Weinig voorlichting over generale synode der Gereformeerde Kerken Derde deel arbeidsinkomen van gehuwde vrouw belastingvrij POWMAREMO WAS EENS KROESJTSJEWS CHEF GRUWELDADEN VAN FRANSEN INBIZERTA ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOT EEN MAXIMUM VAN f 2000 Geen inkomstenbelasting voor eerste 500 gulden 1. Een derde deel van de jaarlijk se arbeidsinkomsten van de werkende gehuwde vrouw wordt tot ten hoogste 2000 gul den per jaar belastingvrij. 2. Een belastingvrij minimum: de eerste 500 gulden van de jaar lijkse verdiensten van de wer kende gehuwde vrouw worden niet door de inkomstenbelas ting getroffen. 3. Een vrijstelling van 750 gulden voor de vrouw, die werkzaam is in de onderneming van haar man of die hem bijstand ver leent in de zelfstandige uitoefe ning van zijn beroep. 4. Een verbeterde regeling van inhouding van loonbelasting op het loon van de werkende ge huwde vrouw, waardoor de ho ge nabetalingen van inkom stenbelasting over haar loon worden vermeden. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp wijst de staatssecretaris van financiën erop, dat de hoge na oorlogse belastingtarieven met hun sterke progressie, waar nog bij is ge komen het toenemen van het aantal in loondienst werkzame gehuwde vrouwen, de belastingheffing van de werkende gehuwde vrouw tot een ac tueel probleem hebben gemaakt Naar algemeen heersende opvatting dienst deze belastingheffing te wor den verzacht. Geen inkomensplitsing De radicaalste oplossing van dit pro bleem, namelijk de inkomens der echtgenoten niet samen te tellen, doch ieder voor zijn eigen inkomen te belasten, wordt door de staatssecre taris afgewezen. Zulk een splitsing komt volgens hem in strijd met het draagkracht-principe van onze be lastingwetgeving, die ervan uitgaat, dat het gezamenlijk inkomen van man en vrouw'hun draagkracht be paalt. KORTE PREDIKATIE ARM EN RIJK als niets hebbend en nochtans alles bezittend. 2 Cor6 10b. Wanneer U de moeite zoudt willen nemen, het begin van 2 Corinthe 6 in de bijbel na te lezen, dan zoudt U moeten toegeven, dat Paulus en de zijnen heel wat meegemaakt hebben. Hun leven is zo gezien een leven van „op bergen en in dalen" geweest. En dat 'moeten we er aan toevoegen dat alles ter wille van het evan gelie. Niet dat het evangelie zonder al die belevenissen van Paulus en zijn mannen geen voortgang gevon den zou hébben. Gods werk gaat door, onherroepelijk, zonder de men sen desnoods en ondanks de mensen, die de loop van het evangelie dikwijls in de weg staan. Maar toch, als die naars Gods, zoals Paulus zegt, heb ben ze veel meegemaakt. Blijdschap en droefheid, voorspoed en tegen spoed, lief en leed. En dan komt er aan het eind van die opsomming van belevenissen de op merking, dat ze zijn „als niets heb bend en nochtans alles bezittend". De eerste gedachte bij deze woorden is: dat kan niet samengaan. Waar armoede heerst, is geen rijkdom en waar de rijkdom gekend wordt, is de armoede ver. Dat geldt inderdaad in materieel opzicht. Maar Paulus be ziet de dingen en het leven niet al leen van de materiële kant. Wan neer hij dat gedaan had, dan was hij zeker geen apostel geworden. Mate rieel gesproken wordt het evangelie in de wereld slecht betaald. Maar wat dit betreft kunnen velen van Paulus nog wel wat leren. Dat het toch echt niét alleen om de centen gaat. Ze zijn wel onmisbaar, maar het eeuwige le ven kun je er niet mee betalen. Het moei daarom wel duidelijk zijn, dat Pauls hier iets anders bedoeld heeft. Inderdaad heeft hij op het oog de 'materiële armoede. Als niets heb bend, Niet dat hij daarover klaagt. Hij kan rond komen, maar heeft bij de elite als tentenmaker vooral in die dagen niet veel aanzien. En nu de gewéldige tegenstelling, door de Statenvertaling aangegeven met het woord „nochtans", dat er oorspronkelijk niet staat. Nochtans alles bezittend. Neen, daar gaat het niet meer over het materiële, maar over het geestelijke. Paulus en de zijnen kennen een geestelijke rijk dom. Jezus Uw verzoenend sterven blijft het rustpunt van mijn liart. DAT is hun rijkdom, die niemand, hun ontnemen kan, maar waarvan ze toch anderen zovéél als mogelijk was deelgenoot hebben willen maken. Ilc wil via deze overdenking in dit dagblad U de vraag stéllen: Kent U die rijkdom al? Misschien bent U rijk gezegend met vele bezittingen. Weest U daarvoor erg dankbaar Maar vergeet U niet, dat U in ivezen nog heel arm bent, als U de geestelij ke rijkdom van Christus te kennén nog niet bezit. Misschien zegt. TJik ben maar arm. Wel. dat is niet, erg en het is geen schande. Wel erg is het, indien U daarbij nol: nog buiten Christus leeft. Want dan bent. U dubbel arm. En nu wordt ons allen het evangelie verkondigd van de gekruisigde en opgestane en verheerlijkte Christus ovï ons rijk te maken. Door Gods Woord en Geest worden we steeds weer gewezen op die rijke Christus, die arm geworden is, opdat wij door Zijn armoede zouden rijk worden. Vindt U het overdreven, wanneer ik zeg, dat het toch wel fijn is om rijk tc zijn, zoals Paulus het bedoelt? Zicrikzee. C. Bezemer. Voorts zou zulk een splitsing onbil lijk werken tegenover echtparen van wie alleen de man werkt. Een oplos sing in de richting van een splitsing zou in ieder geval een zeer funda mentele problematiek aan de orde stellen, hetgeen bezwaarlijk kan ge schieden buiten het kader van de al gemene belastingherziening. Twee afwijkingen Het thans bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp wijkt op een tweetal punten af van de voorstellen ten behoeve van de werkende gehuw de vrouw, die indertijd door de rege ring waren opgenomen in de wets ontwerpen inzake een algemene be lastingherziening. In het kader van de algemene belastingherziening zou de vrouw een aftrek genieten van 4.50 voor elke dag waarop zij ten minste '6\i> uur buiten de huishouding had gewerkt. Buiten dienstbetrekking met name kan hier worden ge dacht aan de in de onderneming van haar man werkende middenstands vrouw zouden deze SVz uur, mede ter wille van de controleerbaarheid, achtereen moeten zijn volgemaakt. De aftrek zou in elk geval f 27, bedragen voor elke week waarin de vrouw tenminste 18 uur had ge werkt. Per jaar zou de aftrek ten hoogste f 1000 bedragen. In het thans ingediende wetsontwerp is in de eerste plaats de maximum aftrek verhoogd (2000 gulden) en is de wijze van berekening ingrijpend gewijzigd. Hierop aansluitend is een aanvullende, meer eenvoudige rege ling voorgesteld ten behoeve van vrouwen, die in de onderneming van haar man werken. De tweede afwij king is een voorziening, die de strek king heeft het euvel van de achteraf op te leggen aanslagen in de in komstenbelasting grotendeels te on dervangen. In het kader van de al gemene herziening was een dergelij ke voorziening niet getroffen. De omvang van de aftrek van 2000 gulden acht de staatssecre taris nog billijk ten opzichte van de echtparen, van wie alleen de man het inkomen verdient. Ge heel nieuw is de regel, dat gerin ge bijverdienste van de vrouw, namelijk de eerste 500 gulden per jaar niet zullen worden belast. De nieuwe regeling, waarbij een gro tere en meer verantwoorde nuan cering in de aftrek wordt verkre gen, kan vrijwel zonder extra, moeite voor de belanghebben de en voor de belastingdienst worden toegepast in alle geval len, waarin de vrouw tegen belo ning arbeid verricht. Beperkte naheffing Naast het vraagstuk van de belas tingdruk op het arbeidsinkomen van de gehuwde vrouw staat het veelal sterk gevoelde ongerief dat, als zij in dienstbetrekking werkzaam is, de ingehouden loonbelasting belangrijk minder bedraagt dan de inkomsten belasting die het echtpaar meer wordt verschuldigd door de toevoe ging van haar looninkomen. De hier door nodige nabetalingen worden ui teraard kleiner wanneer er een ta riefsreductie voor de werkende ge huwde vrouw tot stand komt. Zij blijven echter voor de belasting plichtigen ook dan nog onaange naam, in het bijzonder voor de genie ters van de kleinere inkomens. Het hevzienlngs voorstel gaf hiervoor geen oplossing. Het thans ingediende wetsontwerp wel. Voorgesteld wordt een zodanig loon belastingtarief, dat de inhoudingen een globale benadering zijn van de uiteindelijk verschuldigde belasting, Steeds meer gehuwde vrouwen buitenshuis (Van onze Haagse redactie), M Naar schatting waren er in 1959 86.000 gehuwde vrouwen, die buitenshuis werkten tegen 37.000 in 1947. Dit deelde de staatssecretaris van financiën, ff dr. H. W. van den Berge, mede n op een persconferentie ter toe- lichting van het wetsontwerp tot belastingverlaging voor de werkende gehuwde vrouw. Daarentegen daalt het aantal Z vrouwen, dat in het bedrijf (winkel, boerderij, enz.) van hun echtgenoot werkt. In 1947 H waren er naar schatting n 152.000 vrouwen, die in de on- H derneming van hun man mee- Z werkten, maar in 1959 was dit aantal nog slechts 38.000 vol- Z s gens staatssecretaris Van den llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll waardoor de nabetalingen klein wor den of zelfs enige terugbetaling van voorheffing plaats heeft. De staats- seretaris stelt daartoe een loonbe- lastingtaricf voor van 15 procent, toe te passen op het loon van de wer kende gehuwde vrouw, nadat dit is verminderd met de gebruikelijke f 100,wegens kosten van verwer ving en persoonlijke verplichtingen en voorts met de voorgestelde mi nimumaftrek van f 500 per jaar. Bij dit tarief zijn geen of slechts ge ringe bijbetalingen achteraf nodig indien zowel het loon van de man als dat van de vrouw ieder op zich zelf minder dan f 10.000 bedraagt mits de belastingplichtigen de even tuele teruggaaf van teveel ingehou den premie a.o.w. en a.w.w. reserve ren voor belastingbetaling. Bij hoge re inkomens blijven belangrijke bij betalingen noodzakelijk, doch deze zullen veelal kleiner zijn dan onder het huidige regime het geval is. De stad Utrecht heeft Helsinki dui zend tulpenbollen geschonken als dank voor de jaarlijkse kerstboom, wélke de Finse hoofdstad aan de domstad schonk. De bollen zijn dezer dagen geplant in de vorm van een molen, zodat de inwoners van Hel sinki het komend voorjaar een kleu rig souvenir,aan Nederland kunnen bewonderen. Een deel van de bollen werd in de grond, gezet door burge meester Lauri Alio van Helsinki (r.) en de Nederlandse ambassadeur in Finland, jhr. mr. H. Th. A. M. van Rijclcevorsél. Indonesisch parlement wil „West-Irian bevrijden" Het Indonesische parlement heeft vrijdag de Nederlandse voorstellen betreffende Nederlands Nieuw-Guinea verworpen en het land opgeroepen zich erop voor te bereiden „West Irian te bevryden". De Indonesische minister van buiten landse zaken ad interim dr. Johannes Leinema verklaarde in het parle ment dat de desbetreffende resolutie de volle instemming van de regering had. (Van onze Haagse redactie) De Russische ambassadeur in Nederland, Ponomarenko, is eens de chef geweest van Kroesjtsjew, doch later door dezelfde Kroesj tsjew „weggezuiverd" naar Polen, 'uit bet parlüpresidium gestoten, benoemd tot ambassadeur in India en in november 1959 tot ambassa deur in Nederland. Deze neergang van een Sowjet-ster roept, nu de Russische ambassadeur naar Mos kou is vertrokken, zogenaamd om er het partijcongres van de com munistische partij bij te wonen, de vraag in herinnering die enige tijd geleden reeds werd geuit in het boek van Lazar Pistrak „De grote tacticus. Kroesjtsjews op stijging naar de maclit" wat gaat er met Ponomarenko gebeuren? Deze vraag is, na de Goloeb-affai- re en het overhaaste vertrek van de ambassadeur opnieuw actueel, temeer daar hij nu door Nederland is uitgewezen. In de „Grote Sowjet-encyclope- die" stond in 1951 nog te lezen dat Ponomarenko in 1942 chef was van. de centrale staf van de par- tïsanenbeweging. Kroesjtsjew was toen leider van de Oekrainse par- tisanen en als zodanig onderge schikt aan Ponomarenko. Sinds 1956 echter vermelden de Russi sche gesehiedenishandboeken, dat niet Ponomarenko doch Worosji- low leider was van de centrale staf. Ponomarenko wordt doodge- In de „geschiedenis van de Russi sche communistische partij" van 1959 wordt hij slechts terloops ge noemd en dan nog maar als een plaatselijke partisanenleider. Ponomarenko was van 193S tot 1948 de eerste secretaris van de Witrussische partij en van 1944 tot 1948 voorzitter van de Witrus sische ministerraad. Kroesjtsjew bekleedde toen soortgelijke posi ties in de Oekrainse partij. In 1955 werd Ponomarenko, kort na de val van Malenkow, naar Polen „weg gezuiverd" en in 1959 naar India. Hij verloor tevens het lidmaat schap van het partijpresidium dat hij in 1952 had ontvangen. WEL ALLES OVER IEDERE VOETBALTRAP, MAAR.... Ieder lid welkom op publieke tribune In de vorige maand is de Generale Synode der Gereformeerde Kerken bijeen geweest. We hebben de verslagen doorgelezen, voor zover ze ston den in de door ons gelezen dag- en weekbladen. We moeten dit wel ver melden, omdat ieder verslag bestaat uit bepaalde grepen van hetgeen er behandeld is. Wanneer je leest dat er over een bepaalde zaak bijna een dag lang gesproken is, maar er verder niet veel meer wordt vermeld dan de stemmenverhouding waarmee tenslotte een geamendeerd voorstel is aangenomen, komen er allerlei vragen op en is dc begeerte groot om meer te willen weten van hetgeen er zo al door vóór- en tegenstanders is gezegd, We zullen het zonder deze wetenschap moeten doen. Trouwens, ook in één van de gereformeerde bladen lazen we de klacht van de emeritus-predikant ds. D. J. Couvée, in onze provincie welbekend: „Ik kan niet zeggen dat de pers, die ons zorgvuldig op de hoogte houdt van iedere voetbaltrap tussen Dollard en Schelde, even nauwkeurig informeert over do gang van zaken te Apeldoorn". Ook daar dus, evenals in andere kerken, is men niet tevreden over de voorlichting die aan het kerkvolk wordt gegeven. We zijn het hiermee eens, alleen een beperking zouden we er bij willen maken. Er zyn nu eenmaal onderwerpen die op een synodale ver gadering worden besproken, waarvan het niet gewenst is dat precies wordt gepubliceerd wat ieder van de leden van do synode daarover heelt gezegd. Bovendien is het bij de Synode der Gereformeerde Kerken indien we goed zijn ingelicht zó, dat ieder belijdend lidmaat als toehoorder de vergaderingen kan bijwonen, zoals iedere Nederlander op de tribune van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan gaan zitten. Bij de synode der N. H. Kerk is deze mogelijkheid er niet eens. Deze synode te Apeldoorn is nog niet definitief gesloten. Er zijn nog al wat rapporten naar de betreffende com missies terug gezonden en deze zul len aan het begin van het komende jaar opnieuw aan de orde worden ge steld. We willen uit de veelheid van het behandelde een drietal punten van de agenda even naar voren 1 a- len, omdat ze ook betrekking hebben op andere kerken en omdat daaruit blijkt dat 'de-Gereformeerde Kerken weten dat ze hun weg niet kunnen gaan alsof er geen andere kerken naast dc hunne bestonden. Het hangijzer In de eerste plaats dan het besluit dat waarnemers zullen worden ge zonden naar vergadering van de We reldraad der Kerken, die de komende maand in New Delhi in India zal worden gehouden. Met 43 tegen 9 1 stemmen is het voorstel van de com missie aangenomen. Het is blijkbaar een heet hangijzer geweest, dat voor stel van de commissie om waarne mers te zenden en het is de vraag of het er wel doorgekomen zou zijn indien niet tijdens de zittingen een brief was binnengekomeen van de I.C.C.C., de International Council of Christian Churches, de tegenhanger van de Wereldraad, met het verzoek naar haar komende vergadering een aantal waarnemers te zenden. Van het begin af aan hebben de Gerefor meerde Kerken zich afzijdig gehou den van de Oecumene, Met de grond slag konden ze het moeilijk oneens zijn, maar, zo vroegen ze. welke uit leg wordt er gegeven aan de woor den van de grondslag? En wanneer ze keken naar bepaalde kerken die wel lid waren betwijfelen ze of deze de grondslag wel zo zouden opvatten en uitleggen als zij meenden dat dit noodzakelijk was. In het voorstel ter synode, ging het alleen maar om „waarnemers", mensen die luisteren, die niet meer stemmen en zelfs op de officiële zittingen geen recht van spreken hebben. Een waarnemer draagt geen enkele verantwoorde lijkheid. Op de synode waren er voorstan ders om waarnemers te zenden, die huil sympathie voor aanslui ting bij de Wereldraad, niet ouder stoelen en banken hebben gesto ken. Dit deed de tegenstanders van aansluiting steigeren, die van oordeel waren dat ieder contact met de Wereldraad een verzwak king van het gereformeerd kerke lijk standpunt zou zijn. Wanneer Rome, -dat als enig ware kerk, Kosmonaut Titow schreef een boek 1= De Russische kosmonaut Gher- p man Titow heeft een boek ge- p schreven dat binnen enkele da- p gen zal verschijnen, zo meldt het persbureau Tass. Het boek heet: „700.000 km in de ruim- llllllilllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Juristen stellen vast: Een commissie van onderzoek van de internationale commissie van juris ten is tot de conclusie gekomen dat Franse troepen in Bizerta zich aan gruweldaden hebben schuldig ge maakt en de Geneefse conventies hebben geselionden. Op verzoek van de Tunesische rege ring zond de internationale commis sie van juristen op 5 september een commissie van onderzoek naar Bizer ta. Deze commissie, geleid door de Engelsman Gerald Gardiner, heeft thans rapport uitgebracht. In dit rapport wordt melding ge maakt van het levend begraven van gevangenen door Franse parachutis ten. Het bevat een getuigenverkla ring van iemand die zag dat Franse parachutisten de lijken van een aan tal Tunesische soldaten in een grep pel begroeven. „Een „lijk" waarvan de handen waren afgekapt was een levend mens dat mij (de getuige) riep om het Rode Kruis te waarschu wen". In een samenvatting van de getui- genverltlaringen over het neerschie ten van gevangen burgers zegt de commissie het volgende: „Wij zijn van oordeel dat zonder enige twijfel is komen vast te staan dat een aan tal groepen gevangenen, voor liet merendeel jonge, ongewapende bur- gervrijwillïgers, is neergeschoten, doorgaans met de handen op de rug gebonden." Deze vrijwilligers, van wie de jong- sten veertien jaar waren, waren lid van de jeugdbeweging van de Neo Destoer Partij. De commissie is ervan overtuigd dat zij „geen deel uitmaakten van de Tunesische strijd krachten, burger en ongewapend wa ren." Zonnig herfstweer p (Van onze weerkundige medewerker) p Al bijna vijf weken achtereen p H spelen de hogedrukgebieden M hoven West- en Midden-Euro- m pa de hoofdrol. Ook nu ligt ons land weer dicht bij een p sterk hogedrukcentrum, 'waar- s in met zwakke oostelijke win- den drogere lucht wordt aan- f§ gevoerd, zodat de mistkansen p weer zijn afgenomen. Tot dus- H ver waren de nachttemperatu- p ren van oktober zeer hoog p mapr nu treedt een sterke af- H koeling op. _p In het binnenland is de eerste H p lichte nachtvorst al waarge- |1 nomen. p H Gedurende het weekeinde zal j= dit zonnige weer voortduren met middagtemperaturen van 15 tot 17 graden, p Geleidelijk gaat de wind naar j§ H zuidelijke richting, en wordt p er opnieuw uit Frankrijk weer iets warmere lucht aange- voerd. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het Wereldgebeuren Smakelijk eten «->. at was even een consternatie in Jï één der exclusieve restaurants van Bonn, toen de menu's wer den gebracht voor een diner dat door de Duitse regering zou worden aan geboden aan de minister van finan ciën van Nigeria. Vice-kanselier en minister van economische zaken Lud- wïg Erhard had persoonlijk het menu samengesteld en daaronder, om te bewijzen dat het om een diner van eerste orde ging, zijn naam geschre ven. De menu-artiest, die het ont werp in der haast had gemaakt, nam aan dat „Erhard" (misschien wel een exquise lekkernij) er ook bij hoorde. En zo bestond het menu uit heldere ossestaartsoep, paling, kip. ijs met vruchten en als bijzonder dessert „Ludwjg Erhard". De fout was on herstelbaar en onveranderd kregen de leden van de Nigeriaanse handels missie het menu naast hun bestek. Als dessert zagen de Nigerianen cr echter van af de vice-kanselier te nuttigen. Na paling en kip ligt Er hard ook wat zwaar. Daarbij komt nog dat in Nigeria het kannibalisme is afgeschaft. Hoewel het natuurlijk ook mogelijk is dat de donkerge kleurde minister er wel voor oppaste de kip te slachten die de gouden eie ren legt. Want hij was aan het hoofd van een handelsmisie naar Bonn ge komen en dat betekent een aasje uit gooien naar financiële hulp. Zagen de Nigerianen er dus van af Erhard te nuttigen, Mende, de Duitse liberalenleider, heeft het wel gedaan. Dat is iets wat vele Duitsers, die op de liberale lijst heb ben gestemd, niet kunnen verkrop pen. Ze kozen de liberale partij om dat ze genoeg van Adenauer hadden. Sinds eergisteren staat ogenschijnlijk er niets meer in de weg voor een co alitie van christen-democraten en li beralen onder Konrad Adenauer. De i socialisten zijn buiten spel geplaatst. Ze vergaderden alle nog om hun houding te bepalen, die. dat gelooft men zeker, spijkerhard zal zijn. Uit eindelijk zijn ze door Adenauer niet als toekomstige regeringspartners, maar als boeman gebruikt. Grote op schudding wekte dan ook een tele gram dat twee liberale volksverte genwoordigers aan de socialistische fractie richtten: „Woest hard tegen Adenauer, onze kiezers verwachten dat". De socialistische fractie stond sprakeloos. Tot de bode kwam ver tellen dat hij zich had vergist. Het telegram was voor een andere kamer bestemd, waar dc leiding van dc libe ralen bijeenkwam. Een foute bezoV- ging, die de socialisten niet hebben nagelaten wereldkundig te maken. Adenauer werkt nu aan zijn mi- nisterslijst. die hij, zeker van zijn zaak. aan president Liibke zal voorleggen. Men twijfelt er niet aan of Erhard zal er ongetwijfeld op staan. Ernst Lemmer, de ;uan die vooral in het communistische kamp geen goed kan doen, wellicht ook. Al beweert men in C.D.U.-kringen dat diens verkiezingsreis alleen maar door dorpen voerde, waar de wijnoogst aan de gang was. Elzel. de minister van financiën, wordt weer bankdirec teur. ,Hij weet nu precies hoe belas ting kan worden ontdoken", zeggen zijn politieke vijanden in het Bundes- haus. Maar de man die alléén de touwtjes in handen heeft, is Adenau er. En niet Erhard. Adenauer blijft de hoofdschotel en Erhard blijft, on danks allerlei toezeggingen een toet je. Voor de liberalen zal het een zwa re maaltijd worden! theologisch geen andere kerk naast zich dulden kan, zoveel waarnemers zendt als maar mo gelijk is, die aan de paus wel een veelzijdig rapport zullen overma ken van hetgeen er te New Delhi behandeld is, komt ons de vrees van de tegenstanders van „waar neming" wel wat vreemd A-oor. Des te meer verheugt het ons dat de synode besloten heeft toch in New Delhi aanwezig te zijn. Er zijn te veel belangen, bijv. die van de zending, waarbij ook de Gere formeerde Kerken direct betrok ken zijn. Nauw contact En dit is dan het tweede punt waar op wc de aandacht wilden vestigen. Evenals van andere kerken in ons land, lag vroeger het zendingsterrein van de Gereformeerde Kerken in het tegenwoordige Indonesië. Men heeft daar nu dezelfde moeilijkheden als de andere kerken in ons land ook hebben. Praktisch zijn de mogelijkhe den om hierheen mensen te zenden, (Zie slot.pag. 6 kol. 6) LUDVViG ERHARD als dessert Schip achterstevoren IJmuiden-Emden Het Britse vrachtschip Xiceto de Larrinaga dat. begin oktober achter stevoren van Portland aan de Engel se zuidkust over een afstand van 300 mijl naar IJmuiden werd gesleept om de lading erts by Hoogovens te los sen om daarna opgenomen tc worden in het dryvende dok van de Amster damse Droogdok Maatschappij te Amsterdam, ging gisteren weer ach terstevoren uit IJmuiden naar zee. Drie sleepboten, de Titan. Friesland en Stentor vertrokken met het 8S69 ton grote schip voor een sleepreis naar de Duitse haven Emden, waai de Niceto de Larrinaga hersteld zal worden. De Niceto de Larrinaga moet achter stevoren worden gesleept omdat het by een aanvaring in dichte mist in het Engelse Kanaal eind september de gehele voorsteven verloor Twee man kwamen daarbij om het leven. In Emden zal het schip van een nieu we boeg worden voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3