„Doel van Rusland is oorlog uit te bannen binnen één generatie" Winkeldievegge kon stelen niet laten België staakt bijdrage aan V.N. in Kongo BEMANNING „NOORD-HOLLAND" VANMORGEN OP SCHIPHOL DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE CO'URJLNT Z Kroesjtsjew schildert rooskleurige wereld „Zuiver communisme" moet in 1980 zijn bereikt De Russische premier heeft gisteren op de tweede dag van het 22ste partij-congres in het Kremlin een rooskleurig beeld opge hangen van een wereld zonder oorlog en zonder noden, een we reld waarin het communisme zich over de gehele aardbol zal hebben verspreid. Hij beloofde dat dit tegen 1980 het geval zou zijn, indien de vrede zou voortduren. In een rede van meer dan zes uur waarin hij een uiteenzetting gaf van het 20-jarenpIan van de partij, hernieuwde Kroesjtsjew zijn in juli j.l. gedane beloften. In details lichtte lüj de stappen toe die de Sowjet-Unie zou nemen van het socialisme van 1961 tot het zuivere communisme van 1980 en nodigde hij de onder ontwikkelde landen van Azië, Afrika en Zuid-Amerika uit „het juk van liet kolonialisme af te werpen en de weg naar het socia lisme in de slaan". Zijn rede vau gisteren bevatte geen dreigementen zoals de rede van dins dag toen hij de explosie van een bom van 50 megaton aankondigde. Het voornaamste doel van de buiten landse politiek van de partij is „geen oorlog", aldus Kroesjtsjew, maar de oorlog uit. de wereld te bannen bin nen een generatie. De Sowjet-Unie zou dan de eerste industriële mogendheid zijn gewor den, wanneer het socialistische' sys teem eens de bepalende factor in de wereldontwikkeling is geworden, en de internationale barometer op hel der weer staat. „Het gevaar van een wereldoorlog is dan verdwenen om nooit weer terug te keren", zo ver klaarde hij. Intussen zullen de Sowjets „de modernste middelen hebben voor de verdediging van ons vader land", aldus de premier, zoals atoom- en thermo-nuelaire wa pens en raketten. Volgens Kroesjtsjew zal de staat „vervagen" wanneer het socialis me zich naar alle landen heeft uit gebreid. Maar hij maakte duidelijk dat dit over een onbepaalde tijd zou plaatshebben. Zonder staten „Pas nadat in de U.S.S.R. een ont wikkelde communistische gemeen schap is gebouwd en vooropgesteld dat het socialisme het in de interna tionale arena zal winnen, zal de staat niet langer nodig zijn en wegkwij nen", zo verklaarde hij. Een wereld zonder oorlog en zonder staten zal, volgens Kroesjtsjew, een realiteit worden bij „de val van het imperialisme en de triomf van het socialisme". Amsterdam keurt stadhuisontwerp goed De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag na een discussie van ruim drie uur met alle stemmen, be halve die van de beide P.S.P.'ers, het definitieve ontwerp voor de houw van een nieuw stadhuis op het daar voor bestemde terrein aan de Am- stel, de Zwanenburgwal en het Wa- terloopleïn aanvaard. De ontwerper^ van het stadhuis zijn de architecten prof. ir. J. F. Berg hoef en ir. J. J. M. Vegter. Naar hun schatting zal het realiseren van hun ontwerp, dat zes jaar zal ver gen, intotaal 50 miljoen kosten. Waarschijnlijk kan in 1964 met de bouw worden begonnen. Schiermonnikoog krijgt er zandplaat bij (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren na een korte discussie zonder hoofdelij ke stemming een wetsontwerp aan genomen tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Leeuwarden en Menaldumadecl. Eveneens aangeno men werd en tevens zonder be raadslaging een wetsontwerp tot wyziging van de grens der gemeente Schiermonnikoog. De zandplaat aan het oostelijk einde van het eiland heeft zich uitgebreid tot ongeveer 660 meter buiten de in 1932 vastgestelde gemeentegrens. De regering acht het gewenst, dat ook dit nieuw aangegroeide deel van het eiland binnen de gemeentegrens wordt gebracht. „Het imperialisme heeft zijn greep op de massa verloren", verklaarde hg, „het Amerikaanse kapitalisme is ovep zijn bloei heen en is in verval". Beloften Over het partij-programma sprekend beloofde hij de Russen dat zij tegen 1970 een werkweek van 35 of 30 uur zouden hebben, langere betaalde va kanties, vrije huisvesting en hogere lonen. Tegen 1980 zou het communis me zijn hoogtepunt in de Sowjet-Unie hebben bereikt. Aan het einde van zijn rede applau disseerden de afgevaardigden gedu rende drie minuten. Vele afgevaar digden schreeuwden „hoera". De Belgische regering heeft de Verenigde Naties, meegedeeld, dat België zijn financiële bij drage voor het V.N.-optreden in Kongo „tijdelijk" staakt. De inhoud van de brief van de Bel gische minister van buitenlandse za ken,, Spaak, aan de Verenigde Naties is gisteren bekendgemaakt door de Belgische onderminister van finan ciën Tielemans, tijdens een vergade ring van de commissie voor financiën uit de Belgische senaat. Minister Spaak heeft de vorige week reeds in de Belgische senaat in ant woord op een interpellatie verklaard, dat bet „nog niet vaststond" dat Bel gië een verdere bijdrage zou leveren voor de financiering van de V.N.- operaties in Kongo. Hij deelde on der meer mede dat dit ook zou af hangen van de vraag, of de Verenigde Naties de „discriminerende politiek" bij het aanwerven van Belgisch per soneel zou voortzetten. Ook in de Belgische pers in aange drongen op het stopzetten van de Belgische bijdrage aan de V.N. voor Kongo. „Maar nu wil ik er van af" Gestolene had waarde van 17.000 „Ik wil zo graag goed, maar ik kon het stelen niét laten. Ik had geen rust, ik kon niet slapen, maar toch ging ik steeds weer op pad". Snikkend vertelde de 46-jarige Griet je D. gisterochtend voor de rechtbank in Amsterdam dat het nu echt afge lopen zou zijn. Ze stond terecht we gens een serie winkeldiefstallen die ze in de loop van 1960 had gepleegd. De tenlastelegging vermeldde tassen, •okken, vesten, scheerapparaten, kof fiemolens, gouden horloges, fototoe stellen, sieraden, paraplu's, schoe nen, bontjasjes, radio's en vele andere waren met een totale waarde van 17.000 gulden. „En dat is nog maar een kleine greep uit het geheel", zo zei de officier van justitie, mr. G. Nube. Hij eiste tegen de vrouw een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Grietje D. is in haar leven reeds 14 maal eerder veroordeeld we gens winkeldiefstallen. Zij heeft óp haar strafblad nog twee voor waardelijke gevangenisstraffen staan en was voorwaardelijk ont slagen uit de psychiatrische in richting waai-in zij na haar laat ste veroordeling was geplaatst. De voorlichtingsrapporten noemen Verminderd toerekeningsvatbaar en vermeldden dat zij dwangma tig op diefstallen uitgaat. „Maar nu wil ik er echt af, helpt U mij Toen admiraal Sir Alexander Bing- ley in Portsmouth een erewacht in specteerde ter gedegenheid van het feit, dat hij de functie op zich nam van marine-commandant van Porth- mouth, greep een speelse rukwind zijn zwaar versierde uniformpet. De gezichten van de leden van de ere wacht bleven volgens de Engelse traditie onbewogen, maar de com mandant van de erewacht maakte een snelle duik naar de pet om die aan de admiraal terug te geven. De diefstallen had zij voornamelijk in Amsterdam gepleegd, maar ook m Bussum en in Zaandam. „Een ont stellende zaak", zo merkte mr. Nube op. „De vrouw maakte er een ge woonte van letterlijk alles te ste- leö; daarbij min of meer geholpen door de even ontstellende zorgeloos heid van de winkeliers". Omdat liet psychiatrisch rapport nog een mogelijkheid openliet de vrduw weer op het rechte pad te brengen, wilde de officier de aanbevelingen van liet rapport opvolgen en 'n korte gevangenisstraf eisen van een jaar met aftrek. Daarna achtte hij een hernieuwde terbeschikkingstelling noodzakelijk. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. DEAN RUSK „Spanning iets verminderd" De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heelt gisteren op een persconferentie te Washington verklaard dat de verkla ring van de Sowjetrussische premier en partyleider Kroesjtsjew op het partijcongres in Moskou dat hij niet zal vasthouden aan zijn eis, dat er voor 31 december a.s. een vredesver drag met Oost-Duïtsland moet zijn gesloten, de spanning enigszins heeft doen verminderen. Hij voegde hier echter aan toe: „De algemene opmerkingen van de heer Kroesjtsjew over 'de vraagstukken Duitsland en Berlijn vertonen ech ter weinig of geen afwijking van hetgeen hij reeds1 eerder hierover heeft gezegd. President Kennedy heeft de West- duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, een brief geschreven over de Amerikaanse politiek ten .opzich te' van Berlijn, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. De woordvoerder van het Witte Huis, Andrew T. Hatcher, zei dat hij de inhoud van de brief niet kon meede len. OOSTDUITSE VROUWEN REDEN NAAR VRIJHEID In de Franse seetor van Berlijn zijn gisterochtend drie Oostdultse vrou wen, t.w. een dokter, haar zuster en hun moeder, in een personenauto over de grens gekomen. Men was in het westen op de hoog te van hun plannen en men had er voor gezorgd dat de vrouwen een gat in het prikkeldraad zouden vinden. De Vopo's lieten zich niet zien en er viel geen schot. In de Amerikaanse sector klom een 19-jarige Vop'o over de grensmuur. Hij bracht zijn Russische machine pistool mee. Hij was een van de tien vluchtelingen van dinsdagnacht. Een jongeman van 18 zwom over de ri vier de Havel en een van 19 jaar zwom over het Teltow-kanaal. Een gezin van drie personen hakte een gat in het metselwerk dat een raam gelijkvloers in een huis aan de grens afsloot en stapte op een Westber- lijns trottoir. VERANTWOORDINGSPLICHT G.S. KNELPUNT VAN PROVINCIEWET (Slot van pag. 1) één bepaald onderdeel betreft, vrij diep verschil van mening heerst. Met de regering zijn namelijk de libera len en du socialistische fractie van mening, dat een nagenoeg integrale verantwoordingsplicht van Gedepu teerde Staten jegens de Provinciale Staten moet worden ingevoerd. De andere fracties voelen wel voor enige uitbreiding van deze verantwoor dingsplicht, maar zij willen toch niet zo ver gaan als de minister van bin nenlandse zaken, mr. Toxopeus, in het wetsontwerp gedaan heeft. Tot de voornaamste veranderingen in de provinciewet ten opzichte van de bestaande toestand behoren de in voering van meer overeenstemming tussen het aantal Statenleden en het aantal inwoners der provincie; de schrapping van de bepaling, dat aan een lid van Gedeputeerde Stalen tus sentijds onvrijwillig ontslag verleend kan worden; opheri'ing van de bepa ling dat een Statenlid niet in zijn eigen groep provincies tot lid van de Eerste Kamer beuoemd kan worden; de verdwijning van het instituut van „buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten", welk lid bij staking van stemmen de beslissing moest nemen (voortaan ligt deze functie in banden van de voorzitter van het college, van Gedeputeerde Staten, dat is bij de commissaris der koningin) en de verhuizing van Limburg in de op somming van de provincies in de wet van de laatste naar de tweede plaats. De uitbreiding van het aantal Sta tenleden betekent oen uitbreiding met één lid in Zuid-Holland, met twee leden in Noord-Holland, mot zeven in Noord-Brabant, met vijf in Gel derland, met veertien in Limburg, met twaalf in Overljsel, met veertieu in Utrecht, met één in Friesland, met zes in Groningen, met twaalf in Drente en met één in Zeeland. Het debat Het debat dat de Tweede Kamer over het ontwerp ni'euwe provin ciewet voerde, spitste zich geheel toe op de kwestie van de verant woordingsplicht van Gedeputeer de Staten tegenover de Provincia le Staten. Aanvankelijk siond in het wetsontwerp, dat Gedeputeer de Staten jegens de Provinciale Staten verantwoording verschul digd zijn voor het door hun col lege gevoerde beleid, met uitzon dering van hun beslissingen in geschillen en het toezicht op de gemeentebesturen. Minister Toxo peus heeft deze uitzonderingen echter bij nota van wijziging uit het wetsontwerp geschrapt. - Narigheid Daartegen kwamen enkele leden in het. geweer, vooral de heren Maenen (k.v.p.), zelf lid van Gedeputeerde Staten in Limburg en Smallenbroek (a.r.), lid van Gedeputeerde Staten in Drente. Zij duchtten van de moge lijkheid voor de Provinciale Staten om Gedeputeerde Staten over de verschillende onderdelen van hun be leid te interpelleren, allerlei narig heid. Dè lieer Kodde van de S.G.P. wees de opgelegde verantwoordingsplicht eveneens af. Hij was niet tegen ver antwoording, maar hij zou deze het liefst op basis van vrijwilligheid af gelegd willen zien. Minister Toxopeus zal vanmiddag liet wetsontwerp verdedigen. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hébben op paleis Soestdijk de vice-president van India, Z.E. dr. Sarvepalli Radhakrishnan ontvan gen. Foto: de poedel eiste op een moment alle belangstelling voor zich op. „Vrederust" ligl thans in gemeente Halsteren (Van onze parlementaire redacteur). Een gedeelte van het gebied van de gemeente Halsteren zal door grens wijziging aan de gemeente Bergen op Zoom worden toegevoegd. De Tweede Kamer besloot liier gisteren toe door de aanneming zonder hoofdelijke stemming van een desbetreffend wetsontwerp. Bergen op Zoom heeft de grond no dig voor de noodzakelijke nieuwe havenaanleg en de vestiging van in dustrieën. Door de grenswijziging gaan 2000 personen van Halsteren over naar Bergen op Zoom en 1050 van Bergen op Zoom naar Halsteren. Laatstge noemde gemeente krijgt er namelijk de grond rondom de psychiatrische inrichting „Vrederust" bij. Robertino komt Het Wereldgebeuren Ontspanning Vrees is een heel vervelend ver schijnsel en dat geldt eigenlijk in dubbele mate voor oorlogs vrees. Welnu de Westerse wereld heeft er in de achterliggende maan den nogal aan geleden nadat de Russisische dictator Kroesjtsjew en zijn Oostduitse sous-chcf Ulbricht dreigende dingen hadden gezegd over West-Eerlijn en over een vredesver drag tussen Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie. De vrees leidde er toe dat legers in bescheiden mate wer den versterkt en dat oorlogsmate riaal uit de mottenballen werd ge haald. In de Verenigde Staten haastte men zich een reeks opinieonderzoeken in te stellen naar de bereidheid van de Amerikaan om voor West-Berlijn in de strijd te gaan, waarbij bleek dat naarmate de lieer Kroesjtsjew de spanning opvoerde, ook het aantal Amerikanen stèeg tot ongeveer 70 dat een oorlog wilde riske ren, Zó bereid tot de strijd als het Amerikaanse volk, was men in de meeste Westeuropese landen zeker niet. Dat kan ook zonder een reeks opinieonderzoeken wel vastge steld worden. Bij alle oorlogsvrees bleef toch in Engeland de mening overheersen, dat Kroesjtsjew slechts een gevaarlijk partijtje poker speel de. In Frankrijk verschool men zich achter een zekere hooghartigheid ...in België, Nederland en Denemar ken \vas men echt wel openlijk be vreesd en in West-Duitsland heerste naast de oorlogsvrees een enorme spanning. Nu dan de oorlogsvrees wat wegzakt na de jongste rede van Kroesjtsjew mag dat alles wel even vastgesteld worden. Het pleegt namelijk zó te zijn, dat de gevoelens van opluchting meestal in directe verhouding staan tot de mate van vrees, welke gekoesterd werd. Vooral in de landen, waar de be duchtheid het grootst was zou dat kunnen leiden tot ongemotiveerd op timisme, waartegen hepaald gewaar schuwd moet worden. Kroesjtsjew heeft zich wel bereid verklaard even tuele onderhandelingen over West- Berelijn en over Oost-Duitsland op wat langere termijn te voeren, maar hij heeft geen enkele andere conces- „HIJ KOMT", dat waren de eerste woorden die de Deense p impresario Sig'vard Larssón sprak toen hij gisterochtend uit bat vliegtuig stapte dat H hem uit Kopenhagen naar Schiphol had gebracht. Hier- mee doelde hij op Robertino, het 14-jarige Italiaanse zan- ff gertje, idool van vele Neder- landse teenagers. „Hij komt i op 1 november optreden voor p de radio, waarbij Dolf van der ff Linden met zijn Metropole-or- kest hem zal begeleiden". Het s 14-jarige Romeintje heeft voor M zijn vertolkingen „Oh sole mio" en „Mamma'' in Scandi- navië reeds een gouden plaat M ontvangen, d.w.z. dat er meer H dan 100.000 grammofoonplaten van één nummer zijn verkocht. Niet alleen door de grammo- j§ foon verwierf hij bekendheid, ook op liet witte doek is hij, ondanks zijn leeftijd, al een ge- ff i= vierde ster. Hij speelde o.a. in de films van Don Camillo de rol van het ondeugende jochie en kort geleden vervulde hij ff een belangrijke rol in de Duit- se film „lm schwarzen Rössl", waar hij met zijn liedje „Mam- ff H ma" de naar huis verlangende Italiaanse piccolo uitbeeldt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll PER VLIEGTUIG NAAR HUIS Zijn plannen bestaan nog altijd en in feite eist hij, dat het Westen met tegenvoorstellen zal komen, hoewel dat Westen daaraan helemaal geen behoefte heeft. Gevreesd moet nu worden, dat het Westen toch wel 'n ietsje door de knieën zal moeten gaan en dat de voornaamste concessies daar bij van West-Duitsland moeten ko men. De U.P.I.-correspondent Kru- senstiern in Washington weet te melden, dat de Amerikaanse rege ring een zekere medewerking van de Westduïtse regering verwacht voor het verminderen van de spanningen in Midden-Europa. Daarbij wordt nog wel niet gezin speeld oji een Westduilsé erkenning van Oost-Duitsland. maar wel op er kenning van andere communistische landen door West-Duitsland en dat gaat toch ook al in de richting van een erkenning voor Oost-Duitsland. De Amerikaanse regering zou van mening zijn; dat de spanningen in Midden-Europa aanzienlijk zouden verminderen, indien West-Duitsland diplomatieke betrekkingen zou aan knopen met Polen en Tsjecho-Slowa- kije. De Amerikaanse regering zou er zich van bewust zijn, dat er belang rijke hinderpalen zijn, die het aan knopen van formele betrekkingen tussen Bonn en de twee communis tische regeringen in de huidige om standigheden vrijwel onmogelijk ma ken. Zo bijvoorbeeld eist Polen erkenning door West-Duitsland van de Oder- Neisse grens, alvorens van diploma tieke betrekkingen sprake zou kun nen zijn. Een ander obstakel is de bekende „Hallstein-doctrine", welke voorschrijft, dat de regering te Bonn geen diplomatieke betrekkingen on derhoudt met enige regering, die het communistische regiem in Oost- Duitsland erkent. De enige uitzondering, die men daar op tot dusver heeft gemaakt is de uitwisseling van ambassadeurs met Rusland, dat thans officiële betrek kingen onderhoudt met zowel West als Oost-Duitsland. Hoewel men te Washington ingeno men zou zijn met diplomatieke be trekkingen tussen West-Duitsland enerzijds en Polen en Tsjecho-Slowa- kïje anderzijds, geeft men toe, dat de Polen en Tsjechen „het de West duitsers niet gemakkelijk maken om vriend met hen te worden". Tot zover deze overwegingen over eventuele concessies van West- Duitsland aan Rusland en de Rus sische satellieten. Die overwegingen zijn nog wat vaag en zij behoeven zich in de boven omschreven zin niet te verwerkelijken, maar het mag nog een keer herhaald worden er zal vrijwel zeker van Westduitse zijde een bijdrage moeten komen voor het verminderen van de spanning om West-Berlijn. om Oost-Duitsland en in geheel Midden-Europa. Confiscatie sleepboot werd opgeschort De zeventien leden van de bemanning van de IJmuidense zeesleepboot „Noord-Holland", die nog te Singa pore verbleven, zijn per vliegtuig on derweg naar Nederland. Zij worden donderdagmorgen op Schiphol ver wacht. De familieleden zijn op de hoogte gesteld en zullen de „Noord- HolIand"-opvarenden per autobus op halen. Met de aankomst van deze zeven tien zulen 25 van de 27 opvarenden weer thuis zijn. Reeds eerder kwa men de zeven ontsnapte opvarenden aan en zondag arriveerde de tweede- P. Roos. en eerste werktuigkundige, de heer Kapitein O. Edelenbosch e stuurman W. H. Meijer moeten nog Lot drio november een gevangenis straf te Djakarta ondergaan. «De zeventien man zijn met de sleep- hoot op X september opgebracht door de Indonesische marine naar Poeloe Samboe en half september overge bracht naar Tandjong-Priok. Zij verbleven zestien dagen nabij Bogor (het voormalige Buitenzorg) en wefden met het Indonesische be- tonningsvaartuig „Bettet" vorige week teruggebracht naar Singapore. Een opdracht tot confiscatie van de zeesleepboot „Noord-Holland" is op geschort hangende een beroep, zo hebben Indonesische juridische auto riteiten meegedeeld. Zij zeiden dat de twee veroordeelde Nederlanders nog niet formeel in beroep waren gegaan. Baloeba doodden tien gendarmes met kapmessen Jn een gevecht lussen leden van de Baloebastam en Kataugaanse gen darmes by Elisabethstad zjjn giste ren tien gendarmes en zes Baloeba- leden gedood. Het incident ontstond toen jonge Ba loeba, die in het grote vluchtelingen kamp bij de Kantangaansc hoofdstad zijn ondergebracht, hout wilden gaan hakken in een staatsbos. Katangaan- se gendarmes die dit trachtten te ver hinderen openden het vuur, waar door een Ealoebavrouw werd ge dood. Daarop kwamen de Baloeba in groten getale opzetten. Zij omsin gelden het groepje van tien gendar mes en maakten hen met gTote mes sen en andere wapens af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17