Hier radio Breda) (Bier radioBredajga Plattelandsvrouwen in Zeeland vierden 30-jarig bestaan in Goes VOOR WERKZAAMHEDEN IN DE STR0MENWIJK: 127.000 MET DE T.V. OP BEZOEK BIJ FRANS-ZEEUWSE BOEREN ZATERDAG 14 OKTOBER 3961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 i Advertentie} 'SSSES^ Radio Luxemburg wordt Radio Breda en RADIO LUXEMBURG - 208 en 49.26 m ZONDAGOCHTEND HALF TIEN Radio Luxemburg wordt Radio Breda en brengt Lou van Burg in een schuimend programma met het betere bier dat uit de Bierstad Breda komt: 3 Hoef ijzers LUISTER ZONDAG EN GENIET!!! Wielrijder licht gewond na botsing met auto In de Paul Krugerstraat te Vlissin- gen is vrijdagmiddag ter hoogte van de Van Dishoeckstraat de wielryder J. J. P. uit Oost- en West-Souburg aangereden door een auto, bestuurd door de heer S. A. uit Vlissingen. De aanrijding ontstond doordat de wielrijder naar links uitweek juist op het moment dat de auto hem wil de passeren. De wielrijder werd te gen de straat gesmakt en moest met inwendige kneuzingen in het zieken huis „Bethesda" worden opgenomen. IN RIJK VERSIERDE „PRINS VAN ORANJE" Belangen van plattelandsbevolking worden uitstekend behartigd Meer dan zeshonderd plattelandsvrouwen uit alle delen van Zeeland zyn vrijdag naar „de Prins van Oranje" te Goes getogen, waar de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een feestelijke bijeenkomst hield ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan. De grote zaal van „de Prins van Orauje", die vrijwel tot de laatste piaats was be zet, was voor deze gelegenheid feestelijk versierd met prachtige, van gedroogde bloemen en grassen vervaardigde bloemstukken. Deze bloem stukken waren afkomstig van alle Zeeuwse afdelingen. Tijdens de vie ring van het dertigjarig bestaan werden vele felicitaties gericht tot de jubilerende afdeling, o.a. door het erelid, mevrouw S. C. do Casembroot- baronesse van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Tal van organisaties gaven van hun belangstelling blijk tijdens de jubi leumviering. De presidente van de af deling Zeeland, mevrouw D. Kugel- Swart uit Poortvliet kon in haar ope ningswoord o.a. welkom heten me vrouw De Casembroot, de waarne mend-burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom, een der secretarissen van de Z.L.M., ir. J. Prins, een twee tal vertegenwoordigsters van de lan delijke bond, de vertegenwoordigster van de stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, mej. W. J. H. Westera en vertegenwoor digsters van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond. de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de L.J.G. en de Z.P.M. Na het gezamenlijk zingen van het bondslied sprak de presidente een herdenkingsrede uit: „Dertig jaar plattelandsvrouwen in Zeeland." Mevrouw Kugel sprak er eerst haar voldoening over uit. dat meer dan een vierde van de 2500 leden, ver deeld over 31 afdelingen, naar Goes was gekomen. In haar betoog schetste zij de evolutie, welke de vrouw in de laatste zestig jaar heeft doorge maakt. In navolging van Enge land is in 1930 de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op gericht en een jaar later aan schouwde de afdeling Zeeland het „levenslicht", aldus de presidente. Grote groei In voor- en tegenspoed is de afdeling uitgegroeid tot een hechte organisa tie, die tot doelstelling heeft de be langen van de plattelandsbevolking te behartigen. Aanvankelijk steeg het ledental geleidelijk. In 1938 bedroeg het rond 400. Er werden toentertijd culturele lezingen gehouden, excur sies stonden op het programma, et- werden naaicursussen gegeven en men kreeg voorlichting over slachten en wekken. Na de oorlog is de afde ling enorm gegroeid. Op allerlei ter rein waren de plattelandsvrouwen in de afgelopen vijftien jaar actief. Spreekster betoogde met klem dat de plattelandsvrouwen mede moeten hel pen aan de opbouw van de maat schappij. „Wij vrouwen staan thans aan het begin van onze opvoeding tot wereldburgeres," besloot mevrouw Kugel haar herdenkingsrede. Mevrouw S. C. de Casembroot-baro- ncsso van der Feltz, die al eerste haar gelukwensen én een geschenk aanbood, zei zich één met de platte landsvrouwen te voelen. Kort na de oorlog heelt zij zich actief bezigge houden met het werk, o.a. b\j de op richting van een afdeling in ÏVestka- pelle Mevrouw De Casembroot wees tod, dat eerst na ae tweede wereld- lorlog het ilatteland 'ntensief is be werkt door de bond. Een eresaluut bracht zij aan de pioniers, die mede hun steentje hebben bijgedragen de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen groot te maken. Zij was van mening, dat de plattelandsvrouwen een grote taak hebben in eigen provincie en daar buiten. „We moeten het oog gericht houden op de toekomst. Laten ,we daarom elkaar tot steun zijn", aldus mevrouw De Casembroot. Gelukwensen Woorden van gelukwens werden ook gesproken door burgemeester Note boom, namens het gemeentebestuur van Goes. Hij herinnerde er aan, dat de afdeling Zeeland in een bijzonder moeilijke tijd is opgericht, namelijk de crisisjaren van rond 1930. Hij prees degenen, die hun krachten heb ben gegeven aan de oprichting. telandsvrouwen luisterde vrijdag in de grote zaal van „De Prins van Oranje" in Goes naar de diverse toe spraken. (Foto P.Z.C.) Amusant was het optreden van het zangkoor van de afdeling Zuid-Beve land, dat op zelfgemaakte", typisch „huishoudelijke" instrumenten aardi ge nummertjes bracht op de bijeen komst van plattelandsvrouwen te Goes. (Foto P.Z.C.) Namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen voerde het hoofdbestuurslid mevrouw S. Meijering het woord, die de afdeling Zeeland een actieve, le vende afdeling noemde. Mevrouw M. Evers-Paauw bracht de felicitaties over van alle Zeeuwse afdelingen. Zij bood het bestuur de bloemversie- ringen aan als geschenk ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan. Mej. J. D. Dekker uit Wemeldinge, die het initiatief heeft genomen voor het maken van de bloemversieringen, bracht zij hiervoor dank. Voorts werd het woord gevoerd door het eerste lid van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw J. Kooijman-Krijger uit St.-Anna- land, die verklaarde nimmer ge dacht te hebben aan zulk een groei en bloei van de afdeling. Mej. W. J. H. Westera bood geluk wensen aan namens de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk en mevrouw van Melle- Lamain deed dat namens de afdeling Goes, van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Bijzonder op prijs werd gesteld het optreden van het zangkoor van de af deling Zuid-Beveland West, dat met „zelfvervaardigde" instrumenten (strijkplanken, klerenhangers, polle pels, slangen van stofzuigers, enz.) Schepen met machineschade op Oosterschelde Het Belgische motorschip „Erna", dat met 600 ton grind van Wezel op weg was naar Gent, kreeg donderdagnacht ter hoogte van Stavenisse op de Oos terschelde machineschade. Het schip wierp het anker uit om het euvel te verhelpen. Door de ebstroom raakte het achterschip van de „Erna" echter op een zandbank. Om de achterstroming te voorkomen werd nog een achteranker uitgewor pen, maar dit ging verloren. Bjj afgaand water bleef het achter schip op de bank. De „Erna" kreeg hierdoor dusdanige schade, dat het schip onbestuurbaar werd. Een passerend schip heeft de „Erna" vrijdagmiddag naar de haven van Wemeldinge gesleept. Het onder Duitse vlag varende mo torschip „Merksem" kreeg vrijdag middag omstreeks vier uur ter hoog te van Wemeldinge op de Ooster schelde machineschade. Nadat deze was hersteld kon het schip op eigen kracht de reis naar Rotterdam voortzetten. Afscheid mr. Schenkenberg van Mierop in Middelburg In het gerechtsgebouw te Middel burg zal aanstaande woensdagmor gen afscheid worden genomen van de substituut-officier van justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, die is benoemd tot officier van jus titie bij de arrondissementsrechtbank te Maastricht. enkele (zang)nummertjes ten beste gaf. Als laatste punt vermeldde de agenda voor de morgenbijeenkomst uitreiking van de prijzen in *t schik ken van droogbloemen. De prijzen werden als volgt toegekend: deksels: 1 afdeling West Zeeuwsch-Vlaande ren, 2 afdeling Duiveland, 3 afdeling Brouwershaven, 4 afdeling Wemeldin ge en 5 afdeling Rilland-Bath; man den: 1 afdeling Noordwelle, 2 afde ling Noordgouwe, 3 afdeling Sluis, 4 afdeling Yerseke en 5 afdeling Zuid- zande, Nieuwvliet en Cadzana. 's Middags genoten de talrijke dames van het optreden van het gezelschap Tetman de Vries uit Leeuwarden, dat „de Jonkenshoevc" opvoerde. Der traditie getrouw zongen de dames weer vele (jubileum) liederen onder leiding van de afdelingssecretaresse, mej. A. van der Leeden. VOORSTEL RAAD MIDDELBURG Rijwielstalling gymnasium moet verplaatst worden In de aanstaande vergadering van de Middelburgse gemeenteraad komt een voorstel van b. en w. aan de orde om een krediet van 127.000 te ver lenen voor werkzaamheden In de Stromenwijk, zoals herbestrating, aanleg van trottoirs, beplanting en gazons. Het ligt in de bedoeling om aeze voorzieningen in 1962 te laten uitvoeren. De kosten komen ten laste van het Grondbedrijf. „Openbaarheid" in raad Baarland In de vrijdagavond gehouden raads vergadering van de gemeente Baar land ontspon zich een discussie tus sen burgemeester W. N. van Liere en wethouder H. de Vriend (gem. be lang) over het begrip „openbaar heid". De heer De Vriend had name lijk enkele mededelingen gedaan over de gemeenschappelijke vleeskeu ringsdienst, waarbij hij verklaarde, dat overwogen wordt de keurlonen voor de keurslagers te verhogen, zo dat het jaarlyks tekort van deze dienst geheel of gedeeltelijk zal wor den opgeheven. Burgemeester Van Liere zei het „sneu" te vinden, dat dit thans we reldkundig is gemaakt. Wethouder De Vriend was deze mening bepaald niet toegedaan. „Ik voel me verplicht de raad in te lichten. Als de raad mij om een verslag vraagt, kan ik toch niets bedekken", aldus de wethouder, die voorts opmerkte: „burgemeester U moet mij ten goede houden, maar het is niet democratisch dit te ver zwijgen. Als ik weer een vergadering van de vleeskeuringsdienst bijwoon, zal ik de raad opnieuw inlichten. Toen ik nog raadslid was is hierover nooit iets meegedeeld. Ik heb dit wel eens als een tekort gevoeld". Burge meester Van Liere verklaarde er niets tegen te hebben, dat de heer De Vriend de gemeenteraad inlicht, maar hij wilde het liever niet in de krant hebben Het college stelt verder voor 'n aan vullend krediet van 50.000 te ver lenen voor de aanschaf van heetwa- terinstallaties, die verhuurd zullen worden. Voor de aanschaf hiervan was reeds een krediet van 50.000 en een aanvullend krediet van 50.000 verstrekt, maar in verband met het aantal aanvragen is het no dig opnieuw het krediet te verhogen. In verband met de grote moeilijkhe den ten aanzien van de werving van politiepersoneel komen b. en w. met een voorstel om een krediet van 900 beschikbaar te stellen voor een cen trale wervingscampagne van de op leidingsschool voor gemeentepolitie te Wassenaar. De kosten van deze wer vingscampagne zijn 300 per vaca ture en er wordt dus rekening gehou den met drie vacatures per 1 januari 1962 in Middelburg. De opstelling van de rijwielstal ling bij het gymnasium blijkt be zwaren op te leveren. De geringe oppervlakte, die beschikbaar is voor het inzetten en uitnemen van de rijwielen brengt moeilijkheden mee en daarom wordt voorgesteld om een krediet van 625 te verle nen om deze stalling te verpaat- sen naar een terrein in de Brou werijpoortgang. Verder komt aan de orde een voorstel om het per 1 november a.s. te verle nen ontslag van de heer C. Roelands als hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan het Cellebroershof op te schorten tot uiterlijk 1 januari 1963, omdat het nog niet gelukt is een opvolger te vinden. Als bijdrage in de verbouwingskosten van een nieuw kantoorgebouw ver zoekt het Verbond voor Vei lig Verkeer om een eenmali ge subsidie van 150. De Stichting „Reclamefonds Zeeuwse Markten" verzoekt eveneens om een subsidie van 150 voor de in september ge houden reclamemarkt. B. en w. van Middelburg stellen voor deze beide subsidies te verlenen. In deze vergadering komt tevens een viertal pntwerp-besluïten aan de orde over salarismaatregelen voor de ge meentesecretarissen, -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand met ingang van 1 januari 1959 en 1 april I960. Een stukje Zeeland in Frankrijk kwam gisteren via de televisie in de huiskamer. Het programma was aangekondigd als een be schouwende reportage over het leven van de Nederlandse boeren- kolonie in Frankrijk, maar deze pioniers dragen voor een groot deel Zeeuwse namen: Van Strien, Van der Wekken, Knibbe, Quaack cn Doezelaar. Piet Quaack, die enkele tientallen jaren geleden Zeeuwsch-Vlaanderen verliet om met zijn broer een be staan in de Franse departementen Yonne en Aube op te bouwen, sprak het openingswoord voor dit aardige bezoekje. Hij noemde vooral de naam van monsieur Van Strien, afkomstig uit Sint-Phi- lipsland, die veel voor de boerenkolonie heeft gedaan. Daarna werd een kijkje genomen op het bedrijf van Gerrit en Gerard Knibbe, die Fransman onder de Fransen zijn geworden. Mevrouw Knibbe zei het nog wel eens moeilijk te hebben, maar ze wilde be slist niet terug naar Nederland. Haar man was ervan overtuigd dat de jeugd vooral geen „stukje Nederland in Frankrijk" wil. Jacques Quaack, wiens ouders uit Zeeuwsch-Vlaanderen komen, is in Frankrijk geboren. Hij is in Franse militaire dienst geweest cn voelt zich, vertelde hij honderd procent Fransman. En dan was daar de elfjarige Jan de Putter (ook al een bekende Zeeuwse naam) die de reporter op het plein van de Nederlandse school in Paron in vloeiend Frans van zijn toekomstplannen vertel de. Maar hij kende zijn moedertaal ook nog. Hij vertaalde zichzelf in radZeeuws. Os. A. L. Janse de onge, predikant van de boeren in de verstrooiing sprak een slotwoord bij deze avondvisite op Franse boerderijen tus sen de krijtheuvels van de Yvonne, waar in de huiskamers het Zeeuwse dialect van de ouders wordt beantwoord door Franse kin derzinnen. Binnen twintig minuten heeft een felle brand vrijdagmorgen de kapitale landbouwschuur van de „Middenhoe ve" bij Oud-Vossemeer, volledig in de as gelegd. (Foto P.Z.C.) Garantielening 2 ton voor bouw kindertehuis B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om aan de stichting „Ver pleeg- en rusthuizen Midden-Zee land" te Middelburg de rente en af lossing te garanderen van een lening van f 200.000 voor de bouw en in richting van een tehuis voor minder begaafde kinderen op het landgoed „Vijvervreugd" in Middelburg. Het stichtingsbestuur heeft b. en w. bericht, dat net nog dit jaar dient te beschikken over de te lenen gelden. In de naaste toekomst zullen name lijk uitgaven moeten worden gedaan voor grondkosten (f145.000), kosten van voorbereidende werkzaamheden voor het bouwrijp maken van gron den, en architectenkosten. Opening nieuw sportveld op zaterdag 21 oktober Hot nieuwe sportterrein te Tholen zal zaterdag 21 oktober in gebruik wor den genomen Dit is gebleken in de dezer dagen gehouden bespreking tussen burgemeester en wethouders van Tholen en het bestuur van de voetbalvereniging Tholense Boys. De officiële opening zal echter pas plaatsvinden als het kleedlokaal, dat nog op het sportveld moet worden gebouwd, gereed Is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17