BILT Aantrekkelijke plannen voor winkelcentra in Vlissingen BOUMAN Gevaarlijke kruispunt Draaibrug bestaat niet meer tor tame Almanak M0SSELVERWATER1NG KOST IN WADDENZEE 8V2 TON MEER VETE OVER LAND OORZAAK VAN RUZIE MET GEVOLG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN LANGE ZELKE EN PAAUWENBURG Interesse van plaatselijke winkeliers De plannen voor de bouw van een winkelcomplex niet woon- flats in de te saiieren Lange Zélke te Vlisteingeii zijn in prin cipe klaar. Een bekend pensi oenfonds is reeds bereid gevon den dit complex als beleggings object te bouwen, doch liét wachten was nog op gegadigden uit de Vlissingse middenstand, die déze winkels willen buren. Gisteravond hebben een kleiiie honderd belangstellende winke liers in het „Concertgebouw" dé eerste schetsen op papier gezien en tut de niohd van de directeur van het Haagse bouw- eh aan nemingsbedrijf» N.V. De Lage Laitden, de lieer P. G. Thissen eii vah de architect K. Lahdërs uit Rotterdam een toelichting op dit plan gekregen. Ook toonden de heren een plan voor een win kelcentrum in het uitbreidings plan Paauwenbürg. Op vele vra gen» als over de huur en koop prijzen, kon nog geen antwoord worden gegeven, doch aan het slot van de bijeenkomst konden de initiatiefnemers na huil vele maanden vah voorbereiding vaststellen: er is van de zijde van de Vlissiiigse middenstand een gezonde belangstelling voor de plannen. Staande de verga dering gaf zich een aantal mid denstanders op, waarmee ver der onderhandeld zal worden. Het plan Voor dé Lange Zelke is op gezet voor zéven winkels, door mid- denstaners te huren, met daarboven ëen aantal flats in vijf woonlagen, Welke los aan particulieren verhuurd kunnen Worden. Er is eerst nog ge dacht aan hét inrichten van kantoren boven de winkels, doch hiervoor werd wéinig animo verwacht. Het complex is in het middéh van de Lange Zelke geprojecteerd, ongeveer recht over het te stichten Hema-warenhuis, dat uitloopt op de Oude Markt, Voor de winkel is, zo vertelde architect Lan ders, een 'oppervlakte van plm. 100 n;2 berèkend, namelijk 'een breedte van 8.40 m. cn een diepte vón onge veer 12 m. Onder de Winkels koiiit een kelder met bergruimte voor de winkeis en voor de bovenbewoners. Voor de vijf woonlagen is ook gé- dacht aan een lift. PacXuwenburg Het winkelcentrum in het uitbrei dingsplan Paauwenburg is geprojec teerd in het gedeelte dat het eerst gerealiseerd zal worden. Ook hier voor is eèn aantrekkélijk plan .ont worpen. Het wordt een soort „Lijn baan", waarbij de hegen winkels met daarboven woningen, van de rijweg zyn afgescheiden door eéh ruim ver keersvrij winkelplein. Rond dit plein is ook e6n aantal dagwinkels, dus zonder woning, geprojecteerd, die dooi' middél van luifels mét de ande re Winkels Worden verbonden. Voor deze winkel is gedacht aan een breedte van 5 meter en een diepte van 14 meter. In tegenstelling tot het complex in de Lange Zelke, dat ver huurd wordt, is het Paauwenburg- plan alleen voor verkoop bedoeld. Natuurlijk kwamen er na de uit eenzettingen vele vragen los. Er kwariien opmerkingen over de té geringe breedte van de panden en dergelijke, maar begrijpelijk het grootste probleem waarmee de middenstanders \yti zaten, was dat van de kosten. En jiierop kon den de heren nog geen antwoord geven. Daarvoor zijn namelijk verschillende factoren nog onbe kend. Een vraag is bijvoorbeeld, wat uiteindelijk de grondprijs in de Lange Zelke zal zijn, omdat het bouwbedrijf de wens te kennen kennen heeft gegeven, dat vóór de bouw de sterke niveauverschillen in de Lange Zelke weggewerkt moeten worden. Er was namelijk gedacht om dit niveauverschil op te vangen door middel van trap pen, doch deze oplossing werd door de architect en het bouwbe drijf niet in liet belang van het kopend publiek geacht. Eij de middenstand is er ook enige aarzeling zo bleek verder uit de discussie omdat nog niet met ze kerheid te zeggen valt, hoe lang het zal duren, voordat de gehele Lange Zelke volgebouwd zal zijn. Lopen de eerste winkeliers niet. een groot risico wanneer zij nog enkele jaren tussen krotten en puin hun zaak zouden moeten drijven, zo werd gevraagd. Vertrouwen schenken Uiteraard kort hierop ook moeilijk een definitief antwoord "worden gegeven. Doch, zoals de initiatiefnemers uit eenzetten, êr moet nu eenmaal een begin gemaakt worden en wanneer aan de bouwers voldoende vertrou wen wordt geschonken, kan dit het overigens op dit punt reeds diligente gemeentebestuur juist verder stimu leren om de gehele sanering van dit gebied snel te verwezenlijken. De N.V. De Lage Landen wil het de gegadigden zo gemakkelijk mogelijk maken. Er kunnen weliswaar nog geen definitieve huur- en koopprij zen worden genoemd, doch de win keliers kregen de toezegging, dat met een open begroting zal worden ge bouwd. Dat wil zeggen, de betrokke nen krijgen tevoren volledig inzage van de kostenbegroling. En om het saneringstempo van de Lange Zelke nog verder te helpen versnellen, ver klaarde de directeur van „de Lage Landen" zich op deze vergadering bereid, nog verdere plannen te ma ken, als hiervoor voldoende animo is. Er bleek namelijk uit de verga dering ook interesse te bestaan om in de Lange Zelke een winkelpand te kopen, ter vervanging van een pand dat men straks zal moeten af staan. Nadat de heren winkeliers in een pauze nog eens uitvoerig met elkaar hadden beraadslaagd, meldde tenslot te een aantal geïnteresseerden zich aan om overigens zonder enige verplichting nader met de initia tiefnemers te onderhandelen. (Advertentie) meubelen met é- Slot van pag. 1) terechtkomen, hetgeen in dit èc- val betekent, dat er weer tegen liggers kunnen worden verwacht. E^en andere nieuwigheid aan deze rondweg is het gebruik van zo genaamde „Gobi-blokken". Deze blokken hebben een rond oplopen de vorm en steken in'een vertika- le opstand 30 cm boven hét weg dek uit. Ze zijn onder meer aan gebracht op het midden van de weg, daar waar deze zich in twee rijbanen splitst. De banden werden wit geverfd, terwijl er een zwarte band door loopt. Hierdoor ziet de automobi list reeds van verre, ook bij avond, Examens Voor het propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur aan de techni sche hogeschool te Delft is geslaagd de heer C. J. J. de Lussanet de la Sabloriière te Middelbüfg. VAN LATERTJËS. Op 30 oktober beschreven we in dit onvolprezen hoekje de iatertjes in Middelburg, dat wil zeggen de zwa luwen die er in bëgin oktober bij de f.-k, kerk te zién zijn en die, naar de liéer M. A. Komijn uit Middelburg ons Séliréëfi kenttéUik de aansluiting Op de grote trek naar het zuiden heb ben gemist. De secretaris van de vo gelwacht. West. Zeeuwsch-Vlaanderen Is het echter helemaal niet met ons of liever met de heer Komijn éenS. Hij merkt op dat de zwaluwen- trek dit jaar over het algemeen veel later plaatsvindt dan in voorgaande jaren. De boerenzwaluw trekt tot half oktober weg én hulszvvaluweh worden zelfs wél in november waar genomen, aldus de vogélwdCht-seefft- taris» Misschien vindt één en ander wel zijn oorzaak in het feit dat ge noemde secretaris zuidelijker woont da Ti dé heer Komijn in Middelburg.... t BEZORGING Ilèt bezorgen van de krant brengt soms héle problemen mee, waar je noch als lezer, noch als redacteur bij stil staat. Zo is' onlangs gébléketi. dat het voor de bezorgers in de kleine dorpen soms een hele opgave is om dé krant bij de abonnèès op dè dêur- mat, of althans blnneh kunne wOnin- yen te krijgen. Want lang niet ieder huis. heeft een brievènbas. Toch 7nöëtëh de bériorgers hun kran ten kwijt en reken maar, dat het &e lulct ook. Bij dè ene abonnee depo neren se uw eh óns ochtendblad op liet kippenhok, bij de andere in een schuurtje, soms ook zo maar via een openstaand venster op een tafeltje. De methode van het geopende ven ster werd al enige dagen toegepast doof eèn bezorger in een der dorpen op dè Bevelundèn, toén de beivóner van het pand hem, op eèn middag aansprak. „Ilc stel het op prijs, dat dè krant zo vroeg komt, vertélde de man. „Maar ik wens èr toch wiet lan ger door gewekt te wordén!" Hij sliep onder dat venster ën hij had al een paar iceer dé krant op zijn ge zicht gèhad. ..En met zo'n twintig pagina's lcomt dat nog flink aan", onthulde hij.. ZËEHËN GELEN Het duurt nog wel even, maar wé willen er hier toch alvast wel mel ding van maken. Het zeehengelco- mïté te IJzendijke heeft namelijk in een vergadering besloten dat het grote internationale zechen- geleoncours 1962, op zondag 1.6 april zal worden gehouden. De hengelaars zullen zich nestelen aan dë bööfdên van de Wester- sehelde, tussen Hoofdplaat en Nummer Een. h ooi* Vol. Met liet oog op de nieuwe uniformen van .het Bruinisser korps „Nu met Hope" zal het rad van avontuur vol gende week donderdag, vrijdag en zaterdag in het Nederlands hervormd verenigingsgebouw lustig snorren. Dat zal dan gebeuren tijdens een ba zaar met voorts onder meer schiet tent, touwtje-trek en grabbelton. Want de nieuwe uniformen betreft is men vooralsnog hoopvol gestemd. hulde. De „muziek' van 's-Heer-Arertds- kerke is cr dezer dagen op uitge trokken om het echtpaar Polaer- man een warriie muzikale hulde te brengen. Dat gebeurde vanwege het 25-jarig huwelijksfeest van genoemd echtpaar, dat hulde en fèlicitaties met grote waardering in ontvangst nam. GltOËTJES. Fafiiilieleden van militairen over zee kunnen hun zonen (resp; verloofden en echtgenotes) een leuke verrassing bezorgen dooi* een kerstgroet te la ten opnemen op een plaatje, dat mi litairen met Kerstmis zal worden uitgereikt. Een studio maakt daartoe een tourfiee door het land. Op dins dag 17 Oktober konit de studio naar Vlissingen, waar familieleden lussen drie uur 's middags en acht uur 's avonds terecht kunneu Sn het mili tair tehuis „De Meerpaal" aan het Bellafnypark en op woensdag 18 ok tober komt de studio van 's morgens rifegeii tot één uur naar het militair tehuis Zuidsingei 126. Aangeraden wordt eerét even telefonisch contact met genoemde adressen op' te nemen. dat er twee rijbanen op komst zijn. De banden zijn ook aange legd aan weerszijden van het nieuwe kruispunt van en naar Aardenburg, hetgeen nu ook van grote afstand kan worden waar genomen. Proeven hebben uitgewezen, dat deze Gobi-blokken een schrikef- fect teweegbrengen, waardoor, de automoblisten er graag een eind je vandaan blijven. Raken de wie len van het voertuig de blokken éven, dan zorgt de stroomlijnvorm wel, tlat de auto toch weer op dë rijbaan terechtkornt. Een aanra king met vertikale blokken,' die elders worden gébruikt, veroor zaakt nogal eens een ongeval. Hét stukje weg bij de kruising, tussen asfalt- en betonbaan, be staat uit klinkers. De uitvals- strook, vóór het Verkeer van Sluis naar Aardenburg heeft men van een zwarte kleur voorzien. Rijwielpad Naast de nieuwe rondweg is men bezig met de aanleg van een- rij wielpad. De ruimte tussen rijbaan en rijwielpad zal van een beplan ting worden voorzien. Dit om ver blinding door de lichten van te genliggers té voorkomen. Ook het bebouwde ërt verlichte ge deelte van Draaibrug zal door beplanting adn het oog van de automobilisten wordert ontttolv ken. Op de 200 meters van de rondweg langs de weg naar Aardenburg, zal in de nabije toekomst een par keerplaats voor autobussen wor den aangelegd. Hier kunnen dan de passagiers buiten het vörkeers- gewoel rustig overstappen van de ene in de andere bus, zonder dat zij daarbij, zoals voorheén, de rij baan moeten oversteken. De vrij ingrijpende sanering van de beruchte hoek bij Draaibrug kan dus als een gróte Verbetering worden béschöiiwd. Als liet sys teem nabij Draaibrugvoldoet, zal dit hoogstwaarschijnlijk in de toekomst ook worden toegepast bij de rondweg om Hulst. Met de aanleg van een rondweg heeft rijkswaterstaat een eind gemaakt aan de gevaarlijke .verkeerssituatie bij de buurtschap Draaibrug (Aar denburg). (Foto P.Z.C. Marie-Cecile tussen de secretarissen I De zangeres Mavie-Cëcile Moerdijk, wier vader, grootva- der en overgrootvader secreta- ris waren in Zuiddorpe, en wier broer thans het secretarï- aijf. van deze gemeente waar- neemt, was gisteravond de ere-gaste bij de besprekingen I die de gemeentesecretarissen uit geheel Nederland geduren- de twee dagen In de Nijmeeg- 1 se raadzaal houden. Marie Cecile-Moefdijk, dié volksliedjes van vele landen zingt, had speciaal een huiten- landse toernee onderbroken. om gedurende enkele uren in Nijmegen present te kunnen I zijn, een geste, die door de se- 1 cretarissen op hoge prijs werd i gesteld. llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllIIIIIIIIIIM Tengevolge van de mist Drie schepen aan de grond in Westerschelde Donderdagmorgen omstreeks acht uur zijn op de Westerschelde in dichte mist twee schepen vastgelo pen. Het 903 ton metende Deense vrachtschip „Panama" liep aan de grond bij boei 80 even voorbij Batli. Het schip, eigendom van „The East Asiatic co ltd" te Kopenhagen, was op weg van Yokohama naar Antwer pen. Het kon omstreeks 16.20 uur door 7 sleepboten worden vlot ge trokken. Het 4524 ton metende Duitse schip „Lüneburg" raakte ter hoogte van boei 91 voorbij Bath aan de grond. Het schip kwam om ongeveer 16 uur op eigen kracht weer vlot. Woensdagavond is het 498 ton me tende Nederlandse kustvaartuig „Rijsbergen" op de plaat van Osse- nisse in de Westerschelde even bo ven Hanswoert aan de grond gelo- EXTRA TRANSPORT: 500.000 Kunstmatige verwatering in Zeeland kost bijna niets Het overbrengen van de mossel- verwatérplaatSen van Zeeland naar de Waddenzee betekent het zoeken 'van een vestigingsplaats die jaarlijks ongeveer f 850.000 extra lasten met zich brengt, vergelekeh met verwaterplaat sen in het Veerse Gat. Tot deze conclusie komt de Werkgroep Deltazaken Zeeland in een bro chure over de verwatering van mosselen in Zeeland, dïe de groep in opdracht van het pro vinciaal bestnur lieeft opge maakt. Deze extra lasten 2ijn als volgt te verdelen: vijf ton voor extra tran sportkosten van verse mosselen, 42.000 voor extra transportkosten in dé moösel-conservenindustrie, i25.000 rerttè voor investeringen van nieuwe conservenbedrijven en 180.000 minstëns voor extra lasten van kunstwerken, Factoi-en, die even eens pleiten voor verwaterplaatsen in In Goes instelling van dienstcommissie B. en w. Van Goes hebben de ge- meêhteraad een voorstel doen toeko men om over te gaan tot vaststel ling van een reglement voor een dienstcommissie. In de praktijk, al- düs b. en w. in hun toelichting op het voorstel, is gebleken, dat met name bij de dienst gemeentewerken behoefte bestaat aan een dienstcom missie. Deze commissie heeft tot taak te beraadslagen over alle ont werpen betreffende de werkwijze van én de dienètvoorwaarden bij de ze tak van diénst., voorzover deze behoren tot de bevoegdheid van hét hoofd van de tak van dienst. Zeeuwse collecte De opbrengst van dè Zeeuwse col lecte te Krabbendijke bedroeg f 537,85. De Zeeuwse cólléetè heeft in de ge meente Waarde f 85,84 opgebracht. *W*\WWW\AWV\A\AAAAA TVoor Zeeuws niéuws zie ook de pagirta'S 5, 7 éil 10. en. Het schip kwam om kwart over wee In de nacht óp eigen kracht vlot. Het vaartuig kon onbeschadigd.^. IPJ de reis naar Antwerpen voortzetten. SAVVVVVVVA'VvVvVVVVVVvV'VV MIDDELBURGSE POLITIERECHTER Schoonvader mocht niet op de tafel timmeren Een vëte over eert stuk laihl tvas de oorzaak van cell i-uzie met gevolg tussen twee maiiden op het Ledel- plein te Oostburg. Voor dat gevolg stond C. P. de S. te Oost burg don derdagmiddag voor de Middelburgse politierechter terecht. Hier beweerde hij dat hij de andere man Van O. op de bewuste dag (7 juli j.l.) niet had aangeraakt. Het slachtoffer zelf verklaarde echter pertinent dat De S. herin geschopt had. Enkele blauwe plekken op zijn dijbeen waren daar van de stille getuigen. Er was echter een getuige geweest bij dit irtéident. Hij had de twee mannen ruzie horen maken en dui delijk had hij gezien hoe De S. naar Van O. schopte en hem raakte. Deze schop kostte de verdachte f 50, hoete. G. J. van E. uit Wcstdorpe woont met zijh vrouw bij zijn 82-jarige schoonvader in. Dat samenwonen ging kennelijk niet zo best, want er kwamen nogal eens moeilijkheden. Zo ook op de 23ste juni van dit jaar. Schoonvader was s middags naar een schieting geweest en bij thuisA komst was hij op de tafel gaan tim meren. Om een eind te mökert aan deze „drümsölö" had Verdachte de ou de man beetgepakt. Hij ging ech ter nogal ruw té werk, want schöortvader viel en cr vloeide zelfs een weinig bloed. Van E. werd veroordeeld tot een boete van f 30 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 34 dagen met een proeftijd van drie jaar. Oesters Ingewikkeld was de zaak tegen de oéstefkv^eker C. P. uit Yerseke en Van S.,' eveneens uit Yerseke, welke laatste verstek liét iraan. De beide mannen hadden op 20 januari van dit jaar op het perceel van èen bliur- mail in deZandkreek oesters ge raapt. Vfcrdachte verklaarde dat hij dacht op zijn eigen perceel bezig te zijn. Dé ófflèlér meende dat de mannen gebruik hadden gemaakt van de wat warrige situatie ter plaatse eri hij vórderde tegen beiden een onvoor waardelijke gevangenisstraf van één inaand; De politierechter nehtto dé Zeeland) maar die niet in geld zijn te bepalen, zijn een lagei' Slibgeh&ltè, eert hoger zoülgelialte, meer getljbö- weging; een- hogere kwaliteit op de afzetmarkt en een snellere service. Voor de bedrijfsgenoten en de con sument is Zeeland dus de aangewe zen provincievoor de aanleg van kunstmatige mosselverwatërplaat- sen, aldus concludeert de werkgroep in de brochure. Na de afsluiting van de Oosterschel- de, wanneer de mosselteelt en de na tuurlijke verwaterplaatsen in de Zeeuwse wateren vervallen, kan kunstmatige verwatering vrijwel zon der extra kosten geschieden in liét oester-proefbassin van het Veerse Gat. Door combinatie zijn zelfs géén ex tra inlaatwerken nodig, omdat hét zelfde water dat vooi' de oesters vVordt ingelaten, voor de mosselver- de Waddenzee z'in -oor het .weren watering kan worden gebruikt. In van slib bovendien speciale bezin- ltingsbassing nodig. Spreiding In de mosselcultuur, waar de na tuurlijke factoren een grote rol spe len is de tenderttie naar spreiding het zoeken van specifiek gunstige Standplaatsen voor onderdelen van het produktiëproces groot, waarbij- technisch-economisché en sociale ar gumenten de doorslag geven. Dè ex tra vervoerskosten per schip van dé Waddenzee naar dé Vei'waterplaatsen in Zeeland bedragen 4 tón, die per auto van de Waddenzee naar België én Frankrijk belopen 9 ton, zodat de verwatering in Zeeland dus 5 ton in transportkosten bespaart. Door de veel langere afstand van Harlingen vergeleken met het Veerse Gat naar Brussel óf Pa rijs kan de mossel vooral bij warm weer nadelige gevolgen van het ver voer ondervinden. Bij warrti Avéer wordt de buitenlaiidse markt twee maal per etmaal vanuit Zeeland voor zien: bet gebruik Aan koelwagens vanuit het rioörden \-oert het kos- teiiA'erschil nog vérder op. Het verschil in installatiêkosten met een project in de Waddenzee is bij benadering nog niet bekend, maar het is volgens de werkgroep met drie miljoen gulden laag geschat. Bij eeti afschrijving van 40 jaar ltöm't dit jaarlijks op een last van 180.000. De overplaatsing van enkele honder den bij de bedrijfstak betrokken ge zinnen zonder meer lijkt de werk groep niet aanvaardbaar. Daar er waarschijnlijk slechts een deel bij de overplaatsing betrokken zou zrjn, be tekent dat economisch nadeel en ver lies aan werkgelegenheid. Het provinciaal bestuur betoogt tot slot verheugd te zijn, dat de minister thans een mossel waterproef in liet Veerse Meer wil toestaan. G.S. ver wachten aan de hand van deze con clusies dat Zeeland ook de aangewe zen plaats zal blijken te zijn Voor dc aanleg van de definitieve kunst matige verwaterplaatsen. diefstal riiet' wettig en overtuigend bewezen en concludeerde daarom Kamerlid stelt vragen over correspondentie Tussen college van b. en w. van Nieuwvlïet en inspecteur der domeirlën te Góes Het lid van de Tweede Kamer, de heer Sclieps (p.v.d.a.) heeft aan de minister van financiën schriftelijke vragen gesteld over een correspon dentie tussen het college van b, en w. van Nieuwvliet en de inspecteur dér domeinen in Goes. De heer Scheps vraagt of het juist is. dat ge doemde inspecteur schriftelijk aan dc burgemeester van Nieuwvliet heeft medegedeeld, dat een deel van het strand dat door de dienst der domei nen aan Nieuwvliet werd verhuurd aan de huur zou worden onttrokken en dat het college van b. en w. hier op op zeer correcte wijze genoemde inspecteur om een onderhoud hebben verzocht. Voorts vraagt de heer Scheps of het juist is dat de inspecteur der domei nen hierop gereageerd heeft door te schrijven: „Dat ik geen enkele reden zie deze aangelegenheid uitvoerig met uw college te bespreken" en „Over hetgeen uw raad te dezer zake besprak werd ïlt geïnformeerd door een verslag in het „Zeeuwsch Dagblad'.' van 31 augustus 1Ö61". Dc héér Scheps vraagt de inirtister tenslotte of, indien het antwoord op bovenstaande vragen juist is, deze niet meerit, dat een goede verhouding tussen diensten van de overheid ën publieke lichamen dergelijke weige ringen niet verdraagt en voorts of de minister bereid is genoemde inspec teur van dit gevoelen blijk te geven. r Advertentie) Kaarslicht levend licht! GOUDA KAARSEN VERWACHT. OCHTENDMIST Droog weer en in dc ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking, maar ook zonnige perioden. Weinig wind, dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets lagere. zon en maan. 14 oktober Zon op 7.02 Onder 17.50 Maan op 11 51 onder 20.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2