Vergeten moordenaars van Parijs Tijdelijk 1 tube KEK Vlekkenpasta voor slechts ct bij aankoop van PELI Zeifglanzende was DORP TE KOOP OP SARDINIË DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 P RO V1N C I A LE ZEEUWSE C 0 U R AN T 23 Henri van Leeuwen sprak met clochards (Advertentie) sen de grauwe muren telde hij niet>. Het leven had hem niets meer te bieden, want hij bleef toch van de vrouw houden, die hij gedood had. Toen hij eindelijk vrij kwam, begon hij een zwer versbestaan, want een terug naar de maatschappij was er voor hem niet meer }yDe stomp „Het verhaal van de stomp heeft me meerdere nachten uit mijn slaap gehouden. Hij had een smal le gedegenereerde Don Quiehote- kop met een doorzichtige punt baard. Zjjn bynaam dankte hij aan het feit, dat hij zijn rechter hand miste". Toen de man destijds uit een in richting voor geestelijk gestoorden ontsnapt was, begon hij hongerig door de stad te zwerven. Hij wist zich in het bezit te stellen van een groot slagersmes, doch had niet de bewuste bedoeling, iemand te doden... Op een avond zag hij een góed gekleed heertje in een smal straatje uit een obscuur cabaretje komen. Hij was aangeschoten en stond besluiteloos rond te kijken, kennelijk niet goed wetend, waar hij nog verder heen zou gaan. Hij haalde een heel boek met geld voor den dag, dat hij begon te tel len, doch gaf dit spoedig hoofd schuddend op. De stomp volgde de richard en viel hem in een donkere steeg onverwachts aan. Het heertje, ineens ontnuchterd, bood hevig verzet. Tijdens de wor steling, die ontstond, beet hij uit ahe macht in een der handen van de aanvaller, die daarop het mes greep en zijn slachtoffer met een paar snelle steken doodde. Daarna wist de dader ongezien met de goed gevulde portefeuille niet dol larbiljetten te ontkomen. Voorals nog zette hij zijn zwerversbestaan voort, want hij durfde de grote biljetten niet te wisselen. Toen de beetwond met een lelijk litteken genezen was, deed hij' op een avond een afschuwelijke ontdek- - king: in het grillige rode en blau we lijnenspel van het dicht ge trokken vlees herkende hij duide lijk het gezicht van zijn slachtof fer. Obsessie Door wanhoop gedreven wendde hij zieh hierna tot verschillende doktoren met het verzoek, de be wuste plaats operatief uit te snij den. Mahr niemand kon de nood zaak van een dergelijke ingreep begrijpen, waarna hij tenslotte door obsessie gedreven bij een aan lager wal geraakte arts be landde, die het litteken wegnam. Toen de wond opnieuw genezen, was, stelde de moordenaar met ontzetting vast. dat de ingreep niet gebaat had. daar het gezicht gebleven was. Hij rende naar de bewuste dokter terug en verzocht hem, opnieuw te willen opereren, maar deze vond dit nu al te dwaas en weigerde. Om van het vrese lijk spookbeeld verlost te zijn, legde hij zijn hand 's nachts op de spoorrails en liet deze door een trein afrijden. Voordat hij na de vlijmende pijn het bewustzijn ver loor, zag hij een zwervernaast zich bukken. Toen hij in een hos pitaal bij kennis kwam, werd er met geen woord gerept over het geld, dat men toch in zijn kleren gevonden moest hebben. Later begreep hij, dat de onbeken de clochard hem beroofd had, doch dit kon hem weinig schelen, daar hij zich voor het eerst sedert lan ge tijd weer innerlijk rustig voel de... „De blijde moordenaar" Zo waren er nog vele anderen, zoals b.v. de oude Auatole, bijge naamd „de blijde moordenaar". Hij was door omstandigheden in een huwelijk met een oudere vrouw- gedwongen, die hem geheel KERK, STADHUIS, NIEUWE SCHOOL beheerste en bang maakte. Een aan lager wal geraakte vrouw ging hem op het motief van over spel chanteren, zodat hij op een avond tot het uiterste gekweld een byl greep en haar de sche del insloeg. Daarna meldde liij zich blij bij de politie, daar hij door deze daad tevens uit de kerker van zijn trieste huwelijksleven verlost was. Verder ontmoette van Leeuwen, Marie la salope (de sloof), die in een donker keldertje voor een patates-friteskraam aardappelen schilde. Zij wist op een ochtend in de hotelkamer, waar haar „mooie Louis" met een ander sliep, onbemerkt de kraan van de gashaard open te zetten. Beiden gingen de dood in en hoewel men een ongeluk aannam, kon Mafje nooit meer in haar leven glim lachen... Vermelding verdient ook het dra ma van het Japanse meisje Taiso, dat op attenties van een temide jongeman in een slecht zittend confectiekostuum inging en een bonbon accepteerde, waarna ze zich onwel ging voelen en geheel stijf werd. In een taxi werd zij weggebracht en toen zij bijkwam, bevond ze zich in een ziekenauto met twee andere meisje, die zich ook geheel verlamd voelden. Via de Vieux Port, de beruchte haven wijk van Marseille, gingen zij naar Casablanca om van hieruit naar de geheime harems in Marokko verkocht te worden. Toen haar jeugd verlept was, werd zij terug gestuurd, maar aangezien zij te veel wist, moest een moordenaar met een mes haar tijdens de vlucht doden. Bij de aanval wist zij echter met grote behendigheid het mes in handen te krijgen en haar aanrander neer te steken... Nee, het zijn geen „opgewekte" verhalen, die Henri van Leeuwen uit Parijs meebracht. Maar in hun diep-menselyke tragiek weerspie gelen ze. toch iets van dat andere en onbekende Parijs, dat de toe rist nooit te zien krijgt Fantastisch uitzicht en zacht klimaat De 300 inwoners van het kleine dorp Monteleone Rocca Doria op het Italiaanse eiland Sardinië hebben besloten hun dorp, zoals het er staat, te verkopen. Zij hebben het gehele dorp ten ver- koop aangeboden, de kerk, de een voudige, maar nette woningen, het kleine stadhuis, de bronnen en de geplaveide straten. Het besluit om het dorp te verkopen werd unaniem door de 70 gezinnen genomen omdat de moeilijke le vensomstandigheden .niet. meer de moeite waard worden geacht. Het op Sardinië verschijnende blad ,.La Nuova Sardegna" verscheen dezy dagen mei de volgende ad- .wiössüsL-* j „De inwoners van het historische 1 centum van Monteleone Rocca Doria hebben besloten naar elders te verhuizen, waarbij zij het gehele N dorp dat 45 km van de stad Sas- sari en 35 km van de stad Alghero is gelegen, tegen een redelijke prijs ten verkoop aan te bieden. Het dorp heeft een zeer oude kerk, een stadhuis, een nieuwe lagere school, een fantastisch uitzicht en een uit stekend klimaat. Voor inlichtingen gelieve men zich tot wie ook van ónze inwoners te wenden. Monteleone Rocca Doria is dan ook een der armste gemeenschappen op Sardinië, een arm eiland. Het heeft geen elektriciteit, geen gas en geen spoor- of tramverbinding met de rest van de wereld. Er is geen apotheek, laat staan een hos pitaal. Geen bus of trein passeert er binnen een straal van enkele' kilometers. De grond is arm en de dorpelingen rnoeten hun werk zoe- Geen Israëlische wapens naar Zuid-Afrika De Belgische wapenfabriek „Fabrique nationale d'armes" heeft van de Is raëlische regering te verstaan gekre gen, dat zij een verzoek van Zuid- Afrika om levering van een hoeveel heid „Uzi" machinepistolen moet afslaan. De Belgische fabriek ver vaardigt deze wapens onder licentie. Israël behoudt de patensrechten. Israël heeft indertijd de Belgische fabriek in staat gesteld de wapens te vervaardigen om daardoor nieuwe markten voor de Israëlische wapen industrie te ontsluiten. Een woord voerder van de Israëlische regering- zei echter, dat aan die Belgische fabri cage zekere beperkingen waren opge legd, o.a. om te voorkomen, dat de „Uzi's" In Arabische handen zou komen. Onlangs zijn die beperkingen nog uitgebreid om te voorkomen, dat de machinepistolen naar landen zou den ga.an met een zodanige politieke opvattingen dat zij schade zouden kunnen berokkenen aan Israëlische beütBfetojte nis* A<ritonS« f- - (in bus a f 2.60 of flacon a f 1.35) Ze leiden een leven dat erger is dan het schavot „Toeii ik de afge lopen maanden als clochard deel uit maakte van het le ger van duizenden Parijse zelfkan- ters, slapend on der de bruggen van de Seine, op de ijzeren roosters van Les Halles en in de bouche van de Métro, heb ik verschillende ver geten moorde naars ontmoet. Ergens voelde ik me vaak tot deze tragische figuren aangetrokken en trachtte hun innerlijk te peilen. Een enkeling droeg nog een oud vergeeld kranteknïpsél hij zich met bijzonderheden over zijn misdaad. Ook al ontkwa men dan ook sommigen aan hun aardse rechter, zo be taalden ze dan toch de tol voor hun daad op een andere manier, die mij vaak erger leek, dan het schavot", aldus vertelde ons de zojuist terug gekeerde Amsterdammer Henri van Leeuwen, die reeds eerder als zingende bedelaar door de lichtstad zwierf en zijn ervaringen onder de ti tel „Zwerver in Parijs" te boek stelde, doch ditmaal de stof zocht om in een heruit gave verschillende aanvullen de moordenaarsportretten te verwerken. Teneinde naar de diepste scha duwkant van de onvolprezen lichtstad af te dalen, werkte hij eerst bij de Emmaüs-stichling van de ..schutspatroon" der clochards, Abbé PieiTe. Hier zocht hy tegen 5.per week oude schoenen op kleuren en maten uit, waarna hij in de Hallen (de enorme voedsel- markt, die men „de buik" van Pa rijs noemt) zich mengde onder de zwervers, die hier voor een bord uiensoep of een glas wijn allerlei taaiSl hand- en spandiensten verrichten. „Het was vaak niet makkelijk om de mensen aan het spreken te krijgen. Ik had er veel tact en geduld voor nodig. Maar ik heb toch heel wonderlijke dingen te horen gekregen en als U wilt, zal ik er U wat van vertellen V er doolde kassier „In de Seine ligt het Asile flottaut van de Armée du Saluteen schip dus van het Leger des Heils, dat in de onderwereld niet de term Piniche wordt aangeduid. Ik heb hier meermalen tussen de daklozen geslapen en er een ver doold kassier ontmoet, die een moord op zijn geweten had. Nog zie ik de harige kop van de man voor mij, zoals hij met zijn ruige witte baard op de opgerolde vod dige jas sliep Eéns was hij een gezien en statig man, die als kassier bij een bank in een kleine Franse provincie plaats werkte. Met zijn zwarte baard en uilebril, steeds in een donker onberispelijk kostuum ge kleed, gold hij als de onkreukbaar heid zelve. Zijn hele. leven,* het kinderloze huwelijk met een koele vrouw incluis, verliep met de re- "gelm'aat van een klok. Maar met de innerlijke rust was het met één slag gedaan, toen een zeer mooie en gewetenloze vrouw hem op een bepaalde dag op een geraffineerde wijze in haar netten wist te verstrikken. Hij werd een willoos werktuig in haar handen en geloofde aan de mogelijkheid van een nieuw, rijk en gelukkig- leven aan haar zyde, zoals ze hem dit ook verleidelijk wist voor te spiegelen. Toen hij op een middag op het gewone sluitingsuur met de ge bruikelijke tas de bank verliet, kon niemand vermoeden, dat de zwarte baard en de opzichtige bril een uur later tot het verleden zouden behoren. In de sneltrein naar Pai-ijs zat kort hierna een herboren man, die plotseling mil jonair was en vertrouwde op de kwaliteit van de valse pas. die dé FOTO: Clochard Henri van Leeu wen tijdens zijn recent verblijf in Parijsop zoek naar vergeten- moordenaars... betoverende 'vrouw hem via haar relaties in de onderwereld had toegespeeld. Revolvers Zij had ook voor twee kleine au tomatische revolvers gezorgd en het reisdoel leidde via Marseille naar de internationale „vrijhaven" Tanger, waar zich in de Medina en de Kashba zoveel figuren voor de sterke arm der gerechtigheid onvindbaar weten te maken. Ze zouden zich hier schuil houden, totdat de zaak wat geluwd was om daarna de oceaan over te ste ken en als onvindbare van hun weelde en geluk te genieten. Ze namen hun intrek in eert chic hotel in de Europese wijk. De volgende ochtend bezochten ze sa men een dure bar, waar de vrouw een knappe jonge Roemeen ont moette en aan hem voorstelde met de mededeling, dat deze man voor de pas gezorgd had. De man. die zich zeer correct gedroeg, bleef in hun gezelschap en sprak met haar in een onverstaanbare taal. Een dag later kwam de wrede ontnuchtering, daar de kassier bij het wakker worden met een vreemde hoofdpijn met een schok tot de ontdekking kwam, dat de vrouw met de buit verdwenen was. Zonder meer begreep hij. dat de Roemeen de eigenlijke vriend van zijn geliefde was. Het besef, in een hinderlaag ge vallen te zijn, maakte hem ra zend en na dagenlang zoeken vond hij de vrouw in een klein Moors etablissement in de kashba. Voor dat zij gillend kon wegvluchten, vuurde hij een paar maal met het automatische wapen op haar, zo dat zij dodelijk getroffen ineen zeeg. Willoos liet hij zich daarna overmeesteren en aan de politie uitleveren. Het vonnis interres- seerde hem niet en de jaren tus-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11