Burgemeester en mevr. Drijber brachten bezoek aan MJJ J J1*»».» Im\m Almanak Eerste najaarsstorm joeg over Zeeland nieuw VATTEN' muizenA Pasta vlokken <3join BEVREDIGEND JAAR 1961 VOOR MIJ. „DE SCHELDE" PROVINCIALE ZEEUWSE C OU li ANT WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 Aitr.n lent te) ROEIT ZÉ GENADELOOS UIT MOSSELS Nu eens iets anders. Dit moeten de Sluise leden van de plaatselijke schuttersvereniging' gedacht hebben, toen zij bet nieuwe seizoen openden: nu eens niet met een schietwedstrijd, mar een gezamenlijke mosselmaaJ- tïjd in „De Stad SInis". Een culinair begin dat in alle opzich ten slaagde. Niet alleen smaakten de mosselen bijzonder goed, maar ook werden de plannen voor de komende maanden besproken. Zo zullen de Sluise schutters trachten deze win ter enige wedstrijden te spelen tegen clubs uit de omringende gemeenten en clubs uit België. KONIJNEN. Wat al zo vaak op exposities ge bleken is, is op de Nationale Ko- nïjnententoonstelling te Oud-Gas tel, die op 14 en 15 oktober werd OPLUCHTING... Sinds gisteren is het wel duidelijk utl met de pret. Het begon trouwens toch al meer dan onwaarschijnlijk te wórden, al die zon in het herfsttij. Nog onwaarschijnlijker dan al de re gen in het afgelopen zomerseizoen, want daar raak ie tenslotte aan ge wend. Maar zon in oktoberhalf oktober zelfs, was een reden tot oneindige verwondering. Zóndag nog een vol slagen zomers Zeeland, met mensen op de stranden en terrassen, eeuwen verwijderd van het sinterklaasfeest, dat in feite over rond zeven weken voor dé deur staat. Dat was zondag eenvoudig niet te geloven. Sinds gisteren evenwel is het b.st ce geloven. Wat het weer betreft zijn we nu eoht wel weer helemaal thuis, compleet met regen en wind, die de bladeren op de klassieke manier van de bomen ranselt. Een hele opluchting, want het word bepaald verontrustend. Straks kun nen we de vijfde december toch moei lijk op het strand vieren. Het idez. Sinterklaas in zwembroek... J gehouden, nog eens extra naar vo- I ren gekomen: de Zeeuwse konij nenfokkers slaan in landelijk ver band lang geen slecht figuur. Te Oud-Gastel werd de naam van Zeeland hoog gehouden door de heren H. Willemse en zijn naam genoot N. Willemse uit Goes en A. Morel uit Breskens, die met hun inzendingen fraaie resultaten boekten. De heer H. Willemse legde met zijn vier witte Weners namelijk beslag op twee eerste en een tweede prijs, terwijl de heer N. Willemse met drie gele Vlaamse reuzen twee eerste prij zen won. De heer A. Morel- uit Bres kens deed het met vijf witte Vlaam se reuzen nog beter. Met deze inzen ding verzekerde hij zich namelijk van vijf ereprijzen, te weten drie eer ste en twee tweede prijzen. GOED WERK Goed werk van de konijnenfokkers dus. Maar goed werk leverden dins dagmiddag ook brandweercomman dant A. Gideonse en zijn mannen uit Serooskerke (W). Rond half drie (Werden zij gewaarschuwd, dat ér brand was uitgebroken in een schuur tje bij de woning van de heer Boyenk aan de Secretarisweg. Spoedig was men ter plaatse en hoewel het vuur door de storm flink werd aange wakkerd, wist men de brand toch vrij spoedig te blussen, waardoor liet woonhuis behouden bleef. Men had echter niet kunnen voorkomen, dat een geit in de vlammen omkwam. Naar onze correspondent meldt moet de mogelijkheid niet worden uitgeslo ten, dat de brand is ontstaan door een kacheltje, dat gebruikt werd om bloemkolen te drogen. FIETSEN In de gemeente Wolphaartsdijk wordt nog steeds hard gewerkt om de plaatselijke muziekvereniging Ad- vendo aan uniformen te helpen. De actie wordt vrijdagavond, zaterdag middag- en avond besloten met een grote bazaar ln het dorpshuis, waar bij voor verschillende attracties is gezorgd. Zo zal men onder meer zijn krachten kunnen beproeven op een hometrainer om op deze wijze de „laatste dubbeltjes" voor het unifor menfonds bijeen te fietsen. ten melange van I b 1?, verschillende Proef maar eens van Melange Brillant lekkerntjèn 38 ctper 100 gr. Op écht lekkers staat Lonka „Pro Juventute" en r.-k. gezinsvoogdij lichten voor De vereniging „Pro Juventute" uit Middelburg zal samen niet de roonis- katliolieke gezinsvoogdij en patrona ge in Zeeland een aantal voorlich tingsavonden in de provincie geven. Deskundigen zullen kinderproblemen behandelen en naar men hoopt, zal de Deense film „Waarom stelen kin deren" die op deze avonden vertoond zal worden, aanleiding gevep tot dis cussie. De serie zal starten in Oostburg, waar op 23 oktober mejuffrouw M. A. van Haselen, officier bij de kin derpolitie, zal spreken. De andere bijeenkomsten zullen ge hóuden worden in Terneuzen (24 ok tober) Zierikzee (25 oktober), Vlis- singen (26 oktober), Goes (30 okto ber) en Hulst (31 oktober). Op deze avonden zuilen respectievelijk spre ken mejuffrouw J. van Hof. psyehia- trisch-sociaal werkster van het me- disch-opvoedkundig bureau: dr. J. Dorsman, directeur van genoemd bu reau: mr. P. van Empel, kinderrech ter te Middelburg en de heer J. L. M. Muris, zenuwarts te Hulst. Algemene vergadering Z.L.M. in Middelburg De algemene najaarsvergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal op maandag 18 december a.s. in Middelburg worden gehouden. Maan dag 13 november komt het hoofdbe stuur 'r Onr>s hiif"»ri ENKELE VEERDIENSTEN GESTAAKT Goese dinsdagmarkt verregende volkomen De nieuw benoemde burgemeester van Middelburg, mr. J. Drij ber, heeft dinsdag met zijn echtgenote een oriënteringsbezoek aan Middelburg gebracht. Tijdens dit bezoek is de installatie- datum vastgesteld: mr. Drijber zal op vrijdag 3 november a.s. tijdens een bijzondere raadsvergadering in de Burgerzaal van het stadhuis, die om 's middags twee uur begint, tot burgemees ter van de Zeeuwse hoofdstad geïnstalleerd worden. Zoals be kend zal de benoeming van mr. Drijber 1 november a.s. ingaan. Installatievergadering op vrijdag 3 november Met de trein was net echtpaar Drij ber 's morgens in Middelburg gearri veerd. In de hal van het stadhuis werden de heer en mevrouw Drijber welkom geheten door waarnemend burgemeester A. J. Berenpas, wet houder J. S. Hoek van onderwijs en financiën en de gemeente-secretaris, mr. J. Hooij. Hoewel Middelburg al bekend gebied voor de nieuwe burgemeester is, liet de hoofdstad zich deze dag, waarop mr. Drijber er dus in 2ijn aanstaande functie een bezoek bracht, niet van zjjn besté zijde zien. Regen en storm maakten echter weinig indruk op mr. en mevrouw Drijber, die reeds on middellijk na de ontvangst geïnteres seerd reageerden op de schoonheid van het fraaie stadhuis. Overigens was dat niet verwonderlijk, omdat geschiedenis één der hobby's van mr. Drijber is en Middelburgse historie hem daardoor in hoge mate boeit. In de burgemeesterskamer maak te inr. Drijber nader kennis met do Middelburgse wethouders Beren- pas en Hoek. alsmede met de gemeente-secretaris. Do wethou ders drs. Th. -I. Westerhout en A. J. Knlnnd waren wegens ambts bezigheden elders die dag afwe zig. Aanvankelijk was het name lijk de. bedoeling geweest, dat mr. Drijber maandag reeds naar Mid delburg zou komen, wanneer b. en w. van do hoofdstad zouden vergaderen, maar de heer Drijber moest in Leiden de raadsvergade ring hijwonen. Na de lunch begeleidde de heer Be renpas het echtpaar Drijber naar do ambtswoning aan de Dam, waar de speciale belangstelling van mevrouw Drijber naar uitging. Zij kwam tot de ontdekking, dat er in oude patriciërs woning aan de Dam genoeg en even veel ruimte is als in de stltige Ra penburgwoning in Leiden. Hierna vertrokken de heer en mevrouw Drij ber weer naar hun woonplaats. Foto's: (onder) waarnemend burgemeester A. J. Berenpas heet mr. J. Drijber hartelijk welkom, waarbij mevrouw Drij ber toekijkt; (boven) nieuwsgie rig wachten de heer en mevrouw Drijber tot de deur van hun Middelburgse woning geopend wordt zodat zij binnen een kijk je kunnen nemen. (Foto's P.Z.C.). Een flinke zuidwesterstorm, die gepaard ging met hevige slag regens, was dinsdag in Zeeland (voorlopig?) het einde van een lange reeks van zonnige herfst dagen De storm stak in de nacht van maandag op dinsdag op bereikte zijn hoogtepunt dinsdag rond het middaguur. Bij het Koninklijk Meteorolo gisch Instituut te Vlissingen werden toen windstoten van rond 50 knopen genoteerd, het geen neerkomt op een windsnel heid van ongeveer 25 meter per seconde of windkracht 10, waar mee de storm het predikaat „zwaar" verkreeg. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Niet alleen bezorgden de he vige slagregens veel ongerief, maar ook zorgde de storm in geheel Zeeland voor de nodige schade en bij dc veerdiensten vertragingen. Een uitzondering hierop maakten het veer Vlissingen-Breskens én Zijpe- Anna Ja$obapolder, waar de dien sten normaal werden onderhouden. Op het veer Terneuzen-Hoedekens- kei'ke werd ook doorgevaren, hoe wel men onder meer door het slechte tij en het moeilijker in- en uitvaren van de veerhavens op een ogenblik zelfs een vetraging van 35 minuten had opgelopen. Op het veer Kruiningen-Perkpolder moest de dienst in de loop van de middag zelfs worden stopgezet. Om tien voor vier voer de laatste boot uit Kruiningen, waarna men het niet meer verantwoord achtte om de dion3t verder tc onderhouden. Dit stond in verband met de werkzaam heden aan de veerhavente Kruinin gen. Maandag was. hier juist beton gestort en daar de kans niet gering was,, dat de boot bij het binnenvaren van de haven door de storm tegen de kant 2ou komen en zware beschadi gingen zou aanrichten, werd de dienst gestopt. Zierikzee-Kats „Veerdienst gestopt", kreeg ook het publiek te horen, dat met de boot van zeven uur uit Zierikzee naar Kats wilde varen. Gezien de ONDANKS GESTEGEN KOSTENPEIL kracht van de storm achtte men het beter de boot op deze dienst niet te laten uitvaren. Ook de beloodsing buiten de Wester- sehelde moest 'worden stopgezet, maar dit werd niets abnormaals ge noemd: „dit gebeurt altijd met een flinke storm'1, zo meldde het loods wezen te Vlissingen. Markt verregend Ander ongerief, dat de storm aan richtte. bestond in Goes uit een to taal verregende dinsdagmarkt. Ter wijl normaal meer dan honderd kra men op de Grote Markt worden op gezet, waren het er gisteren niet meer dan zes. De vele regenbuien lokten clan ook weinig publiek naai de markt, waar het op „normale" dinsdagen juist zo .bijzonder druk kan zijn. Alleen de bezitters van auto's voeren wel bij de regen: zij konden nu hun voertuigen op de Gro te Markt parkeren. Verder moest ook het verkeer zijn tol betalen. Door een harde wind stoot, terwijl het wegdek bovendien glad was, raakte omstreeks vier uur op het kruispunt Oude Tol op de weg van Sluis naar Ketranchement de auto van mevrouw D. uit deze ge meente in de sloot. De auto werd hierbij slechts licht beschadigd, ter wijl dc bestuurster met dc schrik vrij kwam. Erger kwam het aan in Middelburg. Op de Nieuwe Vlissingseweg raakte hier even na vier uur de Vlissingse autobestuurder G. F. H. F. ter hoog te van de Piet Heinstraat de macht over het stuur kwijt, toen zijn wa gen gegrepen werd door een stevige rukwind. De auto schoot hierdoor was dat de boot bij het binnenvaren eerst naar de linkerweghelft en vervolgens dwars over de weg naar rechts om bij het watergemaal met de neus in de watergang te „duiken". Voor de bestuurder en een inzittende liep het avontuur nog goed af. Beiden konden ongedeerd uit de auto kruipen, die aan de voorkant beschadigd werd. Een takelwagen trok de auto ujt de watergang en Sleepte het voertuig naar Vlissingen. In Vlissingen zelf bleef de schade be perkt tol een klein boompje op dc Köudekerkseweg-Zaaihoekweg. dat het tegen de storm moest afleggen. In Zierikzee had men uit voorzorg de sluizen gesloten. Vermoedelijk heeft de storm ook in de fruitteelt de nodige schade aangericht. Gisteren kon men dit nog niét helemaal overzien, maar verwacht wordt, dat vooral op en kele grote bedrijven, waar men nog niet helemaal klaar was met do pluk. de nodige appels zijn af gewaaid. Begroting Kapelle sluitend met 20.000 onvoorzien Do begroting 1962 van de gemeente Ivapelle is met een post van bijna 20.000 onvoorzien, sluitend gekre gen. Dit deelde burgemeester H. G. van Suylekom dinsdagavond mede bij de aanbieding van de begroting tijdens de gehouden raadsvergade ring. De gewone dienst geeft in in komsten en uitgaven een totaal aan van 1.230.809,10; de kapitaaldienst toont een totaalcijfer van 4.437.440.50. Eveneens werd aangeboden de be groting 1962 van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg. De totaalcijfers hiervan be lopen bijna een bedrag van 150.000. Deze is sluitend verkre gen met een gemeentelijke sub sidie van rond 20.000. De raad besloot deze avond tot wijziging van de verordening op de heffing van reinigingsrechten. Deze zal van 7 op 10 gebracht worden. Een en ander gebeurt in overleg met de gemeenten Kloetinge en Kattendijke, met welke gemeen ten samen de vuilnisophaaldienst geëxploiteerd wordt. Wat de resultaten van de exploitatie van de vuilnisophaaldienst betreft; deelde de burgemeester mede. dat deze een nadelig saldo laat zien van 7000 per jaar. Met de invoering van de verhoging aan rechten zal ze nog een nadelig slot te zien geven van 3000. Redelijke bezetting tot ultimo 1963 |De directie van de N.V. Kon. My. |„De Schelde" te Vlissingen ver wacht, onvoorziene omstandigheden I voorbehouden, dat het resultaat j waarmee het jaar 1961 zal worden afgesloten, bevredigend zal zijn. Wel wordt verwacht, dal het exploi tatiesaldo over 1961 lager zal zijn I dan over 1900. Deze daling wordt o.m. veroorzaakt door het gestegen kosteupeii en de ongunstige voor waarden, waartegen een aantal nu afgeleverde orders moest worden gecontracteerd. Tot dusver werden in 1961 afgele verd: 1 motorvrachtschip van 14.500 ton d.w.; 2 motorvrachtschepen van 9400 ton d.w.; 1 Schelde-Sulzer die selmotor; 4 scheepstandwielkasten en diverse opdrachten, waaronder scheepsreperatic-orders. De orderportefeuille kon worden uit gebreid met de volgende grote op drachten: 5 motorvrachtschepen van 14.800 ton d.w.: 2 scheepstandwiel kasten; '2 ketelinstallaties voor elek trische centrales: 2 lichtmetalen gor- dyngevels. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10 VVVVVN^VVVVWAVyVVVVVW Zilveren ambtsjubileum ds. D. Goudzwaard (Breskens) Het zal 25 oktober 25 jaar geledeu zijn, dat ds. I). Gouwzvvuard werd bevestigd als predikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Hij werd 4 juni 1907 te Bruinissc geboren en na de h.b.s. te Zierikzee Ie hebben doorlopen, werd hij in 1927 student aan de rijksuniversiteit le Utrecht. In 1936 werd lijj kandidaat en nam het beroep naar Breskens aan, waar bij oi» zondag 25 oktober 1936 door ds. C. Waarden burg, emeritus-predi kant te Hillegersberg, die 83 «jaar Èredikaut van de N.H. gemeente te ruinisse is geweest, werd bevestigd. Deze gemeente diende hij zeven jaar, tot januari 1944. Op zondag 23 ja nuari 1944 werd hij door ds. H. Waardenburg (Rotterdam) bevestigd te IJsselmonde. .Bijna 18 jaar is hij nu aan deze gemeente verbonden. Voorts word de bestelling van een motortankschip van 32.000 ton d.w. gewijzigd in een bestelling voor 2 niotorvrachtschepen van 14.800 ton d.w. De huidige orderportefeuille geeft een redelijke bezetting tot ultimo 1963. Causerie over Nw.-Guinea voor plattelandsvrouwen Voor een hetrekkelijk gering aantal leden van de Bond voor Ned. platte landsvrouwen alsmede van de afde lingen Goes en Vlissingen van de Ned. Huisvrouwen hield mevrouw G. II. KeyzerHardick dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes een interessante causerie over haar tij dens een bezoek aan Nieuw-Guinca opgedane ervaringen met de Papoe- bevolking. Op uitnodiging van de Nederlandse regering heeft mevrouw Keyzer Hardick verleden jaar december een bezoek aan dit land gebracht bij de opening van de K.L-M.-luchtliin op Sydney, waarin onder meer ook het vliegveld Bink is opgenomen. Op bij zonder onderhoudende wijze schetste zij de gezinsverhoudingen bij de Pu- poeabevolking. onderverdeeld in de Kust- en Borgpapoea's, waarvan de eersten meestentijds over een betere lichamelijke conditie beschikken. De Papoea's bereiken slechts een leeftijd van 35 jaar, terwijl de kindersterfte bijzonder hoog is. Tevens zijn in het Papoeagezin de toestanden zodanig, dat een varken kostbaarder is dan een vrouw. Overal voert men het varken op de rug mee heen, hetgeen een van de belangrijkste taken van de vrouw is. Mevrouw Keyzer—Har dick verklaarde bijzonder veel res pect te hebben voor de jonge Neder landers, die de bevolking helpen bij haar ontwikkeling. Voorts was zij van oordeel, dat de projecten, die mo menteel ln Nleuw-Guinea ter ontwik keling van het land en de bevolking worden opgemaakt, niet slechts waarde op de lange duur hebben, maar op dit momenr even belangrijk zijn als over 30 jaar, als de materiële vruchten kunnen worden geplukt van bijvoorbeeld een landbouwproject. Tenslotte was zij er van overtuigd, Auto maakte „schuiver" bij Postbrug Yerseke Twee jongemannen, de 22-jarige M. Z. uit Kapelle en de 20-jarige A. It. uit Yerseke hebben zaterdagavond met een in Goes gehuurde auto een flinke „schuiver" gemaakt nabij de Post brug over liet kanaal door Zuid-Beve land. Z. had de wagen gehuurd in Goes en was daarmee naar Yerseke gereden om zijn vriend op te halen. Mot vrij grote snelheid reed dt auto terug over de Postweg van Yerseke naar Kapelle. Vlak bij de Postbrug raakte Z. de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de wagen begon te slingeren en vervolgens kantelde. Met de wielen in de luent maakte de auto een flinke schuiver over het wegdek en botste daarbij tegen het brugwach tershuisje. Nog was daardoor de vaart niet uit de, auto. Door de botsing met het huisje viel de wagen op de zijkant en schoof in de richting van de brug. Tegen de brugleuning kwam de totaal vernielde auto tot stilstand. Voor Z. en K. liep het avontuur nog goed af met enkele onbeduidende builen en schrammen konden zij via de kapotte voorruit de auto verlaten. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt niet nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kast tijdelijk stormachtige wind tus sen west en noord. Weinig verande ring in tempera tuur. ZON EN MAAN. 19 oktober Zon op 7.11 onder 17.39 Maan op 15.56 onder 0.59 dat liet voor de Nieuw-Guinese Pa poeabevolking een zegen zou zijn, in dien het land onder beheer van de Verenigde Naties zou komen te staan. Na de pauze vertoonde mevrouw Keyzer -Hardick een aantal door haar zelf gemaakte kleurendia's, die een exclusief beeld gaven van de si tuatie in Nieuw-Guinea onder de Pa poea's. Daaronder bevonden zich veel foto's, dié gemaakt waren vanuit vliegtuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2