PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALARM BIJ BERLIJNSE SECTORGRENS Amerika ontloopt nieuwe incidenten Geen reden om bang te zijn in Nederland voor radioactiviteit Deltachemie te Vlaardingen gaat in zee met '1 Azote in Sluiskil Vand aag.. Lied en armoede 204e jaargang - no. 253 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 okt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent p«r num. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no.-359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2 .g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Te:: tel. 2116; Zierlloee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. VOPO'S WEIGEREN AMERIKANEN TOEGANG Een nieuwe reeks van incidenten aan de Berlijnse sectorgrens heeft er woensdag toe geleid dat de geallieerde troepen in Ber lijn in een staat van alarm zijn gebracht toen de «Oostduitse politie weigerde geallieerde functionarissen die in burger waren gekleed tot Oost-Berlïjn toe te laten. De incidenten begonnen gistermorgen toen twee Amerikaanse officieren er slechts in slaagden 0111, begeleid door drie jeeps vol Amerikaanse soldaten, toegang te krijgen. De officieren droegen burgerkleding. Vervolgens werd een Amerikaanse le- gerbus met toeristen en familie van Amerikaanse soldaten aan de. sectorgrens in de Frïedrichsstrasse teruggestuurd. Toen de troepen in een alarmtoestand waren gebracht, werden tien Amerikaanse 3VI-48 tanks naar de grens gestuurd en met dreigende kanonnen in de richting van Oost-Berlijn opgesteld. Troepen werden voorzien van wapens en in vrachtwagens ge plaatst 0111 onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Woensdagmiddag werd bet alarm echter weer ingetrokken. Drie Amerikaanse jeeps, waarin 16 man militaire politie, hebben ivoens- <lag een Amerikaanse auto met twee „burgers" begeleid tijdens een korte rit door Oost-Berlijn. De Oostduitse politie had geweigerd de auto toe te laten als de burgerszich niet legi timeerden. Foto: Amerikaanse jeeps, bemand met militairen met de bajonet op het geweer, rijden de oost-sector binnen. Op de'voorgrond een barricade, waar op de rode vlag wappert en vopo's. De Oostduitsers lijken thans conse quent geallieerden in burgerkleding, die zich niet wensen te identificeren, lc weigeren. Geüniformeerd verkeer wordt zonder meer toegelaten. Ernstige gevolgen De Amerikaanse bevelhebber in Eer lijn. generaal-majoor Watson, heeft woensdag zijn Russische collega, ko lonel Solowjew, meegedeeld, dat de Russische houding ten aanzien van de toegang tot Oost-Berlijn zulke ernstige gevolgen kan hebben, dat hij de kwestie heeft verwezen naai de regering- in Washington. De Ame rikanen hebben dit woensdagavond in Berlijn bekendgemaakt na het on derhoud tussen de twee bevelhebbers dat één uur en twintig minuten heeft geduurd. Generaal Walson zei tot kolonel Solowjew dat hij niet kan toela ten dat de Oostduitse politie Amerikanen controleert die in auto's met officiële vergunning de Kussïsehe sector van Berlijn binnenkomen. Dergelyke belem mering van liet vrjje verkeer in Berlijn is onrechtmatig en onaan vaardbaar. De Russen zyn vol gens generaal Watson verant woordelijk voor het optreden van dc Oostduitse politie. De Amerikaanse generaal keerde zich, aldus de Amerikaanse verkla ring, krachtig tegen kolonel Solow- jews verweer dat de Oostduitse be sluiten kracht van wet hebben wat de toegang tot Oost-Berlijn betreft. Geen incidenten Een woordvoerder van de Ameri kaanse regering heeft te Washing ton gezegd, dat de Verenigde Staten niet akkoord kunnen gaan met de weigering van de communisten ver der toe te laten, dat Amerikaanse burger- en militair personeel zonder controle van identiteitspapieren Oost- Berlijn binnenkomt. Dr. Rijkens sprak 5 minuten met Soebandrio I)e Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebrandio, heeft woensdag gezegd dat zijn bespreking met dr. Rijkens geen invloed had op zijn recente krachtige rede over de kvvestie-Nïeuw-Guinca in de alge mene vergadering der V.N. Dr. Soebrandio deelde verslaggevers mee tc hebben vernomen dat een pro-regeringsgroep in Nederland dr. Rijkens had aangevallen waarbij was gezegd dat deze invloed had uitge oefend op Soebrandio's standpunt in de V.N. Minister Soebrandio zei dat hij een gesprek van vijf minuten had gehad met di\ Rijkens die hij reeds kende toen hij ambassadeur in Londen was. Zij hadden niet over ernstige vraag stukken gesproken, In buitenlandse persberichten was gemeld dat het overleg van invloed was geweest op de rede in de V.N. „Net is werkelijk naïef", aldus dc minister. ..Ik geloof niet dat ik een kind ben. Mijn rede was voltooid vóór de bijeenkomst van de V.N.". ...is het 100 jaar geleden, dat de Duitse naluurkundeleraar Philipp Reis te Friedrichdorf voor zijn collega's dc eerste demonstratie gaf van de door hem uitgevonden telefoon. ...is liét 25 jaar geleden, dal de bekende Duitse letterkundi ge G. Winkler op vijfentwin tigjarige leeftijd uit angst voor arrestatie door de Gesta po zelfmoord pleegde. ...wordt de beroemde gospel zangeres Maliulia Jackson vijf tig Jaar. Een Amerikaanse woordvoerder heeft later meegedeeld dat Ameri kaanse auto's niet burgers voorlo pig niet zullen trachten Oost-Berlijn binnen te rijden. „Wij willen een in- cïdentvrije periode", zo zei hij. Uitgelokt Het gehele „spel" van gisteren was „georganiseerd". De twee Ameri kaanse officieren-in-burger waren speciaal uitgezonden om te onder zoeken of de communistische auto- riteitén hun besluit om voortaan alle burgers (ook :militairen-in-burger) tc verplichten identiteitsbewijzen te laten zien, zouden uitvoeren. Zij on dervonden dat dit inderdaad het ge val was. Daarna werd een kelen van snel opvolgende gebeurtenissen afge wikkeld. De Amerikaanse troepen en tanks die gereed stonden, werden naai' voren geschoven, zij het, dat dc officiële bekendmaking ervan enige uren later kwam. MOSKOU VERWERPT AMERIKAANS PROTEST De Sowjot-Üuie heeft woensdag een Amerikaans protest tegen het Oost duitse ingrijpen ten aanzien van de toegang van Amerikaanse militairen en burger functionarissen tot Oost- Berlijn van de hand gewezen. Dit heeft het state department in Washington bekend gemaakt. De woordvoerder zei, dat de Amerikaan se regering de Russische verwerping beschouwt als een „ernstige ontwik keling en de zaak met spoed opneemt met dc betrokken regeringen". Prof. Muntendam voor radio Melk, kaas en boter voldoende in voorraad De directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft gisteren in een verklaring welke liij heeft uitgesproken voor de beide zen ders Hilversum gezegd, dat op dit moment, er voor de bevol king van ons land geen enkele reden behoeft te bestaan angst te hebben voor eventuele gevol- „Operatie Sigaarnoemen de opva renden van de sleepboten deze wijze van vervoer van gróte balen hout over zee van Finland naar Zweden. Normaal ging het hout als lading van vrachtschepen van het ene land naar het andere, doch gedurende drie zo mers van experimenten is gebleken, dat het vervoer op deze wijze bevre digend en goedkoper kan geschie den. Een sleepboot kan op deze wijze 30.000 mS hout tegelijk verschepen. gen. van in Rusland tot explo sie gebrachte kernwapens. De heer Muntendam merkte op, dat deze situatie kan veranderen, indien bij voortduring zware kernwapens tot explosie zouden worden gebracht. Over eventuele besmetting van de melk zei de heer Muntendam, dat de melkproduktie in ons land vol komen buiten gevaar is, aange zien alle koeien in stallen ver blijven en niet meer gevoederd worden met. gras dat eventueel besmet zou kunnen zijn. Mocht onverhoopt door een of andere reden de melk in Nederland op een bepaald moment toch niet voor con sumptie geschikt zijn, dan is er nog geen reden tot ongerustheid, aan gezien de Nederlandse regering be schikt over zulke voorraden, dat daarmee aan de eerste vraag voldaan kan worden. Zo heeft de regering in voorraad 30.000 ton magere melkpoeder en 20.000 ton gecondenseerde melk, ter wijl zij wanneer dat wenselijk is te vens beschikken kan over 45.000 ton kaas en 20.000 ton boter. Prof. Muntendam wees er in zijn ver klaring op, dat het in ieder geval verstandig is, fruit te wassen alvo rens het te consumeren. Hij legde er in het eind van zijn verklaring tenslotte nogmaals de nadruk op, dat op dit ogenblik geen enkele reden voor ongerustheid bestaat. De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang houdt deze maand een congres in Utrecht, waar met name de raakvlakken tussen het amusementslied en de volkszang aan de orde zullen komen. Het is een on derwerp, waarvan .de oprichters der vereniging in 1906 wel nooit ge droomd zullen hebben, maar het is nu eenmaal tekenend voor deze tijd dat de zang van nu voor een groot deel wordt beheerst door de amuse mentssector. Vroeger waren de liede ren. gepropageerd door de Vereniging, heel wat beter bekend dan tegen woordig. In ons bezit is nog een oude bundel onder auspiciën van „Volks zang" uitgegeven en daarin treft men liederen aan. die de hedendaagse jeugd vrijwel niet of helemaal niet meer kent, maar die vroeger van harte werden meegezongen. Daar is, bijvoorbeeld Van Tetterodes „Ik ben er de zanger van het Hollandse lied", voorts „Mijne moedertaal" van Brandts Buys, nlus allerlei Vlaamse liederen van Bróeckx („Viaandren dierbaar land") en Matthijssens („Omdat ik Vlaming ben") en niet te vergeten het werk van Emiel Hul- lebroeck. Men hoort ze zelden meer tegenwoordig, hetgeen het moet eerlijkheidshalve worden toegegeven niet te verwonderen is: de pathe tiek zowel van melodie als van tekst ligt ons niet meer en is ook weinig natuurlijk. Met een voorbeeld kan dat worden geïllustreerd, ontleend aan „Mijne moedertaal", een tekst ge schreven door Frans de Gort: „O mijn Neêrlands. ja mijn Neêrlands, wees eeuwig mij geprezen". En wie tegenwoordig in de zomermaanden onze volle Noordzeestranden ziel, heeft wel enige moeite met het lied van onze eigen Zeeuwse P. Louwerse „Juich ik aan het vlakke strand, 'k heb U lief mijn Nederland n de loop van de jaren dertig is er in de volkszangbeweging een nieuwe stroming opgekomen, of lie ver gezegd een oude:, er ontstond na melijk een renais sance van het oude Nederlandse volkslied. Op dit terrein werd pio nierswerk verricht door musici als Piet Tiggers en Jop Pollmann, van wie de laatste zelfs op het Nederlandse volkslied promo- Veerde. Men begon weer oude wijzen en oude teksten te zingen, zoals laat-middeleeuwse minneliederen, ook Javamen weer oude kerkliederen in zwang en ontstond er beter begrip voor hét vaderlandse lied, zoals dat terug te vinden is in Valerius' verza meling. Deze renaissance is eigenlijk nog steeds niet „uitgewoed", vooral niet omdat in de sector schoolmuziek veel aandacht aan deze liederen uit vroeger eeuwen wordt geschonken. Wie wel eens een demonstratie van de methode Gehrels heeft meege maakt, weet hoe intensief de Gehrels- mensen gebruikmaken van dit her ontdekte materiaal. In ieder geval schjjnt er belangstelling voor het vroegere Nederlandse lied te be staan. hetgeen onlangs nog weer eens tot uiting kwam door de verschijning van een liederenbundel in de vorm van een Prisma-pocket, samengesteld door Marie Velhuyzeri. Het gaat hier om een boekje dat voor het grootste gedeelte met deze oude lie deren is gevuld. In dit werkje viel ons overigens een opvallende zin snede op in de inleiding (van de uit gever op de binnenzijde van de om slag. „In deze bundel" zo wordt ge zegd. „is definitief afscheid genomen van het groene, stille dal en van het eenzame lammetje op de hei. De kracht en kernachtigheid van het goede Nederlandse volkslied is een afdoende weerlegging van het al te vaak nageprate gezegde over onze nationale armoede aan lied en zang". Deze zin nu noopt ons tot enkele op merkingen. COÖPERATIE EN- PARTICULIE R BEDRIJF VINDEN ELKAAR Voor levering van stikstof Landbouw en industrie, coöpe ratie en particulier bedrijf: in de snelle, zich wijzigende eco nomische verhoudingen vinden zij elkaar steeds meer. Een sprekend voorbeeld daarvan is de Deltachemie in Vlaardingen, een „dóchter" van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek in Vlaardin gen, die onlangs een binding heeft aangegaan met de Com pagnie Neerlandaïse de '1. Azote te Sluiskil. Dit houdt in, dat de 'I Azote als medevennoot in de Deltachemie de stikstof, een van de drie prodnkten benodigd voor de samenstelling van mengmesistoffen, van Sluiskil uit tegen de goedkoopst moge lijke prijs naar de fabriek in Vlaardingen zal transportereii. De huidige ontwikkeling in de meststoffenindustrie van enkel voudige meststoffen naar meng- meststoffen is er indirect de re den van, dat deze twee opponen ten de coöperatie cn liet parti culier bedrijf elkaar hebben gevonden. De Deltachemie was aan het zoeken en de '1 Azote keek eveneens uit naar een ge schikte partner. Langs allerlei omwegen hoorden deze twee van eikaars voornemen: men ging praten en het resultaat was een akkoord over een nauwe samen werking. Weliswaar is het zo,-dat de plannen in details nog nader moeten worden uitgewerkt, maar het is thans al zeker, dat door qiiddcl van uitwisseling van aan delen de een bij de ander „een vinger in de pap" krijgt. Het komt er dus op neer, dat Deltachemie de stikstof van de '1 Azote zal betrekken. Voor een goed begrip diene men enig inzicht te hebben in de ontwik keling van de coöperatieve meststof fenindustrie in ons land, waarop wij in het kort willen ingaan. Mede op initiatief van een aantal 1 tïeve Aan- en Verkoopvereniging Zeeuwen is omstreeks 1920 de Eer- voor de Landbouw, Centraal Bureau ste Nederlandse Coöperatieve Kunst- te Rotterdam voor 35 en de Coö- mestfabriek (E.N.C.K.) te Vlaardin- peratieve Centrale Landbouw In- en gen opgericht. Een vrij groot deel Verkoopvereniging G. A. te Rótter- van de aandelen is bijvoorbeeld in Zeeland geplaatst, waar ook vele le den wonen. Onder het hoofd „Veer- jaar beweeglijk beleid" in het verslag over het boekjaar 1960-1961 wordt over de E.N.C.K. opgemerkt: „De E.N.C.K. wordt niet ten onrech te ccn vreemde eend in de Neder landse industriële bijt genoemd. Als zware chemische industrie in boeren hand is zij een merkwaardige een ling. Om het woord „coöperatie", dat zij in haar naam voert, wordt in coöperatieve kringen en ook daar buiten geglimlacht. Een coöperatie, waarvan de leden slechts 7 van de omzet in geld afnemen, kan im mers ternauwcrhancl de naam coöpe ratie dragen". Buitenbeentje Ondanks hel; l'eit, dat de E.N.C.K. bekend slaat als een buitenbeent je heeft de samenwerking tussen haar dochter, do Deltachemie en de '1 Azote nogal wat beroering gewekt Ju de Nederlandse coöpe ratieve* kring. In E.N.C.B..-krin- geu is men "daar zo langzamer hand al aan gewend. De Deltachemie is gesticht in 1957, tie E.N.C.K. is cr voor 50 r/c in ge ïnteresseerd, de Nationale Coöpera- dam voor 15 Het C. B. en het C. I. V. nemen bijna 65 van de binnenlandse künstmestmarkt in be- De E.N.C.K. als de belang rijkste het C. B. en het C. I. V. vormen de drie firmanten van de Deltachemie. De fabrieksgebouwen jehcel op het terrein van de E.N.C.K. in Vlaardingen. Tot nu toe is er bijna twintig miljoen in geïn vesteerd. Straks, als de '1 Azote een doch termaatschappij van het wereldcon cern Montecatini in Milaan zich met de Deltachemie heeft geassoci eerd, zal de firma worden omgezet in een N.V. Zie slot pag.2 kol. 2) ondergingen volkszaugavonden! óók het volkslied een andere plaats krijgt toegewezen. Daarom is het zo verheugend, dat een oude instelling als de Vereniging voor de Volkszang zich gaat beraden over volkszang en amusementskunst. Want wanneer men niet oppast, zou de opmars van de laatste wel eens de ondergang van de eerste kunnen betekenen. Er moet namelijk op gewezen wor den, dat het tegenwoordig mode is geringschattend en schouderop halend te spreken over de liederen- produktie van met name de vorige eeuw, waarbij men dan wijst op het zoveel echtere lied uit vroeger tijden. Die kritiek is niet ongerechtvaardigd, wij geven dat gaarne toe, maar naar ons gevoel wordt één essentieel punt vergeten: de gewraakte liederen moe ten eerst en vooral worden gezien in het kader van de tijd, waarin ze ont stonden. Toén hebben ze namelijk vol daan! Nu vinden we ze terecht ver ouderd, maar men mag niet vergeten, dat destijds duizenden en nog eens duizenden deze liederen uit de eigen gevoels- en denkwereld hebben ge zongen en zich er gelukkig bij von den. Dat aspect nu wordt maar al te vaak vergeten! En wanneer men het dan heeft over „nationale armoede", dan is dat een vanuit onze tijd ge- makkelijk-géconstrueerde kritiek. Toen werd in elk geval gedicht, ge componeerd én gezongen! Wij hebben wel eens de indruk, dat we er beter aan doen onze eigen dagen in dit verband zéér armoedig te noemen, want onze tijd levert vrijwel geen eigentijdse liederen op, behalve dan de grotendeels vulgaire amusements- produktie. En het is armoedig lijkt ons, wanneer men vrijwel uitsluitend moet putten uit de liederenschat van vervlogen tijden. en opmerking nog tot slot. Het is onbekend hoe in de toekomst de volkszang zich zal ontwikkelen, maar men zal er goed aan doen te begrijpen dat een wereld, waarin ra dio en t.v. steeds meer de plaats in nemen van wat vroeger de „samen komst" was, een verzameling van mensen die een collectieve belering E

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1