RUYS Documenten getuigen van barbierskunst Olivetti Wordt elk jaar een zondagskind? z°'nmm TWIN! jevmklveMre! V.P.R.0. PLEIT VOOR EEN BESCHEIDEN T.V.-RECLAME MAANDAG 16 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJD OM KALENDERHERVORMING „Kalender-lady heeft haar best gedaan" f Advertentie De gedachte van een wereldwijde ka lenderhervorming wint steeds meer aanhangers. Waarom eigenlijk voe len zovele regeringen en organisaties voor een vernieuwing van de tijdsin deling? Om de eenvoudige reden, dat de huidige kalender met zyn maan den van verschillende lengte en zelfs jaren te onregelmatig is voor het ma ken van bijvoorbeeld economische vergelijkingen over de gehele wereld. Een voorbeeld: Grote warenhuizen vragen «le statistici hoe zij de maand- omzet van een bepaald jaar met dat van het vorige willen vergelijken, wanneer diezelfde maand eenmaal 4 en eenmaal 5 zaterdagen telde. Een kalenderhervorming, die de kwarta len en de maanden gelijkelijk ver deelt zou echter ook voor de weten schap, de industrie, de landbouw en het transportwezen van grote beteke nis zijn. Het eerste ontwerp van een „wereld- kalender" was afkomstig van de Ita liaanse priester Marco Mastrofini, die er zich in de vorige eeuw mee be zighield, de 365 dagen van het jaar gelijkmatig te verdelen. Daar 365 slechts door vijf deelbaar is, stelde hij voor, de laatste dag van het jaar af te trekken, en een kalenderjaar met 52 weken en 364 dagen te maken. De rest zou dan een schrikkeldag vormen. Toen later het astronomisch genootschap in Frankrijk zich met kalenderhervormingsvoorstellen be zighield, kreeg Gustave Amelia de eerste prijs. Hij wilde alle kwartalen gelijkmaken: de eerste maand van het' kwartaal zou dan 31, de andere 30 dagen 'tellen en de mankerende extra-dag zou de laatste van het jaar worden. De internationale Kamer van Koop handel was in 1910 voorstander van een kalendervernieuwing. Doch toen na het verkrijgen van toestemming van het Vaticaan de Zwitserse bonds regering opdracht had gekregen, een grote conferentie bijeen te roepen, maakte het uitbreken van de eerste wereldoorlog voorlopig een eind aan alle plannen. Na de vrede nam de Belgische kardinaal Mercier de her vorming van de kalender opnieuw op, waarna de Volkenbond zich met niet minder -dan 185 verschillende voor stellen had bezig te houden. Een der plannen voorzag in 73 weken met vijf dagen (Ano, Beno, Ceno, Deno en Eno genaamd), een tweede vilde we ken van tien dagen, een derde voor stel pleitte voor de invoering van twintig maanden met korte weken en (Advertentie) KERKNIEUWS Ds. S. van der Molen te Middelburg veertig jaar in het ambt Ds. S. van der Molen, christelyk-ge- reformeerd predikant te Middelburg, viert maandag 23 oktober zyn veer- tigjarig ambtsjubileum. De nu 68-jarige jubilaris begon zijn ambtelijke loopbaan in 1921 in Zie- riekzee. In 1927 vertrok hij naar Lis- se. om in 1930 naar Amsterdam te gaan. Na van 1943 af in Arnhem de Chistelijk Gereformeerde Kerk te hebben gediend, stond de jubilaris van 1946 tot 1951 in Leeuwarden. Na Aalsmeer kwam ds. Van der Molen in 1957 naar Middelburg. In de christelijk-gereformeerde ker ken vervult de jubilerende dominee vele functies. Naar vrijwel elke ge nerale synode werd hij sinds zijn ambtsaanvaarding afgevaardigd. Op de jubileymdag zal ds. Van der Molen recipiëren, In de kerk te Mid delburg begint 's avonds om half acht een samenkomst met de ge- i meentc. GEREF. KERKEN' Beroepen te Ermelo H. van Rhijn te Leeuwardenaangenomen naar Roermond P. Boonstra te Hollum (Ameland) die bedankte voor Witt.e- veen; beroepbaar: de heer H. Bos wijk, Hertog Arnoldweg 18, 't Harde. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Assen I. Tammeling, woonachtig te Groningen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Beverwyk-Haarlem J. Moerland, predikant, in algemene dienst, wonend te Gorinchem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Catharines (.Canada H. van Gilat te Lisse een vierde wilde eenvoudig alle we ken en maanden afschaffen en daar voor de dagen nummeren van 1 tot 365! Twee wereldfeestdagen Al deze voorstellen werden verwor pen tot op twee na, de twaalfmaand- se wereldkalender van 13 maanden van de Amerikaan George Eastman, die tussen juni en juli de nieuwe maand „Sol" wilde schuiven. Doch tenslotte werd ook Eastmans plan ad acta gelegd, niet in de laatste plaats omdat elke dertiende dag altijd op een vrijdag viel! Toen het in 1937 kwam tot een principiële uitspraak, stemden de vertegenwoordigers van 14 naties voor de invoering van een wereldkalender. Maar het Hoe, was een andere kwestie. Thans schijnt de beste kans te maken een wereldka lender, die met zondag 1 januari be gint, de maanden januari, april, juli en oktober van 31 en de overige van 30 dagen voorziet. Na de SOe juni en de SOo december moeten dan steeds „wereldfeest dagen" worden tussengescho- veh. Met. deze laatste oplos sing houdt zich voornamelijk de Internationale Wereldkalender As sociatie bezig Tot voor kort was de Amerikaanse Elisabeth Aclie- lis voorzitter van de associatie. Haar bijnaam was: „Kalender Lady". Na haar aftreden werd de zetel naar Canada verlegd, waar thans Arthur Hills als nieuwe pre sident hoopt, de wereldkalender reeds op 1 jannari 1967 (die op een zondag valt) te kunnen invoe ren. Aan miss Achelis is het voor namelijk te danken, dat India een leidende rol in de strijd om de nieuwe kalender op zich heeft ge nomen. en dat de ECOSOG de economische en sociale raad der Verenigde Naties op de jaar lijkse bijeenkomst in februari 1962 zich diepgaand met dit probleem zal bezighouden. Een door India ?;ehouden proefstemming resul- eerde in een 12-2 overwinning van de kalenderhervorming. Voorstanders Tot de grootste voorstanders beho ren spoorweg- en luchtvaartmaat schappijen, de Britse Kamer van Koophandel, het Canadese detaillis- tenverbond, het Mexicaanse hotelwe zen, de Amerikaanse Academie ter bevordering der Wetenschappen en Vluchten voor lava op eiland Tristan da Cunha Een groep Britse vrijwilligers, die naar Tristan da Cunha was gegaan om te trachten het machinepark van de enige fabriek op het eiland te redden, moesten haastig het veld ruimen voor een „muur van lava". Zij slaagden er in een deel van de machine te redden zij het onder een regen van hete as en zwavel. De groep bestond uit .de Britse be stuurder, Peter Wheeler, en opvaren den van het Britse fregat Leopard alsmede van de twee vissersboten van het eiland. De Tsjechische posterijen gaan "bin nenkort over tot uitgifte van een se rie zegelsgewijd aan de komende wereldtentoonstelling van postzegels, die het volgend jaar in Praag zal worden gehouden. De frankeerwaar- de van de zegels is resp. SO, SO, 40, 60 Jteller en 1,20, 3,00 en 4,00 kronen. De ontwerper van de serie is prof Cyril Bouda; de graveurs zijn Jiri Svengsbir, Ladislav Jirka en Jan Mracek. de Handelskamer van Tokio. Tegen over de mening van vooraanstaande economen en astronomen toont ech ter de openbaarheid in Engeland en de.V.S. nog een duidelijke onverschil ligheid. Daar juist in Amerika, het land van normalisatie en standaardisatie, een praktischer kalenderindeling nog zo weinig aanhangers vond, hebben de „wereldkalenderisten" een grote pro- paganda-aetie ontketend. Zij hopen hiermee een grotere druk op Wash ington te kunnen uitoefenen, dat tot nu toe een afwachtende of negatieve houding aannam ten aanzien van alle plannen in de richting van kalender hervorming. In het kamp der refor misten vindt men tegenwoordig, be-, halve India, de Sow jet-Unie, Pana ma, Frankrijk, het Vaticaan, de VAR, Uruguay en enkele andere Latijns- Amerikaanse landen en de Scandina vische staten. Of het plan zich zelfs, wanneer wordt besloten, de kalenderhervor ming te gaan voorbereiden zal la- teu verwezenlijken, moet men af wachten. Veel mensen hebben nu een maal liever wat afwisseling en zou den verjaardagen en feestdagen 'niet elk jaar op dezelfde weekdag willen vastleggen. Misschien zal het jaar 2000 aanleiding zijn, om de hervorming in te voeren. Tot dan zullen we in elk geval onze verjaardag elk jaar een dag moeten opschuiven. In de voormalige oesterputten ten oosten van de Terneuzense waterto ren wordt momenteel met bekwame spoed geioerkt aan de bouw van het nieuwe gemeentelijke zwembad. Sinds de echtgenote van Terneuzens burgemeester, mevrouw Rijpstra Knook, op IS juli de installatie in werking stelde, waarmee de eerste betonnen paal de grond werd ingesla gen is er al heel wat graaf- en hei werk verset. Links op de voorgrond de contouren van het toekomstige vijftig meterbad, ■wahrin het heiwerk thans is voltooid. Op de achtergrond is men in het zogenaamde tweede bad bezig met het vlechtwerk voor de bodemcon structie. Voorts komt er nog een spe ciaal bad voer de kleuters. In Ter- neuzen hoopt men nog steeds het nieuwe zwembad medio 1962 in ge bruik te kunnen nemen. Of dit zal lukken hangt voor een belangrijk deel af vwn het aantal werkbare da gen in de komende winter Het oude zwembad begint tussen het geioeld van de kanaalwerken wel aardig in de verdrukking te geraken, (Foto P.Z.C.) Advertentie elektrische schrijfmachines kantoormachines J AMSTERDAM ROTTERDAM DEN MAAG MAARIEM UTSECHl/GRON!NGEN ARNHEM EINDHOVEN BEROEP OP ALLE INSTANTIES Het bestuur van de V.P.R.O. is van mening, dat een bescheiden mate van reclame in de televisie noodzakelijk en gewenst is. De commerciële ex ploitatie der t.v.-reclame moet berus ten bij een afzonderlijke onderne ming, die moet werken onafliaukelijk van Nf.T.S. en omroepverenigingen. Dit heeft het bestuur verklaard in een brochure, die de titel draagt: „Recla me in de televisie". De VPRO vindt de oplossing, die de staatssecretarissen in hun nota recla metelevisie voorstaan, onaanvaard baar. Dit geldt in liet bijzonder, aldus het bestuur van de VPRO, voor de waarborgen, die deze nota voorstelt, voor de culturele integriteit van de programma's tegen de eventuele ne gatieve invloeden van een onafhan kelijke commerciële maatschappij op een afzonderlijk net. Deze waarbor gen acht de VPRO „onuitvoerbaar en ontoereikend". Aan de andere kant is de VPRO van mening dat het bedrijfsleven als deel van de cultuur een recht matige plaats behoort te hebben ter verzorging van reclamebood schappen in de televisie. „In dat opzicht kan de VPRO het vol strekt afwijzend standpunt der andere omroepverenigingen niet delen", aldus deze brochure. De VPRO stelt voor dat de t.v.- rëclame boodschappen uitsluitend mo gen worden uitgezonden voor, tus sen en na de hoofdonderdelen der programma's. De verzorging der t.v.-programma's moet in handen van NTS en om roepverenigingen blijven, zodat ten opzichte van de reclame volledige onafhankelijkheid blijft bestaan, al dus de VPRO. De revenuen van de exploitatie-onderneming zouden via de NTS aan de televisieprogramma's ten goede moeten komen. De VPRjO geeft zyn voorstel ter overweging „aan alle instanties die betrokken zijn bij dit vraagstuk, in de hoop een bijdrage te kunnen leve ren aan de oplossing, welke toch tenlotte zal moeteu worden gevou den." IN NEW YORKS MUSEUM Scheerstoel van Caruso naast Egyptische kammen Documenten van de barbïerskunst uit alle landen en vrijwel alle perio den van onze geschiedenis heeft de eigenaar van een voorname New- yorkse kapsalon, de in Zweden gebo ren Charles de Zemler, bïjeengeracht. Van Egyptische kammen uit beendereu gevormd en met bijen was bijeen gehouden via Romein se scheermessen in halvemaanvorm tot het moderne scheerapparaat is de barbierskunst in dit privé-mnsenm in een volledige collectie vertegenwoor digd. Het is niet gemakkelijk, de pronk stukken in dit museum aan te wij zen. Men ziet er de „persoonlijke" scheerstoel van Enrico Caruso, die de grote zanger op al zijn rei zen meesleepte. In vitrines zijn schitterend bewerkte spiegels op gesteld: glanzend gepolijste ste nen spiegels der Inca's, Romeinse spiegels uit brons, Arabische en Chinese spiegels uit de 16e eeuw en Weense werkstukken uit de Biedermeier-tijd. Zeer interessant zijn de instrumen taria van de Chinese trekkende kap pers en de zogenaamde snorrenzak- ken, zoals baardige heren die hon derd jaar geleden gebruikten. De Amerikaanse seheerwaterbakken uit de „Gay Nineties" behoren tot de waardevolste rariteiten van het mu seum. Er zijn ongeveer 400 soorten in deze schalen, waarop beroepen in plaatjes zijn uitgedeeld. De dokter kwam er vroeger niet zo erg best af Op de sluitingszitting van het leden congres van tie Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, heeft prof. dr. BI. A. Beek uit Amsterdam 'zaterdag ochtend in de nieuwe RAI. een Toen de eerste hydraulisch bediend© kappersstoelen op de markt kwamen, reisden vertegenwoordigers met mi niatuurmodellen rond. Twee van deze originele monsters staan in 't New- yorkse museum naast houten stoelen uit 1830 en 1880 die doen denken aan. een operatiesto'el uit de middeleeu wen. De kappers uit de Duitse staat Baden waren vroeger, zoals men hier kan lezen in een vergeelde oorkonde, ook gerechtigd tot „tanden trekken, koppen zetten (bloedzuigers, red.), aderlaten, egelzetten, klysteren, snij den van eksterogen en ingegroeid© nagels". Men kan hier vele oude leerbrieven uit Duitsland, Hongarije en Rusland, alsmede „bloedglazen" en aderlaat- apparaten bekijken, die uit de 17e en 18e eeuw stammen. Een grote ruimte neemt de in de zeventiende eeuw op gekomen pruikenkunst in, die zich in Frankrijk tot ongeëvenaarde bloei ontwikkelde. Tot de bijzondere stukken van het museum behoren verder kostbare schilderijen, tekeningen en gravures, die scènes uit barbierszaken weerge ven. Schilderijtjes, miniaturen en me daillons met voorstellingen, die uit haar gevlochten zijn, zijn hier aan wezig, afkomstig uit ver uiteenlopen de perioden. Er is vrijwel geen baard- mode en geen haardracht, waarvan de Newyorkse kapper geen afbeel dingen heeft. De Zemler heeft een historisch werk over de barbierskunst geschreven, dat hij niet alleen aan zijn vaste klanten maar ook alle Amerikaanse universiteiten en historische institu ten van enige betekenis ten geschen ke gaf. Sedert het in 1890 gepubli ceerde „Annals of the barber-sur geons of London" (Annalen van de barbiers-chirurgijns van Londen) van S. Young werd geen zo omvattend werk over de kunst van Figaro meer gepubliceerd. „Arbeid was het, lange, harde arbeid", zegt De Zemler over zijn collectie. Ala ar ik heb geen be rouw van de lange nachten, die ik er voor heb opgeofferd, noch van de grote sommen geld, die ik er voor moest uitgeven. Deze collectie bete kent myn levenswerk en zij zal eens de wereld tonen, welke tradities er verborgen gaan in het beroep van barbier". Geen abdicatie in Yemen In de radio-uitzendingen uit Yemen die men in Beiroet heeft beluisterd, is niets gezegd van 'n troonsafstand in Yemen. De uitzendingen waren ge wijd aan de jaardag van de troon bestijging door de iman. Waarnemers in Beiroet uiten dan ook ernstige twijfel aan het bericht uit Aden, waarin werd gezegd dat iman Ahmed was afgetreden ten behoeve van zijn zoon. De minister-president van Birma, Oe Noe en Tsjoe en-Lai. eerste minister van communistisch China, hebben het proto col op het Chinees-Birmaanse grensver drag getekend. Hierin wordt een gede- teUlewdé beschrijving van de grens ge- bijbel plaatsen gewag gemaa over de dokter als bemiddelaar van gezondheid en heil wordt echter bij na niet gesproken en indien er al over hem wordt gesproken, geschiedt dit in vrij negatieve zin, aldns prof. Beek. Volgens hem komt de medische stand er in de bijbel slecht af. Niet veel indrukwekkender is datgene wat de bijbel over de geneesmiddelen zegt. Wij bezitten, aldus spreker, in het boek der psalmen talrijke klaag liederen van zieken, die hun lichame lijk lijden wenend en ook hun gees telijke nood beschrijven en wij be zitten de dankbare hymnen van ge- nezenen. Uit deze getuigenissen blijkt dat de oude Israëliet besefte een broos en vergankelijk mens te zijn, die dagelijks met de dood arm in arm liep. Wij krijgen ide indruk, dat de dood aanvaardbaar was voor het gevoel van de Israëliet wanneer deze op hoge leeftijd was gekomen. Als smartelijk ondervond men de lasten van de ouderdom. Dierenartsen in Utrecht bijeen De voorzitter van de maatschappij voor diergeneeskunde, de heer BI. Karsemeyer, heeft op de zaterdag morgen in Utrecht gehouden alge mene vergadering van de maat schappij als zijn mening te kennen gegeven dat de specialisatie in het diergeneeskundig beroep dient te geschieden na afloop van de stadie aan de diergeneeskundige faculteit. Men dient, volgens hem, eerst het algemeen diploma te hebben behaald en de studio niet te splitsen tijdens do opleiding. De heer Karsemeyer waarschuwde tegan uitbreiding van de leerstof en verzwaring van de exameneisen. De jonge afgestudeerde, zo zei hii, na dert mede in verband met militaire dienstplicht al bedenkelijk de 30- jarige leeftijd eer hij zelfstandig in eigen onderhoud kan voorzien en niet meer ten Past© «san. tAjo. cudew komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11