Andries Minderhout exposeert nu abstract in Den Haag Zeeuwse Almanak SAWEMA n.V RAAD MELISKERKENOG GEEN OPTIE VOOR KUSTB0UW N.V. Broodsanering Middelburg Sanapifi» PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 NIEUW PROCÉDÉ IN RELIËF-ONTWERPEN Middelburgse kunstschilder ontwikkelde eigen stijl De Middelburgse kunstschil der Andries Minderhout zal in de laatste drie weken van november in Den Haag expo seren. Het zal daar in de re sidentie een „geheel nieuwe" Minderhout zijn: de Middel burgse kunstenaar heeft zich namelijk toegelegd op de ab stracte schilderkunst. Naast de vervaardiging van olie verfschilderijen is Andries Minderhout daarbij overge gaan tot het schilderen van nieuwe kleine relief-ontwer- pen zoals hij ze zelf noemt („omdat ik er geen betere naam voor weet") waarin hij een eigen stijl gebracht en een geheel nieuw mate riaal-procédé verwerkt heeft. Deze „produktie" van Min derhout nu zal te zien zijn op de Haagse tentoonstelling, die gehouden wordt van 11 november tot en met de cember a.s. en die geopend wordt door een lid van het hoofdbestuur van de Vrije Academie, mevrouw dra. A. •J. L. baronesse van Haer- solte-Dijk. Niet alleen In het binnenland, maar ook reeds in liet buitenland hebben vooral de nieuwe reïief- s tuk ken van Minderhout de aan dacht getrokken. Hij is thans be zig contacten te leggen in Frank rijk en Engeland, waar hij reeds in onderhandeling is getreden met enkele kunsthandelaren in Parijs en Londen. Een geheel nieuw materialen- procédé verwerkte Andries Minderhout in zijn abstracte relief-ontioerpen, die een bij zondere dieptewerking mee kregen. Het is begonnen na zijn vakantie, deze zomer met zijn echtgenote in Frankrijk en Spanje doorge bracht. Op zijn tocht door Zuid- Europa, wandelend in de typische dorpjes of zwervend over wegen langs de zonnige velden of over kleurrijke bergplateaus werd An dries Minderhout getroffen door een bepaalde sfeer, van waaruit hij nu het beste zijn indrukken op het doel kan weergeven. Advertentie Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 VAN &Ztvin TOT S-ifae. „ZEELANDIA" Zeeuwen, die liet gebied tussen Zwin en Zijpe hebben geruild voor Den Haag en omstreken, roeren de trom. Een vrolijk geroffel, want „Zeelandïa", zoals de vereniging van deze Haagse Zeeuwen heet, viert vol gend jaar liet 40-jarig bestaan. Om dit jubileum met de uodige luister te herdenken heeft „Zeelandia" een ju- bileum-conmiissie in het leven geroe pen, die een grote loterij op touw heeft gezet om de „jubileum-pot" aan de benodigde financiën te helpen. Liefst 2000 loten zullen in omloop worden gebracht a vijftig cent per stuk, zo wordt ons door de Zeeuwse gemeenschap in Den Haag gemeld. Los van deze jubileum-actie organi seert „Zeelandia" voor baar leden op 29 november nog een middagtocht per touringcar door het molengebied bij uitstek: Alblasserdam, Kinderdijk Lekkerland, Lexmond en via Vianen naar Utrecht. Op de terugtocht gaat men bovendien nog de Sint-Nicolaas- verliehting in Utrecht, Gouda, Rot terdam, Delft en Den Haag bekijken. TEENAGERS Geen jubileum, maar een „teen- agers-day". Dit gaat men zondag 22 oktober in het Zuidbevelandse 's-Heerenhoek beleven als jongens en meisjes tussen 14 en 17 jaar naar deze gemeente komen om na een gezamenlijke mis-viering te luisteren naar rector C. Kroon uit Vlissingen, die spreekt over „Teenager waarheen?". Het hier- SPUL.... Tot onze vreugde uit de krant van gisteren vernomen, dat de jeugd van Zeeland, regelmatig spaart. Dat doel deugd. Veel deugd. Na al die verha len over zak- en spaarcenten verbras sende, met „nozems" aangeduide jon gelieden, is het plezierig nu eens te vernemen, dat een groot deel van de jeugd, warm loopt voor wat men noemt een „Zilver vloot actie". Er zijn echter een paar uitzonderingenOp Tholen kopen ze cr liever bromfiet sen en ander spul voorverklaarde een kassier en dat is natuurlijk niet zo leuk. Die bromfietsen zijn nog tot daar aan toe, maar dat andere spul icordt bedenkelijker. Wat voor spul mug dat wel zijn? Wat voor spul mag dat wel wezenDie kassier heeft het niet verklapt. Die yms wel wijzer. Keek wel uit. Keek wel zwaar uit. Een verstandig man, die precies weet hoe ver hij kan gaan, „Ander spul", niet meer maar om de drommel ook niet, minder. En het is genoeg. We weten waar we aan toe zijn met de jongelui op Tholen. Geen geld voor de zilvervlootactie, maar voor bromfietsen en ander spul. Dat is niet zo mooi. Ze maken er op die manier een spul van... na volgende middagprogramma heeft men geheel aan de ontspan ning gewijd: onder meer zal het bekend jeugdcabaret „De Hoepel" uit Terneuzen optreden alsmede „The swinging Schelders" en „The Spitfires" uit 's-Heerenhoek. De tweede gemeente, die een teen agers-invasie krijgt te verwerken is Kwadendamme. Op zondag 29 oktober is hier namelijk een twee de vreedzaam treffen voor de Zeeuwse jongelui georganiseerd. BIET Allesbehalve een teenager (onder de bieten dan) kan men de suikerpee noemen, die deze week bij landbou wer C. M. Frideriehs te Tholen werd gerooid. Dit exemplaar was maar liefst 40 centimeter lang en woog niet minder dan ruim vijf kilogram, hetgeen zeker vermelding in „Van Zwin tot Zijpe" waard is. VLAG Eveneens uit Tholen komt het voor sportliefhebbers verheugende bericht dat hier vandaag als het mooi weer is het nieuwe sportterrein in gebruik zal worden genomen. De openingsplechtigheid zal worden ver richt door de burgemeester, die op zich genomen heeft de vlag te hijsen, hierna zullen Tholense Boys 2 tegen W.H.S. 2 en Tholense Boys 1 tegen Vrederust 2 in het veld komen. De officiële opening van het terrein heeft men nog even uitgesteld. Dit zal pas gebeuren als het kleedlokaal klaar is. LICHTJES Van het noordelijk Tholen nu naar het zuidelijk Oostburg. Hier is sinds kort een initiatief van pastoor-deken A. Lievegoed werkelijkheid gewor den: namelijk de verlichting van het grote ijzeren kruis op de toren van de r.-k.-kerk. Aan liet kruis heeft men talrijke lampjes geïnstalleerd, die bij avond het kruis al van verre zichtbaar maken. VOGELS Tot slot de vereniging van vogellief hebbers „Inter Sealdis" uit Yerseke. Op 10 en 11 november organiseert deze vereniging een grote vogelten-' toonstelling in hel Ned. hervormd verenigingsgebouw aan de Dreef, waar men gedurende deze dagen niet alleen naar vogels kan kijken,, maar ook zijn geluk kan beproeven in een loterij of op het -rad van avontuur. VeeXUessi 11NNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt Jjootlwill SCHUIMRUBBERBED1 meC versterkte middensector fabrieken Zevenbergen l Constant gewerkt Teruggekeerd in de Zeeuwse hoofdstad is hij de afgelopen twee maanden constant bezig geweest gedurene de vier dagen in de week, waarop hij geen lessen hoeft te geven. En hij ontwikkel de een enorme produktiviteit: in zijn atelier op de bovenverdieping van een oud herenhuis aan dc Dam staan de doeken en reliëf werken. Tientallen zijn het er, in rijen naast en achter elkaar, ïn die luttele weken is Andries Minderhout geheel overgeschakeld van de figuratieve naar de ab stracte schilderkunst. „Hetgeen overigens niet zeggen wil, dat ik nu plotseling geen goed woord meer voor de figuratieve kunst meer heb", merkte Andries op. ,-Je zou in het nieuwe werk iets figuratiefs kunnen zien, maar liet zijn abstracte dingen en in een spel van lijnen werkt het relief sterk mee". Weken is hij bezig geweest met het „uitdokteren" van een verf- procédé, dat hem verantwoord, leek voor zijn reliefstukken. Hij werkt er in met gips, olie en - eenmaal bezig eigenlijk met alles wat hem onder de handen komt, zoals gaas en zelfs siga- retteas. De reliefs worden op karton onder hardboard opge bouwd en dit geheel wordt dan in gelijst, of beter gezegd omlijst, door een lichte plaat. Laat het groeien Bij zijn abstracte scheppingen gaat Andries Minderhout niet uit Vrijdag 27 okt. om 2 uur: weg over Veerse-Gatdam open Zoals wij enige tijd geleden meldden zal de nieuwe provinciale weg over de dam door het Veerse Gat vrijdag 27 oktober a.s. door de directeur- generaal van rijkswater-staat, ir. A. G. Maris, officieel in gebruik worden gesteld. Voorafgaande aan deze plechtigheid komen de genodigden 's middags om één uur in het café van de heer J. Duvekot, gelegen aan de voet van de duinen bij Vrouwen polder, bijeen, vanwaar het gezel schap om even voor twee uur ver trekt naar het beginpunt van de nieuwe weg. Na dé officiële opening door ir.' A. G. Maris wordt vervol gens doorgereden naar Noord-Beve land, waar de genodigden in café restaurant „Kamperduin" ïn Kam perland verversingen zullen worden aangeboden. Bronzen beeldengroep Nollebos wordt duurder Omdat de kosten van het bronsgieten veel hoger komen te liggen, stellen b. en w. van Vlissingen de raad voor het reeds toegestane krediet van 5500 voor een bronzen beeldengroep in het Nollebos 'te verhogen niet een bedrag van 4250. £AA*f\AAAA>VVWvWvWVV\VS Voor Zeeuws nieuws zie ook de pag. 4, 5, 10 en 15 Andries Minderhout bij één van zijn abstracte schilderijen, dat hij „de stierenvechter" noemde. van een bepaald vooropgezet sys teem. Het werk groeit en hij laat het groeien. „Op een bepaald mo- ment zegt het schilderij waar het naar toe wil", verklaarde de schil der, die behalve in lcleur ook te genstellingen heeft gebracht tus sen 'licht eii donker. In ai zijn ab-. straete werken.' is die contrast werking min of meer opgebouwd vanuit enkele donkere lijnen. De laatste tij heeft de Middel burgse kunstschilder ook een ge heel nieuwe druktechniek ont wikkeld. Hij liet enkele van de eerste werkjes zien. „Het is nog maar in een experimenteel sta dium", vertelde hij, „er zit veel meer in, maar ilt heb nog geen tijd gehad om het er uit te ha len". In deze druktechniek en ook in een. aantal reliefwerken wil Minderhout de oervormen van het menselijk leven te rughalen en herontdekken. „Het is of je daarbij in on bekend gebied rondwandelt en een enorme ontdekkings tocht maakt. Het houdt iets geheimzinnigs in zich, maar juist daardoor blijft het aan trekkelijk", aldus Andries Minderhout. KWESTIE WERD AANGEHOUDEN Niet meer zomerwoningen in uitbreidingsplan De gemeenteraad van Meliskerke heeft gisteren met zes tegen één stein op voorstel van de heer W. de Buck (a.r.) besloten een aanvraag van Kustbouw N.V. uit Domburg om optie op een bouwterrein aan de zuid zijde van de Adriaan Davidsestraat, voorlopig aan te honden. Even tevo ren had de raad eveneens met zes tegen één stem een voorstel van b. en w„ om het verzoek om optie af te wijzen, verworpen. De Kustbouw N.V. wenst op dit terrein, dat een grootte heeft van 960 m2, een zestal aaneengebouwde eengezinswoningen te bouwen. De N.V. wil deze woningen na reedkoming 1 jaar vasthouden voor verkoop voor permanente bewo ning en wanneer dit niet mocht ge lukken, dan wil Kustbouw de wonin gen verkopen of verhuren als zomer- (Slot van pag1) stadsgrens van Middelburg ook als hun distributiegrens en dat wil zeggen dat zowel de patroons als de bakkers gezellen van oost naar west en van zuid naar noord enorme routes hebben af te leggen om het brood op tijd bij de klant af te leveren. Want, zo rekende de heer De Visser uit, momenteel wil rond veertig pro eent van de huisvrouwen het brood voor 12 uur 's middags in huis hebben. „En al hebben de bakkers vijf carriers tot hun beschikking, dan nog wordt het voor hen en .hun gezellen een bij zonder zenuwachtig geren om dit te realiseren. Daarbij moet men in aan merking nemen," zo vervolgde de heer De Visser, „dat wij niet voor tien uur mogen beginnen met de verkoop en dat een huidige route naar 70 tot 100 klanten toch minstens 2 1/2 uur vergt." Hij voegde hieraan nog toe dat het in Middelburg met een auto zeker niet vlugger gaat dan met dc bakfiets. De heer De Visser wees er vervolgens op, dat de saneringscommissie en de deskundigen van de Bakkerijstichting zich ook hebben beraden over de tc verwachten opmerking van de klan- bakkers, ten „zóveel 1 brood." zoveel soorten Broodcontrole Afgezien van liet feit, dat dit volgens de' lieer Dé Visser wél meevalt, be toogde hij, dat elk bondslid verplicht wordt zich aan te sluiten bij de stich ting „Maalderij en Bakkerij" in Wa gen in gen. De deskundigen van deze stichting voeren een controle uit bij de bakkers, die daarvoor een punten- lijst krijgen, waarop aantekeningen gemaakt worden betreffende volume, leur, kruim enz. Komt er nu een klacht binnen over het brood, dan wordt onmiddellijk de puntenlijst ge raadpleegd. En tenslotte kunnen, de klanten er rekening mee houden, dat zij min stens drie uitwijkmogelijkheden heb ben naar evenzovele hakkers. „Ieder kan tenslotte zijn brood halen waar hij zelf wil," aldus de heer De Visser „De klanten moeten," zo voegde hij er aan toe, „nooit de gedachte krijgen, dat ze ongelukkiger at zyn met deze sanering. Zij krijgen hun brood op tijd en voor de bakkers zelf werkt het veel gemakkelijker. Zij kunnen geruster liun distributie verzorgen. „In de buurt waar een bakker woont," zo zei de lieer De Visser tenslotte, „merken we dat het publiek zelf al saneert. En gebeurt dat niet. dan moe ten we zorgen er op tijd te zijn." woning. Het was hiertegen, dat b. en w. de raad het meeste bezwaar hadden, omdat men van mening is, dat op dit terrein, dat in het uitbrei dingsplan ligt, woonhuizen moeten worden gebouwd. Te meer ook daar uit de gemeente Meliskerke meer be langstelling begint te komen voor bouw van woningen op deze terrei nen. Overigens had de Kustbouw N.V- mondeling een concessie gedaan, die hieruit bestond, dat de N.V. bereid was van deze woningen er drie te bouwen voor permanente bewoning en drie als zomerwo ning. Ook hierin zagen b. en w. echter geen heil. De heer De Buck drong er echter op aan deze kwestie niet 'te verwaarlo zen en het was op zijn voorstel dat de raad besloot deze kwestie aan te houden totdat de definitieve bestem ming van 4 bejaardenwoningen aan de Adriaan Davidsestraat, die even eens door Kustbouw worden gebouwd bekend is. Kleuterschool De raad besloot tevens een verzoek bij G.S. in te dienen 0111 machtiging te krijgen voor de uitvoering van verbeteringen aan de barak aan de Oörnelis Jaspersestraat. In deze ba rak wordt waarschijnlijk op i janu- ari a.s. een kleuterschool geopend van de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs. Het bedrag dat volgens de toelichting op de agenda hiervoor zal moeten worden gevo teerd bedraagt f 4500, waarbij de bijkomende kosten zijn inbegrepen. De kosten worden geschat op 4150. Het geldt hier een tijdelijk onderko men voor de school,, waarschijnlijk voor een periode van drie jaar. Wat een verzoek van de vereniging om beschikbaarstelling van gelden voor de eerste inrichting van bet tijdelijk onderkomen betreft, merkte burge meester G. A. A. Adelaar op, dat de ze eerste inrichting ook zal dienen voor de nieuw te bouwen school en dus niet als tijdelijk kan worden be. schpuwd. Bovendien is do steun voor de aanschaf hiervan reeds toegezegd bij raadsbesluit van 18 april j.l. Geen subsidie Een verzoek van <le hervormde gemeente in Meliskerke om een subsidie in de kosten van restau ratie van het kerkorgel werd door de raad afgewezen, waarbij de heer Koene (c.h.) wilde worden, geacht te hebben tegen gestemd. De totale kosten van deze restau ratie zullen j' 22.210,64 bedragen, waarvoor het rijk reeds een sub sidie vaii 65 heeft toegezegd. De heer Koene deelde mede, dat de opdracht voor deze restauratie reeds is gegeven en zei het bijzonder jam mer- te vinden, dat,de raad geen- sub sidie wilde, vérstrekken. Ten aanzien van een verzoek van het. besfuur van de Vereniging vool' Ge reformeerd Schoolonderwijs om'me dewerking voor de aanschaf van 20 bijbels en een kast, besloot de raad deze bijbels en de kast beschikbaar te stellen uit de inventaris, die on langs door de v.g.l.o. aan de gemeen te is overgedragen. Tevens besloot men een subsidie te verlenen voor de bouw van een muurtje langs de speelplaats van de school. De kosten hiervan bedragen 270. Op de ont werpregeling salarisherziening- sc. cretarissen, ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand in Zee land werd nógal kritiek geleverd. Men was over het algemeen van me ning, dat de gemeenteraden bij. de te nemen beslissingen zonder rneei' voorbij werden gegaan en besloot hiertegen bezwaar aan te tekenen. In verband met het feit, dat G.S. hadden geweigerd de uitvoering van het uitbreidingsplan voor de straat verlichting goed te keuren, gezien de zorgelijke financiële positie van de gemeente besloot de raad de uit voering tot een minimum te beper ken. De oude kosten bedroegen 10.500, deze zijn thans verlaagd tot 4100. De raad ging voorts ak koord met de 13e, 14e en 15e wijzi ging van de begroting voor 1961 en met de verhuur van diverse perceel tjes gemeentegrond. De rekening 1960, le wijziging van de begroting 1961 en de begroting voor 1962 van het brugeriijk armbestuur werdeii vastgesteld. Comité spijtoptanten Zeeland In het aahbevelingscomité in Zee land voor hulp aan spijtoptanten hebben, naast de woensdag gepubli ceerde personen, ook zitting de com missaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de heer J. A. van Bennekom te Middelburg, lid van de Tweede Kamer. Snel uit de greep van de griep.90ct MEER ZON Opklaringen én op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als gisteren, of iets hogere. ZON EN MAAN. 22 oktober Zon op 7.16 onder 17.32 Maan op 17.22 onder 4.57 23 oktober Zon op 7.18 onder 17.30 Maan op 17.49 onder 6.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2