...fabriek-constructiebedrijf-machinefabriek... STAALconstructies „tussen servet en tafellaken" Fa. J. G Hollesielle in Goes: doorbraak naar hei harde heden ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 constructies geheel zelfstandig gereed. Voordien moest men dit voorbereidend werk overlaten aan architectenbureaus, maar dank zij onder meer het aanstellen van de heef De Graaf wordt nu ook dit onderdeel van het produktieproces in „eigen beheer" uitgevoerd. Met goede resultaten. Zo leverde men de laatste maanden de staalcon structies voor verscheidene lood sen en hallen; maakt men momen teel alle staalconstructies voor het in Goes in aanbouw zijnde streek ziekenhuis, alsmede de lichtkap- pen voor de u.t.s. in Vlissingen. Beetje trots Technisch directie-assistent De Graaf vertelt het allemaal met een trots, die in dit geval inder daad „gepast'' mag heten. Wan neer men in aanmerking neemt, dat „Baas Jan" straks com missaris nog paarden besloeg en als een der eersten in Zeeland pionierde op het gebied van het elektrisch en autogeen lassen, is men zelfs als buitenstaander ge neigd te denken: „Ja, mag het misschien even. Mogen ze daar in Goes een beetje trots zijn op dit bedrijf?" Er wordt gewerkt, dat de vonken er letterlijk afvliegen. Aan draai en freesbanlten, steek- en vlak- banken en klinkmaehines. Door plaatwerkers, lassers, draaiers, smeden en machinebankwerkers. Een 38 man in totaal in de „pro- £A|'VW*^VWvV^A\<W*A'V^^^'VVVVVVVVVVVW*\*\\\VW\^A Als tweede in de serie bedrijfsreportages presen teren wij, na de N.V. „Confecta" te Vlissingen, de firma J. G. Hollestelle machinefabriek constructiebedrijf handelsonderneming te Goes. „Een dynamische doorbraak uit de roman tiek van het agrarisch verleden naar het harde, industriële heden". VWv\V**W*V*\*\VVVA»V\*^*VVNA»\\iV*VW**VVWVVVV beogen een maximum aan solide opbergruimte te garanderen en kwamen bij de firma Hollestelle in produktie naar een eigen ont werp. Er is veel in produktie, aan de Zaagmolenstraat in Goes. Bladve ren voor auto's bijvoorbeeld, die door heel Nederland werden gele verd niet. de auto's, maar de bladveren uiteraard. Verder tand wielen, remvoeringen en machines voor wasserijen; draaiwerk voor reparaties en ook levert de firma Hollestelle de „Netam (kippers) - service voor heel Zeeland. De af delingen „handel" en „verwar ming" leiden daarnaast dan nog een apart bestaan. Sinds 1874 en ook sinds 1931, toen Jan Holle stelle de zaak aan het Noordeinde van zijn vader overnam, is er veel, heel veel veranderd. Ook op soci aal terrein. Vow het romantische verleden flinks), naar het harde heden (onder): een modern bedrijfs pand aan de Zaagmolenstraat in Goes, waar de firma J. G. Hollestelle sinds december 1959 gevestigd is. liet oude pand aan het Noordeinde dient nu als opslagplaats voor kachels. (Foto's P.Z.C.) Winst en waardering Zo deelt het personeel van de fir ma heden ten dage mee in de winst van het bedrijf, kent men sinds juni van dit jaar de vrije zaterdag en werkt men voorts mede volgens het zogenaamde waarderingssy- steem (Merit-Rating). Dit laatste omvat boven de C.A.O.- en classificatiesystemen een extra beloning volgens een sy steem, waarbij punten worden toe gekend voor: kwantiteit, kwali teit, zorg voor bedrijfseigendom en voor houding en gedrag. De waar dering wordt uitgedrukt in be grippen „zeer goed, goed, voldoen de en matig", waarbij met een over de hele linie toegekend „zeer goed" in totaal veertig punten zijn te behalen. Dat resultaat le vert een extra geldelijk voordeel tje op van 20 extra loon. Bij de kwalificatie „goed" over de hele linie toegekend worden het dertig punten en een beloning van 10 extra; „voldoende"'of „matig" le vert nul-komma-nul op. Naar de heer De Graaf ons ver zekerde voldoet dit systeem in de praktijk goed, vooral ook, omdat er toch al hard en met plezier wordt gewerkt. Door sommigen al heel lang, zoals om een voor beeld te noemen door de smid Johannes Gunst (de man van on dermeer de bladveren, die op 1 mei van dit jaar 40 jaar bij de firma Hollestelle in dienst was en bij die gelegenheid een konink lijke onderscheiding kreeg toege kend. Een magazijnstelling naar eigen ontwerp. Een dynamisch bedrijf, uit de romantiek van het agra risch verleden „doorgebro ken" naar het harde, indus triële heden. Van vader op zoons en zonen, via de hoef smid Jan Hollestelle uit 1874 naar de naamloze vennoot schap van straks, met „Baas Jan" als commissaris en de drie zonen als directeuren. Een oud bedrijf, dat modern werd, zó modern, dat op die warme oktobermiddag iu- plaats van het obligate kopje thee, een „frisdrank" werd geserveerd. Een detail, toe gegeven, maar de frisheid van dat drankje was toch wel typerend voor de even frisse geest in het bedrijf van (nu nog) de firma J. G. Holle stelle machinefabriek constructiebedrijf handels- enderneming. T N DECEMBER van dit jaar zal het twee jaar geleden zijn, dat de firma J. G. Hollestelle machinefabriek constructiebedrijf han delsonderneming een nieuw gebouw betrok aan de Zaagmolenstraat in Goes. Het pand Noordeinde 16, waar grootvader Jan Hollestelle in 1874 de smidse van Werry overnam, had af gedaan. „Opslagplaats voor kachels is het nu", vertelt directie-assistent L. de Graaf, 27 jaar oud en als eerste „buitenstaander" üi dit typi sche familiebedrijf aangetrokken. Een oud, maar tegelijk een verrassend jong bedrijf. „Oud" iu de letterlijke zin van het woord, date rend immers uit de vorige eeuw; jong in zijn huidige, veelzijdige vorm. Want waar de huidige J. G. Hollestelle („Baas Jan") nog volstond mei het beslaan van paarden, het maken van kachels en het in de dertiger jaren pionieren op het ge bied van het elektrisch en autogeen lassen staat hij nu met drie van zijn zoons aan liel hoofd van een industrie, die bezig is zich eet goede naam te verwerven op het gebied var staalconstructies, bladveren en remvoeringer voor auto's, wasserijmachines „Ja, in feifc weigeren we geen enkele opdracht. Vooral niei als het gaat om iets nieuws", verklaart de lieei De Graaf, die in een enthousiast betoog wel alles tegelijk zou willen vertellen en die daarmee de dynamische groei van dit bedrijf als het ware spontaan karakteriseert. Want dynamisch moet het wel zijn toegegaan. En nog. Nau welijks immers is het nieuwe gebouw aan de Zaagmolen straat betrokken, of in het centrum van Goes, in de Ganze- poortstraat, worden twee panden aangekocht, waar de han delsonderneming (verkoop van kachels, verwarmingsinstalla ties) zal worden ondergebracht. In de Zaagmolenstraat komt dan meer kantoorruimte vrij; geen overdreven luxe, want op het ogenblik kan administratief en financieel directeur M. Hollestelle, een beetje oneerbiedig gezegd, zo ongeveer bij al zijn typistes tegelijk op schoot zitten Dat wordt dus anders. Even als de opzet van het bedrijf, want dat wordt binnenkort èen N.V., met de heer Holle stelle senior als een der com missarissen en met zijn drie zoons 'als directeuren: M. (Rienus) voor administratie, financiën en liandel; G. (Ge rard) constructie en machine fabriek en J. (Jaap) voor de afdeling verwarming. Een bedrijf in volle groei, waarin met groot enthousias me wordt gewerkt en vooral met jeugdig élan. Het ver keert bovendien in het boeien de stadium, waarin men spre ken kan van te groot voor servet en nog net te klein voor tafellaken. Maar hard op weg om „tafellaken" te worden. Een essentiële fase in de groeien de ontwikkeling van dc firma Hollestelle was ongetwijfeld het intensiveren van hel werk in de tekenkamer, een vertrekje, „op gehangen" tegen de dakspanten van de grote constructiehal, waar de „vitaminen" uit Hilversum maar moeizaam het lied van de arbeid overstemmen. Sinds kort immers komen in die tekenkamer de berekeningen voor de staal- duktieve" sector en samen met kantoor- en ander pei'soneel 55 man. Nauwelijks vijf jaar gele den waren dat er aan het Noordeinde rond vijfentwintig. „Nogmaals, we accepteren alle mogelijke projecten", vertelt de heer De Graaf en hij noemt als voorbeeld onder meer de ontwik keling van een rubbersnijmachi ne, intussen al geleverd, die in vergelijking tot de op dit gebied tot nu toe gebruikelijke appara tuur (slagschaar) zorgt voor een produktieverhoging van maar liefst 400%. „Tja, en dan onze magazijnstellin gen. Wacht, de foto's". De heer De Graaf produceert een mapje met foto's en folders van de „Camel- Homaco" magazijnstellingen, op gebouwd uit koud gewalst profiel- staal en verstelbaar met een enke le handbeweging, zonder dat er een sleutel of schroevedraaier aan te pas komt. Deze stellingen smeden - lassen - draaien.... Er wordt gewerkt dat de von ken er letterlijk afvliegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3