Rusland beschuldigt Nederland van ontvoering Sowjet-burger f KLANKBORD OP ZOEK NAAR DE VRIJHEID GHANA WIL ZUID-AFRIKA UIT VERENIGDE NATIES DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZE EUW 8 E COURANT Z ALS EEN GEVANGENE, ZONDER DAS EN VETERS „Geleerden werken in Rusland onder vrije omstandigheden" (Van onze Haagse redactie) Rusland beschuldigt de Nederlandse politie ervan, dat zij de Sowjet-burger Alexsej Goloeb tegen zijn wil heeft ontvoerd en thans tegen zijn wil vast houdt. Dat is woensdag op een haastig bijeengeroepen persconferentie op de Russische ambassade in Den Haag verklaard door de persattaché, de heer Popov. „Tot nu toe heeft de ambassade van de Sowjet-Unie geen duidelijk beeld in de kwestie van de ontvoering door de Nederlandse poli tie van de Sowjet-burger Goloeb. De laatste betrouwbare gegevens, die wij van zijn vrouw hebben gekregen, spreken erover, dat haar man, Goloeb, haar op zaterdag 7 oktober om 23.30 uur op straat in Amsterdam heeft verlaten en alleen in een toestand van uiterlijk nerveuze opwinding is weg gegaan. Na het „theater" dat de Nederlandse politie op Schiphol heeft gespeeld om met gebruikmaking van de heer Goloeb mevrouw Goloeb te dwingen niet naar haar vaderland terug te gaan, hebben-wij de conclusie getrokken dat Goloeb nu een gevangene van de Nederlandse politie is. Bo vendien heeft mevrouw Goloeb de verzekering geuit, dat haar man elke eerste mogelijkheid zal aangrijpen en alles zal doen om naar de Sowjet- Unie te gaan", aldus verklaarde persattaché Popov. Hij voegde hieraan toe, dat de Sowjet-Unie nogmaals heeft geëist, dat een ontmoeting tussen per soneel van de ambassade en de heer Goloeb zal plaatshebben. personeel van de Sowjet-Unie. Wij hebben zondag enkele malen ge vraagd de pas terug te bezorgen op de Russische handelsmissie in Am sterdam. Later is ons medegedeeld, dat het paspoort zou worden terug gegeven bij de controle op Schiphol. Toen wij op Schiphol kwamen, heb ben wij een marechaussee verzocht de pas te brengen. Medegedeeld werd, dat mevrouw Goloeb persoon lijk haar pas. bij de marechaussee in Dit verzoek is vervat in een aide-mé- moire. die dinsdagmiddag op het mi nisterie van buitenlandse zaken is overhandigd. In deze aide-mémoire worden dezelfde beschuldigingen ge uit, als door de heer Popov werden samengevat. De aide-mémoire is te vens een protest tegen de „gevan genhouding" van de heer Goloeb. De Sowjet-ambassadeur en zijn staf concluderen een „ontvoering" door de Nederlandse politie ten eerste uit de kranteberichten en doordat de heer Goloeb door de Nederlandse politie voortdurend wordt verhoord. Het feit, dat hij geëscorteerd door 2 poli tiemannen, die hem stevig vasthiel den (U hebt het zelf op de televisie kunnen zien, aldus de heer Popov) naar Schiphol kwam en het vliegveld weer verliet en dat hij bovendien zon der das was en geen schoenveters had, "vijst op een gevangenhouding. En bovendien, zo zegt men, „blijkt dit nog uit het feit, dat wij niet in de gelegenheid zijn gesteld met Go loeb te spreken en ons ervan te ver gewissen, wat er met hem is ge beurd". Vragen Vraag: „Meneer Popov, wat Is uw mening over de mededeling van de politie dat het motief van Goloeb was, dat hjj in de Sowjet-Unie niet vrij zijn wetenschappelijk werk kon verrichten?" Popov: „Wat de Nederlandse poli tie beweert is een zaak van de poli tie. Deze mededeling Is te rjjmen met onze visie, dat Goloeb onder druk staat en met geweld is ontvoerd. Voor iedereen is te begrijpen, dat de Sow jet-Russische geleerden alleen onder volkomen vrije omstandighe den zulke successen hebben kunnen boeken. Wij hebben gegevens, dat zijn werkelijke standpunt in tegen spraak is met wat hij volgens de po litie natuurlijk onder zware druk heeft gezegd", aldus de persatta ché. Vraag: „U beroept zich voortdu rend op de Nederlandse kranten. Daaruit valt op te maken, dat de heer Goloeb zich vrijwillig bij de poli tie heeft gemeld, toen hij het hotel „Bim" binnenging. Hoe valt dat te rijmen met uw visie van een ontvoe ring?" Popov:, ,Hij was in uiterste staat van opwinding. Misschien heeft hij inderdaad onder invloed hiervan wel vrijwillig de politie gewaarschuwd. Maar daarna is hij tegen zijn zin vastgehouden. Hij is nu een geheel andere me ning toegedaan. Als hij werkelijk vrij was, waarom is hij dan zon der das en schoenveters en onder de zwaarste bewaking naar Schip hol gekomen?" Vraag: „Hoe is nu eigenlijk de vechtpartij op Schiphol ontstaan?" Popov: „Dit was een geweld dadige handeling, geen vechtpartij, van de Nederlandse marechaussee te gen de ambassadeur en diplomatiek ontvangst kon nemen. Toen zijn de ambassadeur en enkele leden van het ambassadepersoneel met haar mee gegaan naar het kantoor. Op de deur van het kantoor was niet geschreven, dat de toegang voor onbevoegde per sonen was verboden. Niemand heeft gezegd, dat wij niet naar binnen mochten. Wij zijn naar binnen ge gaan, toen iemand had gezien, dat de marechaussee haar met geweld wilde ontvoeren". Gewoon uitgeleide Vraag: „Waarom was U met zo veel mensen van de ambassade?" Persattaché: „Dit was een gewoon uitgeleide voor een Sowjet-burger, die in de zwaarste moeilijkheden is gekomen door toedoen van de Neder landse politie. Mag ik U wat vragen: waarom was er zoveel pers en politie op Schiphol?". Vraag: „Hoe is het paspoort bij de politie gekomen?" Antwoord: „Dat weten wij niet. Wat we weten, weten we alleen uit de pers. Wij hebben om het paspoort gevraagd, omdat de politie gebruik wilde maken van een eigendom het paspoort van de Sowjet-Unie". De heer Popov verklaarde tenslotte, dat de Sowjet-Unie de ernstigste be tekenis hecht aan het geweld, dat is gebruikt tegen de ambassadeur en de leden van de staf van de ambas sade van de Sowjet-Unie. Dit wordt beschouwd als een zaak zonder pre cedent in de diplomatieke betrekkin gen van onze tijd. Slot van pag. 1) bij de Nederlandse politie asiel te vragen. Dat gebeurde voor het Ame rikaanse consulaat op het Museum plein. Vijf uur dicht Deze plaats was geen „toeval", want kort tevoren had Goloeb vernomen dat zich naast het kantoor van de Russische handelsmissie het Ameri kaanse consulaat bevond. Van het be gin af is het de bedoeling van Goloeb geweest zich bij het kantoor van een westerse mogendheid aan te melden, doch hij wist niet dat deze kantoren reeds om vijf uur sluiten. Daarom was hij op zoek gegaan naar een po litiebureau. Toen hij dit niet kon vin den, was hij in een hotelletje terecht gekomen. „Ik had de plaats van het Ameri kaanse consulaat goed in mijn ge heugen geprent", zei de heer Go loeb, die met het Russische reis gezelschap na een reis door Bel gië en Luxemburg op het kantoor van de Russische handelsmissie was gekomen om een in Rusland vergeten koffer op te halen. Op een vraag of het waar was dat men Goloebs schoenveters, das en broekriem had afgenomen en 'dat hij zo naar Schiphol was gebracht, ant woordde de Rus ja, maar zo zei hij ik begreep dit volkomen. Hij voegde hieraan toe, dat hij het een ernstige tekortkoming van de politie gevon den zou hebben, indien deze hem In de toestand waarin hij verkeerde de middelen zou hebben gelaten zelf moord te plegen. „De scheiding van mijn vrouw- was een zwaar moment, maar ik ben nooit van plan geweest zelf moord te plegen en dat ben ik ook nu niet. Het is een provocerend idee hieraan te denken." Op een vraag van de correspondent van Tass of het Goloeb bekend was dat zijn vrouw ook een brief aan mi nister Luns heeft geschreven en daarin gevraagd heeft of deze al het mogelijke wil doen om zijn terugkeer naar Rusland te bevorderen, ant woordde Goloeb: „Mijn vrouw heeft mij hiervan verteld". Hij voegde hier aan toe, dat zijn vrouw hem gezegd heeft, dat ambassadeur Ponomaren- ko haar ervan had kunnen overtui gen, dat haar man zich niet huis zou kunnen voelen in het westen en terug zou willen naar Rusland. „Maar ik zal me wel thuis voelen ln het westen en het is jammer, dat zij niet bij mij heeft willen blijven." Om kwart over elf maakte mr. De Zaaier een eind aan de persconferen tie. „U zult wel naar huis willen", zei hij lachend, waarbij hij met een zorgd gezicht naar de vermoeide Rus keek. „Hoera, vuist op rode neus" Kindertoeslag ambtenaren wordt verhoogd De ministerraad heeft besloleu in verband met de verhoging \an de kinderbijslag volgens de bestaande kinderbijslagwet, de kinderbijslag voor het rijkspersoneel eveneens te verhogen en met terugwerkende l kracht per 1 oktober 1960 te wijzi- 1 gen. „Die Hollanders zijn enorm als n De minister van binnenlandse zaken Het Wereldgebeuren «jf i VRAGEN OVER INCIDENT OP SCHIPHOL llet lid van de Tweede Kamer, de lieer Goedhart (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president de volgende schriftelijke vragen 'gesteld: 1. Kan worden medegedeeld, waar om niet tijdig tevoren afdoende maatregelen op het vliegveld Schip hol zijn genomen, opdat voorkomen had kunnen worden, dat de Neder landse marechaussee bij de aan komst van mevrouw Golub op 9 ok tober j.l. in de rechtmatige uitoefe ning van haar functie door Sowjet- ager.ten zou worden gehinderd? 2. Waarom hebben Nederlandse jus- titie-autoriteiten, die zich ervan wil den vergewissen of mevrouw Golub uit vrije wil of onder dwang naar de Sowjet-Unie terugkeerde, het ge sprek met ir. Golub en zijn vrouw doen plaatshebben in aanwezigheid van de Sowjet-ambassadeur. waar door een werkelijk vrij gesprek on mogelijk werd 3. Waarom heeft de regering, nu alle feiten over het optreden van leden der Sowjet-ambassade op Schiphol volledig bekend zijn, nog geen maat regelen genomen tegen de betrokke nen en hun uitwijzing uit het land nog niet gelast? Singapore eist onafhankelijkheid De premier van Singapore, Lee Koe- an Yew heeft tijdens een persconfe rentie verklaard, dat Engeland spoe dig zal moeten besluiten onafhanke lijkheid te geven aan Singapore en Brits Borneo, wil het niet in botsing komen met de communistische ex pansionistische doelstellingen. Malaya, Singapore en Brits-Borneo zullen tegen juni 1963 gereed zijn zich met elkaar te verenigen, aldus de premier. 22.000 schepen door de Waterweg Het m.s. „Aaltje", dat gistermorgen de Nieuwe Waterweg, komende van Londen binnenvoer, bleek het 22.000- ste schip te zijn dat in 1961 het ha vengebied van Rotterdam binnen voer. In 1960 kwam het Zweedse m.s. „Kungsland" als 22.000ste schip op 18 oktober binnen. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^l Poolprijs van j j drie miljoen n De Engelse Littlewoods voet- s m baltoto heeft gisteren de groot- ste prijs ooit in de voetbalpool p uitgekeerd, uitbetaald aan 2 winnaars. De prijs bedroeg meer dan drie miljoen gulden, De twee man- 1 nen hadden hun formulieren n H gemerkt met de letter „X" daarmee te kennen gevend dat s zij onbekend wensten te blij- §f ven. Zij hadden 23 van de 24 wed- strijden goed geraden. iliiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ze eenmaal kwaad zijn", zo schreef gisteren liet Ameri- n kaansc blad „Daily Mirror" in s een commentaar op de slag op Schiphol. s „Het móet een genot geweest m zijn maandag in Amsterdam om te zien hoe een Nederlands politieman zijn vuist op de H neus van ambassadeur Pono- n H marenlto deed landen. I-Iet s moet nog veel hartverwarmen- der geweest zijn om te horen §j hoe premier Jan E. de Quay, die de rood-neuzige rode am- bassadeur op zijn kantoor had geroepen, hem de mantel uit- m „Het was een daad van ge- weid, terreur en minachting voor de Nederlandse souverci- n niteit." p „Hoera, bravo, cen-nul en fcli- Ij citaties." Il||||||||llllIlMH^j|j^!!lllj|iffllfollllllUllllllllllIIIIHHM PRIJS. De badgasten, die in de af gelopen zomer in de Britse bad plaats Birdlington getracht hebben te zonnen hebben daarvoor hun prijs moeten betalen. Een officiële opga ve hierover bevatte ondermeer de mededeling: „77 vingers bekneld in klapstoelen". heeft tevens aan de burgemeesters en wethouders verzocht te willen bevorderen, dat de uitkeringen ook worden verleend aan het gemeente- personeel, dat daarvoor in aanmer king komt. Het ligt in het voornemen deze ver hoging over het laatste kwartaal van 1960 en over het jaar 1961 te realiseren in de vorm van vijf kwar- taaluitkeringen (zo mogelijk in eenmaal te betalen en de verhoging eerst per 1 januari 1962 formeel in de kindertoeslagregeling te doen op nemen. Gerekend van 1 oktober 1960 zal de kindertoeslag worden verhoogd met drie cent per kind en per dag voor de eerste drie kinderen; met vijf cent per kind en per dag voor het vierde en vijfde kind en met acht cent per dag voor het zesde en vol gende kinderen. Lemass blijft premier van Ierland liet Ierse parlement beeft dc demis sionaire premier, Sean Lemass, met 72 tegen 68 stemmen herkozen. Bij de vorige week gehouden verkie zingen behaalde de partij van Sean Lemass, de Fianna Fail, 70 van de 144 zetels. Zij verloor hiermee de absolute meerderheid. Bij de stem ming van vandaag stemden twee on- afhankelijken voor Lemass, en drie onafhankelïjken onthielden zich van stemming. In aanwezigheid van HM. Koningin Juliana is woensdag in Hilversum liet nieuwe gebouw van de wereldomroep officieel geopend. De foto toont de koningin bij de de namens het corps diplomatique door de Belgische am bassadeur, baron F. X. van der Stra tenWalletaangeboden mozaïekta fel op het voorplein. Deze tafel bevat op het ogenblik natuurstenen uit 57 verschillende landen waarheen de wereldomroep uitzendt. Op de voor grond mr. Am J. d'Ailly, voorzitter ran liet bestuur van dc stichting Ra dio Nederland Wereldomroep. De P.Z.C. boekte in Vlissingen een nieuwe mijlpaal: maandag liet zich namelijk de 6000ste Vlissingse abon nee inschrijven. Het was de heer C. Mulder uit de Hercules Segherslaan, die gisteren met zijn echtgenote uit handen van een van de hoofdredac teuren van de P.Z.C.de heer W. Leertouwer (links), een aantal waar de bonnen ontving. (Foto P.Z.C.) Nigeriaanse missie kwam op Schiphol aan Begroet door de heer J. W. Hupkes Een lijntoestel van de S.A.S. uit Ko penhagen heeft gistermiddag een Nigeriaanse missie naar óns land ge bracht, die op Schiphol werd begroet door de minister van economische za ken, drs, J. W. de Pous en door de leider van een Nederlandse missie die vier maanden geleden een bezoek aan Nigeria bracht, de heer J. W. Hupkes. De Nigeriaanse missie miste haar leider, die ziek in Londen is achter gebleven. Hij is de federale minister van financiën, de heer F. S. Okotie- Eboh. In zijn plaats was de minister van handel en industrie, de heer Z. B. Dipcharima, thans hoofd van de dele gatie, die uit ruim 20 leden bestaat: drie federale ministers, drie lokale ministers, vier vooraanstaande Nige riaanse zakenlieden en nog een acht tal regeringsfunctionarissen met drie vrouwelijke typisten. Het bezoek vormt- een onderdeel van een rondreis, die de missie dit jaar door Europa maakt en die ten doel heeft de economische, culturele en diplomatieke betrekkingen „met onze Westeuropese vrienden" te verster ken. De missie zal tot zondag in ons land blijven en dan van Schiphol naar Zü- rich vertrekken. FELLE REDE VAN MINISTER LOUW Betoog tegen kritiek op apartheidspolitiek De Zuïdafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Eric H. Louw, heeft woensdag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een fel betoog gehouden tegen degenen die kritiek op zijn land hebben geleverd. In zijn redevoering verdedigde Louw de Zuidafrikaanse apartheidpolitiek en beschuldigde „subversieve elemen ten" in Londen, New York, Accra en Cairo van pogingen om in Zuid-Afri- ka moeilijkheden te veroorzaken. Volgens Louw genieten de kleurlin gen in Zuid-Afrika een betere behan deling dan de autochtonen in de meeste andere Afrikaanse landen. Louw deed voorts een felle aanval op Ghana. Hij zei dat de verklaring die op 16 september jongstleden door de Ghanese minister van buitenlandse zaken. Ako Adjei, in de assemblee was afgelegd, onwaarheden bevatte. Reacties De lange redevoering van Louw, waarin de minister ook nog verklaar de dat de Verenigde Naties in Katan ga hun bevoegdheden te buiten gin gen, lokte onmiddellijk reacties uit. De afgevaardigde van Liberië, Henry Ford 'Cooper, diende meteen na de redevoering een motie in het betoog buiten de orde te verklaren. Hij werd bijgevallen aoor dr. Tesfaye Gabre- Egzy, de ambassadeur van Ethiopië. De Ghanese afgevaardigde diende een voorstel in Zuid-Afrika uit de volkerenorganisatie te bannen. De zitting van de assemblee werd beëindigd zonder dat er over de mo tie was gestemd. Drie uur bewusteloos Schrijver Antoon Coolen viel uit rijdende trein De bekende Nederlandse letterkundi ge, de 64-jarige Antoon Coolen is woensdagmiddag omstreeks één uur tussen Geldernialsen en Waarden- burg, zonder dat iemand het heeft gemerkt, uit de trein gevallen. De trein heeft op dit traject een snelheid van ruim 110 km. De schrijver moet van de spoorweghelling zijn gevallen, en is in de berm terechtgekomen, waar hij het bewustzijn verloor. Om streeks vier uur is hij weer tot be wustzijn gekomen en heeft kans ge zien strompelend de boerderij van de landbouwer Van Stecnis in Waarden burg te bereiken. De landbouwer riep onmiddellijk de hulp in van de Waardenburgsc arts dr. H. J. F. Zijlker, die onder meer een lichte hersenschudding en een schouderfractuur bij het slachtoffer constateerde. In de v/oning van dr. Zijlker werd de heer Coolen verbon den, waarna hij later per auto naar zfjn woning in Waalre werd ver voerd. Uit een voorlopige reconstructie van het ongeval blijkt, dat de heer Coo len op weg was van Amsterdam naar zijn woonplaats. Hij reed in de trein van Amsterdam naar Eindhoven. Volgens zrjn ietwat verwarde verkla ring begaf hij zich omstreeks één uur naar het toilet. Hij voelde toen tocht op het balkon, maar kon niet meer met zekerheid zeggen, of het portier of het raampje van het portier open stond. Het enige, wat hij zich kan herinneren was. dat hij in de berm naast de spoorbaan tot bewustzijn kwam en dat hij een lange weg had afgelegd naar de boerderij van de heer .Van Stee nis» Conservatief congres De kaderleden van 'de Britse con servatieve partij zijn deze week bijeen om zich, zoals het offi cieel heet, „te beraden op de bin nen- en buitenlandse politieke situa tie". Aan deze congresdagen gingen enkele wijzigingen in het Britse ka binet vooraf. Blijkbaar wenst pre mier Macmillan wanneer hij vrijdag het congres zal toespreken, niet door zijn partijgenoten in de achterhoede van zijn kabinet te worden aangeval len. Vandaar enkele nieuwe ministers posten en enkele verschuivingen. Maar er is een veel moeilijker punt voor de Engelse conservatieve partij. Recente onderzoekingen hebben uit gemaakt dat de publieke opinie op enkele punten duidelijk een wending heeft gemaakt naar sympathie voor de oppositionele labour-partij, de par tij van de Engelse socialisten. Men verwacht dat in het nieuwe parle mentaire jaar de onnositie flink van leer zal trekken tegen de tories. Daarbij gesteund door meer aanhang dan de laatste parlementaire verkie zingen uitwezen. Op hun zojuist in Blackpool geëindigde conferentie heb ben de labour-mannen interne vetes bijgelegd, waardoor ze het afgelopen jaar in het parlement verlamd waren om op te treden. Partijleider Gaïts- kell kan nu weer vrijuit spreken, zonder de vrees in de steek te wor den gelaten. De Britse minister van buiten landse zaken, de typische An gel-Saksische aristocraat lord Home, viel de eer te beurt het con servatieve congres voor te lichten over de Engelse buitenlandse politiek. Daar is wel wat voorlichting voor nodig, want bij conservatieven en socialisten zitten heel wat voetangels en klemmen als het over de Engelse buitenlandse politiek gaat. Sommi gen vinden die te onzelfstandig, an deren menen dat men geheel aan de leiband van Amerika of Frankrijk loopt en er zijn er zelfs die ver kondigen dat Engeland helemaal geen buitenlandse politiek meer heeft. De aansluiting bij de Europese Gemeenschap bijvoorbeeld heeft, naast bijval, ook kritiek gekregen omdat het imperium een brokje zelf standigheid zou verliezen. Dat Zuid- Afrika er de brui aan gaf lid van het Gemenebest te blijven, heeft ve len tot kritiek gedreven. De Berlijnse crisis heeft nogal wat sentimenten losgemaakt. Openlijk is te kennen gegeven dat men er niets voor voel de te vechten voor de Duitsers. Home is maar met de Berlijnse deur in het conservatieve huis gevallen. Hij vond het volko men ongepast te praten over al of niet vechten voor de Berlijners. De gehele vrije wereld, aldus lord Home, staat aan groot gevaar bloot en in Berlijn is dit gevaar heel acuut. Als de vrije volkeren, inclusief Engeland, zich er niet mee kunnen verenigen dat een vrijheid, zoals Eerlijn die wenst, moet worden verdedigd, dan zal het niet lang meer duren of de voornaamste verdedigingslinies zijn aan de flanken omtrokken en wordt de wereldvrijheid onder de voet gelo pen. Zover gekomen, kreeg de minis ter instemmend applaus. Toen hij echter opmerkte dat de hereniging van Duitsland niet op vreedzame wijze kon worden bereikt, maar dat men de Duitsers de hoop hierop niet mocht ontnemen, kreeg hij geen bij val. Men beschouwde dit of als een interne Duitse aangelegenheid of als heel naïef. Weinig vertelde de minis ter over het bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, aan Engeland. Het is be kend dat men daarmee in de Britse hoofdstad geen steek is opgeschoten. Maar men ontkomt niet aan de ver onderstelling dat dit niet zo'n grote indruk op de Engelsen heeft ge maakt. Men is na de Blitzkrieg blijk baar nu vertrouwd geraakt met de koude oorlog. De Engelse gewone man heeft meer interesse voor de E.E.G. Men heeft hem namelijk ver teld dat diverse Europese artikelen door aansluiting goedkoper zullen worden. Vooral hoopt men op een daling van de vleesprijzen. En vlees, ook al is het koud, is ook de Engels man liever en nader dan een koude oorlog. LORD HOME -sympathie verdwijnt. HOFFA VERDUISTERDE HALF MILJOEN DOLLAR De federale rechtbank van Orlando, Florida, heeft de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond van trans- sportarbeiders, James Hoffa, in staat van beschuldiging gesteld wegens verduistering van een half miljoen dollar uit de bondskas. Dit heeft de minister van justitie. Robert Kenne dy, meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3