Actieve verdieping in reclasseringswerk Lezers schrijven Agenda WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 16 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 VERGADERING IN MIDDELBURG Mr. Rosingh voorzitter in plaats van mr. Van Mierop Do reclassering in Nederland be weegt zich momenteel in een perio de, waarin de reclasseerder niet al leen veel meer werk ontplooit dan hij eigenlijk kan verzetten de werk tijden zyn van rond 60 tot 65 uur per week), maar zij beweegt zich ook in een stadium van actieve verdie ping in het werk. Men is bezig aan onderzoekingen naar nieuwe moge lijkheden om het werk op een plan te brengen, dat het verantwoord maakt. Het streven is te komen tot een organisatorische aanpassing van de reclassering aan de berechting enerzijds en aan het maatschappe lijk werk aan de andere kant. Aldus de strekking" van het be toog, dat de voorzitter van het Nederlands genootschap tot re classering, mr. W. H. Overbeek, zaterdag te Middelburg hield voor de afdeling Zeeland van dit ge nootschap. In het geheel van deze aanpassing noemde mr. Overbeek bijzonder belangrijk, dat de re- classeerder zich bij de benadering van de reclassent gesteund weet door de wetenschap van tal van deskundigen, zoals psychiater, psycholoog, socioloog en van me dewerkers van tal van maatschap pelijke instanties. De mogelijk heid, dat de reclasseerder zijn eigen beleven kan toetsen aan de- genen die deskundig zijn, wordt dan ook het belangrijkste accent van de nieuwe vakopleiding voor relasseringswerk. die binnenkort zal starten, betoogde mr. Over beek. In een behandeling van enkele ac tuele aspecten, die mede van belang zijn voor een verdere ontwikkeling, zette mr. Overbeek uiteen, dat er twee zijden aan het reclasserings werk zijn: de voorlichting en de na zorg. Beide zijden van het werk moe ten op elkaar aansluiten, want het slot van het reclasseringsrapport: het reclasseringsplan, sluit aan op de vol gende fase. Daarom is het nodig dat de rapportopsteller voorzover hij dat al niet weet wanneer hij beide taken verzorgt ook een duidelijk inzicht in de nazorgmogelijkheden heeft. Reeds voordat het 'rapport wordt opgesteld is er al contact no dig tussen degenen, die deze taak verrichten, betoogde mr. Overbeek. Objectief Hij wees er vervolgens op, dat de voorlichting zoals die. vroeger ge schiedde niet meer dan een pleidooi was om de delinquent nog een kans te geven. Thans wordt echter ge streefd naar een objectieve beschrij ving van de delinquent en zijn milieu. De voorlichting is zuiver vakwerk, bij de nazorg, waar deze objectivi- teitskwestie niet speelt, gaat het om de hartelijke tegemoetkoming, die ook geschieden kan door vrijwillige medewerkers. Mr. Overbeek betoog de, dat splitsing van beide taken ge vaarlijk is, omdat, by de delinquent deze scheiding niet leeft. Toch bestaat er verschil ïn accent tussen beide taken, vervolgde mr. Overbeek. Te zakclyke opzet van het voorlichtingsrapport en een te veel streven naar objectieve voor lichting houdt het gevaar in, dat de vertrouwensband met de reclassent reeds bij voorbaat wordt verstoord. Anderzijds lijkt het volgens mr. Over beek irreëel om te streven naar een nazorg, die geheel buiten justitie om gaat. De reclassent weet immers best, dat de band een uitvloeisel is van de rechterlijke beslissing. Voorts wees mr. Overbeek cr op, dat een objectieve weergave van de fei ten uitgaat van de gedachte: welke mogelijkheden zijn er aanwezig? De reclassent moet bijgebracht worden hoe hij er voorstaal, dat berechting onaangenaam is voor hemzelf en zyn gezin, maar dat onder bepaalde voorwaarden de reclassering bereid is hem te helpen. „De tijd om alles goed te praten is voorbij", aldus mr. Overbeek, die betoogde, dat dit in zicht gegeven moet worden op basis van vertrouwen. Het moet niet op een nieuw politieonderzoek lijken. Een moeilijke consequentie daarbij is de geheimhoudingsplicht. Mr. Over beek betoogde, dat liierby geval voor geval bekeken moet worden. Hjj wees er in dit verband op, dat liet citeren van vertrouwelijke zaken uit het rapport tijdens do rechtszitting dit zorgvuldig gekweekte vertrou wen in gevaar kan brengen. Hot is volgens mr. Overbeek een eis van goede organisatie, dat het nazorgwerk gebeurt oncler leiding van een bureau. Nazorg is geen toezicht meer, het is een begelei- Middelburg City: Aanmnding, 20 u., 18 jaar, Electro: Met bloed geschre ven, 19.30 uur, 1-1 juar. Vlissingen Alhambrn; Misdaad en striptease, 20 uur, 18 Jaar. Luxor: Onder vreemde vlug, 20 uur. 14 j. Goes Grand: Go naked in the world, 20 uur. 13 jaar. Bcrgeu up Zuuiu Hu.xy: Hercules, 20 uur, 14 jaar. Luxor: Hel grote waag stuk, 20 uur, 14 Jaar. Terneuzcn Luxor: Terugkeer naar hel dorp der zonde, 20 uur, 14 jaar. Axel Centrum: De bende van de zwarte hand, 20 uur, 18 jaar. Huist - Hlogei opgebouw; Alleen de zon was getuige, 2u uur. 13 jaar. «Jzendljke: Hotzichlthealer: Jerry hou je roer recht, 20 uur, a.l. Zlerikzee Concertzaal Conny en Peter maken muziek, 20 uur, a.l. Haamstede Hotel Bom: De geheime brigade, 20 uur, 14 Jaar. ding, een naast elkaar staan. „De reclassering kent een diepere problematiek dan vroeger", be toogde mr. Overbeek tenslotte. „Daarom moeten er meer doeltref fender maatregelen genomen wor den, want een wetenschap van het op juiste wijze omgaan met mensen, die in moeilijkheden ver keren, kan niet serieus genoeg behandeld worden". Nieuwe voorzitter Na een korte huishoudelijke verga dering moest de afdeling Zeeland van het Nederlands genootschap tot reclassering overgaan tot de verkie zing van een nieuwe voorzitter, daar de huidige, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, binnenkort naar Maas tricht vertrekt. In zijn plaats werd met algemene stemmen benoemd mr. A. W. Rosingh, officier van justitie en hoofd van het arrondissements parket te Middelburg. In een afscheidstoespraak tot mr. Van Mierop zei de afdelingssecreta ris, de heer M. D. Baas, dat de ver trekkende voorzitter zijn justitiële en reclasseringstaak immer op bijzon dere wijze gescheiden heeft. „Op één dag na bent U drie jaar voor zitter geweest, en U ontwikkelde in die tijd een geweldige energie, die onze afdeling zeer ten goede is ge komen", aldus de heer Baas, die de heer Van Mierop als herinnering een boekebon overhandigde. Mr. Van Overzicht september van Nulsspaarbank Middelburg Het tegoed van de Nutsspaarbank te Middelburg is in de maand septem ber gestegen van 17.825.685,29. Er werd in dit tijdvak 753.819,48 in gelegd en 687.762,87 terugbetaald. Het. verschil tussen inleggen en te rugbetalingen was dus 66.056, ?1. Het tegoed van het kantoor Middel burg steeg van 15.186.434,93 tot lo.197.832,08. Er werd 555.772,80 ingelegd en. 544.375,65 terugbe taald. Het verschil hiertussen be- droeg dus 11.397,15. Van het bijkantoor Oostburg is het tegoed gestegen van 2.602.556,72 tot 2.653.299,14. Er werd in dit tijdvak 194.129,64 ingelegd en 143.387,22 terugbetaald. Het ver schil tussen inleggen en terugbeta len bedroeg 50.742,42. Op de zitdag te Oostkapelle werd in september 6.113,50 ingelegd en 3,578,50 terugbetaald. Het tegoed van het agentschap Kruï- ningen steeg van 36.693,64 tot 40.610,68. Er werd 3.917.04 inge legd en niets terugbetaald. Het ver schil hiertussen bedroeg derhalve eveneens 3.917,04. Bij het schoolsparen steeg het te goed van 56.278,69 tot 56.282,33. Er werd 2.098,63 ingelegd en 2.094,99 terugbetaald, zodat het verschil 3.64 bedroeg. Examens De heer Th. Bloos uit Oost- en West- Souburg slaagde dezer dagen aan de stichting klinisch hoger onderwijs in Rotterdam voor het artsexamen. De verpleegster J. Bosman, H. R. de Looff en M. J. Tramper behaalden het diploma ziekenverpleging A in het Gasthuis te Goes. Voor het vakdiploma Aannemer Mierop dankte bestuur en leden har- i slaagde te Terneuzen de heer M. A. telijk voor deze attentie. Verhelst uit Axel. VLISSINGEN Voorstel tot verlenging verhuur industriehal B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor, de n.v. Zeeuwse Metaal Maatschappij te Vlissingen opnieuw toestemming te verlenen een aan de Oost-Souburgseweg gelegen perceel grond, met de daarop staande in dustriehal, voor een periode van ten hoogste twee jaren aan de Staat der Nederlanden (Koninklijke Marine) 'te verhuren. Auto ramde lichtmast In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half drie is de Vlissinger De J. in zijn woonplaats met zijn auto in de Scheldestraat tegen een lichtmast gereden. De bestuurder, die onder invloed van sterke drank was, bleek ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. WESTKAPELLE Westkapelle was net op tijd met aanbesteding In zijn vergadering van vrijdag avond heeft de gemeenteraad van Westkapelle besloten de zeven aan de gemeente toegewezen woningwet woningen onderhands aan te beste den. Na langdurige onderhandelingen was de gemeente er in geslaagd twee aannemers te vinden de fa. J. Dekker en J. Houmes, beiden uit Westkapelle om de woningen te doen bouwen voor een prijs, waar voor naar alle waarschijnlijkheid goedkeuring kan worden verkregen van het ministerie. Een dubbeltje op zijn kant was deze zaak geweest, want zoals burgemeester T. H. de Meester de raad verklaarde, was de toewijzing vervallen als men hierin niet geslaagd was voor het einde van dit jaar. Een verzoek van mevrouw C. J. v. d. NOORD-ZEELAND Propaganda-avond Nederlandse blindenbond De Nederlandse blindenbond gaf donderdagavond in Bruinisse een propaganaa-avond. Nadat burge meester C. H. van de Linde een ope ningswoord gesproken had, gaf J. van den Berg, propagandist van de bond, een toelichting op liet werk van de bond. Na een film over „tulpenland" werd een wedstrijd in het lezen van brail leschrift gehouden. Het publiek kon hierbij tien prijzen winnen. De hoofdfilm, „De stoute schoenen", gaf het leven van een blinde weer en de mogelijkheden voor revalidatie, die er zijn. De muziekvereniging „Nu met Hope" verleende muzikale me dewerking. Talrijke aanwezigen ga ven zich op als lid van de blinden bond. Sandc-v. d. Broccke om de woning Casembrootstraat 14 met de daarbij behorende grond in eigendom over te nemen, wees de raad met 5 tegen 2 (J. de Pagter, p.v.d.a. en J. Minder- houd Jz., g.b.) van de hand. De raad ging hierbij van het standpunt uit, dat liet hier een gemeentewoning be trof, die speciaal gebouwd was voor huisvesting van het hoofd van de o.l. school en van deze functie niet los kon worden gezien. Verder hechtte de raad zijn goedkeu ring aan de onteigeningsplannen van b. en w. voor een perceel grond aan de Molenwal, eigenaar J, P. Gabriëlse. De gemeente heeft deze grond nodig voor verdere uitvoering van het uitbreidingsplan „Noord". Voor de som van 1 werd van het. Waterschap Wegschap Walcheren de Joossewegeling overgenomen en werd besloten tot voorbereiding van een wijziging van het uitbreidings plan in hoofdzaak in de noordhoek van de gemeente, Voorts kon de raad zich verenigen met de herzie ne exploitatieopzet van het plan „Noord", waardoor de bouwgrond 14,30 per vierkante meter zal be dragen. GRIJPSKERKE Raad vergadert De raad van Grijpskerke vergadert dinsdagmorgen om negen uur. Op de agenda staat een voorstel tot benoe ming van een tijdelijk wethouder, omdat wethouder Cevaal het burge meestersambt waarneemt. De raad krijgt verder onder meer enkele ver zoeken om subsidie en de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1962 te behandelen. Jonlcvrouwe Maria Theodora barones se van Sytzema is zaterdag in Brum- men in het. huwelijk getreden met jonkheer Frederik Robert Otto Groe- ninx van Zoélen, ritmeester bij de cavalerie in Amersfoort. Foto: na de kerkelijke inzegening schrijdt het bruidspaar langs het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 13 okt. Andijvie 7—13. Bloemkool IA 32 —54, 2A 11—28. Dubb. bonen 1 74—83, 2 37—75. Pronkbonen 60—76. Sla 1 11.50— 21.70. 2 3.70—13.60. Witlof IA 100—121, 2A 82—117. 2B 50—69. aanvoer 19.000 kg. Spinazie 29—51. Rode kool 7—10, Gele kool 9—10. Groene kool 89. Selderij 3 5. Uien 11—14. Waspeen IA 1520. 2A 10. Prei IA 1519, Grote peen 814. Spruiten IA 4253, 2A 2650. Komkom mers 16^-37. Tomaten export A 5.20—5.75. B 520, C 5.35. Alicante 1 155—182, 2 132—153. Cox' Or. Pippin IA 84105. 1B 68—87, IC 63—75, 2A 72—87, 2B 66—70, 2C 53—67. Glorie v. Holland IA 62—72, 1B 66—70, IC 62—68, 2A 50—66. 2B 47—63. 2C 43— 61. Ellisons Orange IB 75—77, IC 74—75. Goudjeïnet IA 63—81, 2A 58—65, 2B 56 —59, 2C 47—-54. Jonathan IA 59^60, 1B 54—59. ^egipont IA 70—76, 1B 70—73, IC 63—69. Br. Alex Lucas IA 64—72, 1B 65 —71, IC 55—58, 2A 50—56. 2B 25—46, 2C 21—35. Zw. Wijnpeer IA 40—56, 1B 32 —40, IC 25—27, 2A 28—35, 2B 32—35. St. Remy IA 30—36, IB 30—36. ZUID-BEVELAND KLOETINGE Bond van Bejaarden vergaderde De afdeling Kloetinge van de Bond van Bejaarden heeft vorige week in „Amicitia" de eerste ledenvergade ring gehouden. De heren Koole en Kerkhove, lid van het districtsbe- stuur, gaven een overzicht van het programma van het hoofdbestuur en stippelden richtlijnen uit voor mo gelijke plaatselijke activiteiten. De heer S. Goeree, die de vergadering leidfle, deelde mede, dat thans 85 le den bij de afdeling zijn ingeschreven. Tot bestuurslid werden gekozen: mevrouw N. Reijnhoudt-van der Ha- ge, en de heren S. Goeree, J. Welle- man, J. van Zantwijk en M. G. Fe- lius. V.V.D.-kandidaten voor statenverkiezingen De afdeling West Zeeuwsch-Vlaan deren van de V.V.D. heeft donder dagavond in hotel „Beun" te Groede tijdens een vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer A. Luteijn uit Zuidzande, de voorlopige kandidatenlijst voor deze streek, voor leden van de Provinciale Staten vastgesteld. De kandidaten zijn: W. Koster, Axel, J. C. Hoftijzer, Schoon- dijke, Th. P. Cambïer, Breskens. me vrouw R. L. H. G. van den Hoek- Maclaïne Pont, Groede, J. Baren- dregt, Oostburg, A. Luteijn, Zuid zande, en Joh. Verkruijsse, Schoon- dijke. AXEL K.A.B.-afdeling stelde programma vast De plaatselijke K.A.B.-afdeling in Axel heeft voor de komende winter een attractief programma vastge steld. Behalve op de- ontspanning werd tevens het oog gericht op de culturele ontwikkeling. De heer J. v. d. Voorde zal een avond wijden aan het „Pensioenvraagstuk". Aan het sinterklaasfeest zal worden medege werkt door Ton Cup, terwijl in janu ari een avond zal worden gewijd aan OOSTBURG. Interessante lezing voor de vrouwenorganisaties in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder auspiciën van de Zeeuwse opticiens en de stich ting „Oog en Bril" houdt de heer C. Hafkamp, journa list te Amsterdam op dinsdag 24 oktober, om S uur. in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een lezing met kleu rendia's over het onderwerp „Zien is een Wonder". Tijdens de pauze wordt door de fa. J. P. H. Ouwendijk, opticien te Oostburg, een brillenshow verzorgd met o.a. enkele kandidaten van de „Miss Bril"-verkiezing 1961. Kaarten voor de lezing „Zien is een Wonder" op 24 oktober a.s. in „De Eenhoorn" te Oostburg zijn gratis verkrijgbaar bij de besturen van de West-Zeeuws- Vlaamse Vrouwenverenigingen tot uiterlijk 21 oktober. Daarna uitsluitend nog, voor zover voorradig, bij J. P. H. Ouwendijk, opticien, Burchtstraat 13, Oostburg. de nieuwe structuur van de KA.B. In februari wordt een filmavond ver zorgd, terwyl in mei een feestavond zal worden georganiseerd als besluit van het seizoen. TERNEUZEN Auto remde niet: drie wagens flink beschadigd Brj een botsing op de Axelse brug in Terneuzen werden vrijdagmiddag drie personenauto's beschadigd. Een wagen van de gemeentepolitie gaf een tractor, die in een file stond, de gelegenheid linksaf het „Schut tershof" op te rijden. Een achter de politieauto rydende personenauto stopte. Niet stopte de daarachter rij dende wagen van de scholier S. de F. uit Axel. Zyn auto werd zwaar be schadigd. Van de politieauto brak de achter bumper. De middelste auto raakte het zwaarst in de verdrukking en was na de bot ting enige centimeters korter ge worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. RETRANCHEMENT Zeeuwse Collecte De Zeeuwse collecte heeft te Retran- chement 156,opgebracht. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: L. M. Willevan Geetsum, z. en d. T. A. de Pooter—den Hamer, z. M. C. van den Branden-Vantricht. d. I.. A. de Jager—Smits, r). M. M. van der Bijl-Weststratc, d. J. D Dieleman—Schut te, cl. J. J. Bauwens—Bruggernan, z. G. A. Snelleman—Sineets, d. A. M. Os kam—Bouwman, d. M. M. Ghuijs— Corne lls, z. C. Hangoor—Scheele. d. J. J. Eek- hardt—van Dixhoorn, z. I. E. Rusten burg— Martheze, z. C. C. Fruijtier—Rijk. z. J. F. KentinMoes, d. J. Louwerse Janse, z. C. van Zweden—Heij nsdijk, d. M. L. van Paemel—Baort, z. Ondertrouwd: H. A. H. Verlnga, 21 j. en E. J. de Koeler. 16 j. Overleden: J. Dielemun, 78 J.; A. J. van Eek, 63 J., e.v. W. Vermeulen: J. F. Bu- ter, 67 J., wed. v. W, Kervink. Meubelzaak Souburg In uw blad van donderdag 12 okto ber j.l. wordt in een uitvoerig artikel het nieuwe Burgplan van Souburg behandeld, onder de titel „Burgplan Souburg: „Lijnbaan" in het klein". In dit artikel wordt echter geschre ven dat burgemeester Stemerding van Souburg meent, dat dit nieuwe centrum de bestaande winkels niet overbodig zal maken, omdat verschil lende zaken, zoals onder meer een meubelzaak, nog niet in Souburg ver tegenwoordigd zijn. Omdat ik meen dat hier een vergis sing is gemaakt wil ik gaarne het volgende onder uw aandacht bren gen. Sedert 1934 ben lk in het pand Braamstraat 20 gevestigd, met myn zaak voor meubelen en woninginrich ting. Met vriendelijke dank voor de plaat sing. Souburg J. N. Lahr Vredesmars Moskou (II) Graag wil ik enkele kanttekeningen maken bij het redactionele artikel „Geleuter van pacifisten", dat deze week in de P.Z.C, verscheen, daar mee doelend op de deelnemers van de vredesmars en hun optreden in Mos kou. Dat deze mensen ten prooi zijn aan een irreële illusie, indien zij me nen, dat een en ander indruk zal ma ken op Kroesjtsjew c.s. of zelfs enige invloed zal hebben op hun beleid, ben ik volkomen met U eens. Het is dan alleen maar billijk, hier tegenover te stellen, dat de voor standers van de atoombewapening in het westen ten prooi zijn aan een aantal niet minder irreële illusies, als daar zijn: 1. dat de mogelijkheid zou bestaan, dat deze wapens nimmer gebruikt zullen worden. 2. dat deze wapens, indien zij ge bruikt worden, iets zullen kunnen redden of beschermen, met name onze materiële welstand, de le vens van onze vrouwen en kinde ren, onze beschaving, of het chris tendom: terwyl het duidelijk is. dat een kernoorlog juist al deze dingen zonder meer zal vernieti gen, die wij wensen te behouden door middel van deze oorlogswa pens. Het gezegde van president Truman, door U aangehaald, blijkbaar met instemming, is een emotionele uit lating, die de toets der ethische kri tiek niet kan doorstaan. Het is een moeilijke bezigheid, de relatieve waarde van mensenlevens tegen elkaar af te wegen. Dat echter de dood van ruim 2000 Amerikaanse soldaten in Pearl Harbour ons onge voelig zou moeten maken voor de dood van 80.000 Japanse burgers (weerloze non-combattanten), is een standpunt dat de onmenselijkheid ten top drijft: indien het bedoeld is als een rechtvaardiging van het afwer pen van de eerste A-bom, is het een argument dat niet terzake is, en dat in feite ook niet zal hebben gegol den; in elk geval mag het niet ge bruikt worden als een dooddoener om ons ertoe te brengen de ogen te slui ten voor het werkelijke dilemma waarin wij thans verkeren ten aan zien van het bewapeningsvraagstuk. Renesse. F. A. van Lieve. Jaarverslag van „Het Oranje Groene Kruis" De Goese Wijkverpleging „Het Oran je Groene Kruis" heeft de werk zaamheden in het jaar 1960 onder normale omstandigheden kunnen voortzetten. Aldus blijkt uit het pas verschenen jaarverslag over 1960. Aangezien de financiële toestand van de stichting redelijk goed is, kon de contributie op 5 per jaar gehand haafd blijven. Dit is mede een gevolg van de stijging van het aantal con tribuanten. Vorig jaar steeg het aan tal contribuanten van 1922 tot 1958. De jaarlijkse bijdragen vormen de basis van het werk, aldus het ver slag. Rijk en gemeente baseren hun subsidies namelijk op de contribuan- tenbijdrage. De wijkverpleging vergt de meeste tijd van de zusters. In totaal wer den 313 patiënten geholpen. Daar voor moesten 7078 bezoeken worden gebracht. Ook verscheidene bejaar den werden regelmatig bezocht. Dit werk vroeg 261 bezoeken. Evenals vorig jaar wordt een stijging van het aantal t.b.c.-patiënten gemeld, thans van 19 tot 21 personen. Acht van hen worden in een inrichting verpleegd. De anderen verblijven thuis. Dr. P. K. de Haas wordt ge assisteerd door de zusters bij de zittingen van het consultatiebureau voor zuigelingen en dat voor kleu ters in bet Medisch Centrum. Voor zuigelingen zijn 46 zittingen gehou den met als resultaat 1264 consul ten. Voor de kleuters 45 zittingen en 598 consulten. Voor de nazorg zijn 591 bezoeken aan zuigelingen en 513 aan kleuters gebracht. In het verslag wordt voorts geconstateerd, dat de belangstelling voor bestraling niet de hoogtezon afneemt. De bestrijding van reuma bewoog zich In de ver slagperiode in stijgende lijn. Welis waar liep het aantal patiënten terug tot 25 (34), maar het aantal bezoe ken steeg aanmerkelijk 105 (71). Voorts wordt In het verslag opge merkt. dat zuster Staal de reumabe strijding verzorgt, zuster Coomans de t.b.c.-bestrijding en zuster Van der Kley assisteert op de consulta tiebureaus en zij legt tevens de daar voor noodzakelijke bezoeken af. NISSE Raad komt bijeen Woensdag komt de raad van Nisse in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer een voorstel tot verlening van een sub sidie aan het Verbond voor Veilig Verkeer, voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw te Hilversum en de aanbieding van de gemeente begroting 1962. Twee doden door kolendamp-vergiftiging In zijn woning te Baarlo (in de om geving van Venlo) is zondagmiddag de 73-jarige M. Knippenberg door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zijn echtgenote is in be wusteloze toestand naar een zieken huis te Venlo overgebracht. Ook de 52-jarige mevrouw Chr. Roe- IofsHellegers te Wijchen (bij Nij megen) is zondag als gevolg van ko lendampvergiftiging om het leven ge komen. Haar man, de lieer J. Roelofs, is overgebracht naar een ziekenhuis te Nijmegen. Zijn toestand is zeer ern stig. New York Times: Weinig kans voor Nederland in V.N. De New York Times is van mening dat, nu Indonesië liet Nederlandse voorstel in de V.N. over Nienw-Goinea heeft verworpen, er niet veel kans is, dat het voorstel in de V.N. de-vereiste meerderheid zal verwerven. Als zegt het blad Indonesië op zijn besluit zou willen terugkomen en het recht van de Papoea's op zelf beschikking erkende, zou dit kunnen leiden tot een oplossing van de hele kwestie. De mogelijkheid zou dan bestaan, dat Indonesië zou worden in geschakeld in het VJN.-toezïcht op de Solitieke ontwikkeling van westelijk Tieuw-Guinea, zoals de Nederlanders dat voorstellen. Herdenkingsbijeenkomst m Oraniehotel Tijdens de middagbijeenkomst van ge vang-enen-en nagelaten betrekkingen van gevangenen uit hei Oranjeliotel in Scheveningen, tekende de voorzit ter van de stichtingprof. mr. R. P. C'leveringa, protest aan tegen gering schatting van de Nederlandse presta ties en offers in oorlogstijd. „Lieden van sommige andere nationa liteiten doen het voorkomen of wij eigenlijk niet aan de strijd hebben deelgenomen en geduldig hebben ge wacht op hun bevrijdingsdaden", zo zei prof. Cleveringa. „Ik neb een aantal mensen duidelijk gemaakt, dat ongeacht de 16.000 do den door verhongering en de slacht offers in Indonesië, ons land in ver houding tot de wereldomvang elfmaal meer doden heeft te betreuren dan de Verenigde Staten, driemaal meer dan Engeland en twee-en-een-balf maal zoveel als Frankrijk. Toren van gasfabriek in Tarbes ingestort; 1 dode In de Franse stad Tarbes is een to ren van een gasfabriek, die ongeveer 20 meter hoog was en 400 ton woog, ingestort en terechtgekomen op ar beiders, die het bouwwerk aan het slopen waren. Een van hen werd gedood; twee an deren liepen verwondingen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3