Meeste huisvrouwen doen zelf de was TWEE DODEN BIJ ERNSTIG ONGEVAL TE 0TTERL0 V.P.R.O. WILDE COÖRDINATIE VAN N.R.U. NIET AANVAARDEN I PAKJESSTROOMNAAR I 1 OOST-BERLIJN 00K /Af ZOMEMAIRETWEELimSCHOOL DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Om emotionele redenen" Wasserijen gaan er iets aan doen (Van onze speciale verslaggeefster). Op een persconl'erefitie van de Stichting Wasserïjvoorlïch- ting zijn we een standje in ontvangst gaan nemen, want we behoren tot die 61" ■procent van het Nederlandse vrouwendom (domme vrou wen?) dat de was thuis doet en daarmee min of meer blijk geeft nog niet voldoende ge ëmancipeerd te zijn: we heb ben nog onbewuste remmin gen tegen het Gemak dat de Mens dient. Sterker nog: we behoren zelfs tot de onrede lijke vrouwen, want vroe ger ging bij ons de was wel de deur uit, maar we waren niet tevreden met de wasserij en hebben een machinetje ge kocht om thuis zelf de was te kunnen doen. Humeur Nu geven we toe: thuis wassen is ook niet alles, en misschien is wel helemaal waar wat uit een on derzoek in 4000 gezinnen gebleken zou zijn: dat de man het allesbe halve prettig' vindt dat z'il vrouw zo'n slecht humeur heeft op was dag. En tochwe hebben onze nekharen steil overeind voelen ko men toen ons zo hooghartig-man- nelijk te verstaan werd gegeven dat we alleen maar ongelijk heb ben. En met ons die dikke ander half miljoen Nederlandse huis vrouwen die de was zelf doen. Met de hulp van een wasmachine die, zei drs. De Vries van de wasse- rijvoorlïchling. alleen maar status symbool is. Welaan, dat is de titulatuur drs. ook. Vierhonderd wasserijen werken er in Nederland: vijftigduizend kilo wasgoed gaat er per week in het sop: vijftienduizend mannen en vrouwen verdienen er hun brood; de omzet van alle wasserijen sa men is ongeveer 100 miljoen gul den per jaar. Dat zijn dus wel in drukwekkende cijfers, maar er tegenover staan tenminste drie maal zo hoge cijfers van de thuis- wassters. Waarom Waarom wast een vrouw thuis? Dat heeft drs. De Vries zich af gevraagd en dat heeft hij onder zocht. De vrouw wast zelf ten eerste om emotionele redenen: ze vindt zichzelf geen goede huis vrouw als ze niet streeft naar de witste was van haar leven; ze schaamt zich er bovendien voor vuil wasgoed uit handen te geven. Zakelijke redenen heeft ze ook: ze is ervan overtuigd dat haar goeie goed in de wasserij sneller slijt dan wanneer ze zelf wast. Dat nu zou een onderzoek van T.N.O. als onjuist hebben bewe zen. En de vrouw is zelf zo onre delijk dat ze een wasserij soms afzegt als alleen maar haar la kens anders gevouwen worden dan ze gewend is. Dat is allemaal best mogelijk, |lllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll!lllllll| 1 Matthews terug naar Stoke City j§ Stoke City, de op één na oudste H vereniging van Engeland, die ff momenteel moeilijke tijden H doormaakt in de tweede divisie, hoopt het degradatiespook te kunnen bestrijden door het ff aantrekken van een 46-jarige. m Het bestuur van de vereniging heeft een beroep gedaan op Stanley Matthews, die 32 jaar s geleden zijn weergaloze car- riere begon bij de „Potters", maar in 1947 overging naar fi H Blackpool. Beide verenigingen ff sijn het eens geworden over een transfer-bedrag van 3000 pond (f 30.000). Indertijd be- taalde Blackpool 11.500 pond voor Matthews. llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllillllllllllllllllllllll De dood op de weg in de Nasauiaan te Delft is gister ochtend het tienjarig meisje Corma de Groot uit De If gauw onder een vrachtauto geraakt en op slag ge dood. Dc vrachtwagen werd bestuurd door de 40-jarige A. C. W. uit Zaan dam. De 84-jarige heer J. van Achtmaal uit Huibergen is gisteren in zijn woonplaats door een militaire vracht auto, een leswagen afkomstig uit Bergen op Zoom, gegrepen en tegen een ijzeren lick gedrukt. Hij is ter plaatse aan de gevolgen overleden. De auto moest afremmen, omdat er kinderen op de weg liepen, en is daardoor aan het slippen geraakt. Op (le rijksweg te Sittard zijn dins dag nacht. om ongeveer een uur twee personenauto's tegen elkaar gebbtst waarbij de bestuurders van de ene auto, de 35-jarige heer Ritzen uit Best op slag wérd gedood. De be stuurder van dc andere auto de heer K. uit Voerendaal word ernstig ge wond in het. ziekenhuis te Sittard op genomen. De heer Ritzen trad op als helderziende, en noemde zich pro fessor Cordonio.' maar onze nekharen staan nog steil overeind: wat is er zo af keurenswaardig aan een huis vrouw die 'n goede huisvrouw wil zijn op haar manier? En dan dat T.N.O.-onderzoek waarvan we op de persconferentie niet het rap port te zien kregen en wel de conclusie moesten geloven. Dwars tegen onze eigen ervaring in: dat meer dan eens de knopen van het goed worden gescheurd met nog een paar rafels ook. Heeft de huisvrouw voorts altijd ongelijk als ze verschil van me ning heeft over hét gewicht van het wasgoed waarvoor ze betalen moet? En als men van de wasse rijvoorlichting moet toegeven dat men te kampen heeft piet perso- neelgebrek, realiseert men zich er dan ook de gevolgen voor de huis vrouwen, die soms langer dan een week moeten wachten op de scho ne was? En die bovendien in de vakantietijd so wie so maar moe ten zien hoe ze (en dan zonder machine) hun was schoon krij gen Afwachten Onze uekharen zijn een beetje gaan liggen, en we zijn bereid te wachten op de drie punten van verbetering die men zelf voor staat: verbetering van do voor lichting standaardisatie van de werkmethode en intensivering van de kwaliteitscontrole. We zul len er op wachten en intussen ons wasje zelf doen. Legpenningen ter ere van Picasso en Hammarskjild De Koniuklijke Begeer te Voorscho ten heeft het initiatief genomen tot het uitbrengen van „een eerste j serie legpenningen ter ere van per sonen, die zich op de gebieden van wetenschap en cultuur of op an dere, ideële vvyze In hun werk voor de mensheid in bijzondere mate verdienstelijk hebben ge maakt". De eerste penning in deze serie is gewijd aan de kunstenaar Pablo Picasso, die op 25 oktober 1961 tachtig jaar zal worden. Op die dag zal aan Picasso deze aan hem en zijn werk opgedragen penning worden overhandigd. De voorzijde van de eerste penning vertoont de beeldenaar „Pieasso met duif". Aan de keerzijde is het citaat aangebracht: ..cinere relic- to renovatus ascendit" {..terwijl ik mijn as achterlaat, vernieuw ik mij steeds" met de naam Pablo Ruiz Pieasso en als reliëf de le gendarische vogel Phoenix. Het ontwerp en model zijn van' de Nederlandse beeldhouwer Aridré Bartels te Den Haag. De penning heeft een afmeting van 85 mm doorsnede en is in gepatineerd brons uitgevoerd. De tweede uitgifte in deze serie, zal aan deonlangs overleden secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, zijn gewijd. Indonesische tankboot explodeert In Belawan, de haven van Medan op Noord Sumatra, is gisteren een Inonesische tankboot ontploft. Vier v an de opvarenden worden vermist en twaalf liepen verwondingen op. het vaartuig is gezonken. Het Deense vrachtschip Emilie Maersk van 4305 ton raakte door de explosie in brand en zonk eveneens. BOTSING NA SLIPPARTIJ Derde inzittende van vrachtauto zwaar gewond (Van onze correspondent). Op de provinciale weg van Apel doorn naar Ede, tusseu Hoen- derlo en Otterlo, nabij de ingang van de Hoge Veluwe, lieeft zich gistermiddag omstreeks twee uur een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat aan twee perso nen liet leven heeft gekost. Aanhangers Lord Russell op straat gezet Vier van de vijf aanhangers van het „comité van 100" van Lord Itussell. die dinsdagavond het gebouw van de Sowjet-ambassade in Londen waren binnengelopen met de mededeling niet te zullén vertrekken voordat zij de verzekering zouden hebben gekregen dat de dinsdag door Kroesjtsjew aan gekondigde ontploffing, van een kern bom van vijftig megaton niet door zou gaan, hebben uiteindelijk hun be lofte toch niet kunnen nakomen. Meer dan clrie uren brachten zij door in de comfortabel ingerichte wacht kamer van de ambassade, waar zij tot ver na middernacht vertogen ble ven richten tot de verbouwereerde ambassade-functionarissen, die ten slotte de hulp van de politie maar in riepen. Deze verschean in de vorm van twee agenten en twee inspecteurs, die de demonsti'anlen stuk voor stuk optilden, naar buiten droegen én voorzichtig op straat deponeerden. Volgens de gedeporteerden waren de Russen zeer hoffelijk geweest en wen sten zij niet dat een vervolging zou worden ingesteld. De woordvoerder van het oorspronkelijke vijftal had reeds eerder het Russische territoir verlaten, uit eigen beweging. Verdronken vader en zoon gevonden Ongeveer 25 km stroomafwaarts van Ludwigshafen aan dc Rijn in Duitsland is gisteren het stoffelijk overschot geborgen van de 35-jarige Nederlandse schipper Hermanus Veldman uit Hasselt. Hij verdronk op 11 oktober bij een poging zijn vijfjarig zoontje te red den, die van het dek van het motor schip „Bertha" in de Rijn was geval len. Het lijk van het kind is gisteren geborgen. Zuivelschap klaagt over Franse houding (Van onze Haagse redactie). Een delegatie van het bestuur van het produktschap voor zuivel zal zich bij de directeur-generaal van de voedselvoorziening van liet departe ment van landbouw en visserij be klagen over ile houding van Frank rijk, dal sinds I960 nog geen enkele invoermogelijkheid heeft geopend voor de invoer van kaas uil Neder land, hetgeen volgens hel bestuur van het zuivelschap in strijd is met het E.Ê.G .-verdrag. In verband met de aanvang van het nieuwe melkprijsjaar op 5 november a.s. besloot het bestuur van het pro duktschap tot instelling van het zui- velfonds nr. dertien. Hiervoor werden dezëlfde heffingen bepaald als voor het vorige zulvelfonds, n.l. 20 cent per 100 Kg voor alle door zuivelfa brieken van veehouders ontvangen melk en 190 per 100 kg voor de door boei enkaasproducenten bereide kaas. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is een grote vrachtwagen met oplegger van de firma Van Wijk uit Doorn van de weg geraakt. Vermoe delijk is de wagen op het vochtige wegdek geslipt. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto maakte een geweldige schuiver en boorde op de kop in enkele bomen die langs de weg stonden en een heuveltje. De ca bine. waarin drie personen zaten werd volledig vernield. Twee broers, de 30-jarige E. van Zoelen en de 1S- jarige A. van Zoelen, beiden afkom stig uit Doorn, moeten op slag dood zijn geweest, De derde inzittende-, de 22-jarige J. H. van Doorn, eveneens uit Doorn, werd ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het Julianazie- kenhuis in Ede. De ravage was zodanig dat de politie niet heeft kunnen vaststel len wie er achter het stuur heeft gezeten. De slachtoffers konden eerst, nadat de vrachtauto door een militaire takelwagen was op getakeld uit de cabine worden gehaald. Interpellatie over Schiphol-incident Het communistische Tweede-Kamer lid de heer Bakker heeft gisteren in de vergadering der Kamer een inter pellatie aangevraagd over. het inci dent rondom mevrouw Goloeb op Schiphol, dat tot het vertrek Aan de Russische ambassadeur in Neder land, de heer Ponomarenko en de terugkeer van de Nederlandse am bassadeur in Moskou, inr. Helb, ge leid heeft. De heer Bakker had eerst op dc daarvoor bestemde dag. donderdag, mondelinge vragen willen stellen. Een daarvan zou geluid hebben, zo zei hij: welke gevolgen kan het inci dent hebben Die gevolgen zijn in middels bekend geworden. Daarom wenste hij van het stellen van vra gen af te zien en nu de regering te interpelleren over het incident op Schiphol en wat daaromheen gebeurd is. Vandaag zal over de aanvraag worden beslist. De N.T.S. verzorgt hedenavond in samenwerking met de Haagse come- die een uitzending van het blijspel „Principes" van Herman Bahr in een vertaling van Nel Bakker. Toneel regie Bob de Lange, cameraregie Jack Dixon. Foto: een scène met v.l.n.r. Ida Wasserman, Joris Diels en Bob de Lange. Prof. Hofstra voorzitter van Dierenbescherming Op zaterdagmorgen 21 oktober zal, tijdens een kaderconferentie in het gebouw voor kunsten en wetenschap pen in Utrecht, als voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren worden geïnstal leerd prof. dr. S. Hofstra, hoogleraar in de sociologie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Prof. Hofstra volgt daarbij dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden op. Zaak Marcel Nivard 26 oktober voor rechtbank Dc rechtbank te Rotterdam zal don derdag 26 oktober a.s. de zaak be handelen tegen de 39-jarige kappers bediende G. J. L., die er van verdacht wordt op '7 februari jl. de 8-jarige Marcel Nivard te hebben vermoord. Dé strafkamer, die gepresideerd wordt door mr. P. C. J. Schipper, heeft er de hele ochtendzitting voor gereserveerd. Mr. J. M. van Leeuwen, de officier van justitie, heeft moord ten laste gelegd. De kappersbediende wordt verdedigd door mr. G. J. Doek- sen uit Rotterdam. De zaak Marcel Nivard heeft in het begin van dit jaar grote opwinding veroorzaakt in Rotterdam. De jongen werd op 7 januari vermist vriend jes zagen hem voor het laatst spe len op een parkeerplaats bij xle dier gaarde Blijdorp en' ondanks zeer intensief speurwerk werd het lijkje pas een week latei-, in de nacht van 14 op 15 februari, na een telefonische „tip" aan de politie, gevonden in een sloot langs de provinciale weg bij Bergschenhoek. De kappersbediende, die zelf de poli tie op liet góede spoor had gezet, werd op 22 februari j.l. gearresteerd. Hij bekende de moord en enkele ge vallen van ontucht met minderjari gen. VERWIJTEN OP PERSCONFERENTIE Regeringscommissaris hakte de knoop door (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De meerderheid van de Nederlandse Radio Unie de V.P.R.O. was als component niet uitgenodigd heeft gistermiddag in Amsterdam een persconferentie gehouden „omdat het niet enigszins overbodig leek een toe lichting te geven op het gevoerde coördinatie-beleid", zoals de plaats vervangend voorzitter van de Neder landse Radio Unie mr. H. W. van Doorn (K.R.O-) het in zijn openings woord uitdrukte. Voornaamste woordvoerder op deze persconferentie was de heer J. B. Broeksz (omrocpsecretaris VARA), die als programmacommissaris "van de N.R.U: voorzitteh is van dé pro gramma-coördinatiecommissie, die onlangs het aantal maatregelen te gen de V.P.R.O. heeft genomen. llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| M De Westberlijners, die sinds 13 augustus hun familie in Oost- Berlijn niet meer hebben kun? m nen opzoeken, hebben zich tot het schrijven van brieven en het zenden van pakjes gezet, M zo hebben Westberlijnse P.T.T.- H functionarissen in Berlijn ge- zegd. Iedere dag worden 24.000 pakjes in West-Berlijh naar H Oost-Duitsland gezonden,, wat alleen in de periode voor Kerstmis 1960 werd geëve- naard. Dagelijks worden bo- s vendien 80.000 tot 100.000 brie- ven uit West-Berlijn naar s Oost-Duitsland gezonden. rpWEE SCHOLEN onder één^ kap. Dat principe j/ wordt de laatste tijd op verschillende plaatsen g toegepast. In Zonnemaire gaat het ook deze richting uit, hoewel er op het ogenblik van die kap s nog niet veel te ziep is. Toch zit er schot in de bouw H van de nieuwe „tweeling-school" aan de Zuidweg. s waarheen mogelijk met ingang van het cursusjaar 1962-'63 de hoofdonderwijzers W. J. Eyers en IC. Mandemaker hun leerlingen zullen loodsen. H De muren van het complex staan al overeind, kozij- ff nen van ramen en deuren staan er in en onder de M neersti'iemende najaarsvlagen zijn de werklieden van aannemer Mi Slager uit Dreïschor nu bezig aan het alles overbruggende dak. De vier lokalen van het geheel komen haaks op de Zuidweg te staan. Links H die van de christelijke nationale hooi en aan de g kant van de dorpskom de lichte vertrekken, waar de jongens cn meisjes van de openbare lagere school ff in de toekomst les zullen krijgen. Aan beide vleugels monden deze ruimtes uit in een hal met garderobe-. accommodatie, toiletten en opbergkasten. Meer naar het midden van liet gebouw liggen de kamers van de schoolhoofden en midden door het ivèrtrek voor ff de centrale verwarmingsinstallatie komt de denk- beeldige scheidingslijn tussen beide gebouwen te lig- gen. Die lijn wordt dan in werkelijkheid doorgetrok- M ken op het nog aan te leggen schoolplein achter het nieuwe schoolcomplex, waar voor elk van dc partijen een eigen uitgang is gemaakt.. H Zb wordt er dus momenteel hard gewerkt aan de uitvoering van een plan, dat in Zonnemaire al dateert van 1955. In de loop van de. jaren werd de idee geboren om beide scholen onder hetzelfde M dak onder te brengen en in 1959 kon het architec- tenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum met de eerste tekeningen op tafel komen. Meer dan een jaar later volgde de aanbesteding en begin dit jaar werd de eerste spa in de grond gestoken voor het pro- ject, dat In totaal meer clan een ton zal kosten. H Nog een wintertje dus cn lan zal de christelijke na- ff tlonale school de slechtste periode van behuizing in het nu zo bouwvallige onderkomen aan de Veerdijk achter de rug hebben. Voor de leerlingen van de openbare lagere school aan dé Oostweg valt het M wachten minder zwaar. De lokaliteiten waar zij da- M gelijks hun leerplicht vervullen zien er nog vrij be- H hoorlijk uit. Het gebouw is namelijk hog niet zo lang g geleden grondig' opgeknapt. g De nieuwe meubeltjes in de oude scholen hebben de schooljeugd van Zonnemaire enkele jaren terug al g een voorproefje gegeven. Binnenkort worden deze ff overgebracht naar een gebouw, waar ze pas echt tot ff hun recht zullen komen. (Foto P.Z.C.). M «WWIIWRIinitttlttllllllllllllllllHlllllllllllllllllIHlWHMIHIIIIIIIir Hij deelde mee dat de V.P.R.O, op 14 april was gevraagd voortaan een verhouding 50-50 aan te hou den voor gesproken woord en mu ziek. VJP-R.O-voorzitter dr. J. A. de Koning had dit verzoek gewei gerd, omdat de V.P.R.O. al zoveel jaren buiten de coördinatie was gehouden, omdat aanvaarding de autonomie van de V.PTt.O. zou aantasten en omdat een nieuwe omroepwet voor de deur stond. De beide eerst aangevoerde argumen ten noemde de heer Broeksz „volko men juist", achter het derde deel wilde hij een vraagteken zetten. Aantasting van de autonomie achtte hij echter onvermijdelijk als men wil coördineren. Volgens de heer Broeksz heeft de V.P.R.O. in talrijke -vergaderingen sinds 14 april dc gelegenheid gehad om in ieder geval te praten over een nieuwe verhouding tussen gesproken woord en muziek in zijn program ma's, maar daartoe had de V.P.R O. zich niet bereid getoond. Bovendien had deze omroep op 27 juli te kennen gegeven geen rekening te houden met de besluiten, die de programma coördinatiecommissie ten aanzien van de V.P.R.O.-programma's had geno men. De weigering der V.P.R.O. heeft de programma-coördinatiecommissie op 8 september van dit jaar doen be sluiten de regeringscommissaris voor het radiowezen in te schakelen, <lie de knoop op formele gronden ten gunste van de programma-coördina tiecommissie heelt doorgehakt. Bestemming totogelden Uit het gedetailleerde overzicht van de toto-uitkeringen over 1961 blijkt, dat van het beschikbare bedrag van 2.100.000 voor training 275.000 is besteed en 167.000 voor trainers- coaches. De post „wedstrijden" (in binnen- en buitenland, Europese cn wereldkampioenschappen en Olympi sche Spelen) vermeldt een totaal van 545.000, in welk bedrag 100.000 is begrepen als uitkering aan het Ne- derlandsch Olympisch Comité ten be hoeve van de spelen van 1964 (Inns bruck en Tokio). Meer dan 300.000 gulden is voor sportmateriaal (paarden, turntoestel- len etc.) uitgekeerd. De inleg van de sporttoto, die 31 juli van dit jaar werd afgesloten, bedroeg ruim 27.265.000. waarvan 60 pro cent, dus 16.360.000>oor de Neder landse sport beschikbaar kwam. De aanvragers voor -steun aan de in richting van,sportaccommodaties (ijs banen, sporthallen enz.ontvingen 1.996.000, hetzij als gift. hetzij als renteloos voorschot. Voor het op - te richten nationale sportcentrum is een bedrag van 2.733.000 uit de opbrengst van 1961 gereserveerd. Voor de Nederlandse Sportfederatie zelf is 6.777.000 bestemd. GOUDEN BLOEMISTERIJ IN DE BLOEMETJES De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", die vijftig jaar be staat, heeft gistermiddag met mi nister en mevrouw Marijnen als eregast en dé minister als feest redenaar, dat jubileum niet te uitbundig, maar natuurlijk wel bijzonder bloemrijk gevierd. De kringen bloemenveilingen en han- delskwekers der vereniging had den vele schone bloemen en plan ten aangedragen en de Haagse bloemisten patroonsvereniging had het geprosteerd, daarmee de Scheveningse Kurzaal. te maken tot een zeer fraaie en weelderige hof. Niet te uitbundig cn tot deze jubi- leumvergadenng beperkt, was. naar voorzitter dr. A. J. Verhage vertelde, het feest, omdat men de aandacht vooral heeft wilien rich ten op de jubileumuitgave „De bloemisterij in Nederland". Van dat boek, waarmee dc vereniging hel inzicht in de problemen van de bedrijfstak wil verdiepen, gaf hij de minister een speciaal gebonden exemplaar ten geschenke. Het hoek is tot stand gekomen onder redactie van prof. dr. .1. H. van Stuijvonberg, hoogleraar van de Nederlandse economische hoge school, en met medewerking van prof. dr. J. F. Haccou, dr. W. II. Kemmers, dr. A. W. Luijckx. dr. M. A. J. Visser en mr. P. W. H. Zwahlen. Vier Duitse militairen van lil jaar zijn om liet leven gekomen, doordat de auto waarin zij zaten bij HaarenstrotJi 'in bot sing kwam met een vrachtauto. De vijlde inzittende werd ernstig gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3