Bruinisser visser met Duitse kotter thuis Sport en wedstrijden AMSTERDAMS SCHRIJVER BRAK BOOM IN VLISSINGEN VERKEERSZAKEN VOOR HET OOSTBURGS KANTONGERECHT VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 H Schipper Levien de Waal (voorgrond) kotter. en zijn Duitse Foto P.Z.C.) Il!lllllllltlllll!l|!ll!llll[|||||ltllllllllllllllllllllllllllllllllllll[|||||||llllillli Opnieuw krediet gevraagd voor raadhuis Duiveland De raad van Duiveland komt zater dagmorgen om tien uur bijeen in het gemeentehuis te Oosterland. Opnieuw wordt de raad een krediet gevraagd voor het maken van een plan om te komen tot een geschikt raadhuis voor de gemeente, waarvan de- zetel in Nieuwerkerk ligt. Er zijn nog enkele voorstellen in de bouwsector. Zo moet de brandweer garage worden verbouwd en moet er een dienstwoning komen voor de ge meentesecretaris. Op onderwijsgebied dienen vergoedingen en kosten te worden vastgesteld, er zal een hoofd onderwijzer voor de openbare lagere school van Oosterland worden be noemd en het sportlokaal in Nieu werkerk heeft een nieuwe verlichting nodig. Verder zullen de raadsleden zich moeten uitspreken over het nieuwe gemeentewapen, dat een combinatie is van de wapens, die de drie voor malige gemeenten voerden. Over de hele breedte laat het nieuwe wapen de geren zien. die van Nieuwerkerk afkomstig zijn. Daarboven vindt men de ruiten uit het oude wapen wan Oosterland en deze zijn geprojecteerd op brede stroken brons, die in het visitekaartje van Ouwerkerk voor kwamen. Verder wordt nog voorgesteld om het torenuurwerk van de hervormde kerk te Sirjansland over te nemen van de kerkvoogdij, Waarmee dan de oude toestand in ere wordt hersteld. De raadsleden krijgen ter vergadering ook de gemeentebegrotihg voor het dienstjaar 1962 aangeboden. LEVIEN DE WAAL: BUITENBEENTJE Pionier met twee huizen op twee eilanden Ze willen er niet aan in Bruinisse. De mosselkotter met aan weers kanten van de boeg de afkorting HF-537, O]) de achtersteven de vlag van de Duitse bondsrepu bliek, aan boord Duitse schepe lingen en een schipper van Zeeuwse bodem dat alles bij elkaar is net iets te veel voor het vissersdorp. „Onze kweek- methodes zijn naar de Oostzee kust verdwenen", zeggen de man nen aan de kaai. Ze schudden hun hoofd als hij voorbijkomt, Levien de Waal. „Hij had hier toch een mooi be drijf. Wat bezielt hem? Nu is hij maanden aan een stuk van huis. Hij heeft een woning op Schou- wen-Duiveland en op het eiland Sylt". Het klinkt allemaal een- beetje sceptisch. Voor Bruinisse is en blijft hij een buitenbeentje. Niet dat zijn vertrek uit de vis sershaven kwaad bloed heeft ge zet, dat niet. Maar als lid van <le Bruinisser „vissersfamilie" doe je» zoiets niet. En Levien de Waal? Plotseling was hij er donderdag. Hij meerde zijn kotter naast één van de BRU- vaartuigen aan de steigertjes. Van de Sleeswijk-Holsteinse kust was hij met een lading mosselen komen afzakken naar Yerseke. POLITIERECHTER MIDDELBURG Rechercheur: „Het was een lange magere" In de vroege ochtend van de 27ste augustus, zo omstreeks half vijf, ont waarde een rechercheur van de Vlis- singse gemeentepolitie in de Schelde- stad een viertal jongemannen en een jonge vrouw, die zich in de richting van de Badhuisstraat begaven. Hij vond dat ze nogal luidruchtig waren en niet al te vast op hun benen ston den. Daarom volgde hij ze op een af stand. In de Badhuisstraat zag hij, dat één van de jongemannen een boom eigendom van de gemeente vastpakte en omboog. Deze jonge man was volgens hem de Middelbur ger R. L. Een van de anderen begaf zich ook naar de boom en brak deze af. In deze laatste meende de recher cheur de Amsterdamse schrijver en televisiemedewerker S. V. te her kennen. Dit verklaarde de Vlissingse politie man donderdagmiddag voor de Mid delburgse politierechter tijdens de behandeling van deze zaak. De ver dachte S. V. had verstek laten gaan, maar R. L. was verschenen. L. ver klaarde nadrukkelijk, dat hij de boom niet had aangeraakt. Op een 'vraag van de verdachte deelde de re chercheur mede, dat de handen van V. groen waren geweest door de aanraking met de boom, maar dat dit niet het geval was met de han den van L. De politierechter, mr. B. S. Sie- perda wilde nog weten of één man in staat was een dergelijke boom te breken. De rechercheur meende dat die mogelijkheid be stond, als de man maar sterk was. De Amsterdamse schrijver typeerde hij als „een lange ma gere". De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, eiste tegen beide verdach ten 30 boete. Dc politierechter sprak li. L. vrij („zij het met enige aarzeling") en veroordeelde S. V. tot 30 boete. Jan Steen Toen de moeder van de havenar beider O. A. B. uit St.-Jansteen Advertentie Kaarslicht... gezelligheid! GOUDA. EAABSEN op de avond van de 4de juli thuis kwam met de mededeling, dat zij ruzie met een zeker© Van S. had gekregen, besloten vader, moeder en zoon om deze Van S. eens duchtig de waarheid te gaan zeg gen. Daartoe togen zij naar zijn woning. Het werd een wat ruwe vertoning, ofwel een „huishouden van (Sint-)Jansteen", toen Van S. weigerde hen toegang tot zijn veilige woniug te verschaffen. De vader had namelijk de deur inge trapt en nadat zij stormender hand de woning hadden genomen, kreeg Van S. een duchtig pak slaag. Voorts werd er enig meubi lair beschadigd. De politierechter was ervan over tuigd, dat de hoofdschuld niet bij de zoon O. A. B. lag, maar hij vond het toch wel een ernstige zaak, evenals de officier, mr. J. L. Andreae die te gen B. een boete van ƒ40 eiste. De uitspraak was conform. Rekening houdend met de menta liteit van de verdachte eiste de of ficier tegen de fabrieksarbeider J. de B. ut Koudekerke één week onvoorwaardelijk en vier maan den ontzegging van de bevoegd heid een bromfiets te besturen. De uitspraak was conform. De B. had deze straf te danken aan hetofeit, dat hij op 17 augustus met zijn bromfiets op een rijwielpad uiterst links had gereden, zodat een aanrijding ontstond met een andere bromfietser. Daarbij had die ahdere bromfietser een hersenschudding opgelopen. Om de kinderen Met een ruzie om de kinderen was het begonnen. Het gevolg was, dat mevr. M. de J.-de B. en mevr. P. A. B.-V. uit Dreischor, beiden als ver dachten voor de politierechter ston den. Die ruzie was namelijk uitge groeid tot een scheldpartij en zelfs tot een gevecht. Mevr. De J. had haar buurvrouw enkele opstoppers verkocht en mevr. B. had op haar beurt eiikele minder vleiende opmer kingen geroepen aan het adres van haar tegenstandster. Beiden werden zij veroordeeld tot een boete van ƒ20. Precies midden op de weg reed de Zicrikzeese stukadoor H. C. M. met j zijn bromfiets op 15 augustus te Bruinisse. Daarbij kwam dat hij on der invloed van sterke drank was. Iïlij werd veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling I van het Zeeuws Consultatiebureau I voor Alcoholism©. Een „experiment" noemt hij het zelf. Vijftig uur duurde de reis en de volgende nacht is hij weer ver trokken. Drie jaar geleden trok hij. er tus senuit; er ging een Bruse beman ning met de HF-537 mee. Een Hollandse mosselschuit, die in Hamburg Finken-wherder, voorhaven van de grote Duitse stad, werd ingeschreven. Levien de Waal, een rijzige veertiger met rossig haar en een donkere bril, wilde wel eens wat anders. Hij wilde mosselvisserij bedrij ven, ver van de Zeeuwse en Hol landse wateren. En het lukte. Langs de brede Duitse kust, waar zich ieder ogenblik vluchtelingen uit de oostelijke zone aandienen, pionierde hij tot er een eigen schonerij stond, waar dit seizoen alleen al 15.000 tot 20.000 mossel- tonnen konden worden ingezet, allemaal .voor export naar de Duitse industriegebieden in Roer en Rijnland, waar de mossel een gewilde lekkernij is geworden on der de arbeidersbevolking. Avonturier Levien dc Waal is een avonturier. Hij wilde vrij zijn. Niet gebonden .aan allerhande bepalingen. Net -'zoveel zaaien op de percelen als je zelf wilt. Net zolang als je zelf wilt. „De markt is er namelijk nog in opbouw", vertelt hij, „en het gaat er nog een beetje primi tief toe. De manier van vissen is erg conservatief. Met één schip viste ik meer dan de Duitsers met drie kotters bij elkaar wisten te brengen". De „Bruse Duitser" heeft vijf man personeel in dienst op zijn kwekerij. In het volle seizoen is hun aantal wat groter. Naast zijn bedrijf werken er nog een stuk of tien andere. Met namen, die men in Bruinisse wel kent, zoals Karei Marshen. Oude namen. Met oude methodes, waartussen Levien de Waal zich met zijn moderne Ne derlandse mosselopvattingen be weegt als een vrijbuiter. Hij exporteert de produkten van zijn 40-tons kotter zelf naar het binnenland. En sinds enkele da gen dus ook naar het buitenland, dat voor hem Nederland is gewor den. Op het eiland Sylt woont hij af en toe een poosje. En in Brui nisse wacht intussen zijn vrouw tot hij weer een weekeindje naar huis komt. Levien werkt met een kotter on der Duitse vlag, met Duits per soneel aan boord en in een streek, waar zijn visserijmethodes, die in de Zeeuwse wateren normaal zijn, als iets bijzonders worden be schouwd. Maar in Bruinisse wil dat er niet in. De kotter met de Duitse vlag heeft er maar één dag-'gelegen Gemeente Biervliet draagt bij in elektrificatie Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de P.Z.E.M. besloot de gemeenteraad van Biervliet, in haar vergadering van donderdag avond, op voorstel van b. en w., een bijdrage uit de gemeentekas te ver lenen van 20 pet. van het gemiddelde aanlegkapitaal per perceel voor elk perceel in de gemeente, dat nog niet op liet elektriciteitsnet is aangeslo ten. De gemiddelde aanlegkosten per perceel heeft de P.Z.E.M. geraamd op f5000,De gemeentelijke bijdra ge zal dus gemiddeld 1000,per perceel bedragen. In totaal zijn 50 percelen in de ge meente Biervliet nog niet op het elek triciteitsnet aangesloten. Hiermee is dus een uitgave van 50.000,ge moeid. De daarnaast gevraagde ga rantie, dat-voor aansluitbare perce len, waarvan belanghebbenden zich van aansluiting wensen te onthouden, de vastgestelde bijdrage van belang hebbenden alsmede het vastgestelde stroomverbruik per jaar door de ge meente zou moeten worden betaald, werd onaanvaardbaar geacht. Een dergelijke garantie betekent een sprong in het duister en dit wenste men algemeen niet te doen. Betreffende dit mdenverp deelde de voorzitter mede, het onbevredigend te achten, dat de gemeenten niet be- trokken zijn in het vooroverleg over de elektrificatie van onrendabele ge bieden. (Advertentie/ Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw FIJN - want het zijn Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder Visserijschap stelde Deltacommissie in Tijdens een woensdag in Den Haag gehouden vergadering van het be stuur van het Visserijschap onder voorzitterschap van de heer A. L. S. Lockefeer. burgemeester van Hulst, is besloten tot instelling van een zogenaamde Deltacommissie. Tot ide taak van deze commissie behoort onder meer de bestudering van de gevolgen van de Deltawerken voor de visserij, het onderhouden van het contact tussen het bedrijfsleven en de overheid en het tijdig bespreken van de lediging van de gevolgen van de Deltawerken voor gedupeerden. In deze commissie zullen drie leden van dc Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbclangen (Ze- vibel) zitting hebben, twee verte genwoordigers van de Nederlandse vissersbond en twee vertegenwoordi gers voorgedragen door de werkne mersorganisaties. Begroting 1962 Biervliet behandeld in de raad De gemeenteraad van Biervliet heeft donderdagavond de gemeèntebegro- ting voor 1962 behandeld. Deze begroting sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 648.839,83. Aan de post onvoorziene uitgaVen, sluitpost 1000, is een be drag van 13.644,80 onttrokken. De inkomsten van de kapitaalsdien sten bedragen 1.083.367,08, de uit gaven 1.378.949,86. Het nadelige saldo van de kapitaal- dienst bedraagt dus 295.612,77. Door de nieuwe regeling wet finan ciële verhoudingen tussen rijk en ge meenten, verwacht het gemeentebe stuur uiteindelijk voor Biervliet een financieel voordeel van 23.500 per jaar. Daarbij komt nog een subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds ad. 16.070. In deze begroting zijn nog geen nieuwe kapitaalsuitgaven verwerkt. Deze zullen te zijnertijd bij de afzonderlijke wijziging aan de begroting worden toegevoegd. Op het programma 1962 staat onder meer de aanleg van een nieuwe al gemene begraafplaats, verbetering van de Gentsestraat en de West straat, aanleg van een brandput, elektrificatie van de 50 onrendabele percelen in de gemeente en aannleg van een kinderspeelweide. De kosten voor deze plannen kunnen voor een gedeelte worden gefinan cierd door vermindering van de post voor onvoorziene uitgaven. De kapi taalsuitgave voor deze werken zijn dus nog niet in de ingediende begro ting opgenomen. Belg O'Kelly leidt in toernooi te Zevenaar Donderdag zijn de partijen voor de derde ronde van het internationale schaaktoernooi van Zevenaar ge speeld. De uitslagen waren: Milic Z.-Sl-Bobotsov (Buig.) afg.; Beni (Oost.)-Stahlberg (Zwed.) 0-1; Golombek (G.-B.)-Henneberke (Ned.) afg.; Matanovic (Z.-Sl.)-Perez (Sp.) 1-0; Langeweg (Ned.)-Bouwmeester (Ned.) afg.; Rellstab (W.-Dld.)-Leh- mann (W.-Dld.) 0-1; O. Kelly de Gal- way (Belg.)-Johannessen (Noorw.) 1-0; Wade (N.-Z.)-Guimard. (Arg.) De stand luidt: 1. O. Kelly 2% p.; 2. en 3. Guimard en Stahlberg 2 p.; 4. t.m. 7. Milic, Matanovic, Lehmann en Bouwmeester elk 1% p. plus 1 afg. partij; 8. Perez 1% p.; 9, t.m. 11. Langeweg, Henneberke en Bobotsov 1 p. plus 1 afg. partij; 12. en 13. Wa de en Johannessen beiden 1 p.; 14. Golombek V2 p. plus 1 afg. partij: 15. Rellstab p.; 16. Beni 0 p. Jong Oranje speelt tegen Engelse jeugd Het team van Jong Oranje zal woens dag 29 november a.s. uitkomen tegen het Engelse elftal, eveneens samenge steld uit spelers beneden 23 jaar. De ontmoeting wordt bij kunstlicht in het Feijenoord-stadion te Rotterdam gespeeld. KRUISPUNT IJZENDIJKE VEILIG Belgische wijnhandelaar hinderde hét verkeer Tjjdens de donderdagmorgen gehou den zitting van de kantonrechter te Oostburg is de verkeersveiligheid op de kruispunten van de nieuwe rond weg om Uzendjjke ter sprake geko men. Zoals bekend hebben zich daar de afgelopen maanden ernstige onge vallen voorgedaan, zodat liier en daar de vraag rees of deze kruispun ten wel verkeersveilig zijn. Over de z.g. „stapvoetsmethode", die daar wordt toegepast, zei de officier van justitie, mr. T. H. Lebret, onder meer zich te hebben afgevraagd hoe zich daar nog ongevallen kunnen voor doen. Het uitzicht is er voldoende, er staan alle mogelijke borden en er zijn veilige oversteekplaatsen. Gaat men echter op die kruispunten keerma- noeuvres uitvoeren, dan is dat uiter aard onverantwoord. Deze laatste opmerking was recht streeks bestemd voor de Belgische makelaar J. L. V., die op 28 mei j.l. een dergelijke manoeuvre trachtte uit te voeren. Hij hinderde daarmee een achteropkomende personenauto, waardoor een botsing met zware schade ontstond. Mr. Lebret eiste een boete van f 100,subs. 20 dagen. Uitspraak f 50,subs. 10 dagen. Duidelijk schuldig was de conclusie van de officier in de zaak tegen de wijnhandelaar C. M. des H. uit St.- Niklaas (België) die op 8 juli bij het oversteken van de provinciale weg te Groede het overige verkeer had gehinderd. Conform de eis werd de verdachte veroordeeld tot een boete van f 40,subs. 8 dagen. De Amsterdamse handelsagent A. W. was ten laste gelegd dat hij op 11 ju li met zjjn bestelauto op de Burg straat te Oostburg bij het reclitsaf- slaan een bromfietser had klem geve reden, De scholier J. de P. uit Cad- zand, die de bromfiets bereed, ver klaarde dat de bestelauto hem voor bij was gereden en toen vlak voor hem rechts wilde afslaan. Doordat de P. hard remde brak zijn remka- bel, waarna hij via de bestelauto te gen een Duitse personenauto botste. Mr. Lebret was van oordeel dat ver dachte zich onvoldoende had over tuigd van het achteropkomend ver keer. Eis f 20,subs. 4 dagen. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk uitspraak doen. Lading verkeerd De handelaar G. M. Steene (België) reed op 26 september te Sluis niet een vrachtauto, waarvan de druk op de achterwielen te zwaar was geble ken. „Ik had toch niet te veel gela den", verdedigde verdachte zicli. „Maar wel verkeerd", repliceerde mr. Van de Belt. De lading lag namelijk te veel naar achter. Eis f 65,subs. 15 dagen, uitspraak f 50,subs, 10 dagen. De Axelse handelaar in landbouwwerk tuigen C. M. F. stond terecht, omdat hij op 22 september te Schoondjjke met een tractor had gereden, waar van de z.g. „achteroverbouw" te lang was. Zoals de laatste weken verschel dene malen het geval was, verwees ook deze verdachte naar een door het landbouwschap uitgegeven boekje, volgens hetwelk dit wel zou zijn ge oorloofd. Zowel de officier als de kan tonrechter hadden begrip voor deze ingewikkelde kwesties, maar een te lange „achteroverbouw" is nu een maal in strqd met het wegenver keersreglement. Eis en uitspraak f 10.subs. 2 dagen. De Cadzandse automonteur W. J. F. werd bij ver stek veroordeeld tot f 40,subs. 8 dagen, omdat hij op 18 september in zijn woonplaats geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. De kermisexploitant, M. VV. ver loor op 20 juli in de Brouwerij straat te Oostburg een aanhang wagen.. De wagen ramde een licht mast, die op zijn beurt weer een woningruit vernielde. Bij onder zoek bleek dat de koppeling tus sen de beide wagens niet geborgd was. Eis f 30,subs. 6 dagen, uitspraak f 20,subs. 4 dagen. Ook de Souburgse veehandelaar J. v. d. D. had op 15 juli te Schoondijke een lichtmast op zijn weg ontmoet. Deze mast kwam op twee bromfietsen terecht (schade f 300,—). Daar verdach- tes auto niet in voldoende staat van onderhoud bleek, werd hij ver oordeeld tot twee boetes, elk van f 25,subs. 5 dagen. De beton werker R. B. uit Driebergen moest op 24 juni te Cadzand uit wijken voor een autobus, omdat hij met zijn scooter niet helemaal rechts reed. Bij het uitwijken had hij de bus geschramd. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van f 25,subs. 5 dagen en betaling' van de schade aan de bus ad f 82, Geen voorrang Dertig gulden subs. 6 dagen luidden eis en uitspraak tegen de manufac- turier J. L. H. u;t Sluis, die daar op 4 juni geen voorrang had verleend aan een van rechte komende auto. De machinaal-hou'tbewerker, A. M. V. uit Sluis, die op 24 juli met zijn fiets in de Sint-Annastraat door een bromfietser werd gepasseerd week uit naar links in plaats van naar rechts. Dit veroorzaakte een botsing met verwondingen en materiële scha de. Verdachte bleek niet te zijn ver zekerd. Eis f 40;— subs. 8 dagen, uitspraak 30 dagen, subs. 6 dagen. „Ik hoorde wel veel lawaai, maar ik wist niet wat er aan de hand was", zei mevrouw M. W., geboren C. te Philippine, die met een auto zonder deugdelijke geluiddemper had gere den. De uitlaatpijp was namelijk ge broken. Eis f 15,subs- 3 dagen, uitspraak f 10,subs. 2 dagen. Het rijden met een tractor zonder spiegel kostte de landbouwer G. D. uit IJ- zendijke een boete van f 5,subs. 1 dag. De Aardenburgse molenaar J. L. kon op 8 mei te Philippine by con trole geen werkmap ingevolge de rij- tijdenwet tonen. Daar hij inmiddels een ontheffing ais zodanig heeft ver kregen, werd de boete bepaald op f 3,subs. 1 dag. Brief Sita Posthumus naar medische commissie (Van onze correspondent) Het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie heeft de Leeuwarder zwemster Sieta Posthumus de ont vangst van haar brief met bijlagen over sommige praktijken in de zwemsport Bevestigd. De brief is doorgezonden naar prof. dr. J. Jong bloed in Utrecht, de voorzitter van de medische commissie van de N.S.F. In de brief van het N.S.F.-bestuur wordt nog gezegd: „Wij hopen allen dat deze kwestie tot klaarheid zal worden gebracht en zijn U bij voor baat erkentelijk voor de door U toe gezegde medewerking". Handbalweekeinde in Halsteren Komende zondag zal de handbalcom petitie stil liggen in verband met een technisch weekend te Halsteren. De Zeeuwse en Westbrabantse topspe- lers zullen daar onder leiding van Shief Wauben* trainen. Verder zullen ook twee handbalwedstrijden worden gespeeld tussen het jeugdteam, dat op hemelvaartsdag 1961 te 's-Herto- genbosch aan het landelijk toernooi deelnam en het thans gevormde trainingselftal. Donner won afgebroken partij in Boedapest Donderdag zjjn voor het internationa le schaaktoernooi van Boedapest de afgebroken partijen uit de zevende, achtste en negende ronde uitgespeeld. De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner wist zjjn hangpartij uit de zevende ronde tegen de Hongaar Barcza in winst om te zetten. De uitslagen luiden: zevende ronde: Taimauov (Rusl.)-Drimer (Roem.) Barcza (Hong.)-Donner (Ned.) 0-1; Bisguier (V.S.)-Haag (Hong.) 1-0; achtste ronde: Haag- Uhlmann (O.-Dld.) 0-1; Kluger (Hong.)-Bisguier V2-V2Portisch (Hong.)-Filip (Tsj.-Sl.) 0-1; negende ronde: Uhlmann-Kluger 1-0; Barcza- Haag 1-0; Bisguier-Dely 0-1. De stand luidt nu: 1. en 2. Korchnoi en Uhlmann beiden 6V> p.; 3. Filip 6 p.; 4., 5. en 6. Bronstein, Taimanov en Portisch allen 0V2 p.; 7. Dely 5 p.; S. en 9. Barcza en Simagin beiden p.; 10 en 11. Bilek en Bisguier beiden 4 p.; 12. en 13. Donner en Haag bei den 314 P-; 14. Pogats 3 p.; 15. Klu ger 2M p.: 16. Drimer 2 p. Raad Kortgene behandelt aanbesteding woningen De gemeenteraad van Kortgene ver gadert woensdag 1 november 's avonds om 7 uur. Op de agenda staan onder meer een voorstel tot onderhandse aanbesteding van de bouw van 15 woningwetwoningen in Colijnsplaat. Deze woningen zullen dienen voor de huisvesting van vis sers, afkomstig uit Veere en Arne- muiden. Voorts zullen worden be handeld enkele subsidieaanvragen, een voorstel tot het aangaan ran een geldlening van 400.000 en een voor stel een uitgave van ƒ7000 te doen voor het plaatsen van kleedlokalen op sportterreinen in Kortgene en Kats. Voorlopige oogstraming akkerbouwgewassen Het centraal bureau voor de statis tiek heeft de uitkomsten gepubli ceerd van de voorlopige oogstraming van oktober 1961, o.m. voor aardap pelen, veld- en stambonen en uien. Voor aardappelen zijn hogere op brengsten geraamd dan in septem ber. t.w. voor consumptie-aardappe len op kleigrond 1245.800 ton, op zandgrond 690.900 ton en voor fa brieksaardappelen 1.249.100 ton. De opbrengst van bruine en witte bonen ligt met 8640 ton 4 procent be neden die van vorig jaar (9030 ton), zulks ondanks vergrotingen vap het areaal. De produktie van veldbonen wordt geraamd op 3300 ton, dit is 5 procent minder dan het vorige jaar (3500 ton). Voor kanariezaad wordt een produk tie verwacht van 2370 ton tegen 359 ton in 1960, dit als gevolg van areaal uitbreiding (van 157 tot 10S4 ha). De produktie vain mosterdzaad wordt geraamd op 221 ton (v.j. 261 ton). Voor zaaiuien wordt een opbrengst geraamd van 163.500 ton (v.j. 155.100 ton). Wel was er minder uit gezaaid dan in 1960, doch hier te genover stond een stijging van de ge middelde opbrengst per ha van 24 pet. Paus licht verkouden Wegens een ilclite verkoudheid, heeft Paus Joannes 23 al zijn af spraken van vrijdag afgezegd. Onder anderen zou de paus de ex- president van Brazilië, Juseelino Ku- bïtechek, en diens gezin vandaag ont vangen. Alleen de afspraken voor vandaag zijn afgezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17