PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW.GUINEA GEEN OBJECT VOOR ONDERHANDELING Tholen wil inhoud pendelrapport „verkopen" Beroep op bijstand voor Papoea's Amerikanen negeren Oostduits protest Vand aag, Verontwaar diging 204e jaargang - no. 254 Dagblad, uitgave van de flrraa Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (raas. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Te:neuzen, tel. 2116; Zierlkree, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. PETITIE VOOR MINISTER LUNS Russische tanks in Oost-Berlijn Ken colonne vanmeer dan dertig Russische tanks is donderdagavond Oost-Beriyn binnengetrokken. De tanks werden gezien in een straat die naar het centrum van de stad leidt. De vechtwagens werden gevolgd door jeeps en pantserwagens voor het ver voer van militair personeel. De tanks hebben geen onderschei dingstekens op de nummers na. De bemanningsleden droegen zwarte uni formen en petten van Russisch mo del. De jeeps hadden Russische num merplaten en de soldaten in de pant servoertuigen droegen Russische uni formen. Straalbommenwerper boven Noordzee neergestort Een B-66 straalbommenwerper, die thuishoorde op de Amerikaanse basis te Sculthorpe in Engeland is donder dagavond neergestort in de Noord-, zee. zo werd officieel door een Ame rikaans woordvoerder bekendge maakt. Aangenomen wordt, dat de drie leden van de bemanning met behulp van de schietstoelen wisten te ontkomen. De gezagvoerder kondigde over de radio aan, dat men het toestel zou ver laten, Kroesjtsjew verwerpt oproepen over kernproeven Pismier Kroesjtsjew heeft donderdag verscheidene oproepen, o.m. van de staatshoofden van Ghana en Ethiopië om de Sowjet-kernproeven te staken van de hand gewezen. In boodschappen aan president Nkroemah van Ghana, keizer Haile Selassie van Ethiopië, premier Ikeda van Japan, de Amerikaanse nobel- prijswinnaar IJnus Pauling en aan een aantal Britse socialisten betoogt de Russische leider, dat dé kwestie van het staken van de proeven met kernwapens moet worden opgelost in het raam van een algemene en vol ledige ontwapening. FRANSE ULTRA'S NAAR SPAANS EILAND De Spaanse regering heeft donder dag de vier belangrijkste leiders van de beweging voor een „Frans Alge rije", die sedert 7 oktober waren ge detineerd, naar Las Palmas, een der Canarisclie eilanden, gestuurd. Het zijn de kolonels Lacheroy en Argoud en de burgers Pierro Lagaillarde en Joseph Ortiz. Het viertal was in Madrid vastge houden, samen met 13 andere ultra's. Per vliegtuig van de Spaanse lucht macht werden ze naar Las Palmas vervoerd. De vrouw van één der ge detineerden, van-wie deze mededelin gen afkomstig waren, zei voorts dat werd verwacht dat de andere gedeti neerden vrijdag zouden vrijkomen. Namens een aantal vooraanstaande Nederlanders heeft ds. J. U. Ritzema- Bos donderdagmiddag in Den Haag een door tweehonderd Nederlanders ondertekende verklaring betreffende Nieuw-Guinea aangeboden aan Z.E. mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken. Foto: tijdens de aanbieding van de verklaring rechts minister Luns, links ds. Ritzema-Bos en in het mid- den de heer W. J. Leyds uit Naarden, secretaris. Aan minister J. M. A. H. Luns is donderdag een verklaring van 240 Nederlanders overhandigd, waarin met nadruk wordt ge steld dat Nederland zijn belofte inzake het zelfbeschikkings recht voor Nederlands Nieuw-Guinea niet mag loslaten. De ondertekenaars van de verklaring, onder wie 39 hoogleraren en een twaalftal parlementsleden, verklaren dat zij „ten volle de ernstige gegriefdheid" begrijpen van een delegatie van de Nieuw-Guïnearaad die onlangs bij een bezoek aan Nederland werd geplaatst voor het feit, dat „de laatste tijd personen en groeperingen in Nederland bij herhaling pleiten voor overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië, zonder instem ming der bevolking". De verklaring wijst „dergelijke in wezen koloniale ge dachten zonder meer af". Op een persconferentie hebben de initiatiefnemers verklaard, dat zij vut morele verontwaardiging hun stem hebben willen verheffen tegen tendenties die Nieuw-Guinea als onderhande lingsobject voor oplossing van de geschillen met Indonesië zien. Zij verklaarden dat een volgende delegatie van de Nieuw-Gui- nearaad bij een bezoek aan Nederland ook andere geluiden dient te horen dan die van de „groep-Kïjkens", prof. Duynstee en bepaalde kranten. De ondertekenaar» voelen zich ge drongen als hun mening kenbaar te maken dat herhaaldelijk aan het volk van Nieuw-Guinea plechtig is beloofd dat Nederland het zo snel mogelijk zal brengen naar het ogenblik van vrije zelfbeschikking. Zij stellen dat individuen en volken de morele plicht hebben beloften te houden en dat Nederland, als rechtsstaat, bovenge noemd beginsel nadrukkelijk moet voorstaan. Een verloochening ervan in de; zaak Nieuw-Guinea zou ern stige gevolgen kunnen hebben, daar ons land dan immers zelf meewerkt aan de ondergraving van dit begin sel in het onderling verkeer der vol ken. ...wordt de bekende Nederland se oud-toneelspeelster jkvr. Jacqueline Ph. Royaards-Sand- berg te Amsterdam 85 jaar. ...is het 50 jaar geleden, dat te Hollywood onder regie van D. W. Griffith de eerste film aldaar werd vervaardigd, welke was getiteld „Liefde tussen rozen*. In deze film speelde de toen vijftienjarige Mary Pickford de hoofdrol. VWwV/WVWWWWVWVWV Belofte en rechtsbeginsel Voorts stelt de verklaring dat het zelfbeschikkingsrecht der volken een naar huidig volkenrecht alge meen aanvaard rechtsbeginsel is. Hiermee is ten enenmale in strijd dat over de status van een volk wordt bescliikt door het uit te le veren aan derden. Tenslotte wordt gezegd dat geen vermeende zake lijke of andere belangen de inner lijke kracht mogen ondermijnen, zowel van gegeven belofte als van rechtsbeginsel. De ondertekenaars spreken daarom hun waardering uit voor de pogin gen die de Nederlandse regering doet om het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking van Nieuw-Guinea ook in ternationaal verzekerd te krijgen. Zij doen een beroep op het gehele Nederlandse volk om thans, meer dan ooit, in een grootscheepse natio nale inspanning, moreel en materieel, aan de bevolking van Nieuw-Guinea de nodige bijstand te verlenen, in sa menwerking met de geëigende orga nen der Verenigde Naties, om haar to ontwikkeling te brengen en in de naaste toekomst vrij en eerlijk over haar politieke en volkenrechtelijke status te doen beslissen. Zij achten dit de juiste wijze om duidelijk te maken dat er met ons land niet valt te marchanderen met een zich aan* ons toevertrouwd hebbend volk als inzet. Op de persconferentie verklaarden de initiatiefnemers, dat zij afhanke lijk van de adhesiebetuigingen die zij krijgen daadwerkelijk er aan zullen gaan meewerken dat het volk van Nieuw-Guinea leert op eigen be nent te staan. De Qnder tekenaars De initiatiefnemers zijn prof. G. Gonggrijp, prof. mr. W. L. G. Le- maire, prof. dr. J. Prins en ds. J. H. Ritzema Bos; secretaris is W. J. Leydt. De Kamerleden clie de verklaring hebben ondertekend zijn mr. C. Berk houwer, mr. dr. J. van Bruggen, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, J. H. Couzy, dr. J. Meulink, J. Reij- ers, G. Ritmeester, mr. K. van Rijcke- vorsel, J. H. Scheps, mr. B. P. van der Veen, M. Visser en dr..M. van Heivoort. De ondertekenaars behoren tot ver schillende kringen der maatschappij. Onder hen bevinden zich o.m. dr. J. W. Meyer Ranneft, oud-lid van de Raad van State en dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Japanse tram bedolven, 32 doden; 34 gewonden Op het Japanse eiland Kioesjioe is een tram, waarin zich zeventig pas sagiers bevonden, onder een aard verschuiving bedolven. Aangenomen wordt, dat 32 inzitten den om het leven zijn gekomen. Twaalf passagiers werden zeer ernstig gewond, terwijl 22 er met kneuzingen afkwamen. „UITDAGEND OPTREDEN" GELAAKT „U.S.A. hebben geen rechten in de D.D.R." Het Oostduitse persbureau A. D. N. meldde gisteravond dat een protest nota door bemiddeling van de Tsje- choslowaakse regering is overhan digd aan de Amerikaanse ambassa deur te Praag. ïn de inleiding van •lo nota wordt gesproken over „uit dagend optreden" bij de controlepost van de Friedrichstrasse sedert zon dag. Het binnentrekken in Oost-Berlyn door gewapende patrouilles komt in alle opzichten overeen met een be raamde militaire provocatie, die dui delijk ten doel heeft een gewapend conflict te doen uitbreken, aldus de Oostduitse nota. Het is alleen aan de zelfbeheersing en de nuchterheid van de grensbewa king te danken dat het Amerikaanse optreden geen ernstige gevolgen heeft gehad. „De Amerikaanse regering weet heel goed dat zij geen rechten in de Duit se Democratische Republiek heeft, haar hoofdstad inbegrepen. De regering van de D.D.R. is des ondanks bereifl, zolang nog geen vre desverdrag is gesloten, buitenlandse burgers in burgerkleding, die in West-Berlijn hun standplaats hebben, in de hoofdstad van de D.D.R. toe te laten, nadat zij een geldig identi teitspapier hebben getoond". In de nota wordt geëist dat de Ame rikaanse regering de verantwoorde lijke personen streng straft en dat zij alle noodzakelijke maatregelen neemt om herhaling te voorkomen. In ambtelijke kringen te Washington is donderdag gezegd dat de Ameri kaanse regering in overeenstemming met de omstandigheid dat zij het Oostduitse regime niet heeft erkend, de Oostduitse nota geheel en al zal negeren. De Amerikanen hebben donderdag tweemaal een gewapend militair es corte Oost-Berlijn binnengestuurd. Dit escorte, bestaande uit jeeps met daarin militaire politie met geladen geweren en automatische pistolen, begeleidde een Amerikaanse auto met twee burgers voorbij de commu nistische grenswacht, Oost-Berlijn binnen. Toen die grenswacht even la ter de terugkeer van de auto naar West-Berlijn vertraagde, reden de jeeps Oost-Berlijn weer binnen om de auto op té halen. ftnH tlijl f Deel van Berlijnse muur opgeblazen De Westberlijnse politie heeft don derdag méegedeeld dat door de lucht druk. van een ontploffing in Oost- Berlijn de scheidsmuur in de voorma lige Duitse hoofdstad over een af stand van twintig meter is bezwe ken. De ontploffing schijnt zich, aldus de Westberlijnse politie, op een kleine tweehonderd meter van de sector grens te hebben voorgedaan op een plaats waar voor de spoorwegen wordt gebouwd. De Nederlandse regering heeft gisteren bij monde van minis ter Luns een verklaring afge legd over de jongste reeks Russische atoombomexplosies. Er gaat sedert maandag j.I. een golf van protest over de wereld tegen de afschuwelijke experimenten van de Russen. Een Engels staatsman con stateerde, dat mensen over de gehele- wereld gereageerd hebben met „diepe afkeer en koude woede". Van andere zijde werden deze proe ven genoemd: een „monsterlijke mis daad tegen de mensheid". Dat zijn heel scherpe veroordelingen en toch geven zij nog nauwelijks uiting aan de gevoelens, die vele mensen thans koesteren jegens de leiders van het Sow jet-blok. Het is goed, dat dc Nederlandse regering zich gisteren tot tolk maakte van de opgekropte ver ontwaardiging in Nederland. Ergens moest immers die verontwaardiging een uitlaatklep vinden en dat kon het best geschie den in een rede namens de Neder landse regering gehouden in de Tweede Kamer. De protestdaad, die tenslotte door Nederland gesteld zou worden, bleek echter tamelijk zwak te zijn. De re gering wilde volstaan met zich aan te sluiten bij een protest-activiteit, die zich afspeelt in de kring van de Verenigde Naties. Dat is bepaald weinig en zo'n terechtwijzing van een aantal V.N.-leden zegt dat is in het verleden vele malen gebleken niets tot de Sowjet-leiders. Het verdient wellicht aanbeveling nog een stap verder te gaan en daarbij een suggestie te volgen, die in de Engelse pers o.a. The Guardian naar voren is gebracht. Een protest uit en via de Verenigde Naties draagt een overwegend poli tiek karakter. Wat Rusland echter met zijn serie atoom-proeven doet is behalve een politieke misdaad <ook in andere op zichten misdadig tegenover de mens heid. De proeven kunnen er toe lei den, dat in volle vredestijd de lucht boven vreedzame nabuurlanden wordt verontreinigd en besmet, dat voedingsstoffen worden vergiftigd en mensen in hun gezondheid worden geknakt. Hier wordt dus het terrein van de „gewone" misdaad betreden en wat ligt meer voor de hand, dan dat daarover ook geoordeeld wordt door een normale rechtbank. The Guardian wil het Hof voor Inter nationale Justitie een uitspraak laten doen. Die uitspraak zal als ze ver oordelend is niet worden aanvaard door de Sowjet-regering, maar dat doet er minder toe. Hoofdzaak is, dat in zo'n uitspraak vorm gegeven wordt aan de verontwaardiging over de simpele misdadigheid van de Russi sche activiteiten. Misschien begint de Sowjet-regering dan enigermate in te zien hoe verkeerd haar handelwijze is. Indien het juist is, dat zij in de eerste plaats haar militaire kracht heeft willen tonen en daarnaast de vrije volkeren van de wereld een dodelijke vrees heeft willen aanjagen, dan kan nu al geconstateerd worden, dat zij alleen maar bij die vrije volkeren koude woede heeft gewekt en de reactie: voor dit soort bedreiging bukken wij nooit. Donderdagochtend zijn op het sta tionsemplacement van de Nederland- sche Spoorwegen in Zaandam zes goederenwagons ontspoord. De iva- gons liggen vrij van de hoofdsporen, zodat het treinverkeer Alkmaar- Zaandam-Amsterdam zeer geringe vertraging ondervindt. Op naar dépendances van bedrijven in directe omgeving van het eiland HET THOOLSE PENDELRAPPORT, de enquête onder mannen, die dan in dag uit van hun eiland naar Zuidhollandse en Noordbrabantse fabrieksplaatsen op en neer reizen, zal voorlopig niet in een stoffig archief terechtkomen. Daar zal de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen wol voor zorgen. Kort geleden heeft zoals bekend de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in opdracht van de commissie haar bevindingen neergelegd over de be reidheid van de pendelaars om in een „eigen" eiland-industrie *e werken. Binnenkort zal men proberen de inhoud van deze brochure „te ver kopen". Dat is tenminste de be doeling, als industrieën ïn de di recte omgeving van Tholen zullen worden benaderd met de positieve gegevens, die voor de vestiging van een dependance of pcii neven- bedrijf op het eiland pleiten. Wat Tholen te bieden heeft: dal zijn mensen. Arbeidskrachten uit de dorpen zelf. Van de tegenwoor dige lange afstandpendelaars- groep zou de helft tussen de 200 en 250 man lot het aanbod voor eventuele industrievestigin gen worden gerekend, zo leert het rapport. Die mededeling- steekt de commissie echt niet onder stoelen of banken. Niet alleen voor de autoriteiten van de verschillende officiële instanties, maar ook. niet voor de industrieën, die voor een vestiging op het eiland zouden zijn Ie bewegen. De voorzitter van de sinds 1958 op het eiland opereren de Commissie Wei'kgelegenheid, burgemeester W. J. van Doorn „Er wordt maar al te vaak ge zegd: iedereen pendelt." In de fan tasie van de eilandbewoners lig gen de aantallen van de mannen, die iedere morgen in alle vroegte in de bus stappen om aan de ha vens of in de andere, by voorkeur „ruige" industrieën te gaan wer ken soms veel hoger dan in wer kelijkheid het geval is. Om nu die waandenkbeelden wat af te remmen stuurt de commissie werkgelegenheid haar rapport niet alleen naar buiten. Ook de Tholenaren zelf moeten weten, wat eigen mensen over het pen delen; én over de „eigen" industrie denken. Behalve de vestigingen van de laatste jaren bestaat die ..eigen industrie" veelal uit kleine bedrq- ven. Smederijen, bakkerijen, kleer- makersateliers. Allemaal werk plaatsen en winkels, die uit hun vroeger jasje zijn gegroeid en naar wat meer armslag hebben van Poortvliet, heeft persoonlijk al verschillende bedrijven benaderd. Er wordt dan ook nadrukkelijk gewezen op de mogelijkheden, die de industriekern Sint-Maartens dijk heeft te bieden. Wanneer de interesse eenmaal is gewekt wil men met de belangstellenden om de tafel gaan zitten. Misschien"ezocht ,We gokken daarom niet alleen |„Niet alleen gokken op| de grote industrieën" I Te vaak Dat is niet de enige manier, waar op het rapport „te gelde wordt gemaakt". Met'de duidelijke uit spraken en de tekening van de al gemene situatie wil de commissie ook de. eigen bevolking vertellen, hoe de zaken er precies voorstaan. op de grote Industrieën. Ik zou durven beweren, dat de kleine, voortvarende zakenman van Tho len in zijn enthousiasme nog meer perspectieven heeftBurge meester Van Doorn gaat in ge dachten even de omgeving na. In zijn eigen gemeente kan hij al di rect een bedrijf op noemen, dat op het ogenblik de vleugels wijder uitslaat. Nieuw werk De constrnctiewerkplaats van de Poortvlietse smid D. Mullié bij voorbeeld. Uit gebrek aan repara- Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1