Oud keizerlijk kasteel modernste vrouwengevangenis van Europa Engelse toeristen „kamperen" in afgedankte spoorwegwagons V PESSIMISTISCHE VISIE OP DE WERELD VAN 1972 MAANDAG 16 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUW ZE COURANT 1 SLOT SCHWARZAU BIJ WENEN Waar eens Oostenrijks monarch leefde, wonen nu 250 vrouwen Er zijn huizen, die het „noodlot" aantrekken. Huizen, die historie maken. Zo'n huis is slot „Schwarzau" bij Steinfcld, vijftig kilometer te zuiden van Wenen. Dit kasteel is één van de mooiste bouwwerken uit de barok, maar tegelijk één van Europa's modernste vrouwengevangenis sen. In dit kasteel bracht Oostenrijks laatste keizerin Zita haar jeugd door. Het kasteel is een stuk Oostenrijkse geschiedenis van grootheid en verval, van geluk en tragedie. De negentiende eeuwse romantiek en de zakelijkheid van de twintigste eeuw wonen hier onder één dak, zo schrijft Inge Santner in Die Welt- woche. elegante heer stonden en geduldig aanhoorden, dat hun soldaten toch eigenlijk maar een wilde, ongedisci plineerde meute vormde. Cellen Waar eens 'L klavier door keizer in Zita werd bespeeld, staat nu het schrijfbureau van de direc trice van de gevangenis. De rij cellen voor 250 gevangenen is ondergebracht in het nieuwe gedeelte van het kas teel. Het Weense ministerie van justitie heeft kosten noch moeite gespaard om het oude gebouw in Europa's mo dernste vrouwengevangenis te veran deren. Men loopt door pastelkleurige gangen de cellen bestaan uit gerief lijke kamertjes met bedden, kasten, centrale verwarming en eigen badka mer. Alles glimt van netheid. Daar door wordt ook de sfeer in het tehuis meteen „chemisch gereinigd." Voor historie is er geen plaats meer. Of, toch „Ziet u die cellen aan het eind van de gang vraagt de directrice. Daar huizen de dertig moordena ressen. Doorgaans nette vrouwen, ze kunnen de steunpilaren van de gevangenis worden genoemd. Ik zou niet weten, hoe ik het ge vangenishuishouden zo zonder kla gen zou kunnen voeren, als ik die vrouwen niet had." Men begrijpt heter. is geen parallel te trekken tussen mannen en vrouwen die een moord hebben begaan. De man doodt doorgaans uit moord- of ro'of- lust, de vrouw daarentegen heeft bij na steeds persoonlijke motieven. In 1945 door Russische troepen verwoest Toen Oostenrijk een trotse monarchie was, beleefde ook Schwarzau geluk kige dagen. Het behoorde aan Robert, hertog van Panna. Binnen Sehwar- zau's muren groeiden 21 prinsjes en prinsesjes op. Éénmaal was het kas teel mddelpunt van liet uitgestrekte rijk, toen aartshertog Karei die de laatste keizer van de Oosteurijks- Hongaarse monarchie zou worden in de kleine slotkapel in het huwelijk trad met de lieftallige prinses Zita. Na de oorlog moest de nieuwe eige naar, hertog Elie van Parma, stief broer van keizerin Zita, gaan werken om in leven te kunnen blijven. In 1945 werd het kasteel door de Russische troepen vernield. Daarmee was het lot van het barokpaleis be zegeld. Hertog Elie verkocht zijn be zit. Het Oostenrijkse ministerie van Justitie richtte het paleis in als vrou wengevangenis. De bruiloft Staat men bijvoorbeeld op het bal kon daar stond eens keizer Franz Jozef op 21 oktober 1911, die glimlachend neerzag op de feeste lijke bruiloftsstoet in de hoftuin. Ach ter hem de rijzige gestalte van zijn vleugeladjudant. korvettenkapitein Nikolaus von Horthy „dat wij van daag hier bij elkaar zijn om de ons allen verheugende bruiloft te vieren, geeft mij een groot gevoel van be vrediging en verheugt mij ten zeerste. Aartshertog Karl heeft prinses Zita van Panna als bruid uitverkoren. Ik wens hem geluk met de keus van zijn hart. Moge God aartshertog Karl en aartshertogin Zita behoeden en be waren." In de statiezaal van het kasteel stak hertog Elie van Parma in 1945 een lange redevoering af over de ondergang van het militarisme legen een groep eerzuchtige Sow- jetofficieren. Daarbij sprak hij de gedenkwaardige woorden„Mijne Heren, wij in het oude Oostenrijks- Hongaarse keizerrijk hadden ten minste nog een leger. Uw soldaten zijn slechts een wilde, ongedisci plineerde horde." Het is een van de meest pikante liis- lorics uit Oostenrijks bezettingstijd. Want op de benedenverdiepingen van het kasteel waren duizend Sowjet- soldaten ingekwartierd De „kapitalist7' Op een dag meldden zich twee üowjet-luitenants bij de beheer der en wensten „De kapitalist" te spreken. „Wat. u wenst bij de hertog te worden gebracht vergewiste zich de be heerder met goed voorgewende ver bazing. „Maar dat kan toch niet. Zijne Koninklijke Hoogheid ontvangt alleen hoge officieren. U moet toch minstens onder bevel van een overste komen." Drie weken later kwamen zij weer onder bevel van een overste. Om hun eis „de kapitalist" te spreken nog meer kracht bij te zetten hadden zij nog enige officieren meegebracht. Ditmaal toonde de beheerder zich inderdaad gewilliger. „Ik zal de her tog vragen of hij u toelaat," beloofde hij. Vijf minuten later kwam hij te rug: „Zijn Koninklijke Hoogheid wil u ontvangen. Ik verzoek u zich be hoorlijk te gedragen." De Russen lachten wat onzeker. Eigenlijk wisten ze niet of ze dit nu als een brutaliteit moesten opnemen of niet. Hun nieuwsgierigheid overwon in ieder ge val de gedachte om beledigend weg te gaan. Luid stommelden zij de trappen op naar de ontvangstzaal, voorafgegaan door de beheerder. Als aan de grond genageld bleven zij in de zaal staan. Zij hadden een „kapitalist" verwacht niet een dik ke buik en hangwangen. Een type, dat zij uit en te na uit de commu nistische propagandasehriften kenden «ui hadden leren verachten, in plaats van zo'n type trad een man op hen toe met een ernstig gezicht, lang en bijna ascetiscli slank. „De Russische officieren Zyne Koninklijke Hoogheid, Hertog Elie van Parma", stelde de kasteelbeheer der voor. Het voorkomen van de hertog ontnam de Russen hun zelfverzekerdheid. Verlegen keken zij naar elkaar. Dan stalt de eerste zijn hand op om te salueren. De anderen volgden zijn voorbeeld. Zij vergaten geheel en al. «lat zij hun hoofddeksels in de hal hadden afgezet. Toen zij dit bemerk ten werden zij nog vcrlcgener. Twee maakten een voetval en kusten de hand van de oude hertog. Zij deden dit met de roerende onderdanigheid van een Russische boer, die voor een tsr r verschijnt. Geen Rus waagde het zich in één van de diepe fauteuils te laten zakken, hoewel de hertog hen met een groots gebaar uitnodigde. Zo kon het gebeuren, dat alle officie ren. van het ene heen op hel andere Uangejidj in een kring urn de oujle Joodse non gaat terug naar Israël De moeder-overste van een Domiui- kaans klooster in Frankrijk heeft meegedeeld te zullen uittreden. Zij heeft inmiddels een verzoek inge diend zich permanent in Israël te mogen vestigen. Moeder-overste Marie Therese de La- vierge, zal waarschijnlijk weer tot de joodse godsdienst overgaan. Zij heeft inmiddels haar nonnenkleed afgelegd en haar meisjesnaam Gerda Marcus aangenomen. Haar besluit is een gevolg van het feit, dat zij haar, in de tweede wereld oorlog verloren gewaande broer te rugvond. Gerda, die naar Israël kwam om He breeuws te leren en haar kennis van de Bijbel te verdiepen, kreeg via het joodse agentschap inlichtingen over de verblijfplaats van haar broer Günther. Haar broer verliet in 1933 Berlijn en trok naar Palestina, terwijl Gerda een jaar later naar de universiteit van Nancy ging. Tijdens de oorlog werden de ouders van Gerda en Günther gedood. Gerda kan zich niet herinneren wat gebeurd is, nadat de nazi's Frank rijk overvielen. Zij was toen der tig jaar oud. Een feit is, dat zij zichzelf „terugvond" in een klooster. Weldra ging zij tot de orde der Do- minikanën over en enkele jaren la ter werd zij moeder-overste. Ver leden jaar december vertrok zij voor studiedoeleinden naar Israël Zo ziet het interieur va „kam peer"-wagon erui ele naïeve voorstellingen capitu leren hier voor de werkelijkheid. Hoe denkt u, dat een vrouw er uit ziet, die volgens een weloverwogen plan een mens heeft vergiftigd? Hard, verbitterd, vol haat? Misschien, mis> schien ook niet. Men ontmoet Schwar zau een beeldschoon meisje, met hel dere, glanzende ogen, die als het ware om te lachen zijn gemaakt. Geduren de de kerkdiensten speelt zij op het orgel, in de kleermakerij is er geen, die beter en flinker werkt. Toch zal deze aantrekkelijke vrouw een be langrijk deel van haar leven achter het hek doorbrengen. Zij heeft, haar inan met vergiftigd gebak om het leven gebracht. Het meisje huwde tien j'aar «rele- ilen een oude. onaantrekkelijke man. Zij was nog jong en kende noch de liefde noch het leven. Zij wist alleen, dat zij haar ouders moest gehoorzamen. Maar het le ven laat zich niet wegcijferen. Op een dag kwam zij de ware liefde tegen. Beter gezegd zij bemerkte hoe erg de ware liefde kan zijn. Na maandenlange strijd niet haar geweten vergiftigde zij haar echt genoot. Een andere vrouw doodde haar drie jarig kind. Waarom Ook de recht zitting bracht geen oplossing. De ge tuigen konden slechts bevestigen, dat de daderes het kind als een afgod had liefgehad. Het gerechtshof stond vooi' een raadsel. Omdat men vreesde, dat de vrouw ook haar andere kinde ren iets zou aandoen, werd zij tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Maanden gingen voorbij. De gevangene toonde zich vlijtig en be reidwillig zoals bijna alle moordena ressen. Tot zij op een dag ontvluchtte. Dus toch „een moeilijk geval"? In heel Oostenrijk zocht de politie koortsachtig. Tevergeefs. Twee dagen later stond de vrouw voor het het gevangenishek en meldde zich. „Ik heb zolang niets van mijn kinderen gehoord," stotterde zij en het bloed steeg haar naar het hoofd. „Ik moest weten of het hun goed gaat. Nu ben ik gerustgesteld en ik blijf weer hier." Schwarzau vertelt ook nu nog ver halen. Maar nu klinken zij anders dan de koninklijke historie van wel eer. De verhalen zijn veranderd gelijk het kasteel en Oostenrijk. p Met zijn weelderige bloem- p p perkenwijdse panorama's en p p exotische hoekjes biedt de Ant- werpse Dierentuin een bonte p p verscheidenheid van uiterst p p schilderachtige plekjes. p p Een van de aantrekkelijkste en het meest tot de verbeelding p p sprekend is wel de berg met de p p Sardinische schapen, waar op p p steile rotsen gratievolle wilde p p schapen lopen, stoeien en springen, zich ontpoppend tot virtuozen in het alpinisme. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü De dood op de weg (Van onze correspondent) Vorige week is het negenjarig zoon tje van de familie Van Zetten te Ven- lo op weg naar school, in de Karbin- derstraat te Venlo door een vracht auto gegrepen. De knaap kwam met zijn rijwiel te vallen en kreeg een der wielen van de auto over zijn hoofd. Hij was -op slag dood. CARAVAN-CLUBS IN OPKOMST Oude wagons worden neergezet in aantrekkelijke streken Het vakantieseizoen in Engeland is weer achter de rug. Het duurt..ia de noordelijke helft niet veel langer dan 15 september en ?an de kust van het Kanaal officieel tot 1 oktober, al zijn ook daar na de 31e september de meeste gasten huistoe gegaan. Na die data wordt het buitenleven op het strand, in bos eu hei en zeker In het bergland, te koud, al is het Engelse klimaat dan ook milder dan het onze. In deze afgelopen zomer hebben tal loze vakantiegangers gebruik gemaakt van een hoogst originele manier vau „kamperen" als men het nog zo mag noemen. Zij namen hun intrek in „camping coaches", keurige, van vele gemakken voorziene, afgedankte spoorwegrijtuigen, die op een dooplopend zijspoor of niet langer gebruikte zijljjn zijn opgesteld in prachtige streken. Alleen stromend water ontbreekt cr, maar verder vindt men er alle gerief, compleet met kookgerei, bedden en beddegoed, eetservies .enz. Ecu verblijf er in levert één van de heerlijkste vakanties op te gen de prys van 10 tot 15 guldens (ongeveer 100 tot 150 gulden) per week. Die spoorrytuigen zijn be doeld voor gezinnen van 4 tot 8 personen. Men is dus niet alleen helemaal zelfstandig de inko pen doet men in het nabijgelegen dorp maar dit is ook één van de weinige manieren om de me nigte te ontvluchten, want niet zoals bij een caravan-kamp, is men omringd door tientallen an dere gezinnen. Men heeft in de camping coaches géén buren. Engelse vinding De caravan-vakantie is, zoals ieder een weet, een speciaal Engelse uit vinding, die in andere landen navol ging heeft gevonden. In Engeland doet men er echter toch het meeste aan. In de lente van ieder jaar wordt er altijd een rally van caravan enthousiastelingen gehouden, die dit jaar zelfs niet minder dan 1.418 cara vans in het parkland van dc Duke of Devonshire bijeenbracht onder auspi ciën van de Caravan Club. Er bevin den zich onder de „caravannisten" mensen, die met hun caravan (op .het vasteland) duizenden mijlen heb ben afgelegd. Zij vormen een speciale sectie van de club, de Continental Sector, welke op de rally van eind mei met 40 deelnemers vertegenwoor digd was. Eén van hen heeft eens met zijn caravan vanuit. Engeland Joego-Slavië bereikt en legt elk jaar 3ÜÜÖ mijl af, (ongeveer 4800 km.), zijn woning achter zich aan slepende. Een ander, mr. McLauglin, uit Bir mingham, presteerde het om het vo rig-jaar in acht dagen met een klei ne fibre-glass caravan de afstand van 2200 mijl tot aan Istanboel af te leg gen. (Of hij op die snelle tocht veel beleefd en gezien heeft, is de vraag), liet aantal leden van de Caravan Club bedraagt on het ogenblik 30.000 De caravau-hobo.v moet natuurlijk niet verworden tot een sport om het rijdende huis nog geriefelijker te ma ken dan het aan-de-grond-vastgena- gelde-hui». waarin men het grootste gedeelte van het jaar leeft. Het doel. te kamperen, moet. niet uit het oog worden verloren. En daarvoor wordt dan ook door de leiders van de club gewaarschuwd. Het heeft weinig zin om te doen als een zekere mijnheer Wilcox, die, om zjjn wouw en zijn kinderen de laatste snufjes van com fort te geven, in zijn caravan knop pen heeft laten aanbrengen, waarop men uiaar te dlafcHP» het gas floept aan, het licht gaat op, het gas gaat weer uit enz., terwijl liy bo vendien nog een warmwater-inrich ting had laten maken, een cocktail- hartje had aangelegd, enz. Werk van de zee Wijzelf hebben veertien dagen door- gébracht in de havenplaats Poole in het midden van de Engelse Zuidkust, niet erg ver van het eiland Wight, dat men met zijn witte kalkrotsen vanaf de stranden in de verte ziet liggen, als*- een wazige droom. Poole doet zijn naam eer aan, want, toen dit gebied in de oertijd gevormd werd, is het zeewater en het rivierwater in dit lager gelegen kustgedeelte erg te keer gegaan, en heeft het oeverland uitgehold, of is het binnengedrongen, zodat er tussen de 50 en 100 meter hoge rotskust van Bournemouth en Swanage een heel „land van water, van baaien en inhammen, van meer tjes en pc\len" is ontstaan, waarop heden ten dage honderden vrolijke en kleurige zeilen wapperen van scheepjes van 5 tot 5000 ton. Aan de vele stranden, die van Bournemouth, Branksome Chine (een chine is een diepe, beboste vallei, die naar zee afloopt). Flag- head Chine, Sandbanks (een lang, breed strand op het „Golden Pe ninsula". het Gouden Schiereiland, Studland en Swanage is het zwem- Glaasje zeewater: legen heel veel kwaaltjes Op het Duitse Noordzee-eilaud Bor- kum heeft menige badgast tijdens het afgelopen badseizoen „een glaas je zeewater" besteld. Dat zeewater wordt, grondig gezuiverd, als een helderwitte drank te koop aangebo den. Na die zuivering smaakt het nog altijd tamelijk sterk naar echt zeewater en daarom wordt het ook wel niet limonade aangelengd voor de toeristen, die het „puur" niet kunnen wegkrijgen. Het weekblad „Hotel Revue" schrijft over deze „zeewaterrage" dat tientallen toeristen tijdens het afgelopen seizoen naar Borkuni zijn gekomen om via zeewater, zeelucht en zeebaden genezing te vinden voor alle mogelijke kwaal tjes, waarbij de „moderne" ziek ten zoals de managerziekte een wel heel belangrijke plaats in nemen. Niet zelden worden zij door hun huisarts naar de kust gestuurd om genezing te vinden. Enkele van de „geneesmiddelen" die zij daar vinden: warme en koude zeebaden, slikbaden. darm spoelingen én de pure zeelucht, die bijzonder heilzaam zou zijn voor ademhalingsorganen, maag en darmen. En op gezette tijden kan men dan zijn glaasje zeewa ter consumeren: uit flessen, of getapt uit een soort bierkraan... „Hotel Revue" vraagt zich af of de Nederlandse Noordzee-eilanden de heilzame werking van de zee niet te weinig propageren en meent, dat men langs de Neder landse kust in elk geval de moge lijkheden eens zou kunnen bestu deren, om van die werking wat meer profijt te trekken. Mocht dat inderdaad gebeuren, dan zul len we misschien volgend seizoen ook op de Nederlandse boulevards „een glaasje zeewater" kunnen bestellen al dan niet op smaak gebracht met limonade! Aantal emigranten verder gedaald In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg volgens opgave van het C.B.S. het aantal, huwelijken in Ne derland 58.111 tegen 56,299 in de eer ste acht maanden van 1960. Het aan tal levendgeborenen steeg in de ge noemde periode van 162.038 in 1960 tot 167.267 in 1961, terwijl het aan tal overledenen daalde van 58.974 tot 57.782. Voorts trad er een daling in van het aantal emigranten van 40.012 in 1960 tot 32.104 in 1961 en steeg het aantal immigranten van 25.943 tot 33.022. Het aantal inwo ners van Nederland bedroeg op 1 september j.l. 11.665.786. men volkomen ongevaarlijk en kan men ver de zee in crawlen, als men wil. Het zacht aflopende zeebed maakt het gemakkelijk voor kleine kinderen in zee te dartelen, zonder dat men bang behoeft te zijn, dat zij onver wachts in diep water of kuilen terecht zullen komen. De branding bestaat er meestal, behalve op winderige da gen, uit één omkrullende golf, die blijkbaar de eer van zeestrand op houdt en soms zelfs te lui en te traag is, zijn halve ronde te maken. De machtige Ferry (pont) van het Gouden Schiereiland, dat de enorme Poole-harbour, eigenlijk een baai, ge deeltelijk afsluit die baai is zo ruim, dat er nog een groot eiland in ligt vervoert mensen, fietsen en tientallen auto's naar het „moorland" van Studland en naar Swanage. de meest oostelijke grotere badplaats van het County Dorset, een provincie, die een grote naam heeft, omdat zij één van de eerste gedeelten van En geland is. dat bewoond werd. Het we melt hier dan ook van historische overblijfselen. Swanage kunnen wij de liefhebbers van een goed zandstrand en van weinig lawaai en niet veel mensen, niet aanbevelen. Het is mooi gelegen, al zijn de krijt- klippen aan de ene kant kaal, maar het krioelt er in augustus van dui zenden „plezierzoekers", die niet de zee, maar een mensenmenigte willen zien, niet in de eerste plaats willen gaan zwemmen, maar in een bots- auto'tje in een kennis-etablissement willen ronddraaien, niet willen pick- nikken op het strand, maar milk- sliakers en patates frites, in slechte olie gebakken, willen verorberen aan de toonbank van een cafetaria en in Swanage die gelegenheden opzoeken, waar niets aan de natuur, integen deel alles aan het onnatuurlijke, door de mens geschapen, doet denken. STUDIE VAN HET RUIMTE-TIJDPERK Misdadigers met kernbommetjes op zak Op de jaarvergadering van de Ameri can Rocket Society is voor de 15.000 deskundigen en technici op liet gebied van de ruimtevaart, rakettenbouw, en wapenproduktie een beeld gegeven van de wereld die zij aan net maken zijn wan neer tegen 1971 geen overeenstem ming wordt bereikt over ontwa pening. Clarck C. Abt van de Raytheon Com pany in Massachusetts schilderde zijn collega's een beeld af van de wereld over tien jaar. gebaseerd op een uitgebreide studie van de. „space age" met de te verwachten uitvindingen en andere technische en politieke ontwikkelingen. Dit is wat hij voorziet Een wereld, verdeeld in twee on stabiele kampen waar Rusland en de Verenigde Staten niet bereid zijn hun uiterst dure wapens op te geven, omdat zij hierin het enige middel zien om de ander van een aanval af te schrikken. .IfiWifiRisle taises, yeroocaq^jyL door een geslaagde onderschepping van een verkennings- of bommenwer persatelliet van de andere partij. Periodieke panieken wanneer een van de partijen een bommemver- persatelliet boven de oceaan of de poolgebieden laat exploderen om de andere te overtuigen van haar afschrikwekkende kracht. Beperkte ruimte-oorlogen door de vernietiging van expedities op verre planeten. De meeste grote mogendheden zul len bases hebben met interconti nentale ballistische projectielen terwijl communistisch China, Egypte, India. Japan. Israël. In donesië, Frankrijk, West-Duils- land en Argentinië de beschikking hebben over onderzeeboten waar mee projectielen kunnen worden afgeschoten. Er zullen uiterst kleine kernwapens worden vervaardigd, klein genoeg om in 'n aktentas te bergen. Inter nationale misdadigers zullen hier mee chantage kunnen plegen door te dreigen met een kernbomaan slag. Onhandig gevoerde onderhan delingen met deze chanteurs kun nen de vernietiging van hele ste den tot. gevolg hebben,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7