„Helpt Elkander" in Tholen zestig jaar Brouwershavenaccepteert vorm van het ziekenhuisbestuur niet SLOTEN IN YERSEKSE MOER MACHINAAL GEREINIGD STEMMEN UIT DE KERKEN Waar zijn onze schepen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 OKTOBER 1961. RAAD TIJDELIJK NAAR DREISCHOR Burgemeester Vermeulen: „Rode Kruis met één hand in de gemeentekas" BROUWERSHAVEN is het niet eens met de bestuurssamenstelling van de stichting Rode-Krnisziekenhuis Schonwen-Duiveland. „De gemeenten kunnen opdraaien voor de jaarlijkse tekorten en het Rode Kruis kan met zyn meerderheid in het bestuur de beslissingen nemen. Op deze manier tast het Rode Kruis in de gemeentekas." In deze trant motiveerde burge meester A. H. Vermeulen vrydagavon d in de raad van Brouwershaven het stadpunt van b. en w. ten aanzien van de wijziging in deze gemeen schappelijke regeling, die door de herindeling van de gemeenten op het eiland noodzakelijk is geworden. Volgens de gewijzigde regeling heelt het Rode Kruis zitting in het bestuur met een voorzitter en zeven leden. Zierikzee heeft twee zetels en de. vijf resterende zijn bestemd voor de overige gemeen ten. En dat nu konden b. en w. van de nieuwe gemeente Brou wershaven niet slikken. „Wie be taalt moet de meerderheid In het bestuur hebben. Wij stellen TJ voor deze wijziging niet aan te ne men", zo was de raadsleden gead viseerd- En alleen met de aantekening dat het protestants-christelijke raadslid J. A. van der Bijl tegen was, gingen de dame en heren met deze gedach- tengang mee. Daarmee handhaaft Brouwershaven het principe van de oude raad, die destijds deze regeling evenmin kon accepteren en daarom ook geen deel had aan deze regeling. Burgemeester Vermeulen verduide lijkte de visie van de oude raad van de voormalige gemeente nog even. Met Dreisehor en Nieuwerkerk had men destijds al bezwaren tegen de voorgestelde bestuurssamenstelling gehad, maar bij de laatstgenoemde gemeenten ging men tenslotte toch overstag. Zodoende bleef Brouwers haven de enige gemeente, die zich afzijdig hield van het Rode-Kruiszie- kenhuis. En nu werd voorgesteld een wij ziging aan te brengen in de ver deling van de bestuurszetels meenden b. en w. daartegen nog eens fel te moeten protesteren. De heer Van der Bijl wilde deze zaak toch liever niet te veel op de spits drijven. Hij kwam met een compromis ter tafel. „Schakel het aantal leden van het Rode Kruis en dat van de gemeen ten gelijk of laat het ziekenfonds Schouwen-Duiveland eens mee praten in het bestuur", zo opperde hij. Het protestants-christelijke raadslid was namelyk bang, dat vhet standpunt Aanleg riolering te Bergen op Zoom aanbesteed ïn opdracht van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom is door de dienst gemeentewerken van deze ge meente het uitvoeren van grondwer ken, riolering en bijkomende werken in een zestal straten in Oost aanbe steed. Voor dit wérk waren vier ge gadigden van wie het aannemings- en transportbedrijf v. d. Corput n.v. Teteringen met f 36.400 de laagste was. Voor de andere inschrijvers, werden de'volgende bedragen geno teerd: 2. aannemersbedrijf Adr. Klip- pel, Stavenisse, f 49.600; 3. Joh. van Vossen en Zn., St. Annaland, f 50.600 en fa. J. en M. Moerland en Zn. St- Annaland f 51.790. De raming be droeg f 38.900. Omtrent de gunning zal door b. en w. van Bergen op Zoom nog worden beslist. Examens Voor het te Arnhem gehouden exa men voor commies-titulair van 's rijks belastingen, slaagde de heer M. P. P. van Riet, adjunct commies ter inspectie van de belastingen te Goes. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is de heer W. P, B. Nij- zink te Goes geslaagd voor het kan didaatsexamen economie. De heer W. Nijzink te Goes slaagde aan de stedelijke universiteit té Am sterdam voor het kandidaatsexamen economische wetenschappen. Bij het 50-jarig bestaan van de vis sersvereniging „Helpt Elkander" te Tholen werd schipper Joli. van Luyk een zilveren medaille van de vereni ging opgespeld. Volgende week be leeft deze oprichter het 60-jarig be staan van de vereniging. van b. en w. stroeve verhoudingen zou scheppen en daarom toonde hg zich een sterk voorstander van pa riteit in het aantal leden. Naar Dreisckor De raadsleden vergaderden vrijdag avond voor het eerst in een nieuwe omgeving: het Plaatsenhuis van Drei sehor. Nu het stadhuis van Brou wershaven is ontruimd heeft het ge meentelijke apparaat de wijk geno men naar Dreisehor, waar het voor malige gemeentehuis voorlopig nog belangrijke diensten bewijst. Overigens bleek tijdens deze vergade ring, dat liet hoog tijd wordt om de zogenaamde primitieve begroting, na de herindeling opgemaakt, te vervan gen door een stuk waaruit de raad een ïyn voor zijn beleid kan trek ken. Mevrouw E. P. Motmans-van der Feen (v.v.d.) gaf by de vaststelling van een begrotingswijziging van de vroegere gemeente Noordgouwe de eerste wenk in die richting door er op te wijzen, dat een post van ruim 800 voor aankoop van een stuk grond niet opnieuw op de begroting 1961 van. Brouwershaven was ge bracht. Even later was het de heer Van der Bijl, die dè opmerking plaatste, dat de post onvoorziene uit gaven op de primitieve begroting ze ker niet meer reëel genoemd kan worden. Hij was het verder niet eens met de zienswijze van burgemeester Vermeulen, dat de'financiële positie van de gemeente weinig zorgen baart. Urgentieplan Financiering van de vernieuwing van de havenbeschoeiing van Brouwers haven, restauratie van het stadhuis en dergelijke zag de heer Van der Bijl ten koste gaan van andere brood nodige werken, zoals de bouw van drie scholen in Brouwershaven en het uitvoeren van een rioleringsplan in Noordgouwe, Zonnémaire en een deel van Brouwershaven. Daarom drong de heer Van der Bijl nog eens aan op het opstellen van een urgentieplan. Burgemeester Vermeulen kon al deze kleine terechtwijzigingen wel billij ken. Hij zegde toe, dat in een vol gende vergadering een definitieve be groting op tafel zal komen en, dat b. en w. een schema van de meest dringende projecten zal opstellen. De raad stelde nog een verorde ning op de heffing van haven en kadegelden in de gemeente vast en verleende de school met de bybel te Brouwershaven een krediet voor de aanschaf van een nieuwe kachel. VOLGENDE WEEK FEESTAVOND Terneuzense brandweer veegde de schoorsteen H Een eenheid van de Terneuzen- H se brandweer rukte vrijdag- middag tegen half een uit naar p §1 een pand in de Jozinastraat, M waar een schoorsteenbrand n H was gemeld. Ter plaatse bleek, dat de bewoonster wat lompen in de kachel had gestopt en H daarmee ongewild brand in de schoorsteen had veroorzaakt. H Om geen verdere risico's te ne- |f men pakten de brandweerlieden de kachel op en plaatsten die n H buiten de woning. n Aangezien er verder weinig te H blussen viel, zijn ze maar be- gonnen met het vegen van de f§ schoorsteen. Er kwamen vijf H volle emmers roet uitn IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Verkoping woonhuis Woensdag werd ten verzoeke van de erfgenamen van wed. J. Flohilvan Oeveren publiek verkocht het woon huis en erf aan de Damstraat 88. Hoogste inschrijver was de heer A. Goeman voor f 5000. Koper de heer P. van Putten voor f 51o0. LANDELIJKE DEMONSTRATIE Een van de demonstrerende slootrei- nigingsmachines in actie in De Moer te Yerseke. Van belang voor waterschappen Op een daarvoor geschikt terrein in De Moer bij Yerseke is vrijdag een landelijke demonstratie slootrei- nigen gehouden. Met name van de zijde van de polders en waterschap pen bestond hiervoor grote belang stelling. Vele honderden waren, on danks de regen, uit alle delen van Nederland naar Yerseke gekomen om daar de nieuwste macliines op het gebied van de reiniging van slo ten in werking te zien. Uit de de monstratie bleek wel, dat men aller wegen vrijwel heeft afgedaan met het systeem van uitmaaien van de sloten. Dit als gevolg van de grote schaar ste aan arbeidskrachten. Onder druk .hiervan zien met name de polders en waterschappen uit naar betere methoden, in dit -geval dus het mechanisch reinigen van de slo ten. Niet alleen machinaal reinigen, behoort tot de „uitrusting" van de polders en waterschappen. In Zeeland is men op dit gebied echter nog niet zover als op vele plaatsen elders in het land. Vele van de 16 demonstre rende machinese waren dan ook nog Voorzitter J. H. Bal weet van wanten ■\jA EEN week van zwal- ken over de Noordzee en de Wadden zullen de vis sers van Tholen volgende week vrijdag de avond van hun wekelijkse thuiskomst ditmaal niet reserveren voor het gezin. Het klinkt een beetje boud, omdat de man nen doorgaans hun schip perstruien, hun petten, hun laarzen en hun overalls op deze vrijdagavond verwisse len voor wat huiselijker dracht om de gezelligheid van de eigen woning na een weekje buitengaats over zich te laten komen. Maar volgende week vrijdag heeft de Inbreuk op deze vaste regel een gegronde reden: de vissersver eniging „Helpt Elkander" van Tholen bestaat zestig jaar. Zestig jaar hebben de vissers van Tho len elkander geholpen. Met dat ene zinnetje is eigenlijk alles ge zegd. Daarom wordt het vrijdag in het clublokaal van hotel „Zee land" feest. Er zullen herinneringen worden opgehaald. De vijftig leden van. de vereniging zullen er luisteren, naar een toespraak van de secre taris van de Stichting de Neder landse Visserij, dr. Kranenburg over „Het onstaan van de visserij in Zeeland en in Tholen", Benny Vreden komt als conférencier in het gezelschap, er zal een glas geheven worden, het zal er weer vrolijk toegaan. Zestig jaar „Helpt Elkander". Er is één lid van de Thoolse vereni ging, die het allemaal nog weet. De tachtigjarige Johannes Adri- aan van Luijk. Meer dan vijftig jaar woont hg al op de Wal, vlak tegenover de Thoolse brug, met het uitzicht op de oesterputten en de bedrijvigheid in de haven. Tot zyn 71ste jaar heeft hij gevist. Op bot. Samen met zijn broer Jacob trok hij er iedere dag weer op uit. Naar de gepachte gronden in de buurt van Goeree- Overvlakkee, waar de „Tholen- 35" menig argeloos visje heeft verschalkt. Diezelfde Johannes van Luyk heeft in 1.901 meege holpen aan de oprichting van de vereniging. Onder de zinspreuk „Helpt Elkander", zo staat er ver meld in de statuten, die in 1905 koninklijk werden goedgekeurd. En diezelfde statuten omschreven heel duidelijk het doel: het steu nen van de weduwen en wezen van de vissers en de minvermo-; gen en zieke collega's, bet, ver schaffen van steun bij eventuele schade aan vaartuig of vistuig, het behartigen van de belangen van de visserij in liet algemeen.... Zeven en een halve gulden per week was de uitkering aan de armlastige botvissers, die in de crisisjaren nauweigks het hoofd boven water konden houden. Van Lugk heeft er voor gezorgd, dat de vereniging er kwam. Mét de andere oprichters, die nu niet meer in léven zijn, Eg het yijf- Be -tigjarig bestaan van „Helpt Elk ander" kreeg hij met Arend Schot een zilveren medaille van de ver eniging. En in die tussentijd is er door de Thoolse vissersvereniging heel wat gepresteerd. Uitkeringen worden er niet meer verleend. Ge lukkig niet. De opzet van de ver eniging is niet vergeten, maar men is een heel andere kant opge gaan. „Helpt Elkander" heeft zich in de provinciale en de landelijke organisaties gepresenteerd. elangrijk werk wordt op het ogenblik verzet door voorzit ter J. H. Bal. Hij heeft de Thoolse vissersbelangen in „Zevi- bel" gebracht; hij heeft zitting in het produktschap van vis en vis- produkten. Maar niet alleen de Thoolse zaken. „Helpt Elkander" spreekt middels zijn voorzitter mee op landelijk niveau. In de Mossel-adviescommissie, in de Ne derlandse vissersbond. Men heeft op het ogenblik een voorzitter, die van wanten weet! Een man, die in tien jaar de naam van Tholen al overal heeft laten vallen. En op hun beurt hebben de leden het nodige profijt getrokken van hun jubilerende vereniging. De sche pen, die samen de Tholose vloot vormen hebben het gezamenlyk aantal paardekrachten verveel voudigd, men krijgt van alle kan ten voorlichting over scheepsmo toren en nieuwe visserijmethodes, men viert tegenwoordig ieder jaar zyn eigen visserijfeesten. Kortom: men helpt elkander. En dat wordt nu volgende week vrjj- dag gevierd. Daarom zyn de man nen die avond niet thuis bij de kachel, maar in het clublokaal. (Slot van pag. 3) waarlijk oecumenisch orthodox con cilie. Het is dus een lange weg die de oosterse kerken voor zich zien en als we dit bedenken, mogen we ook niet verwachten dat er wereldschokkende dingen zouden tevoorschyn komen. In zijn slotzitting heeft het congres eenparig een boodschap aanvaard, die begint: „Volkomen beVcust van de zware verantwoordelijkheid die wij hebben voor God en voor de mensen, verklaren wij, dat wij ons hebben be zonnen in een geest van broederlijke verbondenheid op de onderwerpen, die ons beperkt vermogen te boven gaan en dat wij een eenstemmig ak koord hebben bereikt wat betreft de lijst van zaken, die op de voor-synode in studie zullen worden genomen". Van deze eenstemmigheid en broe derlijke verbondenheid is in ieder ge val zoveel openbaar geworden, dat neutrale waarnemers dit alleen maar bevestigen. Door de nood gedwongen is men ook j naar elkaar toegedreven. Men heeft in grote voorzichtigheid zijn weg ge zocht. De Russische delegatie vroeg in een lang rapport dat het congres stelling zou nemen wat betreft de in ternationale politieke vraagstukken, vooral wat betreft de algehele en complete ontwapening en dat het alle kolonialisme zou veroordelen, de be kende klanken die we uit Moskou meer hebben gehoord. „Maai1 het congres heeft op Rhodos nog weten te staan boven de politieke interna tionale keus en in volledig akkoord OLDENBARNEVELT L GORINCHEM 1» l TAMO 10 te Rotterdam WATERLAND IS t» Am WIELDRECHT 19 to F HOLENDRECHT JAC. VEROLME DIEMEROIJK 21 PHILIDORA 21 te r johouc 21 t AAROIJK 20 to Rottord. AKKRUMOIJK 20 to Roti CALTEX NAPELS 20 te CELEBES 19 te Amnterdn MISSISSIPflLLOYD 20 Cliittaflono NAESS COMMANDER PAPENDRECHT J HECTOR 19 I MONTFCRLAND p. OLOEKERK 20 to P AOAMEMNON 1 SENEGALKUST 19 1 ALKAfo 19 p. aeachyhead r rajoo n. Cartagena ACILA 20 te Rotter AM9TEI.DIJK 20 to ARNEDIJK 19 V. R OAAOTERKERK 10 V AMMON 19 V. Oeorget Paramaribo AMSTELHOEK 10 9. I naar Norfolk attis 19 p. Jamaica n A TVS 20 to 01alto BANTAM 10 aro m *W Engeland B0HITA 10 00» m n vader a. auayagull TARA 21 to Rot THUREORECHT J VonetlH Man* al Ahmedl met de afvaardigingen uit het Oos ten, heeft het van geen sociale posi tie-keuze willen weten dan die, welke hun basis vinden in het Evan gelie". Alle rassen-discriminatie De Oosters-Orthodoxe Kerken nemen heeft men verworpen. Voorzichtigheid een tussen-positie in tussen Rome en het protestantisme. Er zijn dingen die hen met Rome verbinden en an dere, die zij gemeen hebben met het protestantisme. Nu ls het altijd de vraag geweest of deze kerken zich meer thuis zullen gevoelen brj Rome, dan wel bg die grote groep met zijn vele variaties, die uit de Kerkher vorming is voortgekomen. Een paar jaar geleden, toen het Centrale Comi té van de Wereldraad der Kerken op ditzelfde Rhodos vergaderde en er vele Oosters-Orthodoxe bisschoppen aanwezig waren, hebben r.-k. waar nemers kans gezien deze Oosters- Orthodoxe bisschoppen bijeen te kry- gen voor een aparte bespreking, die toch eigenlijk ten doel had dat er nauwere betrekkingen zouden komen tussen Rome en de Oosters-Ortho doxe Kerken. Daarover is nadien het een en ander te doen geweest. Toen de paus, nu al weer bijna twee jaar geleden, zijn oecumenisch con cilie aankondigde, dat zou gaan over de eenheid der christenheid, heeft hg toch wel'heel in het bgzonder ge dacht aan de Oosters-Orthodoxe Ker ken. De vraag, die na het congres, nu op Rhodos gehouden, als vanzelf bij ons opkwam is, of men het aldaar ook gehad heeft over de verhouding tot andere kerken. Waarnemers wa ren uitgenodigd van de Wereldraad, van de R.-K. Kerk, van de Engelse Kerk, de Oud-Katholielce Kerk enz. In de boodschap ls er een passage gewijd aan de verhouding tot Rome. Er is voorzien „in een on derzoek over de punten waar men het met elkaar eens is en waar men het niet met elkaar eens is wat betreft het geloof, het bestuur en de kerkelijke dienst". Het is uiterst voorzichtig gesteld, maar het geeft geen blijk van meer toenadering. Wat de Wereld raad der Kerken betreft lezen we: „De Oosterse Kerk komt te za nten in het ware geloof, hetzelfde geloof, waarvoor ook de Wereld raad der Kerken, waartoe reeds alle takken van de Orthodoxie be horen, werkt". Het is eveneens voorzichtig gezegd. Meer nadruk heeft men gelegd pp de eenheid van de oude Orthodoxe Ker ken in het Oosten. In dit verband worden ook genoemd de Anglicaanse Kerk en de Oud-Katholieke Kerk, welke laatste zich, bij monde van het internationale congres dat juist in Haarlem bijeen was, gehaast heeft te verklaren dat zij bereid was een com plete unie aan te gaan met de oos terse kerken. Maar, gezien de agenda voor de voor-synode, is men eerst van al van plan de eenheid van de oosterse kerken zelf te bewerkstelli gen. De samenkomst op Rhodos mag in derdaad een „grote gebeurtenis" wor den genoemd. Gezien al de gevoelig heden die hier liggen, zal deze toch' nog niet zo gemakkelijk zijn. Voor heel de christenheid, Waarvan deze kerken zo ongeveer een vijfde deel uitmaken en zelfs voor heel de we reld en haar inwoners, is l>et tc ho pen dat deze kerken waarlijk de een heid bereiken, waar zij naar verlan gen. H, nimmerin werking gezien in Zee land. Tijdens deze demonstratie werd ove rigens wel duidelijk, dat machinaal en chemisch reinigen in feite elkaar aanvullen. Bij de chemische reiniging sterft bijvoorbeeld het riet wel af, maar is daarmee nog niet verdwe nen. Dit dient dan langs mechanische weg te worden verwijderd, evenals het overtollige slik en' dergelijke. Spectaculair werk vertoonde met, name een z.g. baggefboot klip, die de bagger in de sloten opzuigde en tot circa 25 meter gelijkmatig over het land verspreidde. De de monstratie met deze machine trok dan ook veel belangstelling, even als enkele van de hydraulisch wer kende kranen. Voor elk type sloot werd een machine gedemon streerd. Hoewel de chemische reiniging slechts een klein gedeelte van het programma uitmaakte, werd ook hier toch de nodige aandacht aan ge schonken. Ruim 3 maanden geleden hebben vei'schillende sloten een che mische „beurt" gehad en dit resultaat was thans duidelijk zichtbaar. Uiteraard werd de nodige voorlich ting gegeven. Niet alleen door ir. H. M. Elema van het rijkslandbouwcon- sulentschap. voor landbouwwerktui gen en arbeidsmethod.en te Wagenin- gen, maar ook door de voorlichters van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes. Hoewel de hoge wa terstand in de sloten een ongunstige invloed had op de werkzaamheden van de verschillende machines, kan de demonstratie als geslaagd worden beschouwd. Deze demonstratie werd georgani seerd door de rykslandbouvvvoorlich- tingsdienst voor de Zeeuwse Eilan den, de Unie van Waterschapsbon- dèii, het waterschap „De brede wate ring van Ztrid-Beveland" en het Land bouwschap. Heden werd van onze zijde weggenomen na een langdurig geduldig gedragen lijden onze zeer geliefde man, va der, zoon, schoonzoon, broeder, zwager en oom MATTHEUS PHILIPPUS MAAT, echtgenoot van M. A. MaatBliek, in de ouderdom van 50 jaar en 6 maanden. Biervliet M'. A. Maat—Bliek. Marijke. Familie Maat. Familie Bliek. Biervliet, 20 oktober 1961. Algemene kennisgeving. Heden v overleed in het ziekenhuis te Oostburg onze geliefde man, va der, behuwd-, en groot vader, zoon, broeder, behuwdbroeder en oom, de heer IZAAK VERHAGE, in de ouderdom van 70 jaar. Nieuwvlïet F. Verhage du Fossé. Amsterdam A. J. Verhage. F. Verhage Zegers. Frangoisje.' Zuidzande Familie Verhage. Nieuwvliet, 20 oktober 196,1. Dorpsstraat 1. De begrafenis zal plaatshebben op dins dagmiddag 3 uur te Nieuwvliet. Heden is van ons heen gegaan, na een lang durig, maar geduldig gedragen lijden, mijn lieve man en onze lie ve zorgzame vader, be huwd- en grootvader, PIETER JOHANNES ANTHONY DOOTJES, op de leeftijd van 74 jaar. Goes: J. C. Dootjes Melse Breda E. Dootjes J. N. Dootjes 'Kalcebeeke Goes: J. M. Dootjes Breda: J. A. Dootjes A. J, Dootjes Goes, 20 okt. 1961. Parallelweg 26. Dc teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 23 oktober a.s., des n.m. 2 uur, op de alg. begraafplaats te Goes. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Geen toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18