molen te huur lüienw postkantoor voor Goes? Lezers schrijven Kapok geeft natuurlijke rust 20 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU R ANT DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 De radio-activiteit Ondanks alle wellicht goed bedoelde aanwijzingen in geval van een radio actieve besmetting, is er in hei Euro pees Parlement te Straatsburg grote ongerustheid uitgesproken over de langzame verhoging van de radio activiteit in de atmosfeer (ook bo ven Nederland). Er werd daar door zeer hooggeplaatste deskundigen o.a. prof. Medi, toegegeven dat men in de hoogste kringen nog in het duister tast over de biologische gevolgen van radioactiviteit. U zou het op z'n zachtst gezegd hoogst prettig vinden als de „gewone mensen" de betrek kelijke waarde van allerlei veront-. rustende folders en activiteiten wat duidelijker gingen inzien en zich wat meer en duidelijker zouden realise ren dat we, ieder voor zich én allen tesamen een taak in deze kwestie hebben. Het wordt mijns inziens nu toch wel duidelijk, dat de wereld én de mensheid totaal niet gebaat is met het idiote machtsvertoon van twee groepen die elk voor zich rots vast geloven de sterkste te zijn en de ander wel te kunnen uitroeien. Meer én duidelijker zullen alle mon dige en weldenkende mensen moeten getuigen dat men niet vernietigd wil worden, dat we niet langzaam willen kreperen in ons keldertje zonder luchtverversing om de gril van een of andere dikkop! We zullen (ook onze) regeringen en leiders ervan moeten overtuigen, dat we nog wel degelijk om het (dit) le ven geven en ook onze kinderen een vrij en blij leven gunnen! Dét we eerder in God en Gods liefde tot ons én onze naaste geloven dan in een Kroesjtsjew of Kennedy. Laten de kerken (als ze hun onder linge strijd even kunnen vergeten) hier een duidelijke taal spreken. La ten de moeedrs en vaders hun stem laten horen en laat ook uw eigen stem eens gehoord worden. Het gaat hier om het leven en om de mens, óók om U en Zierikzee. Joh. D. C. Berrevoets. Zeeuws Kunstbesef (III) In uw Kantlijn van 25 oktober be licht U de situatie op gebied van Zeeuws museumfonds en het Zeeuw se museum. Uit uw artikel blijkt dat de problemen die hieraan vastzitten veel breder zijn dan men zo opper vlakkig vermoedt. Goed doet het dat U evenals de heer Van Schagen en ondergetekende het eens zijn dat wij in Zeeland geen grote dure collectie kunnen aanleg gen. Uw programma dat voor een groot deel parallel loopt met dat van de heer Van Schagen, tentoonstellin gen met reprodukties en diapositie ven. al dan niet met deskundige toelichting zal m.i. de Zeeuwse jeugd echt niet in extase brengen. Waarom niet met deze jeugd naar de prima georganiseerde prachtige collecties in de musea te Rotterdam, Einhoven, enz. enz. Dit bovenstaande heeft echter in mijn ogen nog weinig te maken met 0 In zijn woning in Hollywood is op 83- jarige leeftijd overleden de Amerikaanse filmproducent Joseph Schenk. Hij was medeoprichter van de Twentieth Century Fox filmmaatschappij. Hij leidde de pro- duktie van films, waarin onder andere optraden Mary Pickford, Charlie Chaplin, Rudolph Valentino, Buster Keaton, John Barrymore en Marily Monro». het kweken van „kunstbesef" (wat een lelijk woord) onder eigen provin- ciegenoien en vooral de jeugd. Dit is een bestaande taak voor over heid, scholen, jeugdbewegingen enz. een taak die. dikwijls van hogerhand voor- en omschreven wordt. De taak van het Zeeuws museumfonds en het Zeeuws museum ligt om in nauwe samenwerking met de Zeeuwse kun stenaars, eigen provinciegenoten een kunstzinnige visie voor te zetten van helendaagse problemen. Uiteraard dikwijls ook Zeeuwse problemen. Wat betreft do kwaliteit en de hoge criteria die U meent te moeten stel len aan dit Zeepwse werk, is maar één antwoord, wie zal bepalen wat later „Grote Kunst" zal olijken te zijn, denk maar aan Van Gogh, nie mand heeft bij zijn leven ooit één cent voor zijn werk over gehad! Laten we toch van dit Zeeuwse mu seumfonds een echte Zeeuwse zaak maken, om een echt „Zeeuws kunst besef" te kweken, mogelijk zal latei- de nu verzamelde collectie grote waaide krijgen. Vlissingen G. J. F. Naerebout. EVEN NADENKEN Horizontaal: 1. nachtgewaad; 5. schriel; 9. uitvaagsel; 10. soort on derwijs; 11. dakbalk; 13. heer (Sp.); 15. telwoord; 16. tooi; 17.'vangmid- del; 18. gemak; 20. hoenderachtige vogel; 23. vervoermiddel; 26. weef. sel; 27. lofdicht; 28. voordat; 31. loofbomen; 33. opperpriester; 34. fa milielid; 35. stad in Holland; 36. heil dronk. Vertikaal: 1. feestdag; 2. soort bere. klauw; 3. heer; 4. terugtocht; 5. zoen; 6. Engels bier; 7. muziekstuk; 8. graansoort; 12. kweekgras (Z.N.); 14. deel van hoofd; 19. dwaas; 20. boos; 21. bron; 22. loofboom; 23. leesteken: 24. groet; 25. appelsoort; 29. sprookjesfiguur; 30. tochtje; 32. ■hssiis ■ËIÏJKIB SltilH ■00DH» ft» E3ËÜÜI suis» a®0E 000 ara» laraEaoro» rara ramanm ii0i z:®iiiira» era heihb raa®» raas ■aam»ra»h®hb ■ip0ïi» raniM ■O[S0!)S@H Advertentie) Ja, dan kijkt u 's morgens opgewekt-fit de. •wereld in."wanneer u een nacht lang' ontspannen, warm en veilig geslapen hebt op een keurkapokmatras. De keur- kapokmatras koestert u. Zij houdt kille winterlucht een matrasdikte van u vandaan, luchtgevulde kapokbuisjes masseren uw lichaam onmerkbaar. De beurkapok- matras, die stevig en comfortabel is, vlin derlicht,zo makkelijk hanteerbaar. De ïrexir- kapokmatras met de onderscheidende keurlabel. Waarde voor uw geld. Een moderne, heerlijk rustgevende slaapmatras. Deze label, waarborg voor de keurkapokmatras :en nieuw postkantoor voor 3oes? Weineen. De plannen voor het nieuwe Goese post kantoor zijn nog te vaag om een tekening te kunnen pu bliceren, laat staan een op- name van „het kantoor in aanbouw". Toch wel een heel mooi post kantoor, en dat helemaal uit bouwsteentjes. Mooi kinder speelgoed, die bouwstenen. Vooral voor vaders. Je hebt er geen kind aan. Een fabri kant van bouwstenen heeft een wedstrijd uitgeschreven, sen competitie in fraaie werk stukken. En zo kan Hansje de Puyt uit Middelburg namens zijn vader dit postkantoor- in-aanbouw inzenden... Molenaar Rijstenbil uit Zonnemaire ziet er geen brood meer in. Sinds oktober van het vorig jaar staan de wieken van de trotse stellingmolen De Korenbloemstil. Toch heeft deze windmolen hem geen windeie ren gelegd. Als hij zegt „Ik ben bijna van de „aa-oo-wee" doelt hij waar schijnlijk meer op zijn leeftijd dan op het verlangen naar de uitkering, die voor hem nog binnen een jaar in het verschiet ligt. Rijstenbil heeft een mooie bungalow laten bouwen. In Renesse, dat komt zijn vrouw vandaan. Hij heeft „De Korenbloem" verkocht. Nooit zal er in Zonnemaire meer graan tot meel vermalen worden. De wieken van de stenen bovenkruier staan voorgoed stil. Een meneer uit Kijkduin begint er een pension in. Een zomerwonin gen-verhuurbedrijf althans. Met ruim te voor drie gezinnenin de molen, in de molenaarswoning en in het pak huis. De hele boel wordt verbouwd. Daarna bestaat voor liefhebbers de mogelijkheid, zich enige weken tegen passende vergoeding in de boven kruier terug te trekken. Op Zonne maire is dan een „Nu ben ik toch bijna 65 en een opvolger heb ik niet, dus voor mij is het niet zo erg", is Rqsten- bils goedlachse commentaar op de verkoop van de molen. ,,'t Is natuurlijk wel jammer, dat zo'n molen zomaar stil komt te staan, maar dat brengt de mo derne tijd mee. Vroeger had ieder dorpje zrjn molen. Maar de ar beidskrachten zjjn te duur en er was voor al die molens te wei nig werk. Jammer vind ik het, natuurlijk, maar van jammer kan ik niet leven". Er komen „vreemden" op de mo len, vakantiegangers in „De Korenbloem", betaalde ro mantiek in Zonnemaire. „Die vreemden op de molen, dat vind ik nog wel aardig. Zo heb ik het liever als dat ie zo maar helemaal doelloos staat". Het schilderachtige, witte molen tje „De Lelie" te Eikerzee heeft een soortgelijke toeristische be stemming gekregen. Een witte trekpleister bij een modern ho telletje. Als Rijstenbil over „De Lelie" spreekt doet hij dat als molenaar. Dat molentje viel als één van de eerste stil. „Natuurlijk, het was maar een koffiemolen. Zo noemen wij dat, is 't geen waar". In die opmerking bepaalt hij zich helemaal tot de waarde van „De Lelie" als molen, hij wil er geens zins mee zeggen, dat het geen mooi toeristisch trekpleistertje is. Maar als maalinrichting is het een koffiemolen. Misschien wel handig, zo dicht bij een horeca- bedrijfje. Laat men „De Korenbloem" geen koffiemolen noemen. Rystenbil is een verdraagzaam man, maar dit zou een regelrechte aantasting van de familie-eer betekenen. Eens hebben drie boeren Rys- tenbil hun land de rug toege keerd om molenaar te wor den. Dat gebeurde rond 1890 in Scherpenisse op Tholen. Het was de grootvader van de Zonnemair- se heer Rystenbil, die In die tijd beide te Scherpenisse staande mo lens kocht. Grootvader Rijstenbil was boer, een slecht beroep in die dagen. Zijn drie zoons werden molenaar. Arend Rijstenbil kwam op een van de Scherpenisser molens de andere was slechts opgekocht om een monopoliepositie te kun nen innemen Antonie Rijsten bil kwam op de molen van Baar land en de derde zoon ging naar Dirksland. Deze laatste. J. Rijs tenbil, kwam al spoedig terug naar Zeeland: naar Zonnemaire, waar hij in 1906 „De Korenbloem" kocht. Zijn zoon, D. A. Rijstenbil, zou hem ln 1923 opvolgen. En deze heer Rijstenbil mag zich nu in de Schouwse Westhoek in een bungalowtje terugtrekken: nog altijd is er een Rijstenbil mo lenaar in Zeeland. I n Scherpenisse, ook al op een „De Korenbloem", is een J. A. Rijstenbil de molenaar. Een oomzegger van de Zonnemairse heer Rijstenbil. De huidige mole naar van Scherpenisse was der- TOT ZyPE" DA.T IS DUS, waar een me neer Hoogervorst uit Kijkduin wél brood in ziet. En hij gelooft in de verkwik kende werking van het ver blijf' in molens. Zelf neemt hij binnen afzienbare tijd zijn intrek in de molen „De Haan" te Brouwershaven. Ook ai door hem aangekocht, voor „zelfbewoning" dus, zoals dat met een fraaie kreet in de wereld der onroerende goe deren heet. Niet molenaar Rijstenbil. Die houdt het maar op zijn bunga lowtje aan de Zeeweg in Re- nesse. Acht-en-dertig jaar is hij molenaar geweest, 38 jaar heeft by het graan van de boeren uit Zonnemaire en om geving tot meel vermalen. Niet dat hij cr na al die balen meel zoveel van heeft, als een op gewekt soldatenlied ons doet ge loven. Maar er zit werkelijk geen brood meer in. Fabrieken hebben de taak van de molens overgeno men en de enkele molenaars, die zich hier en daar nog staande weten te houden, hebben én een groter verzorgingsgebied én een gemoderniseerd bedrijf, dat het niet meer van de wind moet heb ben. halve de opvolger van een broer van de Zonnemairse Rijstenbil, een broer die weer Antonie heet. Deze Antonie nam in 1923 de mo len van de kinderloos gebleven Arend over. Zó gecompliceerd kan het worden, als drie broers plot seling aan het malen slaan. Men hoeft dat niet dubbel zinnig op te vatten. Ze wis ten heus wel wat ze deden. De Zonnemairse Rijstenbil wist het ook. De toeristen in z'n molen en hij in een bungalowtje. Dat was het laatste koren op zijn molen. Foto boven: voormalig mole naar D. A. Rijstenbil - inzet de molen „De Korenbloem" te Zonnemaire. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 26