vergeten hond Lezers schrijven MARTINEZ „Ze willen niet meerver zuchten veel vissers. Dan doelen ze op hun zoonsdie een baantje-aan-de-wal pre fereren boven het zware werk op zee. Ze schuwen de lange werkdag, het werk aan de netten in regen en sneeuw, de holle zee mis schien als de wind hard over de Zeeuwse wateren blaast. Gelukkig maar, dat de Zeeuwse vissers nog flinke dochters hebben. Zoals de dertienjarige Nellie Ver meulen uit BreskensTot juli van het volgend jaar moet zij nog naar school. Dan gaat ze voorgoed „naar zee". Als „knecht" bij haar vader, schipper Vermeulen van de BR 10. In haar vakanties is ze nu al iedere dag op de BR 10 de Johannate vinden. „Ze is niet van boord te slaan" vertelt een trotse vader Vermeulen. Als de „Johann<Z> de eerste mor gen na een vakantie zonder haar uitvaart, staat zij Da's verschrikke lijk licht va der Vermeulen toe, „ze laat er alles voor staan. En een hulp, dat ik er aan heb. Die doet voor geen knecht onder. Ze staat aan het roer, haalt de netten bin nen, boent de boel en een bakje zetten na tuurlijk ook. En dat zul je niet geloven: hoe slechter weer het is, hoe liever ze het heeft. Als ik de laat ste trek heb gedaan, wil ze nog doorgaan. Ze wordt zelfs een beetje kwaad als ik dan koers naar Bres kens zet. Nee, dat wordt een echte vis serman. Die hou je niet thuis". Hij vervolgt „Als je ze straffen, wilt zeg je maarje mag' morgen niet mee. Ik zei dat ze voor een knecht niet onderdoet. Eigenlijk doet ze nog wel meer. Want er zijn er hij van twintig, die 't haar niet nadoen. Als ze aan het roer staat, ga ik geruster naar beneden een dutje doen dan wanneer de knecht aan 't roer staat. Stuurman roepen ze haar na op de vismijn. En 't is waar. Ze kan het kom pas lezen en de droogten, die weet ze ook. Als ik zeg vaar maar naar de Wcstput, twee en een half uur varen, tot buiten Westkapelle, dan vaart ze er naar toe. Voordat ik de „Johanna" kocht, die heb ik nog niet zolang, had ik een kleiner schip, ook een „Johanna." Daarop voer ik zonder bemanning. Maar als Nellie meeging, had ik die ook niet nodig. Ik kwam niet eens aan het roer..." Dat is dus, wat vader Vermeulen er van zegt. En Nellie In het lage roefje van de „Johanna" zit ze bij het verhaal van haar vader te knikken, het is allemaal waar. Een klein, tenger meisje, een beetje schuchter, 'n beet je verlegen. „Wat vind je 'nu zo mooi in dat varen, dat vissen „Tja Ze zit er een beetje mee. „Bleef je niet liever op de huishoudschool en la ter in een winkel of zo, huishouding of kan toor?" „Neen, in 'n kamer moet je ze niet steken" moet Vermeulen antwoorden. Nellie heeft intussen na gedacht over de eerste vraag. „Dat varen, ik doe het omdat ik het leutig vind." Leutig. „En als het stormt, ben je dan niet bang dat de Jo hanna omslaat Die vraag is zoveel als wat kleinkunstenaars een „losmakertje" noemen. „Als dat gebeurt zien we het ook wel hoor is het spontaan gekomen antwoord en haar vader verzorgt weer het. com mentaar ..Ze is 't er nog al mals in Een mals kokje. „Kokje" worden de jongste knechtjes op visserssche pen genoemd. In dit geval een kokkinnetje, dat wei nig zegt maar veel doet. Als de „Johanna" in de haven van Breskens, meert, staat zij op de ka de gereed om de touwen vast te maken en de Driemaal Nellie Vermeulen: links boven mei de BR 10 aan een touwtje, rechts boven bij het meren van de kotter in de vissershaven van Breskens en tenslotte met haar vader, bij het „inspecteren" van de garnalenvangst. (Foto's P.Z.C.) manden garnalen met haar vader naar de vis mijn te dragen. Haar eerste vraag is steevast „Veel gevan gen Een begrip, dat ze al sinds haar vierde jaar kent. Vader Vermeulen heeft nog een foto uit die tijd. Toen scharrelde ze ai rond op de eerste „Jo hanna" én zocht ze krab betjes en sterretjes uit de garnalen. „Veel gevangen hoeft ze volgend jaar niet meer te vragen. Dan vaart ze zelf iedere dag uit met de Johanna. Haar plannen staan vast. „Tot juli moet ik nog naar school. Dan ga ik voorgoed mee." Plannen van een vissers dochter, die iu Breskens in de in de visserijbuurt gelegen Visserijstraat woont. 's Avonds pelt ze garna len, herstelt zo netten en speelt ze accordeon. Deuntjes ven de zee. Een zilte boel, daar in Bres kens. Maar vooruit maar. Aan huilende meisjes hebben wre niets. Dit. is een portret van een vergeten hond. De liond van de heer A. .1. Bruut uit de Vlissingse Bonedijke- straat. Er stonden donderdag een heleboel voorname honden in Van Zwin tot Zijpe", allemaal beesten met uitgelezen stambomen, bekroond op een inter nationale hondententoonstelling in Den Haag. Maar de St. Bernhurd Dêsirée van Adelborst", die reser vekampioen werd met de vermelding uitmuntend stond er niet bij. Triest voor Dêsirée en liet is toch echt geen beestje om over 't hoofd te zien. Enfin, een portret om het. goed te maken. Zullen die andere honden jaloers zijn.... (Foto P.Z.C.) Gezag en rebel Met de Kantlijn „Gezag en rebel" in de P.Z.C. van 18 dezer kan men het eens zijn. Het wordt duidelijk ge maakt, dat de actie van de groep dr. Rijkens in de kwestie Nieuw-Guinea politiek uit tweeërlei oogpunt kan worden beschouwd. Daarnaast moet men de handelswijze van dr. Rijkens in Amerika echter nog van een ander standpunt uit bezien. Dit heeft ver moedelijk het optreden van het Ka merlid mr. v. Rijkevorsel zo „tril lend" gemaakt. Wat was immers ge beurd? Na de opwinding welke de bijzondere actie der groep Rijkens in zake Nieuw-Guinea had veroorzaakt, had dr. Rijkens een belofte gegeven, zich voortaan van activiteiten in deze te willen onthouden. Aan deze belofte heeft hij zich niet gehouden. Zijn aan de Haagse Post gegeven verklarin gen kunnen dit feit niet verbloemen. Waar moet het naar toe met het ge zag, indien mannen van gezag zo om springen met de waarde van een ge geven woord! Vlissingen. H. Ehrlich. Zeeuws museumfonds? Mag ik even reageren op het stuk je van de heer Naerebout? Natuur lijk is het zijn goed recht, een plei dooi te houden voor zijn eigen groep. Toch wijst hij mijns inziens de ver keerde wegt Zijn uitgangspunt, dat Zeeland voor lopig geen schilderijenverzameling van enige betekenis gan financieren, is m. i. volkomen juist. Het doet goed dit eens nuchter geconstateerd te zien. De consequentie, het dan maar als pis aller dus over Zeeuwse boeg te gooien, mogen we echter niïe aanvaarden. Zij zou toch zowel het museum zelf als het museumfonds onrecht doen. Het doel van beide in stellingen kan toch moeilijk anders zijn dan educatief de heer Heij- mans heeft hier meermalen uitdruk kelijk op gewezen d.w.z. dus: het Zeeuws publiek en dan wel in het bijzonder de jeugd méér toegankelijk te maken voor het genieten (en be oefenen m.i.) van beeldende kunst. Teeltregeling groente en fruit Het Landbouwschap vindt dat het geen zin heeft de teeltregeling voor groenten en fruit in haar tegenwoor dige vorm voort te zetten, maar wenst nog wel een teeltregeling voor groenten van de volle grond, De teeltregeling maakt het mogelijk, door middel van een vergunningen stelsel de groenten- en fruitteelt naar de oppervlakte te brengen. Zij is, in de crisisperiode van de jaren dertig, door de regering ingevoerd met het doel de produktie aan te passen aan de toen sterk vermin derde afzetmogelijkheden, en is nu vastgelegd in een verordening van het produktschap voor groenten en fruit. In die verordening moet bin nenkort op formele gro ring worden gebracht. Het bestuur van het Landbouwschap meent dat de teeltregeling niet meer beantwoordt aan zijn doel: de markt ordening. Het Landbouwschap raadt liet pro duktschap nu aan, in beginsel te be sluiten tot opheffing van de teeltre geling op een nader te bepalen tijd stip, maar wel een nieuwe teeltrege ling. in te voeren voor de volle- gronds-groenteteelt, waar een der gelijk marktordeningsinstrument niet kan worden gemist. Het wil met het produktschap overleg plegen over een nadere uitwerking van deze beleidslijn met zodanige voortvarend- heid, dat in de loop van 1962 defi- i nitief kan worden besloten tot op- heffing van de bestaande en gelijk- tijdige invoering van de nieuwe re geling. Het Landbouwschap meent dat nog nader moet worden bezien of voor alle produkten uit de volle-gronds- seetor verdergaande marktordenen- de maatregelen in de vorm van een teeltregeling nodig zijn en of de be staande afzonderlijke regeling voor sluitkool daarin moet worden inge past of op zichzelf moet blijven staan. Het betwijfelt of een zo diep gaande wijziging van het bestaande stelsel op zo korte termijn kan wor den tot stand gebracht, dat zij nog op 1 januari a.s. in werking kan tre den, maar meent dat er tussen de bestaande en de nieuwe regeling geen vacuüm moet ontslaan. DUITSE GIFMENGSTER KRIJGT LEVENSLANG De rechtbank in Bonn heeft de 30-ja- rige Elisabeth Marie Schulze veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf en verlies van de burgerrechten voor het leven. Zij heeft bekend dat zij haar man, de 56-jarige Wilhelm Schulze, heeft ver giftigd met rattenkruit. Zij gaf hem driemaal koffie met dat gif en de man overleed aan de gevolgen in ok tober 1959. Ook heeft zij bekend dat zij, toen haar man in doodsnood verkeerde, ging dansen met vrienden. De vrouw werd gearresteerd toen het onder zoek 14 maanden aan de gang was. Toen het vonnis werd uitgesproken, zeeg de moordenares snikkend ineen. 0 In Warschau is een proces begonnen tegen een Westduitse zeeloods, Georg Gribel, verdacht van spionage voor de bondsrepubliek. Gribel, afkomstig uit hel vroegere Stettin, zou hebben bekend 27.000 mark voor zijn spionage-activiteit i te hebben ontvangen. Daarvoor is nodig, dat dit publiek in kennis gebracht wordt met het werk van uitstekende kwaliteit en dat dan óók nog in zo groot mogelijke ver scheidenheid oud en modern ge regeld changeren hóórt erbij; ook op de beste verzameling raakt het pu- bliek gauw uitgekeken, wanneer er geen beweging in zit. Een dergelijke confrontatie nu, kan wanneer men zijn aankopen beperkt tot of in hoofdzaak zoekt bij Zeeuwse kunste naars, niet worden bereikt. Het Zeeuws terrein is eenvoudig veel te klein, om zóveel prominent werk op te leveren. Op deze wijze wordt het een derdei-angscollectie en mist zij haar doel. Mijns inziens moet het dan ook beslist zó niet. Hoe dan wel? Ik meen dat er twee verschillende wegen zijn, die men misschien beide zou kunnen bewan delen. Misschien, want ook deze zul len financieel nog genoeg eisen stel len. Deze wegen zijn: 1. Aankoop èn bijhouden van een verzameling prima reprodukties van zoveel mogelijk origineel for maat, een zo veelzijdig mogelijke ver zameling. oud en modern. Ik weet dat een reproduktie een reproduktie blijft maar de kwaliteit kan tegen woordig heel goed zijn en een der gelijke collectie kan tenminste een enigzins uitgebreide kennismaking bewerkstelligen; eruditie is ook op dit gebied een belangrijk ding. Men kan dan later naar de originelen pel grimeren. Het is een enigszins nede rige figuur, toegegeven, maar Zee land kan zich ook niet meer veroor loven. Aankoop van enkele goede originelen, zuiver incidentieel, zou m.i. verkeerde hoogmoed zün. 2. Het telkens weer opnieuw doen houden van kleine, maar pittige, de belangstelling steeds weer opnieuw prikkelende gast-exposities; enigs zins naar het voorbeeld van het Ste delijk museum van Amsterdam, maar wel mede omvattende ander wei'k dan moderne; de grote musea, heb ben hiervoor plenty goed materiaal en zullen ongetwijfeld graag helpen. Verandering van spijs doet eten. Maar dan moet het wel prima spijs zijn tevens! „Een kleine hamer, snel gedreven.- heeft méér macht, dan een swaer ijser. dat maar op den bout geleght wordt!" En wat het steunen van Zeeuwse kunstenaars door aankoop van hun werk betreft, ik ben er vurig voor. maar dit doet men langs andere we gen. Domburg J. C. J. van Schagen Boeken met „geheimen" over sexuele leven Wellicht zullen er lezers zijn, die het zonde van de tijd vinden om te reage ren op een foldertje als dat van een bepaalde „reeks" boeken over het sexuele leven, gepubliceerd door een uitgeverij in Rotterdam, waarvan ik aanneem, dat U het ook in Uw bus heeft gekregen. Een eenvoudig geel foldertje, huis aan huis bezorgd..,, hij 25.000 mensen en 10.000 die er daadwerkelijk mee te maken hebben, alleen in Middelburg" dan. Een velletje met pakkende titels en namen van gepromoveerde en hooggeleerde dames en heren (dat wekt vertrouwen). Op de voorpagina, als blikvanger, een boek dat gelijkenis vertoont met de Bijbeleen boek voor ons leven. staat erbij. Een standaardwerk ovel de geheimen van ons geslachtsleven. Het boek is omringd door een soort stralenkrans. Betekent datgehei ligd Voor wie «laar nog duidelijker wordt vermeld „verboden voor minderjarigen," in zwarte opdruk, zodat het opvalt. Daar zal dan wel wat instaan jongens of is het juist de bedoeling, dat door dit zogenaamde verbod, de minder jarigen tot de afnemers zullen beho ren Of betekent de stralenkrans, dat er wat vanuit gaat? En wat dan? Er komen tegenwoordig veel folder tjes in onze bussen. We leven in een tijd van reclame. Er is goedkope, doorzichtige en geraffineerde reclame, maar er is ook smaakvolle en uitste kende reclame bij. Reclame kan zakelijk, eerlijk en ver antwoord zijn. Maar waartoe dit „gore" foldertje Over de sexualiteit hoeft geen waas van geheimzinnigheid te hangen. Dit is trouwens al lang niet meer het geval. De vermaaksindustrie is op dit terrein veelal op hol gesla gen. Bijv. de filmaankondigingen, foto's in bladen en tijdschriften, die allemaal binnen de grenzen van het toelaatbare schijnen te vallen (ik ver baas mij daar wel eens over). Ik vind dit foldertje niet toelaatbaar, want er zijn grenzen, al of niet dooi de overheid vastgesteld. Alleen al uit opvoedkundig oogpunt zou een der gelijke massa-voorlichting niet geto lereerd moeten worden, want het ver laagt het oorspronkelijke, diep-men- selijke tot het platvloerse, dierlijke. Om maar niet te spreken over de wal gelijke stijl en de accentuering in tekst en opmaak. Kortom dit foldertje pretendeert een waarschuwing te zijn, maar beoogt slechts de stimulering van de verkoop van dit soort lectuur en op een voor velen misleidende manier. Ik kan mij voorstellen, dat wij trots zijn op ons vrije westen, op onze democratie, maar ik zou deze vorm van vrijheid, en vooral het misbruik ervan, discu tabel willen stellen. Want juist de vrijheid kent grenzen. En als we die niet leren (willen) trekken, kun je misschien beter onder een goede dic tatuur leven. A. Jansen. Middelburg f Advertentie) de sigaar waarmee 'n jongeman zich meer)„mans" voelt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7