Canada roept K.L.M. voor de rechter Vopo's omsingelden Westberlijns huis Papoea's wensen slechts eigen volk te zijn met eigen vlag Columbia weer een beleefde revolutie NEDERLANDSE MILITAIREN OP OEFENING IN DUITSLAND D.A.F. MAAKT AUTO MET OPEN DAK VRUDAG ia OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIET PRO-NEDERLANDS OF PRO-INDONESISCH Jouwe en Kaisiepo over rede van Soebandrio dat in 1945 en 1946 Silas Papare zelf alle Indonesische goeroes (dorpson derwijzers) uit Seroei heeft wegge jaagd, zodat er geen enkele over bleef. „In die tijd waren wij gebeten op Indonesië, omdat het Nieuw-Guï- nea bij zijn gebied wilde inlijven." Pro-Papoea De heer Jouwe voegde hieraan toe: „wat thans bij de Papoea's tot uiting komt, is nationalisme. Wij zijn noch pro-Nederlands, noch pro-Indone sisch, wij zijn alleen pro-Papoea. Ik hoop daarom, dat de negervolken van Afrika de uitzending van een VJM.-commissie zullen steunen en STAAT VAN BEU zelf eens komen zien, wie toch die Papoea's zijn. Indonesië zegt, Nieuw-Guinea ook fi nancieel te willen steunen, maar nog onlangs heeft de wereldbank gewei gerd, Indonesië een lening te ver strekken. Toch zijn wy geen vijanden van Indo nesië, wy willen slechts een eigen volle zijn, met een eigen vlag. Wy willen niet verindonesiseerd worden, maar vragen voor ons, Papoea's een eigen plekje op deze aarde. Indonesië wil ons dit recht nu ontnemen." Aldus de heren Jouwe en Kaisiepo voor de radio over de rede van minis ter Soebandrio. AFGEKONDIGD De uitlating van minister Soebandrio in zijn rede van maandag voor de as semblee der V.N.: dat Nederland de Papoea's niet heeft gekend in het be sluit, om West Nieuw-Guinea uit te sluiten van de overdracht der soeve reiniteit in 1949, heeft in Nieuw-Guï- nea de aandacht getrokken. Twee vooraanstaande Papoea's, de heren Jouwe en Kasiepo hebben onmiddel lijk en op eigen initiatief gevraagd, voor radio Nieuw-Guinea te Biak een uiteenzetting te geven van de werke lijke gang van zaken destijds. Beiden hebben zij gesproken en leg den er voor de microfoon de nadruk op, dat juist de Papoea's zelf aan de Nederlandse regering hebben ver zocht ervoor te zorgen, dat Westelijk Nieuw-Guinea niet bij Indonesië zou worden gevoegd. De heer Jouwe refereerde aan acht moties en. telegrammen! die in 1949 door Papoea's zijn aangeboden en verzonden aan de koningin en aan de werkcommissie van de Veiligheids raad rond de jaren 1950. De heer Kaisiepo bevestigde de in houd van de door de heer Jouwe ge noemde moties en telegrammen. De heren Jouwe, Ariks en hij hebben destijds als lid van de Neder landse delegatie in de onderhandelin gen met Indonesië een «grote rol gespeeld in de uitzondering van Wes telijk Nieuw-Guinea van de soeverei niteitsoverdracht. Reeds in 1945, aldus Kasiepo, na de proclamatie van de Indonesische re publiek „van Sabang tot Merauke" op 17 augustus van dat jaar, hebben in Kota Nica nabij Hollandia, een driehonderdtal Papoea's, onder wie Silas Papare, in een petitie aan de heer Van Eechoud verzocht, dat er een afzonderlijke residentie Nieuw- Guinea zou worden ingesteld, los van de bestaande residentie Molukken. Duim zuigen „Ik wil aldus Kaisiepo niet zeggen, dat de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken liegt, maar wel zuigt liy alles uit zyn duim als hy zegt, dat Neder land de Papoea's afzijdig heeft ge houden van deze uitsluiting. Voor Indonesië is dit geen principiële zaak, maar een prestigekwestie. Als Indonesië de kwestie Nieuw-Guinea principieel ziet, dan zou het een prin cipieel plan als dat van minister Luns toch moeten aanvaarden." De heer Kaisiepo merkte voorts op, Ex-president Rojas wil de macht weer President Alberto Lleras Camargo van Colombia heeft de staat van be leg afgekondigd naar aanleiding van de snel onderdrukte „revolte" die woensdag door twee luitenants was begonnen. lleras kondigde de staat van beleg af in een rede tot de natie waarin hy zei dat er „altijd het ge vaar bestaat van aanvallen op de de mocratische instellingen van het land". Westduitse journalist door vopo's neergeschoten Een Westduitse journalist, Kurt Liechtenstein, is door Oostduitse po litie naby de zonegrens, ongeveer 40 km ten noorden van de controlepost ^lelmstedt, neergeschoten en ont- voerd, zo is door de Westduitse poli tie bekendgemaakt. Liechtenstein had zijn auto vlak bij de grens gepar keerd. Toen hij uitstapte, werd hij bescho ten. Hy viel gewond op de door een ploegvore aangegeven grens en werd door Oostduitse politie weggevoerd. Hij beloofde dat hij zijn speciale be voegdheden alleen zou gebruiken om de orde te herstellen. Hij schreef de moeilijkheden toe aan een „zwarte internationale groep van extremisten van links en rechts, communisten en ex-dictators". Met deze laatstge noemden doelde hij kennelijk op ex- president Gustavo Rojas (Pinilla), die ondanks het hem opgelegde verbod politiek te bedrijven, de. laatste tijd ijverig politieke activiteiten ontplooi de. Rojas had vyf dagen geleden in Cali gezegd dat een kleine revolutie „met weinig bloedvergieten en enke le doden" reeds voldoende zou zijn om „de sociale rechtvaardigheid in Colombia te herstellen", met andere woorden het herstel van zijn macht. Eén dode De revolte werd geleid door twee lui tenants, van wie één een vroegere aide van Rojas was. Zij verzamelden 135 soldaten om zich heen en reden met pantserwagens naar de heuvels. Gemotoriseerde troepen wisten de re bellen snel op te sporen en gevangen te nemen. Een van de leiders, tweede luitenant Enrique Escobar, werd ge dood toen „hij zich tegen arrestatie verzette". Voor zover bekend is Es cobar de enige dode van deze op stand. Bedrijfsleven uit kritiek op emigratiebeleid De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en omstrèken heeft in een adres aan de minister van sociale zaken de bezwaren ken baar gemaakt, die het bedrijfsleven voelt tegen de emigratiepolitiek. Het aantal te vervullen, maar onbe zette arbeidsplaatsen in de industrie is in 1960 bijna verdubbeld. Het steeg van 20.300 tot 40.500 voor mannen; voor vrouwen met 6000 tot 20.000. De dienstensector vertoont cijfers, die daarmee overeenkomen. Verwacht moet worden, aldus de Ka mer, dat voor het lopende'jaar deze cijfers nog onrustbarender zullen zijn. Onder deze omstandigheden kan het slechts verwondering wekken, dat op de rijksbegroting voor de bevorde ring van de emigratie wederom 22,7 miljoen gulden zal worden uitgetrok ken. Het trekt hierbij de aandacht, dat voor personeelsuitgaven geraamd is een bedrag van 359.000,-, wat wel 35.000 minder is dan voor het lo pende jaar begroot is, maar toch nog met ruim 70.000 de begroting van 1960 te boven gaat. De Kamer zou gaarne zien, dat de actieve propa ganda voor de emigratie ten spoe digste beëindigd wordt en dat "het uitgegeven van het emigratietijd schrift wordt gestaakt. Schroothandelaar tot boete veroordeeld De rechtbank in Den Haag heeft gis termorgen de schroothandelaar de heer L. W. veroordeeld tot f 250, boete, subs, dertig dagen hechtenis, wegens smaad, de heer D. P. Spie renburg, vice-voorzitter van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal, (E.G.K.S.), aangedaan. Veertien dagen geleden werd tegen de heer W. eenzelfde boete geëist, alsmede tien dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar. Uniek geval in geschiedenis Betaling geëist voor gebruik hulpdiensten (Van onze Haagse redactie) Naar we van de zijde van de K.L.M. vernemen, is het juist dat de Cana dese regering tegen de K.L.M. een proces aanhangig heeft* gemaakt, omdat de Nederlandse luchtvaart maatschappij in gebreke zóu zijn ge bleven een bedrag van 242.840 dollar te betalen voor het gebruik maken van Canadese diensten bij vluchten over Canada. Al enige tijd was bekend, dat de Ca nadese regering 242.840 dollar van de K.L.M. vordert. De K.L.M. meent echter dat zij dit ten onrechte doet. Teneinde haar vermeende rechten tot gelding tc brengen, heeft de Canadese regering nu dus een proces aanhan gig gemaakt. Bij de K.L.M. neemt men aan, dat men in Canada een proefproces op het oog heeft, waarvoor de Canadese regering willekeurig twee maat schappijen heeft uitgekozen. Want niet alleen de K.L.M. is gedagvaard, ook de Pan-American World Air ways zijn aangesproken om een groot bedrag te betalen voor overeenkom stige diensten als aan de K.L.M. be wezen zouden zijn. De vordering op de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij bedraagt 493-228 dollar. Er is een gehele reeks luchtvaart ondernemingen, die evenals de K.L.M. en de P.A.W.A. zijn aan gesproken, zeker wel een tiental, zonder dat de Canadese regering tegen hen een .proces begonnen is. Deze maatschappijen maken de zelfde bezwaren tegen de vorde ring als de K.L.M. en de P.A.WA. De K.L.M. heeft niets tegen het be talen voor het gebruik maken van de Canadese navigatie-, verkeerscontro le- en weerkundige diensten, als men ook op Canada vliegt en er landt. Canada meent echter dat het ook rechten op deze gelden kan laten gel den, als een vreemde luchtvaartmaat schappij er niet zijn eindpunt heeft en er geen landingen maakt. Men kan wel zeggen, dat ongeveer negen van de tien keren, dat de KX. M. over Canada vliegt daar ook ge land wordt. De K.L.M.' heeft geen be zwaar om voor die negen keren voor het gebruikmaken van de Canadese hulpdiensten te betalen. Dat gebeurt in de praktijk1 dan ook. Zij vindt het niet juist, dat ook zou moeten wor den betaald, als men alleen maar over Canada vliegt. Een der infiltranten van de recente Sorong-infiltratie, een Indonesiër, die als telegrafist dienst deed wordt door twee agenten voor verhoor geboeid en weggeleid. Foto links). Op de rech ter foto een deel van de wapens, wél ke buitgemaakt werden. De Russiche chemicus Goloéb, die in Nederland asiel heeft, aangevraagd en wiens echtgenote alleen naar Rus land is teruggekeerd, heeft woens- dagavond zoals geméldi»in het Amsterdamse hoofdbureau van poli- tié een persconferentie gehouden. Foto v.l.ii.r.: de tolk, Goloéb en de procureur-generaal mr. De Zaayer. Havenwerken en Dura richten samen N.V. op Dezer dagen is te Amsterdam opge richt de Industriële Woningbouw In- deco". Als oprichters traden op Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Amster dam eu N.V. Dura's aannemings maatschappij te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 2 miljoen, waarvan bij de oprichting 500.000 werd geplaatst. De nieuwe N.V. zal, zo vernemen wij, in Noord-Holland een soortgelijke fa briek vestigen voor de volledig-in- dustriële vervaardiging van wonin gen volgens het Franse bouwsysteem Coignet, als reeds sedert enige tijd door Dura-Coignet N.V. te Rotter dam in gebruik werd genomen en thans in volle produktie is. JONGENS BEROOFDEN BEJAARDE VROUW De politie te Nijmegen heeft vier Jongens Jn de leeftijd van 8 tot 14 jaar aangehouden wegens beroving van een 73-jarige vrouw nabij de Heilig-Landstichting. De knapen werden op signalement in Nijmegen herkend door een opperwachtmeester van de rijkspolitie, die de gemeente politie waarschuwde. De jongens, die woensdagavond in de duisternis de bejaarde voetgangster éen portemonnee hadden ontnomen, bleken de buit, een bedrag van veer tig gulden al grotendeels te hebben versnoept. Bewoners riepen om hulp Op zoek naar gevluchte collega Tien Oostberlijnse politiemannen zijn woensdagnacht 'de grens naar West-Berlijn overgegaan onder lei ding van een officier. Zij beweerden dat zij een overgelopen collega zoch ten. De Westberlijnse politie deelde gis termorgen mede dat het incident om 3 uur bij de Franse sectorgrens plaatvond. De Vopo's hadden daar een op Westberlijns grondgebied staande kleine woning omsingeld. De angstige inwoners van het huis schreeuwden om hulp en alarmeer den de Westberlijnse politic. Toen 2 politie-auto's ter plaatse gearriveerd waren trokken de Vopo's terug na een woordenwisseling met de West berlijnse politiemannen. Eerst beweerden de Vopo's dat zij zich op Oostberlijns grondgebied bevonden. Toen zijn deze bewering niet stand Iconden houden, zeiden zij dat zij naar een collega zoch ten die was weggelopen. De West berlijnse politie verklaarde dat er geen communistische politieman nen waren gevlucht. VIJFTIG KM VAN IJZEREN GORDIJN Lichte brigade 17 oktober naar Hobne (Vai? onze speciale verslaggever) Op het zuidwestelijke deel van de Lüneburgerheide oefent thans de 41- ste brigade, een van de twee briga des van de Nederlandse vierde divi sie. Dag en nacht trekken 2300 man van de gevechtsbataljons door een terrein van 20 bij 15 km, een gebied dat vol zit met moerassen en dat, zo vertelt de divisie-commandant ge- neraal-majoor F. N. van der Veen ons, nagenoeg gelijk is aan het el ders in Duitsland gelegen gebied waar de vierde divisie in geval van oorlog zou worden ingezet. Het is dezelfde plaats, niet meer dan 50 km van het IJzeren Gordijn ver wijderd, waar op 17 oktober de 1Ö2- de lichte brigade van het eerste le gerkorps voor thans nog onbekende tijdsduur maar naar verluidt voor minstens drie maanden in gebou wen van het N.A.V.O.-kamp Hohne zal worden gelegerd, teneinde mede het N.A.V.O.-verdedigingsschild te gen een eventuele communistische agressie te versterken. Een agressie die niet onvoorstelbaar is, wanneer men weet dat op nog geen 100 km oostwaarts, aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn dus. de Sowjet- troepen waartoe tienduizend tanks behoren oefenen met een dergelijk realisme, dat met 25 procent verlie zen wo?-dt rekening gehouden. Bivak De troepen van de 41ste brigade van de vierde divisie zijn volledig in bivak. Twee weken lang zul len zij zich over het schietterrein bij Hohne bewegen, dan volgt de andere brigade van de divisie, de dertiende brigade. Dat de troepen van de vierde divisie thans in Duitsland oefenen, komt doordat in verband met de politieke spanning een zes weken geleden door de minister van defensie besloten werd het oefenprogramma voor de divisie op het Franse oefenterrein La Courtine af te gelasten. De be windsman ging er van uit dat men in Nederland de rechtstreekse con trole over de troepen moest hebben, om direct de verplaatsing naar het oorlogsgebied in Duitsla.id te kunnen doen plaatshebben, op ieder moment dat dit nodig mocht zijn. La Courtine „Dat was een lelijke streep door ons oefenschema'', zo vertelde generaal Van der Veen, „want we hebben ieder jaar pas het grootste vertrou wen in de divisie, nadat de oefenin gen in La Courtine zijn afgelopen". Toen van de commandant van de Northern Army Group het aanbod kwam om in Hohne te gaan oefenen, greep men dit in Nederland met bei de handen aan. Dit oefenen op het cavalerie-schietterrein Hohne kon al leen plaatsvinden in oktober. In- deze maand worden op dit terrein on derhoudswerkzaamheden uitgevoerd aan de schietschijven voor de tahks en wordt er niet geschoten. Op dit moment is de 41ste brigade al twee dagen aan het aanvallen en verdedigen. Deze oefeningen werden vice versa genoemd en uitermate realistisch gespeeld. Zo bootst men onder meer een tacHfrlie atoomex plosie na. Later bleek dat er woensdagavond omstreeks elf uur inderdaad een 21- jarige Vopo de grens naar de Fran se sector was overgegaan. Hij was een van de vier Vopo's die gedurende de avond en nacht naar VFest-Berlijn uitweken, aldus de Westberlijnse politie. Acht andere Oostberlijners wisten veilig over de grens naar het westen te vluchten. Duitsers moeten misschien tegen Duitsers vechten De president van de Westduitse bondsrepubliek, Heinrich Lübke, heeft in een rede op de militaire aca demie te Hamburg, gewezen op de mogelijkheid dat soldaten van de Bundeswehr tegen hun eigen landge noten uit de oostzone zullen moeten vechten. Lübke waarschuwde het westen voor de consequenties van een terugtocht voor het communisme. „De soldaat van de Bundeswehr kan in een situa tie komen te verkeren dat hij tegen zijn eigen landgenoten moet vech ten", zo verklaarde hij, eraan toevoe gend dat deze mogelijkheid alleen kon voorkomen bij een communistische aanval „die ten doel heeft ons volledig te onderwerpen". „Wanneer wij ons tegen deze onderwerping verzetten, maken wij slechts gebruik van ons recht en onze plicht tot zelfverdedi ging, zoals politiemannen doen in het nemen van stappen tegen wetsover treders in het binnenland", aldus Lübke. VONNIS OVER EICHMANN IN DECEMBER VERWACHT De uitspraak van de rechtbank van Jeruzalem in het tegen de voormalige luitenant-kolonel van de S.S. Adolf Eichmann gevoerde proces wordt eerst In de eerste helft van decem ber verwacht, hetgeen een maand later is dan aanvankelijk werd voor zien. De drie rechters moeten 1500 door de openbare aanklager ingediende stukken doorworstelen. Zy konden hier eerst na de vijftiende augustus, de dag, waarop voor het laatst zit ting werd gehouden, mee beginnen. Wanneer de openbare aanklager Gi deon Hausner de doodstraf zal eisen en men verwacht dat hij dat zal doen en de rechtbank deze eis in een uitspraak zou bevestigen, kan Eichmanns Westduitse verdediger in hoger beroep gaan bij het eveneens te Jeruzalem gevestigde Israëlische Hooggerechtshof. In dat gevalkan de definitieve uitspraak niet voor het voorjaar van 1962 worden verwacht. (Van onze Haagse redacteur) Na de introductie van de verbeterde D.A.F.-persoiienauto, de Daffodil, die een sterkere motor heeft en een hogere topsnelheid haalt dan de D.A.F.-600, zullen binnenkort Dafjes verschijnen zowel de 600 als de 750 met een open dak. Daarmee past de Nederlandse personenauto-industrie zich opnieuw aan aan de vraag van het autorijdende publiek. Sinds de Daffodil van de lopende band in Van Doorne's autofabrieken in Eindhoven komt de bestellin gen erop lopen zeer bevredigend, zo verzekerde men ons tijdens een be zoek aan de fabriek is de vraag naar de D.A.F.-600 iets teruggelopen. Men blijft echter deze wagen aan maken. De tijd zal namelijk nog moeten Ieren, of de vr&ag zodanig vermindert, dat het zin heeft om ge heel naar de D.A.F.-750 de Daffo dil over te schakelen. Het Nieuwzeelandse parlement heelt een wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf wegens moord aangenomen. In 1941 werd in Nieuw-ZeëTand de doodstraf voor moord «fgenehaft. doeli ;n 1^30 Weer ingevoerd. ADENAUER ZEKER VAN KANSELIERSCHAP I)r. Konrad Adenauer heeft donder dag voorspeld dat hy door het parle ment opnieuw zal worden gekozen tot hondskanselier, binnen een week nadat het nieuwe parlement op 17 oktober voor het eerst zal byeenlto- men. De 85-jarige kanselier deelde de christen-democratische fractie méde dat een nieuwe coalitie-regering een week daarna zou worden gepresen teerd, aldus de partij-woordvoerdei', Will Rasner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5