Westerschouwen besteedt vier ton aan rioleringswerken Nieuwerkerk feest met „eigen fanfare" TE SNELLE BROMFIETSER KREEG BOETE VAN f 20 Zo'n heerlijke reep cadeau IWATTA "ïrrrTWFmsririF voor 10 Kwatta-soldaatjes LANDBOUWER KRIJGT GELD TERUG VAN HERVERKAVELING FIETSEN OP TR0TTQIR VAN DE BUURMAN: 11,- BOETE Waar zijn onze schepen? 6 MAANDEN GARANTIE HOLLiAKTOIAIcema Schoenenh 0. R0ELSr "cheldestr. 44, Vlïss., tel, 3714 Schoenmag. FA. P. ROOVERS, L. DELFT 48, MIDDELBURG DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 RAAD KREEG PLANNEN OP TAFEL Zuiveringsinstallaties in Haamstede en Noordwelle WESTERSCHOWEN maalït schoon schip in de gemeente* Daarop komt het na de raads vergadering van woensdagmor gen wel ongeveer neer. Riole ring en reiniging waren name lijk de onderwerpen, waarover ditmaal positieve mededelingen konden worden gedaan. Zo kon burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell de raad laten weten, dat het provinciaal bestuur Wester schouwen een bedrag van vier ton heeft toegewezen voor het uitvoeren van urgente riole ringswerkzaamheden, de hoog ste uitkering van de hele pro vincie. flinke bedrag van 2 miljoen als wens naar voren gebracht. De bijdrage zal nu neerkomen op een verhoogde uit kering van f 25.000 per jaar. Voor dit „presentje" hadden b. en w. woens dagmorgen al een bestemming klaar. In Haamstede zal een rioolwater zuiveringsinstallatie worden ge bouwd, die f 285.000 zal kosten. Noordwelle krijgt er een van f80.000; er zal een plan worden opgemaakt voor riolering langs de dicht bebouwde Hogeweg tussen Burgh en Westerschouwen: f 17.000 en tenslotte moet de rio lering in Haamstede worden om gelegd in verband met eventuele schade aan woningen langs de Bouwmansweg: f 10.770. De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Haamstede zal op een andere plaats dan in het bestek aangegeven, wor den gebouwd. De Provinciale Plano logische Dienst had bezwaren tegen de voorgenomen situering. Op het ogenblik is men bezig aan de Kloos- terweg. „En op de duiir zal het nodig zijn om ook in Westrschouwen een aparte installatie te bouwen", zo voorspelde burgemeester Röell. On middellijk trok de raad daarna for meel de consequenties uit de toezeg ging van Gedeputeerde Staten. Een nieuwe verordening op de heffing van rioolbelasting werd vastgesteld voor de gehele gemeente. In de ker nen Renesse, Burgh en Noordwelle bestond die al. Alleen kwam de ver ordening er niet zonder slag of stoot „door". De heer M. J. Steur (v.v.d.) kantte zich tégen het grote verschil in tarieven, die waren berekend naar de belastbare opbrengst per gebouwd eigendom. Hij kreeg daarin bijval van het prot. chr. raadslid M. den Boer, die ook de grens tussen de twee hoogste categorieën wat al te globaal vond getrokken. „Probeer de zaak sluitend te krijgen door alleen de bedrijveit als pensions en hotels in de hoogste klasse te laten vallen", zo adviseerde hij b. en w., die beloofden met nieuwe cijfers bij de raad te zul len terugkomen. Roltrommelwagen Schoon zal het ook worden In Wes terschouwen, wanneer begin volgend jaar de reinigingsdienst met een rol trommelwagen op de weg komt. Woensdagmorgen werden tot die da tum de reinigingsrechten voor de dorpskernen Noordwelle en Seroos- kerke rechtgetrokken met die van het overige deel der gemeente. Op 31 december aanstaande loopt deze re geling af. Landbouwtrekker in brand Woensdagavond omstreeks zes uur rukte de brandweer van Wisseker- ke (Bev.) uit om een brand op de hofstede van de heer A. C. Hanse te blussen. Een landbouwtrekker was hier in brand geraakt toen men aan het tan ken was, waarschijnlijk doordat de motor van het voertuig te warm werd. Het brandende landbouwwerktuig leverde gevaar op voor de schuur, die met riet gedekt is, maar de brandweer wist dit gevaar spoedig te bezweren. KANTONGERECHT MIDDELBURG Verkeerd parkeren kwam drukker op 4 „Het aantal overtredingen van de snelheidsbeperking stijgt nog steeds en in de bebouwde kom, gaat men zelfs nog harder ryden", zo zei de officier van justitie, mr. T. Lebret, woensdag tijdens de zitting van het Middelburgse kantongerecht. Deze opmerking had betrekking op de zaak tegen de automonteur P. C. M. P. uit Heinkenszand, die in de be bouwde kom van 's-Heer-Arendsker- ke met zijn bromfiets ongeveer 45 kilometer per uur had gereden. Mr. Lebret eiste tegen P. 25 subs. 25 dagen. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, veroordeelde de snelle bromfietser tot 20 subs. 4 dagen. P. had als verdediging aangevoerd, dat zijn snelheidsmeter defect was. De kantonrechter meende, dat P. dan zo langzaam had moeten rijden, dat hij zeker wist dat hij onder de maximumsnelheid bleef. De koopman J. v. d. H. uit Middel burg kon zich, naar zijn zeggen, niet voorstellen dat hij op 16 juni van dit jaar in de Lange Noordstraat te Middelburg met zijn vrachtauto ach teruit tegen een personenauto was gered*:n. Er was echter een ooggetui ge van deze aanrijding, de marine officier E. R. v. L. uit Middelburg, die de vrachtauto achteruitrijdend tegen de personenauto had zien bot sen. De koopman werd veroordeeld tot een boete van 20 subs. 4 dagen. Een civiele vordering van ƒ50 voor de schade aan de personenauto werd toegewezen. (Advertentie) Rook waar U ook bent permanent in de handige platte doos 95 ct. Spaar de plaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". De drukker C. J. Z. uit Yerseke had op 17 september van dit jaar zijn auto ondanks een wacht- verbod geparkeerd op een uit- wijkstrook langs de. Vroonweg in Koudekerke. De verdachtë liet verstek gaan, maar hy had een brief geschreven, waarin onder meer werd gezegd, dat er al vier auto's op die uitwijkstrook ston den, waardoor Z. het verbodsbord ter plaatse niet had kunnen zien. De getuigende wachtmeester van de rijkspolitie vertelde echter dat langs de Vroonweg zejf ook verbodsborden staan. Hij was verder van mening, dat de verdachte het bord wel had kunnen zien. De uitspraak in deze zaak was: ƒ4 subs. 1 dag. Onoplettendheid Volmondig gaf de depothouder P. de B. uit Goes zijn overtreding toe. Hij had op 18 mei j.l. op de Poelendaele- weg te Middelburg met zijn bestel auto de doorgang niet vrijgelaten voor een andere auto, waardoor een aanrijding was ontstaan. De verdach te zei dat hij de andere auto niet had gezien. De officier meende, dat de aanrijding dan te wijten was aan ver regaande onoplettendheid. Hij eiste ƒ40 subs. 8 dagen. De uitspraak was conform. Tien gulden subs. 2 dagen kreeg de Vlissingse leerling-typograaf J. P. K. voor het ryden met een bromfiets, waarvan de koplamp defect was. Wegens openbare dronkenschap op 11 juli j.l in de Kasteelstraat te Vlissingeu kreeg de Rotterdamse fabrieksarbeider B. J. F. v. B. 20 subs. 4 dagen. Dan zal een nieuw tarief van f 11,50 per emmer per jaar worden geheven, wanneer die eigendom is en een gul den hoger als het gaat om een em mer van de gemeente. Het is dan ook de bedoeling dat twee maal pér week zal worden opgehaald. Er zullen nog meer „schoonheids foutjes" binnen de gemeente Wester schouwen worden verwijderd. Om daartoe te kunnen overgaan nam de raad enkele nieuwe aanvullingen op de bouwverordeningen aan, waarte gen de heer J. C. Hendrikse (p.v.d.a.) al meteen een aantal zondaars op noemde. Daarom pleitte hij ook voor stipte naleving van de verordeningen: „er zijn nog maar al te veel zomer huisjes, die zijn opgetrokken uit wat planken en golfplaten". Om tenslotte ook niet de monu menten binnen de gemeente te vergeten, verleende de raad op nieuw een subsidie in het onder houd van in bedrijf zijnde wind molens, waarvan ook Wester schouwen een kostbaar exemplaar bezit. (Advertentie) Kies bi] Uw winkelier olt: welk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskle (20 eO Schuur in Wissekerke door brand verwoest In de buurtschap Wissekerke bij 's-Heer-Arendskerke is dinsdag avond een bergschuur van de tuin der W. A. S. door brand vernield. De brand ontstond toen de heer S. zich tijdens werkzaamheden in de schuur met een lucifer bijlichtte, waardoor een hoeveelheid benzine vlam vatte. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het niet meer mo gelijk bleek een in de schuur staan de motorspuit, een aantal gereed schappen en ongeveer 25 mud kolen in veiligheid te brengen. Bij pogingen een bromfiets uit de vlam men te redden liep de heer S. brand wonden op, zodat hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. Oesterverzending in september: 2.310.712 stuks De oesterverzending uit Zeeland over de maand september was als volgt: (tussen haakjes de aantallen over september i960). Nederland 130.670 stuks (159.869), België 1.383.821 stuks (1.812.400), Frankrijk 414.750 stuks (504.425), Duitsland 165.475 stuks (185.665), Engeland 158.646 stuks (175.075), Zwitserland 51.900 stuks (77.500), Diverse landen 5.450 stuks (3.100). Totaal 2.310.712 stuks (vorig jaar 2.918.034 stuks). RECHTBANK MIDDELBURG: Zijn perceel trok er geen enkel profijt van De rechtbank te Middelburg heeft woensdag het bezwaar schrift van de Biggelcerkse landbouwer C. V. jr. tegen de lijst van geldelijke regelingen inzake de herverkaveling ge grond verklaard. Dat betekent, dat niet hij de lasten ten bedra ge van rond f2200 moet beta len, maar zijn broer L. V. Toen de herverkavelingsdienst name lijk volop met de werkzaamheden be zig was, werd de kavel van vader V. verdeeld tussen de beide broers. Het grootste deel, dat tevens de baten van de herverkaveling deelachtig werd, kreeg L. V., terwijl de lasten evenwel door de herverkavelingscom missie ponds-pondsgewijs over de beide stukken land verdeeld werden. Daartegen tekende C. V. bezwaar aan, omdat volgens zijn mening zijn perceel geen profijt had gelrokken van de herverkaveling. De rechtbank is nu tot de conclu sie gekomen, dat het herverkave- lingswerk inderdaad uitsluitend plaats heeft gehad op het deel, dat aan L. V. toebehoorde. Het college was dan ook van oordeel, dat C. V. ten onrechte aangesla gen is en verklaarde daarom het bezwaarschrift gegrond. De landbouwer Joh. de V. uit Dom burg had bezwaren tegen de lijst van geldelijke regelingen aangevoerd, omdat volgens hem by de vaststel ling daarvan geen rekening is gehou den met de door hem aangebrachte drainage in zijn perceel. De herver kavelingscommissie stelde daar te genover, dat alleen een vergoeding voor oude drainage wordt toegekend, wanneer die gewaardeerd kan wor den op 25 procent of meer. Ongegrond Nu dit slechts voor een aantal perce len het geval was, achtte de herver- kavelingscomniissie de betekenis van Examens Te Bergen op Zoom slaagde mej. J. de Winter uit 's-Heerenhoek voor het diploma A Ziekenverpleegster. Mej. De Winter is werkzaam in het Al gemeen Burgerlijk Gasthuis te Ber gen op Zoom. Meisje bij oversteken door bromfiets gegrepen Bij het plotseling de weg oversteken is woensdagmiddag omstreeks half zes het vijfjarige meisje A. van P. H. in Bruinisse door een bromfiets Het ongeval gebeurde op de Dee- straat, toen de bromfietser S. van W. uit Bruinisse vanuit de Lange Ring deze straat inreed. Het meisje kreeg een kaakwond, die door dokter J. v. d. Spek is gehecht. Collecte De reclasseringscollecte te Wilhelmi- nadorp heeft 32,40 opgebracht. De collecte voor de reclassering heeft te Wemeldinge f 110,18 opge bracht. de aanwezige drainage voor de nieuwgevormde toestand niet van dien aard, dat een dergelijk percen tage van 25 toegekend kon worden. De rechtbank kon zich met dit uit gangspunt van de herverkavelings commissie verenigen en verklaarde het bezwaar van De V. ongegrond. De landbouwer J. M. Jzn te Gapinge had bezwaren gemaakt omdat hij van oordeel was, dat de nieuwe ka vels te ver van zijn bedrijfsgebouwen gesitueerd waren. De rechtbank was het in eerste instantie met de herver kavelingscommissie eens, dat dit be zwaar zich feitelijk richt tegen de in deling en derhalve in dit stadium niet meer behandeld kan worden. De bezwaren van M. werden dan ook niet ontvankelijk verklaard. Wel nam de rechtbank de door de herverkave lingscommissie aangebrachte wijzi gingen. in de oorspronkelijke lijst van geldelijke regelingen over. Dat bete kent, dat M. een bedrag van rond f450 minder betalen moet aan baat belasting, cultuur-technisch werk en perceelseigenschappen dan aanvan kelijk vastgesteld was. Collecte De in Nieuwvliet gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmi- na Fonds heeft 39 opgebracht. De opbrengst van de Zeeuwse collecte bedroeg 188,40. De Zeeuwse collecte heeft in de ge meente Oostburg 254 opgebracht. Deze collecte werd verzorgd door dames van de Oostburgse Vrouwe lijke Vrijwilligers. „O. EN U" ZESTIG JAAR Receptie en cabaret op zaterdag 25 november Tien muzikanten van het Zie- rilczeese „Kunst en Eer" hebben in 1898 bij de kro ningsfestiviteiten voor Koningin Wühelmina in Nieuwerkerk voor zeventig gulden beloning en vrij verteer een rekening van f 18,75 het dorp laten zien^dat er toch niets gaat boven een ei gen muziekvereniging. Nu is het eind volgende maand om pre cies te zijn: 21 november zes tig jaar geleden, dat het muziek gezelschap „Oefening en Uitspan ning" werd opgericht. Daarbij kan dan tevens worded geconclu deerd, dat Nieuwerkerk na 1898 voor zijn nationale feestdagen nimmer meer muzikanten van el ders heeft gehuurd. En met alle respect voor „Kunst en Eer": in Nieuwerkerk vindt men dat er niets gaat boven een eigen fanfare. Vraag het de be stuursleden en zij zullen met de uit het zeewater geredde histori sche gegevens in de hand vertel len over de wederwaardigheden van het muziekkorps, dat in 1901 in een bezetting van 17 werkende leden begon aan de repetities. Een jaar later gaf het gezelschap met het vaandel van de inmiddels ter ziele gegane, gelijknamige zangvereniging voorop een sere nade bij de bruiloft van de heer I. W. de Braai en mej. Van Oosten. Nu spelen ongeveer dertisr muzi kanten in „Oefening en Uitspan ning" hun partijtje mee. Dat ge beurt dan in een donkerblauw uniform met gouden biezen afge zet: een cadeau eigenlijk voor het zestigjarig bestaan, maar in hun enthousiasme hebben de leden het kostuum deze zomer alvast maar „ingelopen". Zaterdag 25 november aan staande is het feest. Dan reei- pieert 's middags het bestuur van „O. en U" en dan is er 's avonds een cabaretvoorstel ling voor leden en donateurs. Een van de weinige keren, dat de muzikanten van „O. en U" zelf tot het publiek behoren. Want sinds 1901 is er in Nieu- D! werkerk heel wat gefeest. Tel kens was „O. en U" daarbij present. Maar dan „in functie'1. at kon allemaal, nadat op 8 november van dat jaar twintig dorpelingen onder leiding van voorzitter R. A. Gaanderse voor een bedrag van in totaal ruim driehonderd gulden hadden gezorgd. Zesenveertig Nieuwerkerkers hadden voor de ze vergadering ingetekend, maar op de bewuste avond was het „donkere maan" en dan plachten de landbouwers op bijeenkomsten verstek te laten gaan. Toch kon den er instrumenten voor 17 le den worden aangeschaft. Burge meester J. Bouwman later ere voorzitter geworden stond ga rant voor het aanvangstekort, dat voor een deel werd wegge werkt, toen „O.- en U" vlak na de aankoop van de instrumenten in een loterij een piano won. Een vaandel was er dus al. Er kon worden gerepeteerd, gespeeld en opnieuw gerepeteerd. In daarna ging het in Nieu werkerk zoals het bijna overal met muziekverenigin gen is gegaan. Onder leiding van de directeuren P. A. Jongmans, C. A. Swenne, A. van den Berge en Jac. Heyboer de laatste met het korps opgegroeid be zocht „O. en U". concoursen en festivals, gaf het concerten en se renades, voerde het zijn peil op en breidde het zijn ledental uit. Ou dere muzikanten, zoals de 74-ja- rige heer J. Lemson. kunnen er van meepraten. En dan waren er natuurlijk de hoogtijdagen en de hoogtepunten in het korpsleven. De jaarlijkse feesten en de jubi lea. De uitstapjes naar andere dorpen op het eiland, waar eens de bombardonspeler een rook worst van het plafond in een ca fé uit zijn instrument viste. „Oefening en Uitspanning" zal het volgende maand allemaal weer ophalen. Herinneringen aan de dagen van de oprichters als de heren R. S. Gaanderse, V. 31. Kre- pel en M. v. d. Have niet te ver geten. Want: er gaat niets bo ven een eigen muziekvereniging, zeggen ze in Nieuwerkerk.... MIDDELBURGS KANTONGERECHT Vier aanrijdingen door ROTTERDAM 1 PAPENORECHT I HEEMSKERK PRINS FREOERIK HENDRIK van Montreal naar Londen PURMERENO 10 300 m w Be ARNHEM 10 1 MERWCLLOYD VASUM 10 300 I WAINCAPOI 13 I ©VERMEEL 1 geen voorrang verlenen Uitgebreid werd woensdag; tijdens de zitting van het Middelburgse kan tongerecht de zaak behandeld te gen de groentehandelaar J. L. uit Middelburg, die op 20 september van dit jaar met zijn fiets op het trottoir van de Oosterscheldestraat te Mid delburg had gereden. Omstandig zet te de groentehandelaar de situatie uiteen. Hij had, evenals zijn buurman, een stuk trottoir gekocht. Het gedeelte, waarop hij die bewuste dag had ge- reden, was echter van zijn buur man. Doch die had er, volgens ver dachte, fjeen bezwaar tegen, als hij er rondfietste. Het bewuste gedeel te is echter een openbaar trottoir. Nadat de kantonrechter, mr. J. Moo lenburgh, en de officier van justitie, mr. T. Lebret, zich 's morgens ter ilaatse van de situatie op de hoogte aririon croofai/i eiste de officier in de midagzitting tegen de groente handelaar een boete van f 11,subs. 3 dagen. De uitspraak was conform. Tijdens de middagzitting werden voorts een aantal verkeersonge vallen behandeld, waarbij het niet verlenen van voorrang de voor naamste oorzaak was. De frezer A. J. S. uit Vlissingen kwam ter zitting, gewapend met enkele pa pieren waaronder een schetste- kening en een grote dosis wel sprekendheid. Hij had op 18 augustus j.l. toen hij vanaf de President Rooseveltlaan te Vlissingen de Bonedijkestraat in wilde rijden geen doorgang ver leend aan een bromfietser, die recht door reed, waardoor een botsing ont stond. De bromfietser aldus ver dachte had veel te hard gereden. Niettegenstaande zijn vurig betoog werd hij veroordeeld tot een boete van f 12,50 subs. 3 dagen. Een civie- Advertentie) Jongens-en meisjes- schoenen v;a.15.90 HOLLANDIA-SCHOENEN zijn verkrijgbaar bij HOLLANDIA-SCHOENEN zijn verkrijgbaar bij le vordering van de bromfietser de scheepshersteller E. G. M. S. uit Antwerpen van 860 Belgische frank werd niet toegewezen. De Middelburgse directeur van een kledingmagazijn, W. K-, had op 30 juni op het Molenwater te Middel burg geen voorrang verleend aan een andere personenauto, hetgeen een aanrijding tot gevolg had. Deze zaak zal op 1 november a.s. opnieuw dienen om de bestuurder van de an dere auto te kunnen horen. Haast De chauffeur C. J. L. uit Goes had op 24 juni van dit jaar veel haast. En dat kwam hem duur te staan, want doordat hij met zijn vrachtau to in Kapcllc geen voorrang verleen de aan een personenauto, veroor zaakte hij een aanrijding. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 40,subs. 8 dagen. Een aanrijding was ook het gevolg, toen de fruitteler M. v. B. nit Hein kenszand op 9 juli j.l. geen voor rang verleende aan een andere auto op het kruispunt Zusterstraat-Gra venstraat te Middelburg De uit spraak luidde: f 15,subs. 3 dagen. Schaakcompetitie S.V. Vlissingen Voor de onderlinge schaakcompetitie van de Vlissingsé Schaakclub werden de volgende partijen gespeeld: J. Blom jr.M. C. Braam Vz, A. J. NiemarktJ. Jansen afgebr., P. A, C. BikkerJ. Hoogstrate afgebr. F. C. van NoppenF. M. J. van Eekhout i/zJ. v. d. HagenF. H. J. Dieperink 01, C. J. Mommaas A. Mabélis 10. B. D. de Decker A. Willemse afgebr.. A. Steketee J. Hofman 10. J. M. v. d. Berg J. C. Koetsenruijter 10. W. Mes manM. de Bruyne afgebr., J. Goe- degebureH. A. M. C. Smit Roeters 10, A. SmitD. J. Blom y2y2, P. LemsonM. Wisse 0—1, J. den EngelsmanF. v. Eenennaam 10, P. L. AntheunisseA. de Ridder 1 0. A. BoerC. Cappon 10. Nagekonu-n advertenties Heden nam de Here van ons weg onze ge liefde zoon, broeder, zwager en oom, PIETER LIEVENSE, in de leeftijd van 53 jaar. Familie Lievense. Zouteiande, 11 oktober 1961.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21