PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT SCHEPEN IN NOOD DOOR ZWARE STORM V erantwoor dingsplicht G.S. vormt knelpunt „Chef-telefoongidsen" was op speurtocht naar Zeeuwse gehuchten Vijf Britse zeelieden vermist-IJmuiden 32 seint om hulp Parijs zet Algerijnen op de boot naar huis „KONINGIN WILHELMINA" BLEEF BUITENGAATS GEVECHTEN IN 0RAN Staking Vand aag... Radicaal Doping 204e jaargang - no. 247 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer cn G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS CS cent pei week, 7,00 p. kw.; Xr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 okt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 ceDt per rn.ra. Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red.'3508/3548. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853,adv.5213). Öostburg, tel.2395; Teineuzen, tel. 2116: Zienkzee, red tel. 2425. adm tel. 2004. In Ardennen en Alpen viel eerste sneeuw Dit is het 1369 ton metende Zweedse schip „Vibelce Chrislensen, dat door de storm op de Rottumerplaat aan de grond is gelopen. De Zweed heeft de assistentie ingeroepen van de Duitse sleepboot At'lfist'. Luchtfoto A.N.PJ De storm, die de afgelopen dagen de kusten van West-Europa teisterde lieeft op de Noordzee een aantal schepen in nood ge bracht. Terwijl in de Belgische Ardennen dinsdagnacht de eerste sneeuw viel, streden vele zeelui tegen de elementen. Bij* Rottum liep in. deze zwaarte nacht het Zweedse schip „Vibeke Cliristen- sen" aan de grond. Het schip was op weg van Dordrecht naar Emden. De bemanning zag de situatie blijkbaar niet donker in, want men weigerde gisteren liulp van de reddingboot. Gisteren woedde de storm nog onverminderd voort. Vijf bemanningsle den van de Britse treiler „Arctic Viking" werden er het slacht offer van. Hun schip kapseisde en zonk ter hoogte van Flam- borougli Head aan de Engelse oostkust. Van de negentien op varenden werden er veertien gered door de Poolse logger „Der- kacz". Anderhalve meter water in de machinekamer Omstreeks half elf gisteravond kwam enn noodsein van de motortreiler IJmuiden 32 „Elie Chenevïere". De schipper meldde dat via een lek wa ter in de machinekamer drong. De hoofdmotor moest worden gestopt toen het water anderhalve nieter lioog stond. De positie van het sclüp was" 200 tiiijl ten noorden van IJmui den. De „Elie Cheneviere" die eigen dom is van rederij De Mare/aten, bevond zich toen in een zware storm. Ook de Hondurese sleepboot Enrico kwam op de Noordzee in moeilijk heden. Het schip verloor zijn sleep bij de „SiJverpit" ten zuiden van de Doggersbank op 80 mijl afstand van de Engelse haven Huil. Zelf geklaard De Nederlandse kustvaarder „In- trepide" (500 ton) seinde gister avond om assistentie. Het schip dreef met machineschade rond in een woedende zee onder de Engel se zuidkust. De sloep en een vlet had men reeds in orde gemaakt om te strijken. Later op de avond werd het verzoek om assistentie echter ingetrokken. Men had de moeilijkheden weten te overwinnen, de machine draaide weer langzaam. De „Intrepide" is op weg van Swansea (Engeland) naar Fre- dericia in Denemarken. Ook in Italië Niet alleen de Noordzeekust werd door de stormwind gestriemd, ook Italië had te kampen met een storm uit het zuidwesten, die snelheden van 70 km per uur liet registreren. In de omgeving van Napels moesten 150 gezinnen hun woning die blank stonden, verlaten. Schepen bereikten met moeite de haven. Het m.s. „Koningin Wilhelmi- H na" van de N.V. Stoomvaart- m maatschappij Zeeland, dat de lijndienst onderhoudt tussen §f Hoek van Holland en Har- wich heeft gisteravond in de H zware storm twee vergeefse pogingen gedaan om de Nieu- H we Waterweg binnen te va- p ren. De kapitein heeft daarop p H besloten buitengaats te blijven om pas vanochtend binnen te H lopen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïi De Franse autoriteiten hebben gis teren in de Wcstalgerïjnsc zeeha ven Oran ingrijpende veiligheids maatregelen genomen, nadat er voor de' zesde achtereenvolgende dag bit tere gevechten zijn geweest tussen Europeanen cn Moslims. Dc veiligheidstroepen openden giste ren tijdens de straatgevechten het vuur, waarbij twee Europoauen en een mohammedaan werden gewond. In liet centrum van de stad braken ongeregeldheden uit en door versprei de incidenten kwam het totaal aan tal slachtoffers bij het vallen van de avond op twee dode Europeanen en drie gewonde Europeanen en vijf gewonde mohammedanen. In de Italiaanse Alpen viel de eerste sneeuw. De St. Bernard-pas werd door sneeuwval afgesloten. Er wordt evenals in de Belgische Ardennen vandaag nog meer sneeuw verwacht. De stem van de schipper van de mo tortreiler kwam vannacht omstreeks twaalf uur weer in de ether. Daar de motor en de hulpmotoren onder wa ter stonden, was ook de zender uit gevallen, zodat de schipper een nood- zender had moeten inschakelen. Belgische en Nederlandse treilers waren onderweg om hulp te verlenen. C Bemanning drijft in sloep rond Omstreeks kwart voor een in de af gelopen nacht deelde de kapitein van de Nederlandse kustvaarder „YVc's- tereems" aan Scheveningen Radio snee, dat de gehele -bemanning van de IJmuiden S3, bestaande uit veer tien koppen onder lêlding van schip per J. Blok uit IJmuiden in de red- dïngsloep waren gegaan. De sloep met de veertien man drijft in het stormweer rond en is slechts voorzien van een klein lampje. Provinciewet in de Kamer Zeeland krijgt Statenlid meer (Van onze parlementaire redacteur). De provinciale wet, een heelit doortimmerd stuk werk van Thorbecke, daterend van 1850, Uitwijzing na betogingen Politie kreeg versterking Groepen Algerijnen hebben gis teravond getracht opnieuw in het centrum van Parijs te de monstreren tegen het „advies" van de politie, zich na zonson dergang niet op straat te bege ven. De politie was de situatie meester. Een woordvoerder van de Franse re- gerjng, Louis Terrenoire, verklaarde na een zitting van het kabinet, dat vele Algerijnen na de opstootjes van dinsdagavond waren gearresteerd. Van de ongeveer 11.500 arrestanten het grootste aantal in de annalen der Parijse geschiedenis zullen 1500 binnen twee dagen naar Alge rije worden teruggebracht, zo zei bij. Terrenoire verklaarde voorts dat zes extra compagnieën van de republi- kéinse veiligheidsgarde ën vier bri gades gemotoriseerde politie meer dan 1500 manschappen ijlings naar de Franse hoofdstad waren ge dirigeerd. De normale mankracht van de Parijse politie is 22.000. In Parijse politiekringen werd ver klaard dat twee Algerijnen om hét leven waren gekomen. Twee leden van de politie en 44 Algerij nen liepen verwondingen op. De aanleiding van de relletjes was de instelling van een niet-officiële avondklok voor de Algerijnen. Gisteren werd Frankrijk getroffen door een staking van bijna een half miljoen meer salaris eisende leden dat den lande in de honderd en tien jaren van zijn bestaan vele nuttige diensten heeft bewezen, past niet meer in deze tijd. Eni ge jaren geleden heeft de rege ring een ontwerp voor een nieu we wet ingediend, die niet meer provinciale wet, maar eenvou dig provinciewet zal heten. De goede dingen uit de wet van 1850 zijn erin gehouden. De Tweede Kamer heeft er gisteren in haar openbare vergadering over beraadslaagd, waarbij bleek, dat er over het algemeen instemming met het ontwerp bestaat, maar dat er wat (Zie slot pag. 3 kol. 3 is het 25 jaar geleden, dat de Duitse romanschrijver Ru- dolf Stratz te Lambelhof over- S leed. wvv\*\*wv**\*vwwvwv van het overheidspersoneel, die de spoorwegen en enige andere diensten aanzienlijk ontwrichtte. In Parijs waren de gevolgen van de staking van het personeel bij de elek triciteitsbedrijven rampzalig. De trei nen in de Metro kwamen tot stil stand, radio's hielden op met spelen, knipperlichten en vele internationale telecommunicatieverbindingen werk ten niet meer wegens het uitvallen van de stroom. De storingen in de elektriciteitsvoorziening duurden bij na de hele morgen. SPAAK VREEST STAATSGREEP IN OEROENDI Uit kringen van de V.N. wordt ver nomen dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, na de moord op prins Rwa- gasore een telegram heeft gezon den aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad, waarin hij waarschuwt voor een dreigende staatsgreep en nog meer politieke moorden in het door België bestuurde gebied Oeroen- dï. GEVAAR VOOR STRALING IN SCANDINAVIË De Noorse staatsraad voor stra lingshygiëne heeft gisteren mee gedeeld dat de bevolking in en kele delen van Scandinavië mis schien een schuilplaats in kel ders moet zoeken en moet voor komen besmette levensmiddelen te eten indien daar tengevolge van de Russische kernwapen proeven in het gebied van Novu Zembla plaatselijk radio-actieve afvalstoffen neerkomen. Gunstige weersomstandigheden heb ben tot dusver tot gevolg gehad, dat nergens radio-actieve afvalstoffen zijn neergekomen, behoudens dan een algemene verhoging van de radio activiteit. Water en levensmiddelen zullen voortdurend op hun radio-activiteit moeten worden gecontroleerd. Indien de Russen meer bommen in het gebied van Nova Zembla tot ont ploffing brengen, zal de hoeveelheid radio-actief afval groter zijn dan die tengevolge van de Russische proeven in 1958. Indien de totale kracht van de tot ontploffing gebrachte kernwa pens groter is dan 100 megaton kan !de stralingsintensiteit tot driemaal zo hoog oplopen als in 1958, aldus de Noorse staatsraad voor stralings hygiëne. Indeling volgens nieuw systeem IEDERE SCHRIJVER, die zichzelf en zijn onderwerp respecteert, zal zich ter plaatse op de hoogte stellen, alvorens zich aan het schrij ven te zetten. Zo maakte He mingway de Spaanse burger oorlog aan den lijve mee voor hij „Voor wie de blok luidt" schreef en Anthony van Kampen was maanden lang in Nieuw-Guinea eer hij zich waagde aan „Jungle Pimpernel". Ook de heer P. J. Koopman uit Breda is zo'n schrijver met respect voor zijn onderwerp: voor hij achter zijn schrijfmachine ging zitten, nam hij pools hoogte in vele delen van Zee land. Het resultaat werd een boekwerk, dat in deze pro vincie meer dan enig ander boek ter hand wordt geno men: de telefoongids voor het district Breda Tot voor kort was de heer Koop man namelijk chef van de „afde ling gidsen" van het telefoondis trict Breda. Maandenlang heeft hij gewerkt aan de laatste uit gave van dit district, dat ook ge heel Zeeland omvat. En keer op keer werd deze gidsenchef voor de vraag gesteld: woont abonnee X nu in dit of dat dorp of moet hij nog juist ressorteren onder die of deze plaats? „In twijfelgeval len moest ik me dan ook ter plaatse oriënteren", vertelde bij. Zo was de lieer Koopman om enkele voorbelden le noemen r— in de buurtschappen Capelle en Schuddebeurs bij Zierikzee, in Kruisdijk bij Breskens en in Abs- dale bij Hulst. En die laatste gids (april 1961) verede heel wat werk, monniken werk bijna. Ten opzichte van voor gaande telefoonboeken was er in de uitgave april 1961 namelijk een radicale wijziging-. In de ove rige gidsen werden alle abonnees, die aangesloten waren op één te lefoonnet inderdaad ook allen on der dit net vermeld. Een voor beeld: wie het telefoonnummer van een abonnee in Kloetinge wil de weten, moest in de gids onder Goes zoeken en een abonnee in Sint-Laurens was vermeld onder Middelburg.. Goes en Kloetinge vormen namelijk (met nog enkele dorpen) één telefoonnet (niet net nummer 01100), hetgeen ook liet geval is met Middelburg en Sint- Laurens (01180). Dat systeem is uit de laatste uitgave van de telefoongids geheel verdwenen. Wie nu het nummer van een abonnee in Kloetinge wil weten, zoekt on der Goes tevergeefs: hij kan terecht onder Kloetinge. En do abonnee in Sint-Laurens vindt zijn naam niet meer onder het Zie slot pag2 kol5) fadhtlij Een studiecommissie van vijf art sen heeft haar licht doen schij nen op het doping-vraagstuk: zij heeft deze week een rustig en uiter mate leesbaar rapport gepubliceerd onder auspiciën van de Federatie vari Bureaus voor medische sportkeuring, een rapport waarvan wij dinsdag jij de voornaamste- conclusies hebben gepubliceerd. De vijf artsen nemen met klem van redenen stelling tegen doping in welke vorm ook, maar merken tevens op het werkt eni germate geruststellend dat in Ne derland-over het algemeen dit ver werpelijke verschijnsel slechts in een betrekkelijk kleine kring van top sportmensen voorkomt. De hoogste prestatie is in die groep belangrijker dan de gezondheid, belangrijker zeker dan ethische motieyen. Bovendien bestaat bij profes sionals nu eenmaal sen keiharde rela.- ;ie tussen verdien ste en prestatie, iodat mét name in die gevallen spuit en pil snel zijn ge grepen. Daarbij komt nog, dat in hel buitenland de artsen over het alge meen minder eenkennig zjjn wat do ping betreft dan in Nederland. Zo hebben mensen uit de wielersport de commissie meegedeeld, dat er buiten ons land naar verhouding veel meer artsen dan hier zich lenen tot het voorschrijven van medicamenten oni de sportbeoefenaar bij een wedstrijd in de prijzen te laten vallen. De me dische indicatie speelt in dergelijke gevallen dus helemaal geen rol. Geen wonder, dat doping het meeste voor komt in individuele sporten, waarin veel internationale contacten be- Het kwaad dient echter bestreden te worden! Vooral ook omdat uitbreiding volstrekt ongewenst is: het brengt de sportbeoefening in diskrediet en het belangrijkste! het levert ernstige gevaren op voor de gezondheid van hen, die er bij zijn betrokken. Daarom verdienen naar onze mening twee opmerkingen van de comtnissie met name de aandacht en zij betreffen vooral de rol van de sportbonden. Er wordt namelijk in het rapport betoogd, dat juist deze bonden zich bewust moeten worden van de klemmende medische argu mentatie tegen doping. Zij vooral moeten helpen het kwaad te keren en daarom kan niet genoeg op hun ver antwoordelijkheid worden gewezen. De verantwoordelijkheid van de sportbonden dus. Het is goed, dunkt, ons, om onder deze woorden nog' eens een dikke streep ïe zetten, want het ziet er helaas niet naar uit dat deze bonden te dezen aanzien een sterk besef van hun plichten hebben. Het gaat er namelijk steeds meer op lij ken, dat zij de hele floping-kwestie niet serieus nemen, getuige niet name de gang van zaken rond de be schuldigingen van de zwemster Siel- se Posthuma. De klachten van de Friese zwemster liggen nu al maan den lang te wachten op een ordelijke behandeling bij de Nederlandse Sportfederatie. Deze overkoepelende instelling heeft zelfs erkend, dat zij in dit geval laks is geweest, maar desondanks ziet het er niet naar uit dat de beschuldigingen nu eindelijk eens serieus zullen worden behan deld. Men vindt het kennelijk niet belangrijk of... men durft niet. In ieder geval begint deze kwestie, een heel naar zaakje te worden. En het ziet er naar uit, dat de mentaliteit van de Nederlandse sportbestuurders in doping-zaken nog heel ver is ver wijderd van de opvattingen, die de vijf rapporterende artsen hun hadden toegedacht. De tweede opmerking van de com missie, waarvoor met enige na druk de aandacht moet worden gevraagd, betreft het medisch toe zicht op de sportbeoefening. Er is namelijk tot op heden nauwelijks sprake van enig wetenschappelijk verantwoord sportmedische controle, zo wordt betoogd. Onder zulk een toezicht rangschikt de commissie: verantwoorde voeding, verstandige levenswijze (voldoende rust), de ver zorging van het lichaam, een juiste dosering van ontspanning en ver maak en ook de juiste voorbereiding op een wedstrijd. Op dit stuk van zaken lijkt de vraag gerechtvaardigd of wellicht de sportbonden en de overheid samen tot een bestudering van deze problematiek moeten over gaan. De sportbeoefening wordt im mers steeds meer een dwingende noodzakelijkheid in een wereld, waar in de lichamelijke ontwikkeling dreigt achter te raken bij de eisen van de geestelijke opvoeding. En aldus ge zien zou men ten aanzien van het medisch toezicht«fcunnen spreken van een overheidstaak, althans voor zo ver het verlening' van subsidies be treft. In ieder geval is niet voor be strijding vatbaar, dat bij een toene ming van de sportbeoefening het be lang van medische controle groter wordt. Een dergelijk toezicht zou bovendien een goede bestrijding van het dopingskwaad waarborgen. De suggestie van de commissie, dit vraagstuk nader te bestuderen, dient naar onze mening in elk geval met. instemming te worden begroet. Mr. Roosjen in ziekenhuis Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.CH.V. en lid van de A.R.-fractie van dc Tweede Kamer, is zo ver nemen wij thans zondag j.l. op genomen in de Nederlands Hervorm de Diaconesseninrichting aan de Overtoom te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1