SLECHTS Sociaal-economisch overleg van regering vaste melkbestanddelen PER Vil FLES „Geef mij maar as" zegt boer Jones 0066#uw/&mmeier/ 153cl PER 1L FIES H POOLSE ECONOMEN WILLEN I MOOIERE VROUWEN DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Over Ionen en huurcompensatie Bespreking met Stichting van de Arbeid (Van onze Haagse redactie). De ministers Veldkamp (sociale zaken) en De Pous (economi sche zaken) zullen vrijdagmid dag, na de wekelijkse minister raad, een oriënterende bespre king hebben met het bestuur van de Stichting van den Arbeid. Waarschijnlijk zullen ook mi nister Zijlstra (financiën) en staatssecretaris Roolvinfe (so ciale zaken) aan dit gesprek op Kasteel Oud Wassenaar deelne men. De uitnodiging is van de zijde der regering gekomen en het doel is, zo stelde de rege ring zeer ruim, een algemene oriëntering over de sociaal-eco nomische toestand. De indruk bestaat in Den Haag dat de regering een zeer wijd scala van sociaal-economische vraagstukken, die in de loop van het volgend jaar om een oplossing zullen vragen, met Prins-acteur Nestor Eristoff overleden Vandaag zal in Hollywood de uit vaartdienst worden gehouden voor de acteur, prins Nestor Eristoff, een neef van wijlen tsaar Nicolaas H van Rusland. Prins Nestor overleed dinsdag in een sanatorium van Hollywood in de leef tijd van 91 jaar. Zijn gezondheids toestand was sinds de dood van zqn vrouw, prinses Anne op 15 april van het vorig jaar snel achteruit gegaan. De prins heeft 23 jaar lang in Hollywood gewoond en is herhaal delijk in films opgetreden. Vrienden van de overledene vertel den," dat prins Nestor er een bijzon der genoegen in scheen te scheppen om aan een ieder, die het maar ho ren wilde te verhalen, op welke ma nier Stalin hem na de ussische re volutie in 1917 hielp, Rusland te ontvluchten. De hulp van Stalin was een wederdienst voor datgene wat de Erins voor hem had gedaan. Deze ad Stalin destijds voor de tsaristi sche troepen verborgen gehouden, toen deze jacht op hem maakten. De prins stamde uit het huis Goeri, dat over het prinsdom Georgië re geerde, waar Stalin geboren werd. piillllllllllllllllllilllllllllliillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg H De Westduitse Lufthansa heeft M M het plan in 1970 met een js straal-passagiersvliegtuig te vliegen, dat een snelheid van =e twee- a. driemaal die van het m geluid moet hebben. Het toestel H zou aan 100 tot 150 mensen plaats moeten bieden en zal §1 tussen de 11/ en 21 miljoen dol- H lar per stuk kosten. De vlieg- duur van Frankfort naar New York zou met een dergelijk f§ toestel gereduceerd worden tot 2Vz uur. de Stichting van den Arbeid onder de loep wil nemen. Hoewel men nogal geheimzinnig doet over de aard van de onderwerpen, mag aangenomen worden dat in het gesprek een rol zullen spelen: 1. Het loonbeleid in verband met de vernieuwingen per 1 januari van een groot aantal collectieve arbeidsovereenkomsten. Ultimo december lopen er niet minder dan 198 cao's af. In dit verband mag er aan worden herinnerd dat de regering in de troonrede reeds heeft meegedeeld dat zij in nog sterkere mate dan voorheen zal vasthouden aan de els van pro- duktiviteitsverhoging. 2. De compensatie van de huurver hoging en de vraag tot hoever de belastingverlaging daarvoor zal worden gebruikt. 3. De valorisatiepolitiek voor land- bouwprodukten, die gericht is op vermindering van subsidies door middel van verhoging van de con sumentenprijzen; waarvoor de re gering zich blijkbaar voorstelt dan weer een rechtvaardiging te zoe ken in verbetering van de kwali teit der produkten. 4. "Voor het overige een zoeken van steun bij (le Stichting van den Ar beid voor een krachtig vasthouden aan de prijspolitiek ten aanzien van andere produkten en diensten. Jongen (13) met halsband om in hondehok De politie te Napels heeft een 13-ja- rige jongen uit het hondehok be vrijd waaraan hij door zijn moeder was geketend. De aandacht van de politie werd ge wekt toen zij uit het hondehok scheldwoorden te voorschijn hoorden komen die gericht waren aan het adres van de 46-jarige Filomena Pa- lomba Graviglia. In het hok vonden zij de jonge Crescenzo. De vrouw verklaarde dat zij haar „levenslustige" zoon niet meer in de hand had en het haar daarom maar het beste geleken had haar zoon een halsband aan te doen en hem vast te ketenen aan het hondehok. Haar echtgenoot was meestal op zee en zij had nog vier andere kinderen om voor te zorgen. Crescenzo zal nu waarschijnlijk in een opvoedingsge sticht worden ondergebracht. Ereleden Koninklijk Instituut van Ingenieurs Het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, waarin opgenomen de Vereni ging van Delftse Ingenieurs, heeft gistermorgen op een vergadering ïn otterdam dr. ïr. H. Bloemgarten en ir. P. F. S. Otten benoemd tot erelid wegens hun grote verdiensten voor de ingenieurs- en aanverwante we tenschappen. Dr. ir. H. Bloemgarten is zijn hele leven verbonden geweest aan de Ko ninklijke Shell-groep, waarin hij vele hoge functies heeft vervuld. De naam van ir. P. F. S. Otten is vele tientallen jaren verbonden ge weest aan die van N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken. 0 Volgens het Franse hoofdkwartier in Algiers zijn woensdag 90 opstandelingen buiten gevecht gesteld. NOORDSTER KOFFIEMELK 31% 87* BRITS EXPERIMENT SLAAGDE Afvalprodukt maakt moerassen vruchtbaar lliillillllillllllllllllllllllüiillllillllllllllllllllllllllllllllllll l!l!l!l!lllllllll!llllllllllllllllll!!lllllll!l!!lllll!lll!llll!IIIIHI Onder de kop „We willen mooie vrouwen" heeft de Poolse econo- g mische courant „Zycie Cospodareze" een serie artikelen aangekon- digd, waarin een veldtocht zal worden ondernomen Legen alle „sub- M jcctieve oorzaken" waardoor de Poolse vrouw tot dusverre te weinig M aandacht kon besteden aan haar „uiterlijke mens". In een inleidend artikel bekritiseerde het blad de „klassetheoretici en probleemver- M draaiers" in de economische leiding, die bijvoorbeeld beweren dat j§ de Poolse industrie sléclits voor de massaverbruiken moet produce- l§ ren en het zich niet kan permitteren, topprodukten op de markt te |j brengen voor de behoefte van „honderdduizend elegante dames". Het economische blad is daarentegen van mening, dat do kleding- en M schoenenindustrie ook een groter afzet voor topprodukten zal vin- g den, wanneer deze maar in voldoende hoeveelheid op de markt 1§ worden gebracht. En verder herinnert het aan de eenvoudige waar- heid dat een vrouw, die met haar uiterlijk tevreden is, ook beter H werkt. H iWllllllillllllilllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiliHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIilllllltillllllllllllllllHIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIiW As, het afvalprodukt van zowel industrie als huiselijke haard is, sedert de Romeinen vulkanische as gebruikten bij de bouw van het Colosseum, algemeen toege past bij de aanleg van wegen, dammen en in de funderingen van grote gebouwen. De Britten nu, hebben, gebaseerd op de vruchtbaarheid van het produkt, nog een toepassing op grote schaal gevonden. Zij vullen er hele moerassen mee op en tove ren die drassige oorden om in vruchtbare landerijen, waarop gewassen gedijen die op agrari sche exposities fraaie prijzen en minstens eervolle vermeldingen verwerven. De heer Wynne Jones, die aan de oe vers van de rivier de Dee in het graafschap Cheshire zo'n asland be werkt, heeft tegenover een verslag gever van de Guardian onlangs aan zijn geestdrift uiting gegeven. „Geef mjj maar as", zei hij. „Dat heb ik lie ver dan welk stuk vruchtbare grond waar ook in Engeland". Dat is veel gezegd door een boer en een groep landbouwers uit het graaf schap Kent, die de prachtige wortel tjes van collega Jones op de tentoon stelling hadden gezien, konden het dan ook niet geloven. Ze kwamen zich er persoonlijk van overtuigen of deze produkten nu werkelijk op een dikke aslag waren verbouwd. 'En 'inderdaad in de schaduw van de elektrische cen trale van Connah ontmoetten zij de heer Wynne Jones, die trots op zijn asland wees en op de gewassen die hij ervan had geoost. Verbaasd luis terden de bezoekers naar het ver haal van „as-pionier" Wynne Jones over het experiment dat onder auspi ciën van de botanische faculteit van de universiteit van Birmingham tot zo'n groot succes is geworden. Grasland Men is op het idee gekomen toen de ashoop by de elektrische cen trale van Connah steeds hoger werd. Met de bedoeling terrein te winnen voor industrievestiging pompte men de verpoederde as vermengd met water in de moe rassen bij de rivier. Het water liep Een der vele elektrische centrales in Engeland, die enorme hoeveelheden as kwijt moeten, Baltersea Power Station in Londen. weg in de rivier en het moeras veranderde langzaam in asland dat al spoedig grasland werd. Men kwam tot de conclusie dat het nieuw gewonnen „land" bijzonder vruchtbaar was en nodigde de heer Wynne Jones uit om het gro te experiment te helpen uitvoe ren: geen Industrieterrein, maar bouwland wilde men scheppen. „Eerlijk gezegd, zag ik er in het begin niet veel in" verklaart de heer Jones nu. Hij begon met zijn lamme ren op het nieuwe land te laten gra zen. De dieren werden na verloop van tijd gekeurd en de uitslag luidde: „prima gezond". Toen de heer Jones de lammeren naai de markt bracht werd deze uitspraak bevestigd: de beestjes brachten veel geld op. Het gaf landbouwer Jones moed en hij zaaide de eerste gewas sen in. Zoals we al schreven, het werd een groot succes. Alleen graan groeide minder goed op de as, maar wanneer over enkele jaren de „grond" rijker geworden is aan humus, ver wacht de heer Jones ook dat produkt te zullen oogsten. In heel Engeland De Central Electricity Board, ei genares van de centrale en de as- gronden, is nu begonnen aan ..landwinning" op grote schaal. De centrale levert jaarlijks ruim 70.000 ton as en met water en via lange buisleidingen spuit men dit afvaltprodukt in de moerassen langs de Dee. Ook elders in Engeland pakt men dit grootse project aan. In Kent langs de rivier de Stour waar een nieuwe cen trale is gebouwd in de buurt van Ramsgate en in de Midlands (mid- den-Engeland) bij Birmingham. De industrie heeft op deze wijze de boer aan land geholpen een unie ke situatie en tegelijk is het pro bleem van de enorme ashopen, waar mee men geen weg meer wist, opge lost. Advies premie verplichte ziekenfondsverzekering De Ziekenfondsraad heeft de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering die thans 4.9 procent bedraagt, voor het jaar 1962 te hepalen op 4,8 pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7