IMS Oud-Sabbinge het kanon van OPZIENBAREND GEZELSCHAP AMERIKANEN IN AMSTERDAM schilder zelf met DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 RECLAME MAKEND VOOR „THE STATES" „Saints go marching in" op Leidseplein De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zal vrijdagmiddag in de raadzaal van het gemeentehuis een spectaculair gezelschap ont vangen. Daarvan maken o.a. een Miss visit U.S.A. schoonlieidsko- nigin, een originele cowboy, een jazz-eombo, douane-beambten en 14 stewardessen deel uit. Die stewardessen zijn allen in dienst van Pan American World Airways en stammen uit de zeven Euro pese landen, die het gezelschap met een „Giant Scenicruiser Grey hound Motor Coach" (een „echte" Amerikaanse bus met twee verdie- Singen) deze maand afreist. Ook 'ederlajid is in de groep vertegen woordigd en wel door twee stewar dessen Mara Holtzer uit Den Haag en Trudy Tolsma uit Utrecht. Een hoge functionaris van de Ameri kaanse ambassade zal de ont vangst in de raadzaal bijwonen en zal daarbij mr. van Hall een portret van president Kennedy overhandigen, dat door de presi dent van een handtekening is voor zien en persoonlijk aan de burge meester is geadresseerd. Daarmee hoopt de president het „Visit the U.S.A."-programma waartoe hij zelf de stoot heeft gegeven, te be vorderen. Upton Sinclair hertrouwt De bekende Amerikaanse scliryver en winnaar van de Pulitzerprijs, Upton Sinclair, zal zaterdag a.s. in het hu welijk treden met mevrouw Mary Elizabeth Willis, de zuster vau dr. Frederick Hard, voorzitter van Scripps college in Claremont, Cali- fornië. Sinclair is 83 jaar oud en mevrouw Willis, een weduwe, 79. De eerste echtgenote van de schrijver, Mary Craig Kimbrough, overleed in april jl. Upton Sinclair, die in Monrovië (Ca- lifornië) woont verklaarde: „Ik was zeer eenzaam, nadat ik bijna vijftig jaar van mijn leven met een van de liefste vrouwen ter wereld had ge deeld. De vrouw, die ik nu trouw bezit alle kwaliteiten die ik zou kun nen wensen en voldoet aan alle eisen, die ik zou kunnen stellen". Advertentie DE VERF VOOR HET SCHtLDERFEEST EEN PRODUCT VAN DESJj$£JjS-BRO£P, Bij stilstaand verkeer zal 's middags de mars „When the saints go mar ching in" over het Leidseplein schallen. Het rijk geschakeerde ge zelschap zal dan achter het City Music Hall Orkest van Lex van Weren dwars over het plein naar de City Hall marcheren, waar een 50-tal wezen en doofstomme kin deren van Miss visit U.S.A. ca deautjes zullen krijgen en waar de combo zal optreden. Bovendien zal er een modeshow van winterkle- ding zijn, die naar Amerika wordt uitgevoerd. Het Amsterdamse publiek zal de in Nederland slechts uit de films be kende Greyhound bus 's ochtends op de Dam kunnen zien, gevuld met enkele gasten en met een deel van de Amerikaanse passagiers. De bus is per boot over de Atlan tische Oceaan vervoer' tot groot misnoegen van een der organisato ren, de Pan American World Air ways. die dit vervoer door de lucht had willen verzorgen, doch daartoe niet in staat was omdat het vehikel te groot is voor welk vliegtuig dan ook. Doel van de Europese tournee is uiter aard de belangstelling voor de V.S. te stimuleren in de hoop dat er meer Europeanen dan voorheen zullen besluiten een bezoek aan Amerika te brengen. De bus, zal zaterdagavond 14 oktober de reis naar Hamburg voortzetten. „Eigen fiscale status voor gehuwde vrouw" De werkelijke gezïnskosten, veroor zaakt door de beroepsarbeid van de vrouw, dienen op het inkomen in min dering te komen. Dit is een ran de conclusies uit het tussentijds rapport van een commissie, ingesteld door liet bestuur van het Centrum voor Staat kundige Vorming in Den Haag. De commissie had tot taak haar ziens wijze te geven op de belastingheffing- van inkomen en vermogen ".i het licht van de wetsontwerpen die in 1958 bij de Tweede Kamer zijn aanhangig ge maakt en in 1960 zijn gewijzied. De commissie zegt voorts van oordeel te zijn, dat de regeling waarbij ter zake van het verrichten van arbeid buiten de eigen gezinshuishouding door de gehuwde vrouw een forfai taire kostenaftrek wordt toegelaten, in strijd is met de systematiek van de inkomstenbelasting. Sprekende over de draagkracht van echtparen concludeert de commissie, dat de gehuwde vrouw eet. eigen fis cale status moet krijgen. Prinses Margaret zal geschenken voor haar eerste baby acceptereu, die- aan het einde van deze maand verwacht wordt, aldus is te Londen bekendgemaakt. Hier mee zal zij het protocol breken, dat be paalt dat leden van de koninklijke fami lie geen geschenken in ontvangst mogen nemen. „Het betekent echter niet dat de prinses geschenken zal aanvaarden van commerciële instellingen", verklaarde majoor John Griffin, de perssecretaris van de prinses. De geschenken stromen reeds het Ken sington Palace binnen. Gewoonlijk wor den geschenken met een beleefd briefje teruggezonden aan de afzender, maar ko ningin Elisabeth heeft bij de geboorte van haar jongste zoon, prins Andrew, reeds geschenken aanvaard. Tele-lheorie Voor icie weinig of niets va.i fotografie weet: de telelens is hel, best vergelijkbaar met een verrekijker. Hoe langer hel brandpunt van de telelens is, hoe sterker de zaken „dichter bij" worden gehaald. De meest gebruikte telelenzen zovjel door vaklieden als amateurs hebben brandpun ten van 1200 en 135 millimeter Indrukwekkende lenzen die echter naast het objectief van de heer Pieterse slechts een in druk van luchtige scherts ma ken. (Advertentie) IN OUD-SABBINGE, in de gemeente Wolphaarts- dijk, woont een groot vogelkenner, het schoolhoofd L. P. Pieterse. Tot zijn liefhebberijen behoort ook de fotografie. Het is duidelijk wat deze twee eigen schappen kunnen opleveren: een uitnemend vogelfotograaf. Pieterse is nu 53 jaar. Acht jaar geleden had hij zijn levenswerk bijna voltooid. De uitgave van een boek over het vogelleven in Zeeland. Meer dan vijfentwintig jaar had hij er aan gewerkt. Drie duizend negatieven, die stuk voor stuk het produkt waren van urenlang geduldig wachten op het „goede moment", lagen gereed om het boek te illustreren. Toen kwam de ramp. Alles spoelde weg. Het water verzwolg zowel manuscript als negatieven. De heer Pieterse is opnieuw begonnen, leder vrij uur benut hij. Hij verbergt zich in zijn schuilhut bij een weel onder Oud-Sabbinge, zwerft over Zuid-Beve land of knutselt aan zijn unieke foto-uitrusting. Hij is beter uitgerust dan ooit en is wellicht de enige fotograaf in Zeeland, die een vijfhonderd millimeter telelens bezit. Daarmee knipt hij de vogels hoog uit de lucht. Hij is zoveel als de vreedzame bezitter van Dit U oen publicatie van de 'Stichting Kapok-Bureau' In deze „Kroniek" twee foto's van vogelfotograaf Pieterse: een opname van een kokmeeuw, die op het nest strijkt (geheel boven) en een opname van een kluut op het nest (rechts onder). Op de beide andere foto's de heer Pieterse in actie met zijn „kanon" en de heer Pieterse in zijn schuilhut met twee van zijn fopinstrumenten: een uit blik nagemaakte camera en een kopie van het kanon, samengesteld uit een paar groenteblikken. Ja, daarom vindt u op de keurlsa-pok- matras rust, ontspannen slaapgenoegen. Een keurkapokmatras is koesterend warm in de winter, droog en dus anti- reumatiek. Een pluspunt in ons vochtig klimaat. Een keurkapokmatras is vlinderlicht en eindeloos veerkrachtig door miljoenenluchtgevuldekapokbuisjes. Ideale massage voor uw rustend lichaam; een bed dat hard en toch zacht is. De keurkapok matras, met de onderscheidende keurlabel. Waarde voor uw geld. Een moderne, een heerlijk rustgevende slaapmatras. Deze label, waarborg voor de keurkapokmatras bandkoffer", zegt z'n vrouw als hij er op uittrekt. Men weet in Oud-Sabbinge wel beter. Daar is men gewend aan de verschijning van kistje en ka non. Bij de uitstalling heeft "Pieterse de vijftig centimeter voor het slot bewaard, als een hoofdfilm na een voorprogramma met wat klein, benepen werk. „Dit is nu een zuivere tele" licht hij toe, „fotografeert een hoek van vijftig graden. Er is nog een honderd centimeter verkrijgbaar, maar die wordt vrijwel alleen voor wetenschappelijke doeleinden gebruikt". Het is ook wel genoeg zo. Als hij zijn kanon op de toren- van het twee kilometer ver der gelegen Wolphaartsdijk richt, komt het bouwsel niet helemaal pp het negatief. Wil hij de toren ér helemaal op hebben dan moet hij achteruit. Dan moet hij zich ergens in „De Piet" opstellen. Daar komt hij wel, maar uitslui tend voor de vogels. „Zeventig minuten in een uur is hij er mee bezig", onthult zijn echtgenote, „fotografeert hij niet, dan knut selt hij aan nieuwe apparaatjes". „,1e moet alles zelf- maken", ver ontschuldigt Pieterse, „die rommel verkopen ze niet". .Met behulp vau die rommel groei en de stapels dia's en zwart-wit vergrotingen uit tot een collectie, die naar alle waarschijnlijkheid de verloren gegane serie zal over treffen. Stap voor stap bouwt Pieterse weer op, wat in de vamp- nacht in één klap verdween. Kapok geeft natuurlijke rust NOG UNIEKER is de apparatuur, die Pieterse zelf ver vaardigt. Statieven produceert hij aan de lopende band. Zijn meest exceptionele werkstuk is een statief van vijf me ter, dat hij losjes z'n „hoog-statief" noemt. Met een ladder tje klimt hij er tegenop. Qua constructie is het een conven tioneel geval: een driepoot met middenzuil. De poten zijn slechts wat lang uitgevallen: twee meter met een uitschuif - baar gedeelte van nog eens twee meter en een middenzuil van één meter twintig. Je zult toch even in je statief moeten wezen... Dc voorbereiding vergt veel meer dan het fotograferen zelf. Zo heeft de heer Pieterse drie jaar „jacht'' gemaakt op een valk. De valk zit nu in zijn archief, een haarscherp, keurig gedekt nega tief. Als men Pieterse weet te verlei den tot een toelichting op zijn apparatuur, is hij na korte tijd omringd door vier kleinbeeldca- mera's, een areaaltje statieven en een massa opzienbarende toebe horen. „Dit is de dertien-en-een- half'' zegt hij als de eerste tele lens te voorschijn komt, „wel aar dig en hier hebben we dan een aehttien-eentimetertje". Dat ding is hem uiteraard van geweldig nut bij het fotogra feren van nesten in hoge bo men. De heer Pieterse. gaat dan als volgt te werk. Hij plaatst eerst enkele dagen een scherts-camera bij het nest. Een alweer door hem zelf vervaardigd gevalletje van blik, waarmee de betrokken ca mera keurig is nagebootst. Na enkele dagen vervangt hij die door de echte camera, in derge lijke gevallen uitgerust met een „telelensje" van dertien of acht tien centimeter. En een elektro- nenflits. Pieterse verdwijnt dan om de zaak op een afstandje met een verrekijker gade te slaan. Het is dan verder slechts een kwestie van-het-goede-momcnt-afwachten. Het ontspannen van de sluiter levert geen moeilijkheden op: het gebeurt met pneumatische of elektrische apparatuur, fabrikaat Pieterse. Alle objectieven blijken verwis selbaar op de vier kleinbeeld- camera's, waarvan er twee repeterend kunnen werken, ro bot-camera's dus. „Vier camera's, U bent wel ge sorteerd..." Maar als hij dan antwoordt: „Ik heb er nog meer boven" is er zijn echtgenote, die er wat bedrukt bij staat. Het wordt ook wat vol in dc ka mer. Er is intussen een voortreffe lijke serie kleurendia's voor de dag gekomen en een stapel ver grotingen in zwart-wit. Fazanten, sterns, wielewaal, winterkonink je... Dagelijks is hij in de weer met zijn kanon en een plat, withouten kistje vol camera's, toebehoren en ander hulp-materiaal. „Hij gaat weer op stap met zijn garen- en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11