaardigden van de kerkeraad der gereformeer den in Vlissingen; dit onderhoud was zeer prettig en broederlijk en er was van weerskanten een goede hoop dat het voor elkaar zou komen. Wij zouden begin september bij de gereformeerden op bezoek gaan om nader te spreken. Hier is nooit wat van gekomen. Wel hebben wij in deze maand twee brieven ontvangen na dat onzerzijds een paar keer infonneerd was wanneer we weer konden samenspreken. In deze brie ven staat dat men niet samen wil bouwen om praktische redenen de eerste brief; de tweede brief spreekt over principiële redenen. Geen verdere motivering en geen mo gelijkheid tot gesprek meer. Wij betreuren, zo schrijft men verder, dit zeer, temeer omdat we weten en dat is by het eerste onderhoud van weerskanten ook gezegd, dat/op ver schillende plaatsen in ons land wel samen bouwen mogelijk is Eind hoven, de Noord-Oostpolder. Wij zien aankomen dat het in Vlissingen niet meer mogelijk zal zijn, maar we blij ven hopen en bidden,, dat er nog een mogelijkheid komt; de" wonderen zijn de wereld niet uit. En wij bedoelen met bovenstaande de gemeente in te lichten en de gemeente te vragen: Laat dit voor ons allen een zaak van gebed zijn en van gesprek in de meest broederlijke zin met de gere formeerden. Wij hebben geaarzeld om de zaak te publiceren; wij moeten dat nu wel doen omdat er veel gepraat wordt en er veel onheilig gepraat is. Laat er toch, vragen wij, geen bitterheid zyn maar broederlijkheid. Dan alleen gaat het goed en worden er vaak deu ren geopend die potdicht blijken te zijn. Het stuk eindigt: Voor de Centrale Kerkeraad, J. Kwast voorzitter; J. Slager, scriba. werd benoemd de heer A. J. de Koe ne te Vlissingen en tot onderwijzer aan de openbare Jacob Catsschool de heer M. H. Rippen te Lemsterland. Het voorstel om aan G.S. tc berich ten, dat men akkoord gaat met de voorgenomen wijzigingen van de .sa larisregelingen van gemeentesecre tarissen enz. werd aangehouden, in verband met een van de Ned. Bond van gemeente-ambtenaren ontvan gen schrijven. Voorstellen tot het verlenen van een krediet van f 65.000 voor een nieu we noodslachtplaats en een krediet van f 435.000 voor uitbreiding van het rioolpompstation nabij de water toren gingen zonder meer onder de hamer door. Voor het herstelwerk en het aanbren gen van een dakisolatie in de nog slechts enkele jaren geleden gebouw de Jan Ligthartschool werd f 11.000 uitgetrokken. Wethouder Smit moest het met het raadslid D. Romljn be amen, dat het een akelige geschie denis was. B. en w. zullen nog een onderzoek naar de oorzaak doen in stellen, maar intussen kan niet ge wacht worden met het treffen van voorzieningen. Rondvraag Bij de rondvraag kwamen nog aller hande zaken aan de orde. De heer J. J. Kempe (p.v.d.a.) kreeg te horen dat de leerkrachten over het alge meen tegen een vrije zaterdag op de scholen zijn. Ook een enquête onder de ouders leverde onvoldoende posi tief resultaat op, zodat b. en w. besloten hebben om voorlopig niet tot invoering over te gaan. Hetzelf de raadslid vernam op zijn vraag, dat voor het handenarbeidlokaal in de Jacob Catsschool het meubilair is besteld. Over het toevoegen van fluor in het drinkwater kon nog niets definitief worden gezegd. Ged. Sta ten hebben dit vraagstuk ter bestu dering aan de prov. raad voor volks gezondheid gegeven. De heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) vroeg om zich ten gunste van fluorisering van drink water uit te spreken. Besloten werd o%'er deze zaak eerst nog nadere uit spraken af te wachten De heer Ver heul (p.v.d.a.) vroeg op te treden te gen een particuliere organisatie, wel ke materialen van beschuttende werkplaatsen heet te verkopen. Dit zelfde raadslid pleitte, met als voor beeld de gevel van een nieuw ont spanningslokaal aan de Nieuwendijk voor beter toezicht door de schoon heidscommissie. In het betrokken ge val zijn op verlangen van de commis sie ingrijpende wijzigingen in het oor spronkelijke ontwerp aangebracht, zo verklaarde burgemeester Kol ff. Saneringsplan De heer Bikker informeerde nog eens naar het saneringsplan en kon hier op vernemen dat b. en w. hun stand punt over de tweede fase hebben be paald. De stedebouwkundige werkt nu een en ander verder uit. Dat het gemeentebestuur aan de be trokken schoolvereniging nog geen mededeling had gedaan van een be sluit van G.S. waarby administratie kosten per leerling waren verhoogd tot f 1,50, was te vvyten aan het feit dat het gemeentebestuur zelf geen mededeling van dit. besluit had ont vangen. Dit deelde wethouder Gillissen Ver schage mede op een vraag van de heer Van Roojjen. Met het opruimen van de noodwoningen op het Van Xispenplein wordt begonnen als bin nenkort alle woninkjes zyn ontruimd, zo kreeg de heer Adriaanse te horen, waarna de heer Van Sabben nog vroeg by de inrichting van het nieu we stadhuis mettertijd ook de plaat selijke middenstand in te schakelen. SINDS enkele weken is de snikerbietencampagne weer in volle gang. Aan de fabriek in Dinteloord wor den de uit de Zeeuwse bodem gerooide bieten weer bij tonnen en nog eens tonnen aangevoerd en van daar, dat de schoorsteen van de fabriek volop rookt.... (Luchtfoto Central Aviation) Wijziging uitbreidingsplan in raad Sas van Gent De raad van Sas van Gent heeft don derdagavond eervol ontslag verleend aan de heer H. P. J. van Mourik, als hoofd van de openbare school. Nieuw hoofd werd de beer P. A. Ber tram te Hulst. Voor de vacature waren vijf kandida ten. Aan de heer G. van Steenberge werd in plan „West" grond in erfpacht ge geven voor de bouw van acht a ne gen huurkoopwoningen. In het uitbreidingsplan zullen worden herzien de bouw van wo ningen langs de weg, die door de boomgaard zal worden gelegd, de invalsweg van de Westkade naar het Bolwerk en een gedeelte agra risch terrein aan de Julianastraat, dat industrieterrein wordt en te vens zal worden bebouwd. Een perceel grond aan de Stuart- straat werd verkocht aan de heer C. F. Notschaele. De gemeente zal gelden beschikbaar stellen voor de aankoop van een schoolradio, een grammofoon met 20 platen en een bandrecorder ten be hoeve van de r.-k. lagere school „St.- Aloysius"-jongensschool. De woningbouwvereniging „Sas van Gent" werd een voorschot verleend van 117.000 voor acht woningwet woningen in plan „West". Bij de rondvraag wees de heer J. M. C. de Rijk (r.-k.) op de slechte toe stand van enkele woningen in de St. Janstraat. De heer L. F. S. de Meijer (gem. bel.) wenste een advies van de gemeentearts en de tandarts over de fluorisering van het ivater- leidingwater. Herbenoeming leden pachtkamers in Zeeland Bij koninklijk besluit van 6 oktober j.l. is tot tweede lid bij de pachtka- mer van het kantongerecht te Oost burg herbenoemd de heer M. de Bruljne en tot plaatsvervanger van het tweede lid by de pachtkamer van Zierikzee de heer A. M. Geluk. Beide herbenoemingen zijn met ingang van 9 november a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17