g|T Waterland Nederland kan goede steenzetters best gebruiken VERSLAG KUNSTMESTFABRIEK VLAARDINGEN 1960-1961 Zeeuwse Almanak BENEGAS BUTAAN ORANJE-GROENE KRUIS WIL ZUSTER VOOR KINDERHYGIËNE KANAAL NAAR GOES KRIJGT OORSPRONKELIJKE DIEPTE s PRO V1NC1 A LB ZBÉUWSE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 IN KOMENDE JAREN WERK GENOEG Leerlingen uit Zeeland in school te Rucphen graag geziene gasten Nederland, waterland bij uitstek, zoekt steenzetters. Gevraagd: sterke kerels tussen achttien en ongeveer veertig jaar. Van nature kalm, lioliatne- iyit in goede conditie en niet bang om dagelijks met bazaltblokken van zo'n twintig a dertig kilo te werken. Zo zou de oproep van dc Stichting produktiviteit rijswerkers- en steenzettersbedrijf kunnen luiden voor de werving van nieuwe leerlingen voor de steenzettersschool te Rucphen. Want Nederland kan in de eerstkomende jaren nog zo'n honderd vak bekwame steenzetters goed gebruiken. Er is werk genoeg. Wel wordt bij de bouw vau dijken steeds meer gebruik gemaakt van nieuw materiaal zoals asfalt, maar dit heeft bij lange niet het oude en beproefde bazalt- blok kunnen verdrijven. Zelfs voor de bouw van de nieuwe Deltadijken wordt nog een dankbaar gebruik gemaakt van het bazoltblok. in diverse Zeeuwse gemeenten om leerlingen te werven voor de nieu we cursus, waarmee eind novem ber gestart wordt. Drie fasen telt de opleiding tot steen zetter: ten eerste de elementaire op leiding te Rucphen, ten tweede een nascholing op een oefenobject, waar na de steenzetter in het vrije bedrijf komt. Maar in deze laatste periode houdt de Stichting meestal nog ge durende een jaar toezicht op zijn oude leerling. Want gemakkelijk wordt deze niet in de „clan" opgeno- Direct na de bevrijding' van Neder land in 1945 kwam het gemis aan vakbekwame- steenzetters naar vo ren. Gedurende de jaren 1940-1945 hadden diverse zeeweringen door oor logshandelingen veel geleden of wa ren verwaarsloosd, zodat er in deze na-oorlogse periode direct al werk in overvloed was. De mannen uit Slie- dreeht, Giessendam en Hardinxveld. waar de meeste steenzetters van oudsher vandaan komen, kregen werk in overvloed. Zelfs in die mate, dat er al spoedig een tekort bleek aan vakbekwame arbeidskrachten. Een tekort, dat zich nog meer deed gevoelen na de februari-ramp in 1953. Men kwam handen tekort. In die mate zelfs, dat het tekort aan steenzetters in de komende jaren zelfs zou toenemen als niet werd in gegrepen, want do leeftijdsopbouw in het bestaande korps was allesbehalve ideaal. Om hierin te voorzien startte de Stichting produktiviteit rijswer kers- en steenzettersbedrijf met de bekende steenzettersschool te Ruc phen. midden op de hei. Vanaf 1953 wordt hier jaarlijks een aantal man nen opgeleid voor misschien wel één van de meest typische beroepen in Nederland. Per cursus worden rond vijftien vakbekwame krachten afge leverd om in het vrije bedrijf een goe de boterham te verdienen. Zeeuwen gewild Totaal heeft de school te Rucphen al zo'n honderd man afgeleverd, waarvan er rond 35 uit Zeeland afkomstig zijn. Leerlingen uit Zeeland zjjn hier ook graag ge ziene gasten, want zij hebben veel voor: over het algemeen rustig van aard en opgegroeid aan de zeekant, hetgeen als een zeer be langrijke factor wordt beschouwd. De praktijk heeft namelijk ge- ;rd, dat leerling-steenzetters uit leerd, Limburg over het. algemeen niet geschikt zyn voor dit. beroep. Daarom dus Zeeland en daarom ook start de stichting over enkele weken niet voorlichtingsavonden Advertentie Centrale verwarming SAWEMA N.v. Nederdual 19 - M.ddelbuiy - Tcl. P1180 2962 men. Daarvoor is deze te gesloten. De nieuwe steenzetter wordt meestal nog als een indringer beschouwd en pas als hij getoond heeft van wanten te weten en het vak goed onder de knie blijkt te hebben, is men bereid hem te accepteren. Hoge eisen Hoge eisen dus, voordat men zich een all-round steenzetter kan noemen. Hoge eisbn ook aan do keuring voor dat men op de school te Ruphen wordt toegelaten. Adspirant-Ieerlin- gen worden uitvoerig getest op licha melijke conditie, waarna bovendien nog een psychologisch onderzoek volgt. Het resultaat is meestal, dat van de 45 leerlingen, die zich aan melden, slechts vijftien de eindstreep halen als de cursus van maanden is afgelopen. Maar dan is men ook in een gewild beroep. Een beroep, waar bijvoor beeld rijkswaterstaat nog steeds een belangrijk gebruik van maakt. Want steenzetters kunnen hij de dijken- bomv en het onderhoud van de zee weringen nog lang niet worden ge mist. Daarvoor zorgt de zee. In de komende jaren denkt men op de rond tweehonderd vakbekwame steenzet ters in Nederland er zelfs nog zo'n honderd nodig te hebben. GOEDE RESULTATEN BEHAALD Export wordt gericht op Europese markten De Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaardingen, die vele leden telt in Zeeland en daar een belangrijk afzetgebied lieeft, heeft een goed jaar achter de rug. Dit blijkt uit liet onlangs verschenen jaarverslag over het boekjaar 1960- 1961. In dit boekjaar werd in totaal ruim 400.000 ton produkten afgele verd. Er waren ruim 250 zeeschepen en kustvaarders, 1900 lichters en binnenvaartschepen, 2300 treinwa gons en 4500 vrachtauto's nodig om het transport van grondstoffen en eindprodukten te verzorgen. De E.N. C.K., die zich vooral na de tweede wereldoorlog sterk heeft uitgebreid, heeft thans circa duizend mqn per soneel iu dienst. Het ledental van de coöperatieve vereniging- bedraagt mo menteel ruim 6000. Uit het jaarverslag over het bedrijfs- jaar 1 mei 1960-30 april 1961 blijkt, dat de E.N.C.K. en Deltachemie (de laatste voor de mengmeststoffen) ge zamenlijk 460.000 ton meststoffen produceerden. Van dit kwantum pi-o- dueeerde de Deltachemie 60.000 ton,, terwijl circa. 28.000 ton van derden werd betrokken. Aan de leden wérd ruim 28.000 ton afgeleverd. De su- perfosfaatfabriek werkte het gehele jaar op topcapaciteit. Naast de voor ziening van de Nederlandse behoefte VAN I TOT BUURMANSKERMIS. De traditionele „Buurmanskermis" voor Nicuw-Hulst is weer achter de rug. De Hulster komieken Piet Ver- wer en Reggie Buijsrogge openden met een vrolijke middag voor de jeugd de reeks van feestelijkheden. Twee uur lang genoten 300 kinderen In de ruime zaal va» de paters Ma- risten van hun komisch optreden. Voor de oudere bewoners van de buurt was er een BAARD... De haard stond plotse liny in het brandpunt van de belangstelling. Dat kwam door de man aan de tapkast van het Middelburgse café, waar eni ge bevriende knapen nog een slaap mutsje 'tot zich namen. Eén hunner droeg een fraai verzorgd, zwart punt baardje en dat stak de man achter de tapkast. Figuurlijk dan. .Jij met je baard", riep hij ineens, zo maar in het wildé weg. De opmerking werd voor kennisge ving aangenomen en de conversatie werd voortgezet. Ook door de man aan de tapkast, die zich na die enke le, losse kreet kennelijk opgelucht voelde. Maar een half uur later be gon het baardje hem geestelijk weer sterk te kwellen; het irriteerde hem kennelijk in hevige matewant, onbe heerst riep hij plotseling uit „Vijftig gulden als je die baard, afknipt" en 'op hetzelfde ogenblik lagen er twee briefjes van vijfentwintig op dc lap- kast. De baarddvager stopte midden in een volzin, dacht bliksemsnel na, greep de briefjes en sprak beheerst; „Ober, een schaar!". De schaar kwam en onder de ver baasde blikken van zijn vrienden en de verbijsterde dito van de roekeloze uitdager verdween de kinversiering, die zo lang een integrerend deel van de drager had uitgemaakt. Het was een plechtig ogenblik. Een baard armer en vijftig gulden rijker ging onze man huiswaarts. Voor belangstellenden; met de baard zijn intussen enkele tot dusver opge baarde rekeningen voldaan SCHIETING in café ,,De Graauvvse Poort". Er is flink 'gestreden. Uiteindelijk behaal den V. de Vos de hoogvogel en F. Schauwaert en L, Vink resp. de eer ste en tweede zijvogel. R. Mangnus schoot het grootste aantal kleine vo gels, namelijk 5 stuks. Daarmee waren de feestelijkheden van de buurmanskermis nog niet af gelopen. Tot -slot was er nog een gro te WILD.SCHIET ING waarop W. Koemans uit Kapellc- brug de hoge vogel naar beneden haalde. De eerste en tweede zyvo- gel waren voor P. Blominaert en weer voor W. Koemans. WINKELWEEK. Het muziekgezelschap „Excelsior" heeft in 's-Hcer-Arendskerke de win kelweek gesloten. Dat gebeurde met een muzikale rondwandeling, die uiteraard de nodige belangstelling trol?. Het jaarlijks terugkerende eve nement van de winkeliersvereniging „Handelsbelangen" is daarmee weer afgelopen. DUIVEN KEUR, De eer van de pluimvee-, konijnen- en slerduivenvereniging „Middelburg en omstreken' is prima hoog gehou den. Twee leden van deze vereniging behaalden enige fraaie plaatsen op de 53ste tentoonstelling van hoenders-, duiven- en pelsdieren, die de konink lijke Nederlandse vereniging „O'rni- thophilïa" had georganiseerd. De heer B. Mulder behaalde met een roodschild pauwstaartduif de kwali ficatie 2de Z.Z.G. en met een doffer 1ste Z.G. Bovendien bij de Oudhollandse meeuwen Z.G. met een geeldoffer en 1ste Z.Z.G. met een blauwzilverduif. De heer P. Simpelaar deed voor zijn lid-collega niet veel onder. Diens wit te wyandotte-krielhaan kreeg G. Bij de Oudhollandse meeuwen kwam een geeldoffer van hem als zeer goed uit 'de bus en een roodzilverdoffer als late Z.Z.G. voor 55 was het mogelijk de ex portpositie geheel te handhaven. Ten einde aan de sterk geconcentreerde vraag in het binnenland te kunnen voldoen, was de E.N.C.K. genood zaakt 20.000 ton superfosfaat in te voeren. Zowel* de oude zwavelzuur- fabriek op pyrietbasis als de nieuwe contaet-zwavelzuurfabriek werkten gunstig. De te arbeidsintensieve py- rietzuurfabriek werd op 1 juli 1961 stilgelegd. Een tweede in aanbouw zynde contaet-zwavelzuurfabriek komt 1 januari 1962 in bedrijf. Dc capaciteit van de fosforzuur- fabriek «'as ook in het afgelopen boekjaar weer de beperkende fac tor van de produktiemogelykhe- den in de diverse fosforzuurver- werkende bedrijven van de E.N.C.K. Maatregelen zijn gent»-, men, welke binnen een jaar zul len leiden tot een belangrijke uit breiding van de fosforzuurproduk- tie. Dochteronedr nemingen De dochterondernemingen in Durban en Kaapstad (Zd.-Afr.) gaven goede resultaten. De Zuidrhodesiaanse maatschappij te Salisbury bereikte een goede omzet. De commerciële activiteiten van de E.N.C.K. in Ke nya hébben geleid tot het stichten van een kleine verkooporganisatie in Nakuru. De produkten worden van Vlaardingen uit via Mombasa naar het consumptiegebied gezonden. De Deltachemie werd op 1 november 1960 in bedrijf gesteld en droeg ge durende de tweede helft van het boekjaar aanzienlijk bij tot de pro- duktie. De exploitatie-rekening geeft een totaalbeeld te zien van 5.442.827,64 aan cijfers, aldus het verslag, dat bestuur en directie gro te voldoening geeft, mede gezien in het licht van de grote moeilijkheden, waarmee men in 't afgelopen boek jaar had te kampen. De aandeelhou- dres krogen een rendement van bijna 14 ten opzichte van de nominale waarde van het aandeel. In het verslag wordt voorts opge merkt, dat dc huidige ontwikke ling op economisch gebied in Europa voor de E.N.C.K. een be langrijke verruiming van de cx- Oriënteringsrit bij opening tan Veerse Gatdam s Ter gelegenheid van de opening van de Veerse Gatdam organi- H seert de M.A.C. „Scheldegou- H wen" zaterdagavond 28 okto- s ber een oriënteringsrit voor het H gemotoriseerd wegverkeer. H De start is om zeven uur by j§ het Ned. Koffiehuis in Middel- m burg, de finish is bij hotel Maldegem in Kortgene. Ook niet-leden van motorclubs kunnen met bromfiets, motor, s scooter of auto deelnemen. H De deelnemers ontvangen een speciaal voor deze dag ont- worpen plaquette. s De inschrijving is zaterdag- avond vanaf zeven uur in Middelburg. De eerstaanko- mende wordt omstreeks kwart over negen in Kortgene ver- m wacht. ij filllllll!lll[lllllllllti<!ll!!l!!lll!!ll!l!l!ljllll!llllll!ll!lllll!llill!l![l!llll!!l!lllïll Raad Scherpenisse bezag urgentie kapitaalwerken Binnen een uur heeft de raad van Scherpenisse dinsdag een agenda af gewerkt, waarop zich ook de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1962 bevond. Zoals reeds gemeld had de commissie van onderzoek een lijst je van vragen en verlangens aan dit stuk toegevoegd, waarin dc aandacht werd gevraagd voor enkele urgente «'erken, zoals de aanleg van brand putten, de uitvoering van een riole ringsplan voor de gehele gemeente, her bestrating, de aanleg van een ijs baan en reparatie van het torentje op het gemeentehuis. Al deze desiderata vonden een willig oor by bet college van b. en w.. dat bij monde van burgemeester D. C. Bouwense toezegde, de prioriteit te zullen vaststellen. Er zal bovendien een plan worden opgemaakt om de speelweide bij de toekomstige ysbaan reeds provisorisch 'aan te leggen. Op die manier kan verandering wor den gebracht in de onverzorgde toe stand, waarin het terrein op het ogenblik verkeert. De raad stelde een verordening vast waarin de vergoe dingen voor het personeel van de vrij willige brandweer worden geregeld. Ook werden enkele wijzigingen in de organisatieverordening voor de brandweer vastgesteld. Voorlopig werden nog vastgesteld de uitgaven van het openbaar lager onderwijs voor 1960 en voor 1962 werd het be drag per leerling bepaald op 60,16. In het bestuur van dc gemeentelijke instelling voor sociale zorg werden herbenoemd, de heren J. van Dijke en N. L. Rijstenbil.. Verder werd in ver band met de gemeentelijke bijdrage van 400 per jaar een commissie van toezicht voor de voetbalvereni ging in het leven geroepen. nu ideale verplaatsbare warmte met de moderne INFRAROl. plus zo'n handig 6 kg. Hesje BENEGAS BUTAAN. On middellijk gezellige en ge zonde warmte, (infrarood) overal waar u wenst. Veilig! Gemakkelijk! (Voor de zo mer: 't 6 kg. flesje pas klaar voor vacantie I) 60 uren behaaglijke warmte voor f 5,60. 2400 DEPOTHOUDERS Examens Aan de universiteit te Leiden slaag de de heer G. E. Snip te Middelburg voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde. fulÉliiiiiiiiiiiiiiiii Gouden Jacobsstaf j Ter gelegenheid van de ope- ning van het districtshoofd- jj| kwartier van de padvinders te Leiden deelde de heer A. Bee- kes, lid van het hoofdbestuur, j§ H vorige week mee dat de „gou- §j den jacobsstaf", de op één na hoogste padvindersondersciiei- ding, was verleend aan de heer §j W. A. Kosten voor zijn vele ja- m ren werk in de Nederlandse padvinderij. De heer Kosten, jp H die ondercommandant is van de m |j Leidse gemeentelijke brand- weer, werd in Zierikzee gebo- ren. In Leiden is hij onder s meer bestuurslid van de plaat- seiyke afdeling van de Vereni- s ging voor Zeeuwen, „Luctor et H Emergo". ALGEMENE VERGADERING Afdracht van afdelingen moet worden verhoogd Tijdens de vijftiende algemene ver gadering van het Zeeuwse Oranje- Groene Kruis die dinsdagavond in het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg- werd gehouden is een ver hoging van de jaarlijkse afdracht van de afzet naar het buitenland meer en meer op de Europese markten zal komen te liggen en dat Europa de duurzame basis voor de export van de E.N.C.K. zal gaan vormen. Het totale fabriekscomplex te Vlaar dingen omvat ruim 20 ha rondom eén insteekhaven van 500 bij 90 me ter. De produktie bestaat, niet alleen uit kunstmeststoffen, maar omvat voorts o.m. kiezell'Iuorprodukten, po- lyfosfaten (voornamelijk voor de wnsiniddelonindustirc) en dïcalcium- fosfaat (voor veevoeders). De alge mene ledenvergadering van de E.N. w O.K. zal vandaag woensdag portmogelijkheden betekent naar iii Vlaardingen worden gehouden on- de omliggende landen. Het is dan der voorzitterschap van de heer G. ook te verwachten, dat het accent j M. F. Bom uit YVissenkerke. (Slot van pag. 1 deerd, maar het eigenlijke baggcr- werk het op diepte houden van kanaal dus is verwaarloosd. Ondanks het feit, dat in 1957 de plaatseiyke „bulten" in het kanaal «erden „weggebaggerd". Welis waar een verbetering, maar geen afdoende oplossing. Toen is onge veer 20.000 kubieke meter modder gebaggerd. By uitvoering van het huidige plan zal rond 70.000 tot 30.000 kubieke meter bagger v»ij- komen. Nieuw plan De eerste fase van uitdiepen tot dc oorspronkelijke diepte is het tweede plan. Aanvankelijk waren de plannen groots van opzet: het kanaal zou niet alleen ruim 3 meter -—N.A.P, diep worden, maar het zou tevens worden verbreed, de brug bij Wilhelminadorp zou worden vernieuwd en er zouden nieuwe sluizen komen bij het Goese Sas. Een plan. dat alles by elkaar ve le miljoenen guldens zou vergen. In eerste instantie verkregen enkele onderdelen van dit plan de goedkeu ring van de gemeenteraad, maar in een later stadium is men met een sterk vereenvoudigd plan gekomen, althans voor wat betreft de eerste fase. „Verschillende vraagstukken bleken namelijk zo moeilijk te liggen, dat het niet mogelijk was op korte termijn tot voor alle instanties aan vaardbare plannen te komen", deel den b. en w. van Goes enkele maan den geleden aan de gemeenteraad méde. Uitvoering Van de eerste fase. die zeer waarschijnlijk voor 85 gesub sidieerd zal worden uit de .Tinfra- structuurpot" en die 300.000 zal vergen, zal wellicht spoedig kunnen worden aangevat. Ook de tweede fase o.m. het uitdiepen van het kanaal tot een diepte van 2.30 meter N.A.P. wil het gemeentebestuur zo spoedig mogelijk realiseren. De plan nen hiervoor liggen reeds in „Den Haag". Tenslotte komt fase III aan de orde: verdieping tot 3.40 N.A.P. Dat zal teveiis betekenen verbreding van liet kanaal dan wel aan beide zijden van het kanaal het plaatsen van een daimvand, alsmede verbetering van de brug bij Wilhelminadorp en de sluis by het Goese Sas. De plannen hiervoor zyn evenwel nog niet uitge werkt. Niettemin betekent de uitvoering van de eerste fase. al een verbetering. Grotere schepen met een grotere la ding zuilen Goes kunnen bereiken. Het betekent tevens een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de verlangens j voorbeelden uit; de praktyk. Tot slot van de Goese industriëlen rond het beantwoordde hy enkele vragen vi havenlndustrleterreln. 1 aanwezigen. door de afdelingen aan de provinciale vereniging ter sprake gekomen. Deze verhoging is volgens de voor zitter, de heer D. Boone, nodig, om dat men een districtsverpleegster voor kinderliygiëne wil aanstellen. En hij meende dat het mogelijk is, dat de vereniging de extra-kosten die deze aanstelling met zich mee brengt, zelf zal móeten betalen. De heer Boone vergeleek de jaarlyk- se afdracht van de afdelingen van het Zeeuwse Groene Kruis (f 0,501 en het Wil-Gele Kruis (f 1,50) met die van het Oranje-Groene Kruis (f 0,30). Hij suggereerde dan ook een verhoging van f 0,30 tot t 0,50 of f 0,60. De voorzitter stelde voor om deze kwestie in de afdelingen na der te bespreken. In dit verband kwam dokter J. R. van dc Borgh met het voorstel om de contributie te verdubbelen, want zo^jsei hy „voor de aanstelling van een zuster zult U diep in de beurs moeten tasten en dat kan alleen door contributieverhoging" De heer J. Hommes was het ermee eens, dat de contributicmogelijkheden uitgebuit moeten worden, maar hij meende, dat het in sómmige plaatsen op moeilijkheden zal stuiten, omdat men daar combinaties van kruisvereni gingen heeft. Het bestuur zal deze kwestie onder de loep nemen en te zyner tijd met een voorstel komen. Tydens zyn openings«'oord had voorzitter Boone aangedrongen op meer activiteit op het gebied van de ledenwerving, die hij zeer belangrijk noemde. Voorts meen de bij dat het werk van de com missie voor kinderhygiëne gesti muleerd moet worden. Hij deelde verder mee, dat de pro vinciale vereniging thans meer dan 12000 leden telt. De rekening over 1960 sloot met een nadelig saldo van f 2547,33. Op een vraag van dc lieer J. L. Dregmans werd meegedeeld, dat dit nadelig sal do voor een groot gedeelte dóór dc provinciale suosidie wordt gedekt. By de bestuursverkiezing werden de heren J. Hommes, G, A. A. Adelaar en ds. S. van Wouwo herkozen. De heer A. J. Kaland en dokter G. Schep, die de vereniging vertegen woordigen in een tweetal verenigin gen, werden benoemd tot bestuurs lid. Alcoholisme Na de pauze hield de heer R. Visser ecu causerie over „Het werk van liet Zeeuws Consultatiebureau voor .Alco holisme". „Wij zijn", aldus de heer Visser, „bij liet behandelen van een alcoholist geheel afhankelijk van zyn eigen wil". Hij meende, dat men in Zeeland, Brabant en Limburg niet tegen alcoholmisbruik is, zolang er niets hykomt. Dit in tegenstelling zo zei de lieer Visser tot boven de grote rivieren. Hij zette de werk wijze van het bureau uiteen en gaf KUNST Concert Brabants Orkest te Middelburg Dirigent: Hein Jordans. Solist: Pierre Jetteur. Er bestaat een spotprent van Grand- villc uit 1846, waarop men Hector Berlioz ziet staan temidden van een uitgebreid orkest, waarvan de con trabassen zijn uitgebreid met een levensecht kanon. Na de pauze van het concert, dat het Brabants Orkest gisteravond in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal gaf, wilde ons die prent maar niet uit dc gedach ten. Wat was de oorzaak? Dat Hec tor Berlioz' ouverture „Benvenuto Cellini" als eerste werk na de pauze werd uitgevoerd? Of deed soms dé zéér forse orkestklank aan het ka non van de prent denken? Vermoe delijk was het allebei: de naam Ber lioz, die de karikatuur in herinnering bracht, het volumineuze geluid van het Brabants Orkest in de toch echt niet zo grote concertzaal het kanon. Dat is misschien niet zo vleiend, noch voor de muziek, noch voor het orkest (om van de recensent maar helemaal niet te spreken!)maar een mens heeft nu eenmaal vreemde ge dachtesprongen. En zo vreemd zijn die in dit geval nu ook weer niet, want de muziek van Berlioz is af en toe van een zekere bombast niet vrij te pleiten, terwijl Grandville juist deze bombast wilde hekelen. Het Brabants Orkest ondér leiding van Hein Jordans heeft in elk geval Berlioz' werk alle eer bewezen, die het vermocht op te brengen. En te vens gebruikte het deze ouverture als inleiding tot twee andere Franse werken, namelijk Roussels „Le festin de 1' araigmée" en Maurice Ravels „Valse". Het was vooral in deze bei de composities, dat Hein Jordans toonde welk een gedisciplineerd, orkest hij zich in dc loop van de afgelopen tien jaren heeft gevormd en hoe hij hot tot een hechte eenheid heeft gesmeed. De indruk, die wij bij een vorig con cert van Jordans als orkestleider hadden gekregen, werd ditmaal be vestigd: deze dirigent is een uit muntend vakman, maar zyn niet ge ringe kundigheden zyn in de eerste plaats gericht op de klank van het orkest. Met name is dat merkbaar in werken zoals van Roussel en Ra- vel, waar het er om gaat met de klank te schitteren. In zulke situaties weet Jordans frappante resultaten te bereiken, waarby hij de. virtuosi teit van zijn ensemble op markante wijze etaleert. Markant en wij wezen er reeds op voor de ge luidscapaciteit van de Middelburgse concertzaal zéér volumineus. Maar aan het laatste is weinig te doen: hoogstens zou men de vraag kunnen opwerpen of by een concert door een. volledig bezet symfonie-orkest het programma niet enigermate moet worden aangepast aan de zaal. In dien deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, dan zou gister avond het programma na de pauze ten dele een andere samenstelling hobbon gekregen. Alweer komt ons de spotprent van Grandville in her innering Voor de pauze speelde de concerts meester van het orkest, Pierre Jet teur het eerste vioolconcert van Max Bruch, waarin wij zowel violist als orkest zéér hebben bewonderd. Er was hier sprake van een uitgeba lanceerd samenspel, terwyi Jetteur zich een violist van grote klasse toonde. Het, concert was begonnen met de symfonie nr. 39 van Mozart, echter in een uitvoering waarvan wij niet onverdeeld hebben gonoten. Wel iswaar toonde heC orkest zich onder leiding van Jordans ook in deze symfonie weer een voortreffelijk samenspelende groep, maar daarmee alleen komt men er bij Mozart niet. Wat naar onze mening ontbrak, was Mozart zelf, de componist van spi rituele muziek van een ragfijn pa troon. Het klonk gisteravond alle maal wat zwaar alsof het om een werk van een Beethoviaanso con structie ging. Dat was jammer en gezien dc kwaliteiten van het orkest zeker niet nodig. Er was voor dit concert, georgani seerd door de Zeeuwse Volksuniver siteit, een grote belangstelling, er was veel applaus en er waren bloe men voor de dirigent. de K, v Voor Zeeuws nieuws zlg ook S de pagina's 5 en 7. Schuld Zierikzees Rode- Kruisziekenhuis: ƒ63.650 Het Zweedse rode-kruisziekenhuis in Zierikzee is, blykens de memorie van toelichting op de begroting van so ciale zaken en volksgezondheid, ook in .1960 niet in staat geweest te vol doen aan zijn verplichtingen, voort vloeiende uit de door het rijk gega randeerde geldlening van f 1.115.000. Wegens niet betaalde rente en af lossing over 1960 ontstond een schuld van i' 63.650. VERWACHT... ZUIDWESTELIJKE WIND Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen, later mogèiyk enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust weer tot hard toenemende wind tussen zuid en znidwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 26 oktober Zon op 7.23 onder 17.24 Maan op 19.26 onder 10.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2