„Noem legerplaats in Drente Johannes Post" DE KERKEN GLYCA Kerk zoekt ontmoeting met vierhonderd miljoen islamieten IRuwe thanden? PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DE BOEKEMK TINEZ maatschappij HET JASON-MYSTERIE ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 PRO V IN C1 ALE ZEEUWSE COURANT 18 en de „GODS HART GAAT UIT NAAR DE HEIDENEN" Waarom kiezen toch nog zo velen Mohammed? Naar de heilige overtuiging van iedere vrome moslim is de islam niet anders dan de vervulling van het jodendom en het christendom. Het hei lige boek der Moslims, de Ko ran, is dan ook naar hun overtuiging de bevestiging en de vervulling van het Oude en Nieuwe Testament. De mensen, die sinds Abra ham door God zijn geroepen, dat zijn de joden, de christe nen én de moslims, vormen te zamen één karavaan, die door de wereld trekt. In de woestijn van dit leven waar door de tocht moet gaan, be reikten ze na de roep die tot Abraham had geklonken, een oase, de Openbaring, die in Mozes werd gegeven. Een deel bleef wonen In deze oase, zij vormden het joden dom. Een gedeelte trok ver der en bereikte een tweede oase, de Openbaring, die in Jezus de Messias gegeven is. Ook daar bleef een groep achter, de christenen. Maar de rest van de mensen, die door God zijn geroepen, ging verder naar de vervulling in de derde oase, Gods laatste en afsluitende Openbaring door de profeet Mohammed. Er is dus verwantschap tussen de ze drie religies, haar belijders gaan allen op één weg. „Wij ho ren wezenlijk samen", zegt de moslim tot de jood en de christen, „uw God is onze God. Wij leven uit dezelfde roeping en van de zelfde boodschap, die in haar vol heid in de Islam is geopenbaard." Naar moslimse overtuiging is het schromelijk ondenkbaar, is het zonde tegenover God, wanneer een moslim, aan wie het volle licht is geopenbaard, christen zou wor den, dus zou teruggaan naar een achterhaalde fase. Het is voor hem even vreemd en ondenkbaar als de gedachte voor een christen, dat hij zijn Nieuwe Testament maar sluiten moet en jood moet worden. Dit is de problematiek waarvoor de kerken en de zending in West-Afrika zich zien gesteld. Daarbij is het goed zich te reali seren, dat het aantal moslims in geheel Afrika in dertig jaar toe nam van veertig tot honderd mil joen. Dat is 45% van de bevol king. Daarnaast leven in Afrika veertig miljoen christenen en tachtig miljoen heidenen. Waarom islamiet Hoe komt het dat zoveel Afrika nen, wanneer zij komen te staan voor de keuze islam of christen dom het eerste kiezen Komt dat, zoals velen zeggen, omdat de is lam het polygame huwelijk er kent? Dit is stellig niet de oor zaak. Dat de islam de Afrikanen meer toespreekt dan het christen dom vindt zijn diepste oorzaak in de dikwijls ontstellende wijze waarop het evangelie door vele zendelingen is vergeestelijkt en geïndividualiseerd, alsof het in de boodschap van de bijbel alleen maar zou gaan om de redding van de ziel. Men liet de Afrikaan, die uit zijn stamreligie, met al haar sociale bindingen, overkwam naar het christendom, in de kou staan als het er om ging het leven te her ordenen in de ontmoeting met God in het aangezicht van Jezus Christus. Wanneer daarentegen een Afrikaan moslim wordt, dan behoort hij tot een nieuwe wereld gemeenschap, waarin naar vaste regels wordt geleefd, daar komt hij ook sociaal en cultureel op een ander plan. De islam, waarvan hij dan deel uit maakt, is niet een stamreligie of een woestijngodsdienst, zoals velen menen. Zij is zeer bewust een stedelijke religie. In de ste den, de centra van het openbare leven, daar staan de moskeeën, de belangrijkste bij het paleis van Je emirs. Daar, waar religie en cul tuur, maatschappelijk leven en po litiek samengaan, waar het gezag wordt uitgeoefend en recht wordt gesproken, dat is in de steden daar weet de islam zich thuis. Iedere stad is voor een moslim een flauwe afspiegeling van dc stad Mekka. Profeet der heidenen Tegenover de pretentie van het jodendom van zijn dagen, dat Gods paradijs slechts voor joden zou zijn weggelegd, poneerde Mohammed, dat het onmogelijk is, dat Gods werk zich slechts zou uitstrekken tot de kinderen Is raels. Gods hart gaat ook naar de heidenen uit. Daarom noemt Mo hammed zich de profeet der hei denen. Heeft hij ooit geweten, dat Paulus aan de Galaton schreef, dat de zegen van Abraham reeds door Jezus Christus tot de hei denen is gekomen? Heeft hij be seft, dat in de christelijke kerk niet slechts een gedeelte van de kinderen Israëls leefde, maar ook vele heidenen? Wanneer de zending in het Islam- in-Africaproject begonnen is te trachten de islam van binnenuit te verstaan en te luisteren naar wat vrome moslims als hun diep ste overtuiging uitspreken, om dan te proberen hen vanuit het evangelie te antwoorden dan is zij begonnen aan een-weg, waar van niemand weet, waarop hij zal eindigen. Het kan een mens, die hieraan is begonnen, met een diepe huiver overvallen als hij gaat beseffen, dat dit onherroe pelijk moet leiden tot een radicale formulering van ons christelijk getuigenis. De kerk zoekt deze ontmoeting niet uit een zucht naar avon tuur. Bepaalde mensen uit haar midden gaan deze weg, omdat het voor hen tot een obsessie werd, dat vierhonderdmiljoen mensen in deze wereld in hun Koran over Jezus lezen en over Hem spreken, zonder Hem ooit te hebben ont moet. Zij zeggen, dat de Koran de vervulling is van de boodschap van de Bijbel, zonder dat zij daar ooit een blik in sloegen. Als deze moslims op wezenlijke punten het bijbels getuigenis hebben misver staan, dan is dat niet buiten onze schuld. Wij zullen dat als kerk nooit mogen vergeten. De moslim belijdt dat God, de Heer der wereld en de Koning der mensen, soeverein is en vrijmach tig, door niets en door niemand gebonden. Hij straft en rechtvaar digt naar dat Hij wil. Wie durft hem rekenschap te vragen? Wie durft te voorspellen, wat de Hei lige zal doen, die woont in een on genaakbaar licht? De christen belijdt, dat God niet vrij is. De Heilige heeft zijn vrij heid opgegeven, omdat Hij de mens wilde zoeken. Hij sloot een verbond met Abraham en verbond Zijn Naam aan Israël. Dit bete kende een voortdurend lijden voor de Heilige Wiens Naam omwille van Israël onder de mensen nu wordt gesmaad. Reeds het Oude Testament is vol daarvan. De Bijbel, in tegenstelling met de Koran, verzekert ons, dat God in een grote solidariteit met het menselijk geslacht dit lijden heeft aanvaard. Hij is wezenlijk met ons. Wij mogen geloven in een God, op wien wij aankunnen, de God van Abraham. Izaak en Ja cob, die zich wezenlijk in de Open baring van Zijn Naam, in de Komst van Zijn Zoon, met ons heeft verbonden. Aan deze God mogen ook de wer kers in het Islam-in-Africaproject zich toevertrouwen. Zij zijn ge gaan op een nieuwe en onbekende weg, waarvan niemand weet waar hij uit zal komen. Zij willen als christenen voortdurend bezig zijn om de islam van binnenuit te ver staan en met moslims samen, luis teren naar dat, wat God hun en ons heeft te zeggen. In deze ont moeting willen zij de boodschap van Jezus Christus zo trachten door te geven, dat moslims Hem horen vragen: „Wie zegt g>"i d' ik ben?" Wanneer het daartoe komt, dan weet iedere zendeling dat niet hij dit aan een moslim heeft geopenbaard, maar de Va der die in de hemelen is. Dr. W. A. Bijlefeld. „Moord onder hypnose" Beroep van veroordeelde Deen afgewezen De ministeriële commissie van de Raad van Europa heeft het beroep afgewezen van de Deen Bjoern Niel sen, die in 1954 tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld we gens roofmoord, zo is in Straats burg bekendgemaakt. Nielsen appelleerde aan het raads- statuut aangaande de rechten van de .mens. Hij zei dat hij de misdaad had gepleegd terwijl hij onder hypnose was. De jury motiveerde haar beslissing met de verklaring dat het niet was bewezen dat de Deense veroordeling een schending van de rechten van de mens inhield. In het kader van het statuut aan gaande de rechten van de mens heeft de Deense regering de keuze de zaak voor het hof van de rechten van de mens te brengen of deze voor te leg gen aan de ministeriële commissie. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Abstracte schilderijen van een aap H Veertig vingerschilderijen van f§ een driejarige, abstracte kun- m H stenares werden gisteren in minder dan een uur tijds ver- H kocht in een New-Yorkse ten- s toonstellingszaal. De kunste- nares, wier naam Beauty is, mocht de veiling niet bijwo- s nen. De directie van de dieren- tuin van Cincinnati, waar H Beauty woont, zei dat Beauty erg bevattelijk is voor long- ontsteking en dat haar gezond- heid zou worden geschaad door de reis naar New York. f| §f Beauty is een chimpansee. De schilderijen brachten 25 tot 95 dollar op. Iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil VOORLOPIG VERSLAG VAN DEFENSIE Ernstige kritiek op tijdschrift In Dienst In liet voorlopig verslag op de be groting 1962 van defensie worden nadere mededelingen gevraagd over „smaakverschillen tussen verschillen de muziekkorpsen". Voorts wordt ge ïnformeerd of de bewindslieden in dezen een bepaalde voorkeur hebben, alsook of zij niet van oordeel zijn, dat het recente geschil het aanzien van de militaire stand niet heeft ge diend. Aangedrongen wordt om de tradi tievorming hechter aan te knopen bij het verzet, zoals bijvoorbeeld in raël. Men zou een legerplaats in Drente gaarne naar Johanens Post zien genoemd. Gevraagd wordt wie is opgetreden tegen degenen, die op 1 mei in Zwolle militairen tijdens een parade helmen van het hoofd lichtten en stokken tussen de benen staken. Vele leden vragen naar resultaten van de voorlichting door middel van het tijdschrift „In Dienst". Enkele leden vinden dit tijdschrift liet mid den houden tussen veel damesbladen en kindertijdschriften met stripver halen. Een korte brochure zou beter zijn, zo menen zij. Is het nu werkelijk nodig de jon gens op sentimentele wijze voor te houden hoe zij zelf, hun meisje en hun vader en moeder volgens het departement van defensie denken over de militaire dienst? Het daarin geschrevene zou wei eens zo in strijd kunnen zijn met de werkelijkheid, dat in de overi ge inhoud ook geen vertrouwen wordt gesteld. Zeer vele leden vragen om een commissie, die zou moeten bestude ren of de rechtspositie van dienst plichtigen op andere wijze moet worden geregeld. Luchtmacht Gevraagd wordt of onze luchtmacht Welschap bij Eindhoven zal blijven gebruiken wanneer de Engelse lucht macht er is vertrokken. Men wil we ten of de beproeving van het licht gepantserde vliegtuig Y. P. 104 al is beëindigd. Voorts wordt gevraagd of het ter rein Hohne-Münster vanwege de ge ringere vervoerskosten voortaan niet vaker voor oefeningen beschikbaar kan komen, dan La Courtine, alsook of de geprojecteerde „Balgzandpol- Advertentie) Alléén helpt direct! D R. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN 1930. Piloot Storm was blijkbaar op het rechte ogenblik ten tonele versche nen, want hij was er juist getuige van, hoc zijn ver loofde de vrijpostige luite nant een klinkende oorvijg toediende. Gorda suizebolde ervan, liet het meisje schie lijk los en deinsde met een kreet achteruit. „Jij, venijni ge kleine katriep hij woedend uit en maakte een beweging alsof hij het meisje wilde slaan. Maar de plotseling naderbij tredende man van de Aarde deed hem schielijk van gedachten ver anderen. Deze schudde lachend het hoofd en spotte „Ik kan wel zien, Gorda, dat je nog slechts weinig ervaring hebt met de vrouwen van Thallerna. Ze zijn wat hardhandig, vind je niet Ja, zij kunnen uitstekend op zichzelf passen en zoenlustige vreemdelingen effectief op 'n afstand houden Het gelaat van Gorda was donkerrood aangelopen van de oorvijg, schaamte en ingehouden woede. Zonder een woord te zeggen keerde hij zich bruusk om en liep weg. De twee Aardlingen keken hem met gemengde gevoelens na der" bij Den Helder geheel of gedeel telijk voor militair oefenterrein wordt bestemd. In verband met het niet verwape nen van de „De Ruyter" infor meert men waarom dc Ameri kaanse marine het dan wel nuttig acht om acht kruisers, die tien jaar ouder zijn wel te verwape nen. Krijgt de „Zeven Provin ciën" nucleaire wapens? Ook wordt gevraagd naar het afzien van torpedobewapening o.b.-ja- gers, van kernvoortstuwing van onderzeeboten en het al of niet aanschaffen van helikopters voor het vegen van mijnen. Veel belangstelling bestaat voor de omvang der contingenten in werke lijke dienst, voor wijziging van de verouderde dienstplichtwet cn voor herwaardering van de doelstelling van enige krijgsmachtonderdelen, zoals de Koninklijke Marine. ''Dan en ooor Leven van Elisabeth I Er is een oud gezegde, dat de wer kelijkheid dikwijls spannender is dan de verbeelding. Dat woord geldt stel lig voor het leven van koningin Eli sabeth I van Engeland en vele schrij vers en schrijfsters hebben zich daar door geïnspireerd gevoeld tot het pu bliceren van geromantiseerde boeken over deze vorstin. Een van de beste „geromantiseerde" levensbeschrijvingen van Elisabeth is ongetwijfeld die van Margaret Irwin en wij doen zeker deze schrijfster niet tekort wanneer we constateren, dat ze een stijl heeft gevonden, welke ook voor vrouwen die misschien wat te weinig historische romans le zen heel aantrekkelijk is. Onder de titel „Van koningskind tot koningin" is bij de Zuidhollandse uit geversmij te 's-Gravenhage thans in een „omnium" dus in een enkele band een vertaling verschenen van drie boeken, die de jeugd, de gevan genschap en daarna de troonsbestij ging van Elisabeth beschrijven. De boeken laten zich werkelijk als een roman lezen en ze zijn toch his torisch voldoende verantwoord. De „Zuidhollandse" zorgde voor een keurige uitgave. MOORD OP DIPLOMAAT „Maigret in de wereld van gisteren" van de bekende schrijver van mis daadromans Georges Simenon ver scheen in een nieuw jasje als zwart beertje bij de uitgeverij Bruna te Utrecht. Ook in dit verhaal is Mai- grets humeur afhankelijk van de weersgesteldheid in Parijs. Het boek je handelt over de moord op een di plomaat in ruste, waarbij een tere liefdesgeschiedenis een grote rol speelt. Als altijd weet Maigret ook dit raadsel tot een, weliswaar onver wacht maar toch goed, einde te bren gen. LEKKER ETEN Bij de N.V. Uitgeversmij. Kosmos te Amsterdam-Antwerpen verscheen de vierde druk van het boekje „Dinee tjes met familie of vrienden, die men thuis bereiden kan" van de Zwitserse schrijfster Erna Nietlispach, in het Nederlands bewerkt door M. J. Krabbe. Het boekje is zowel letterlijk als figuurlijk smaakvol samengesteld en geïllustreerd met een aantal kleu rige foto's. de „heer" onder de sigaren! SANTOSA-22 cent, een vondst als u een fijne, lichte sigaar prefereert. FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE 45 „Over jouw deel van de afspraak be hoef je je geen zorgen te maken," zei hij kortaf. „Ik moet dat meisje heb ben." „Een gevoelskwestie vroeg Keep, terwijl de auto koers zette naar het hek om de weide, dat nog steeds open stond. Jason stuurde het gevaarte be hendig achterwaarts in de richting van ae weg. De koplampen lichtten helder op over de ongelijke grond, maar alleen de koeien namen er, wat slaperig, notitie van. „Van gevoelskwestie is nu geen spra ke," antwoordde Jason. ,,'t Is eenvou dig hai-de noodzaak." Keep sloeg hem oplettend van terzijde gade, maar Jason schakelde rustig over zodat de auto hotsend en bon kend over de weide naar het hek reed. De skeletachtige telegraafpalen te kenden zich als bleke visgraten af tegen de donkere hemel. Weldra baad den ook de telegraafdraden als spin- newebben in 't snel voorbijschietende licht. „Zou ze naar de politie zijn gegaan vroeg Keep verder, met de ene hand de deurknop vasthoudend en met zijn rechter naar een sigaret tastend. „Dat vermoed ik," antwoordde Jason die aan heel andere dingen scheen te denken. Keep had eindelijk een sigaret be machtigd en stak die aan. „Zou ze iets van ons gesprek hebben gehoord hernam hij. „Waarom vraag je me al die dingen vroeg Jason sluw. terwijl hij de auto behendig door 't hek stuurde en op een hogere versnelling overschakelde. „Je weet er evenveel van als ik." ..Niet wat dat meisje aangaat." zei Keep, die, nu de auto rustiger in het wagenspoor van de boerderij reed, de deur had losgelaten. „Ik vroeg me af wat ze doen zou als ze die afspraak met ons had afgeluisterd. Daarom stelde ik mijn vraag". „Ze zou proberen de politie te waar schuwen, zei Jason, nog steeds met de hand op de versnelling. „Ze heeft niet veel kans," meende Keep. „Pardon, ik heb geen horloge." Meteen pakte hij Jasons mouw, die hij optrok om op het polshorloge te kijken, maar Jason probeerde dadelijk de mouw weer omlaag te trekken. Keep liet los en ging eensklaps ach terover zitten met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht. Jason zag hem even aan, maar staarde daarna weer strak voor zich uit. „Je hebt een litteken op je arm just boven je horloge," zei Keep op zonderlinge toon. „Dat heb ik in Duitsland opgelopen," zei Jason. „Ja, dat. wist ik." verzekerde Keep. „Wel" hernam Jason, „dit betekent dan een belangwekkende verandering in de stand van zaken." „Je bent David Brendon," ging Keep voort, „en nooit amateur-bokser of Argonaut geweest. Als ik dat ellendi ge album maar op Combe bij me had gehad, zou ik misschien een foto van jou bij een vliegtuig hebben ontdekt, Jason." „O, er zijn in lange tijd niet van die foto's gemaakt," verzekerde Jason. „Veiligheid voor alles, zei je." „Eskadercommandant David Bren don," zei Keep tussen zijn tanden. „Wie zou hebben vermoed, dat de geachte invlieger als een dwaze avon turier zou rondzwerven om geheimen te krijgen, die hij al verkocht had!... O, ik had moeten begrijpen hoe we te genover jou in het nadeel waren, Ja son In onze hele troep was er maar één die je vi n aangezicht tot aange zicht kende." „Stein," zei Jason. „Stein," herhaalde Keep, grijnzend als een doodshoofd. „Stein van wie je wist hij dood op een hoteltapijt lag. Gekken die we waren om er niet aan te denken, gekken die eenvoudig de inlichtingen kochten zonder ook maar te vermoeden dat je ze zou komen terughalen. Inderdaad, Jason, ik ge loof niet, dat we er zelfs nu aan ge dacht zouden hebben, als niet dat lit teken op je arm... „Och," ging hij in stilte lachend voort, „wat zal die lieve Vicky dit prettig vinden 't Zou anders voor haar het einde kunnen be tekenen „En voor jou ook, broeder," zei Jason bedaard. Keep, die tegen de zijdeur had ge leund, boog plotseling naar voren. „En voor jou misschien, Jason," riep hij, de man naast hem scherp aanglu- rend. „Per slot van rekening heb je de inlichtingen die we nodig hadden verschaft omdat je het wel moest. We hadden je in onze macht... en we heb ben dat nog! Vicky zal zich heus geen dingen van waarde laten ontglippen. Neen, Jason, waar ben je voor geko men Om ons te beletten, die inlich tingen te verkopen of om die brieven terug te krijgen Jason liet de vraag onbeantwoord. „Ik rijd door," verklaarde hij, „en jij blijft rustig zitten." „Natuurlijk. Ik heb, zoals je weet, geen revolver op zak. En ik wil mijn nek niet breken met uit de wagen te springen." „Prachtig, dan weten we voor het ogenblik waar we aan toe zijn." „Jawel, maar de situatie is veranderd. Wat wil je nu en waarom moet je dat meisje hebben?" „Ik heb een koop met jullie gesloten," klonk het grimmig, „en ik ben er nog niet op teruggekomen." Keep trok zenuwachtig aan zijn siga ret, maar hield Jason steeds in het oog. „Ik was verbazend dom," verweet hij zichzelf. „Dat ik daar niet aan ge dacht heb „Het was onnodig", constateerde Ja son. „Je had geluk toen je mijn mouw te hoog opschoof". „Dus jij hebt Trim Curry niet ver moord?" „De man, die zijn nek brak of die men zijn nek liet breken?" grinnik te Jason hoofdschuddend. „Toen je jezelf Jason noemde", sprak Keep langzaam, „was ik er zo zeker van..." Hij voltooide de zin niet, maar zei met een droge lach: „Nu ja, je was niet de man die we dach ten. Je was de man aan wie we het eerst hadden gedacht!" „Maak je zelf er geen verwijt van", ried Jason hem aan. „Je dacht niet dat het slachtoffer zou bijten". Keep antwoordde niet, maar zat stijf rechtop, elke zenuw gespannen. „Ik moet toch eens een chirurg vra gen dat litteken weg te nemen", hernam Jason. Nu reed hij de weg op, maar stopte plotseling en begon te keren. „Wel, alle...!" riep hij zachtjes grin nikend, „ik had de vos vergeten!" „De vos? Wat bedoel je daarmee?" vroeg Keep snel en argwanend. „Deze weg had ze moeten nemen als ze naar de politie wilde", zei Jason. „Maar vandaag heb ik haar wat over een vos verteld". „En nu?" „En nu denk ik dat ze nog op de boerderij is". „Op de boerderij?" herhaalde Keep. „Ja. Misschien zijn we de jacht wat al te haastig begonnen. Niet iedere gevangene gaat er zo gauw mogelijk vandoor. Sommige wachten ook als de weg reeds vrij iijkt nog even af. In het kamp zoeken ze je niet". „Het kamp?" zei Keep. „O. ja, je hebt in een kamp gezeten" Hij bleef stil voor zich uit staren, zich niet meer om het meisje bekommerend, maar totaal in gedachten verdiept. Onderwijl snelde de vrachtauto over de slechte weg, want Jason zette er spoed achter. „Ik had er aan moeten denken dot ze zoiets zou doen", zei hij. .Maar ik word zeker oud". „Hm", merkte Keep, die hem aan dachtig, ofschoon met half gesloten ogen, gadesloeg, min of meer knorrig op. „Ik moet je je gang laten gaan, maar als je haar een kans geeft om te ontsnappen, zul je er tenslotte geen plezier van hebben". „Ik wil haar niet laten otsnappen", verklaarde Jason. „Die weelde kan ik me niet veroorloven; maak je daar geen zorgen over". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15