Arnemuider vervoerde vis onder de maat PANTER A.R. VAN VROUWENPOLDER: BEZWAREN TEGEN „EUROTEL" KRABBENDIJKE HEEFT 250e NAOORLOGSE WONING GEREED SENORITAS „T SCHUTTEBOCHT" WORDT BUNGALOWPARK DONDERDAG 26 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANTONGERECHT MIDDELBURG drukken, hoorde hij een daverende klap, die afkomstig bleek van een botsing, waarbij zowel zijn auto als een tweetal andere auto's waren be trokken. Verdachte verklaarde dat hg niet wist, dat een auto bij mist ook tijdens het stilstaan lichten moet voeren. Getuige L. H. uit Westkapelle ver telde, dat hij toen hij met zijn melkauto aan kwam rijden te laat de stilstaande auto bemerkt had. Deze zaak gaf aanleiding tot een ju ridisch steekspel tussen de officier en de verdediger van P., mr. A. J. van der Weel. De belastingconsulent werd conform de eis veroordeeld tot een boete van f 20, subs. 4 dagen. Kotje De 78-jarige G. v. d. D. uit 's Heer- Arendskerke had om half twaalf 's avonds gereden op een fiets zonder voor- of achterlicht. Over de uit spraak (f 10 subs. 2 dagen) meende D:. „Ik kan het niet betalen, dan zal ik wel in het kotje gaan". Zeeuws Museumfonds: stand f 6000,- De heer Louis Heymans schrijft ons: De eerste honderd giften op giro nummer 97721 van de Amsterdam- sche Bank N.V. te Middelburg, t.g.v. het Museumfonds, een bedrag van 6000, d.w.z. een gemiddelde van 60 per schenker, zijn binnen. Een verheugend begin! Duidelijk weer spiegelt zich hier het inzicht van vele Zeeuwen, naast rijk, provincie en ge meente, hun steentje te willen bij dragen, om het eerste levend mu seum voor beeldende kunst in Zee land, nu in wording, zo goed moge lijk te laten functioneren. Over de didactische verzorging, een belangrij ke factor in het moderne museum wezen, niet al te veel voortijdige zorgen. Doordacht en omzichtig groeit in concreto de juiste werk wijze, met begrip voor alle geogra fische moeilijkheden voor Zeeland. Op deze manier zullen wij weldra onze achterstand op dit gebied in onze provincie te boven komen. Ook de sluitzegelactie der jeugd verloopt enthousiast. Beperkte uitvoer van appelen naar Ierland De Ierse autoriteiten zullen in de pe riode van X november tot en met 31 december 1961 vergunningen tot in voer van een beperkte hoeveelheid appelen, waaronder ook uit ons land, verstrekken. Tot nog toe was het alleen maar mogelijk om peren naar Ierland te exporteren. GEEN BELANGEN GEDIEND.. „Koerswijziging raad wekt verontrusting" In de dinsdag gehouden ledenverga dering van de a.r.-kiesvereniging te Vrouwenpolder zijn uitvoerig de plan nen besproken met betrekking tot de bouw van een Eurotel in deze plaats. De vergadering bleek verontrust over de koerswijziging van het gemeente bestuur betreffende de ontwikkeling van Vrouwenpolder als badplaats. Deze koerswijziging achtte men in stryd met de argumenten, die wer den gebruikt tegen de samenvoe ging van Vrouwenpolder met Dom burg. Na een uitvoerige bespreking werd met algemene stemmen beslo ten de bezwaren tegen de bouw van het Eurotel in een schrnven aan de raad voor te leggen. Ieder raadslid zal een afschrift ontvangen van deze brief. De kiesvereniging zegt in dit schrij ven verontrust te zijn over de weg, die wordt ingeslagen, om tot ont wikkeling van Vrouwenpolder als badplaats te komen. In het schrij ven staat verder: „Toen ons twee jaar geleden, dc gelegenheid werd geboden om bezwaren kenbaar te maken tegen de samenvoeging met Domburg, hebben wij ons eensgezind achter het standpunt van uw raad gesteld cn er van ha'rte aan mee gewerkt de samenvoeging te verijde len". Men achtte het toen een groot ge vaar, dat bij een samenvoeging BEHORENDE BIJ COMPLEX VAN ZES maatregelen ter bevordering van de recreatie zouden worden genomen, die indruisten tegen de geestelijke belangen van de bevolking. De a.r. huldigde het denkbeeld, Vrouwenpolder als familiebad plaats te behouden en verder te ontwikkelen. Dat nu door het Eurotel-plan plotseling van koers wordt afgeweken en wordt aangestuurd op een mondaine badplaats, is volgens de kiesver eniging in strijd met de argu menten, die werden aangevoerd tegen de samenvoeging met Dom burg. De A.R. spreekt in het schrijven de vrees uit, dat de goede sfeer in Vrouwenpolder verloren zal gaan door verschillende soorten van amu sement, die een dergelijk hotel met zich meebrengt. Met name vreest men de ontheiliging van de zondag. De kiesvereniging is van mening, dat met de bouw van een Eurotel geen enkel belang van de Vrouwen- polderse gemeenschap wordt ge diend. Zij geeft het college in óver weging, te willen bevorderen, dat de plannen voor de boyw van het hotel niet worden uitgevoej/T, op dat geen besluiten zullen worden ge nomen, die volgens haar ingaan te gen de wensen van de bevolking van Vrouwenpolder. Tydens de vergadering van dinsdag avond sprak de voorzitter, de heer C. Joziasse voor de pauze over „De huidige politieke situatie". Uitvoe rig werd van gedachten gewisseld over de crisis in Berlyn en over de kwestie-Nieuw-Guinea. BLIK IN HET BEKENDE RODE Onbetwist de populairste in deze prijsklasseal jaren lang! RAAD OOSTBURG N.V. Waterleidingmij. Zeeuwsch- Vlaanderen jaarlijks een bedrag van ƒ3000 bij te dragen gedurende ten hoogste 30 jaren. FRITESSLAG Bijzonder langdurig heeft de raad zich beziggehouden met een verzoek van de heer G. de Reu om een stand plaats te mogen innemen met een wagen voor de verkoop van patates- frites en ijs en met het afwijzend ad vies op dit verzoek \*an b. en w. Vooral de K.V.P.-fractie was van mening, dat verzoeker, die door pachtbeëindiging de verkoop vanuit de kiosk op de Markt moest staken, op de één of andere wijze diende te worden geholpen. Anderen daaren tegen vreesden, dat nóg een frites- wagen in Oostburg wel iets teveel van het goede was. Volgens burgemeester Van Leeuwen zou een dergelijke wagen zelfs geen kans van slagen hebben. De friteskramerij had zijns inziens de maximummogelijkheid bereikt. Na een langdurig debat stelden uit eindelijk zeven raadsleden zich bij stemming achter het afwijzend voor- .stel van b. en w. Tegen stemden de heren W. de Koene, A. A. van Ter- heijden en P. J. de Loos (allen k.v.p.) en de heer Ph. A. de Vuyst (gem. bel.). Boete van f 250 en vis verbeurd verklaard DE ARNEMUIDENSE vishandelaar C. B. M. stond woensdag voor de Middelburgse kantonrechter terecht, omdat hij op 10 augustus van dit jaar ongeveer 125 kg ondermaatse tong en schol had vervoerd. Tegen over de politie had hy verklaard, dat dit niet de eerste keer was. De offi cier van justitie,mr. Th. Lebret, zei in zijn requisitoir dat er in Arnemui- den veel verzet is tegen deze maten, die vastgesteld zijn door het bestuur van de Visseryen op de Zeeuwse Stromen. Volgens hem kan het nog wel eens zover komen, dat er netten en materiaal in beslag genomen worden. Tegen M. eiste hy een boete van f 500 subs. 100 dagen en ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen vis. De verdachte voerde tot zijn verde diging aan, dat hij de bovenmaatse vis niet kan verkopen in zoals hij zei de werkmansbuurten, zodat hy er niets aan kon verdienen. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, meende dat M. het bewust en met opzet had gedaan. Hij veroordeelde hem tot een geldboete van f 250 subs. 30 dagen en verbeurdverklaring van de in beslag genomen vis. Conform de eis werd de chauffeur A. v. N. uit St.-Laurens veroordeeld tot een geldboete van f 80 subs. 16 dagen. Van N. had op 23 september in Middelburg met een vrachtauto gereden, waarvan het laadvermogen met drie ton was overschreden. De vracht bestond uit zakken uien en volgens de verdachte had men hem bjj het opladen verzekerd, dat elke zak veertig kilo woog. Later bleek, dat de zakken elk een gewicht van 60 kg hadden. De officier meende, dat de auto een gevaar op de weg was, omdat de remcapaciteit bij een overbeladen wagen onvoldoende is. „Vriend" Op 2 mei wachtte een file auto's voor een stopstreep op het kruis punt Stationstraai-Loskade-Blau- we dijk te Middelburg. De direc teur C. Z. uit Middelburg had zich echter niet met zijn auto by deze file aangesloten, maar was op de linker rijstrook gaan ryden en toen linksaf geslagen, de Loskade op. Tegenover de politie had de verdachte verklaard: „Ik ben een vriend van de heer Moolenburgh en ik zal hem opbellen". Die vriendschap met mr. Moolenburgh was fictief en ook dat opbellen was niet doorgegaan, zo bleek ter zitting. Z. kreeg een boete van f 12 subs. 4 dagen. Verdachte was echter nog niet overtuigd, dat hy onjuist had gehandeld. De belastingconsulent A. P. uit Dom burg had op 9 maart in een dichte mist zijn personenauto zonder verlichting geparkeerd langs de Pre- laatweg. Juist toen hij de landbou wer, die hij bezocht, de hand wilde Burgemeester overhandigde sleutels nieuwe huizen De gemeente Krabbendyke heeft na de tweede wereldoorlog niet minder dan 250 woningen gebouwd. Dit deelde burgemeester L. Cnossen van Krabbendyke woensdagmiddag mede tydens de overhandiging van een zes tal sleutels aan bewoners van een complex particuliere woningen aan de Morlodestraat. Onder deze zes woningen was de 250e. In totaal wordt hïer een complex van 18 wo ningen gebouwd. Sedert 1947 is Krabbendyke verrijkt met 268 wo ningen, verklaarde burgemeester Cnossen. Van dit aantal is er momenteel nog een twaalftal in aanbouw. In de par ticuliere sector verrezen 162 wonin gen en voorts werden 106 woningwet woningen gebouwd. In Krabbendijke blijkt een bijzondere belangstelling te bestaan voor particuliere (blok) bouw. Wekelijks komen er aanvra gen binnen bij het gemeentebestuur. Tijdens het overhandigen van de sleutel in één van de pas gebouwde woningen, zei burgemeester Cnossen, dat de woningnood nog een moei- I A Overtrrvtie) lijke zaak is voor de gemeente. On danks het feit, dat nogal wat wonin gen zijn gebouwd, is de lijst van wo ningzoekenden gedurende de laatste vijf jaar niet of nauwelijks vermin derd, betoogde hij. De burgemeester toonde zich ver heugd, dat er tegenwoordig nog mensen zijn, die zelf de verantwoor delijkheid willen dragen en het aan durven een woning te kopen. Waar dering sprak hij uit voor het make laarskantoor Rouw te Terneuzen, dat in samenwerking met cle firma gebr. Molhoek in Krabbendijke de woningen heeft gebouwd. De wonin gen, die bestaan uit een grote ka mer, keuken, drie slaapkamers en schuurtje komen op ruim f 13.000. Slopen 78 noodwoningen in Vlissingen aanbesteed Aan het kantoor van gemeentewer ken te Vlissingen werd woensdag morgen aanbesteed het slopen van 78 noodwoningen in het „Haven dorp". Voor het slopen in massa werd als volgt ingeschreven: D. Hardenberg te Wemeldlnge 8000 te betalen door de gemeente; J. Plaat te Amsterdam 7250 te beta len door de gemeente; C. Westdorp en Zn. te Goes 3500 te betalen dooi de gemeente; F. Hoornick te Middel burg en C. Hoornick te Roosendaal ƒ1700 te betalen door de gemeente. Verder werd ingeschreven voor het slopen van enkele blokken afzonder lijk. De inschrijvingen waren hier als volgt: Firma Sturm en Dekker te Oostka- pelle, 4 blokken van 8 wonigen 1900 te betalen door de gemeente; Gebr. De Witte te Westkapelle, 2 blfikken van 6 woningen 1000 te betalen door de gemeente en 2 blokken van 4 woningen, 600 te betalen door de gemeente; A. Huibregtse te West kapelle 2 blokken van 4 woningen, 400 te betalen door de gemeente; K. Wielemaker te Koudekerke, 2 blokken van 4 woningen 688 te betalen aan de gemeente. Adviseur Landbouwschap Tot adviseur van het Landbouw schap te 's-Gravenhage (commissie planologie) is aangewezen drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland. Collecte De in Borssele gehouden collecte voor de Hemafa (kindercollecte) bracht 62,47 op. De Zeeuwse Collecte heeft te Colqns- plaat een bedrag van f 293,80 opge bracht. De totale opbrengst in de ge meente Kortgene was f 763,15. In Schoondijke ging de vlag in top Op het in aanbouw zynde bejaarden tehuis aan de Prins Bernjiardstraat te Schoondijke wapperde woensdag de nationale driekleur. De reden van dit vlagvertoon was het bereiken van het hoogste punt van dit bouwwerk. Ter gelegenheid van deze min of meer feestelijke gebeurtenis had het bestuur van de stichting gerefor meerde bejaardenzorg Zeeuwscli- Vlaauderen, in wier opdracht het te huis wordt gebouwd enkele personen uitgenodigd, onder wio Schoondijkes burgemeester, de heer J. C. Iloftj'jzer. De voorzitter der stichting, de heer A. Arendse, ma?\e van deze gele genheid gebruik enige bijzonderheden over hél toekomstige tehuis mee te delen. Het bejaardentehuis, waaraan in maart 1961 werd begonnen, zal tegen het voorjaar 1962 in gebruik kunnen worden genomen. Het heeft een capa citeit van 23 bedden. Het gebouw krijgt twee verdiepingen, in elk Aardenburgs burgemeester brengt bezoek aan Berlijn De burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A.- C. van Dongen, brengt sinds woensdag een driedaags bezoek aan Berlijn. Hij doet dit als lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij, in gezel schap^ van de mede-kamerleden J. M. Peters en Th. Laan, alsmede van de heren H. J. A. M. Vrouwenvel- der, J. A. Mommersteeg en J. Bronk- horst, lid van het partijbestuur. De deputatie is woensdagmorgen in Berlijn aangekomen. Het gezelschap zal zowel Oost- als West-Berlijn be zoeken en voorts de industrieten toonstelling bezichtigen. Donderdag worden de heren ontvangen door de vicaris-generaal van het bisdom Ber lijn, mgr. Walter A. Dolph en de vice-voorzitter van de Westberlijnse senaat, Wolfram Muellerberg. Vrij dag biedt de Nederlandse consul-ge neraal in Berlijn, de heer A. Mille- naar, een receptie aan. Zaterdag ver trekt de groep naar Bonn. Koe en hond bezorgden overlast aan de buren Twee inwoners van Nieuwdorp moes- tqn zich woensdag voor de Middel burgse kantonrechter verantwoorden omdat dieren, die hun eigendom wa ren, aan buren overlast hadden be zorgd. Een koe van de landbouwer M. S. had op een akkerland met gerst van de buurman gelopen en dat was volgens de eigenaar van het land al meer voorgekomen. S. beaamde dit. maar verklaarde, dat hij er niet veel aan kon doen, omdat de koe „verliefd" was. Hij kreeg een boete van 7,50 of twee dagen. De hónd van de grondwerker J. M. had tot tweemaal toe in de tuin van zyn buurman gelopen en het dier had daar ook schade aangericht aan bloe men en groente. Conform de eis werd M. veroordeeld tot een boete van 15,subs, drie dagen en een boete van 20,of vier dagen. waarvan zich zeven éénpersoons, één tweepersoons en een gecombineerde kamer bevinden. Verder heeft elke verdieping een rui me badkamer. De tweepersoonskamers hebben een oppervlak van vier bij vier, de één persoonskamers van drie bij vier me ter. Elk kamertje heeft een eigen voorportaal, tollet, wastafel en twee kasten. De bovenverdieping heeft aan de zuidzyde, een langs cle gehele vleugel lopend balkon. Het gebouw bevat verder een grote gecombineerde keukenruimte, een gelegenheid voor het opruimen van emballage, een linnenkamer, was- en strijkgelegenheid en een kleine aula. In de kelder bevindt zich centrale verwarming, die tevens voor warm stromend water zorgt, en een ruime bergplaats voor overtollig meubilair Tussen de belde verdiepingen Is een liftkoker gebouwd, die men in de toe komst denkt nodig te nebben als spijslift. Tegenover de keuken bevindt zich een gemeenschappelijke eetzaal, te vens te gebruiken als ontspannings lokaal. Verzoek voor tweede friteskraam afgewezen De gemeenteraad van Oostbnrg heeft woensdagavond zonder hoofde lijke stemming aangenomen het plan tot het bouwrijp maken van het bungalowpark ,,'t Schuttebocht" na bij de Zuidzandsestraat. De totale kosten voor dit plan gaat de gemeen te Oostburg een bedrag kosten van 252.874. De totale oppervlakte is 15.886 ni2, zodat de grondprijs komt te liggen op 15,90 per nieter. Het park biedt plaats aan 39 bungalows. De heer J. Barendregt (gem. bel.) had graag wat groenstroken in het plan gezien met onderhoud door de gemeente. Maar nadat burgemeester J. L. van Leeuwen had gewezen op de nog meer opvoedende „doe het zelf'-taak van de toekomstige bun galowbewoners, kon de heer Baren dregt zich wel met het plan vereni gen. Wel waarschuwde hij nog te gen de uitgifte van teveel bunga lows aan éen persoon, firma of be drijf. „Zo mogelijk zullen wij dat tegen gaan, mede in verband met de va riatie in bouw", zo stelde burgemees ter Van Leeuwen hem gerust. De raad ging in principe akkoord met het verlenen van een bijdrage van 20 procent van het gemiddelde aanleg- kapitaal ten behoeve van 18 perce len. (lie nog moeten worden aange sloten op het elektriciteitsnet van de P.Z.E.M. De kosten zijn 90.000. Voor Oostburg betekent dit een bij drage van J.8.000. Ook besloot de raad om voor het zogenaamde „100 %"-plan van de ....hoogste punt bereikt... (Foto P.Z.G.) Op de eerste verdieping, boven de eetzaal, zijn twee dienstvertrekken gebouwd voor inwonend personeel, een logeerkamer en evenals beneden een dienstkeukentje. De toekomstige directie mén weet nog niet of dit een directrice of een echtpaar zal worden krijgt een compleet flatje op de bovenverdie ping toegewezen. De ruimte rondom het nieuwe be jaardentehuis zal worden benut als moes- en siertuin. Mocht straks de toeloop der gereformeerde bejaarden in West-Zeeuvvsch-Vlaanderén van dien aard zijn dat het tehuis te klein wordt, dan kan gemakkelijk worden uitgebreid ln zuidelijke richting, Daar kan een soortgelijke vleugel als de huidige tegen het centrum van net tehuis worden aangebouwd. De voorlopig vastgestelde pension- prijzen in het nieuwe bejaardentehuis zullen voor een éénpersoonskamer 2500 en voor een tweepersoonska- mer 3600 per jaar bedragen* Werkavond organisaties voor kinderbescherming De samenwerkende organisaties op het gebied van de kinderbescherming Pro Juventute en de r-k. vereniging voor Gezinsvoogdij en patronage in Zeeland hebben woensdag in het her vormd verenigingsgebouw te Zierik- zee een zogenaamde werkavond be legd. Deze avond was bestemd voor gezinsvoogden, onderwijzend perso neel en politie-autoriteïten. Doorgaans verstrekken de maat schappelijke werkers van deze ver eniging voorlichting, maar om de bij het werk van de kinderbescherming betrokken personen tot zelfstandig oordelen van verschillende proble men in staat te stellen worden af en toe dit soort avonden georgani seerd. Alle kerkelijke groepen van Schou- wen-Duiveland waren woensdag avond vertegenwoordigd toen daar werd gesproken over „waarom spe len kinderen". Na een openingswoord van het be stuurslid van Pro Juventute voor het eiland, de heer D. Hack te Renesse, werd een film. die dit probleem be handelt, vertoond. Vier gevallen van deze afwijking bij kinderen kwamen in de rolprent naar voren. Na de film werden de reac ties van de aanwezigen gevraagd. De directeur van het medisch-op- voedkundig bureau in Middelburg, de arts J. Dorsman, maakte zijn ge hoor daarop duidelijk hoe men een dergelijke conflictstelling kan ana- liseren. Op volgende avonden zullen weer andere problemen aan de orde wor den gesteld. Bouw 3 bejaardenwoningen te Domburg aanbesteed In het gemeentehuis te Domburg werd woensdagmorgen aanbesteed het bouwen van drie bejaardenwo- ningen met schuurtjes aan de Brou werijstraat te Domburg. Er werd als volgt ingescherven Firma De Voogd en Van Rooyen te Westkapelle ƒ43.107; P. Houmes te Westkapelle, 43.270; A. van Rooyen te Westkapelle. 43.385; L. de Jong te Vlissingen, ƒ43.995; A. J. Jacob- sen te Meliskerke, 45.850: J. Wal raven te Sint-Laurens ƒ46.720; A. Blankenburgh. Nieuwdorp, 47.000; firma De Buck en Schout te Middel burg, 47.250. De gunning is aan gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21