keel Gevolgen van kernbom boven Brussel Open gesprek met Indonesië verlangd (S)5H0DA HERVORMDE KERK TE HOLTEN WIL ANTI-KERNBOM-ACTIE PIJLERS RIJZEN UIT HET GRIJZE HARINGVLIET JDTER5EPT MAANDAG 30 OKTOBER 1961 P ROV IN C1 ALE ZEEUW S E C O U R ANT ANTIREVOLUTIONAIR PARTIJCONVENT Dr. Berghuis: „plan-Luns" mist gespreksmogelijkheid ;(Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de antirevolutio naire Partij, dr. Berghuis, heeft er in de vergadering van liet partijconvent die zaterdag in Amsterdam is gehou den, geen twijfel aan laten bestaan: „Het pleidooi van antirevolutionaire zijde voor een open gesprek met In donesië is uitvloeisel van een ernstig en hartelijk gemeenschappelijk in tern beraad in de topleiding van onze party." Men herinnert zich wellicht de ver rassende redevoering van de antire volutionaire fractieleider in de Twee de Kamer tijdens de algemene politie ke beschouwingen over de rijksbe groting voor 1962. Voor de buiten staanders onverwacht kwam dr. Bruins Slot met de mededeling, dat de A.R.P. voorstander is van een ge sprek met Indonesië teneinde te po gen om tot betere verhoudingen met dit land te komen. „Sommigen zijn zelfs wat onthutst geweest, dat dit geluid uitgerekend van antirevolu tionaire zijde kwam", aldus dr. Berg huis. „Men is, begrijpelijk, na de ge beurtenissen van december van het vorig jaar wat schrikachtig gewor den omtrent eventueel optredende kortsluitingen in onze kring. Er is geen kortsluiting. Integendeel, zo verzekerde de partijvoorzitter. Stoot onder de gordel „Wij zijn in het interne beraad tot onze zienswijze gekomen in het vol ledig besef van onze verantwoorde lijkheid jegens onze partij en, uiter aard in het bijzonder, jegens land en volle van Nieuw-Guinea om wier toe komstig lot het hier voor.ons primair gaat, maar mede ingegeven door een ernstig «erlangen om zo mogelijk nog weer tot een goede verhouding met het met ons in wezen zo nauw ver bonden Indonesië te komen". rH>j ontkende verder ten stelligste, 'dat de antirevolutionaire zienswijze een aanval of zelfs een „stoot on der de gordel", zoals de heer Burger zich uitdrukte op de inhoud van het voorstel, dat de regering bij de Verenigde Naties heeft ingediend, is geweest. Wel is de A.R.P. van oordeel, dat het plau-Luns een wezenlyk ele ment mist, namelijk een bilateraal gesprek met Indonesië. De A.R.P. Iaat met haar zienswijze de Pa poea's niet in de steek. Er moet worden aangestuurd op zelfbe schikking. De lieer Berghuis had de indruk, dat daarbij te weinig rekening wordt gehouden met de mogelijkheid die de Papoea's die nen te hebben om zich by Indone sië aan te sluiten. Open gesprek Op de vraag, waarom de antirevolu tionairen eerst thans met de gedach te van een open gesprek komen, ant woordde'de heer Berghuis, dat alles zo zijn ontwikkeling heeft. „Tot voor kort leek de verhouding met Indone sië volstrekt hopeloos en uitzichtloos. Maar in de laatste maanden zijn er symptomen van een klimaatsveran dering in Indonesië ten opzichte van ons en bemerken wy iets van een op niet-officiële wijze zoeken van con tact met ons. Wij mogen er niet langs heen gaan. Zij geven een zekere opening, waarnaar wy al zo lang heb ben uitgekeken. En wij zullen moe ten toestemmen, dat deze opening van Indonesische zijde is geboden". Binnenlandse politiek Over de binnenlandse politiek was dr. Berghuis kort. Hij was van me ning, dat het kabinet-De Quay door bepaalde struikelingen, zwakheden en gekrakeel heen mag terugzien op een aantal voor het volksleven goede en belangrijke resultaten van zijn beleid, waardoor mag worden gezegd, dat het heeft gedaan wat een goede regering betaamt. ANDERE BESTEMMING VOOR JULIANA-DORP De Israëlische kinderkolonie Kfar Juliana (Juliana-dorp) krijgt een nieuwe bestemming. Dit dorp, in 1953 mede met Nederlands geld gebouwd en genoemd naar konin gin Juliana, werd opgezet om kin deren van immigranten die een speciale opleiding behoefden op te vangen. De laatste zes maanden was het aan tal kinderen van 80 tot 5 afgeno men. Klaslokalen, slaapzalen en werkplaatsen waren verlaten. Een woordvoerder van de Israëlische jeugdorganisatie voor immigratie verklaarde in antwoord op vragen van een verslaggever van het Is raëlische persbureau Itim dat het dorp thans zal worden gebruikt om kinderen uit afgelegen dorpen of reeds langer in Israël verblij vende immigranten op te leiden. Het is hiertoe voor een periode van anderhalf jaar „uitgeleend" aan het ministerie van sociale za ken, op voorwaarde dat kinderen van immigranten die met speciale zorg moeten worden omringd al tijd kunnen worden opgenomen. Kfar Juliana, halverwege Tel Aviv en Haifa, heeft faciliteiten voor een beroepsopleiding en scholing in de landbouw. Voor de bouw werd in Nederland een half mil joen gulden ingezameld, het jood se bureau stelde eenzelfde som beschikbaar. Het heeft de levens loop van talrijke jonge Israëli's, van wie sommigen thans een hoge post in de strijdkrachten bëkle- den, ingrijpend gewijzigd. Een vroegere leerling die vijf jaar geleden als twaalfjarige wees uit Hongarije kwam en niet één fa milielid in Israël had, werkt thans als monteur en heeft in het dorp zijn oude kamer gehuurd. „Hier ben ik een mens geworden", ver klaarde hij tegenover de verslag gever van Itim. Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij ioo km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent r op 13 in de praktijk zuinig. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5250.- uilsfekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Theresrastraat 145, Den Haag TcL 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel. 318 Vier voormalige vrouwelijke leden van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., onder wie mevrouw Roosevelt en de ne gerzangeres Marion Anderson, hebben een beroep op de Sowjet-Unie gedaan, te zien van haar „zinloze demonstratie" van een waterstofbom van 50 megaton. S.E.R. acht vereniging niet representatief De Sociaal-Economische Raad heeft zich in zijn vrijdag in Den llaag ge houden openbare vergadering ak koord verklaard met de inzichten van de sub-commissie organisatie sociale verzekering vau de raad en de „Ver eniging van Nederlandse Koopvaar dij Officieren" niet representatief ge acht in de zin van de organisatiewet sociale verzekering. In de brief aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid waarin de S.E.R. van zijn zienswijze zal doen blijken, zal tot uiting komen het inzicht van leden van dc raad over de minder stringente formule ring van argumenten dan dc sub commissie in haar advies aan de raad had opgenomen, 0 De bezittingen in Berlijn van de voor malige Duitse nationaal-socialistische mi nister van binnenlandse zaken dr. Frick zijn verbeurd verklaard. De opbrengst van de goederen, waarvan de waarde 132.500 mark wordt geschat, zal aan slachtoffers van de nazi's ten goede ko men. Frick werd in 1940 in Neurenberg opgehangen. De rest van zijn vermogen is al eerder verbeurd verklaard. Hij wist in de tijd van Hitier een vermogen van ruim één miljoen mark bijeen te krijgen. Advertentie SOCIO-THERAPEUTISCH CENTRUM IN WOLFHEZE Op het terrein van de psychiatrische inrichting Wolfheze is Vrijdag het eerste deel van een soeïo-therapeu- tisch centrum in gebruik genomen. Het gebeurde ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Vereniging tot christelijke verzorging van gees- tes- en zenuwzieken. Het centrum zal twaalf dubbele woningen omvat ten. Met de ingebruikneming van het cen trum wordt een voor ons land en ook daarbuiten nieuwe methode inge voerd. Het is een initiatief van dr. H. van der Drift, geneesheer-directeur van Wolfheze. De aan de inrichting verbonden ze nuwarts C. C. van den Heuvel zei vrijdag dat dit nieuwe centrum de groepsvorming zal bevorderen, een humaner levenswijze zal mee bren gen en spontane activiteiten zal wek ken. Paviljoens -werden gebouwd naar hel principe toezicht en waakzaamheid. Een jaar geleden wees dr. Van der Grift er op dat het accent moet ver legd worden naar de persoonlijke ontmoeting door het leven in kleine gemeenschappen, aldus dr. Van den Heuvel. Prof. dr. H. M. Ridderbos, voorzit ter van de vereniging had daarvoor reeds hol slaan van een brug naar de maatschappij noodzakelijk ge noemd. De communicatie met. de pa- tientten moet op gang komen door het scheppen van êen maatschappij binnen de inrichting. Arbeider onder vallend gesteente bedolven Vorige week is de 24-jarige hou wer A. H. van der Sl"ls uit Heerlen tijdens werkzaamheden in de snel- schaafpijler op de 785 meter verdie ping van staatsmijn Wilhelmina on der vallend gesteenlo geraak! en <ip slag gedood. De heer Van der Sluis was gehuwd en vader van een kind. Studieresultaten in Belgisch blad Beneluxraad protesteert tegen bomexplosies (Van onze parlementaire redacteur) Dc raadgevende interparlementaire Beneluxraad, die vrydag in het ge bouw van de Tweede Kamer in Den Haag vergaderde, heeft met algeme ne stemmen een motie aangenomen, waarin hij protesteert tegen de atoombomproeven en de verwachting uitspreekt, dat de regeringen van dé drie Beneluxlanden elke actie ter voorkoming van verdere ontploffin gen zullen steunen. De motie werd namens de christen democratische, de socialistische en de liberale fracties ingediend door de voorzitter van de grootste fractie, de Belgische senator en oud-minister de heer Orban (c.v.p.). Hij vestigde de aandacht op de onmenselijke vernie tigende kracht van de bom, die de Russen nog tot ontploffing willen brengen en zei, dat de mensheid bang is geworden. Daarom mag geen po ging worden verwaarloosd om het gevaar te beteugelen, temeer, daar de explosies in het ene land explosies in andere landen uitlokken. Kanu en Kadu in Kenia zijn geen vijanden meer De nationalistische leider van Kenia, Jomo Kenyatta, is erin geslaagd de twee elkaar vijandig gezinde poli tieke partijen te bewegen hun on derhandelingen over grondwettelijke vraagstukken van Kenia te hervat ten. De onderhandelingen waren be gin oktober afgebroken. In een radio-interview heeft Kenyat ta onlangs gezegd, dat hij een ont moeting heeft gehad met de voorzit ter van de Kadupartij, Ngala. die ermee instemde de onderhandelingen met de Kanupartij te heropenen. Deze laatste heeft de eis van de Kadu. de besprekingen over de grondwettelijke toekomst van het land. in Londen te houden, aanvaard. (De Kadupartij vertegenwoordigt de kleine, de Kanupartij de gróte volks stammen in Kenia). Vrouwencomité richt protest tot Russen De kerkeraad van de Nederlandse hervormde gemeente te Holten heeft het Moderamen van de Generale Sy node van de Nederlandse Hervormde Kerk een brief gezonden. Daarin wordt verzocht op haar aanstaande vergadering in overweging te geven om alle gemeenten der Hervormde Kerk en alle andere kerken in ons land op te roepen tot een actie om tot stopzetting der proefnemingen met kernwapens te komen. Ook heeft de kerkeraad aan het mo deramen van de Synode verzocht de Wereldraad van Kerken te vragen alle kerken ter wereld op te wekken aan deze actie deel te nemen. In de brief zegt de kerkeraad onder meer te willen protesteren tegen de hervatting van de proefnemingen met kernwapens, zowel in de V.S. als in de Sowjet-Unie". Alle betrokken lan- Branden in Zeeuwse steden Terwijl in de Belgische pers wordt aangedrongen op een voorlichtingscampagne, zoals die in Nederland wordt gevoerd tegen de gevaren van radioacti viteit, heeft de „Gazet van Ant werpen" aan de hand van een soortgelijke studie voor Parijs uitgerekend, wat de gevolgen zouden zijn indien „K's super- bom" boven Brussel ontplofte". Uitgaande van een explosie van de 50 megatonbom op 60 km boven de Grote Markt in Brussel zou de ge hele stad met alle randgemeenten tot stof worden vergruisd, geen en kele schuilkelder zou tegen dit geweld zijn bestand en in een straal van 14 kilometer zou alle le ven worden vernietigd. In een straal van 14 tot 42 kilometer in het noorden voorbij Antwerpen en in het zuiden tot Bergen zou door de op gewekte hitte van 200.000 graden eveneens overleving vrijwel onmoge lijk zijn. In een ring tussen 42 en 54 kilometer waarin een klein deel van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen valt zouden echter de kansen om de ramp te overleven verrassend den worden opgeroepen om deze proefnemingen direct en volledig te beëindigen en zolang te volharden op de weg der onderhandelingen totdat men tot 'n algeheel verbod van proef nemingen met kernwapens gekomen is". Het schrijven wordt vergezeld van een boekwerk, waarin 2035 hand tekeningen staan van volwassen le den der hervormde gemeente te Hol ten. Het breed moderamen van de classis Deventer heeft inmiddels ad hesie aan liet kerkeraadsschrijven betuigd. Het „Nederlands Vrouwencomité", waarin veertien vrouwenorganisa ties van alle gezindten samenwer ken, heeft aan de ambassade van de Sowjet-Unie in Den Haag een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Namens Nederlandse Vrouwencomité, protesteren wij vrouwen, verenigd in Nederlands ten sterkste in het belang van het gehele leven op aarde tegen proef nemingen met zware megaton bommen". groot zyn. De hitte zou te verdragen zijn en de radioactiviteit zou kunnen worden doorstaan. Eiland Volgens het blad vormt deze zone een eiland, dat op onverklaarbare wijze gespaard zou blijven, een voor de geleerden onopgelost theoretisch raadsel. In de zone tussen 54 en 72 kilometer, die een groter deel van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en een klein deel van westelijk Noord- Brabant omvat, zou echter weel een alles verdelgende brand woe den, die slechts weinig leven zou sparen. Pas op 72 kilometer afstand van de ontploffing zou men veilig in de schuilkelders zijn. Dit houdt in, dat in Nederlandse steden als Breda, Mid delburg, Vlissingen, Tilburg en Ber gen op Zoom de brandhaarden zou den kunnen worden bestreden en de schade „betrekkelijk" gering zou zijn. „Hele ruiten zouden echter niet meer te vinden zyn en enkele kerktorens zouden instorten". Gammastralen In de zone buiten 90 kilometer tot 160 km, waarin geheel Neder lands Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, Zuid-Holland met Rot terdam en Den Haag en een deel van Noord-Holland en Utrecht ligt, zou vooral de radioactiviteit zijn te duchten. „De gammastra len slaan blindelings toe. De een kan dodelijk worden getroffen terwijl zyn naaste buur geheel ge spaard blijft. Een stad kan voor 100 procent worden besmet ter wijl een andere op enkele kilome ters afstand geheel aan de dode lijke radioactiviteit kan ontsnap pen". In een ander Belgisch blad, „Het Laatste Nieuws", werd er bij de Bel gische regering op aangedrongen om zo spoedig mogelijk de achterstand in te halen, die in België op het ge bied van de voorlichting tegen radio activiteit bestaat. Gewezen wordt op de maatregelen, die in vele landen en in het bijzonder in Nederland worden en zijn getroffen. Achterstand „Ook in ons land bereidt men een voorlichtingscampagne voor sedert enkele weken, maar verder dan de studie van de zaak is men niet. I11 regeringskringen wordt toegegeven, dat België tien jaar achter is bij Ne derland. De regering kan profiteren van de ervaringen in Nederland of heeft de Belgische bevolking al zo lang gewacht, dat dit nog wel enkele weken of maanden kan duren?", al dus vraagt het blad zich af. (Advertentie) HELE LAND PROTESTEERT TEGEN BOM TN DE HERFST ligt het Haringvliet als een grijs lint tussen Goeree-Overijakkee en de Hoeksche Waard. Sinds enkele maanden wordt die grijze streep onder broken door vier zwarte blokkende in aanbouw zijn de pijlers voor de Haringvlietbrug. De brug zal in 1964 voor het verkeer worden opengesteld, tegelijk met de Grevelingendam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-ÖveiTlakkee. Beide eilanden krijgen zo te gelijk hun vaste oeververbinding. Op de foto ziet men op de achtergrond de Hoeksche Waard; op de voor grond links de „fundamenten" voor het verkeersplein, waarop de Haringvlietbrug, een vijf kilometer lange dam uit de wal van Goeree-Overflakkee (reeds vol tooid) en de Volkerakdam (vanuit de Noordbrabantse wal) zullen aansluiten. (Luchtfoto Central Aviation) PHAWttOUTISCHE FABJUEK [(ROTERJJ HILVEBSUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 23