PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KENNEDY: „ZEER TERECHT BEZORGD OVER OORLOG" Rus Goloeb: „ik wil niet naar Rusland" Besprekingenworden nog voortgezet Frankrijk voorbereid op militaire putsch Burgplan Souburg: „Lijnbaan" in het klein NOG 10.000 AMERIKANEN NAAR EUROPA Vandaag... 2000 doden 204e jaargang - no. 241 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p, p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 okt. '61 ADVERTENTIEPP.IJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 26 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3043; Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 3375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red.7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Terneuzen, tel. 2110; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „WE LEVEN IN GEVAARLIJKSTE PERIODE" Op een persconferentie te Washington heeft president Kennedy woensdagavond verklaard, dat zijn besprekingen met de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, geen directe hoop hadden opgeleverd voor een eenvoudige regeling van de kwestie Berlijn. Hij zei dat momenteel geen conclusie kon worden getrokken over het beeld dat de uiteindelijke rege ling van het.probleem zou geven. De president verklaarde, dat het westen nog naar een oplossing zocht die de oorlogsdreiging zou verminderen en de veiligheid van de Westberlijnse inwoners zou verhogen. Kennedy legde er de nadruk op dat de besprekingen die hij en de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, met Gromyko hadden gehouden, geen onderhandelingen waren maar inleiden de besprekingen. Deze zouden worden voortgezet door de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Llewellyn Thompson, met de Russen en door de V.S. met hun bondgenoten. Gromyko had de Amerikanen niet direct de hoop gegeven dat de kwestie vlot zal worden geregeld. Het Amerikaanse publiek was dan ook „zeer terecht" bezorgd over de mogelijkheid van een oorlog, aldus Kennedy. Het Amerikaanse doel was „een op lossing te vinden die een einde zou maken aan de oorlogsdreiging" en de veiligheid van de Westberlijnse in woners zou verhogen. Gevaarlijk „Wij leven toevallig in de gevaarlijk ste periode van de mensheid", ver klaarde Kennedy, maar hij ontweek een direct antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een oorlog. H\j gaf toe, dat „er een botsing" was in de standpunten der NAVO- mogendheden en het Russische blok Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdag besloten nog 10.000 lucht- en grondstrijdkrachten naar Euro pa te zenden ter versterking van de Amerikaanse positie bij de crisis om Berlijn. Britse soldaten bij vliegongeluk gedood De Britse luchtmacht heeft bekend gemaakt dat bij een vliegtuigonge luk dinsdag bij Ei Adem in Libië dertien Engelse soldaten zijn omge komen en verscheidene ernstig wer den gewond. Het vliegtuig, een „Hastings" trans portvliegtuig', vervoerde deze solda ten van Libië naar Malta. ...is het 50 jaar geleden, dat de Noorse poolreiziger Roald Amundsen met vier reisgeno ten, vier sleden en twaalf hon den, de beroemde tocht naai de Zuidpool aanving. Amuud- sen cn zijn metgezellen trok ken over een afstand van ruim veertienhonderd kilometer door vrijwel geheel onverkend gebied. Op 14 december be reikten zij de Zuidpool en Êlantten daar de Noorse vlag. ie omgeving gaven zij de naam Koning-Haakon-VTI- land. VWWWWVWWWWWVN^/ over Berlijn. „Dit is een zeer, zeer ernstige kwestie", aldus Kennedy. De Amerikaanse president verklaar de te hopen, dat Amerika zyn belan gen zonder oorlog zou kunnen be schermen. Men had besloten inleidende bespre kingen te houden met Gromyko om de juiste positie vast te stellen van de Russische regering over zulke punten als de toegang tot Berlijn, het idee van een vrijstad, het vraagstuk van de grenzen en aanverwante pro blemen. Voorts zei hy generaal Mac well Tay lor deze week naar. Saigon te zullen zenden om met Vietnamese en Amerikaanse functionarissen „ter Elaatse" de mogelijkheden t e bespre- en van een vermindering der com munistische dreiging aldaar. Tristan da Cunlia, dat beschouwd wordt als het eenzaamste eiland ter wereld, gelegen in het zuiden van de Atlantische Oceaan, wordt bedreigd door een vulkanische uitbarsting. De 28// bewoners van het barre stukje grond zijn in allerijl geëvacueerd naar een naburig eiland. Op de foto ziet men een klein stukje van Tristan da Cunha.: de landingsplaats met de blikfabriek. Ook de barre kaalheid van de rotsen komt op de foto goed tot uiting. Schipper en zijn zoontje verdronken De 35-jarige schipper van het mo torschip Bertha, Herman Veldman, en diens vijfjarige zoo» -Jan Veld man uit Hasselt, zijn woensdag in dé Rijn bij Ludwigsliaven (Duits land) verdronken. Het knaapje was spelenderwijs te water geraakt. De vader,' die zijn zoontje naspnong kwam, evenals het kind, om het Ie- MOBIELE GARDE NAAR ORAN O.A.S.-radio-uitzendingen onhoorbaar gemaakt Woensdag zijn versterkingen van de mobiele garde overge bracht naar de Algerijnse ha venstad Oran naar aanleiding van geruchten dat generaal Sa- lan van plan is hier een greep naar de macht te doen. De aan komst van drie compagnieën van de mobiele garde, zwaar bewapend, volgde op de komst van twee escortevaartuigen van de marine, die dinsdag de basis Mers el Kebïr, tegenover Oran waren binnengestoomd. Terwijl van officiële zijde werd ge- commentaar te leveren op de versterkingen, deden in de stad de hardnekkige geruchten de ronde over een putsch van de O.A.S. Aanvankelijk zou de O.A.S., volgens de geruchten, in de nacht van maan dag op dinsdag een greep naar de macht hebben willen doen en in de stad een bolwerk van het geheime le ger willen vestigen. Naar verluidt, was het de tactiek van de O.A.S. op drie achtereenvol gende dagen de golflengtes van radio Algiers binnen te dringen met bood schappen en zo de aandacht af te lei den van Oran en omgeving. Gisteren kwam de O.A.S. kort na één uur in de ether, op een golflengte die dicht bij die van radio Algiers is gelegen. Maar na de lettergrepen van „Algerie Frangaise" te hebben ge trommeld en het lied der kolonisten „Wij Afrikanen" te hebben gespeeld, werd de uitzending onhoorbaar door storing, wat er op wees, dat technici van het Franse leger een middel had den gevonden de propaganda-uitzen- dingen te staken. PERSCONFERENTIE IN POLITIEBUREAU De Russische chemicus Goloeb heeft gisteravond op een persconferentie in het hoofdbureau van de Amsterdamse politie verklaard, dat hij in prin cipe bereid is een gesprek te voeren met de Russische ambassadeur. Hij verbindt hieraan evenwel de voorwaarde, dat de Russische ambassadeur maatregelen zal nemen om zyn vrouw naar Nederland te laten terugkeren. De heer Goloeb, die drie kwartier lang rustig en beheerst een spervuur van vragen van een vyftigtal binnen- en buitenlandse journalisten beantwoord de, gaf te kennen, dat liy zich vrij voelt int Nederland en niet van plan is naar Rusland terug te keren. „Ik ben blij dat ik word vastgehouden, ik zou nu nog niet helemaal vry willen zijn, omdat iedereen weet dat de com munistische agenten in staat zijn zelfs hier terroristische activiteiten te be dryven", zei de heer Goloeb, waarmee hij te kennen gaf dat hij niet bang was, maar wel rekening hield met de mogelijkheid dat er iets zou kunnen gebeuren. AI jaren plannen voor een vlucht Fel keerde hij zich tegen de verkla ring van de Russische ambassade, die hij als een provocatie beschouwde. „Als ze me kwijt willen raken, zullen ze andere middelen moeten zoeken om dat te doen", zei Goloeb. De persconferentie, die werd gehou den op verzoek van de minister van justitie en volgens de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer, die de bijeenkomst leidde, was belegd met volledige instemming van de heer Goloeb, beperkte zich tot het beantwoorden van vragen met betrekking tot de beschuldigingen van de Russische ambassade. Jaren geleden De heer Goloeb zei, dat hy reeds ja ren geleden de beslissing had geno men om naar het westen uit te wy- ken. Hij heeft slechts op een goede gelegenheid gewacht. Hij ontkende dat er van wie dan ook druk op hem is uitgeoefend bij het nemen van zijn beslissing om politiek asiel te vragen. „Het was meer onder invloed van de ideeën die ik bij kennismaking van de buitenlandse wetenschappelijke lite ratuur kreeg", zo lichtte Goloeb zijn besluit toe. Daardoor kon hij tevens kennis nemen van de omstandighe den in westerse landen. Omtrent de pressie die er op me vrouw Goloeb zou zijn uitgeoefend, wenste haar echtgenoot zich niet na der uit te laten. „Ik heb enkele Ame rikaanse kranten in handen gekregen en daarin een uiteenzetting van het hele geval op Schiphol gelezen. Ik heb daaraan niets toe te voegen", zei de heer Goloeb, die liet weten, dat hij zijn vrouw zaterdagavond omstreeks half negen of negen uur op de hoogte heeft gesteld van zijn voornemen om (Zie slot pag. 3 kol. 2) Het Nederlandse volk heeft giste ren nagedacht over de twee dui zend verkeersdoden „per jaar" en over de vele duizenden gewonden. Ieder heeft zich moeten afvragen in hoeverre hij of zij mede verantwoor delijk is voor het bestaan van deze rampzalige toestand. Ook onze mi- nister-president prof. J. de Quay heeft over de verkeersonveiligheid nagedacht. Dat bleek uit zijn gisteren gehouden radiotoespraak tot het Nederlandse volk. Hij wees op het onjuiste gedrag van vele Nederlan ders, die zich roekeloos in het ver keer bewegen en die te weinig zelf beheersing tonen langs weg en op De minister-president legde hier in derdaad de vinger bij een lelijke won- de-plek. Helaas ligt in het Neder landse volkskarak ter de neiging ver ankerd het onder ste uit de kan te willen hebben als het om „rechten" gaat. Dat geldt ook voor de „rech ten" in het verkeer en daarvan zijn duizenden verkeersongelukken het gevolg. Die duizenden ongelukken zouden niet gebeuren als men bereid zou zijn vijf minuten later thuis te komen en als men voorts be reid zou zijn in het verkeer de nor male beleefdheid in acht te nemen jegens de andere verkeersdeelne mers. Instemmende met deze vermaning van prof. De Quay moet toch op gemerkt worden, dat hij in zijn toespraak wat luchthartig heenwan- delde over de taak van de Neder landse regering voor de verkeersvei ligheid. Hij meent blijkbaar, dat de Nederlandse regering zo ongeveer al les heeft gedaan wat van haar ver wacht mocht worden en dat die re gering thans voor de moeilyke op gave staat het (onwillige) publiek mee te krijgen. Het spijt ons, maar wij hebben de indruk, dat de regering toch meer had kunnen doen dan prof. De Quay meent. Zo had bijvoorbeeld de minis ter van verkeer en waterstaat (en dus: de regering) veel eerder en in tensiever moeten ingrijpen met snel heidsbeperkingen, met verbodsbepa lingen en met het opleggen van ver plichtingen aan bepaalde „soorten" verkeer. Dat gebeurde en gebeurt nog veel te traag. Daarnaast blijft het te betreuren, dat zich voor wat betreft ver keersovertredingen en ongeluk ken in Nederland een vorm van rechtspraak heeft ontwikkeld, d'o volkomen aansluit by de ernstige fout in het Nederlandse volkskarak ter: het onderste uit de kan willen hebben als het om „rechten" gaat. De rechtbanken in Nederland zijn bij het rechtspreken in verkeerszaken goede uitpluizers voor wat betreft dc „theoretische" schuldvraag, maar zij houden in het algemeen weinig reke ning met zulke verschijnselen als „wellevendheid op de weg" en „mede verantwoordelijkheid". In een land als Zwitserland, waar het verkeer veiliger is en de welle vendheid langs de weg groter, gaat men bij het beantwoorden van de schuldvraag veel meer van het stand punt uit, dat er bij een verkeerson geluk meestal twee partijen schuldig zijn. De een, die het ongeluk veroor zaakte en de andere, die wellicht het ongeluk had moeten vermijden. De mede-verantwoordelijkheid wordt door de rechtbanken in Zwitserland veel sterker benadrukt dan in Neder land en de gevolgen zijn duidelijk merkbaar langs de weg in Zwitser land. Men is zich daar beter bewust van zijn verantwoordelijkheid voor de medemens in het verkeer. Hier ligt naar onze mening een be langrijke taak voor de Nederlandse minister van justitie. Als prof. De Quay dus stelt, dat zijn regering alles voor de verkeersveilig heid gedaan heeft wat te doen viel, dan moeten wij nadrukkelijk daar tegenover stellen, dat er voor zijn re gering nog belangrijke taken liggen! IN HET ONBEBOUWDE CENTRUM Verwezenlijking reeds op korte termijn mogelijk Met het ontwerpen van het Sou- burgse Burgplan in 1960 door G.S. goedgekeurd en on langs aan de plaatselijke mid denstand voorgelegd is voor deze gemeente een unieke kans geschapen, om te komen tot de bouw van een aantrekkelijk winkelcentrum. Wat de belang stelling voor dit plan betreft is burgemeester A. H. S. Stemer- ding optimistisch gestemd. De aanvang van de werkzaamhe den is volgens hem een kwestie van maanden en binnen enkele jaren reeds kan Souburg zijn eigen „Lijnbaan" hebben, zoals het plan in de volksmond te boek staat. Wat het Burgplan betreft verkeert. Souburg in de bij uitstek bevoorrech te positie, van in de kern van de ge meente te kunnen bouwen, zonder eerst te hoeven saneren. Deze oude kern, waar het oorspronkelijke Sou burg werd gesticht, is namelijk on bebouwd. Het gaat om een stuk bouwland, in het hart van Souburg, ingesloten door Paspoortstraat, Ilit- themsestraat, Burcbtstraat en een gedeelte Vlissingsestraat, straten die nog duidelyk de plaats van de oude wallen markeren en een vrijwel ge sloten, byna zuivere cirkel vormen. Voor vele niet-Soubnrgers zal het bestaan van de grote cirkelvormi ge lap bouwgrond in het centrum wellicht nog een verrassing zijn, want men loopt of rijdt eromheen zonder zich van hét bestaan van de onbebouwde kern rekenschap te geven: de stratenring biedt slechts een enkel doorkijkje. De stedebouwkundigen adviesbu reau Schut te Middelburg hebben van deze toestand een dankbaar ge bruik gemaakt. Op verschillende punten zal de ring worden doorbro ken, nieuwe straten, waaraan een. gloednieuw winkelcentrum zal ver rijzen, zullen door de cirkel worden geleid. Doorbraken Zoals bijgaande tekening laat zien koiut de belangrijkste doorbraak vau de ring in het verlengde van de Kanaalstraat te liggen. Aansluitend op deze doorbraak volgt dan een winkelstraat met een trottoirbestra ting uitsluitend voor voetgangers, een straat van 13 nieter breed de „Lijnbaan" dns die uitmondt in een groot plein van 95 bij 75 meter. De bebouwing rond dit plein zal be staan uit panden van drie verdiepin gen, waarin zowel winkels, bednjfs. ruimten als woningen zullen worden ondergebracht. Dit plein zal voorts worden voorzien van bomen en rui me parkeerstroken. Voorts zal de cirkel worden doorbro ken in het verlengde van het Oran jeplein, ter hoogte van de Ritthem- sestraat en in het verlengde van de weg naar Vlissingen. Ook is reeds rekening gehouden met de toenemende verkeers stroom. Dc Paspoortstraat is te nauw om in de toekomst verkeer in twee richtingen toe te staan, dit zal dan ook éénrichtingsver keer worden in noord-zuid rich ting Dan zal echter de nieuwe traverse van Vlissingsestraat naar Oranjeplein het door gaand verkeer naar Middelburg éênrichtingverkeer in zuid noord richting moeten verwerken. Korte termijn Alle panden in de bestaande straten- ring, die voor de doorbraken moeten Ontsnapte aap valt kleuter aan Woensdagmiddag heeft een uit het dierenpark Heiaerust te Horn (L.) ontsnapte aap het driejarig dochter tje van de familie Susterzeel aange vallen. Het meisje, dat in een fiets- karretje zat, dat werd voortgetrok ken door haar grootvader, is door de aap gebeten. Zij is naar een zieken huis te Roermond overgebracht. De aap ontvluchtte dezer dagen het dierenpark en hield zich in de omge ving in het struikgewas op. Het dier kon in de omgeving van het sanato rium Hornerheide worden afge maakt. worden gesloopt zijn reeds eigendom van de gemeente. Met de werkzaam heden kan dus op zeer korte termijn worden begonnen. Voor het Burg- Elan zijn enkele concrete aanvragen innengekomen en de bevolkingstoe name, de groei van de kom aan de Ritthemse kant onder meer ten ge volge van liet Sloeplan zijn vol gens burgemeester Stemerding onder meer garant voor het welslagen van het Burgplan. In de op 19 september belegde ver gadering met de middenstand waren nog verschillende kritische geluiden te beluisteren. Reeds gevestigde Sou- burgse winkeliers toonden zich be zorgd; uiteraard voor een verplaat sing van de winkeldrukte naar het nieuwe centrum. Burgemeester Ste merding meent echter dat het nieu- (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1