Felle brand verwoest grote landbouwschuur Antieke voiture in Middelburg poIAk Zeeuwse Almanak LEIDSE WETHOUDER DRIJBER BURGEMEESTER MIDDELBURG MIDDELBURG NIET ONBEKEND VOOR NIEUWE BURGEMEESTER Bfonchileffen opbouwsets VERWACHT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 Driftig tuffend reed het antieke autootje vrijdag morgen het Middelburgse marktplein op en kwam tot stilstand naast een op zichtig glimmende Ameri kaanse slee: een krasse grijsaard naast een teen ager. Uit het eerbiedwaar dige voertuig een Re nault van 1911 steeg het Engelse echtpaar Skërinan uit het kleine stadje Bovey Tracey in 't graafschap Devon en bin nen vijf minuten stond een grote schare bewonde raars rond de oude Re nault. Op een caféterrasje aan de Markt in het warme herfstzonnetje rustten mr. en mrs. Skerman uit van de tocht Bergen op Zoom-Middelburg. Intus sen vertelden zij het ver haal van de bejaarde au tomobiel, die vorige week meereed in de driedaagse rally Amsterdam-Soest- dijk-Utrecht-Zandvoort. De heer Skerman die lid is van de Engelse Ve teran Car Club en de Franse Association des Propriétaires de Veilles Voitures kocht in 1952 deze oude wagen, die af komstig is uit het Schotse Edinburgh. In januari van dat jaar begon hij met de reparatie en het schoon maken van de Renault, die dik onder de roest zat, en ln juni was hij daarmee klaar. De eerste rally, waaraan hij met deze ou de voiture deelnam, was vlak na de kroning van koningin Eilsabeth in 1953. Vierhonderd kilome ter legde hij toen af. Alle onderdelen van de 51-jarige auto zijn origi neel, zelfs de motor. En toch haalt liij nog een topsnelheid van zo'n zes tig kilometer per uur.... De heer Skerman is van beroep ingenieur en zijn technische kwaliteiten ko men hem goed van pas bij het restaureren van oude automobielen. Voor hij de Renault 1911 aanschafte, had hij reeds een vijftal andere antieke auto's ge had: een Wolseley Sidde- ley 1907, een Dion Bouton 1903, een Phoenix 1903, een Phoenix twoseater 1910 en een Dion Bouton 1911 racer. Het Engelse echtpaar is vol lof over Holland en c vriendelijkheid van dc Hollanders. Na de rally brachten zij onder meer een bezoek aan Delft, Vo- lendam, Amsterdam, Arn hem, Utrecht, Tiel en Bergen op Zoom. Gister middag reden zij naar Vlissingen en maandag gaan zij met de veerboot van Oostende naar Dover. En overal waar zij met de Renault 1911 verschijnen in grote steden en klei ne dorpjes is de belang stelling groot, vaak zo groot, dat zij met moeite weer weg kunnen rijden. Op de fotomr. en mrs. Skerman bij hun Re nault 1911. Scooterrijder tegen remmende vrachtauto Op de Rondweg te Roosendaal zwenk te vrijdagavond een autobestuurder plotseling naar links af om naar Nis pen te rijden. De bestuurder van een achter hem rijdende vrachtauto moest daardoor schielijk afremmen. De daar weer achter rijdende scoo terberijder J. Eenenaam uit Terneu- zen, kon niet meer uitwijken en reed in volle vaart tegen de vrachtauto. Hij werd op het wegdek geslingerd en vrij ernstig gewond. E. is naar het ziekenhuis in Roosendaal vervoerd. Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraat 19 - Middelburg - Iel. 01180-2962 IN OUD-VOSSEMEER Verzekering dekt schade van anderhalve ton Een laaiende brand, die vrijdag morgen om half acht uitbrak, heeft de kapitale landbouw schuur van de „Middenhoeve" aan de Hollaereweg bij Oud- Vossemeer in korte tijd volledig in de as gelegd. Met de schuur VAN TOT BROMDIEFSTAL Twee bromfietsberijders uit Kruïnin- gen kwamen enkele avonden geleden tot een uiterst onprettige ontdek king: bronimers weg. Aanvankelijk werd gedacht aan een ongepaste grap, vooral toen een van de karre tje spoedig kon worden opgespoord. maar meer en meer begon het op een misdrijf te lijken toen het tweede i brommertje maar niet boven water wilde komen. Zekerheid kreeg men j in Kruiningen, toen de tweede brom mer zich te Wernhout aan de Bel- I gische grens bij Zundert bleek te be- I vinden. Gevolg van een en ander Is nu, dat de rijkspolitie te Kruiningen nog meer gaat letten op fietsen al of niet uitgerust met hulpniotor die tussen zonsopgang en zonsonder gang onbeheerd (dus niet op slot) op straat zijn achtergelaten. GESCHENK Onlangs lazen we in een iveekblad een kort. verhaalwaarin de mode van het negativisme tot in het absurde werd gepersifleerd. Even ter illustra tie. het begon ongeveer als volgt Tegen opiumtijd was ik bij hem. Hij zag er opgewekt uit. Kerel, vroeg ik verontrust., wat is er met jou aan de handt Kan ik soms iets doen om je te deprimeren 'De h.b.s.'-er uit Middelburg, die zijn jarige zuster een pleziertje wilde 'doen, was er echt niet op uit om zijn bloedverwante te deprimerenmaar hij is er vermoedelijk toch lieel aar dig in geslaagd. Hij kocht een boekje, stuurde het op en schreef er een klem. gezellig briefje bij; Lieve zus, hartelijk gefe liciteerd. Gaat het goed met jullie 1 .Vet. mij ook. Ik hoop dat je het een leuk boekje vindt. Daaug Het argeloos als geschenk aange kocht boekwerkje teas een schepping van Sartres, getiteld: „Walging". Een zo gruwelijke hoeveelheid wanhoop, dat het destijds een kleine hausse in zelfmoorden tot gevolg had. Ik hoop dat je het een leuk boekje 'eindt'', schreef Jan Pieter trouwhar tig. En gelachen dat zus heeft LEGERBOLLEN De Leger des Heilszaal te Yer- seke is nodig aan restauratie toe. Daar is een ieder in Yerseke het over eens. Dat bleek wel uit de resultaten van een oliebollen-actie die ten bate van de restauratie werd gehouden, want dinsdag en woensdag konden 6300 bollen aan de man worden gebracht. SUCCESVOGELS Uitstekende resultaten werden ge boekt door duiven van vele Zeeuwse eigenaars in de op 21 augustus ge houden grote Derbyvluclit vanuit Or leans, zo is nu bekend geworden. De tweede prijs ging naar "de heer J. v. Goetliem uit St. Jim.steen (bedrag van 1585 plus gouden horloge). Niet minder succesvol was de heer W. Colsen te Hulst met een konings- poule ad 1195, een „Wie heeft Wie" ad 250 en 918,66 aan prijzenbe- drag. Voor de heer A. Everaert uit Hulst was het prijzenbedrag groot 895, waar nog een koningspoule van 895 bjj kwam. De lieer J. v. d. Veen te Teriieuzen bemachtigde een ploegprijs van 500 een prijzenbe drag van 1145 plus een gouden uurwerk. Zjj nog vermeld dat de heer J. de Visser te Axel, eveneens een gouden uurwerk bemachtigde en dat dit soort duifjes toch nog aardig wat in het laatje brengen. FEESTVLAG De r.-k.-jongensschool aan de Mo lendijk te 's-Heerenhoelc had don derdag de feestvlag in top. Niet zonder reden, want de goedkeu ring voor de bouw van een nieuwe school was die dag afgekomen. Het oude telt al 75 jaren, dus al te rouwig is men over de aan staande afbraak in 's-Heerenhoek nu ook weer niet. Vandaag I op pag. Veebless l r BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt Jjootlwill SCHUIMRUBBERBED1 met versterkte middensector Ffabrieken Zevenbergen i Raad Stavenisse stelt gemeentebegroting vast De gemeenteraad van Stavenisse heeft in de vrijdagavond gehouden vergadering de gemeentebegroting voor 1962 en de gemeenterekening over 1960 zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Dit gebeurde nadat voorzitter, bur gemeester A. Sluijmers, het rapport van de commissie van onderzoek had beantwoord. Wat betreft de bouw van woningwetwoningen deelde hij mede, dat enige malen een aanvraag voor het verkrijgen van een bouwver gunning is afgewezen en dat, zoals de zaken nu staan, het moeilijk zal zijn, er een te krijgen. Uit het ver slag van de commissie van onderzoek bleek, dat de financiële positie van de gemeente goed is. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. vwwwwvwwvwvwvw Benoemd met ingang van 1 november a.s. Bij koninklijk besluit van 11 oktober is met ingang van 1 november a.s. benoemd tot burgemeester van Middel burg, mr. J. Drijber, sedert 1 otober 1958 wethouder van Leiden. Mr. J. Drijber is op 24 april 1924 te Malang (Oost-Java) geboren. Hij ontving lager onderwijs te Lawang en La ren (N.-H.), doorliep het gymnasium Alpha te Hilver sum en studeerde van 1945- 1950 Indologie en Indisch recht te Leiden, van 1950- 1952 Nederlands recht. De heer Drijber legde tweemaal doctoraal examen af, eenmaal in Indisch recht, en na twee jaar avondstudie ook in Ne derlands recht. Hij nam ac tief deel aan het studenten leven, was in het cursus-sei zoen '48-'49 praeses collegii van het Leidsch Studenten Corps en had zitting in het dagelijks bestuur van de stichting Pro Civetate. Bo vendien was de heer Drijber in zijn studententijd voorzit ter van de Universitaire Sportraad. In 1950 werd hij benoemd tot ad junct-secretaris van curatoren der rijksuniversiteit te Leiden en te vens tot secretaris van de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting, in 1961 volgde zijn benoeming tot voorzitter. In 1953 volgde zijn ver kiezing tot lid van de gemeente raad voor de fractie van de V.V.D. Voorts is de heer Drijber onder meer voorzitter van de afdeling Leiden van Volksonderwijs, voor zitter van de commissie tehuis van de Dr. van Voorthuyzenschool te Leiden, voor geestelijk gehan dicapte kinderen, lid van het Be stuur van het Kleuterdagverblijf Margriet en secretaris van de 3 Octobervereniging. Ook is de heer Drijber secretaris van de centrale (landelijke) stichting Studenten huisvesting van het Leids Univer siteitsfonds. De heer Drijber is remonstrants. Toen in 1956 voorbereidingen werden getroffen voor de vesti ging te Leiden van prinses Bea trix, die aan de Leidse universiteit ging studeren, viel de keus op het huis van het gezin Drijber aan het Rapenburg 45, als onderdak voor de loen nog achttienjarige prin ses. In de vijf jaar van haar stu dietijd heeft prinses Beatrix in dit huis ook werkelijk een tehuis gehad. Mr. Drijber is als wethouder be last met de afdelingen bedrijven (waaronder ook de psychiatrische inrichting Endegeest, de markt en havendienst, het slachthuis en de gemeentereiniging vallen), huisvesting en woningstichting en verkeer. Mr. Drijber is lid van de Re monstrantse kerk. ging de oogst van veertig hec tare stro, vier hectare vlas en een dito hoeveelheid stro-gras zaad verloren. In twintig minu ten hadden de vlammen hun werk gedaan en de brandweer, die een kwartier na het uitbre ken van de brand aanwezig was, beperkte zich tot bet redden van het wagenhuis naast de schuur. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Op het moment dat deze uitbrak was niemand in de schuur aan wezig. Het enige slachtoffer was het hondje Loeki van de boerderij. De pachters de he ren M. P. en A. M. van Engelen zijn tegen brandschade ver zekerd. De vervangingswaarde van de schuur wordt geschat op anderhalve ton. Door doffe knallen werden de buren van de paehters naar buiten gelokt en voor hun ogen zagen zij in korte tijd de bijna 900 vierkante meter grote schuur onder snel omhoog lek kende vlammen en dikke rookwolken uitbranden. Toen de brandweer van Oud-Vossenieer over de smalle dyk naar de vuurhaard snelde, sloegen de vlammen metershoog uit het dak van de boerderij en werden de golfplaten van de kap niet grote klappen de lucht in geslingerd. Ongeluk In de haast van het blussingswerk deed zich nog een ongeluk voor. dat brandweercommandant T. M. Hage een gebroken arm opleverde. Bij het omverhalen van de betonnen muren aan de voorkant van de schuur bleef plotseling een balk aan de betonnen wand hangen. Met een felle reuzen zwaai zwiepte de meterslange balk over de spuitgasten heen, die zich zo goed en zo kwaad als het ging uit de voeten maakten. Brandweercomman dant Hage was net niet énel genoeg, zodat het hout nog nel zijn arm raakte, 's Middags is hij naar het Al gemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom overgebracht. Om half acht 's morgens merkte de heer M. P. van Engelen plotseling dat er rookwolken uit de grote met vias, stro, hooi, landbouwmachines en -werktuigen gevulde schuur kwa men. Hij sloeg alarm en nog geen vijf minuten later loeide de braud- weersirene over liet ontwakende Oud-Vossenieer. Gelukkig waren juist niet alle landbouwmachines in de schuur ondergebracht, zodat al leen verbrandden: een combine, een zaaimacliine, een transporteur en een aantal werktuigen. Maar die lagen dan ook als door een reuzenhand geplet tussen de resten van de betonnen en bakstenen mu ren, die later deels werden omge haald en deels krakend op het loei end brandende hooi, stro en vlas in- (Slot van pag. I Naar Vlissingen Met die dubbelstad-gedachte is mr. Drijber enkele malen al van zeer na- hij geconfronteerd. Onmiddellijk na de oorlog werd Vlissingen geadop teerd door Leiden en hoewel de Zeeuwse havenstad al spoedig de Leidse steun niet meer nodig had, bleef tot op de huidige dag toch zeer nauw contact tussen de gemeentebe sturen van Vlissingen en Leiden ge handhaafd. „Zo brengt het ene jaar het gemeentebestuur van Vlissingen een bezoek aan Leiden en het vol gend jaar gaan wij naar Vlissingen'*, vertelde de heer Drijber, die bij deze ontmoetingen ook uitvoerig inge licht werd over de dubbelstadge dachte. „Hoewel ik toen niet wist dat ik er nog eens nauw bij be trokken zou worden, was ik toen al getroffen door de vele mogelijkhe den, die deze gedachte bood", aldus de heer Drijber. Het was overigens niet het eerste contact van de heer Drijber met Zeeland. „Al in mijn prille jeugd leerde ik Zeemvsch-VIaanderen bij voorbeeld kennen, toen ik er enkele weken vakantie, doorbracht op een boerderij diclit bij Aardenburg", herinnert hij zich nog. Later in 1948 maakte hij deel uit van de delegatie van Nederlandse studenten, die in Sluis aan koningin Wilhelmina een bijzonder geschenk aanbood: de beplanting van de wallen van deze Zeeuwse plaats. In Middelburg werkte mevrouw Drijber destijds als assistent van mr. A. M. J. Post Uiterweer, thans kin derrechter in Zutphen, toen secreta ris van de voogdijraad Middelburg. In die periode werkte zij onder meer samen met mr. P. van Empel, die toen nog kinderrechter in Middel burg was. Ook in Leiden heeft mevr. Drijber zich met de kinderbescher ming beziggehouden. Zo is zij ge zinsvoogdes over diverse gederail leerde gezinnen in Leiden, correspon dente van de „Onderlinge Vrouwen bescherming", bestuurslid van de dr. Van Voorthuizenstiehting, die zich bezighoudt met de nazorg van leer lingen van de b.l.o. en bestuurslid van de Contactcommissie voor Kin derbescherming in Leiden. Hoestdrank in +abletvorm.95ct Drie kinderen Hoewel mevrouw Drijber de zorg voor drie kinderen heeft (de 8-ja- ï-ige Mariëtte, de 6-jarige Chris- Uit wanhoop En Middelburg? „Die stad leerde ik goed kennen, toen mijn vrouw in 1949 en 1950 in die jaren nog mijn verloofde vijftien maanden bij de voogdijraad Middelburg werk te", zo bekende mr. Drijber, „Nu moet ik eerlijk toegeven, dat ik uit wanhoop naar Zeeland was gegaan'', zo mengde zijn vrouw zich in het ge sprek. Een uitlating, die bij mr. Drij ber overigens enige schrik veroor zaakte, want onmiddellijk liet hij haar weten: „Pas op, het komt alle maal in de krant wat je zegt". Me vrouw Drijber geruststellend: „Het komt goed". En haar woorden ver klarend: „In 1949 had ik aan de school voor maatschappelijk werk, afdeling kinderbescherming, mijn di ploma behaald, maar de baantjes la gen toen niet voor het opscheppen. Ten einde raad ik kende Zeeland niet ben ik-toen helemaal naar Middelburg gegaan. Maar het werd een aangename verrassing: boeiend werk, een eerlijk land, een prettige woonstad en aangename kennissen. Sindsdien heb ik altijd gezegd graag naar Middelburg terug te willen", al dus mevrouw Drijber. eenzakte». De brandweer bleef pa raat en deed alles wat zij kon om een naast gelegen hangar van bet vuur te vrijwaren. Dat lukte uitstekend. De wind was bovendien gunstig en de huizen van het bedrijf van de ge broeders Van Engelen stonden op veilige afstand, zodat het vuur daar op geen vat kon krijgen. In de brede kavelsloten stond genoeg bluswater. Een half uur nadat dc Vosmeerse brandweer was gearriveerd was ook die van Sint-Annaland present. Ge zamenlijk hebben de blussers uit de beide omringende dorpen de vlam men daarna bestreden en de smeu lende resten tegen het wagenhuis aan gedoofd. Toen tegen de middag met het blus singswerk kon worden begonnen sloegen de vlammen nog hoog op uit de in de schuur opgeslagen voorra den. „We zijn nog wel tot zondag avond bezig", veronderstelde onder commandant A. P. Douw van dc Vos meerse brandweer, toen hij de hele situatie eens overzag. tiene en de 3-jarige Berend Jan), is ze beslist van plan „als ik even de tijd heb" ook in Mid delburg zich weer aan dit werk te wijden als de mogelijkheid daartoe aanwezig is. Welke za- Wethouder mr. J. Drijber uit Leiden, die met ingang van 1 november be noemd is tot burgemeestser van Mid delburg. ken nir. Drijber in Middelburg in liet bijzonder aan wil pakken, weet bij nog niet, althans: daar over laat bij /.icli nog niet uit: „Eerst wil ik mij terdege oriënto- ren in mijn nieuwe werk", zo ver klaart bij. Onomwonden geeft hij overigens toe: „Het is lange tijd een wens droom van me geweest burgemeester te worden". Aanvankelijk was hij van plan een functie te verkrijgen bij het binnenlandse bestuur in "het voormalige Nederlands Oost-Indië, ..maar toen dat onmogelijk werd, boog ik mijn verlangen in deze rich ting om". „Ik solliciteerde al eerder naar een burgemeestersambt", be kende hij, „maar juist met deze Mid delburgse benoeming ben ik zeer in genomen." In Zeeland hoopt hij ook tijd en gelegenheid te vinden voor een van zijn hobby's zeilen. „Voor een andere hobby, platen draaien, met name Beethoven-symphonieën, zal ik wel gelegenheid hebben'', zo veronderstelt hij. Dinsdag zal mr. Drijber een bezoek brengen aan Middelburg. Mevrouw Drijber is daarbij vooral benieuwd naar de ambtswoning op de Dam. „Strandvonderij" aan banden in Westkapelle Een in de afgelopen zomer aan de dag getreden lacune in de algemene politieverordening van Westkapelle heeft de raad van deze gemeente in zijn vergadering van vrijdagavond rechtgetrokken. Het artikel dat tot schrik van de politie enkele maan den geleden niet helemaal waterdicht bleek te zijn handelt over de aan gifte van gevonden voorwerpen. Het bewuste artikel spreekt alleen over de aangifte van voorwerpen, gevon den op de weg en een openbaar vaar water. Wanneer dus voorwerpen op 't strand worden gevonden en niet worden aangegeven, kan hier niet ef fectief tegen worden opgetreden, al dus sclireven b. en w. in hun voorstel aan de raad, waarin een uitbreiding van de redactie werd voorgesteld. Dat deze uitbreiding werkelijk nood zakelijk was, bleek enige tijd gele den, toen bij een inwoner van West kapelle een hoeveelheid op het strand gevonden en niet aangegeven voor werpen werd aangetroffen. „Een soort pathologische verzamelaar", noemde burgemeester T. H. de Mees ter deze inwoner tegen wie- de politie echter weinig had kunnen uitrichten. Dc algemene politieverordening liet dit niet toe. Op voorstel van b. en w. bracht de raad hierin verandering door het toevoegen van de woorden „in een voor liet publiek toegankelijke ruimte of plaats', waardoor men be ter „gewapend" de zomer van '62 kan ingaan. Deze gelegenheid werd tevens aan gegrepen om twee andere bepalingen in de politieverordening het op hinderlijke wijze hoorbaar maken van muziek en het venten in de gemeente van een kleine aanvulling te voor zien. n.V. V\> ge bi». I Vlissingen WEINIG VERANDERING Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 15 oktober Zon op 7.04 onaer 17.47 Maan op 12.54 onder 21.38 16 oktober Zon op 7.06 onder 17.45 Maan op 13.50 onder 22,37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2