PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „NEDERLAND IS GEEN STEPPE VOOR DIPLOMATEN-KOZAKKEN" Zebra-actie" rehabiliteert voetgangers Mr. Helb uit Moskou naar Nederland Eerste minister van Oeroendi vermoord Indonesische vlag op „Noord-Holland" Vand aag Vrede tussen Katanga en V.N. 204e jaargang - no. 244 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. 31 oof dredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent p-i week, 7,00 p. kw.; Ir.^p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per jn.m. Minim, p. advertentie 4.—- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regglsi 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3S46, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Teineuzen, tel. 2116: Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. POES CHOCO GING ONDER IJZEREN GORDIJN DOOR SCHIPHOL, ZATERDAGAVOND De Nederlandse ambassa deur te Moskou, mr. A. H. Helb, is door de Nederlandse regering teruggeroepen. Dit is gebeurd onmiddellijk nadat op de ambas sade te Moskou een Sowjet-Russïsche nota was ontvangen, die na lezing door mr. Helb en overleg met de regering in Den Haag, als onaanvaardbaar aan de Russische regering is teruggezon den. De ambassadeur beschouwt zich derhalve als teruggeroe pen. Dit betekent niet, dat in de Russische nota niet de eis is gesteld, dat hij Rusland zou verlaten, dan wel, dat hij hierin tot persona 11011 grata is verklaard. Uiteraard onder de indruk van deze gehele zaak, maar niettemin vol humor sprak mr. Helb over de kwestie bij zijn aankomst op Schiphol. „Ik heb alle nieuws uit Nederland niet officieel ge volgd. Over wat hier is gebeurd, kan ik dus niets zeggen. Ik maakte alles van buiten af mee. Maar ik kan hier aan toevoegen dat ik ook mijn eigen troika heb drie punten, waar ik de aan dacht op zou willen vestigen", aldus de ambassadeur. „Voor mij persoonlijk is het een raad sel. waarom de heer Ponomarenko hei: nodig- heeft gevonden, zelf naar Schiphol te komen om mevrouw Go- loeb uitgeleide te doen. Normaler zou zijn geweest als hij zich zou heb ben gericht tot het ministerie van buitenlandse zaken. Al mijn collega's in Moskou hebben mij gevraagd, of ik hiervoor een verklaring heb. Ik heb die niet. Kozakken Mijn tweede punt is dit: ik ken de heer Ponomarenko wat beter, hij was in New Delhi mijn collega. En waar komt hij vandaan in Rusland? Uit de Ivuban. Dat is het gebied, waai de originele kozakken vandaan ko men. Je hebt ook wel elders kozak ken met mooie pakjes aan, maar de echte komen uit de Kuban. Daar is hij heel trots op. Hij heeft eens tegen mij gezegd: „Wij Kuban-kozakken zijn de „ori ginal robbers", zo vertaalde de tolk hel, aan mij, (de originele ro vers). Hij is een man met daad kracht en energie, die waarschijn lijk liever aan liet hoofd van een troep ruiters door de steppe rijdt. Hij vergeet blijkbaar, dat Neder land geen steppe is, en dat hij diplomaat is. En mijn derde punt is dit: wat er nu is gebeurd, is vandaag nieuws. Morgen, of over een maand of over een paar maanden is dit weer ver geten. Niet alle Russen zijn Kuban- kozakken. Misschien zullen zij zich realiseren, dat dit alles anders had kunnen worden behandeld. Natuurlijk er zijn dingen gebeurd, die ontoe laatbaar zijn. Maar er zijn ook nog andere ernstige zaken. De interna tionale spanning bijvoorbeeld al moet men er tegen zijn. dat iemand een klap op zijn neus krijgt", aldus mr. Helb. Gevraagd, of hij het waarschijnlijk achtte, dat de hëcr Ponomarenko in derdaad naar Moskou was gegaan om het partijcongres bij te wonen, zei mr. Helb: „Ponomarenko heeft vele hoge betrekkingen in en buiten Rusland vervuld. Weet U dat hij eens minister van cultuur is geweest? Hij zit nog steeds in het centrale comité van de partij. Ik zou me wel kunnen voorstellen, dat Ponomarenko het erg naar vindt, na die vervelende din gen in Nederland naar Moskou te hebben moeten gaan. Wat er met hem gaat gebeuren? Ik weet het niet. Ik ben pas 11 maan den in Moskou en ik heb de geschie denis van bet bolsjewisme sedert: de oktoberrevolutie nog niet helemaal kunnen bestuderen..'..." Neus Op de bewuste vrijdagavond, dat de nota werd ontvangen, was de heer Hèlb op een ontvangst ter ere van een buitenlandse delegatie. „Er is elke dag wel iets van die aard in Moskouwaar nogal wat grapjes waren gemaakt over, en bedenkelijk werd gekeken naar zijn neus. „U mag wel oppassen voor uw neus", werd er gezegd. Met een fijne humor, maar toch niet geheel ontspannen, beantwoordde de ambassadeur de vragen, die hem op Schiphol werden gesteld. Choco Pas toe» der journalisten vroeg: „hoe heet uw poes?", be gon hij breed te lachen en zei: „Aha, dat is een zeer belangrijke vraag. Hij heet „Choco", dat is pen afkorting van zijn soortnaam. Het is een choeolatcpoïnt Siamees. Ik heb hem in New Delhi gekre gen van de Canadese ambassa deur. Die had hem dutch-boy ge noemd, omdat liy wist dat ik als nieuwe ambassadeur zou komen en dacht, dat ik wel een Siamees- je wilde hebben. Dat was ook zo. Eerst was m'n vrouw niet zo enthou siast. U wéét hoe zoiets gaal:.... maar nu zijn we erg- dol op hem". „Wanneer komt uw vrouw terug?" „Op 1 november. Er is ook nog zoiets als een huishouding op te ruimen". Toen verdween mr. Helb met poes Clioco in de auto naar Den Haag. EUROPEANEN KRIJGEN DE SCHULD Mr. A. H. Helb, de Nederlandse am bassadeur in Moskou, die tot perso na non grata is verklaard, is zater dagavond op Schiphol aangekomen. De Siamese poes ,Chochad de reis in een rieten mand meegemaakt. Het dier werd echter al gauw door de am bassadeur uit de mand gehaald en gestreeld. ...is het 100 jaar geleden, dat de Russische dichter en pro- y zaïst Iwan S. Nikitin, beschrij- x ver van het arme boerenleven, y y te Woronsj overleed. VVVWWVWVVVVVVVVWM' Tussen de Verenigde Naties en Ka- tanga is een definitieve overeen komst gesloten voor een „staakt-het- vuren". Deze overeenkomst werd getekend door de politieke deskundige bij de V.N., Maluhoed Khiari en de Katan- gese president, Moïse Tsjombe. Hier mee zijn de V.N. weer op het punt van uitgang teruggekeerd van 13 september, de dag. waarop men een einde trachtte te maken aan de Ka- tangese actie voor afscheiding. De overeenkomst houdt niet alleen een feitelijke erkenning van de on afhankelijkheid van Katanga in, maar biedt tevens volledige garan ties, dat de V.N.-troepen niet zullen ingrijpen, wanneer de Katangese strijdmacht eventuele militaire inva sie van buitenaf zal bestrijden. Paul Ramadier overleden Prins Rwagasore (30) in de keel geschoten Prins Louis Rwagasore, eerste minis ter van Oeroendi is doodgeschoten. De prins, die met leden van zijn re gering en met enkele vrienden op het terras van het Tanganyaka restau- raut in Oesoemboera het diner ge bruikte, werd door een kogel in de keel getroffen. Ilij was op slag dood. De dader wist te ontkomen. Onmiddellijk na het bekend worden van de moord op prins Rwagasore via de radio van Oeroendi, heeft de vroegere premier van de voorlopige Oeroendi-regering, Joseph Kimpeye, een oproep tot het volk gericht zich rondom de vader van de vermoorde prins, Mwami Mwaboetsa, te scha ren. Kimpeye verklaarde, dat de tragische dood van de dertigjarige premier een catastrofe voor het land betekende. Hij riep de bevolking op zich niet door het verdriet te laten overmees teren en zich van alle gewelddadig heden te onthouden. Het was in Oesoemboera zondag kalm, ofschoon in Europese kringen een zeker gevoel van onbehaaglijk heid niet kon worden weggenomen, toen bekend werd, dat in de Afri kaanse wijken geruchten gingen, dat de Europeanen degenen waren, die de aanstichters van de moordaanslag waren gew'eeest. Nadat de vermoorde prins de Oepro- na-partij had gesticht, was Rwagaso re een campagne begonnen volgens een nationalistische lijn en had hij de bevolking opgeroepen de vreemde overheersing en slavernij van zich af te schudden. De Oeprona-partij stelt als een van de voornaamste eisen onmiddellijke onafhankelijkheid. De voormalige Franse premier Paul Ramadier is zaterdagavond op 7. jarige leeftijd te Rodez overleden. Ramadier was sinds eind juli ernstig ziek tengevolge van suikerziekte. „GEEN WAPENS AAN BOORD" Drie maanden geëist tegen kapitein en stuurman Volgens aarzelend gegeven commen taar van de tweede werktuigkundige, de heer I'. Roos uit Den Haag, die zijn gevangen genomen kapitein en stuurman geen" extra moeilijkheden wilde berokkenen, zou de zeesleep- boot Noord-Holland van de N.V. bu reau Wijsmuller thans de Indonesi sche vlag in top hebben. Het schip ligt nog steeds in de haven van Tandjong Prïok. Reeds voor het pro ces tegen de kapitein en de stuur man, dat zaterdag in Djakarta is be gonnen, zou de naam van het schip zijn overgeverfd. MET INGANG VAN 1 NOVEMBER Zeeuwse afdelingen bestellen materiaal „VEILIG VERKEER"-secre- taris C. Meertens van Poort vliet heeft de blauwe aan plakbiljetten met de slagzin „Zo moet het nu!" onder een tekening van Eppo Doeve al in huis. Op 1 november gaan ze op de gemeentelijke plak borden en dan mag er voor de voetgangers in het ver keer geen twijfel meer over bestaan: de zebra-paden zijn wettelijk beschermd en de meest kwetsbare van de weg gebruikers zal op de witge streepte banen over de rij weg zijn rechten doen gelden. In heel het 1650 inwoners tellen de Thoolse dorp Poortvliet is geen enkel zebrapad te vinden. Maar toch heeft de actieve afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer de zebra-actie, die op het ogen- ,,'Zo moei, hel NU". Dal slaat met grote letters op de affiches van het Verbond voor Veilig Verkeer, die op 1 november op de plakborden komen te hangen. De Poortvlietse afdelings secretaris C. Meertens liet alvast even zien hoe het wordt. (Foto P.Z.C.) blik door het hele land wordt ge voerd. niet verwaarloosd. In de Utrechtse Servetstraal, waar het verbond zijn propagan damateriaal verspreidt, werd een flinke bestelling geplaatst: grote aanplakbiljetten, speciale „Zebra nummers" van het blad „Weg wijs", extra nummers van de jeugdverkeerskrant, zogenaamde „loop-passen" en i'ietsvisa voor de schoolkinderen, 450 folders voor huis-aan-huis verspreiding en IFolders,en affiches, voetzolen en bladen I exemplaren van het blad „Veilig Uit" voor de jeugd van de land bouwschool in Scherpenisse. Want de afdeling Poortvliet wil het er op aanleggen, dat geen enkele in woner het eiland verlaat zonder het naadje van de kous te weten over de nieuwe privileges (en lichten) voor de voetgangers, n daarbij heeft zij ook het dorp Scherpenisse onder haar hoede genomen. In de laatste raadsver gadering werd een subsidie aan „Veilig Verkeer" Poortvliet toe gekend voor liet voeren van de. actie omdat het dorp zelf geen afdeling kent. „Veilig Uit" is dus het devies ge worden in Poortvliet. Want al heeft men daar geen Voetgangers Oversteekplaatsen (V.O.P.) in de eigen gemeente de Poortvlie- ters gaan o.m. naar Bergen op Zoom en daar zijn ze wel. En zo denkt men ér niet alleen op Tholen over. De verschillende Zeeuwse afdelingen van het Ver bond voor Veilig Verkeer hebben een lawine van folders, drukwer ken, instructieboekjes, kleurige kalenders, „zebra—insignes en alle mogelijke andere propaganda materialen over scholen, vereni gingen, instellingen, clubs en ook over de weggebruikers, die „ner gens in zitten" uitgestrooid. In Utrecht heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een meterslange lijst van bestellingen opgemaakt. En tussen die honderden plaatsna men duikt er telkens weer een uit deze provincie op. De voetgangers krijgen voortaan niet alleen plich ten. maar ook rechten. En dat is soulaas voor een categorie weg gebruikers, die jarenlang steeds verder in het vergeethoekje was gedrukt. Nu krijgt plotseling die voetgan ger in het verkeer zijn prestige terug. Op de nieuwste affiche geeft een hand bij een autostuur met een beleefd gebaar voorrang aan een vrouw met twee kinderen op een oversteekplaats. „Zo moet het NU". Van 1 november aan staande af. In Middelburg en in Vlissingen, in Goes en in Terneu- zen en overal, waar brede witte strepen van trottoir naar trottoir leiden. Niet onwennig Daarom heeft men in Middel burg 13000 folders besteld en 600 raambiljetten. Daarom be schikt Vlissingen over 1000 plastic witte voetzolen, waar mee men propaganda maakt voor de nieuwe wijzigingen in het wégenverkeersreglement. Roos, die zondag met de door de K.L.M. aan Air Ceylon uitgeleende eleetra-lijnmachine uit Singapore op Schiphol aankwam, toonde zich he vig teleurgesteld toen verslaggevers hem mededeelden, dat er tegen zijn kapitein en stuurman daags tevoren drie maanden gevangenisstraf en in beslagneming van het schip was ge- eist. De twee Nederlanders verklaarden tijdens het proces, dat de sleepbool. die op de thuisreis was van Japan, een boodschap had ontvangen van het hoofdkantoor van de maatschappij, dat de Georgios Tsavlïris hij het eiland Nipah in de Riouw-archipel aan de grond was gelopen. Zij had den toen geantwoord van mening te zijn dat dit in Indonesische wateren was, maar het hoofdkantoor gaf de verzekering dat het schip zich in in ternationale wateren bevond. De beklaagden verklaardeu voorts dat de kapitein van het Griekse schip hun had gezegd, dat hij geen hulp nodig; had, maar zij waren dit niet met hem eens en besloten in de buurt te blijven. Op 1 september had toen de Indonesische marine het schip aangehouden en opgebracht naar het eiland Parloe Santboe in de Riouw- Archipel. Op de vraag van de rechter of er wa pens aan boord van de sleepboot wa ren, antwoordden de beklaagden ont kennend. Tenslotte vroeg de rechter of zij zich schuldig achtten: het ant woord luidde: „neen". Het Russische persbureau heeft gemeld dat het wereldsnelheidsrecord voor vlieg tuigen op een gesloten baan van 100 ki lometer is verbeterd met een E-166 straalvliegtuig. Bij de recordvlucht op 7 oktober bereikte het toestel een ge middelde snelheid van 2385 kilometer per uur. Op bepaalde gedeelte van de baan was de snelheid 2730 kilometer per-uur. De Sowjet-Unie heeft om inter nationale erkenning van het record ver zocht. Maar daarom hebben ook Zou- telande, Wemeldinge, Tholen, Stavenisse en Zierikzee hun be stellingen geplaatst, om er toch vooral voor te zorgen dat de inwoners zich op plaatsen waar wel zebra-paden zijn niet on wennig voelen. Voor de grote afdeling van „Vei lig Verkeer" in het kleine Poort vliet.is het weer een drukke tijd. Waren liet voordien doorgaans 'de automobilisten, de motorrijders en de bromfietsers, die voor een hoog ledental zorgden thans is een categorie weggebruikers gerehabi liteerd. De voetgangers hebben naast hun plichten weer rechten gekregen. Daarom treden de Zeeuwse afde lingen van het Verbond voor Vei lig Verkeer hun „novieten" met voorkomendheid "tegemoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1