PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S0WJET-UNIE STUURT NEDERLANDSE AMBASSADEUR HET LAND UIT Sfeer in Oran wordt steeds meer gespannen Middelburgs nieuwe burgemeester: Zeeuwse hoofdstad trok mij al lang... Ponomarenko niet terug naar Den Haag P.Z.C.-zaterdagnummer Aanslag op prefectuur Vandaag.. Overleden na val van dak Asiel verleend aan ir. Golub ZEELAND VOOR MR. J. DRIJBER NIET ONBEKEND Benoeming 204e jaargang - no. 243 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. IJZEREN GORDIJN VOOR SPOORWEGCOUPÉ Nederland en Rusland hebben gisteravond eikaars ambassa deurs in respectievelijk Moskou en Den Haag tot persona non grata verklaard. Een woordvoerder van bet Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken deelde gisteravond in Den Haag mede, dat de Nederlandse regering heeft besloten, de Russische ambassadeur de heer Pantenijmon Ponomarenko tot persona non grata te verklaren. Kort daarop volgde het bericht, dat de Sowjet-regering had besloten ambassadeur Ponomarenko terug te roepen en de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb eveneens nit te wijzen. In een protestnota verklaarde de Russische regering erop te staan, dat er maatregelen zouden worden genomen om een herhaling van een optreden als op Schiphol tegen Sowjet-diplomaten, in Nederland te voorkomen. Het besluit om mr. Helb tot ongewenst persoon te verklaren is volgens de Russische nota niet liet gevolg van bet gedrag van de ambassadeur, maar uitsluitend veroorzaakt door het optre den van de Nederlandse autoriteiten, die kennelijk met voorken nis en goedkeuring van de Nederlandse regering handelden. Volgens de Sowjet-nota verwacht de Russische regering dat mr. Helb „in de naaste toekomst" de Sowjet-Unie zal verlaten. De Nederlandse ambas sadeur wilde zelf niets zeggen over zijn plannen. Hij volstond met de ver klaring, dat hij het „zeer druk" had. Vertrokken Inmiddels zijn de Russische tweede ambassade-secretaris Popow en de handelsattaché Chibaew met de noordwest-express uit Hoek van Hol land naar Moskou vertrokken. Hun werd gisteravond uitgeleide gedaan door leden van de Russische ambas sade en van enige andere diploma tieke vertegenwoordigingen van Oosteuropeso landen. Op het perron was politiebewaking aanwezig, doch er deden zich geen incidenten voor. Op tal van andere Nederlandse sta tions waar de express stopte, deed zich echter de nodige opwinding voor. De Russen, die zich schijnbaar zeer gegriefd voelden, weigerden verslag gevers te woord te staan en sloten zich meteen na vertrek op in hun coupé van de express. List baatte niet Tot aan Rotterdam duurde het voor dat weer enig teken van leven was te bespeuren. De deur ging even open, maar er posteerden zich direct drie Russen voor, die werden geas sisteerd door Russisch treinpersoneel. Een Duitse employé van de Wagon- Lits protesteerde tegen het feit, dat men de deur op slot hield, maar zijn opmerkingen gingen verloren in een stortvloed van Russische opmerkin gen, die neerkwamen op het weige ren van iedereen, die dit rijdend Rus sisch grondgebied wilde betreden. De journalisten bedachten een list. De hoofdconducteur W. Bleumink had niet alleen het recht, maar ook de plicht het Russische rijtuig binnen te stappen om de kaartjes te contro leren. Toen deze zich dan ook met een dienstsleutel toegang verschafte tot het rijtuig, stormden journalisten, fotografen en cameralieden van de N.T.S. achter hem aan. Even zag men de beide uitgewezen Russen, „AAN DE HEIKANT van het leven" noemde een onzer re dacteuren een sfeervol verhaal, waartoe hij de inspiratie op deed in een spookachtige om geving van St.-Jansteen. Met tekeningen van Jac. Prinse op pagina negen. Verder in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer Stemmen uit de kerken (pag. 3): Kroniek van Zwin tot Zijpe (pag. 6); „Aan dc Heikant van het leven" (pag. 9); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); Kerken en Maat schappij met feuilleton (pag. .15); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); ..Zigzag" ofte wel „Tussen dertien en twin tig" onder een nieuwe naam (pag. 19) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 21. vvvvvvwvvvvvvvwwvvvvv maar toen werd de coupédeur ge blokkeerd. „We willen slapen", riep de heer Popow de journalisten toe, „en maak, dat TJ wegkomt". Maar het eenmaal veroverde gebied werd niet prijs gegeven, men wilde de Rus sen spreken. Een radioverslaggever meende het gevonden te hebben. Met een wit kelnerjasje aan, een bel in de ene hand, baande hy zich een weg door liet Russische rijtuig, steeds maar uitroepend „abendessen, abendessen", maar verder dan de deur van de heer Popow en zijp collega kwam ook hij niet. „Njet" „De heren hebben gegeten", verklaar de de slaapwagenbediende, „ze wil len nu slapen". Een kwartier lang werd nog getracht om de beide Rus sen tot een interview te verleiden, maar men kon beter tegen een ijs kast praten dan tegen de begelei dende Russische bewakers. Het bleef „neen". In Utrecht werd de Moskou-express nieuwsgierig bekeken door tal van reizigers, die, aangetrokken door het grote aantal politiemannen dat op de been was. waren komen aanren nen. Maar ook hier bleven de deuren van het compartiment van de Russen dicht. Zelfs werd het licht in de cou pé uitgedaan om nieuwsgierige blik ken te weren. Naar wij van de zijde van de Neder landse Spoorwegen vernamen, is het niet gebruikelijk, dat rijtuigen van D-treinen worden afgesloten. Het is zelfs niet gewenst omdat bij onge vallen afgesloten deuren de redding van reizigers kan belemmeren. Daar dit rijtuig direct achter de locomotief was gekoppeld, kon de hoofdconduc teur zich niet beroepen op het feit, dat een vrije doorgang werd belem merd. Volgens de directie van de Neder landse afdeling van de Wagon-Li ts was het de dienstdoende slaapwagen conducteur verboden zonder toestem ming van de hoofdconducteur het rijtuig af te sluiten. Deze toestem ming was aan de hoofdconducteur niet gevraagd en derhalve ook niet verkregen. Men verwacht in Den Haag dat mr. Helb, de Nederlandse ambassadeur in Moskou, zaterdagavond om half elf met het lijnvliegtuig van de K. L.M. uit Moskou zal aankomen. OPSTANDELINGEN IN EUROPESE WIJK De spanning in Oran is deze week geleidelijk gestegen. Gedurende de laatste twee dagen werden politie- versterkingen naar de stad gediri geerd. Drie schepen van de Franse marine zijn op de marinebasis Mers- el-Kebir aan de overkant van de baai aangekomen. De veiligheidsmaatregelen werden genomen in verband met geruchten dat de O.A.S.-leicIer Salan van plan zou zijn in Oran een putsch te onder nemen en van de stad een bolwerk van het geheime leger te maken. In de prefecture van Oran werd vrij dag door de kolonisten een plastic- bom tot ontploffing gebracht. De ex plosie had plaats tijdens de bespre kingen tussen de gevolmachtigde mi nister voor Algerye, Jean Morin, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, generaal Charles Ailleret en een aantal plaat selijke functionarissen. Niemand liep letsel op. In Algiers heeft men voor het eerst van de week geen radio-uitzendingen van de O.A.S. gehoord. Volgens de politie zijn manschappen van het opstandelingenleger in Euro pese wijken doorgedrongen. Vroeg in de avond werd gemeld dat de politie de situatie meester was, doch dat er een gespannen toestand heerste. De politie hield sterke eenheden op straat. Uit Algiers wordt gemeld dat Franse veiligheidstroepen in de laatste 48 uur 98 Algerijnse rebellen buiten ge vecht hebben gesteld. Van dit aantal werden er 22 krijgsgevangen ge maakt. Volgende weelc wordt aan HM. de Koningin een fraaie pop aangeboden, geschonken door de 115 kinderen van de St.-Joseph-school voor blinden en doofstommen te Colombo, die sedert de oorlog nauwe banden met Neder land hebben. De pop v;erd naar ons land gebracht door kapitein H. van den Heuvel van de „Willem Ruys", die hier aan boord gefotografeerd is met het geschenk. is het 100 jaar geleden, dat te Brouwershaven een rijkste legraafkantoor werd geopend. MORGEN wordt de befaamde Engelse, tot Amerikaan genaturaliseer de humoristische schrijver dr. Pelham G. Wodehouse te Rem- 3enburg (N.Y.) 80 jaar. Vrijdagmiddag is tijdens werkzaam heden aan een perceel in de Bilder- dykstraat te Amsterdam, de 62-jari- ge uitvoerder J. H. Beth door onbe kende oorzaak van het dak gevallen. Hij kwam met het hoofd op een vier meter lager gelegen betonnen vloer van een gang tussen twee percelen terecht. Hij werd ernstig gewond en is enige tijd later in het Wilhelmina- gasthuis overleden. De minister van justitie heeft aan de U.S.S.R.-onderdaan Alexej Go- loeb, gelet op het ingestelde onder zoek, asiel verleend. Overeenkom stig het verzoek van de heer Goloeb zal deze nog enkele dagen verblij ven in liet hoofdbureau van politie te Amsterdam, zowel om tot rust te komen, qa de ondergane spannin gen, als om zich over zjjn toekomst plannen te beraden. Een vliegtuig van de Russische vlieg tuigbouwer Nikolai Kamov dat opstijgt als een hefscliroefvliegtuig maar vliegt als een gewoon toestel heeft een snelheid van 366 kilometer per uur bereikt, wat volgens het Russische persbureau, Tass, een wereldrecord voor dit soort toestellen is. Op de recordvlucht vlogen de piloten Dmitri Jefremov en Vladimir Gromov op een hoogte van 1500 meter. „In Aardenburg, Sluis, Vlissingen enMiddelburg liggen mijn her inneringen aan Zeeland"! Dit zegt de 37-jarige mr. J. Drijber, wet houder van Leiden, die benoemd is tot burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad. En met deze ene zin il lustreert mr. Drijber duidelijk, dat Zeeland allerminst een terra incog nita voor hem is. Integendeel: Mid delburg is voor deze Leidenaar juist zeer bekend gebied. Hoewel er zelfs van een burgemeesters-va cature in de Zeeuwse hoofdstad nog geen sprake was, bezocht hij geruime tijd geleden deze stad reeds enkele malen, omdat hij be langstelling had voor het herbouw de stadhuis en abdijcomplex. Inderdaad ziet de nieuw-benoem- de Middelburgse burgemeester er geen jaar ouder uit dan hij is: 37 jaar. In zijn reacties lijkt hij soms zelfs wat jongensachtig. Zo voerde hij, zittend op een trap, een zeer opgewekt telefoongesprek, toen gistermiddag de deur van zijn sta tige woning aan de even statige Leidse gracht (Rapenburg 45) voor ons werd geopend. Met een af en toe verlegen soort zelfvertrouwen weet hij lastige vragen diplomatiek te omzeilen. In deze lange, slanke, gebrilde man doet zich echter on miskenbaar een dynamische kracht gelden. Een man met overredings kracht, die de inc'ruk wekt geen omweg te maken voor moeilijke za ken. Zeeuwse onlslemming Zo was hem de Zeeuwse ontstem ming bekend over de vlotheid, waar mee vorige burgemeesters van Mid delburg elders benoemd waren, en hij aarzelde niet een „geruststellend woord" te laten klinken. „Ik ben nogal grondvast van huis uit", licht te hij toe. „Ongetwijfeld zal het me de grootste moeite kosten me los te maken van Leiden, maar ik geloof, dat ik me in Middelburg, als ik daar eenmaal ingeburgerd ben, uitstekend op mijn gemak zal voelen". „Bovendien geloof ik", zo voegde hij er aan toe, „dat nu het zo gelopen is in de Zeeuwse hoofd stad hogerhand heslist niet veel medewerking zou geven als cr weer een Middelburgse burge meester wil vertrekken" Bovendien is juist Middelburg één van de Nederlandse steden, die altijd een aantrekkingskracht op hem hebben uitgeoefend. „Eén van mijn hobby's is namelijk geschiedenis en juist daarom boeit een stad met een rijke liistorie als Middelburg mij". Bij dit credo maakt mr. Drijber .één J)E ZEEUWSE hoofd- stad heeft weer een burgemeester: gistermor gen werd officieel be kendgemaakt, dat de Leidse wethouder mr. J. Drijber met ingang van 1 november a.s. is be noemd. Dinsdag zal de 37-jarige mr. Drijber (lid van de V.V.D.) ter ken nismaking naar Middel burg komen. Voor de le vensloop van de heer Drijber (gehuwd, vader van drie kinderen) naar pagina 2. voorbehoud: zo'n historische stad moet ook dynamisch zijn in haar toekomstmogelijkheden. „En dat is bij Middelburg met de ontwikkeling van liet Sloeprojee' en de dubbel stadgedachte met Vlissingen ruim schoots aanwezig", zo stelt hij \ast. Zie slot pag. 2 kol. 4) ftahtlijH Aan de burgemeesterloze periode van Middelburg is met de be noeming van mr. J. Drijber uit Leiden een einde gekomen, het geen een reden is tot vreugde. Overigens kan men in dit geval niet zeggen, dat de benoeming uit de lucht is komen vallen: zelden was over de vervulling van een der gelijke vacature meer te doen dan ditmaal, waarbij de naam van de heer Drijber niet alleen werd ge noemd in de kleine kring van inge wijden. maar zelfs door zovelen in Middelburg en daarbuiten, dat het voortdurend uitblijven van het K.B. zo langzamerhand gênant werd. De gang van zaken rond deze benoe ming wij hebben dat reeds eer der doen uitkomen - heeft ons respect voor de huidige, verpolitiek te praktijk van de burgemeesters benoemingen niet versterkt. Het leed is echter weer geleden: het kabi net was het eindelijk eens geworden en het K.B. kon verschijnen, zodat vanaf 1 november aanstaande de Zeeuwse hoofdstad weer een burge meester heeft. Een onverwachte vacature-periode is afgesloten. Een onverwachte vacature-perio de, inderdaad. Want niemand had in maart jJ. verwacht, dat burgemeester mr. Joh. de Widt reeds zo spoedig na zijn benoeming in Middelburg zou verdwijnen. Toen bekend werd, dat hij naar Amers foort zou vertrekken, hebben wij niet nagelaten uiting te geven aan de teleurstelling, die in die dagen wel zéér algemeen was in Middel burg. En dat laatste was begrijpelijk, want deze gemeente was na de oor log door allerlei omstandigheden niet erg gelukkig met burgemees tersbenoemingen, niet omdat het bij de betrokken ambtsdragers aan kwaliteiten zou hebben geschort, maar omdat hun bewindsperioden zo betrekkelijk kort waren. Bij het bekend worden van de Amersfoortse benoeming hebben wij daarom de vraag gesteld of de regering soms van mening was, dat Middelburg- slechts een doorgangshuis vormde voor burgemeesters op weg naar be tere residenties. Want daar begon het op te lijken. En nogmaals: het was begrijpelijk, dat toen op een dergelij ke gang van zaken in brede kring kritiek werd uitgeoefend. De thans benoemde burgemeester van Middelburg is zeven en dertig jaar: dat is drie jaar jonger dan des tijds zijn „jongste" voorganger na de oorlog, iur. N. Bolkestijn. die veertig was toen hij naar Middelburg kwam. Diens opvolger, mr. Joh. de Widt was negen en veertig bij zijn benoeming. De heer Bolkestijn bleef zeven jaar, de heer De Widt drie. Wil men enige regelmaat in dit schema brengen, dan zal de heer Drijber tenminste acht jaar moeten blijven. Immers, dan wordt het: hoe jonger benoemd, hoe langer gebleven. Wj brengen dit alles nog weer eens met enige nadruk in her innering, omdat en daarmee geven wij uiting aan een in Middel burg levende gedachte er nu toch wel een eind dient te komen aan de doorgangspolitiek van de na-oorlogse jaren. En hoewel wij begrijpen, dat het onredelijk is te eisen bij het begin van een burgemeesterschap, dat de bekleder van dit ambt tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd op hetzelfde kussen blijft zitten, toch moet wor den gesteld dat de Zeeuwse hoofdstad van zijn nieuwe burgemeester ver wacht, dat hij niet binnen zijn eerste ambtsperiode verdwijnt, maar dat zijn benoeming een vruchtdragende, niet-kortstondige ambtsperiode in luidt! Overigens willen wij met dit be toog niet de indruk wekken in dit verband by voorbaat reeds enig wantrouwen te koesteren jegens mr. Drijber. Geenszins. Hij is voor Middelburg een volstrekt onbeschre ven blad: wij hopen, dat er in de ko mende jaren vele goede en waarde volle notities op gemaakt zullen wor den. In deze geest begroeten wij hem en heten hem en zijn gezin van harte welkom in de Zeeuwse samenleving. Delftse studenten sloegen politie met fakkels Twee politienianucn zijn gisteravond te Delft gewond geraakt bij ongere geldheden, die door studenten werden veroorzaakt. De roonis-katholieke studentenvereniging Sanctus Virgi- üus" besloot de inauguratie van haar kandidaatsleden, die gistermiddag heeft plaatsgehad, 's avonds met een fakkeloptocht, die eindigde op de markt bij het standbeeld van Hugo de Groot. Traditiegetrouw werden de fakkels naar het standbeeld geworpen, maar al spoedig werden de ter plaatse aan wezige politiemannen het doelwit. Daarbij werden niet alleen de fakkels doch ook flessen als projectielen ge bruikt. Een aantal agenten raakte uniformpetten, en gummistokken kwijt. De twee gewonde politieman nen werden met een brandende fak kel in de nek geslagen en van een van hen werd de neus gewond. Ook aan hun kleding werd schade aange richt. Doordat de overmacht te groot was. slaagden de agenten er niet in arrestaties te verichten. De commis saris van politie heeft gissteravoncl nog dc president van de studenten vereniging op het bureau van politie ontboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1