Een „leerkrachtendag" in Tholen niemand de deur uit zonder een DELTACHEMIE GAAT IN ZEE MET L'AZOTE TE SLUISKIL Zeeuwse Almanak 20 ZILVEREN MEDAILLES VOOR ERELEDEN V.V. „AXEL" KLEUTERS VAN ARNEMU1DEN IN FRAAIE NIEUWE SCHOOL 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 OKTÜBEtt xt/oi Docenten Z.L.M.-huishoudscholen over „De actualiteit van het onderwijs" Iu de nog niet officieel geopende landbouwliuishoiidschool van Tholen heb ben de docenten van het nijverheidsonderwijs een frisse kijk gekregen op de methodiek van landbouwhuishóudscholen. Alle meisjes van de Z.L.M.- sdholen hadden woensdag vrijaf, omdat het personeel voor „leerkrachten dag" naar Tholen was gegaan. En daar in een vertrouwd, maar 'tegelijker- tyd hypermodern gebouw werden zy bepaald bij een recent probleem „de noodzaak van actualiteit in ons onderwijs". In alles wat deze op het oog nogal simpele1 voorwaarde met zich brengt werd het uitgebreide ge zelschap docenten 's morgens in gewijd door de heer J. Jonges uit Den Haag, leider van een kweek school en leraar psychologie. In een bijzonder goed gedocumen teerde applicatie-voordracht gaf deze spreker een analytische be schouwing wan de levenswereld, waarin het kind van de landbouw- huishoudscliool zich beweegt. Hen positie, waarin het mot zorg moet worden gehanteerd om er een waardevol element voor de maat schappij van te maken. De inleider gaf zijn gehoor daarbij enkele stuk-' jes moderne psychologie mee en vroeg zich telkens af: „Wat betekent dit nu voor de school?" „Wees niet al te abstract In het on derwijs", zo -adviseerde de inleider, die de actualiteit in het onderwijs als uitgangspunt en als eindpunt be schouwde van de bemoeienissen, die docenten met het schoolkind hebben. Zich tenslotte bij het huishoudonder- wijs bepalend drukte de spreker het schoolpersoneel op het hart, de meis jes toch vooral te leren kiezen, opdat ze niet worden overgeleverd aan wat hen wordt opgedrongen. De meisjes moeten later binnen een bepaald bud get eh binnen een zekere woonruim te een verantwoorde keuze kunnen doen. „Zoals 'er vroeger moest wor den gewerkt tegen de noodsituatie van hèt tekort, zo moet dat thans gebeuren tegen het te veel". Uitwisseling De voordracht van de heer Jonges lokte nog een levendige discussie uit, waarbij het onderscheid tus sen de landbouwhuishoudschool en die in de stad als zinvol werd be stempeld. Niettemin zag de inlei der voor het scheppen van een be tere onderlinge verstandhouding t Ar/ nei lev tie J PUROL in huis By brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. uitwisseling van leerlingen als een belangrijke stap in de goede rich ting. Na het morgenprogramma werden de aanwezigen uit de gymnastiekzaal gedirigeerd, waarin inmiddels rappe meisjeshanden de tafels voor een ge zamenlijke lunch klaarzetten. De do centen van de' Z.L.M -scholen ver spreidden zich voor bezichtiging door het nieuwe gebouw, dat al enige tijd in gebruik is. In de: hallen konden zij -hun licht opsteken'bij een expositie De nieuwe landbouwhuishoudschool- zon der-naam in Tholen, waar woens dag leerkrachten van de Z.L. M._ spra ken over „de actualiteit in liet ónder- wijs". De -Thoolseschool is al enige tijd in gebruikmaar. nog niet offici eel geopend. van boeken en lesmateriaal en film stroken. 's Middags stond op het pro gramma een optreden van mevrouw Cobi Schreyer uit Zwanenburg die efen aantal volksliederen uitvoerde, waarbij zij zichzélf op de gitaar be geleidde. Alles bijeen een dag van instruc tie en ontspanning om duidelijk te laten uitkomen, „dat de horizon van het huishoudonderwijs niet ophoudt bij de muren van de school", zoals de voorzitter van de commissie voor deze tak van het Z.L.M.-apparaat, burgemees ter B. H. G. ter Haar Roineny van Wolphaartsdijk aan bet begin van de morgen de doelstelling van de byeenkomst omlijnde. (Slot van pag. 1) De Deltachemie produceert gemeng de meststoffen, waarnaar de laatste jaren een grote vraag bestaat. Iede re agrariër weet bet: voor bemesting van de grónd is stikstof, fosfor en kali nodig. Vroeger en ook nu nog wel kreeg- de boer aparte zakken van élk van de drie meststoffen. Hij moest dus drie keer naar het land gaan, om de grond achtereenvolgens te voorzien van stikstof, fosfor en- kaü. Een omslachtige weg, vooral in de tegenwoordige tijd van grote persoueelsschaarste op de boerdery. Gemengd De industrieën hebben de moeilijkhe den van de boeren onderkend en zij zijn tegemoet gekomen aan hun wens: een partij kunstmest, waarin alle gewenste elementen zitten. Dit nu zijn de gemengde meststoffen, waarvan het percentage stikstof, fosfor en kalinauwkeurig is bere kend. De boer komt dus tegenwoor dig slechts éénmaal met zijn mest stoffen op het land en dat betekent een belangrijke arbeidsbesparing. De drie stikstofbedrijven in Ne derland, de Staatsmijnen in Lim burg, de Nekog (o.a. Hoogovens) in IJmuiden en. de Compagnie Neerlandaise de '1 Azote te Sluis kil hebben deze ontwikkeling met belangstelling gevolgd. De beide eersten hebben zich op het gebied VAN TOT ^Zijpe MÜZIÉK De Zaamslagse inwoners van Zoute- Spui (gemeente Axel) kregen deze week een muzikaal bezoek. Een drie tal tamboers van de Zaamslagse muziekvereniging „De Volharding", waren met enkele lieftallige verpleeg sters naar deze buurtschap gekomen om de enveloppen op te halen van de jubileumactie ten bate van de af deling Zaamslag van het Groene Kruis. Niet alleen de Zaamslagse in woners van Zoute-Spui bleken dit bezoek op prys te stellen, ook de „Axelse" inwoners waren er zeer mee ingenomen. WATEIt Eveneens uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwam het bericht, dat döor de hevige regenbuien van de afgelopen weken het afwateringsstelsel van de water gangen en kreken zwaar werd belast. Te zwaar zelfs. Door de felle westen wind kon namelijk niet voldoende worden gespuid in de Schelde nabij Vandaag valt er in dit hoekje eigen lijk helemaal niet-s te melden. Wat dat betreft kunt U de krant beter dichtvouwen en dat is dan de schuld van een collega, die wel even voor een almanakje zou zorgen. „Ik bel gewoon m'n vrouw. Die weet altijd 'wel iets", -sprak hij. tamelijk roelce- loos. Ze wist namelijk niets. Hij was er helemaal beduusd van. „Kom, kom, jij zit toch altijd vol met die grap jes", sprak hij aanmoedigend, maar 'het hielp niet veel. Ze vertelde nóg wel wat, maar teleurgesteld hoorden 'wij onze collega uitroepen: „Nee, kind. Dat kunnen we niet, in de P.Z.C. zetten"! Het gaai dus niet door, Niets van daag, helemaal niets.é En nooit zul len we weten 'wat toe nou niet in de P.Z.C. konden zetten.... Terneuzen. zodat het waterpeil flink steeg. In de „Kleine Kreek" ten zui den van- Axel bereikte het water zelfs de steigerranden van het zwem bad. In totaal lozen ongeveer zestig Nederlandse en Belgische polders hun overtollige water via oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. JUBILEUM Feest in Kortgene. Zaterdag 4 november a.s. viert de plaatselij ke volleybalvereniging „D.V.V;" het vijfjarig bestaan ter gele genheid van welk feit D.V.V. in de openbare lagere school een volleybaltoernooi organiseert. Ver der is het D.V.V.-bestuur voorne mens na het toernooi deelnemers en genodigden in hotel „De Stads- wijnkelder" te Kortgene een kof fiemaaltijd aan te bicden. KAMPIOENE Feest was er ook locn mejuffrouw Corrie Vermeulen uit Terneuzen op een accordeonconcours te Zeist haar instrument met zoveel virtuositeit bleek te bespelen, dat zij zoals gemeld in de superieure afdeling niet 163 punten onbedreigd Neder lands kampioene werd. Deze titel van Nederlands kampioene behaalde zij met de uitvoering van de nummers Ungarische Lustspiel, Ouverture van Keler Bela en het Concertino van H. Kichen. Toen Corrie Vermeulen uit Zeist thuiskwam werd zij onder meer gefeliciteerd, door het bestuur van de accordeonvereniging „Flan- dria", van welke vereniging Corrie lid is. M<uL. Vandaag op pag. van de mengmeststoffen begeven. Zij beschikten namelijk over twee van de drie grondstoffen, namelijk het fosforzuur en het stikstof. Ka li moet uit het buitenland komen, dat geldt voor elke fabriek. Toen de E.N.C.K. en met name dus de Deltachemie zich met de produk- tie van mengmeststoffen ging bezig houden, moest men dc stikstof her en der verspreid over het gehele land kopen. Hoewel men op deze wijze wel voldoende stikstof kreeg, vond de leiding van ;de Deltachemie dgze wijze van aankoop uit eenóogpuht van concurrentie-positie niet de. jilié'ï te. Gezocht en gevonden werd eep partner: de '1 Azote, die over vol doende stikstof beschikt om de Del tachemie aan het draaien te houden, Dit is voor deze industrie de oplos sing. „De basis is er door verste? vigd", zei de voorzitter van het be? stuur der E.N.C.K., de heer G. M. F. Bom uit Wissenkerke er van, iri wiens gezelschap wij dezer dagen een bezoek hebben gebracht aan het machtige fabriekscomplex in Vlaar- dingen, waar meer clan duizend men sen werken. Het is nu zo, dat de E.N.C.K. het fosfaat aan de Deltachemie levert, en de '1 Azote de stikstof. Zij leveren beide tegen kostprys, zodat de posi tie van de Deltachemie erop verbe tert. Direct is dit niet van invloed op de prijs van de mengmeststoffen, maar indirect wel. Op langere ter mijn zullen ook de leden de vruch ten plukken van deze vrij unieke sa menwerking tussen coöperatie en particulier bedrijf. Vooral ook met het oog op de E.E.G. acht de leiding van de Deltachemie de nieuwe com binatie van groot belang. Drie-eilandentoer Noord- bevelandse scholieren ■--- De leerlingen van alle lagere, m scholen op Noord-Beveland H in totaal circa negenhonderd H zullen vrijdag een „Drie- eilandentoer" maken. Met M ruim dertig bussen zullen zij H deze dag van Noord-Beveland m via ZuicT-Beveland en Walche- m ren weer naar hun eigen (voor- s malig) eiland terugkeren. Dat is dan mogelijk, want, zoals bekend, wordt de weg over de. dam door het Veerse Gat vrij- n dagmiddag geopend. De schoolkinderen zullen dus tot H de eersten behoren, die over de weg zullen rijden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïii ..paleisje voor de kleuters...... Foto P.Z.C.) Advertentie Examens De heer H. A. Sutter te Oostburg slaagde dezer dagen te 's Hertogen- boscn voor het vakdiploma schilde ren. Te Den Haag slaagden voor het voorlopig diploma scheepswerktuig- kundige de heren J. J. N. Bos- schaart, G, dé Pree en W. C. Schroe- vérs te Vlissingen, W. H. de Jonge en W. E. Verdoorn te Souburg, H. W. Langejan te Haamstede, P. W. Moelker te Duivendijke en W. F. Tie- leipan te Terneuzen, allen leerlingen van de school voor scheepswerktuig- kundigen te Middelburg. VIJFTIG JAAR VOETBAL K.N.V.B.-wimpel voor gouden voetbalvereniging Drie ereleden van de voetbalvereni ging „Axel" kregen dinsdagavond de zilveren medaille in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld door bur gemeester M. K. van Dijlce van Axel. Dit gebeurde in de grote zaal van hotel ,,'s Lands Welvaren", ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der vereniging. Het zijn de he ren A. Riemens, D. J. Freekenliorst eri F. J. Lense. De heer J. Couvêe, de enige nog in leven zijnde van de oprichters, werd op deze feestelijke bijeenkomst be noemd tot erelid. De zaal was in een bloementuin her schapen door de vele bloemstukken van zusterverenigingen, particulie ren en bedrijven uit de hele provin cie. Op de receptii?, die' de v.v. „Axel" 's middags hield, boden talrijke ver tegenwoordigers van verenigingen gelukwensen en geschenken aan. Namens het hoofdbestuur van de K.N.V.B. bood de heer A. Wijdings uit Breda de „gouden" club de K.N.V.B.-wimpel aan. Hij wenste de vereniging geluk niet dit zeldzame gebeuren en dankte het bestuur, voor het vele, dat de v.v. „Axel" in het belang van de voetbalsport deed. De heer A. Imanse sprak als voorzitter van de afdeling Zeeland. Namens de scheidsrechtersorganisa ties spraken de heren J. Verkerk uit Middelburg en H. Mos uit Terneuzen. Ook burgemeester M. K. van Dijke van Axel gaf'met wethouder M. L. M. Ysebaart en gemeentesecretaris P. G. van den Bosse, acte de pre sence. Twee oud-spelers uit een der eer- sle elftallen die „Axel" in het veld bracht, de heren A. Riemens en A. van Hoeve, brachten onder grote bijval een vocale hulde, op tekst van de oud-voorzitter en oud-secretaris, wijlen de heer A. Th. 't Gilde. In de middaguren verzorgde het re vuegezelschap Harry Meyers voor de jeugdleden een aantrekkelijk caba retprogramma in „Het Centrum". OUDE SCHOOL DATEERDE VAN 1845 In centrum en op beschutte plaats De kleuters van Arnemuiden, die gisteren even naar hun nieu we school mochten komen kij ken, stonden er sprakeloos, bij. Dat was heel wat anders dan hun oude schooltje in de Lion- straat; ze durfden het mooie nieuwe speelgoed bijna niet aan te raken en op hun tenen gin gen ze even later het gebouwtje weer uit.Kosten noch moei ten heeft het bestuur van de stichting „Christelijke kleuter school Arnemuiden" gespaard bij de bouw van het nieuwe kleu teronderkomen aan de Volleho- vestraat, waarvoor alles bij elk aar rond f 120.000 is uitgetrok ken. Zaterdag a.s. zal burge meester A. Hack de dan op 2 dagen na 77 jaar bestaande kleuterschool officieel in z'n nieuwe jasje steken. Die nieuwe school was hard nodig, want het oude gebouw dateert reeds van 1845 ,,'t Ziet er zo verschrik kelijk vies en smerig uit, dat de kin deren er niet langer school konden gaan", zegt de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Klerk, er van. Voordat de kleuterschool het gebouw 77 jaar geleden namelijk overnam, was er reeds de eerste la gere school van Arnemuiden in ge vestigd geweest. Bijna iedereen in het vissersdorp heeft bet kleuterschooltje bezocht. Op initiatief van ds. E. W. Heinec- ken, Ned. herv. predikant in Mid- 'delburg en consulent in Ai'nemuiden, is de school, gestart als „christelijke bewaar-, naai- en breischool",. Er werd oen inzameling gehouden die ruim 2500 gulden opbracht en toen <de school en de inrichting daarvan gekócht wareü, bleel" er nog ruim IÖ0 gulden over om daarmee eèn kas te vormen! Na de tweede wereldoorlog kwam het bestuur inmiddels al f leiding gevend aan de stichting „Christelijke kleuterschool" tot de eenstemmi ge conclusie, dat er een nieuw ge bouw moest komen. In 1954 werd er een verbeteringsplannetje gemaakt maar dat kostte 30.000 gulden en dan nog zou er. een oud gebouw over blijvenNadat in 1956 de nieuwe kleuteronderwijswct van kracht was geworden, kreeg het bestuur op 4 oktober 1958 toestemming om een plan te maken voor een nieuwe school. Het bestuur dacht, dat het hu voor -elkaar was. Er was even wel geen bouwgrond. Alle grond 'in het uitbreidingsplan was bestemd voor woningbouw. De raad nam op verzoek van het bestuur evenwel het besluit om een deel van de grond voor de school in te ruimen. En niet alleen de raad, nog velen werkten mee aan de totstandkoming van dit kleutcronderkomen. En zo kon het bestuur een school laten projeetcrei) in het centrum van de gemeente, op een beschutte plaats en aan een straat, waar wei nig verkeer komt. Op 2 februari 1960 werd de urgentie verleend, op 23 ja nuari 1961 werd het ontwerp van de Vlissingse architect J. Jobse defini tief goedgekeurd door de bouwkun dige inspectie, op 11 februari volgde de aanbesteding en in maart is men aan de bouw begonnen. Dc kleuters van mej. A. M. v. d. Hart, de hoofdleidst'er, en mej. W. Marijs krijgen nu de beschikking over twee fraaie speel-werklokalen van circa 11 bij 9 meter groot, een keur van nieuw speelgoed, een geheel aan deze kleine mensjes aangepaste toi letten- en wasruimte, en een ruime speelplaats met een „kikkerbadje". Voor de „jufs" is er een gezellig in gericht kamertje en verder is de ge hele school in i'risse kleuren geschil derd en komt er nog een door een architect ontworpen beplanting rond. Het is begrijpelijk, dat de kleuters in dit sieraad in het stadscentrum dp eerste dagen nog wat onwennig zullen rondlopen, maar dat zal spoe dig tot het verleden behoren. Dan zullen ze thuis opgetogen verhalen vertellen over de mopie school, die ze nu gekregen hebben. Feestavond Voorzitter J. Dieleman opende 's avonds een feestelijke bijeenkomst in „Het Centrum" niet een welkomst woord speciaal tot genodigden, oud spelers en oud-bestuursleden. Hij gaf een samenvatting over de historie van de vereniging. Burgemeester Van Dijke bood ge lukwensen aan namens het gemeen tebestuur en deed de toezegging dat de beloften aangaande een nieuw trainingsveld, in het verleden van gemeentewege aan de vereniging gedaan, binnen afzienbare tijd inge lost zullen worden. Hij noemde het bestaan van de vereniging voor de stad een verheugend feit. De heer J. Couvóe, de enige. nog. in leven zijnde der oprichters van de vereniging, werd benoemd tot erelid. De-feestavond werd besloten niet een succesvol optreden van het Haar lemse cabaret Harry Meyers. Goes' gezin bij feest: thuis geld gestolen Een bedrag van enkele honderden guldens is dezer dagen verdwenen uit het pand Wijngaardstraat 64 te Goes, dat wordt bewoond door de fa milie II. v. d. V. Onverlaten moeten zich bij afwezigheid van de bewoners via het als patatfriteskraam inge richte voorste gedeelte van de wo ning toegang hebben verschaft tot de huiskamer. De familie was op. het moment van de inbraak aanwezig bij een huwe lijksfeest in het C.J.M.V-gebouw. Men neemt aan, dat de diefstal tus sen 8 en 9 uur 's avonds is gepleegd. De gemeentepolitie te Goes heeft tot toe nog niet de Iiaiul kunnen leg gen op de dader(s). Het inschakelen van een speurhond heeft evenmin resultaat opgeleverd. Kort geding van B.U.M.A. tegen eigenaar friteszaak Voor de president van de Middel burgse arrondissementsrechtbank mr. P. van Empel, diende dinsdag een kort geding van de B.U.M.A. tegen- de eigenaar van een ijs- en friteszaak P. uit Biervliet. Bij een controle was gebleken, dat in het etablissement van P. een televi sietoestel stond, dat onder meer mu ziek voortbracht, terwijl de eigenaar bij een vorig kort geding verzekerd had, dat er geen muziek meer in zijn zaak speelde. P. verklaarde dat hij niet wist, dat voor een televisietoestel ook B.U.M.- A.-rechten betaald moeten worden. Mr. Van Empo'. wees de eis van de B.U.M.A. die werd vertegenwoor digd door mr. P. C. Adriaanse di rect toe, zodat P. in zijn zaait zonder toestemming van de B.U.M.A. geen muziek meer mag laten spe len op straffe van een dwangsom van 200,voor elke overtreding. Regionale conferentie Zondagsschoolvereniging Óp negen plaatsen in Nederland be legt de Nederlandsclie Zondagsschool Vereeniging dezer dagen een regiona le najaarsconferentie. In Middelburg komen op 28 oktober de zondags- schoolleiders en -leidsters bycen in de Concert- en Gehoorzaal tfan de Singelstraat. In de ochtendvergadering, die om 10.30 uur begint, komen onder meel de nieuwe zondagsschoolliederen en de viering- van het kerstfeest aan de orde. In de middagvergadering zal dr. J. J. Meuzelaar, hervormd predikant te Amsterdam, een referaat houden, ge titeld: „Hoe brengen wij het bijbels thema binnen het bereik van het kind?". Als gasten voor deze middagvergade ring zijn in het bijzonder predikanten, onderwijzers en jeugdleiders geno digd. Ook kinderen kunnen deze con ferentie bijwonen. Voor hen is een poppenspel georganiseerd, namelijk „Suuske' en het verloren schaap" door het poppentheater Guido van Delh. Ook zal deze laatste met zijn poppentheater het spel „De vreemde ling", gebaseerd op de gelijkenis van dc Barmhartige Samaritaan, opvoe ren. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. VVVVVWVVVW^VVVVVVWVW DEZELFDE TEMPERATUREN Plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht af en tóe harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering iu temneratuur. ZON EN MAAN. 27 oktober Zon op 7.25 onder 17.22 Maan op 20.07 onder 11.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2