Medebeslissing binnen bedrijf voor werkgever onaanvaardbaar' Vijftig gewonden bij botsing van 35 auto's klankbord Drie boerderijen van vrije boeren verkocht VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorzitter Verbond van Werkgevers: „Constructieve kritiek kan de ondernemingsgeest bevorderen" Op de algemene ledenvergadering van het Verbond van Neder landse Werkgevers, die gistermiddag in de Twentse Schouw burg te Enschede is gehouden, heeft de nieuwe algemeen voor zitter van dit verbond, de heer H. J. de Koster uit Leiden, voor het eerst de jaarrede in de openbare vergadering uitgesproken. De heer De Koster merkte op dat het de taak is zich voortdu rend te bezinnen op de stuctuur der maatschappij, de plaats der ondernemingen daarin en op de structuur der onderneming. „Dit eist van ons een nimmer aflatende kritische zin, gericht op hetgeen bij ons en rondom ons aan het gebeuren is". In de loop van zyn uiteenzettingen zeide de heer De Koster, „wy erken nen de eigen verantwoordelijkheid der overheid voor de economische gang van zaken in ons land". In onze gedifferentieerde maatschappij is de noodzaakt gegroeid van een nauwe samenwerking tussen de overheid en de grote maatschappe lijke organisaties van werkgevers en werknemers. Wat de beslissingsbevoegdheden bin nen de onderneming betreft, merkte de heer De Koster op dat deze on verbrekelijk verbonden zijn met de eisen die het doel vaa de onderne ming stelt. „Degene die de uiteinde lijke verantwoordelijkheid draagt, dient ook over de beslissingsbe voegdheid te beschikken. Vele be voegdheden kan de leider delegeren, de verantwoordelijkheid niet. Daar om wijzen wij medebeslissing binnen de onderneming af". Beraad Afwijzing van het medebeslis singsrecht binnen de onderneming impliceert allerminst afwijzing van het beraad binnen de onder neming, van het instituut van de ondernemingsraden. Deze zijn in de grotere bedrijven onmisbaar, omdat zij liet belang van de werknemers en dat van de onder neming dienen. Constructieve kritiek, meedenken door anderen, kan de ondernemings geest bevorderen. Allerwegen ziet men een tendens naar groeiende openheid van het ondernemingswe zen. Naar de mening van de heer De Koster ligt er hier een taak voor liet verbond en voor zijn bestuurs- coiegcs om deze ontwikkeling te be vorderen. Investering Wat de beslissingen op t gebied der investeringen betreft, is er alle aan leiding ervoor te waken dat de vrij heidsinperking, die er reeds is, op de duur niet zover gaat dat er een klimaat ontstaat waarbij de onder nemer niet meer in staat is zijn ideeën uit te werken en in de prak tijk te brengen. Een situatie waarbij kapitaalverschaffers weigeren de voor de investeringen benodigde middelen ter beschikking te stellen zal o.a. ontstaan indien andere be langen het recht zouden krijgen een deel van de commissarissen aan te wijzen. Als commissaris behoren te worden gekozen diegenen, die in het college qua deskundigheid, inzicht en ervaring passen. Inflatiegevaar Het verbond acht geen reden aan wezig om wijziging te brengen in de juridische grondslagen van de huidige vennootschapstructuur. Aan juridische perfectionering van historische, flexibele en vol doening gevende organisatievor men heeft ons land geen behoef te. De heer De Koster merkte voorts o.m. op dat de spanningen op de ar beidsmarkt in ons land, zouden kun nen leiden tot een ernstige loon- en prijsinflatie, een ontwikkeling die z.i. in de kiem reeds duidelijk merk baar is. De discrepantie tussen de huidige loon- en produktiviteitsontwikkeling betekent bij gelijkblijvende prijzen een verlaging van de marges. Een stabiel prijsniveau als doelstelling aanvaardend zullen toch onderlinge verschuivingen in de prijzenstructuur en aanpassingen mogelijk moeten zijn. E.E.G. Naar aanleiding van de plannen der Europese Commissie om het interne handelsverkeer vrij te maken, zeide de heer De Koster o.m. dat deze plan nen zeer ingrijpend zijn. Zij zouden de mogelijke oplossing kunnen bie den ware het niet dat de voedings- en landbouwindustrieën een aantal voorwaarden moesten stellen zonder welke de plannen voor de verbonden van werkgevers onaanvaardbaar zijn. De thans ingediende ontwerp-veror- deningen worden door de gehele in dustrie en door de handel met grote reserve beoordeeld. OP RIJKSWEG AMSTERDAM—DEN HAAG Minister Toxopeus: Burgemeester handelde bij relletjes juist (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus is van oordcel, dat de burgemeester van Oldenzaal tijdens de ongeregeldheden tussen buitenlandse arbeidskrachten en een deel van de Nederlandse bevolking in Twente, van de beperkte middelen, die het hoofd van de politie (ter plaatse) in een gemeente als deze ten dienste staan, een juist gebruik heeft gemaakt. Dit antwoordt de bewindsman van binnenlandse zaken op de vragen, die het Tweede-Kamerlid Zwanikken ik.v.p.) hem schriftelijk had gesteld over het optreden van de politie te Oldenzaal tijdens de relletjes. Ook ontkent de minister, dat de po litie van Oldenzaal vrijwel uitsluitend heeft ingeslagen op de buitenlandse arbeidskrachten. Voorzover de politie tegen ordeverstoorders hardhandig heeft moeten optreden, gold zulks, ongeacht hun nationaliteit, in de eer ste plaats de agressieve elementen onder hen. Van eenzijdig 'geweld was volgens de minister geen sprake. Voorts is het niet juist, aldus de mi nister, dat de burgemeester van Ol denzaal het politiekorps van zijn ge meente zodanig heeft geïnstrueerd, dat eveptuelc moeilijkheden vrijwel uitsluitend door middel van „uit elkaar slaan" kunnen worden opge lost. De burgemeester heeft integen deel opdracht gegeven het eventueel gebruik van de gummistok te beper- ken tot gevallen van ernstig verzet, :i-aldus minister Toxopeus. VERBOD. De eigenaar van een advo catenbureau in Londen had zich al zo lang geërgerd aan vieze asbakjes bp de tafels van zijn personeel dat hij een bordje ophing met de volgen de mededeling: „Mei terugwerkende kracht van april 1961 is het in dit vertrek verboden te roken". BEURSNOTERING. De nieuwste tophit van de Amerikaanse textiel industrie zjjn damesblouses, die met beursnoteringen :ijn bedrukt. De ver vaardigers zeggen dat de dames met deze blouses de aandacht van voor name en rijke beursspeculanten zul len trekken. Mistbank oorzaak van reeks kettingbotsingen Een dikke mistbank is gisteren de oorzaak geworden van een reeks aanrijdingen op de ryksweg Amster damDen Haag ter hoogte van het dorp Wetering, waarbij ongeveer 50 personen verwondingen opliepen, van wie 22 min of meer ernstig. De po litie van Haarlemmermeer kreeg om streeks acht uur zoveel meldingen van aanrijdingen, dat zij de assisten tie inriep van de verkeersgroep Lei den, de gemeentepolitie van Amster dam en de wegenwacht. Ongeveer gelijkertijd deden zich op vijf plaat sen botsingen voor waarbij in totaal drie autobussen, twee vrachtauto's, dertien personenauto's, een scooter- beryder en een bromfietser waren betrokken. De ernstigste aanrijding geschiedde op de rijbaan in de rich ting Den Haag vlak na het viaduct •er plaatse over de kruisweg, to een vrachtauto plotseling, afremde voor de mistbank en de 38-jarige scooterberyder M. van der Zorg uit Amsterdam tegen hem opreed. Vervolgens reed een bus van de lijn dienst AmsterdamDen Haag van de N.Z.H.V.M. tegen de vrachtauto, daarna drie personenauto's en weer een vrachtauto. De ernstige klap kwam toen wederom een bus van de N.Z.H.V.M. met grote snelheid op de wrakken inreed. De chauffeur van deze bus, de 29-jarige heer F. Vonk, raakte bekneld en moest door de brandweer van Haarlemmermeer worden 'uitgezaagd. Alle veertig in zittenden van deze bus liepen ver wondingen op. Maar meestal geluk kig niet ernstig. Uren stremming De meesten van hen werden door een passerende bus van Maarse en Kroon naar het Wilhelminagast- huis in Amsterdam vervoerd, van waar zij na behandeling naar huis Iconden gaan. Door ambulances uit Haarlemmermeer, Amsterdam. Aal smeer. Haarlem en de luchthaven Schiphol werden de ernstiger gewor den naar ziekenhuizen in Amster dam en Haarlem overgebracht. De officier van justitie in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk-Bouman, overtuigde zich ter plaatse van de situatie. Door deze botsingen ook op de rijbaan richting Den Haag Amsterdam waren vier auto's op elk aar gereden werd het verkeer op deze bijzonder drukke rijksweg ern stig gestremd. Het duurde uren voor dat de verkeersstroom, nadat de wrakken waren weggeruimd, weer op dreef kwam. Volgens getuigen moet het zicht in de mistbank zeker niet meer dan 2 a 3 meter hebben bedragen. 'De politie heeft nog een onder zoek ingesteld of het verbranden van vuil door een boer van in vloed zou zijn geweest op de dichtheid van de mistbank, om dat de rook onder de opkomende mist zou zijn blijven hangen. Maar men is voorlopig tot de conclusie gekomen, dat daarvoor deze rook ontwikkeling te gering moet zijn geweest. De politie heeft bijzondere lof voor de houding van bestuurders van auto's, die kort na de aanrijding pas seerden. „Meestal lopen ze je dan in de weg, maar ditmaal is men ons zeer behulpzaam geweest". „Nederland is steeds tegen apartheid geweest" Een woordvoerder van de Nederland se delegatie bij de algemerie vergade ring van de V.N., heeft eergisteren verklaard, dat Nederlanders de Libe riaanse motie steunden (waarin Zuid-Afrika een berisping kreeg) omdat „Nederland steeds tegen de apartheid is geweest". Hij gaf de volgende verklaring uit: „Nederland stemde voor dé resolutie omdat deze openlijke minachting voor de beginselen van het handvest en van de menselijke rechten volkomen onbegrijpbaar is. Voorts is de stap in overeenstemming met het beleid van de Nederlandse regering, die dikwijls kritiek heeft geuit op de apartheids politiek". Brand in Elburg miljoenen schade Donderdagavond omstreeks negen uur is in de groenten- en vruchten drogerij van het „Centraal Bujreau van Tuinbouwveilingen in Nederland op het industrieterrein te Elburg brand uitgebroken. Binnen enkele minuten stond het grote gebouw in lichterlaaie. De brandweer van El burg stond vrijwel machteloos tegen over de vuurzee en werd bij de blus- singswerkzaamheden geassisteerd door een groot aantal brandweren uit de omtrek. Met tientallen stralen bestreed men de vuurzee, maar zonder veel resul taat. De brand joeg door grote hoe veelheden gedroogde groenten, waar van een groot gedeelte was bestemd voor export. Het gevaar voor ont ploffingen was aanwezig als gevolg van de aanwezigheid van grote hoe veelheid acetyleencilinders en van gasketels. De schade wordt op mil joenen guldens geschal. Personeelswagen circus Boltini in brand Donderdagavond ïs by de gala-pre mière van het circus Toni Boltini te Roermond, brand ontstaan in een personeelswagen, die dicht by 't cir cus was geparkeerd. Hierdoor ont stond paniek iu het circus. Overigens ten onrechte, want de fel brandende wagen werd onmiddellijk door perso neel van het circus van het terrein getrokken. De brandweer van Roer mond is geruime tijd bezig geweest met het blussen van de wagen. De voortelling is, na enig oponthoud, doorgegaan. Bij de brand zijn de bezittingen van verschillende personeelsleden geheel verloren gegaan. Het circus, dat mo menteel in Limburg optreedt, wordt door pech achtervolgd. In.de afgelo pen nacht namelijk is in de gemeente Budel een vrachtwagen op een vrachtwagen van het Circus gereden. De ravage aan de circuswagen, die met pech langs de weg stond, was aanzienlijk. De beroemde natuurkundige en No belprijswinnaar professor Niels Bohr is benoemd tot doctor honoris causa aan de vrije universiteit van Brussel. Op de foto ziet men het moment, waarop de rector van de universiteit, de heer De Keyser 1) professor Bohr de bui overhandigt. Vaart achter plan voor Schelde-Rijn-verbinding Het besluit van de Franse staats- rederij voor de binnenvaart, de „Coni- munauté de Navigation Franoaise Rheane", om volledig over te schake len op de duwvaart, is volgens het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" de oorzaak van een nieuwe stroming bij de Antwerpse havenautoriteiten om zo spoedig mogelijk over te gaan tot de „kleine" verbetering van de Schelde-Rijnverbinding, zoals wordt gesuggereerd in het kortgeleden ge sloten akkoord tussen de kaniers van koophandel van Antwerpen en Rot terdam. Als gevolg van de moeilijkheden, die op de huidige verbinding van Ant werpen naar de Rijn worden onder vonden de sluis bij Hansweert is de duwvaart op de Schelde een zeldzaamheid, aldus het blad. Het Franse staal en de potas uit de Elzas vormen een belangrijk aandeel in de goederenomzet in de Antwerpse ha ven. „Het 'gaat nu niet meer om een iets langere afstand, maar om de geschiktheid van de vaarweg voor een transportmiddel, dat bij uitstek is voorbestemd voor het vervoer van massa-goederen". Hóewèl noggeen enkele beslissing is genomen, zou volgens het blad in Antwerpen reeds worden gedacht aan het verlenen van voorrang aan een beperkte verbetering van de Schelde- Rijnverbinding boven de uitvoering van uïtbreidingswerkzaamheden aan de Antwerpse haven, daar uit finan ciële overwegingen de gelijktijdige aanpak niet mogelijk is. 9 De Rus Oganes V. Baroyan is benoemd tot assistent-directeur-generaal van de wereldgezondheidsorganisatie, zo is door de directeur-generaal van de W.H.O., In Genève bekendgemaakt. Overgenomen door landbouwschap Het Wereldgebeuren Vrede en liefde Oe Thant. een Bïrmaanse diplo maat bij de Verenigde Naties, wordt algemeen genoemd als opvolger van wijlen Dag Hammars- kjöld als secretaris-generaal van de volkerenorganisatie. Na de twee Europeanen op deze hoogste post van de V.N., zou er dus iemand op de enorme bunker komen te zitten, waarachter het presidium van de Verenigde Naties tijdens de zittingen troont, uit het „neutrale" kamp. Naast voorzitter Mongi Slim, die tijdens de vergaderingen van de V.N. voortdurend inktzwarte koffie laat aanrukken, komt dan een functiona ris, die ondenkbaar is zonder elk uur een evenzwarte Birmaanse sigaar op te steken. Overigens staat Oe Thant ervoor bekend een overtuigd boeddhist te zijn. die voor zijn religie veel propaganda maakt. Waar Mongi Slim onlangs verklaarde in het mo hammedanisme geen bevrediging te vinden, kan Oe Thant zijn buurman- voorzitter voorzien van de vele boed dhistische lectuur die hij altijd, ter verbreiding van de ideeën van boed dha, bij zich heeft. Maar het is nog niet zover dat Oe Thant :op de secre taris-zetel kan plaats nemen. Er moet nog overeenstemming zïjn tus sen de vertegenwoordigers van de grote landen. En tot gisteren waren die het er niet over eens, wie Dag Hammarskjöld tijdelijk zal vervan gen. Ook voorzitter Slim is genoemd en van beiden kan worden gezegd dat ze faam hebben verworven bij vele en moeilijke diplomatieke onder handelingen. Toen Thant hoorde dat men hem naar voren wilde schuiven als „secretaris-generaal in over gangstijd", keek hij vreemd op. Pas vier jaren kent men hem in de Vere nigde Naties. Weinig zijn z'n woor den geweest en weinig ook de ver gaderingen die hij verzuimde. Slechts enkele dingen kunnen hem doen spij belen: een proefdruk van één van de delen van zijn historische beschou- wigen over Birma of een bokswed strijd op de televisie. Verder heeft hij zijn dag. die 's morgens zes uur begint en 's nachts twaalf uur ein digt volgens een vast scliema inge deeld. Meditatie neemt een belang rijke plaats in. „De onderwijzingen van 't boedhisme zijn in de eerste plaats gericht op het handhaven van een geestelijke en lichamelijke evenwichtigheid. Boed dhisme vergt meditatie en concentra tie en bewerkt de uitbanning van driften en slechte gedachten," zo ver telt Oe Thant. „Mijn godsdienst is in wezen een religie van vrede en lief de." Deze laatste twee deugden zijn nogal eens vertrapt in de Verenigde Naties. Wat dat betreft, liggen er voor Oe Thant vele mogelijkheden. Eigenlijk heet hij gewoon Thant. Zoals ook gebruikelijk is in na buurlanden van Birma, krijgt men soms gelegenheid bij wijze van eer „Oe" voor zijn naam te plaatsen. Het betekent zovéél als ,1de gerespec teerde". of „de eerbiedwaardige". Hij zou er ook nog voor kunnen plaatsen „maha thray", de hoogste Birmaanse onderscheiding, waarvan de beteke nis het best kan worden weergegeven door „ridder". De brieven van Oe Thant worden echter ondertekend met „Maung Thant" broeder Thant. een teken van een nederige houding. Heeft mijnheer Thant dus vele na men, zijn vrouw heeft er maar één, haar meisjesenaam. Die verandert, volgens Birmaans gebruik, ook na een huwelijk niet. Er is wel eens sprake van geweest dat Oe Thant een hoge functie in Birma zou krijgen, maar hij voelt zich zo thuis in de sfeer van de Verenigde Naties, dat men dit plan heeft laten varen. Hij is zelfs al „vereuropeesd" getuige de voorkeur voor de Franse keuken bo ven een echt Birmaans menu. De diverse gangen worden natuurlijk onderbroken voor een eventjes ge nieten van een Birmaanse sigaar. Die liij vele malen gul aan andere V.N.- leden aanbiedt, maar die even gul zijn met hun vriendelijke weigering. Wellicht zal deze man, een typisch Birmees huisvader, de hoogste post van de V.N. innemen. Zich opgedron gen heeft hij zich beslist niet. Demonstratie ging niet door In liet paleis van justitie te Assen zijn gisterochtend drie van de zeven boerderijen verkocht van de z.g. „vrije boereu" die hebben geweigerd Vele boeren stonden in Assen voor het gerechtsgebouw. hun verplichtingen jegens het land- j bouwsehap na te komen. De bedrij ven die zijn verkocht zijn van de he ren K. Hartman, D. van der Sleen en B, Nijmeijer, allen te Hollandscheveld. De percelen zijn op de inzet blijven staan. Ze werden respectievelijk op 17.000 gulden, 70.500 gulden en 9000 gulden door het landbouwschap inge zet. Ter rechtszitting, die geleid werd door de president van de arrondisse mentsrechtbank te Assen, mr. A. Maassen, is niet geboden. De boerderijen van B. Martens. B. van der Weide en J. Wachtmeester, alle te Elim, en die van de gebroe ders Redder te Hoogeveen werden niet verkocht. Juist voor de executie kwam het bericht af dat een actie comité bestaande uit „vrye boeren", had verklaard aan de verplichtingen van deze boeren te zullen voldoen. Procureur in deze zaak was mr. C. TI. Stadig uit Hoogeveen die optrad namens de voorzitter van het land bouwschap de heer A. W. Biewenga. Van een massaal optrekken naar Assen en de aangekondigde de monstratie is weinig terechtgeko men. Van de zijde van het land bouwschap werd desgevraagd meegedeeld dat. hot nog niet be kend is wat het landbouwschap met de boerderijen gaat doen. Men herinnerde er overigens aan dat het vonnis nog niet definitief is. Waarschijnlijk zullen dc betrokken boeren rustig op de boerderijen blij ven mits zij pacht betalen, zo deel de men verder mee. Ook is het denk baar, dat het landbouwschap de boe ren het aanbod zal doen dat zij de boerderijen terug kunnen krijgen voor het bedrag dat het landbouwschap er voor heeft betaald, uiteraard, zo zei men, met aftrek van de kosten die het landbouwschap voor deze proce dure heeft moeten maken. Het bestuur zal zich over de nieuwe ontwikkeling nog moeten beraden. Achttien man van Noord-Holland vrijgelaten Achttien van de zevenentwintig op varenden van de zeesleepboot „Noord Holland", die in september door de Indonesische marine tijdens hulpver lening aan een gestrand Grieks schip werd aangehouden zijn gistermiddag te Singapore aangekomen. Dit heeft de agent van N.V. Bureau Wijsmiiller te Singapore meegedeeld. De achttien mannen waren door de Indonesische autoriteiten van Dja karta naar Singapore gezonden. Tien dagen geleden was hun vrijlating reeds door de Indonesische autoritei ten aangekondigd. Reeds eerder kwa men te Singapore zeven opvarenden van de Noord-Holland aan, (lie van de sleepboot af waren ontvlucht. In Djakarta verblijven thans nog kapi tein E. Edelenbosch en eerste stuur man W. H. Meijer. De „Noord-Hol land", ligt nog te Tandjong Priok. De achttien man, die thans zijn vrij gelaten, zijn ruim drie weken lang in de buurt van Djakarta gehuisvest geweest. De kapitein en de eerste stuurman zullen zaterdagmorgen voor een byzondere rechtbank te Dja karta moeten verschijnen. Staking bij Aviolanda Bij de N.V. maatschappij tot vlieg tuigbouw Aviolanda te Papendrecht, is een conflict gerezen tussen de di rectie en de ondernemingsraad, dat ertoe heeft geleid, dat de onderne mingsraad ïn zyn geheel is afgetre den. Aanleiding tot dit conflict is verschil van mening over de werkwijze van de raad. Het personeel heeft donder dagmiddag gedurende een half uur het werk neergelegd om tot uitdruk king te brengen, dat het geheel ach ter de afgetreden ondernemingsraad 1 staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3