PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SLAAN EN TRAPPEN NIET GEDEKT DOOR DIPLOMATIEKE STATUS Kanaal naar Goes krijgt oorspronkelijke diepte weer Dreigende woorden van communist in Tweede Kamer Museumfonds VERENIGDE NATIES SLUITEN VREDE MET TSJ0MBE OP BOUWWERK 3 ARBEIDERS OMGEKOMEN 204e jaargang - no. 252 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W, de Pagier. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f97.00 p. kw„; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 okt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.m. Minim, p. advertentie mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2353 (b.g.g. red. MINISTER BEERMAN OVER SCHIPHOL-INCIDENT In de buitenwijken van Parijs, waar naar schatting 110.000 Noordafrika nen wonen, heerst., een ongekende stilte.. De mensen hokken hier in j wrakke bouwsels met golfplaten. Foto: de kasba van Nanterrewaar men sinds de demonstraties in de stad, nog nauwelijks mensen buiten (Van onze parlementaire redacteur) Geheel in de stijl, waarop men in Rusland heeft gereageerd op het incident rondom het echtpaar Goloeb, een incident dat op 7 en 8 oktober niet alleen in Nederland, maar ook ver daarbuiten veel opschudding heeft veroorzaakt, heeft liet communistische Tweede-Kamerlid de heer Bakker dinsdagmiddag de regering over de gebeurtenissen geïnterpelleerd. De lieer Bakker beschul digde de Nederlandse regering in de-gebruikelijke krasse com munistische terminologie, die herhaaldelijk tot een smalend ge lach aanleiding gaf, van de goedkeuring van een handtastelijk optreden door de Nederlandse marechaussee tegen Russische diplomaten en van schending van één van de belangrijkste internationale rechtsregels, namelijk die van de onschendbaar heid van buitenlandse vertegenwoordigers. Hij dreigde, dat het slecht met Nederland zou kunnen aflopen en hij vroeg o.m. of de regering voornemens is de schuldigen aan bet incident te straffen en met name de adjudant van de marechaussee Velt- man uit zijn functie te ontzetten. j^AhtlijK Met geen woord repte de heer Bak ker van het brute, ongeoorloofde op treden van het Kussïsche ambassade personeel. Integendeel, hij stelde dit pprsoneel voor als deerniswaardige slachtoffers van brutaal Nederlands geweld. Ook de heer Goloeb bleef buiten de beschouwingen van de heer Bakker. Het was voor hem alleen de vraag', of de heer Goloeb onder Philips of Shell als wetenschappe lijk werker een grotere vrijheid zal genieten dan in Knsland. Russen luisterden In één der loges va.n de kamer woon de dé uit Moskou teruggekeerde Ne derlandse ambassadeur mr. Helb de interpellatie bij. In een andere loge zaten enkele leden van de Russische ambassade. Minister Beerman rustig Rustig en waardig zette de mi nister van justitie, mr. Beerman, namens de regering uiteen, wat op 7 en <s oktober i> gebeurd. Hjj herinnerde eraan, dat «Ie heer Goloeb, nadat lijj tevergeefs ge probeerd had contact te krijgen met de Amerikaanse legatie in Amsterdam, zich tot de Amster- Vand aag ...is het '100 jaar geleden, dat dc eertijds beroemde Duitse rechtsgeleerde prof. F. K. von Savigny te Berlijn overleed. Prof. Von Savigny was een van de belangrijkste juristen van de negentiende eeuw. ...wordt de befaamde Spaanse schilder, graficus, beeldhou wer 'en pottenbakker Pablo Ruiz y Picasso te Cannes 80 jaar. vvvvv\^\vv^\^^vv\vvvvvv adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. retf. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. 2395; Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. In de rubriek „Lezers schrijven" is een discussie gehouden over het Zeeuws Museumfonds. De Vlissingse kunstschilder Naerebout betoogde in dit debatje, dat de plan nen van het fonds om schilderijen aan te kopen van representatieve kunstenaars, die op Walcheren heb ben gewerkt in het begin van deze eeuw (Toorop, Mondriaan, Schelf hout e.a.), niet reëel zijn. omdat de kosten te hoog liggen, terwijl het bovendien onjuist is bestaande col lecties te versnipperen. Koop liever werk van Zeeuwse kunstenaars, zo luidde zijn suggestie. Het antwoord op deze brief kwam van de literator- schilder mr. J. C. J. van Schagen, die het in grote lijnen eens was met de heer Naere bout, maar geen voorstander bleek van aankoop van uitsluitend Zeeuw se werken. Het eigen terrein is te klein om veel pro minent werk op te leveren en daar om bepleitte nij in het algemeen aanschaffing van reprodukties en. voorts het houden van exposities, waarbij uit de depots van de grote musea kan worden geput. Tenslotte kwam de heer Naerebout nog terug met een stuk, waarin lüj opnieuw pleitte voor het werk van Zeeuwse kunstenaars. Het is opvallend, dat beide heren afwijzend staan tegenover aan koop van dure doeken en het 'standpunt huldigen, dat Zeeland voorlopig geen schilderijenverzame ling van enige betekenis kan finan cieren. Het is dunkt ons een reëel standpunt. Men moet ook bij cultu rele activiteiten de lengte van de polsstok niet uit het oog verliezen, terwijl men bovendien in aanmer king mag nemen, dat men bij wijze van spreken naar hartelust kan put ten uit de depots der grote musea voor het houden van allerlei exposi ties. De heer Van Schagen heeft naar onze overtuiging en hij be vindt zich in gezelschap van initia tiefnemer Louis Heymans het ge lijk aan zijn kant, wanneer hij het educatieve doel van het Zeeuws Mu seumfonds vooropstelt. De naam „museum"-fonds en vooral ook de mededeling in de circulaire van het fonds over de aankoop van promi nente werken, doen de vraag rijzen of de doelstellingen, alsmede de or ganisatorische vorm wel helemaal doordacht zijn. De inzichten zullen zeker nog verdiept moeten worden, vooral waar het gaat over de ver houding tentoonstellingsoutillage- aankoop, dié men bij de besteding der gelden op een 25-75-basis wil brengen. Nogmaals: meer inzicht in de taak van het fonds is nodig. Het maakt nu de indruk slechts een on dersteuning te vormen voor het pas opgerichte Zeeuws Museum, terwijl wellicht een zelfstandiger fonds hoewel samenwerkend mét het mu seum beter op zijn plaats zou zijn. damse politie gewend heeft, van wie hij toen gastvrijheid heeft ont vangen. Mevrouw Goloeb ging naar hotel Schiller, wanr het uit ongeveer achttien personen be staande Russische reisgezelschap logeerde. Het tekent de verhou dingen in Rusland, zo vond de mi nister, dat men een besluit om asiel te vragen onder zulke bij zondere omstandigheden en zo, ge ëmotioneerd moet nemen. Geen stap, maar sprong De heer Goloeb heeft geen gewich tige stap gezet, maar een sprong genomen, aldus kwalificeerde mr. Beerman het besluit van de heer Go loeb. Mevrouw Goloeb had sterkere bindingen met de Sowjet-Unie, waar haar ouders en haar zuster wonen. Het is nooit de bedoeling geweest mevrouw Goloeb asiel op te dringen, verzekerde de minister. Maar wel was het zaak minimumwaarborgen te scheppen, dat zij uit eigen wil te rugkeerde. Men heeft haar dit willen vragen in een kame: op Schiphol, doch zij was omringd door verschei dene mannen, die een soort geheime groep vormden en die mee naar bin nen drongen. De Russische ambas sadeur had geen enkele reden om in te grijpen, tenzij hij was bezield met een diep wantrouwen jegens Neder land. Hij had het recht mevrouw Goloeb te begeleiden, erkende de mi nister. maar de immuniteit van de buitenlandse vertegenwoordigers gaat niet zover, dat zij zich met ge weld tegen Nederlandse ambtenaren kunnen keren. Later is de ambassadeur, de lieer Ponomarenko, wel bij de ondervra ging van mevrouw Goloeb toegelaten. Er moest namelijk rekening worden gehouden met dc mogelijkheid, dat mevrouw Goloeb op do vraag, of zij bij haar man wilde blijven „ja" zou zeggen. Als dan niemand van de Russische ambassade daarbij tegen woordig zou zijn geweest, zou er nog meer kans geweest zijn op wantrou wen aan Russische kant. Wat het afnemen van de heer Go loeb van zjjn schoenveters en strop das op het politiebureau betreft, zei de bewindsman, dat de Rus onder worpen is geweest aan liet normale, voor iedereen geldende regime. Op één van de door de heer Bakker gestelde vragen antwoordde minister Beerman o.m. dat de heer Goloeb zijn paspoort en dat van zijn vrouw in handen van de politie had gesteld, (Zie slot pag. 3 kol. 5) Gemeentearchitect aangehouden De rijksrecherche heeft in Grootegast (Gr.) na een voorlopig onderzoek aangehouden de 35-jarige gemeente- architect J. G., die wordt verdacht van het plegen van malversaties op het bureau gemeentewerken. Over de omvang van de eventuele onregel matigheden is nog niets te zeggen. De gemeente autoriteiten en de offi cier van justitie te Groningen ont houden zich hangende het onderzoek van commentaar. UITWISSELING GEVANGENEN VOORRANG Bestand zonder politieke doelstellingen Het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties heeft het bestand in Katanga bekrachtigd en president Tsjombe op de hoogte laten bren gen van de voorwaarden ervan, al dus heeft een woordvoerder van de V.N. if - Leopoldst'ad gisteren bekend gemaakt. Zoeken naar verdwenen straaljager gestaakt Naar de marinevoorlichtingsdienst mededeelt is in de loop van gister middag het zoeken naar de straal jager, die sinds eergisteren in het Waddengebied wordt vermist, staakt. Er is niets gevonden. ge- Beloning voor marechaussee die Ponomarenko sloeg De wekelijkse nieuwsbrief „Human Events'' die te Washington wordt uitgegeven en republikeins gezind is, is een fonds begonnen voor de S Nederlandse politieagent die tijdéns het incident op Schiphol de •Russische ambassadeur Ponomarenko een klap in het gezicht gegeven had. Volgens Human Events had iemand een cheque van 5 dollar aan het blad gezonden met een schrijven waarin hij verzocht de Nederlandse agent van de Amsterdamse luchthaven „die onlangs de Russische S ambassadeur een stomp in het gezicht gegeven heeft," te belonèn. VERBETERINGSPLAN: VERLAAT ONDERHOUD Modderlaag zal worden verwijderd HET KANAAL van Goes naar de Oostersehekle zal worden uitgediept tot zijn oorspronke lijke diepte! Het thans op sta pel staande plan om in het ka der van de Infrastructuur de huidige diepte van het kanaal van circa 1.30 nieter N.A.l*. op 1.50 tot 1.70 nieter N.A.P. te brengen is in feite een „ver laat onderhoud." Want in de laatste decennia is slechts is sporadisch baggerwerk in het kanaal uitgevoerd, zodat; zand, sïib en modder vrij spel hebben gehad op de bodem van deze voor vele Goese industriëlen zo belangrijke vaarweg. De bodem is nu bedekt met een 20 tot 40 cm dikke laag bagger, die een 1 ernstige belemmering vormt voor het scheepvaartverkeer J van en naar Goes. Weliswaar kunnen tal van binnen vaartschepen Goes nog bereiken, I maar zij zijn veelal slechts voor de helft of voor driekwart geladen. Het betekent, dat de produkten en materialen duurder worden, want de vrachtprijs moet nu over een kleinere eenheid worden uitge smeerd. Geen wonder, dat de in dustriëlen mopperen en met ver langen uitzien naar het ogenblik, waarop grotere schepen de haven van Goes kunnen binnenvaren. Het ziet er naar uit, dat dit laat ste binnen afzienbare tijd het geval zal zijn. Hot. voornomen is het kanaal op zijn oorspronkelijke diepte te brengen van 1.50 tot 1.70 meter N.A.P. Het kanaalpeil bedraagt gemiddeld circa één meter +N.A.P., zodat na de verbetering schepen van 350 tot 400 ton gemakkelijk naar Goes kunnen varen. Een definitieve oplossing betekent dit evenwel niet, want de uiteindelijke diepte va.n het kanaal is gepland op 3.-10 N.A.P. Het gemeentebestuur van Goes wil dit verwezenlijken in drie fasen. Dc eerste fase „een plan. voor vereen voudigd baggerwerk", zoals b. en w. van Goes het hebben gesteld om vat verdieping van het kanaal tot zijn oorspronkelijke diepte. Anderhalve eeuw Het kanaal van Goes naar de Goese Sas (Oosterschelde) dateert van om streeks 1810. toen de Wilhelminapol- der werd ingepolderd. Tot die tijd lag Goes op korte afstand van het water. In de Middeleeuwen drong de zeearm de latere Wilhelminapolder diep in het Zuidbevelandse land. Goes was toen met een ruim één km lang ka naal met deze zeearm verbonden. De haven, de toegang daarvan en de ver dedigingswerken van de stad kostten echter handenvol geld en langzamer hand verloor de Ganzestad zijn voor aanstaande plaats als havenstad. In het begin van de 19e eeuw doemden nieuwe gunstige perspectieven op voor Goes. De Wilhelminapolder werd ingepolderd en Goes kreeg een ka naal, dat kadastraal eigendom is van de Polder, maar dat door de gemeen te Goes onderhouden dient te worden. Met dit onderhoud is liet niet al tijd naar wens gegaan, getuige het feit, dat een modderlaag van 2(1 tot 40 cm dikte de bodem be dekt. Het is overigens bepaald niet zo, dat het gemeentebestuur zjjn taak in de laatste decennia niet zou hebben verstaan. Aan glooiing- en havenwerken is In die periode héél wat geld gespen- (Zie slot pag. 2 kol. 3) Volgens de bekrachtigings voor waarden beïnvloedt het bestand op geen enkele wijze de besluiten van de Veiligheidsraad of de algemene vergadering betreffende de eenheid én onafhankelijkheid van Kongo. Het bestand wordt in de „bekrachti- gingsvoorwaarden" louter een mili taire overeenkomst genoemd „zon der politieke bedoelingen of doel stellingen". De nadruk wordt hierin gelegd op de clausule dat de uitwisseling van krijgsgevangenen voorrang zal heb ben op alle andere clausules. De woordvoerder van de V.X. verklaarde, dat de politieke des kundige van de V.N., Mahmoud Khiari, Tsjombe had gewezen op zyn geïsoleerde positie, de zwakte van zijn illegale regering en het feit, dat Katanga niet interna tionaal als staat werd erkend. Khiari had verklaard, dat het in zijn eigen belang zou zijn contact op te nemen met de centrale Kon golese regering, zonder enige tus senkomst van de V-N. De Verenigde Naties hadden de Ka- tangese president zijn volledige vei ligheid gegarandeerd voor het geval dat hijnaar Leopoldstad zou ver trekken. Ook de centrale regering had zich garant gesteld. In Apeldoorn zijn gistermiddag drie mensen om liet leven ge komen bij werkzaamheden aan de bejaardenflat de Arends- burght. Arbeiders waren bezig met het afbreken van een schacht voor een werklift. Vier van ben waren met de lift tot het hoogste punt van deze schacht opgestegen toen ver moedelijk plotseling een kabel is gebroken. De lift stortte on geveer 45 meter naar beneden. Eén van de arbeiders, de 24-jarige S. M. Christiaansen uit Rotterdam, een lichtmonteur, slaagde er tijdens de val in uit de lift te springen. Hij bleef in de steigers hangen en werd door collega's in veiligheid gebracht. De 39-jarige opperman W. Wijcher- sc uit Zeist., de 56-jarige opperman H. van der Berg uit Dc Bilt en de 49-jarige timmerman W. Philipsen uit Apeldoorn stortten naar beneden. Zij zijn kort na het ongeluk overle den. Bianca gezonken Het Italiaanse passagiersschip Bian ca is dinsdag' ter hoogte van St. Ge orge's, dc hoofdplaats van het West- iiulischc eiland Grenada, gezonken. Het 18.009 ton metende schip, waar op zondag brand uitbrak, werd ge sleept door liet Britse fregat Lon donderry toen het in dc golven ver dween. De Bianca was eigendom van een rederij in Genua. Het schip was met een bemanning van 311 leden en 362 passagiers op weg van Venezuela naar Efigeland' .toen de brand begon. Alle passagiers konden worden ge red dank zij het feit, dat de boot- op de rede van St. George's lag. Waaraan in Zeeland op dit mo ment behoefte is, is aan een in stelling, die de beeldende kunst dichter bij de bevolking brengt. En de allesoverheersende vraag is: hoe kan men dat bereiken Er zijn daar toe vele mogelijkheden! Men kan portefeuilles doen circuleren met goede reprodukties op scholen, waar hij men overigens niet alleen moet denken aan reprodukties op papier, maar ook op diapositieven, geschikt voor projectie. Voorts is een moge lijkheid zorgvuldig opgebouwde ten toonstellingen door de provincie te laten reizen, waarbij in de begelei ding propaganda, voorlichting e.d. het accent op het educatieve valt. Verder kan worden gedacht aan cursussen, lezingen voor verenigin gen, contact met jeugdorganisaties, jeugdwedstrijden e.d. Daarnaast kan het fonds bemiddeling verlenen voor (minder nadrukkelijk educatieve) tentoonstellingen van algemene aard, zoals die tot dusver hier ook werden gehouden (IJzendijke, Brouwersha ven), tentoonstellingen, die uit een oogpunt van toerismebevordering grote waarde hebben. In het beleid van het Museumfonds nu behoren naar onze mening zaken als de hier geschetste prioriteit te verkrijgen, waarbij samenwerking met het Zeeuwse Museum vanzelfsprekend geboden zal zijn. Daarna kan men overwegen of er nog middelen zijn voor aankoop ten bate van het mu seum (overigens zal de directie van dit museum uit eigen fondsen een eigen aankooppolitiek willen voe ren). Een dergelijke opzet van het fonds, zo geloven wij, garandeert de grootst mogelijke wisselwerking met de bevolking, bij een dergelijke op zet ook is er sprake van een artistie ke arbeid, waarvan de hele provincie kan profiteren. Men ziet: wij komen met onze opvattingen het dichtst bij de heer Van Schagen. T en aanzien van de aankooppoli tiek van het Zeeuws Museum- fonds bestaat er een opvallend verschil van mening tussen de heren. Naerebout en Van Schagen. Wij me nen, dat het laatste woord bij elke aankoop gesproken dient te worden door de kwaliteit: wanneer zou blij ken, dat hoge criteria ten aanzien van Zeeuwse kunstenaars niet kun nen worden toegepast dat staat overigens nog geenszins vast dan zal het fonds hun werk niet mogen aankopen. Er is dunk) ons wel dege lijk bezwaar tegen te hooi en te gia* aanschaffen van Zeeuws werk: het fonds zal dit bijvoorbeeld niet kun nen doen ter ondersteuning of stimu lering van kunstenaars daarvoor zijn andere wegen want zijn aan kooppolitiek zal slechts beheerst mogen worden door verwezenlijking van de eigen doelstellingen. Maar die zullen dan eerst ter discussie dienen te komen. Hetgeen ook voor dc ge vers niet van belang ontbloot is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1