Prijs van 10.000 nog bijna verspeeld PANTER Herstel betrekkingen Nederland- Indonesië is mogelijk Vechtende dominees in neger-synode BETERE BURS BEET BEST.... DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR. SOEBANDRIO IN WASHINGTON (Advertentie) „Vriendschappelijke regeling geschil over Nieuw-Guinea De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft woensdag in Washington verklaard dat het Nederlandse aanbod de soeve reiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea over te dragen het wellicht moge lijk zal maken de Nederlands-Indonesische diplomatieke betrekkingen te herstellen. Soebandrio zei dit na zijn onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. Hy deelde mede dat de Amerikaanse regering de hoop koesterde te kunnen helpen bij het tot stand brengen van een com promis-regeling van het Nederlands-Indonesische geschil. Hij bleef echter bij zijn verwerping van het Nederlandse voorstel tot overdracht van de soevereiniteit over West Nieuw-Guinea aan de Verenig de Naties. Zoals het Nederlandse voorstel thans is, aldus de Indonesische minister, stemt het niet overeen met de Indo nesische eis tot uiteindelijke over dracht van de soevereiniteit aan In donesië. Niettemin juichtte Soeban drio de Nederlandse bereidheid de soevereiniteit over het gebied op te geven, toe. Aanspraken opgeven „Wij hopen dat met het opgeven van hun aanspraken op de soevereiniteit over West-Irian, de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland tege lijkertijd kunnen worden genormali seerd", zo verklaarde Soebandrio te genover verslaggevers buiten het bu reau van Rusk. „Dit betekent dat West Irian uitein delijk kan worden teruggeven aan de soevereiniteit van Indonesië", voegde hij eraan toe. Aantal dodelijke ongelukken sterk gestegen By de overdracht van het voorzitter schap van het Verbond voor Veilig Verkeer gaf jhr. Th. Röell gisteren in Leiden een overzicht van de ge beurtenissen en ontwikkelingen se dert 1952, toen hy met het voorzit terschap werd bekleed. Het aantal motorvoertuigen groeide sindsdien van 361.000 tot 890.000. Het aantal bromfietsen steeg van 217.000 tot ongeveer 1,1 miljoen. Van 1097 in 1952 steeg het aantal dodelijke ongelukken tot 1900 in 1960 dat der gewonden van 24.000 tot 48.000 en dat der geregistreerde verkeersongelukken van 79.000 tot ruim 177.000. Het verbond werd hier door met grote problemen gecon fronteerd. Met vele goede wensen overhandigde ihr. Röell vervolgens de voorzitters hamer aan zijn opvolger, dr. G. van der Wal. Deze zeide in zijn dank woord, dat meer bewegingsvrijheid van <ons allen meer vrijheid in ge bondenheid en minder bandeloosheid eist. Vrijheid in gebondenheid kan binnen de wet slechts door vrije wil verkregen worden. De wettelijke dwang geeft de grenzen, maar de vrije wil de werkelijke inhoud aan ons maatschappelijk gedrag ten op zichte van de medemens. Lief en leed op het voetbalveld op treffende wijze vastgelegd op één plaat tijdens de in Zweden gespeelde wedstrijd tussen een ploeg, uit Go thenburg en een uit Oerebro. Over dit punt werden hem verschei dene malen vragen gesteld tot hij dui delijk maakte dat hij sprak over „een mogelijkheid" die door het Neder landse voorstel is geopend. De Indonesische ambassadeur in Washington, Zairin Zain, voegde er later aan toe dat Indonesië de vriendschappelijke contacten met Nederland wenste te herstellen om te kunnen onderhandelen over een vriendschappelijke regeling van het geschil. Parijs bejubelt koningin Farah De sjah van Perzië, Reza Pahlevi, en zijn gemalin Farah zijn woensdag voor een vierdaags staatsbezoek in Parijs aangekomen. President De Gaulle verwelkomde het paar, dat omstrevvs elf uur met een speciaal vliegtuig met groofc gevolg op het vliegveld Orly landde. Beide staats hoofden legden in hun begroetings toespraken de nadruk op de nauwe Perzisch-Franse vriendschap. De Gaulle noemde de sjah een „weldoe ner voor zijn volk". Hiertegenover sprak de sjah zyn bewondering uit voor Frankrijk en De Gaulle. De aandacht van het publiek werd vooral getrokken door keizerin Fa rah, die een rose mantel droeg met zwart nerts afgezoomd en een hoedje van dezelfde bontsoort. De sjah en generaal De Gaulle namen onder luid applaus plaats in een open wagen, de keizerin' en mevrouw De Gaulle reden hierachter in een limousine. Tijdens hun verblijf in Parijs wonen de sjah en zijn gemalin in de gasten verblijven aan de Quai d'Orsay. TOCH NOG NAAR PARAMARIBO Twaalf antwoorden goed, maar fout nummer Jules Benjamin Westerveld, een 87- jarige Surinaamse koeltechnicus uit Schiedam, is woensdag tien mille rij ker geworden. Hij ban over een paar weken zyu zieke moeder, die binnen kort zeventig jaar wordt, iu Parama ribo gaan opzoeken. Deze rykdom van de heer Westerveld is maar niet zo plotseling gekomen. Integendeel: het was een dubbeltje op zyn kant of hij tienduizend gulden zou krijgen of niet. Om te pogen aan de noodzakelijke contanten voor een bezoek aan zijn vaderstad te krijgen, deed de heer Westerveld mee aan een wekelijkse prijsvraag, waarbij twaalf antwoor den worden gevraagd of zinnen, waarin een keuzewoord moet worden ingevuld. Dit spel wordt met com merciële bedoelingen uitgeschreven. Enige weken geleden had de heer Zeventien ton scherven op Utrechts plein Door tot nu toe onbekende oorzaak is woensdagochtend omstreeks 5 uur een trekker met oplegger by het ver keersplein Ouderjjn in Utrecht ge kanteld. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De ravage was evenwel niet te overzien. De trekker was geladen met bijna 17 ton lege flessen. De Utrechtse politie heeft in de vroege morgen de baan op dit drukke verkeersplein schoon gemaakt en de glasscherven verwij derd. Westerveld alle antwoorden goed en meldde dit volgens voorschrift per aangetekend schrijven aan het cen traal kantoor van de organisatie van het spel. Hij maakte geen enkel ver zuim, doch beging de fout een ver keerd nummer voor het depot, waar bij hij zijn antwoordstrook had inge leverd, in te vullen. Hij kocht zijn kaarten op verschillende adressen. De Utrechtse notaris kon volgens de ze opgave de antwoordstrook van de heer Westerveld tussen de vele tien duizenden andere niet vinden. Hij poogde nog achter het juiste depot te komen, doch ontving het antwoord een dag te laat. Daardoor kon de hoofdprijs van tien mille niet worden toegekend. Niet waterdicht Goede raad was duur. De spel-orga- nisator was ten volle bereid dé prijs toe te kennen, maar strict reglemeh- 'tair was dit niet meer mogelijk. Een arbitrage-commissie werd ingesteld. Beide partijen verklaarden zich be reid zich aan het oordeel van deze commissie te binden. Na diepgaand onderzoek bleek dat het uittreksel van het reglement noch het reglement zelve geheel wa terdicht was. Bovendien werd in aan merking genomen dat de heer Wes terveld zich tijdig als winnaar had gemeld, waardoor aan de essentiële voorwaarde van de prijsvraag was voldaan. Mede gezien opzet en doel van de prijsvraag en de bijkomstigheid dat een depot moet worden" ver meld ter vereenvoudiging van de administratie van de organisator, alsook dat geenszins vaststaat, wie van de partijen in een rechts geding In het gelijk zou worden gesteld, meende de commissie dat de heer Westerveld de prijs niet heeft verspeeld en 10.000 moet ontvangen. Jules Benjamin Westerveld zal dus binnenkort zijn moeder in Paramari bo kunnen bezoeken. Na de uitspraak schudden de organisator en zijn geac cepteerde prijswinnaar elkaar de hand en daarmee was althans deze moeilijkheid de wereld uit. SENORITAS Onbetwist de populairste in deze prijsklasse... al jaren langt Raad Westerschouwen: geen grond naar buitenlanders In de Schouwse Westhoek is men niet geporteerd voor verkoop van gemeente-bouwgrond aan buitenlan ders. Dat is wel duidelijk geworden na de raadsvergadering van woens dagmorgen in Westerschouwen, waarin het oordeel van de heren over deze aangelegenheid werd gevraagd. „We krijgen nogal eens aanvragen binnen van bnitenlanders, die bijvoor beeld in plaats van aan de peperdure Belgische kust een woning in onze gemeente willen bouwen. Maar b. en w. willen die grond liever reserveren voor Nederlanders, die zo op een niet al te kostbare manier aan een per ceel bouwgrond kunnen komen". Daarmee had het college in korte trekken zijn motivering gegeven op een zaak, die al langer in de gemeen te speelt. Burgemeester Röell haakte hierop nog in door op te merken: „Zo doen we de particuliere eigenaars in ieder geval geen concurrentie aan". Aan deze algemene richtlijn werd wel de restrictie verbonden, dat in heel bij zonder gevallen van de regel kan worden afgeweken. Aan zes Nederlanders werd daarop Voorlichtingsofficier veroordeeld Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft dinsdagmorgen de 46-ja- rige reserve-majoor W. J. van der P. veroordeeld tot een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en 'een onvoorwaar delijke geldboete van 250 gulden. Het hof heeft in deze sententie het in eer ste aanleg door de krijgsraad te velde prompt gemeentegrond verkocht. In Burgh aan de heren A. Anker te Zonnemaire, W. H. Kromhout te Den Haag en mevrouw W. J. G. M. An ker-Verheul te Zonnemaire en in Re- nesse aan de heren J. Baas en J. W. v. d. Doel te Zierikzee en R. L. Boer- ma te Renesse. Overigens kwam de bouwbedrijvig- heid in de gemeente nogmaals ter sprake, toen vier woningwetwonin gen onderhands werden aanbesteed aan de heer J. Daanc. Een besluit, waarachter meer schuilt dan men oppervlakkig zou beoordelen. Ver schillende gemeenten krijgen hun toe wijzing niet gerealiseerd voor de cur- veprijs die de regering heeff vastge steld. Muiterij in Columbia In de vroege morgenuren is woens dag een groep van ongeveer 120 Co- lumbiaanse soldaten onder leiding van twee luitenants in opstand geko men en de heuvels van West-Colum bia ingevlucht, aldus is officieel te Bogota bekendgemaakt. In een regeringsverklaring werd ge zegd, dat een gemotoriseerde colon ne ter achtervolging van de rebellen was ingezet. De rebellerende solda ten waren leden van een gemechani seerde eenheid die is gelegerd te Bo gota. OM HET VOORZITTERSCHAP Organisator viel dood bij run om hamer De stryd om liet voorzitterschap van de grootste negerkerk van Amerika, de Nationale Baptisten Unie met zyn 5 miljoen leden, heeft een jaar ge duurd, een dode gekost en had bijna tot gevolg dat een burgemeester de jaarlijkse algemene vergadering moest verbieden in verband met de gevechten die deze conventie ken merkten. Met dezelfde overgave waarmee de negers hun spirituals zingou, hebben zij zich lichamelijk in de strijd om de leiding geworpen. Het begon allemaal tijdens de alge mene vergadering van vorig jaar. De voorzitter dr. J. H. Jackson, die deze functie al 7 jaar lang bekleed had. ging uit van het standpunt dat hij herkozen was, omdat de conventie een voorstel had aangenomen van een commissie om de voorzitter zonder verkiezing opnieuw als voorzitter te aanvaarden. Dr. Gardner C. Taylor van Brooklyn, New York, was het met de gang van zaken niet eens. Deze negerleider die enkele jaren geleden de voorzitter was van de plaatselijke oecumenische raad in de stad New York meende dat hij verkozen was Toen Jackson namelijk de conventie had gesloten bleven vele afgevaardigden toch in de zaal en hielden een verkiezing. Taylor won toen met 1864 tegen 536. Wedloop om de hamer In het afgelopen jaar had de bond dus twee voorzitters die ieder weinig te zeggen hadden, omdat de plaatse lijke gemeenten toch volkomen zelf standig zijn. De moeilijkheden begonnen echter pas goed dit jaar toen in Kansas City de twee voorzitters met hun aanhang beiden liet podium bestorm- .<len om het eerste de voorzittersha mer te veroveren. In het tumult dat volgde viel dc organisator van de conventie, ds. Arthur G. Wright, van liet podium. Hy kwam met zyn hoofd ae stenen vloer terecht en stierf zeventien uur later aan een schedel- basisfractuur. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de conclu sie dat het een ongeluk was, maar toch beklom de burgemeester van de stad Kansas het podium om de aan wezige negers te dreigen „Als jullie hier gekomen bent om in Gods naam Tnrfe te maken, dan Iaat Ik de- zaal door de politie ontruimen". Dat hielpj. Via een gerechtelijke be slissing werd een oude, geliefde pre dikant aangewezen om een nieuwe verkiezing te leiden. Het duurde vijf uur voor de uitslag bekend was. De oude voorzitter kwam met ongeveer twee derde van de stemmen als win naar uit de bus en Taylor moest er kennen dat hij van het begin af aan fout was geweest. west opgelegde ontslag uit de mili taire dienst laten vallen. Majoor van der P. stond op 12 sep tember in hoger beroep terecht voor het H. M. G. wegens valsheid in ge schrifte. Hij zou de staat door het indienen van onjuiste declaraties be nadeeld hebben voor .een bedrag gelijk aan de thans opgelegde boete. De ma joor had een functie bij de Iegervoor- lichtingsdienst in Den Haag. Het be hoorde tot zijn taak via radio en televisie de publiciteit voor het leger te behartigen. In plaats van slechts zuiver ambtelijk informaties aan de omroepverenigin gen te verstrekken ging hij de belan gen van het leger op zakenniveau behartigen. Allengs breidde hij zijn werkzaamheden uit. Zover zelfs dat hij tenslotte scenario's voor radio- en t.v. uitzendingen schreef en zelf de (Advertentie) HET 200.000.000» PAKJE KINDERMEEL B°rdklaar „kijk nou eens, een brief Met deze uitroep ontdekte Mevrouw Van Dinther in Uden, dat zij de gelukkige was, die het 200-millioenste pakje Moienaar's Kindermeel had gekocht. Directie P. Molenaar Co's Meelfabrieken N.V.Westzaan Als de vogels trekken bijt de zeebaars. Dat tlit gezegde bepaald geen visserslatijn is, ondervond de Middel burgse sportvisser J. F. F. Hoogenboom woens dagmorgen toen hij zyn hengel had uitge worpen by de Hamster, op het strand by het hos van Oostkapelle. Want een kwartier na dat hij zijn aas aan het Noordzeewater had toevertronwd, trok de heer Hoogenboom een knaap van een zee baars er uit. De vis woog liefst drie kilo en zeven ons, was ruim 70 centimeter lang en had een om vang van bijna 40 cen timeter. Meestal weegt de zeebaars, die aan de Zeeuwse kusten gevan gen wordt, zo tussen de zeven ons en ander halve kilo. Voor de watersnood ramp van 1953 vingen de sportvissers aan de Zeeuwse stranden vrij vaak kilo's wegende baarzen. Na de ramp heeft zich de stroom richting evenwel ver anderd, waardoor dc vissen niet meer zo dicht onder de kust kwamen. Gisteren kon de Middelburgse sport visser een vrrj ver af gelegen stroom berei ken en bij zuidwesten wind haalde hij de reu- zenbaars uit het water. De lieer Hogenboom heeft de vis opgestuurd naar Eindhoven, waai de zeebaars zal worden opgezet. .(Foto P.Z.C.);

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5