„Nieuwvlietse strand wordt gehalveerd" B.B.-KRING NOORD-ZEELAND KOOS ZICH EEN BESTUUR FEESTVLAG OP KLEEDLOKAAL ST.-MAARTENSDIJK RUIMT „VUILNISBELT" OP RIJWIELPAD WALCHEREN LEGDE IN 1960 GEEN PADEN AAN GEEN NIEUWE KLEUTERSCHOOL IN AAGTEKERKE VOOR 1964 Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 BURGEMEESTER EVERAARS Inspecteur der domeinen wilde niet komen praten ,Ik voel heus wel voor bloemen, vogels en natuur, maar de bak kers en de kruideniers van Nieuwvliet moeten ook leven". Dit zegt burgemeester J. C. Everaars van Nieuwvliet, de ge meente die zich gedupeerd en gepasseerd voelt door het be sluit van de inspecteur der do meinen te Goes om een gedeelte van het Nieuwvlietse strand aan de stichting „Het Zeeuwse Landschap" in beheer over te dragen. Gedupeerd omdat hier mee een kostbaar stuk strand ten noorden van de geïnun deerde Zwarte Polder voor de recreatie verloren gaat en gepasseerd omdat de over dracht is geschied, zonder dat het gemeentebestuur van Nieuwvliet zijn belangen in deze zaak behoorlijk heeft kumien verdedigen, aldus de burge meester. „Hel is bijna dc helft van ons strand, dat tot natuurreservaat is bestemd en dat bij de Zwarte Polder /.al ko men, die reeds van het Zeeuwse Landschap is. „Waar moeten de strandhokjes van de badgasten dan staan?" De inspecteur der domeinen te Goes heeft het college van b. en w. van Nieuwvliet in april geschreven, dat hij „geen reden zag deze aangelegen heid uitvoerig met het college te be spreken". Daarna volgde een concept voor een gewijzigd huurcontract waarbij het gedeelte van het strand niet meer in beheer van de gemeente Nieuwvliet zou blijven. „Geografisch behoort het stuk strand tot de ge meente Nieuwvliet", aldus burge meester Everaars. „Nieuwvliet wordt hierdoor ernstig in zijn belangen ge schaad". „Het toerisme is naast de land bouw. een van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor onze gemeente. Er waven van de zomer (54.000 overnachtingen. tegen 25.000 vorig jaar. Reken nu, dat iedere toerist per dag acht gulden uitgeeft aan huisvesting en verte ring. dan scheelt ons dat een half miljoen aan inkomsten." Nette badgasten Dat schreven b. en w. van Nieuwvliet ook aan de inspecteur der domeinen op 18 april. In de brief werd gewezen op de bepalingen, dat op het betref fende stuk strand niet mag worden gekampeerd en dat er geen caravans mogen worden neergezet. „Wij doen alles om alleen de nette badgasten te krijgen op dat stuk strand", zegt burgemeester Everaars. Op het strand staan cabines, waarin de bad gasten zich kunnen verkleden en de gemeente wil er nog meer zetten. „Maar waar moeten wij nu met die dingen blijven? Want het stuk strand', dat wij overhouden is veel te klein om het steeds groeiende aantal badgasten te kunnen herbergen." De inspecteur antwoordde niet op het verzoek om de zaak eens te mogen doorpraten. Hij bleef bij zijn stand punt, dat het gedeelte strand van wege zijn botanische belangrijkheid zou moeten worden gevoegd bij de Zwarte Polder. Geschrokken Burgemeester Everaars meent, dat de inspecteur der Domeinen is „ge schrokken" van het uitbreidingsplan van de gemeente Nieuwvliet. Die uit breidingsplannen zijn niet weinig im posant: torenflats in het recreatiege bied. Bungalows, een enkel horecabedrijf en dan de torenflats. Een aannemer uit Oostburg heeft Nieuwvliet dit Zierikzeese gascommissie naar Zwitserland De gascommissie uit de Zierikzeese raad en de directeur van het gasbe drijf, dc heer J Baas, zijn uitgeno digd voor een bezoek aan het stadje Boubonne in de buurt van het Zwit serse Lausanne. Daar wordt namelijk eind dezer maand een propaangas- installatie in bedrijf gesteld, zoals men die ook in Zierikzee kent. Het gezelschap vertrekt op 26 oktober naar Zwitserland, enkele dagen voor dat de raad voor een bezoek aan de tweelingstad Hatfieldvovcrsteekt naar Engeland. idee aan de hand gedaan. Die uitbrei dingsplannen zijn reeds twee jaar in onderzoek bij het provinciaal bestuur. Burgemeester Everaars is 4 okto ber naar Den Haag gereisd, naai de directeur der domeinen. Een plaatsvervanger stond hem te woord en hoorde de problemen van Nieuwvliet aan. De Nieuw vlietse burgervader heeft de toe zegging gekregen, dat de moei lijkheden zullen worden bekeken. Intussen kwam het gewraakte contract, zonder dat de inspecteur der domeinen gehoor had gegeven aan het verzoek om een onder houd van Nieuwvliets b. en w. Vragen Het Tweede-Kamerlid J. Scheps (p.v.d.a.) heeft dezer dagen vragen gesteld aan de minister van finan ciën: is het juist, dat de inspecteur op het verzoek om te mogen komen praten heeft gereageerd door te schrijven, dat hij „geen enkele reden ziet de aangelegenheid uitvoerig met het college te bespreken". De heer Scheps heeft geïnformeerd of de mi nister niet meent, dat een goede ver houding tussen de diensten van de dergelijke weigeringen niet ver draagt". B. en w. van Nieuwvliet wachten nu nog even af, voordat zij instemmen met het voorgestelde eoneept-eon- tract, waarbij Nieuwvliet het „halve" strand kwijtraakt aan de stichting Zeeuws Landschap. Vijf schaakgrootmeesters naar Zevenaar Het staat thans vast, dat vjjf inter nationale grootmeesters zullen dee nomen aan het internationaal schaaktoernooi in Zevenaar,, dat van maandag 23 oktober t/ni zaterdag 11 november wordt gehouden. Dit toernooi valt onder de categorie 2A hetgeen aldus de normen van de wereldschaakbond de deelne mers gelegenheid biedt zowel een grootmeestertitel of grootmeesterre sultaat als een meestertitel of mees- terresultaat te verlenen. Deze grootmeesters zijn: Matanovic (Joego-SIavië), O'Kelly de Gahvay (België), Guimard (Argentinië), Stahlberg (Zweden) en Bobotsov (Bulgarije). Daarnaast nemen nog zeven inter nationale FJ.D.E.-meesters deel aan het toernooi: Golmbek (Groot-Brit- tannië), Milic (Joego-Slavië), Dr. Lehman (Duitsland), Beni (Oosten rijk), Rellstab (Duitsland, Perez (Spanje), Bouwmeester (Nederland). Verder komen uit: S. Johannessen, één der sterkste Scandinavische jon geren (Noorwegen), K. Langeweg, kandidaat-meester (Nederland), F. W. J. Henneberke (Nederland). Het toernooi wordt onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond verspeeld. Oud-wereld- kampioen dr. Max. Euwe is voorzit ter van de arbitragecommissie. De organisatoren van dit eerste gro te internationale schaakevenement iri het oosten des lands hebben ver klaard, dat zij met dit toernooi be ogen, niet alleen het schaakleven in dat deel van ons land te stimuleren, maar ook de aandacht te vestigen op een mogelijkheid tot meer positief ge richte vrijetijdsbesteding voor de werkende bevolking op het platte land. BENOEMING H.B.B. AANGEHOUDEN Wel plan opgemaakt voor formeren van leiding De nieuwe, heringedeelde kring „Noord-Zeeland" van de Be scherming Bevolking heeft vrij dagmorgen in Zierikzee een da gelijks bestuur gekozen. Op twee na waren alle burgemees ters van de eilanden Schouwen- Duivelaud, Tholen en Sint-Phi- lipslaud present om met het lien toebedeelde aantal stemmen de nieuwe kringraad te vormen, die is te beschouwen als een sa mensmelting van de voormalige dagelijkse besturen, die de krin gen Z-5 en Z-6 onder hun super visie hadden. Met de Nederlandse Staatscourant, waarin de nieuwe regelingen waren gepubliceerd als leidraad in de hand. hebben de burgemeesters vrijdag morgen de oprichtingsvergadering gehouden. Toch was de reorganisatie van de B.B. nog niet in zoverre duidelijk omlijnd, dat de nieuwe kringraad on middellijk voortvarende maatregelen kon nemen. Toen het namelijk aan kwam op de benoeming van een nieuw Hoofd Bescherming Bevolking H.B.B.bracht burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven van Tholen in het midden, dat dit punt niet zonder meer aan de orde kon worden ge steld, omdat het ambtenarenregle ment zegt, dat het personeel van de vorige B.B.-kringen wordt overgeno men. Hoewel verschillende andere kring-raadsleden de redenering van mr. Van der Hoeven dubieus vonden ontstond er toch enige aarzeling om dit agendapunt met een af te werken. Verschillende burgemeesters werden terughou dend, omdat zij graag eerst precies wilden weten wat de gevolgen van een dergelijke benoeming kunnen zijn. Do beide oude B.B.-kringen hadden tot voor kort ieder een kringhoofd en thans is er slechts plaats voor een functionaris. Alleen ligt deze op een ander niveau. Strijd om atletiektitel op 10 km vandaag - zaterdag De strijd om de Zeeuwse atletiektitel op de 10.000 meter wordt niet zoals wij meldden zondag, maar vandaag (zaterdag) In Vlissingen gehouden. De deelnemers starten om half vijf op dc sintelbaan aan de Baskenburg- weg. Hoog boven de kleed lokalen aan de Basken- burgweg te Vlissingen, wapperde gistermid dag even over half zes een vlag. Een vlag, die even tevoren was ge hesen door wethouder Ch. Gillissen Ver- schagc van Vlissingen, als teken dat 't bouw werk het hoogste punt had bereikt, sedert men in .juni van het vorig jaar met de werkzaamheden was begonnen. Dit complex kleedlo kalen, dat is gebouwd door vrijwilligers van de stichting „Sportbe- langen" in Vlissingen. bijgestaan door parti culiere deskundigen, bevat vier kleedka mers en 6 douchecel len en sluit harmo nisch aan op het club huis van „Zeeland Sport", dat al eerder gereed kwam. In een toespraak, die hij in het clublokaal van ..Zeeland Sport" hield, zei wethouder Gillissen Verschage, dit hijsen van de vlag een zeer belangrijk moment te achten voor de Vlissingsc sportwe reld. Hij memoreerde onder meer de voorge schiedenis van de bouw van deze kleedlokalen en sprak een woord van dank aan het adres van de firma W. F. Chrlstlaanse, het personeel van de stich ting „Sportbelangen" en dc werkers van de verschillende Vlissing- se sportverenigingen. Het punt „benoeming H.B.B." werd daarom gereduceerd tot het opmaken van een plan om de leiding van de nieuwe kring te formeren. Dit zal aan de betrokken ambtenaren wor den voorgelegd en op maandag 23 oktober aanstaande zullen de kring raadsleden zich dan uitspreken over deze opzet. Bestuur Wel kou vrijdagmorgen een dagelijks bestuur worden gekozen. Daarvan zal voorzitter zijn do burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmees- ter. Tweede voorzitter is burgemees ter W. J. van Doorn van Poortvliet en tot secretaris-penningmeester een cumulatie, die men voorlopig aanhoudt - werd benoemd de burge meester van Oud-Vossemeer, mr. J. J. Verslujjs. De twee andere leden van het dugelijks bestuur zijn jhr. R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Westerschouwen en de heer L. J. de Jonge, burgemeester van Sint-Phi- lipsland. Schotse leiding bij HongarijeNederland De leiding van de interlandvoetbal- wdstrijd Hongarije-Nederland, die zondag 22 oktober a.s. in het Nep- stadion te Boedapest wordt gespeeld, zal geheel in Schotse handen berus ten. De Schot Hugh Philliphs zal als arbiter fungeren. Zijn landgenoten Vraser Anderson Balharry en Alexander Dick zijn als grensrech ter aangewezen. SINT-MAARTENSDIJK heeft al enkele jaren een „oud-zeer" in het hart van de Smalstad. Een haven zonder water, die ondanks alle ver bodsbordjes op de oude kade is veranderd in een vuilnisbelt. Ondeugende huismoeders hebben de be paling „geen vuil storten" al ettelijke malen over treden en honderden lege dozen en dito exemplaren gevuld met huis- en ander vuil liggen er nu op dc modderige bodem tussen grote bossen onkruid te verteren. De Thoolse industriekern lijdt dus om zo te zeggen al sinds 1957 het jaar dat de Pluimpot werd afgesloten aan een „maagzweer". Een hard nekkige kwaal, die nu heel langzaam begint te ge nezen. De voormalige haven moet worden gedempt. Dat staat al jaren vast. Alleen gaat het sinds 1957 om de vraag: met welke financiële middelen moet dat ge beuren? Sint-Maartensdijk zelf kon moeilijk voor deze rigoureuze oplossing zorgen. Lang is er sinds dien gewikt en gewogen en intussen werd het daar op de bodem van de haven steeds smeriger. Maar nu is het dan zover, dat Sint-Maartensdijk goede hoop heeft, begin volgend jaar van zijn wat al te centraal gelegen vuilnisbelt af te komen. Officieel heet de naderende oplossing geen dem pingsplan, maar „plan verbindingsweg". En op deze manier kunnen de industriekern-faciliteiten zijdelings worden aangewend om de Smalstad van een onwelriekend euvel te bevrijden. De haven zal namelijk worden gedempt in het kader van de zoge naamde infrastructuurwerken van-het ministerie van economische zaken. Het gaat hier om een weg van de Kaaistraat in lijnrechte richting naar het indus trieterrein. Zo krijgt Sint-Maartensdijk binnenkort een verbinding tussen het centrum van de gemeente cn de plaats, waar het industriële hart klopt, dwars over een gedempte haven. Het hele plan is de laatste tijd nog vertraagd, door dat er in korte tijd twee verschillende goedkeuringen afkwamen. Eerst zou alleen het eerste deel in casu het dempen van dc haven mogen worden uit gevoerd, maar toen dit juist bestcdingsklaar was kwam de goedkeuring voor het hele plan af. Wan neer nu ook dit laatste voor de aanbesteding is ge reed gemaakt en de rijksgoedkeuring voor de uit voering op het gemeentehuis binnen is, zal Sint- Maartensdijk voorgoed genezen zijn van een onhy giënische ziekte. Souburgse ouden van dagen willen eigen gebouw De ouden van dagen van Souburg willen een eigen gebouw hebben, waarin zij hun bijeenkomsten kun nen houden. In de vergadering van vrijdagmiddag is besloten een schrij ven tot b. en w. te richten, waarin het college wordt verzocht de tot standkoming van een dergelijk ge bouw mogelijk te maken. De ouden van dagen zijn momenteel aangewezen op het verenigingsge bouw van de korfbalvereniging Ani mo. En dit gebouw biedt de bejaar de Souburgers te weinig mogelijkhe den tot ontspanning. Er staat wel 'n biljart, maar dit is onklaar. De ouden van dagen hebben reeds een pand op het oog. In dit gebouw wil men onder meer een bibliotheek inrichten, terwijl verder een nieuw biljart op het verlanglijstje staat. De plaatselijke bejaardenbond telt 523 leden, waarvan er gemiddeld 50 tot 60 iedere dag de bijeenkomsten bezoeken. Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft in de ge meente Kruiningen een bedrag van f 506,18 opgebracht, te weten te Krui ningen f 309,96, te Hansweert i' 131,33 en te Oostdijk f 64,89. Dc Zeeuwse Collecte heeft in de ge meente Ellewoutsdrjk een bedrag van 89,25 opgebracht. VOORNAMELIJK ONDERHOUD Mogelijk rijwielpad van Veere naar Veerse Gatdam In het afgelopen jaar zijn door de Vereniging Rijwielpad Walcheren geen nieuwe paden aangelegd. Dit staat te lezen in het jaarverslag van deze vereniging, dat vrijdagochtend op de algemene ledenvergadering in het stadhuis te Vlissingen ter sprake kwam. De activiteiten van de vereniging bleven voornamelijk be perkt tot het onderhoud aan de be staande paden en het uitwerken van plannen voor de aanleg van nieuwe. Onder meer wordt dc mogelijkheid nagegaan van dc aanleg van een rijwielpad van Zecduin bij Oostkapel- Ic naar Vrouwenpolder en van Veere naar de dam door het Veerse Gat. In gevorderder stadium verkeren de plannen voor de aanleg van een rij wielpad van Vlissingen naar Rit- them. Voor het uitvoeren van dit werk reserveerde de vergadering op voorstel van het bestuur alvast een bedrag van ruim 6000. Over de andere rijwielpaden wordt in het jaarverslag opgemerkt, dat op het pad VlissingenZoutelande vele tegels kwamen los te liggen door het ondergraven van de mollen. Hierdoor moesten vele verzakkingen worden hersteld. Verder stelde het overgroei ende gras de vereniging voor pro blemen, aldus het jaarverslag. Het rijwielpad ZoutelandeWestkapelle werd in het afgelopen jaar op diverse plaatsen hersteld met koud asfalt. Op verschillende plaatsen zijn langs dit pad in de duinen overgangen ge maakt voor het publiek, met als ge volg, dat de vereniging enige malen overkomend zand van het rijwielpad moest laten weghalen. Aan het Slobberduinse rijwielpad werden in het geheel geen reparaties verricht in afwachting van een alge hele reparatie in 1962. Op het rijwiel pad WesthoveZeeduin moest ten slotte op meer plaatsen het over groeiende gras worden weggestoken. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de door de vereniging beheerde rijwiel paden nog steeds door vele bromfiet sers worden bereden, hoewel slechts enkele personen van het Provinciaal Bestuur hiervoor ontheffing verkre gen. MEDEDELING IN RAADSVERGADERING Geen landhuizen en tenten in „enorm groot veld" De informatie van de heer S. de Visser (partijloos) tijdens de rondvraag van de vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Aagtekerke lioe het staat met de bouw van de nieuwe kleuter school is een vraag voor de toe komst gebleken. Want burge meester J. Geuze deelde er in antwoord op mee, dat volgens een verklaring van de inspectri- ce voor liet kleuteronderwijs niet voor 1963 of 1964 op een nieuw onderkomen voor de kleuters ter vervanging van de „noodoplossing" gerekend hoeft te worden. Burgemeester Geuze verklaarde voorts, dat de schoolarts een rapport over de huidige kleuterschool heeft opgemaakt. Daarin kwam de arts tot KM-G 'MWS Ds. Mossel, Serooskerke, (88 jaar) overleden In 's-Gravenhage is overleden de 88- jarige emeritus predikant van de Hervormde Kerk, ds. B. T. Mossel. Deze predikant is meer dan vijftig jaar emeritus geweest. Ds. Mossel werd in 1873 geboren en in 1896 kandidaat gesteld. Nauwe lijks een jaar later werd hij te Se- baldeburen in het ambt bevestigd. Drie jaar later ging hij reeds met emeritaat, maar stelde zich kort daarop toch weer beroepbaar en werd toen predikant te Serooskerke (Schouwen). Hij diende die gemeen te zes jaar en ging toen definitief met emeritaat. AMDTSLMOICN GAASTERDIJK KATELYSIA i PURMEREND 12 1 STAD DORDRECHT 13 dam naar Italiöf STRAAT MAGELHAEN MODJOKERTO CASAMANCE 12 v Rotterdam Duinkerken GINULIA 12 300 in o Natal DAHOMEYKUST 13 t» Abidjan OORIITAD i« to Amsterdam ISSO NEDERUANO 13 v Rotter- dam naar Aruba ÏSSO ROTTERDAM >3 170 m n Watkom NIJKERK 13 t< OMMENKERK VAN WACRWIJCK naar Melbourne VIVIRARA 13 Iw WIEBOLD BOHMER 13 tO 13 «o Mobile de conclusie, dat het schooltje zeker nog dienst kon doen, maar dat meer licht gewenst is. Tijdens deze vergadering legden b. en w. de ontwerp-kaart en de bebou wingsvoorschriften van de herziening van het uitbrcidingsplan-in-hoofd- zaak voor. ,,'t Is wel een enorm groot veld", reageerden de heren S. de Vis ser (partyloos) en Jac. Moens (a.r.) bij het zien van de cirkel, die rond de kom dor gemeente getrokken is en waarin geen landhuizen gebouwd mogen worden, noch gekampeerd mag worden. „Er mag niet veel ge beuren", zei de heer Do Visser, „en straks gebeurt er inderdaad niets meer in Aagtekerke. Het gewraakte gebied wordt be grensd door het Bergwegje en het Kalfshoeksepad in het noorden, de Brouwerijweg en de Kruisweg in het westen, de Ced. Kruisweg in het zui den en de Koekoeksweg en de Oude Grintweg in het oosten. „We hebben die cirkel zo groot laten maken om het bouwen en kamperen zo ver mo gelijk uit de kom te weren", ant woordde burgemeester Geuze. B. en w. zullen rekening houden met de wensen van de raad en de grens van het gebied nader vaststellen voordat het een besluit wordt en als zodanig vier weken ter visie gelegd wordt. Met de N.V, Nederlandse Krediet bank te Amsterdam werd via de Vlis singsc Nutsspaarbank een lening van f85.000 gesloten. Deze zal bestemd worden voor de volgende kapitaals- werken: ambtswoning burgemeester, verenigingsgebouw, herbestrating dorpsplein, zuigelingen- en kleuter bureau en verbouw van de gerefor meerde gemeenteschool. Zeer goed werk Het Verbond voor veilig verkeer mag uit Aagtekerkes kas op oen bijdrage van f 10 rekenen voor de bouw van het nieuwe verbondskantoor in Hil versum. „De bond verricht zeer goed werk", betoogde burgemeester Geuze en de raad was het hier volledig mee eens. Voor vijf gulden per jaar krijgt de coöp. diepvrfesvereniglng „Aagte kerke" het recht van opstal voor de grond waarop de diepvrlesinstallatïe gebouwd is. Het voorstel over de autovergoe- ding voor de burgemeester lever de weinig narigheid op. Afgezien van de vraag, dat zowel dc burge meester als de raad een vergoe ding van f 1200 wel sterk overdre ven vonden en tiaar zagen als een verkapte salarisverhoging, zei de burgemeester de vergoeding niet nodig te hebben, omdat hjj geen auto heeft. „Ik gebruik altijd openbare vervoermiddelen of de fiets, en in enkele gevallen een taxi", betoogde de heer Geuze. In de rondvraag merkte de heer S. Verb age (s.g.p.) nog op, dat de nieu we busdienstregeling zeer ongeluk kig voor Aagtekerke uitgevallen is, niet name voor het ziekenhuisbezoek in Vlissingen. Dc burgemeester be toogde. dat gezien het geringe aantal passagiers uit deze gemeente de ver voersonderneming daar niet altyd re kening mee kan houden, maar dat do „rondrijbus" van 1 uur 's middags toch een goede verbinding naar Vlis singen waarborgt, al moeten de Aag- tekerkenaren dan wat langer dan voorheen voor ziekenbezoek of con sult wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6