PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT HUURVERHOGING GAAT 1 JULI 1962 IN Negen opvarenden van IJmuiden 32 gered De jeugd van Zeeland spaart regelmatig In 1964 en 1966 nog eens tien procent mét compensatie Vandaag... Staatsgreep in Bolivia mislukt A.O.W.-premie verhoogd Luistervinken 204e jaargang - no. 248 Dagblad, ultgav» van da firma Provincial# Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent p»j week, 7,00 p. kw.; fr. p, p. 7.25 per kw. Losse nuipmers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 37 «at p.r m.ra. Minim, p. advertentie J 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau»; Vllgslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Tetneuzen, tel. 2116; Zlerikzee. red tel 2425. adm tel. 2094. TIEN PROCENT TEGELIJK MET DE BELASTINGVERLAGING (Van onze Haagse redactie) De reeds eerder aangekondigde huurverhoging 1962 gaat in op 1 juli. De regering is afgeweken van haar aanvankelijke voorne men de huurverhoging op 1 april te doen ingaan. Dit blijkt uit het wetsontwerp inzake een nieuwe algemene liuur ver hoging, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. In zijn memorie van toelichting merkt de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid, mr. J. van Aartsen, op, dat hoewel er tussen het voor stel om de reeds wettelijk vastgestelde belastingverlaging op 1 juli 1962 te doen ingaan en de voorgestelde huurverhoging geen innerlijk verband bestaat, het toch zekere voordelen heeft een coördinatie in de tijd tussen deze maatregelen tot stand te bren gen. Onder de huurverhoging zullen ook alle woningwetwoningen vallen. Indien hierdoor bij na oorlogse woningwetwoningen uitzonderlijk hoge huren ont staan, kan de huurverhoging tot een geringer percentage dan het in de wet vastgestelde worden teruggebracht. Subsidies worden verlaagd Het wetsontwerp algemene huurverhoging 1962 voorziet in een huurverhoging van 10 pro cent voor de eerste gemeente- klas; van 11 procent voor de tweede en derde, en van 12 pro cent voor de vierde en vijfde ge meenteklas. De huurverhoging zal gepaard gaan met een verlaging van de subsidies voor de woningbouw. De minister her innert er aan. dat over de omvang en de vorm van een compensatie voor de loontrekkenden reeds advies is ge vraagd aan de Stichting van de Ar beid. Bij dé hierboven genoemde percenta ges is de regering ervan uitgegaan, dat er na de thans voorgestelde ver hoging. in vier jaar tijds nog twee verhogingen van gelijke percentages zouden moeten volgen, namelijk in 1964 en 1966. Uitzonderingen De voorgestelde huurverhoging heeft betrekking op alle woningen met uitzondering van: a. De „vrije sector-woningen", de huur van deze woningen kan vrij tus sen huurder en verhuurder worden overeengekomen. b. De met een rijkssubsidie volgens de premieregeling van 1950, 1953, 1957 of 1958 gebouwde woningen, voorzover de huurprijs daarvan tot dusverre niet bij of in verband met een algemene huurverhoging is ver hoogd. c. De woningen waarvan de huurprijs op 31 maart 1960, naar gelang van de gemeenteklas, niet hoger was dan 9.—, S.—, 7.—, 6.— of 5 per week, tenzij de woning, volgens een verklaring van de huuradvies commissie, geen gebreken heeft en er geen achterstand in het onderhoud is. TSJOE EN-LAl TIKT NIKITA OP DE VINGERS De minister-president van Chi na, Tsjoe En-Lai, heeft gisteren in een toespraak te Moskou de houding van de Sowjet-Unie je gens Albanië aan de kaak ge steld. Tsjoe stelde voor geschillen tussen landen van het socialistische kamp voortaan niet meer openlijk te be handelen „omdat deze manier van doen niet marxistisch is". Deze meningsverschillen moeten met geduld en in een geest van samen werking worden opgelost. Hij zei dat alle socialistische landen Albanië inbegrepen, eensgezind zijn. President Kennedy is volgens hem „een trouweloze man en een avontu rier die plaatselijke oorlogen cn een atpomoorlog voorbereidt". De leiders van twee Europese com munistische partijen, die gisteren het congres toespraken Wladyslaf Go- moelka (Polen) en Mauricè Tliorez (Frankrijk) vielen Krocsjtsjew echter krachtig bij in zijn veroor deling van de Albaanso collega's. wordt Sasso <k* Davriche- K wy, een halfbroer van Stalin, S die naar Frankrijk vluchtte, te Parijs 80 jaar. Davrichewy werkte tijdens de eerste wereldoorlog voor de Franse geheime dienst. Hij .genoot S vooral bekendheid als stunt- en oorlogsvlieger. Premiewoningen Voor de premiewoningen, waarvan de huurprijs niet automatisch zal worden verhoogd, kan bij afzonder lijke ministeriële beschikking een verhoging worden toegestaan, indien de huur beneden peil zou komen te liggen. Verzoeken daartoe zullen bin nen een bepaalde termijn moeten wor den ingediend. Bedrijfspanden Het percentage waarmede de huren van bedrijfspanden en ander gebouwd onroerend goed niet zijnde een wo ningten hoogste mogen worden vermeerderd, zal gelijk zyn aan dat van de huurverhoging voor de wo ningen. Huurder en verhuurder zul len over dat percentage tot overeen stemming moeten komen. Ook na de komende huurverho ging zullen huurders van wonin gen, die gebreken vertonen of waarvan de verhuurder het on derhoud heeft verwaarloosd, de (Zie slot pag. 3 kol. 4) Duizenden studenten hebben in de Italiaanse stdd Milaan een felle de monstratie gehouden tegen voorgeno men maatregelen van de regering tot hervorming van het technisch onder- ivijs. Foto: de via Montenapoleone in Milaanwaaraan een grote technische school is gelegen, werd geheel ver sperd door zittende en rondhangende studenten. Volgens een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken In La Paz is woensdag in Bolivia een poging tot een staatsgreep gedaan, tfie óp niets uitliep. Een groep samenzweerders, aldus het communiqué, onder leiding van Jose Nunez Rosales, van wie liet meren deel had deelgenomen aan de contra revolutie van 21 juli 1946, begaf zich met een tiental vrachtauto's naar de kazerne van Viacha, een plaats: op 30 km van La Paz. .Zij hadden ge dacht de militairen van dit garnizoen te kunnen bewegen naar de hoofdstad te trekken, maar zij werden daaren tegen voor een groot deel door de militairen aangehouden. De weinige samenzweerders die (visten te ont komen, verzamelden zich later in het stadsplantsoen. Daar werden zij ech ter vrijwel allen door militairen en politiemannen gearresteerd. Jose Nu nez Rosales pleegde zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te schieten. HUWELIJK VAN LICHTW ACHTER UITGESTELD WEGENS STORM ij „Dat loopt fout", zei Roel Kuil, lichtwachter op het vuurschip Ter- §j schelling. „Daar gaat mijn trouwdag". Roel Kuil zou gisteren in het huwelijksbootje stappen met mejuf- frouw Ursela de Ruyter uit Oude Schild op Texel. Dinsdag zou het p aflossingsvaartuig hem van het vuurschip naar de wal brengen, vier uur varen. Maar door de woeste zee moest het schip binnengaats blijven. Het was niet verantwoord langszij van het lichtschip te komen. Het bruidje op Texel gaf de moed niet op. Ze probeerde een hef- schroefvliegtuig te charteren maar wegens de vele antenens en andere obstakels die aan een lichtschip verbonden zitten kon ook i§ dit communicatiemiddel niet worden ingeschakeld. g§ Er zit nu niets anders op dan een rustige zee af te wachten H Voorlopig hebben ze de trouwdag nu vastgesteld op 24 oktober. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllH Opgepikt door Brits schip Drie doden geborgen, twee vissers vermist West-Europa werd gisteren voor de tweede achtereenvolgen de dag door zware stormen ge teisterd. In deze storm is de IJmuiden 32 „Elie Chenevïete" vergaan. Van de veertien opva renden zijn er negen behouden aan boord gekomen van de Brit se treïler Granby Queen, nadat dit schip de sloep met tien op varenden van de IJmuiden 32 had opgepikt. Een van de vis sers, matroos H. Pruis uit IJmuiden bleek te zijn overle den. Er werden nog vier mannen vermist. Het zijn: de eerste machinist R. Doets uit Haarlem, de tweede ma chinist W. van Dijk uit Katwijk, de kok E. van de Harst uit IJmuiden en de matroos A. Kok uit Egmond. Een vissersboot heeft later het stof felijk overschot van twee van hen gevonden. Het scheepvaartverkeer over het Kanaal lag gisteren stil, het lucht verkeer ondervond hinder. In Ita lië gaat de storm gepaard met sneeuw, koude en overstromingen. Op het stadsplein van het stadje Altripalda bij Avelüno stond het water twee meter. hoog. In de Apennijnen is sneeuw gevallen. De passen in de Dolomieten zijn door sneeuw versperd en de tempera tuur is er ondpr het nulpunt. Door overstroming van de rivier de Sabato liep een zwavelmyn in Züid- Italie onder. De tweehonderd mijn werkers, die onder de grond waren konden allen worden gered. Een Spaans schip zou in het Kanaal van Bristol de waarschuwingsboei van een onderzeeër hebben gezien (boei die losgelaten wordt, wanneer iiet schip niet aan de oppervlakte kan terugkomen). De Britse marine verklaarde echter dat er geen onder zeeën in het Kanaal is. Het premiepercentage ingevolge de A.O.W. en de A.W.W. tezamen is met 0,25 procent verhoogd tot 7 procent. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zijn goedkeu ring verleend aan een besluit van de sociale verzekeringsbank, waarbij het premie-percentage ingevolge de A.O.W. is vastgesteld op 5.75 procent en dat ingevolge de A.W.W. ongewij zigd op 1.25 procent. Het nieuwe premie-percentage zal met ingang van volgend jaar van toepassing zijn. OP DRIE MANIEREN Het begint bij geboorte met een premie De Zeeuwse jeugd spaart goed; zij gooit het geld niet over de balk. Dat is de me ning van verscheidene Zeeuw se spaarbankdirecteuren en kassiers van boerenleenban ken, wanneer men vraagt hoe het met de spaarzin van de Zeeuwse jongeren is gesteld. Vergeleken met' de andere provincies brengt Zeeland het er op dit gebied niet slecht af. De jeugd spaart behoorlijk via de Zilvervlootactie, die nu drie jaar draait, op de school met het schoolsparen en ook legt zij regelmatig geld in op de „normale" ralMtifafMu „De jeugd helpt op die manier een klein beetje mee aan het Delta plan," zegt de heer J. van Dongen, directeur van de Vlissingse Nuts- spaarbank. „Want vanhet geld, dat de jongeren inleggen worden staatsobligaties gekocht en daar mee financieert de staat bijvoor beeld het Deltaplan of bruggen en wegen." Zo'n 5000 jongeren sparen via de scholen op de Vlissingse spaar bank met bijkantoren mee. waarbij dan nog komen de 900 rekeningen van jongeren, die deelnemen aan de Zilvervlootaetie. En dat neemt nog steeds loe. Spelenderwijs ..De spaarbanken maken het de ouders al vanaf de geboorte van hun kind gemakkelijk om met sparen te beginnen," vertelt de heer van Dongen Dat zeggen ook de kassiers van de boerenleenbanken. Bij de geboorte van hun spruit krijgen de ouders een boekje, met een beginbedrag. Op de lagere school koopt de jeugd bij de onderwijzer of onderwijzeres gretig de zegeltjes van tien cent of een kwartje om die op een kaart te plfdcken. Waiuiper ae kaart vol 1», üttë- fan» ttt*? a* bwfë, die het geld bijschrijft. Zo loopt liet bedrag op zo'n boekje aardig op. Dé'-jeugd leert spelenderwijs spa ren. „I)e lagere-scliooljeugd spaart prima," is de mening van de kassier van de Dombiirgse boe renleenbank, de lieer Minder- lumd. „Maar na het schoolspa ren op de lagere cn ulo-scliolen is er voor de jeugd tot vijftien jaar geen speciale regeling." De jongens en meisjes sparen natuurlijk wel door op hun eigen boekje. Vanaf liuu vijf tiende doen ze uw mee aan de Zilvervlootaetie, waarvoor tie staat: na zes jaar of langer een premie geelt. Voor de jeugd, die op de middel bare scholen zit. sparen voorna melijk de oudera. De middelbare scholier krijgt niet zo erg veel zak geld en de „verleidingen" zijn groot. Daarom brengen de ouders nog wel eens het een en aader naar de spaarbanken. „De ouders maken er dan veel werk van," zegt de heer AL de Regt van de Nutsspaarbank in Zierikzee. De heer De Regt meent, dat er op Schouwen en Dulveland zo'n dui- nend jongeren me8dö6b aas de Zilvervlootactie. „Die actie heeft hier niet zo'n goede aftrek gevon den," vertelt de directeur van de Zierikzeese Nutsspaarbank. „Het zegt de jeugd eigenlijk niet zo veel over zes jaar tien procent van het gespaarde geld te krijgen, zij heeft het liever meteen." Toch zijn ook hier de resultaten niet onbevredigend te noemen, maar men had wel méér verwacht, toen de actie startte." Liever bromfiets Een zelfde mening verkondigt de kassier van de Thoolse boeren leenbank. de heer J. C. Melse. Ook op Tholen is de animo voor de spaaractie „Zilvervloot" niet zo bijster groot. „Ze willen er hier niet erg aan, misschien wel. door dat het geld als het ware vastzit. Ze kopen er liever bromfietsen en and?r spul voor." De kassier van de boerenleenbank in Oostburg, de heer J. J. de Vol- dere is het er wel mee eens. De werkende jeugd spaart minder dan de schoolgaande jongerenzeker op de Zilvervlootactie. De boerenleenbank In Ternen- zen heeft 233 jongeren, die geld (Zie slot ptag. 2 kol. 3) ftantli tin Voor de oorlog hadden sommige omroepen de gewoonte hun luis teraars aan te duiden als „luis tervinken", een gewoonte die wat in onbruik is geraakt. Terecht, want het woord heeft vooral een ongunstige betekenis. De nieuwste druk van Van Dale geeft dan ook als eerste verkla ring „iemand die heimelijk afluistert" en pas als tweede „radio-luisteraar". Bij die luisteraar is er echter al thans. aan deze zijde van het IJzeren Gordijn als regel niets heimelijks bij, zodat het inderdaad een beetje vreemd is hem niettemin „luister vink" te noemen. Maar al raakt nu het woord in verband met de radio zo langzamerhand in onbruik, toch wil dit niet zeggen dat dit soort vinken in ons land niet meer zou voorko men: ze zijn er wel degelijk en het woord is dan ongunstig bedoeld, na melijk voor heimelijke luisteraars, die bij hun kwalijke werk gebruikmaken van de radio-techniek. De laatste tijd is deze vorm van „luistervinkerij" in het nieuws gekomen, onder meer door publikaties over de directeur van een onderwijsinrichting, die ge sprekken van leer lingen zou hebben afgeluisterd door middel van een ra dio-installatie. In het algemeen gaat het hier dus om het gebruiken van bepaalde elektronische apparatuur voor een ander doel dan waarvoor die is aangelegd: bedoeld is aanvan kelijk het verkrijgen van een snelle communicatie tussen diverse ver trekken of afdelingen, geworden is het echter in sommige gevallen een installatie om te luisteren naar ge sprekken zonder dat betrokkenen zich daarvan bewust zijn. Wanneer men van dergelijke praktijken kennis neemt, dan zal menigeen daarover ver ontwaardigd het hoofd schudden, maar toch niet aannemen dat het hier om een wijd-verbreïd kwaad gaat. Onlangs echter heeft een vak bond de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalindustrie het nodig geoordeeld in zijn bondsorgaan voor deze „stille verklikkerij" te waarschu wen en daarbij niet geschroomd om in duidelijke taak uiteen te zetten hoe men over dit misbruik van elektronische communicatiemiddelen denkt. Dit wordt er namelijk ge zegd: „Feïteljjk plegen zij, die in hun bedrijf gebruik maken van deze ziel loze apparatuur een aanslag op het recht van ieder mens om zichzelf te zijn. Deze stiekemerds ondermijnen het toch al schrale vertrouwen en vergiftigen het klimaat". Naar aan leiding van deze publikatic wees de r.-k. „Volkskrant" er enige dagen la ter op, dat het gebruik én het misbruik van radio-elektronische apparatuur ook in ons land al ver is voortgeschreden. „Men vergist: zich deerlijk als men zou denken, dat uitsluitend of zelfs maar in over wegende mate werkgevers 'gebruik of misbruik zouden maken van de geboden kansen. Er zijn zelfs pastoors, die de gelegenheid te baat nemen om in de pastorie de preek af te luisteren van hun kapelaans en deze te adviseren voor de predikaties, die volgen na de zondagse vroegmis. Ze maken overigens slechts gebruik van de perfectie van de techniek, die en dat is de ironie van de nieuwe ontwikkeling bij enige storing in de apparatuur het A.N.P.-nieu\vs of een profane radiouitzending langs de wegen van inductie door laat klinken ln het kerkgebouw". Aldus de Volks krant. Dat laatste is zo herinne ren wijj ons enige jaren geleden nogal opvallend gebeurd bij de bij zetting van het stoffelijk overschot van stadhouder Willem V in de graf kelder van de Oranjes: tijdens de plechtigheid klonk plotseling amuse mentsmuziek door de kerk.., Waar het echter in deze kwestie omgaat, zijn niet de al dan niet gewilde ironische situa ties. maar is het bewuste en gewilde misbruiken van radio-elektronische apparatuur. Een dergelijk misbruik behoort inderdaad ten felste te wor den gehekeld, want dit luistervin- ken-spel dat overigens in sommige westerse landen (de V.S. met name) al heel ver is voortgeschreden be hoort niet thuis in een vrije wereld, doch is een attribuut van 'totalitaire stelsels. En wanneer de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalindustrie reden heeft aan te nemen, dat er in Nederland bedrijven zijn. waar men misbruik maakt van moderne appa ratuur, waar men dus „luistervink je" speelt, dan is het terecht, wan neer de bond in ronde woorden deze praktijken hekelt. Het is overigens goed er op te wij zen. dat men wel eens onbe doeld het slachtoffer kan wor den van fouten in de apparatuur. Bij de telefoon is dat soms opvallend: men draait een nummer en zonder dat men ér* iets aan kan doen „valt" men ir^ een ander gesprek. Onlang* vertelde ons iemand, dat hij op deze wijze allerlei dingen had gehoord, die niet voor hem waren bestemd. Zon der het te willen was hij „luister vink" geworden. Dat overkomt ieder een wel eens, die vaak van de tele foon gebruikmaakt, maar hij dient dan te bedenken, dat hij een ongewe ten getuige wordt van' een gesprek, waarmee hij niets heeft te ma ken. En er blijft hem in dat geval slechts één handeling over. namelijk onmiddellijk de hoorn neerleggen. Wie dat niet doet. maakt zich schul dig aan .Juistervinkerij". Eu dat is onbetamelijk! Twee Franse militairen die in de Zuid- dult»e stad Freiburg zijn gelegerd, heb ben «amen 300.000 mark (ongeveer (Srvooo gnlden) gewonnen in de Westdiütse lole- rtk Hüb lo* iu.4 mark gekost,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1